PDA

Επιστροφή στο Forum : Επίτροπος Τηλεπικοινωνιών της ΕΕ: στόχος η αλλαγή τηλεφωνικού παρόχου σε 1 ημέρα



EvilHawk
23-03-09, 14:16
H Επίτροπος Τηλεπικοινωνιών της ΕΕ θέτει σαν στόχο το καταναλωτικό δικαίωμα αλλαγής τηλεφωνικού παρόχου σε 1 ημέρα.

Σε ένα video μήνυμα που αναρτήθηκε σήμερα το πρωί στον ιστοχώρο της, η κα. Viviane Reding, Επίτροπος Τηλεπικοινωνιών της ΕΕ, καλεί το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο των Υπουργών Τηλεπικοινωνιών της ΕΕ να είναι φιλόδοξοι τις ερχόμενες ημέρες καθώς πλησιάζουν οι τελικές διαπραγματεύσεις για ένα νέο σύνολο κανόνων της ΕΕ που θα ενισχύουν τα δικαιώματα ανταγωνισμού και καταναλωτών για μια Ενιαία Αγορά για τις Τηλεπικοινωνίες όπως οι κινητές τηλεφωνικές υπηρεσίες και οι συνδέσεις στο Διαδίκτυο.

Ενώ οι καταναλωτές σε όλα τα 27 κράτη μέλη έχουν ήδη το δικαίωμα να αλλάξουν (σταθερό και κινητό) τηλεφωνικό πάροχο κρατώντας τον αριθμό του τηλεφώνου τους, δεν ολοκληρώνεται η διαδικασία της μεταφοράς για όλους μέσα σε μια ημέρα, μερικοί καταναλωτές μάλιστα αντιμετωπίζουν μια αναμονή δύο έως τριών εβδομάδων, μειώνοντας δραματικά τον αντίκτυπο αυτού του σημαντικού δικαιώματος στον ανταγωνισμό και την καταναλωτική επιλογή. Ο μέσος χρόνος φορητότητας σε ολόκληρη την ΕΕ, είναι 8.5 ημέρες για έναν κινητό αριθμό και 7.5 ημέρες για έναν σταθερό αριθμό.

Μπορείτε να δείτε το σχετικό video μήνυμα στον ιστοχώρο της Επιτρόπου, κας Viviane Reding (http://ec.europa.eu/commission_barroso/reding/video/index_en.htm)

Στατιστικά στοιχεία για την κινητή και σταθερή φορητότητα : 53575

To μήνυμα της της Επιτρόπου, κας Viviane Reding:


COMMISSIONER REDING’S WEEKLY VIDEOMESSAGE THEME:
"Why we need empowered consumers on Europe's telecoms markets"

Hello, I am Viviane Reding, the European Union's Commissioner for Telecoms and Media. I'm responsible for those common European policies that have a direct influence on your phone bill, on fair competition on the telecoms market and on support for European films and TV programmes.
The internet offers tremendous new opportunities to all of us. This is why from today onwards, every week on this website, I will talk about one of the many issues on my desk that concern you, EU citizens.

Today, I want to talk about the situation of consumers in Europe's telecoms markets. Just this morning, I got the results of a new report on my table which the Commission is publishing this week. This report shows that in spite of the present economic downturn, Europe is doing rather well in
telecoms. While European consumers may hesitate to buy a new car or a new TV these days, they are communicating more, rather than less, via their phones and via the internet, especially in Europe. A recent opinion poll even showed that in Germany, young people would rather give up their boyfriend or girlfriend than their mobile phone subscription.

Europe is the economic area in the world where today, practically everybody has at least one mobile phone, and many citizens even have two. In contrast to this, in the United States, only 87 per cent of the population have a mobile phone subscription. Europe is clearly THE mobile continent, and this is not only good news for European telecoms operators, but also for each and every mobile phone user.
For consumers in Europe, the strong competition that the European Union has created in the mobile phone market is really now paying off. Today, European consumers pay 34.5 per cent less for making phone calls and sending text messages than they did 5 years ago.

But what is the European Union doing concretely to continue to cut your mobile phone bills?
One very effective instrument that we created, is the European rule that all consumers have the right to switch their telephone operator without having to change their phone number.
Without this European rule, many of us certainly would think twice about changing our service provider, even for a better deal elsewhere, because we then would have to go through the trouble of telling all our family and friends that we have a new number.

