PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL-in-a-box. Πότε ενεργοποιήθηκε;



pfoul
27-12-05, 13:23
Καλές γιορτές σε όλους. Ξεκινάω το παρόν θέμα λόγω της απορίας μου σχετικά με το 12ήμερο πού δηλώνει η Forthnet για ενεργοποίηση ADSL (συγκεκριμένα έχω αγοράσει ADSL-in-a-box 384kbos).

Τόπος μελλοντικής σύνδεσης: Τούμπα Θεσσαλονίκης
Αίτηση: Έγινε ηλεκτρονικά στις 7/12/2005
Τηλ. από Forthnet: Καθυστέρηση λόγω του ότι ζήτησα ADSL πάνω από PSTN,
ενώ είχα ISDN και θα έπρεπε πρώτα να έρθει ο ΟΤΕ για να την "ρίξει" σε PSTN.
Σχόλιό μου: Λογικό τους ενημέρωσα 12/12/2005 ότι έγινε η "υποβάθμιση".
Αναμονή έως σήμερα (28/12/2005) που πήρα σε Forthnet και 134 του ΟΤΕ.

Forthnet:
"H αίτηση βρίσκεται σε στάδιο επεξεργασίας από τον ΟΤΕ" (ό,τι αναγράφεται στην σχετική φόρμα για τον αριθμό τηλ. μου), ενώ από τηλεφωνήτρια "ίσως μέσα στην εβδομάδα η ενεργοποίηση"

Μετά από 134 (ΟΤΕ):
Εμείς βλέπουμε ότι έγινε 19/12/2005 η αίτηση από Forthnet. Δεν ξέρουμε πόσον καιρό θα πάρει η ενεργοποίηση.

Είναι φυσιολογικό κάτι τέτοιο; Ποιος φταίει (εάν φταίει) για την καθυστέρηση (εκτιμήσεις φυσικά, γιατί δεν μπορεί κανείς να ξέρει ακριβώς τι γίνεται);
Ρωτάω γιατί δεν ενδιαφέρομαι μόνον για το πότε θα γίνει η ενεργοποίηση, αλλά και γιατί ίσως αυτό να αποτελεί παράδειγμα προς αποφυγήν από εξυπηρέτηση είτε Forthnet, είτε OTE, οπότε ίσως π.χ. να είναι καλύτερη η εξυπηρέτηση από HOL ή Vivodi (δεν ξέρω τι παίζεται εκεί).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις σας.

Hellraiser76
27-12-05, 13:40
Αφου βρε φιλε μου πηρες στον ΟΤΕ και σου ειπανε οτι η αιτηση απο την Forthnet εφτασε στα χερια τους στις 19/12 τοτε προφανως και φταιει ο ΟΤΕ για τη καθυστερηση!

NoYmErOs
27-12-05, 13:43
Να περιμένεις και δικαιολογημένα ενεργοποίηση στις πρώτες μέρες του Έτους ή μέσα σε αυτήν την βδομάδα...

Αν ΟΤΕ σου είπε 19 τότε 19 έγινε η αίτηση.. γιατί δεν μπορεί μια μια τις αιτήσεις να τις πηγαίνει η 4νετ στον ΟΤΕ, φυσικά πρέπει να μαζέψει αρκετές..

Η 4νετ ξέρουμε όπως και όλοι οι isps ότι στα πακέτα καθυστερούν, και αυτό το παραμύθι πάρε στον ΟΤΕ εμείς την δώσαμε την αίτηση καλά κρατεί εδώ και καιρό..
Φταις και εσύ όμως για την αλλαγή isdn/pstn

άμα τα βάλεις κάτω όλα αυτά από 3 μέρες + καθυστέρηση μια χαρά είσαι, ο Οτε δεν βλέπω να έχει κάποιο πρόβλημα από την μεριά του εν μέρη ..

vaso7
29-12-05, 16:27
Την αιτηση την έκανα 19/12 και πήρα χθες τηλέφωνο το 134 να δω σε τι στάδιο βρίσκεται η αίτησή μου. Μου είπαν λοιπόν οτι θέλει ένα στάδιο ακόμα για να ολοκληρωθεί και έτσι αποφάσισα να συνδέσω το μοντεμάκι με τον υπολογιστή για να δω πότε θα ενεργοποιηθεί. όμως μόλις εγκατέστησα τους drivers το φωτάκι στο μόντεμ άρχισε να αναβοσβήνει. Έβγαλα το καλώδιο της τηλεφωνικής γραμμής και συνέχισε να αναβοσβήνει. Με λίγα λόγια σταμάτησε μόλις αποσύνδεσα το usb καλώδιο. Είναι φυσιολογικό αυτό?
Επίσης ξέρει κανείς αν το τελευταίο στάδιο είναι χρονοβόρο ή αν υπάρχει πιθανότητα ενεργοποίησης μέχρι αύριο? Στο site της 4νετ ενώ μέχρι χθές έγραφε οτι "η αίτηση σας επεξεργάσθηκε από την 4νετ και στάλθηκε στον ΟΤΕ" τώρα γράφει "η αίτηση σας επεξεργάζεται από τον ΟΤΕ".

