PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή τηλεφώνου που να μην βραχυκυκλώνει τη γραμμή...;



Σελίδες : [1] 2

sdim
22-03-09, 21:29
Καλησπέρα σε όλους.
Κάποιες στιγμές που υπάρχει πρόβλημα με τη γραμμή (Forthnet -DSLAM Αμαρουσίου),δηλαδή,αποσυνδέσεις και αποτυχία απανασύνδεσης αν και κάνω reset κλπ.,σκέφτηκα και αποσύνδεσα το ασύρματο που έχω σε μια πρίζα-ανεξάρτητη από το adsl-και είδα ότι αυτομάτως έχω 2 Mbps παραπάνω και η γραμμή είναι πιο σταθερή.
Πριν που είχα ένα άλλο splitter,είχα attenuation 40 και τώρα με ένα άλλο παλιότερο έχω 28.Το ασύρματο είναι Turbo-X,και θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρετε να υπάρχει κάποιο μοντέλο ασύρματο,το οποίο να τα πηγαίνει καλά με τις adsl γραμμές γενικά,και να βγάζει χαμηλό attenuation.
Οποιαδήποτε άλλη άποψη καλοδεχούμενη.
Ευχαριστώ.

aa144
22-03-09, 23:28
Γι αυτό βάζουμε Voip μέχρι το CPE για να μην υπάρχει τίποτε άλλο πάνω στη γραμμή εκτός από το ρούτερ.

Για την περίπτωσή σου συνιστώ Vivodi.

ariadgr
22-03-09, 23:30
Για την περίπτωσή σου συνιστώ Vivodi.

Για τηλεφωνική συσκευή ρωτάει, όχι για να αλλάξει πάροχο.

aa144
22-03-09, 23:42
Κάτι διάβασα σαν "Οποιαδήποτε άλλη άποψη καλοδεχούμενη." ή μου φάνηκε;

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 4 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επιπροσθέτως, η υλοποίηση Voip μέχρι το CPE σαφώς άπτεται του θέματος που τον απασχολεί, ιδιαίτερα λόγω της γραμμής που έχει, κατά τη γνώμη μου πάντα. Διότι, σε μια γραμμή με τέτοια εξασθένηση, ότι και να συνδέσεις πάνω στη γραμμή, σπλίτερ, τηλέφωνο, φίλτρο, οτιδήποτε, θα έχεις επίπτωση. Αν τώρα έχεις λεφτά για πέταμα, πας και αγοράζεις διάφορα τηλέφωνα, σπλίτερ, φίλτρα και κάνεις δοκιμές με διάφορους συνδυασμούς μπας και βρεις κάτι με μικρότερη επίπτωση, ή βάζεις Voip μέχρι το CPE.

Όπως ανέφερα και παραπάνω, είναι η γνώμη μου και τίποτε περισσότερο.

Lagman
22-03-09, 23:58
siemens AL140 δεν δημιουργεί "βραχυκύκλωμα" στην γραμμή μου σύμφωνα με τους τεχνικούς της FORTHnet άλλα πρόσφατα είχα πρόβλημα κοβόταν το τηλέφωνο δεν μπορούσαμε να καλέσουμε ούτε μπορούσαν να μας καλέσουν .

sdim
23-03-09, 00:24
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Η αλλαγή παρόχου δεν είναι κάτι που θα ήθελα αυτή τη στιγμή,παρ'όλα αυτά.

nmavro73
23-03-09, 21:28
Αυτή η καραμέλα για το βραχυκύκλωμα κυκλοφορεί ακόμη ε;

JULIANIK
23-03-09, 22:19
Αυτή η καραμέλα για το βραχυκύκλωμα κυκλοφορεί ακόμη ε;
Ω, ναι!
Ακομα και για τις ΜΗ ΑΣΥΡΜΑΤΕΣ συσκευες... :rolleyes:
(και χωρις να υπαρχει καν δευτερη)

gtklocker
23-03-09, 22:22
VoIP είναι η λύση σου.

Δυστυχώς, απ' ότι τηλέφωνο πάρεις, ΚΑΝΕΝΑ, δεν θα δουλέψει αξοιπρεπώς σε συνεργασία με το Router.

sdim
23-03-09, 22:23
Αυτή η καραμέλα για το βραχυκύκλωμα κυκλοφορεί ακόμη ε;

Να υποθέσω δηλαδή ότι είναι μούφα των εταιριών ;

gtklocker
23-03-09, 22:25
Να υποθέσω δηλαδή ότι είναι μούφα των εταιριών ;

OXI, αφού το βλέπεις ΞΕΚΑΘΑΡΑ στην γραμμή σου.

...εκτός και αν δεν βλέπεις καλά :rolleyes:

hel
24-03-09, 09:21
Γι αυτό βάζουμε Voip μέχρι το CPE για να μην υπάρχει τίποτε άλλο πάνω στη γραμμή εκτός από το ρούτερ.

Για την περίπτωσή σου συνιστώ Vivodi.

Aφού το φίλτρο αποκόπτει τις συχνότητες του ίντερνετ γιατί αλλάζει το attentuation?

xrhstos
24-03-09, 12:58
Γι αυτό βάζουμε Voip μέχρι το CPE για να μην υπάρχει τίποτε άλλο πάνω στη γραμμή εκτός από το ρούτερ.

Τι είναι το CPE??? :?: :?:

BOBBY
26-03-09, 08:05
Εγώ έχω ασύρματο τηλέφωνο Turbo-x,το πήρα πριν λίγες μέρες αλλά δεν έχω δει κανένα πρόβλημα.Μήπως τελικά μας κοροιδεύουν για τα καλά;;;:hmm:

deniSun
26-03-09, 09:24
α) Ελέγχεις όλη την εσωτερική καλωδίωση, φίλτρα, συνδεσμολογίες κλπ.
Αν δεν ξέρεις, δεν είναι κακό.
Θα πάρεις κάποιον που ασχολείται με αυτά, όχι που λέει ότι ξέρει ή έκανα άλλη μια φορά ή περισσότερες εγκαταστάσεις και αφού δούλεψαν εκείνες θα δουλέψει και η δικιά σου ή που έχει κάποιο πτυχίου μηχανολόγου - ηλεκτρολόγου - πληροφορικάριου - δικτυά και συναφών
και θα σου κάνει αυτός τους ελέγχους και τις συνδέσεις.
Αναλυτικοί οδηγοί υπάρχουν και μέσα στο forum.
β) Θα κάνεις έλεγχο της γραμμής και της συνδεσμολογίας σου.
Αναλυτικοί οδηγοί υπάρχουν και μέσα στο forum.
Δεν θα πάρεις τηλ. στην ΤΕ της forthnet.
γ) Τηλέφωνο σταθερό με μπαταρίες ξέχασέ το.
Μπορείς να βάλεις τηλ. με μετασχηματιστή ρεύματος αντί για μπαταρίες (όχι να συνδέσεις τον μετασχηματιστή στις θέσεις των μπαταριών - μόνο αν έχει ειδική υποδοχή για μετασχηματιστή).
Από ασύρματα γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα.
Να προτιμάς επώνυμα και όχι turbox και Πλαισιοειδή.