By being able to keep their number, for both mobile and fixed, consumers can look for the best deals on the market and take advantage of another operator offering cheaper prices. This right to switch operator also puts pressure on the telecoms companies to offer the most competitive deals so that they can either find new customers or keep their existing ones.

There is however a problem: In some European countries, it still takes very long for your telephone number to be really transferred to your new operator. You are very lucky if you are an Irish or Maltese consumer, because in these countries, you can do this within one day only. However, Polish and Italian consumers, I'm afraid to say, are not so fortunate. It takes 38 days to take your phone number to a different operator in Poland, and 15 days in Italy.

This is an intolerable situation. It distorts competition between operators in Europe's borderless single market and puts citizens in countries with less effective consumer rules at a disadvantage.

Therefore, I want all Europeans to be able to switch their phone operator – whether mobile or fixed – within one single day, as it is already the case in Ireland and in Malta.

Technically, this is very doable if operators and national regulators make an effort. I was recently in Hong-Kong where I saw that there, consumers can switch operator while keeping their number within 2 hours.

Europe should be ambitious when it comes to empowering our consumers.
Because empowered consumers are the best recipe for strong competition on the market, investment into attractive services and, at the end, lower prices for all.

I will discuss this matter very seriously this week with the European Parliament and the EU Council of Ministers. In these times of economic crisis, Europe should ask itself what we can do to empower our consumers in the telecoms markets to strengthen fair competition and the purchasing power of our citizens. And how we can do this fast.

* * *
Next week, I want to discuss with you how Europe can make use of modern technologies to enhance the energy efficiency of European products and services. Everybody is talking about the need to tackle climate change. I believe that modern technologies made in Europe can make a very concrete contribution to this. What do you think? Can IT help us to green our economy? In what ways could this be done? I will read all your mails and will try to answer some of them in my next video message.
See you next week!

Jazzer
23-03-09, 14:25
Πολύ φιλόδοξος στόχος η αλλαγή παρόχου σε 1 μόλις ημέρα και μακάρι να εφαρμοστεί στην πράξη.:oneup:
Ελπίζουμε βέβαια να μη σκοντάψει στα εμπόδια και τις διαδικασίες των παρόχων.;)

ZX1234R
23-03-09, 14:57
Ε για κάποιο παράξενο λόγο πάλι, δεν θα εφαρμοστεί στο ελλαδιστάν.

hel
23-03-09, 15:03
Ο μέσος χρόνος φορητότητας σε ολόκληρη την ΕΕ, είναι 8.5 ημέρες για έναν κινητό αριθμό και 7.5 ημέρες για έναν σταθερό αριθμό.

Στην Ελλάδα είναι 3-4 εβδομάδες και για τα 2:down:

nnn
23-03-09, 15:27
Άνοιξε μεγάλο θέμα η επίτροπος.

DSLaManiaC
23-03-09, 15:29
Πως-πως?

1 (μία) μέρα?

Εντάξει... :rofl:

ariadgr
23-03-09, 15:32
Για την κινητή τηλεφωνία δεν είναι τίποτα να γίνει.
Η καθυστέρηση που υφίσταται μέχρι σήμερα είναι απαράδεκτη και αδικαιολόγητη.

DSLaManiaC
23-03-09, 15:34
Για την κινητή τηλεφωνία δεν είναι τίποτα να γίνει.
Η καθυστέρηση που υφίσταται μέχρι σήμερα είναι απαράδεκτη και αδικαιολόγητη.

Για τα κινητά θα μπορούσε να είναι ΠΛΗΡΩΣ αυτοματοποιημένη διαδικασία.

Ούτε καν αλλαγή SIM.