slaughter
29-12-05, 21:35
Με λίγα λόγια σταμάτησε μόλις αποσύνδεσα το usb καλώδιο. Είναι φυσιολογικό αυτό?


Ναι αφου δεν δεχετε ρευμα το Modem πως να αναβοσβηνει. Το ρευμα το παιρνει απο το usb! Οταν το λαμπακι μεινει σταθερο τοτε εχεις ενεργοποιημενη γραμμη
ψαξτο:cool:

pfoul
29-12-05, 21:36
Την αιτηση την έκανα 19/12 και πήρα χθες τηλέφωνο το 134 να δω σε τι στάδιο βρίσκεται η αίτησή μου. Μου είπαν λοιπόν οτι θέλει ένα στάδιο ακόμα για να ολοκληρωθεί και έτσι αποφάσισα να συνδέσω το μοντεμάκι με τον υπολογιστή για να δω πότε θα ενεργοποιηθεί. όμως μόλις εγκατέστησα τους drivers το φωτάκι στο μόντεμ άρχισε να αναβοσβήνει. Έβγαλα το καλώδιο της τηλεφωνικής γραμμής και συνέχισε να αναβοσβήνει. Με λίγα λόγια σταμάτησε μόλις αποσύνδεσα το usb καλώδιο. Είναι φυσιολογικό αυτό?
Επίσης ξέρει κανείς αν το τελευταίο στάδιο είναι χρονοβόρο ή αν υπάρχει πιθανότητα ενεργοποίησης μέχρι αύριο? Στο site της 4νετ ενώ μέχρι χθές έγραφε οτι "η αίτηση σας επεξεργάσθηκε από την 4νετ και στάλθηκε στον ΟΤΕ" τώρα γράφει "η αίτηση σας επεξεργάζεται από τον ΟΤΕ".
Για το δεύτερο που ρωτάς δεν ξέρω, γιατί και εγώ στο περίμενε είμαι από ΟΤΕ.
Για το πρώτο όμως, μη... γλύφεσαι! Πολύ απλά, ο Η/Υ σου τα "λέει" μέσω του driver με το USB modem που έχεις, προσπαθώντας μέσω του τελευταίου να συγχρονισθεί με το όμορό του που υποτίθεται πως βρίσκεται στην άλλη πλευρά (DSLAM στον ΟΤΕ) και φυσικά δεν το πετυχαίνει, αλλά ξαναπροσπαθεί σε τακτά χρονικά διαστήματα (εξ ου και το λαμπάκι που αναβοσβήνει). Δες και τις οδηγίες.

Εγώ έχω από τις 19/12 να βρίσκεται το θέμα μου στον ΟΤΕ, αλλά ακόμα ενεργοποίηση ΓΙΟΚ (30/12). Τύφλα να έχουν και οι 12 ημέρες που έθετε ως όριο η Forthnet...
Κανένας για το πρώτο ερώτημα της κοπέλας συνάδελφοι;

stone
30-12-05, 02:43
Εγω παντως απ'οτι εχω διαβασει εδω οι ISP ψευδονται ασυστολως αφου ο καθε ISP εχει και μια διαφορετικη δικαιολογια για ποιο λογο δεν φαινονται οι αιτησεις μας στον ΟΤΕ.Ηδη εχω διαβασει 4-5 διαφορετικες δικαιολογιες.Οποτε απλα ελπιζεις να φιλοτιμηθει ο ISP να στειλει την αιτηση σου οσο το δυνατον γρηγοροτερα.
Ειναι παντως μεγαλο ξενερωμα.:(:(

xarhss
30-12-05, 12:40
Μήπως ζούμε στην χώρα του Π-ΟΤΕ;;;;;;;;;;
έστειλα αίτηση στην forthnet στις 20 Δεκεμβρίου. από ότι μου είπαν έφυγε από εκεί για τον ΟΤΕ στις 22 Δεκεμβρίου. στον ΟΤΕ μου είπαν ότι έφτασε σε αυτούς στις 29 Δεκεμβρίου. 'ελεος!!!!!! και θέλει λέει 5-7 εργάσιμες. προσοχή για να ενεργοποιηθεί (ενώ είχα ακούσει για 3 ημέρες). μετά θα παρουν τηλέφωνο την forthnet και η forthnet θα πάρει εμένα. οπότε να υπολογίζω μετά τις 16 Ιανουαρίου;;;;;;. πάω για παγκόσμιο ρεκόρ;
ας μου πουν άλλοι ομοιοπαθείς σε πόσες μέρες άνοιξε η γραμμή από τον Οτε?