Γενικά:
1) φίλτρο σε κάθε τηλ. συσκευή
2) το ρούτερ απευθείας στη γραμμή ή μέσω splitter
3) όχι πάνω από 4 συσκευές συνδεδεμένες
4) για φαξ και συναγερμούς μιλάς με κάποιον στην ΤΕ που να ξέρει

hel
26-03-09, 09:31
γ) Τηλέφωνο σταθερό με μπαταρίες ξέχασέ το.


Γουάη ?

deniSun
26-03-09, 09:45
Γουάη ?

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2724484&postcount=12

nmavro73
26-03-09, 11:20
Και πως θα έχεις αναγνώριση δηλαδή;Έχεις δει τηλέφωνο να τη δείχνει χωρίς μπαταρίες;Εγώ σου λέω ότι είναι μούφα αυτό που λένε. Έχω τηλέφωνο με μπαταρίες σταθερό το οποίο πάει μαζί με ένα ασύρματο που επίσης έχει μπαταρία. Μπορεί να είχα ένα σωρό προβλήματα με το δίκτυο τους αλλά κανένα δεν ήταν από εκεί

deniSun
26-03-09, 14:13
Και πως θα έχεις αναγνώριση δηλαδή;Έχεις δει τηλέφωνο να τη δείχνει χωρίς μπαταρίες;Εγώ σου λέω ότι είναι μούφα αυτό που λένε. Έχω τηλέφωνο με μπαταρίες σταθερό το οποίο πάει μαζί με ένα ασύρματο που επίσης έχει μπαταρία. Μπορεί να είχα ένα σωρό προβλήματα με το δίκτυο τους αλλά κανένα δεν ήταν από εκεί

Μούφα είναι αυτά που ακούς από τον ένα και τον άλλο χωρίς να ξέρουν τι τους γίνεται.
Σε σταθερά τηλέφωνα η λύση είναι μετασχηματιστής ή caller id.
Σε ασύρματα τα επώνυμα δεν έχουν προβλήματα.
Τα ανώνυμα και τυχάρπαστα μπορεί να σου βγάλουν προβλήματα γιατί απλά κάποια είναι για τα μπάζα γενικά.

aa144
26-03-09, 14:27
Το φίλτρο ή το σπλίτερ, δεν κόβουν τις συχνότητες με το μαχαίρι, έχουν μια κλίση στην καμπύλη που ανάλογα με την τάξη του φίλτρου επηρεάζει σε μεταβλητό βαθμό όλο το φάσμα συχνοτήτων.

Η λύση είναι απλή, αλλά πρέπει και να θέλει ο πελάτης να το καταλάβει. Αν δεν θέλει, το αμέσως καλύτερο σενάριο είναι το ΚΕΝΤΡΙΚΟ σπλίτερ και όχι το φίλτρο σε κάθε τηλέφωνο (έστω και αν μιλάμε για ένα μόνο τηλέφωνο).

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 4 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δηλαδή, θέλουμε να έχουμε αυτό:


http://www.asda.gr/actins/HOL/Clipboard01-wir1.jpg


και όχι αυτό:


http://www.asda.gr/actins/HOL/Clipboard01-wir2.jpg


Αλλά καλύτερο και από τα δυο παραπάνω σενάρια είναι το Voip μέχρι το CPE (CPE = το ρούτερ μας που έχει έξοδο για σύνδεση τηλεφώνου) όπου πάνω στη γραμμή δεν υπάρχει ούτε φίλτρο, ούτε σπλίτερ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΑΚΡΕΣ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ (Σπίτι - Α/Κ).

sdikr
26-03-09, 14:40
Μούφα είναι αυτά που ακούς από τον ένα και τον άλλο χωρίς να ξέρουν τι τους γίνεται.
Σε σταθερά τηλέφωνα η λύση είναι μετασχηματιστής ή caller id.
Σε ασύρματα τα επώνυμα δεν έχουν προβλήματα.
Τα ανώνυμα και τυχάρπαστα μπορεί να σου βγάλουν προβλήματα γιατί απλά κάποια είναι για τα μπάζα γενικά.

Αν είναι να απαντάς σε αυτο τον τόνο, τότε καλύτερα να μην απαντάς,

Τουλάχιστον οι "αλλοι" λένε και τον λόγο, εσύ ούτε αυτό δεν κάνεις

cyber_fiber
26-03-09, 17:11
Και πως θα έχεις αναγνώριση δηλαδή;Έχεις δει τηλέφωνο να τη δείχνει χωρίς μπαταρίες;Εγώ σου λέω ότι είναι μούφα αυτό που λένε. Έχω τηλέφωνο με μπαταρίες σταθερό το οποίο πάει μαζί με ένα ασύρματο που επίσης έχει μπαταρία. Μπορεί να είχα ένα σωρό προβλήματα με το δίκτυο τους αλλά κανένα δεν ήταν από εκεί

Μούφα είναι? Ε τότε δώσε το τηλ σου στα παιδιά να σε περνούν να σε συμβουλεύονται. Γιατί να περιμένουν 30' στην αναμονή για να μιλήσουν με άσχετους και ανίδεους "τεχνικούς", αφού ξέρεις περισσότερα εσύ :whistle::whistle:

michpan
26-03-09, 18:25
Εδώ που τα λέμε, και άσχετα με το θέμα, οι περισσότεροι τεχνικοί της forthnet είναι όντως ανίδεοι και άσχετοι (πλεονασμός)..


