PDA

Επιστροφή στο Forum : Φθορά αμαξιού. Τι πρέπει να κάνω;



no_logo
22-03-09, 22:09
Για πείτε πως πρέπει να κινηθώ από εδώ και πέρα

Σήμερα πήγα το αυτοκίνητο για πλύσιμο. Την ώρα που ήταν να το παραλάβω είδα πως το παιδί που το μετακίνησε από το πλυντήριο στην θέση που το παραλαμβάνουν για καθάρισμα εσωτερικά (σκούπισμα κοκ) το είχε ακουμπήσει πάνω σε κολόνα της τέντας /σκίαστρο με αποτέλεσμα να βουλιάξει και να γδαρθεί πάνω από την ρόδα από την πλευρά του οδηγού.
Κατευθείαν πήγα στο ταμείο και ζήτησα υπεύθυνο του μαγαζιού ο οποίος εκείνη την στιγμή έλειπε, όταν ήρθε και ρώτησε τα παιδιά που πλένουν προσπάθησε να ρίξει το φταίξιμο πάνω μου.
Είπε πως την ώρα που το πάρκαρε το παιδί το αμάξι ήμουν μπροστά, αρα πως δεν είδα το χτύπημα. Πως όταν παρέλαβα το αμάξι, μπήκα μέσα και πήγα το αμάξι μπροστά αντί για πίσω με αποτέλεσμα εγώ να χτυπήσω το αμάξι. Καταλαβαίνετε το επίπεδο :crazy:
Αναγκάστηκα να φωνάξω την αστυνομία για καταγραφή του συμβάντος, να έχω τουλάχιστον κάτι στα χέρια μου και να μην ακούσω την προτροπή του ιδιοκτήτη να φύγω και να έρθω αύριο για να τα βρούμε.
Τι μπορώ να κάνω;
Αν αύριο το πρωί πληρώσω συνδρομή σε εταιρεία νομικής προστασίας (πχ την ARAG) θα αναλάβουν την υπόθεση;
Η ζημιά είναι μικρή. Δεν έχω όμως κανέναν ενδοιασμό να πληρώσω ακόμα και παραπάνω από την αποζημίωση γιατί με ενόχλησε η ανευθυνότητα του μαγαζιού

Vasilis32
22-03-09, 22:28
Tρεξτους!!! Αλλιως δεν καταλαβαινουν....

sdikr
22-03-09, 22:36
Για πείτε πως πρέπει να κινηθώ από εδώ και πέρα

Σήμερα πήγα το αυτοκίνητο για πλύσιμο. Την ώρα που ήταν να το παραλάβω είδα πως το παιδί που το μετακίνησε από το πλυντήριο στην θέση που το παραλαμβάνουν για καθάρισμα εσωτερικά (σκούπισμα κοκ) το είχε ακουμπήσει πάνω σε κολόνα της τέντας /σκίαστρο με αποτέλεσμα να βουλιάξει και να γδαρθεί πάνω από την ρόδα από την πλευρά του οδηγού.
Κατευθείαν πήγα στο ταμείο και ζήτησα υπεύθυνο του μαγαζιού ο οποίος εκείνη την στιγμή έλειπε, όταν ήρθε και ρώτησε τα παιδιά που πλένουν προσπάθησε να ρίξει το φταίξιμο πάνω μου.
Είπε πως την ώρα που το πάρκαρε το παιδί το αμάξι ήμουν μπροστά, αρα πως δεν είδα το χτύπημα. Πως όταν παρέλαβα το αμάξι, μπήκα μέσα και πήγα το αμάξι μπροστά αντί για πίσω με αποτέλεσμα εγώ να χτυπήσω το αμάξι. Καταλαβαίνετε το επίπεδο :crazy:
Αναγκάστηκα να φωνάξω την αστυνομία για καταγραφή του συμβάντος, να έχω τουλάχιστον κάτι στα χέρια μου και να μην ακούσω την προτροπή του ιδιοκτήτη να φύγω και να έρθω αύριο για να τα βρούμε.
Τι μπορώ να κάνω;
Αν αύριο το πρωί πληρώσω συνδρομή σε εταιρεία νομικής προστασίας (πχ την ARAG) θα αναλάβουν την υπόθεση;
Η ζημιά είναι μικρή. Δεν έχω όμως κανέναν ενδοιασμό να πληρώσω ακόμα και παραπάνω από την αποζημίωση γιατί με ενόχλησε η ανευθυνότητα του μαγαζιού

Οχι φυσικά, τελικά και εσύ είσαι ελλήνας, φτάνει να μην σε αγγίζει αυτό που γίνεται

no_logo
22-03-09, 22:53
Οχι φυσικά, τελικά και εσύ είσαι ελλήνας, φτάνει να μην σε αγγίζει αυτό που γίνεται

δεν σε καταλαβαίνω :hmm:

γιαυτό ρωτάω, δεν σκοπεύω να κοροϊδέψω κανέναν
θα συνεννοηθώ με τον ασφαλιστή μου να δω τι θα μου πει

vassar
23-03-09, 00:27
Σε πιο πλυντήριο έγινε αυτό ή τουλάχιστον να αναφέρεις τη περιοχή που βρίσκεται το συγκεκριμένο πλυντήριο.

no_logo
23-03-09, 00:42
επωνυμία επιχείρησης δεν μπορώ να πω για ευνόητους λόγους
Περιοχή από την άλλη και να σου αναφέρω δεν θα βοηθήσει, τα πλυντήρια αυτού ρου είδους είναι 10δες

voger
23-03-09, 01:34
Πήγαινε και μία από εκεί μήπως τα βρείτε.

akisnik
23-03-09, 03:27
φοβερα.αν καταλαβουν οτι πας για μηνυση θα σου πληρωσουν την ζημια......αρκει βεβαια να ειναι ετσι οπως τα λες

thourios
23-03-09, 10:15
Αν γραφτείς σήμερα στην νομική προστασία σίγουρα δεν θα σε καλύψει. Κοίταξε όμως μήπως στο ασφαλιστήριο που ήδη έχεις περιέχεται κάποιο είδος νομικής προστασίας χωρίς να το ξέρεις καθώς οι ασφαλιστικές βάζουν από μόνες τους καλύψεις για να ανεβάζουν τα ασφάλιστρα.

:hmm:

mosaic
24-03-09, 00:51
...ναι σωστά! από τη "Νομική Προστασία" που παρέχει το ασφαλιστήριο μας,

πες μας κι εμάς αν έγινε κάποια δουλειά με τη συγκεκριμένη παροχή ή τσάμπα πληρώνουμε;;


καλή επιτυχία no_logo


περιμένουμε νεότερα,

thourios
24-03-09, 11:51
:offtopic:
Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει τέτοιες υπηρεσίες και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

:offtopic:

@ ADSLgr.com All rights reserved.