Πάνος21
23-03-09, 15:42
χαχαχα η καημένη επίτροπος δεν ξέρει οτι στην Ελλάδα δεν ισχύουν αυτά;; ακου μια μέρα.θα πάμε με καμιά απάιτηση τέτοια στον Οτέ και θα μας κόψουν και την σύνδεση που έχουμε.Ασε δεν το κάνω φοβάμαι.....:twisted:

kalicatzaros
23-03-09, 15:45
Αλλαγή τηλεφωνικού παρόχου σε 1 μέρα;
Ένα ελαφάκι για την Viviane Reding.. :p

gkandir
23-03-09, 16:39
Κι εδώ μπορεί να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο. Απλώς η διάρκεια της ημέρας θα είναι όσο μια αρκτική ημέρα... :p

frenty
23-03-09, 16:53
Κι εδώ μπορεί να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο. Απλώς η διάρκεια της ημέρας θα είναι όσο μια αρκτική ημέρα... :p

:twisted::rofl::rofl::rofl::lol::lol::lol::lol::worthy:

Rebel Scum
23-03-09, 18:28
Εδώ στον ΟΤΕ να μετατρέψεις ένα PSTN νούμερο σε MSN αριθμό σε ISDN σύνδεση θέλεις και παίζει να χάσεις το νούμερό σου και θέλουμε φορητότητα σε μια μέρα;:p

xmperop1
23-03-09, 20:48
Στην κοσμάρα της αυτή.:twisted:

frenty
23-03-09, 21:03
η κα. Viviane Reding, Επίτροπος Τηλεπικοινωνιών της ΕΕ, καλεί το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο των Υπουργών Τηλεπικοινωνιών της ΕΕ να είναι φιλόδοξοι τις ερχόμενες ημέρες καθώς πλησιάζουν οι τελικές διαπραγματεύσεις για ένα νέο σύνολο κανόνων της ΕΕ
Δεν είναι στην αρμοδιότητα της να αποφασίσει, παρά μόνο να γνωμοδοτήσει. Χρειάζεται έγκριση από 2 πολιτικά σώματα.
Οι πολιτικοί χρειάζονται πιέσεις από τον κόσμο για να ενεργήσουν προς συμφέρον του λαού.
Είναι καλύτερο να ζητούμε και να απαιτούμε μέσω της θετικής συμπεριφοράς μας, προς τις εκάστοτε αρμόδιες υπηρεσίες και κυβερνήσεις, προς υλοποίηση των παραπάνω μέτρων.
Η μοιρολατρική συμπεριφορά στηρίζει τον πολιτικό κόσμο να αδιαφορεί για την πορεία του λαού.

Hannibal_Lector
23-03-09, 21:40
Ωχ! Νεα επιτηρηση βλεπω, αυτην την φορα γιατ τηλ/νιες, χαχαχαχα

avafeiadis
23-03-09, 22:33
Ok, και το επόμενο βήμα θα είναι η ίδρυση εταιρίας (ΑΕ, ΕΠΕ) σε μία μέρα!:lol:

Αν το καταφέρει αυτό η Commission στη χώρα μας θα την παραδεχτώ (και θα σταματήσω να την βρίζω για τα πρόστιμα που μας επιβάλλει κατά καιρούς :rolleyes:). Φυσικά με αρωγό την ΕΕΤΤ είμαι σίγουρος ότι θα το καταφέρει!

TearDrop
23-03-09, 22:38
Στην κινητή τηλεφωνία πιστεύω πρέπει να μειωθεί οπωσδήποτε ο χρόνος αναμονής. Είναι απαράδεκτο να χρειάζονται 2 βδομάδες, όταν τεχνικά είναι εφικτό να γίνει πολύ πιο σύντομα. Ο περισσότερος χρόνος αναλώνεται στην αναμονή έγκρισης απο το δίκτυο δότη. Λες και δε μπορούν να τις επεξεργαστούν τις αιτήσεις πιο γρήγορα...

gmmour
24-03-09, 01:41
Για τα κινητά θα μπορούσε να είναι ΠΛΗΡΩΣ αυτοματοποιημένη διαδικασία.

Ούτε καν αλλαγή SIM.

Αλλαγή SIM χρειάζεται, το θέμα είναι ότι την ευθύνη στην Ελλάδα για την ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ κατάσταση, την έχει η ΕΕΤΤ που δεν έχει ανανεώσει ΠΟΤΕ τον κανονισμό για την φορητότητα!

Πρακτικά, πλέον είναι δυνατή η φορητότητα σε μερικά λεπτά, αλλά οι εταιρείες το καθυστερούν καθώς η ΕΕΤΤ τους δίνει τη δυνατότητα να περιμένουν 10 ολόκληρες εργάσιμες ημέρες (δύο εβδομάδες)!!!