Μιχάλης

deniSun
26-03-09, 18:32
Αν είναι να απαντάς σε αυτο τον τόνο, τότε καλύτερα να μην απαντάς,

Τουλάχιστον οι "αλλοι" λένε και τον λόγο, εσύ ούτε αυτό δεν κάνεις

Όταν κάποιος δεν θέλει να καταλάβει αναγκάζεσαι να επιλέξεις αυτόν τον τόνο....
Εξάλλου πάει πολύ καιρός που εδώ μέσα μόνο "το λόγο" δεν λένε κάποιοι.
Συγκεκριμένα εδώ και 1-2 χρόνια το επίπεδο έχει πέσει τόσο πολύ που δεν σου κάνει κέφι να γράψεις κάτι σοβαρό.
Και τώρα που αποφάσισα να γράψω είναι μπας και ξυπνήσουν κάποιοι και αρχίσουν να ψάχνονται, γιατί βλέπω ότι κάποιοι "νέοι" είναι ικανοί να πείσουν του υπόλοιπους για διάφορα παράτολμα και επικίνδυνα.
Μασιμένες λύσεις δεν δίνω γιατί δεν έχω χρόνο για ιδιαίτερα μαθήματα σε άτομα νηπιαγωγίου.
Καλό λοιπόν θα ήταν να κάνεις ανάλογες συστάσεις και στους τεμπέλιδες που ακόμα και αν τους δώσεις την λύση αρνούνται να την εφαρμόσουν.
Σε αυτούς μόνο ερεθίσματα μπορώ να δώσω μπας και ξυπνήσουν και μάθουν τίποτε.

Lagman
26-03-09, 18:32
Εδώ που τα λέμε, και άσχετα με το θέμα, οι περισσότεροι τεχνικοί της forthnet είναι όντως ανίδεοι και άσχετοι (πλεονασμός)..


Μιχάλης


μα δεν μιλάμε με τεχνικούς ... οι τεχνικοί φαντάζομαι βλέπουν τα αιτήματα/προβλήματα σε κάποιο σύστημα...

nmavro73
26-03-09, 20:11
Γιατί εσύ πιστεύεις ότι μιλάς με τεχνικούς όταν παίρνεις την τεχνική υποστήριξη;Το βραχυκύκλωμα είναι η δικαιολογία όταν δεν ξέρουν τι να πουν

psyxakias
26-03-09, 21:13
Περί υποστήριξης.... όταν καλείς την τηλεφωνική υποστήριξη ενός παρόχου, συνομιλέις με το 1ο επίπεδο (level1) υποστήριξης που συνήθως έχει τις βασικές γνώσεις και χρησιμοποιεί διαγράμματα ροής (πχ συγχρονίζει η γραμμή; ναι: ρώτα αυτό, όχι: ρώτα/κάνε αυτό) και faqs/howtos. Εάν το πρόβλημα είναι πιο πολύπλοκο, θα πρέπει να καταγράψουν το αίτημα, να μεταβιβαστεί στο 2ο επίπεδο και αν χρειαστεί ίσως και σε 3ο κτλ και μετά να σας καλέσει κάποιος τεχνικός εάν είναι απαραίτητο. Άρα με το να καλέσετε έναν πάροχο και να μη ξέρουν κάτι και να το καταγράψουν για να σας καλέσουν οι τεχνικοί, δε σημαίνει ότι είναι άσχετοι οι τεχνικοί αλλά ότι απλά δεν είναι τεχνικός ο συνομιλητής χωρίς αυτό να είναι κακό. Απλά ζητήστε να καταγραφεί το αίτημα και να σας καλέσει αρμόδιος τεχνικός.

Περί μπαταριών σταθερών συσκευών.... τι σχέση έχει η τροφοδοσία μιας σταθερής συσκευής με το γεγονός εάν το caller-id λειτουργεί σωστά; Τεχνικά υπάρχει κάποια εξήγηση ή απλά κάποιος άτυπος στατιστικός διαχωρισμός; Να λέμε για συγκεκριμένες μάρκες/μοντέλα σταθερών συσκευών που δε λειτουργούν σωστά με συγκεκριμένα δίκτυα, να το καταλάβω. Αλλά έτσι γενικός διαχωρισμός βάσει της τροφοδοσίας; :hmm:

aa144
26-03-09, 21:25
Υπάρχουν πολλές συσκευές στην αγορά (ενσύρματες) που για να απεικονίσουν στην οθόνη τους την αναγνώριση κλήσης χρειάζονται και έχουν τροφοδοσία από μπαταρίες που περιέχουν. Το ίδιο γίνεται και με τα ασύρματα τηλέφωνα κάθε είδους.

Επίσης υπάρχουν λίγες συσκευές (ενσύρματες) που για να γλυτώσει ο πελάτης από το μπελά και το έξοδο των μπαταριών, έχουν τροφοδοτικό που συνδέεται στο ρεύμα και εξασφαλίζει την τροφοδοσία του κυκλώματος απεικόνισης της αναγνώρισης κλήσης.

Μάλιστα μερικές φορές έχω μετατρέψει συσκευές του πρώτου τύπου στον δεύτερο τύπο, ακριβώς για να μην αγοράζω μπαταρίες που τελειώνουν σχετικά γρήγορα και δεν είναι και φθηνές.

Παρόλα αυτά, το ανωτέρω ζήτημα δεν φαίνεται να έχει σχέση με τα τυχόν προβλήματα που παρουσιάζονται σε γραμμή ADSL με μεγάλη εξασθένιση όπως η περίπτωση που συζητάμε εδώ.

deniSun
26-03-09, 21:25
Περί υποστήριξης.... όταν καλείς την τηλεφωνική υποστήριξη ενός παρόχου, συνομιλέις με το 1ο επίπεδο (level1) υποστήριξης που συνήθως έχει τις βασικές γνώσεις και χρησιμοποιεί διαγράμματα ροής (πχ συγχρονίζει η γραμμή; ναι: ρώτα αυτό, όχι: ρώτα/κάνε αυτό) και faqs/howtos. Εάν το πρόβλημα είναι πιο πολύπλοκο, θα πρέπει να καταγράψουν το αίτημα, να μεταβιβαστεί στο 2ο επίπεδο και αν χρειαστεί ίσως και σε 3ο κτλ και μετά να σας καλέσει κάποιος τεχνικός εάν είναι απαραίτητο. Άρα με το να καλέσετε έναν πάροχο και να μη ξέρουν κάτι και να το καταγράψουν για να σας καλέσουν οι τεχνικοί, δε σημαίνει ότι είναι άσχετοι οι τεχνικοί αλλά ότι απλά δεν είναι τεχνικός ο συνομιλητής χωρίς αυτό να είναι κακό. Απλά ζητήστε να καταγραφεί το αίτημα και να σας καλέσει αρμόδιος τεχνικός.