NoYmErOs
30-12-05, 13:22
Μήπως ζούμε στην χώρα του Π-ΟΤΕ;;;;;;;;;;
έστειλα αίτηση στην forthnet στις 20 Δεκεμβρίου. από ότι μου είπαν έφυγε από εκεί για τον ΟΤΕ στις 22 Δεκεμβρίου. στον ΟΤΕ μου είπαν ότι έφτασε σε αυτούς στις 29 Δεκεμβρίου. 'ελεος!!!!!! και θέλει λέει 5-7 εργάσιμες. προσοχή για να ενεργοποιηθεί (ενώ είχα ακούσει για 3 ημέρες). μετά θα παρουν τηλέφωνο την forthnet και η forthnet θα πάρει εμένα. οπότε να υπολογίζω μετά τις 16 Ιανουαρίου;;;;;;. πάω για παγκόσμιο ρεκόρ;
ας μου πουν άλλοι ομοιοπαθείς σε πόσες μέρες άνοιξε η γραμμή από τον Οτε?

Έχεις κάνει κάποιο λάθος..

3 μέρες είναι η ενεργοποίηση αν πάρεις στο 134 μόνος σου..

όταν πάρει ο ISP για λογαριασμό σου τότε αλλάζουν τα δεδομένα γιατί και ο ISP αλλά και ο ΟΤΕ δεν θα χρεώνουν/στέλνουν μία μία τις αιτήσεις άλλα υπολόγιζε ότι πρέπει να μαζευτούν αρκετές.. για αυτό και ο ISP σου σου είπε 22 άλλα την έστειλε 29 και ο ΟΤΕ θέλει 5-6 μέρες από 3 που ΄άκουσες.'

stone
30-12-05, 13:56
Εγω εκανα την αιτηση στις 22/12 στην Forthnet και η αιτηση εφτασε στον ΟΤΕ στις 30/12 δηλαδη σημερα.Οποτε μαλλον μαζι θα ενεργοποιηθουμε φιλαρακο του χρονου.

vaso7
31-12-05, 01:51
Εγώ σήμερα που ξανατηλεφώνησα στο 134 μου λέει η τηλεφωνήτρια και μένω κάγκελο "μα η αίτηση έγινε 27/12":( Της λέω μα εγώ την έκανα 20/12 και μου λέει (για να δείτε οτι όλοι αυτοί που μας απαντάνε είναι άσχετοι!) "ναι 27/12 δεσμέυθηκε η γραμμή, να περιμένετε από βδομάδα"
Η προηγούμενη όπως σας είχα αναφέρει μου είχε πει οτι έμενε ακόμα ένα στάδιο!!! Αν ήξεραν και οι ίδιες τι γίνεται όλοι εμείς θα είμασταν υπέρ ευχαριστημένοι!!!

brell
31-12-05, 11:40
Παιδιά,η Φορθνετ κάνει 1-2 μέρες να στείλει την αίτηση στον Οτε.Ο Οτε κάνει καμμιά βδομάδα επεξεργασία των αιτήσεων,και αν είναι όλα καλά,σε 2-3 μέρες ενεργοποιεί τη γραμμή.τότε ειδοποιεί τη Forthnet και αυτή σου δίδει κωδικούς.Αν μάθετε κατ΄ιδίαν οτι ενεργοποιήθηκε η γραμμή,πάρτε demo από Forthnet γιά 3 μέρες,για να έχετε adsl.

paul77gr
31-12-05, 11:59
Στις 16 Δεκεμβρίου έκανα την αίτηση (με φάξ στη Φόρθνετ) και χθές έλαβα μύνημα στο κινητό μου με το username και το password. Στο μεταξύ είδα εδώ μία απάντηση προχθές ότι σε κάποιους είχαν ενεργόποιήσει την γραμμή αλλα δέν τους είχαν ενημερώσει. Συνδέω λοιπόν το παλιό μου Speedtouch ( Το Crypto του Box καλύτερα να μένει λόγω USB ) και βλέπω οτι η γραμμή συγχρωνίζεται. Μπαίνω με Demo και τελικά μου δίνουν και κωδικό χθές. Σύνολο 12 εργάσιμες