Η ΕΕΤΤ θα μπορούσε να δράσει πολύ πριν νομοθετήσει η Επιτροπή, καθώς ήδη η δυνατότητα στο ελληνικό σύστημα υπάρχει και οι εταιρείες ήδη δειλά δειλά αρχίζουν να διαφημίζουν την φορητότητα!

aiolos.01
24-03-09, 04:38
Αναμονή 2 εως 3 εβδομάδων; :rofl: Μάλλον πρέπει να περάσει και μια βόλτα απο εδώ να δει πόσο καιρό θέλει η φορητότητα.
Φιλόδοξο σχέδιο. Αν το δούμε και αυτό στην Ελλάδα τότε θα τα εχω δει ολα πλεον... :p

hadderakk
24-03-09, 09:04
:rofl: Να 'σαι καλα ρε Viviane, μου εφτιαξες την ημερα... :rofl:

[Η Viviane αραγε το ξερει οτι απευθυνεται και στα γεωγραφικα μηκη οπου για να κατοχυρωσεις σπιτι θες ΑΦΜ και για να βγαλεις ΑΦΜ θες σπιτι ;;;]

metalo
24-03-09, 10:08
ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΧΑΧΑΧΑ!!!! ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ!!!!!!

WAntilles
24-03-09, 10:35
Καλά αν εφαρμοστεί αυτό (enforced) θα κλείσουν σε μια βδομάδα όλα τα εναλλακτικά καφενεία.

Linus
24-03-09, 11:39
Καλά αν εφαρμοστεί αυτό (enforced) θα κλείσουν σε μια βδομάδα όλα τα εναλλακτικά καφενεία.

Γιατί? :hmm:

abcd5
24-03-09, 15:46
Καλά αν εφαρμοστεί αυτό (enforced) θα κλείσουν σε μια βδομάδα όλα τα εναλλακτικά καφενεία.

Η μείωση του χρόνου στην σταθερή έχει να κάνει κυρίως με τον ΟΤΕ και λιγότερο από τους άλλους παρόχους.

rezi
24-03-09, 16:14
στην ελλάδα παιζουν με το γρηγοριανό ημερολογίο οι παροχοι

mikstratos
24-03-09, 16:39
ισως νομιζουν οτι ειμαστε τοσο μπροστα οσο αυτοι. :hmm:

emeliss
24-03-09, 17:06
Η μείωση του χρόνου στην σταθερή έχει να κάνει κυρίως με τον ΟΤΕ και λιγότερο από τους άλλους παρόχους.
Κυρίως με τον υπεύθυνο για την φορητότητα. Μετά με τον ΟΤΕ.

kokoretsi
24-03-09, 17:16
Ok, και το επόμενο βήμα θα είναι η ίδρυση εταιρίας (ΑΕ, ΕΠΕ) σε μία μέρα!:lol:

Αν το καταφέρει αυτό η Commission στη χώρα μας θα την παραδεχτώ (και θα σταματήσω να την βρίζω για τα πρόστιμα που μας επιβάλλει κατά καιρούς :rolleyes:). Φυσικά με αρωγό την ΕΕΤΤ είμαι σίγουρος ότι θα το καταφέρει!

Η commision φταίει η η ανοησία που διακατέχεις τις κυβερνήσεις μας ;


Καλά αν εφαρμοστεί αυτό (enforced) θα κλείσουν σε μια βδομάδα όλα τα εναλλακτικά καφενεία.
Η θα αδείασει ο ΟΤΕ όπου υπάρχουν <<εναλλακτικές>> λύσεις.
Το σίγουρο είναι ότι θα βοηθήσει τον ανταγωνισμό και οι δυσαρεστημένοι απο κάθε μερία θα αλλάζουν σε ρίπη οφθαλμού πάροχο (μέχρι να δυσαρεστηθούν απο όλους και να συμβιβαστούν στο τέλος)
Επίσης σίγουρο είναι ότι όταν αυτό επιτευχθεί τους πρώτους μήνες θα επικρατήσει ένας πανικός από όσους θα απαιτούν να γίνει σε 1 μέρα ότι δεν έγινε μήνες πριν.