Περί μπαταριών σταθερών συσκευών.... τι σχέση έχει η τροφοδοσία μιας σταθερής συσκευής με το γεγονός εάν το caller-id λειτουργεί σωστά; Τεχνικά υπάρχει κάποια εξήγηση ή απλά κάποιος άτυπος στατιστικός διαχωρισμός; Να λέμε για συγκεκριμένες μάρκες/μοντέλα σταθερών συσκευών που δε λειτουργούν σωστά με συγκεκριμένα δίκτυα, να το καταλάβω. Αλλά έτσι γενικός διαχωρισμός βάσει της τροφοδοσίας; :hmm:

Όταν παίρνεις τηλ. λέει πάτα το .... για τεχνική υποστήριξη όχι για να μιλήσεις με την γραμματεία καταγραφής προβλημάτων.
Οι μπαταρίες δημιουργούν θόρυβο και δεν μιλάμε για πρόβλημα στο caller id αλλά στην ποιότητα της τηλεφωνίας.
Οι μπαταρίες δημιουργούν πρόβλημα στην ακουστική της συσκευής.
Το θέμα του caller id έχει σχέση με την συνεργασία κάποιων συσκευών με τις ρυθμίσεις του κέντρου που ανήκεις.

aa144
26-03-09, 21:33
Οι μπαταρίες δεν έχουν καμία (θεωρητική ή πρακτική) δυνατότητα να δημιουργήσουν θόρυβο σε τίποτε. Οι χημικές ουσίες δεν παράγουν ηλεκτρομαγνητικό θόρυβο.

Το κύκλωμα της αναγνώρισης κλήσης και οι τυχόν άλλες σχεδιαστικές ατέλειες σε μια συσκευή μπορεί να έχουν επίπτωση σε μια γραμμή που λειτουργεί οριακά, εκεί χρειάζεται δοκιμή με διάφορες συσκευές για να βρεθεί εμπειρικά ποιά έχει τη μικρότερη επίπτωση.

Το θέμα συμβατότητας της μορφής δεδομένων της αναγνώρισης κλήσης της Forthnet με κάποιες συσκευές είναι γνωστό και επίσης είναι εντελώς απαράδεκτο (εν έτει 2009).

psyxakias
26-03-09, 21:39
Όταν παίρνεις τηλ. λέει πάτα το .... για τεχνική υποστήριξη όχι για να μιλήσεις με την γραμματεία καταγραφής προβλημάτων.Αποκλείω να μην γνωρίζεις ότι υπάρχουν πολλαπλά επίπεδα τεχνικής υποστήριξης, οπότε δε καταλαβαίνω τι θες να πεις με αυτό. Ότι δεν είναι σωστά εκπαιδευμένοι στο Level1 και θα μπορούσαν να έχουν περισσότερες γνώσεις; Αυτό ΟΚ δεκτό για τους περισσότερους παρόχους.

Αλλά ούτως ή άλλως είναι απαραίτητα πολλαπλά επίπεδα υποστήριξης, διότι δεν είναι μόνο θέμα γνώσεων αλλά και δικαιωμάτων. Για παράδειγμα, δε γίνεται να έχουν πρόσβαση από το Level1 και να μπαίνουν σε routers για να λύνουν routing προβλήματα, για να μην θεωρηθούν "γραμματεία καταγραφής" όταν κάποιος πελάτης θα παραπονεθεί για προβλήματα στο routing του δικτύου. Απλά θα στείλουν το ticket σε άλλο τμήμα/επίπεδο (πχ Level3) που απαρτίζεται από εξιδεικευμένους τεχνικούς / μηχανικούς δικτύου.

Για όσους επιθυμούν να διαβάσουν σχετικά: http://en.wikipedia.org/wiki/Technical_support#Multi-tiered_technical_support ;)

deniSun
26-03-09, 21:45
Οι μπαταρίες δεν έχουν καμία (θεωρητική ή πρακτική) δυνατότητα να δημιουργήσουν θόρυβο σε τίποτε. Οι χημικές ουσίες δεν παράγουν ηλεκτρομαγνητικό θόρυβο.
Οι μπαταρίες δεν στέκονται στο αέρα.
Άνοιξε μια συσκευή για να δεις το κύκλωμα και θα καταλάβεις τι λέμε όταν αναφερόμαστε στις μπαταρίες.
Φυσικά και οι μπαταρίες σαν μπαταρίες δεν δημιουργούν πρόβλημα.
Γι' αυτό μιλάμε για ΣΥΣΚΕΥΕ που χρησιμοποιούν ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ΅.


Το κύκλωμα της αναγνώρισης κλήσης και οι τυχόν άλλες σχεδιαστικές ατέλειες σε μια συσκευή μπορεί να έχουν επίπτωση σε μια γραμμή που λειτουργεί οριακά, εκεί χρειάζεται δοκιμή με διάφορες συσκευές για να βρεθεί εμπειρικά ποιά έχει τη μικρότερη επίπτωση.
Καμιά σχέση η αναγνώριση με προβλήματα στη γραμμή.

........Auto merged post: denis1276 πρόσθεσε 2 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αποκλείω να μην γνωρίζεις ότι υπάρχουν πολλαπλά επίπεδα τεχνικής υποστήριξης, οπότε δε καταλαβαίνω τι θες να πεις με αυτό. Ότι δεν είναι σωστά εκπαιδευμένοι στο Level1 και θα μπορούσαν να έχουν περισσότερες γνώσεις; Αυτό ΟΚ δεκτό για τους περισσότερους παρόχους.

Αλλά ούτως ή άλλως είναι απαραίτητα πολλαπλά επίπεδα υποστήριξης, διότι δεν είναι μόνο θέμα γνώσεων αλλά και δικαιωμάτων. Για παράδειγμα, δε γίνεται να έχουν πρόσβαση από το Level1 και να μπαίνουν σε routers για να λύνουν routing προβλήματα, για να μην θεωρηθούν "γραμματεία καταγραφής" όταν κάποιος πελάτης θα παραπονεθεί για προβλήματα στο routing του δικτύου. Απλά θα στείλουν το ticket σε άλλο τμήμα/επίπεδο (πχ Level3) που απαρτίζεται από εξιδεικευμένους τεχνικούς / μηχανικούς δικτύου.