metmat
31-12-05, 13:42
Εγώ παιδιά όταν έκανα την αίτησή μου στην forthnet με το in a box, περίμενα μόνο μία εβδομάδα για να συνδεθώ. Ίσως να ήμουνα τυχερός. Ωστόσο, την αίτησή μου την έκανα στα τέλη του Νοέμβρη. Τώρα που έχει βγει η προσφορά για 3+3 μήμες, λογικό είναι να υπάρχει μεγαλύτερος όγκος αιτήσεων και στην forthnet αλλά και στον ΟΤΕ αφού όλοι οι ISP έχουν ανάλογες προσφορές και όλοι πάνε να βάλουν dsl. Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω κανέναν γιατί θα έπρεπε να περιμένουν ότι αυτές τις μέρες θα γινότανε ένας σχετικός χαμός και οφείλανε να είναι όλοι έτοιμοι (και ΟΤΕ και ISPs) να αντιμετωπίσουν την κατάσταση. Όμως στην Ελλάδα ζούμε. Μην περιμένουμε και πολλά!!!

slaughter
31-12-05, 14:34
μην σκατε βρε παιδια!μια μερα πανω μια μερα κατω δεν κανει την διαφορα!μην ξεχνατε οτι ειναι γιορτες κ ολοι θελουν να αραξουνε! Σημασια εχει οτι οταν γινει η ενεργοποιηση να δουλευουν ολα καλα κ ικανοποιητικα απο ταχυτητες ....
Απολαυστε τις γιορτες κ αφιστε τα αλλα στην ακρη :D

kiriakosk
02-01-06, 01:58
Αν και είμαστε επαρχία εδώ η Forthnet-ΟΤΕ ενεργοποίησε σύνδεση σε 5 εργάσιμες!
Το καλό να λεγεται!

chrvez
02-01-06, 14:01
Χωρίς την απεργία η ενεργοποίηση σε εμένα έγινε σε 7-8 εργάσιμες.
(Μαζί με τα σαββατοκύριακα και απεργία, αργίες κτλ κάππου 15 ημέρες)

nikgr
04-01-06, 01:13
Παιδιά εγώ έκανα αιτηση για 1bill την Πεμπτη 29 Δεκεμβ.
Πότε λέτε να με βάλουν στην πρίζα?

sdikr
04-01-06, 02:20
Παιδιά εγώ έκανα αιτηση για 1bill την Πεμπτη 29 Δεκεμβ.
Πότε λέτε να με βάλουν στην πρίζα?

ελπίζω να μην θέλεις απάντηση!!

15 του μηνός

nikgr
04-01-06, 02:59
sdikr με πληγώνεις! Μου σκίζεις την καρδιά!
Ακαρδε!

stavros1093
04-01-06, 13:32
Αντε! και εγώ 29 έκανα την αιτηση!! Πήρα τήλ τον ΟΤΕ σήμερα και μου είπε πώς δεν υπήρχε τέτοια αίτηση :spam: :thumbdown !! Πήρα την Forthnet και λέει πως έχει αποσταλεί και θα έχω σε 15 εργάσιμες!!!!

theodoros2004
04-01-06, 13:35
Αντε! και εγώ 29 έκανα την αιτηση!! Πήρα τήλ τον ΟΤΕ σήμερα και μου είπε πώς δεν υπήρχε τέτοια αίτηση :spam: :thumbdown !! Πήρα την Forthnet και λέει πως έχει αποσταλεί και θα έχω σε 15 εργάσιμες!!!!

Υπομονη ολοι τα εχουμε τραβηξει αυτα πανω κατω.....καποια μερα θα μπαινεις ποια με adsl ...

Spartakus
04-01-06, 14:44
Εγώ έκανα την αίτηση 8/12...στις 13/12 μαθαίνω από την Forthnet ότι ο Οτε δεν έχει διαθέσιμες πόρτες στην περιοχή μου...(το επιβεβαίωσε και ο ΟΤΕ)..Στις 21/12 μαθαίνω ότι υπάρχουν πλέον διαθέσιμες πόρτες....Στον Οτε έμαθα ότι η αίτηση ήταν εκεί από τις 13/12 αλλά λογικά οι 12 εργάσιμες που λένε δεν μετρανει από τις 21/12 που βρέθηκαν οι πόρτες??Άρα λογικά από Δευτέρα ελπίζω (λέμε τώρα) να έχω...

4saken
04-01-06, 15:11
Eγω την εκανα στις 27/12 (μεταβαση απο in a box σε 1 bill 512 και χθες το πρωι ημουν οκ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.