PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΦΟΡΜΑΤ



nikospel
23-03-09, 11:08
Καλημερα σε ολους
Πηγα να κανω φορματ σε PC και οταν πηγε να ξεκινησει η διαδικασια σταματησε και μου εβγαλε μηνυμα που εγραφε οτι '' δεν υπαρχει σκληρος δισκος και κατι τετοια....'' ο σκληρος ομως υπαρχει γιατι κρατησα καποια αρχεια που ηθελα. Τι πρεπει να κανω?

aa144
23-03-09, 13:35
Να μας πεις ακριβώς το μήνυμα χωρίς τα "κάτι τέτοια" και να μας πεις ακριβώς τι σύστημα έχεις και ακριβώς τι πήγες να κάνεις και με ποιό τρόπο.

noname85
23-03-09, 21:46
νομιζα πως το format ειναι η μονη διαδικασια που δεν εμφανιζει προβληματα!!

gtklocker
23-03-09, 21:50
Εφόσον, η εγκατάσταση είναι XP, δεν έχουν τους SATA drivers του δίσκου σου.

Φόρτωσε τους SATA drivers σε ένα φλασάκι, και πάτα F6, κατά την έναρξη της εγκατάστασης.

Μετα, θα ψάξει για drivers.

tasos-tasos
23-03-09, 21:52
sata drivers?

crypter
23-03-09, 21:59
Εφόσον, η εγκατάσταση είναι XP, δεν έχουν τους SATA drivers του δίσκου σου.

Φόρτωσε τους SATA drivers σε ένα φλασάκι, και πάτα F6, κατά την έναρξη της εγκατάστασης.

Μετα, θα ψάξει για drivers.

Βασικα δεν νομιζω οτι τους διαβαζει απο φλασακι σε xp. Μονο απο δισκετα η αν τους προ-ενσωματωσεις στο cd της εγκαταστασης.:)

gtklocker
23-03-09, 22:08
Βασικα δεν νομιζω οτι τους διαβαζει απο φλασακι σε xp. Μονο απο δισκετα η αν τους προ-ενσωματωσεις στο cd της εγκαταστασης.:)

Εμένα πάντως, πριν λίγο, το διάβασε το φλασάκι μια χαρά! ;)

noname85
23-03-09, 22:14
σε pc χωρις cd-rom μπορεις να βαλεις τα windows απο flashακι????

tasos-tasos
23-03-09, 23:01
το εχω συναντήσει κι εγώ, να μου ζητάει τους Sata drivers από δισκέτα floppy (Και αντε να βρεις και να μην ειναι χτυπημένη)

@noname
ναι μπορείς να ορίσεις boot το usb

nikospel
24-03-09, 09:27
Καλημερα παιδια και ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Εγκατασταση ΧΡ πηγα να κανω και δεν με αφησε. Που θα τα βρω τα drivers ομως? Μου το ειπε και ενας φιλος μου αυτο αλλα δεν ηξερε με σιγουρια.

crypter
24-03-09, 11:32
Καλημερα παιδια και ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Εγκατασταση ΧΡ πηγα να κανω και δεν με αφησε. Που θα τα βρω τα drivers ομως? Μου το ειπε και ενας φιλος μου αυτο αλλα δεν ηξερε με σιγουρια.

Oi drivers που χρειαζεσαι υπαρχουν στο site της μητρικης, απο εκει μπορεις να τους κατεβασεις ολους.

nikospel
24-03-09, 12:05
Θα τους κατεβασω απο το σιτε και μετα θα τα κανω copy σε δισκετα? Δεχετε δισκετα το πσ μου. Μετα που θα παω να κανω εγκατασταση το ΧΡ θα πατησω F6 και θα κανω οτι μου λεει?

crypter
24-03-09, 12:16
Ναι, τα κατεβαζεις, τα αποσυμπιεζεις σε δισκετα και πατας μετα F6 κατα την εγκατασταση.

tasos-tasos
24-03-09, 13:36
υπάρχει και το ενδεχόμενο, από το Bios να ορίσεις Sata emulation ωστε να δει τον Sata σαν Ide

nikospel
25-03-09, 21:51
Ρε παιδες θα το σπασω το μπρικι, δεν δουλευει η δισκετα μου. Μου ζηταει να κανω μορφοποιηση και δεν την κανει. Τωρα πως αλλιος μπορω να κανω εγκατασταση τους drivers? Δοκιμασα με φλασακι και δεν γινετε τιποτα. Μου ζηταει δισκετα. Τι μ@λακι@ ειναι αυτο με τα drivers? Εχω κανει φορματ χιλιαδες φορες αυτο 1η φορα μου τυχαινει.

crypter
25-03-09, 22:29
Δοκιμασε να τους προενσωματωσεις στο δισκακι εγκαταστασης ακολουθωντας αυτα http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=166926 :)

nikospel
26-03-09, 14:24
Να ρωτησω και κατι ακομη. Απο οτι καταλαβα τους drivers θα τους βρω απο το σιτε τις καρτας γραφικων. Εγω εχω την gforce NX6600 LE. Μηπως μπορειτε να μου πειτε εαν ειναι αυτa? http://www.nvidia.com/object/winxp_182.08_whql.html

crypter
26-03-09, 14:41
Να ρωτησω και κατι ακομη. Απο οτι καταλαβα τους drivers θα τους βρω απο το σιτε τις καρτας γραφικων. Εγω εχω την gforce NX6600 LE. Μηπως μπορειτε να μου πειτε εαν ειναι αυτa? http://www.nvidia.com/object/winxp_182.08_whql.html

Ναι αυτος ειναι ο σωστος driver, θα δεις και την καρτα σου στα υποστηριζομενα προιοντα κατω απο το λινκ για κατεβασμα. :oneup:

nikospel
26-03-09, 14:49
Μακαρι να ειναι αυτη και να φτιαξω το μπρικι μου γιατι εχω στραβωθει στο διαβασμα εδω στο φορουμ. Τα εχω διαβασει σχεδον ολα. Χιλια ευχαριστω.

nikospel
26-03-09, 21:23
Να με παλι εδω. Ετρεξα το Nlite το προγραμμα και μετα την 1η διαδικασια που πρεπει να κανουμε μετα απο τα 2 '' ΕΠΟΜΕΝΟ'' μας ζηταει να βρουμε τα drivers. Πηγαινω και τα βρισκω ανοιγω το φακελο και δεν υπαρχει τιποτα μεσα.Δεν υποστιριζει αυτο τον τυπο αρχειο που ειναι τα drivers μου.

nikospel
31-03-09, 17:46
Δεν προκειτε να βγαλω ακρη. Τελικα βρεθηκε η δισκετα που ειχε μαζι με το PC. Την εβαλα για κανει εγκαταστασει τα drivers και εκτος οτι μου ζηταει και ενα δισκο για να κανει recover. Τι ειναι αυτο? Μετα μου βγαζει αυτο : Το αρχειο txtsetup (512) δεν βρεθηκε στη γραμμη 1747 του d:\xpsprtm\base\boot\setup\oemdisk.c. Αλλο και τουτο?

Vtester
31-03-09, 18:56
σε pc χωρις cd-rom μπορεις να βαλεις τα windows απο flashακι????

Αν απο το bios σου δίνει την δυνατότητα για boot απο usb μπορείς να δοκιμάσεις πχ αυτον (http://komku.blogspot.com/2008/11/install-windows-xp-using-usb-flash-disk.html) τον οδηγο

nikospel για δες πάλι το 14 (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2720447&postcount=14)

@ ADSLgr.com All rights reserved.