Για όσους επιθυμούν να διαβάσουν σχετικά: http://en.wikipedia.org/wiki/Technical_support#Multi-tiered_technical_support ;)

Με απλά ελληνικά:
Όταν μου λέει πάτα πχ το 7 για να μιλήσεις με τεχνική υποστήριξη θέλω να μιλάω με σχετικό τεχνικό και όχι με γραμματεία που θα μου καταγράψει το πρόβλημα.
Διαφορετικά ας μην το ονομάσουν ΤΕ αλλά γραμματειακή υποστήριξη.

aa144
26-03-09, 22:04
Δηλαδή, μου το εξηγείς, όταν λέμε μπαταρίες τι άλλο εννοούμε εκτός από μπαταρίες;

Εννοούμε και το συνολικό κύκλωμα που τροφοδοτούν οι μπαταρίες; Ποιό κύκλωμα; Της αναγνώρισης κλήσης; Τροφοδοτούν και κάτι άλλο οι μπαταρίες; Τι ακριβώς;

Εσύ όταν άνοιξες το τηλέφωνό σου που είχε μπαταρίες τι άλλο είδες να έχει μέσα;

Billmg81
26-03-09, 22:06
Αποκλείω να μην γνωρίζεις ότι υπάρχουν πολλαπλά επίπεδα τεχνικής υποστήριξης, οπότε δε καταλαβαίνω τι θες να πεις με αυτό. Ότι δεν είναι σωστά εκπαιδευμένοι στο Level1 και θα μπορούσαν να έχουν περισσότερες γνώσεις; Αυτό ΟΚ δεκτό για τους περισσότερους παρόχους.

Αλλά ούτως ή άλλως είναι απαραίτητα πολλαπλά επίπεδα υποστήριξης, διότι δεν είναι μόνο θέμα γνώσεων αλλά και δικαιωμάτων. Για παράδειγμα, δε γίνεται να έχουν πρόσβαση από το Level1 και να μπαίνουν σε routers για να λύνουν routing προβλήματα, για να μην θεωρηθούν "γραμματεία καταγραφής" όταν κάποιος πελάτης θα παραπονεθεί για προβλήματα στο routing του δικτύου. Απλά θα στείλουν το ticket σε άλλο τμήμα/επίπεδο (πχ Level3) που απαρτίζεται από εξιδεικευμένους τεχνικούς / μηχανικούς δικτύου.

Για όσους επιθυμούν να διαβάσουν σχετικά: http://en.wikipedia.org/wiki/Technical_support#Multi-tiered_technical_support ;)

Όπως ακριβώς τα λέει ο psyxakias είναι! ;)

psyxakias
26-03-09, 22:12
Με απλά ελληνικά:
Όταν μου λέει πάτα πχ το 7 για να μιλήσεις με τεχνική υποστήριξη θέλω να μιλάω με σχετικό τεχνικό και όχι με γραμματεία που θα μου καταγράψει το πρόβλημα.
Διαφορετικά ας μην το ονομάσουν ΤΕ αλλά γραμματειακή υποστήριξη.Μα και εγώ απλά ελληνικά τα γράφω. Εσένα η δυσανασχέτησή σου ποια είναι; Δεν συμφωνείς με τα διαφορετικά επίπεδα υποστήριξης και θεωρείς ότι θα έπρεπε ο συνδρομητής να μιλά άμεσα με τεχνικό με μέγιστες γνώσεις/δικαιώματα; Ή ότι το Level1 της Forthnet δεν είναι τόσο έμπειρο όσο θα έπρεπε;

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 2 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αλλά ούτως ή άλλως είναι απαραίτητα πολλαπλά επίπεδα υποστήριξης, διότι δεν είναι μόνο θέμα γνώσεων αλλά και δικαιωμάτων. Για παράδειγμα, δε γίνεται να έχουν πρόσβαση από το Level1 και να μπαίνουν σε routers για να λύνουν routing προβλήματα, για να μην θεωρηθούν "γραμματεία καταγραφής" όταν κάποιος πελάτης θα παραπονεθεί για προβλήματα στο routing του δικτύου. Απλά θα στείλουν το ticket σε άλλο τμήμα/επίπεδο (πχ Level3) που απαρτίζεται από εξιδεικευμένους τεχνικούς / μηχανικούς δικτύου.

Για όσους επιθυμούν να διαβάσουν σχετικά: http://en.wikipedia.org/wiki/Technical_support#Multi-tiered_technical_support ;)Μια διευκρίνηση: Όταν έγραψα θα στείλουν το ticket σε άλλο τμήμα (πχ Level3), συμβαίνει διαδοχικά. Όταν το Level1 δε μπορεί να λύσει το θέμα, θα το στείλει στο Level2, αν δε μπορεί και εκείνο τότε στο Level3. Δηλαδή Level1->Level2->Level3, δε συνηθίζεται Level1->Level3. ;)

sdikr
26-03-09, 22:16
Όταν κάποιος δεν θέλει να καταλάβει αναγκάζεσαι να επιλέξεις αυτόν τον τόνο....
Εξάλλου πάει πολύ καιρός που εδώ μέσα μόνο "το λόγο" δεν λένε κάποιοι.
Συγκεκριμένα εδώ και 1-2 χρόνια το επίπεδο έχει πέσει τόσο πολύ που δεν σου κάνει κέφι να γράψεις κάτι σοβαρό.
Και τώρα που αποφάσισα να γράψω είναι μπας και ξυπνήσουν κάποιοι και αρχίσουν να ψάχνονται, γιατί βλέπω ότι κάποιοι "νέοι" είναι ικανοί να πείσουν του υπόλοιπους για διάφορα παράτολμα και επικίνδυνα.
Μασιμένες λύσεις δεν δίνω γιατί δεν έχω χρόνο για ιδιαίτερα μαθήματα σε άτομα νηπιαγωγίου.
Καλό λοιπόν θα ήταν να κάνεις ανάλογες συστάσεις και στους τεμπέλιδες που ακόμα και αν τους δώσεις την λύση αρνούνται να την εφαρμόσουν.
Σε αυτούς μόνο ερεθίσματα μπορώ να δώσω μπας και ξυπνήσουν και μάθουν τίποτε.

Λαθός τόνος, λαθός τρόπος, λάθος διατύπωση, 3 λάθη σε εσένα,
μάλιστα χώρις έστω μια αναφορά ενα λινκ, ενα κάτι τελός πάντων.


Το παρόν πάντα είχε χρήστες που δεν κανάν πολλά αλλά μάθανε, όχι όμως με την δικιά σας στάση.