Με την βεβαιότητα ότι η μεταφορά σε 1 μέρα θα γίνει άμεσα ετοιμάζομαι να πάω μια βόλτα με το ατομικό μου διαστημόπλοιο στον Άρη για καφέ. :jedi:

emeliss
24-03-09, 17:19
Το σίγουρο είναι ότι θα βοηθήσει τον ανταγωνισμό και οι δυσαρεστημένοι απο κάθε μερία θα αλλάζουν σε ρίπη οφθαλμού πάροχο (μέχρι να δυσαρεστηθούν απο όλους και να συμβιβαστούν στο τέλος)
Λέει για αλλαγή σε μία μέρα. Αλλά δεν λέει πουθενά για μείωση ή κατάργηση του ελάχιστου χρόνου συμβολαίου που δίνουν οι πάροχοι. Μην τα μπερδεύουμε. Ακόμα και αν γινόταν αλλαγή σε μία μέρα, πάλι θα ήσουν όμηρος για ένα χρόνο.

apostol70
24-03-09, 17:31
Άντε να δούμε γιατί για να πάω από Tellas σε On έμεινα 15 μέρες χωρίς εισερχόμενες κλήσεις με την μία να ρίχνει το μπαλλάκι στην άλλη, παραδόξως καμμιά τους δεν τα έριξε στον ΟΤΕ.

xmperop1
24-03-09, 21:02
Άντε να δούμε γιατί για να πάω από Tellas σε On έμεινα 15 μέρες χωρίς εισερχόμενες κλήσεις με την μία να ρίχνει το μπαλλάκι στην άλλη, παραδόξως καμμιά τους δεν τα έριξε στον ΟΤΕ.

Με τι νεφρά να τα ρίξουν στον ΟΤΕ όταν το θέμα είναι μεταξύ τους και με τον φορέα της φορητότητας?

........Auto merged post: xmperop1 πρόσθεσε 0 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Η μείωση του χρόνου στην σταθερή έχει να κάνει κυρίως με τον ΟΤΕ και λιγότερο από τους άλλους παρόχους.

Και αυτό από που συνάγεται?

sdikr
24-03-09, 22:19
Η θα αδείασει ο ΟΤΕ όπου υπάρχουν <<εναλλακτικές>> λύσεις.
Το σίγουρο είναι ότι θα βοηθήσει τον ανταγωνισμό και οι δυσαρεστημένοι απο κάθε μερία θα αλλάζουν σε ρίπη οφθαλμού πάροχο (μέχρι να δυσαρεστηθούν απο όλους και να συμβιβαστούν στο τέλος)
Επίσης σίγουρο είναι ότι όταν αυτό επιτευχθεί τους πρώτους μήνες θα επικρατήσει ένας πανικός από όσους θα απαιτούν να γίνει σε 1 μέρα ότι δεν έγινε μήνες πριν.

Με την βεβαιότητα ότι η μεταφορά σε 1 μέρα θα γίνει άμεσα ετοιμάζομαι να πάω μια βόλτα με το ατομικό μου διαστημόπλοιο στον Άρη για καφέ. :jedi:

Μα δεν μπορούνε έχουν 12μηνό συμβόλαιο ;)
Ακόμα και στα κινήτα,

gtl
24-03-09, 22:57
Με την βεβαιότητα ότι η μεταφορά σε 1 μέρα θα γίνει άμεσα ετοιμάζομαι να πάω μια βόλτα με το ατομικό μου διαστημόπλοιο στον Άρη για καφέ.

Θα μου τσιμπήσεις μια wimax συνδρομή και το Duke Nukem Forever από το διαστημικό duty free? :p

Πάντως οι στατιστικές που συμπεριλαμβάνονται στο μήνυμα της επιτρόπου δεν μου φαίνονται σωστές, τουλάχιστον σε σχέση με την μέση διάρκεια φορητότητας που αναφέρουν για την Ελληνική αγορά. 10 μέρες για μεταφορά σταθερού τηλεφώνου?


Μα δεν μπορούνε έχουν 12μηνό συμβόλαιο

Μόνο τον πρώτο χρόνο (και πολύ είναι, βέβαια), μετά ευτυχώς γίνεται αορίστου .

ariadgr
24-03-09, 23:08
Πάντως οι στατιστικές που συμπεριλαμβάνονται στο μήνυμα της επιτρόπου δεν μου φαίνονται σωστές, τουλάχιστον σε σχέση με την μέση διάρκεια φορητότητας που αναφέρουν για την Ελληνική αγορά. 10 μέρες για μεταφορά σταθερού τηλεφώνου?