Και πραγματικά στην ζωή μου αυτους που λένε κάνε αυτό κάνε εκείνο, κλπ τα λέω μπαλαμούτια

cyber_fiber
27-03-09, 03:14
Γιατί εσύ πιστεύεις ότι μιλάς με τεχνικούς όταν παίρνεις την τεχνική υποστήριξη;Το βραχυκύκλωμα είναι η δικαιολογία όταν δεν ξέρουν τι να πουν

Προφανώς βλέπουν το βραχυκύκλωμα, όχι το που ακριβώς οφείλεται, για αυτόν τον λόγο μπορεί να σου πουν για το οτιδήποτε (καλώδια, πριζες, τηλεφωνα) δεν είναι μαντείο τον δελφών να σου πουν βγάλε αυτό και θα πας σφαίρα στο internet. Από κει και πέρα το αν είναι τεχνικοί η όχι, καλός η κακός αυτούς έχουμε και δεν νομίζω να λένε ότι νάναι από την στιγμή που η συγκεκριμένη εταιρία είναι 15 χρονια στο χώρο (δεν μιλάω για llu μονο) κάτι παραπάνω από σένα και από μένα ξέρει και ανάλογος εκπαιδεύει τους "τεχνικούς" όπως συνήθως τους αποκαλούν μερικοί εδώ επειδή δεν λύθηκε το πρόβλημα τους διά μαγείας και σε μερικά δευτερόλεπτα ;)

........Auto merged post: cyber_fiber πρόσθεσε 22 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Όταν κάποιος δεν θέλει να καταλάβει αναγκάζεσαι να επιλέξεις αυτόν τον τόνο....
Εξάλλου πάει πολύ καιρός που εδώ μέσα μόνο "το λόγο" δεν λένε κάποιοι.
Συγκεκριμένα εδώ και 1-2 χρόνια το επίπεδο έχει πέσει τόσο πολύ που δεν σου κάνει κέφι να γράψεις κάτι σοβαρό.
Και τώρα που αποφάσισα να γράψω είναι μπας και ξυπνήσουν κάποιοι και αρχίσουν να ψάχνονται, γιατί βλέπω ότι κάποιοι "νέοι" είναι ικανοί να πείσουν του υπόλοιπους για διάφορα παράτολμα και επικίνδυνα.
Μασιμένες λύσεις δεν δίνω γιατί δεν έχω χρόνο για ιδιαίτερα μαθήματα σε άτομα νηπιαγωγίου.
Καλό λοιπόν θα ήταν να κάνεις ανάλογες συστάσεις και στους τεμπέλιδες που ακόμα και αν τους δώσεις την λύση αρνούνται να την εφαρμόσουν.
Σε αυτούς μόνο ερεθίσματα μπορώ να δώσω μπας και ξυπνήσουν και μάθουν τίποτε.

απλά προσκυνάω :worthy::worthy::oneup:
το field engineer δεν πιστεύω οτι είναι τυχαίο στην υπογραφή σου :cool:

psyxakias
27-03-09, 03:19
Εγώ πάντως δεν είδα κάτι αξιόλογο για προσκύνημα πέρα από ατεκμηρίωτες τοποθετήσεις και υφάκι, στο παρόν thread τουλάχιστον. :whistle:

deniSun
27-03-09, 08:54
Δηλαδή, μου το εξηγείς, όταν λέμε μπαταρίες τι άλλο εννοούμε εκτός από μπαταρίες;
Εννοούμε και το συνολικό κύκλωμα που τροφοδοτούν οι μπαταρίες; Ποιό κύκλωμα; Της αναγνώρισης κλήσης; Τροφοδοτούν και κάτι άλλο οι μπαταρίες; Τι ακριβώς;
Εσύ όταν άνοιξες το τηλέφωνό σου που είχε μπαταρίες τι άλλο είδες να έχει μέσα;
Συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις για τι πράγμα μιλάμε όταν λέμε για συσκευές με μπαταρίες.


Μα και εγώ απλά ελληνικά τα γράφω. Εσένα η δυσανασχέτησή σου ποια είναι; Δεν συμφωνείς με τα διαφορετικά επίπεδα υποστήριξης και θεωρείς ότι θα έπρεπε ο συνδρομητής να μιλά άμεσα με τεχνικό με μέγιστες γνώσεις/δικαιώματα; Ή ότι το Level1 της Forthnet δεν είναι τόσο έμπειρο όσο θα έπρεπε;

Όταν μου λένε θα μιλήσεις με την ΤΕ περιμένεις να μιλήσεις με τον τεχνικό και όχι με την γραμματέα του.
Και όχι δεν συμφωνώ με τα level υποστήριξης.


Λαθός τόνος, λαθός τρόπος, λάθος διατύπωση, 3 λάθη σε εσένα,
μάλιστα χώρις έστω μια αναφορά ενα λινκ, ενα κάτι τελός πάντων.
Το παρόν πάντα είχε χρήστες που δεν κανάν πολλά αλλά μάθανε, όχι όμως με την δικιά σας στάση.
Και πραγματικά στην ζωή μου αυτους που λένε κάνε αυτό κάνε εκείνο, κλπ τα λέω μπαλαμούτια
Σου εξήγησα για τον τόνο...


Εγώ πάντως δεν είδα κάτι αξιόλογο για προσκύνημα πέρα από ατεκμηρίωτες τοποθετήσεις και υφάκι, στο παρόν thread τουλάχιστον. :whistle:
Αν σου χάλασα την νιρβάνα δεν πιράζει.
Μπορείς να μην ασχολήσει με όσα γράφω και να ακολουθήσεις τις "τεκμεριωμένες" απόψεις των υπολοίπων.
ΥΓ. Πως γίνεται για απλά θέματα και με οδηγούς "τεκμερειμένες" απόψεις να μην υπάρχουν λύσεις και τα προβλήματα να αναφέρονται ξανά και ξανά και ξανά.... δεν τον καταλαβαίνω.

hel
27-03-09, 09:49
Όταν παίρνεις τηλ. λέει πάτα το .... για τεχνική υποστήριξη όχι για να μιλήσεις με την γραμματεία καταγραφής προβλημάτων.
Οι μπαταρίες δημιουργούν θόρυβο και δεν μιλάμε για πρόβλημα στο caller id αλλά στην ποιότητα της τηλεφωνίας.
Οι μπαταρίες δημιουργούν πρόβλημα στην ακουστική της συσκευής.
Το θέμα του caller id έχει σχέση με την συνεργασία κάποιων συσκευών με τις ρυθμίσεις του κέντρου που ανήκεις.