Ολόσωστες είναι.
10 εργάσιμες ακριβώς χρειάζονται για τη φορητότητα σταθερών αριθμών στην Ελλάδα.

MNP-10
25-03-09, 03:30
Αν καταλαβα καλα ο gtl μαλλον εννοει την ολη διαδικασια της "τραμπας" μεταξυ παροχων (που συνηθως κραταει παραπανω), και οχι τη διαδικασια της φορητοτητας αυτη καθ'εαυτη.

Παντως εγω το παιδευα για να αλλαξω κινητο 1 μηνα και βαλε. Χρειαστηκε η cosmote να υποβαλλει 3 αιτησεις φορητοτητας προς τη vodafone γιατι η Voda απερριψε τις 2 πρωτες. Τη μια γιατι ειμαι ανωνυμος, και την αλλη γιατι ειμαι επωνυμος :rofl:

ariadgr
25-03-09, 04:18
Αν καταλαβα καλα ο gtl μαλλον εννοει την ολη διαδικασια της "τραμπας" μεταξυ παροχων (που συνηθως κραταει παραπανω), και οχι τη διαδικασια της φορητοτητας αυτη καθ'εαυτη.

Η Vivianne όμως εννοεί τη διαδικασια της φορητοτητας αυτη καθ'εαυτη διότι γράφει "number portability".


Παντως εγω το παιδευα για να αλλαξω κινητο 1 μηνα και βαλε. Χρειαστηκε η cosmote να υποβαλλει 3 αιτησεις φορητοτητας προς τη vodafone γιατι η Voda απερριψε τις 2 πρωτες. Τη μια γιατι ειμαι ανωνυμος, και την αλλη γιατι ειμαι επωνυμος

Γι'αυτό στην κινητή (που τεχνικά δεν υπάρχει καμία δυσκολία) πρέπει να πάει στη μία μέρα.

MNP-10
25-03-09, 04:21
Ναι, αυτο μου ειναι ξεκαθαρο.

frenty
25-03-09, 04:22
Παντως εγω το παιδευα για να αλλαξω κινητο 1 μηνα και βαλε. Χρειαστηκε η cosmote να υποβαλλει 3 αιτησεις φορητοτητας προς τη vodafone γιατι η Voda απερριψε τις 2 πρωτες. Τη μια γιατι ειμαι ανωνυμος, και την αλλη γιατι ειμαι επωνυμος :rofl:

Έχει γίνει κι αυτό;
:rofl::rofl::rofl::twisted::twisted:

ariadgr
25-03-09, 04:23
Ναι, αυτο μου ειναι ξεκαθαρο.

Ναι, αναφερόμενος στον gtl το έγραψα.

MNP-10
25-03-09, 04:36
Έχει γίνει κι αυτό;
:rofl::rofl::rofl::twisted::twisted:

Αν εγινε? 4 φορες πηγα στη cosmote.. Μια για τη πρωτη αιτηση, μια για τη δευτερη, μια για τη τριτη αιτηση και μια για να παρω το sim.

Στην αρχη η αιτηση φορητοτητας ηταν για ανωνυμο καρτοκινητο (εχω επωνυμο) οποτε εγινε λαθος απο cosmote γιατι το θεωρησαν δεδομενο οτι ειναι ανωνυμο. Ετσι η Voda το απερριψε και λεει "δεν εχει τα στοιχεια του πελατη" (=> δεν εναι ανωνυμος).

Παω να παρω το SIM στην ημερομηνια που ηξερα, το κοιταμε εκει στο συστημα, λεει απερριφθη.. φτοουυυυ και απ'την αρχη. Κανουμε την αιτηση επωνυμα, μαλιστα εβαλα και τον αριθμο της παλιας μου ταυτοτητας ωστε να μην το απορριψει η Voda για mismatch του id number ;).