Εξακολουθείς να μιλάς για διάφορα θέματα χωρίς λεπτομέρειες , εξηγήσεις.
Είναι γνωστό σε όλους τους πρωτοετείς σχολών ηλεκτρονικής ότι την ίδια δουλειά που κάνει ένα δευτερεύον κύκλωμα με μπαταρίες την κάνει με μετασχηματιστή. Αυτό ισχύει εδώ και 50 χρόνια περίπου.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 1 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δηλαδή, μου το εξηγείς, όταν λέμε μπαταρίες τι άλλο εννοούμε εκτός από μπαταρίες;

Εννοούμε και το συνολικό κύκλωμα που τροφοδοτούν οι μπαταρίες; Ποιό κύκλωμα; Της αναγνώρισης κλήσης; Τροφοδοτούν και κάτι άλλο οι μπαταρίες; Τι ακριβώς;

Εσύ όταν άνοιξες το τηλέφωνό σου που είχε μπαταρίες τι άλλο είδες να έχει μέσα;

Δεν νομίζω ότι μπορεί να συνεχιστεί η κουβέντα αυτή γιατί έχουμε φτάσει πολύ κάτω.;)

jacobgr
27-03-09, 10:03
Να δώσω και εγώ την δικιά μου εμπειρία.
Είμαι σε δύσκολη περιοχή (41db Attn), και έχω και αρκετές συσκευές συνδεμένες(4 ενσύρματες, 1 ασύρματη, ΦΑΞ, συναγερμό) και είχα και εγώ τα προβλήματα με τις συσκευές που βραχυκυκλώνουν. Το πρόβλημα είναι υπαρκτό διότι αποσυνδέοντας κάποιες συσκευές αλλαζε και ο συγχρονισμός της ADSL προς το καλύτερο (ειδικά το upload). Πρίν την Forthnet είχα ISDN γραμμή Shared LLU HOL. Εκει οι ιδιες συσκευές δεν ειχαν κανένα απολύτως προβλημα. Βέβαια δεν συνδεόταν απευθείας πάνω στη γραμμή αλλα στο netmod.
Κάνοντας διάφορες δοκιμές μου ήρθε και η φοβερή ιδέα να περάσω τα τηλέφωνα μέσα απο το fritz που μου έμεινε απο την ΗΟΛ. Και ναι ώς εκ θαυματος όλες οι συσκευές δουλεύουν αψογα, καμια δεν ειναι προβληματική, το upload είναι στο μεγιστο (1020Kbps) σταθερά(και με το καινούριο firmware του 7140 έχω και αψογο τηλεφωνητή!!!).
Συμπέρασμα κατ εμέ: Όντως κάποιες τηλ. συσκευές δημιουργούν πρόβλημα και για αυτό το πρόβλημα ο μόνος που πρέπει να κάνει κάτι είναι η forthnet.

Τώρα όσον αφορά τη σύνδεση συμφωνώ με αυτά που έγαραψε ο aa144 παραπάνω ότι είναι καλύτερα να έχουμε κεντρικό διαχωρισμό των δεδομένων απο την φωνή με μα μικρή παρατήρηση:
Είδα καλύτερη-σταθερότερη συμπεριφορά της γραμμής συνδέοντας απευθείας την γραμμή πάνω στο μοντεμ και πέρνωντας με μια διακλάδωση και ένα μόνο φίλτρο σημα για τα τηλέφωνα του σπιτιού (σε σχέση με την χρήση spliter).

deniSun
27-03-09, 11:32
Εξακολουθείς να μιλάς για διάφορα θέματα χωρίς λεπτομέρειες , εξηγήσεις.
Είναι γνωστό σε όλους τους πρωτοετείς σχολών ηλεκτρονικής ότι την ίδια δουλειά που κάνει ένα δευτερεύον κύκλωμα με μπαταρίες την κάνει με μετασχηματιστή. Αυτό ισχύει εδώ και 50 χρόνια περίπου.


Να επαναλάβεις το Α εξάμηνο.
Όποιος έχει ενδιασμούς παίρνει μια συσκευή από αυτές με μπαταρίες και αφαιρόντας τες ή προσθέτονατας ένα τροφοτικό βλέπει την διαφορά.
Με το να βασίζεσαι στο τι έμαθες από τους πεφωτισμένους καθηγέτες σου δεν λέει τίποτε.
Οι θεωρίες επιβεβαιόνονται από την πράξη.
Αν το κάνεις και δεν δεις διαφορά το συζητάμε, διαφορετικά τζάμπα γεμίζεις το topic προσπαθώντας να δημιουργήσεις εντυπώσεις.

aa144
27-03-09, 11:41
Παιδιά, εσείς που γνωρίζετε το μυστικό θέμα των μπαταριών, διαφωτίστε και εμάς τους αδαείς... τι ακριβώς συμβαίνει; Τι διαπιστώσατε από τις έρευνες που κάνατε στο θέμα; Στείλτε και καμιά φωτογραφία αν δεν μπορείτε να το περιγράψετε με λέξεις. Κάθε επιστημονική ή μπακάλικη εξήγηση του φαινομένου που αναφέρετε δεκτή.

Lagman
27-03-09, 13:55
Η συγκεκριμένη General Electric γόνδολα (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=890324&catalog=22&category=69978080&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE74277CB8CCB73BC496997567951BC6600ACA6C7665D27E5938BA462A465433E6C4212230B671C794B5601E28EDEF EF5899A79BCFEF5274B4BA40981E78E86FC40C6CDB64C0378B9C9EF3A07880628EC5EF8EDD89B245D44969DF358A809253493DCE61ED06F723E8C6FF 95AF2CB93B1E062C97F22186E07D) με μπαταρίες δημιουργούσε πρόβλημα στην γραμμή μου, με είχε καλέσει τεχνικός της FORTHnet στο κινητό και κάναμε δοκιμές με μπαταρίες και χωρίς , σημείωση χωρίς να του πω ότι έκανα την αλλαγή το έβλεπε απομακρυσμένα Ότι προκαλούσε "βραχυκύκλωμα" στην γραμμή ενώ χωρίς μπαταρίες ήταν μια χαρά...

deniSun
27-03-09, 14:12
Παιδιά, εσείς που γνωρίζετε το μυστικό θέμα των μπαταριών, διαφωτίστε και εμάς τους αδαείς... τι ακριβώς συμβαίνει; Τι διαπιστώσατε από τις έρευνες που κάνατε στο θέμα; Στείλτε και καμιά φωτογραφία αν δεν μπορείτε να το περιγράψετε με λέξεις. Κάθε επιστημονική ή μπακάλικη εξήγηση του φαινομένου που αναφέρετε δεκτή.

Το μόνο που χρειάζεται είναι ανοικτό μυαλό και δεκτικότητα.
Πολύ απλά κάνεις αυτό που λέει ο Lagman για να πιστείς αν αυτά που γράφει κάποιος είναι σωστά ή λέει ότι του κατέβει.
Αφού έχεις παρατηρήσει τα δύο φαινόμενα (το ένα να δουλεύει και το άλλο όχι) προσπαθείς να το εξηγήσεις.
Το να απορρίπτεις κάτι χωρίς να το ψάξεις το μόνο που καταφέρνεις είναι να δημιουργείς λάθος εντυπώσεις σε όλους τους υπόλοιπους.


Η συγκεκριμένη General Electric γόνδολα (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=890324&catalog=22&category=69978080&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE74277CB8CCB73BC496997567951BC6600ACA6C7665D27E5938BA462A465433E6C4212230B671C794B5601E28EDEF EF5899A79BCFEF5274B4BA40981E78E86FC40C6CDB64C0378B9C9EF3A07880628EC5EF8EDD89B245D44969DF358A809253493DCE61ED06F723E8C6FF 95AF2CB93B1E062C97F22186E07D) με μπαταρίες δημιουργούσε πρόβλημα στην γραμμή μου, με είχε καλέσει τεχνικός της FORTHnet στο κινητό και κάναμε δοκιμές με μπαταρίες και χωρίς , σημείωση χωρίς να του πω ότι έκανα την αλλαγή το έβλεπε απομακρυσμένα Ότι προκαλούσε "βραχυκύκλωμα" στην γραμμή ενώ χωρίς μπαταρίες ήταν μια χαρά...

hel
28-03-09, 10:06
Παιδιά, εσείς που γνωρίζετε το μυστικό θέμα των μπαταριών, διαφωτίστε και εμάς τους αδαείς... τι ακριβώς συμβαίνει; Τι διαπιστώσατε από τις έρευνες που κάνατε στο θέμα; Στείλτε και καμιά φωτογραφία αν δεν μπορείτε να το περιγράψετε με λέξεις. Κάθε επιστημονική ή μπακάλικη εξήγηση του φαινομένου που αναφέρετε δεκτή.

Τα βιβλία δεν είναι αποδεκτά ως πηγή μάθησης σε αυτό το thread (και σε ένα άλλο το είδα αυτό).
Άρα έχουμε φτάσει πολύ κάτω.
Δεν γίνεται να συνεχιστεί η κουβέντα από μέρους μου:whistle:

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 2 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Η συγκεκριμένη General Electric γόνδολα (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=890324&catalog=22&category=69978080&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE74277CB8CCB73BC496997567951BC6600ACA6C7665D27E5938BA462A465433E6C4212230B671C794B5601E28EDEF EF5899A79BCFEF5274B4BA40981E78E86FC40C6CDB64C0378B9C9EF3A07880628EC5EF8EDD89B245D44969DF358A809253493DCE61ED06F723E8C6FF 95AF2CB93B1E062C97F22186E07D) με μπαταρίες δημιουργούσε πρόβλημα στην γραμμή μου, με είχε καλέσει τεχνικός της FORTHnet στο κινητό και κάναμε δοκιμές με μπαταρίες και χωρίς , σημείωση χωρίς να του πω ότι έκανα την αλλαγή το έβλεπε απομακρυσμένα Ότι προκαλούσε "βραχυκύκλωμα" στην γραμμή ενώ χωρίς μπαταρίες ήταν μια χαρά...

Ακριβώς την ίδια x2 έχει φίλος με 2play (το έχω ξαναπεί παλαιότερα) και δεν έχει κανένα πρόβλημα με τις μπαταρίες.

Το πείραμα απέτυχε δυστυχώς. Μάλλον δεν φταίνε οι φυσικοί νόμοι...

psyxakias
28-03-09, 13:56
Ακριβώς την ίδια x2 έχει φίλος με 2play (το έχω ξαναπεί παλαιότερα) και δεν έχει κανένα πρόβλημα με τις μπαταρίες.

Το πείραμα απέτυχε δυστυχώς. Μάλλον δεν φταίνε οι φυσικοί νόμοι...Θα του έχουν τελειώσει οι μπαταρίες και δε το έχει καταλάβει :whistle: :rofl:

Lagman
28-03-09, 14:08
Το μόνο που χρειάζεται είναι ανοικτό μυαλό και δεκτικότητα.
Πολύ απλά κάνεις αυτό που λέει ο Lagman για να πιστείς αν αυτά που γράφει κάποιος είναι σωστά ή λέει ότι του κατέβει.
Αφού έχεις παρατηρήσει τα δύο φαινόμενα (το ένα να δουλεύει και το άλλο όχι) προσπαθείς να το εξηγήσεις.
Το να απορρίπτεις κάτι χωρίς να το ψάξεις το μόνο που καταφέρνεις είναι να δημιουργείς λάθος εντυπώσεις σε όλους τους υπόλοιπους.


Συγνώμη αν δημιούργησα λάθος εντυπώσεις.
Πάντως στη συγκεκριμένη γραμμή ο κατανεμητής της πολυκατοικίας δε μου γεμίζει το μάτι.
http://img440.imageshack.us/gal.php?g=img1154.jpg

cyber_fiber
28-03-09, 17:32
Εγώ πάντως δεν είδα κάτι αξιόλογο για προσκύνημα πέρα από ατεκμηρίωτες τοποθετήσεις και υφάκι, στο παρόν thread τουλάχιστον. :whistle:


ο τρόπος και η σταθερότητα με την οποια το λέει τα δείχνει όλα. Δείνχει ότι το πιστεύει και το ξέρει, γιατί να δώσει links και τεκμηριώσεις? βιβλίο για το adsl θα γράψουμε εδώ?:p

sdikr
28-03-09, 17:34
ο τρόπος και η σταθερότητα με την οποια το λέει τα δείχνει όλα. Δείνχει ότι το πιστεύει και το ξέρει, γιατί να δώσει links και τεκμηριώσεις? βιβλίο για το adsl θα γράψουμε εδώ?:p

Ναι λέει απλά, αμα δεν ξέρει μην μιλάς, εγώ δεν σου λέω τι ξέρεις,

Αν θέλει να γράψει βιβλίο ας το κάνει, εδώ όμως είναι φόρουμ.

Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση απλά να μην υπάρχουν λινκ κλπ

@ ADSLgr.com All rights reserved.