Παω μετα απο καμμια 10αρια μερες, να παρω το SIM και μαθαινω οτι απερριφθη παλι.. κοιταμε το log στο συστημα της cosmote, λεει "Ο πελατης δεν ειναι επωνυμος" :rofl:... Παιρνουμε επιτοπου τη voda, λεμε τι γινεται? Τι ειναι το νουμερο αυτο, επωνυμο ή ανωνυμο? Λεει επωνυμο ειναι.. Ε τοτε της λεω της υπαλληλου στη voda, γιατι απορριπτεται? (με κανανε και ενα σχετικο πινγκ-πονγκ μεταξυ τμηματος καρτοκινητων και τμηματος φορητοτητας) Μου λεει δε θα εχετε βαλει σωστα τα στοιχεια. Της λεω, ολα τα στοιχεια ειναι ολοσωστα - και ο λογος που αναγραφει η απορριψη δεν ειναι "λαθος στοιχεια", ειναι επειδη "δεν ειμαι επωνυμος" - ειμαι στην cosmote και το βλεπω στο μονιτορ τους. Οποτε κατι συμβαινει εδω περα.. (ετοιμος ειμουν για καταγγελια :lol:).. λεει μισο να το κοιταξω και σας παιρνω σε 3 λεπτα να σας πω.. οντως με παιρνει τηλ, μου λεει ναι ξερετε εγινε λαθος απορριψη τη 2η φορα, θα ξανακανετε την αιτηση με τον ιδιο τροπο οπως τη 2η και λογικα θα γινει δεκτη.

Ε το εκανα ετσι, εκανα και τη προσευχη μου και τελικα εγινε δεκτη. Τη ξεκινησα τη διαδικασια αρχες Φεβρουαριου καπου, και εφτασε 20φευγα μαρτιου για να αλλαξω δικτυο.

frenty
25-03-09, 05:07
@MNP-10
Ε, τώρα τι να γράψω;
Όσο και αν γνωστό τι συμβαίνει σε αυτή την χώρα που λέγεται Ελλάδα, όμως η ιστορία σου είναι από τα απίστευτα.
Και τονίζω από τα απίστευτα γιατί το σύστημα σε εμφάνιζε και ανώνυμο και επώνυμο!
Ε, τεχνικά δεν ξέρω πως εξηγείται.
Πως το κατόρθωσαν;

Ή δεν έχω καταλάβει σωστά και δεν είναι έτσι τα πράγματα.

ariadgr
25-03-09, 05:10
Ή δεν έχω καταλάβει σωστά και δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Δεν κατάλαβες σωστά, ξαναδιάβασε το τελευταίο μήνυμα του MNP-10.

MNP-10
25-03-09, 06:09
Ε, τεχνικά δεν ξέρω πως εξηγείται.
Πως το κατόρθωσαν;


Τη πρωτη φορα με απερριψε σωστα (επειδη εβλεπε αιτηση για μεταφορα ανωνυμου καρτοκινητου, ενω ειχα επωνυμο καρτοκινητο)

Τη δευτερη φορα με απερριψε λαθος (επειδη εβλεπε αιτηση για μεταφορα επωνυμου καρτοκινητου, ειχα επωνυμο καρτοκινητο, αλλα μου λεει "ααα, δεν εισαι επωνυμος, εισαι ανωνυμος" :rofl:)

Αυτοι λενε οτι τεχνικα δεν ξερουν πως εγινε*, αλλα φανταζομαι τους λογους γιατι με "αγαπανε" τοσο πολυ που θελουν να μεινω κι'αλλο :whistle:

* Ειναι η 2η φορα που δεν ξερουν πως εγινε κατι σε τεχνικο επιπεδο. Γυρω στον Ιανουαριο τους ειχα ρωτησει για κατι "ανωμαλιες" που συμβαινουν στη συνδεση μου, και οι οποιες εχουν συγκεκριμενη "οσμη".. Ενας τεχνικος δικτυου με τον οποιο ειχα μιλησει μου το παιζε κινεζος. Αφου με εβγαλε τρελο, του απεδειξα στη συνεχεια γιατι λεει μπαρουφες και τελος αφου ειπε "οκ θα το ψαξουμε", του ζητησα να με ειδοποιησουν για τον τεχνικο λογο. Ουτε τοτε μου τον εξηγησαν :whistle::whistle::whistle:

maikal
25-03-09, 17:09
πλακα εχει

kokoretsi
25-03-09, 17:17
Λέει για αλλαγή σε μία μέρα. Αλλά δεν λέει πουθενά για μείωση ή κατάργηση του ελάχιστου χρόνου συμβολαίου που δίνουν οι πάροχοι. Μην τα μπερδεύουμε. Ακόμα και αν γινόταν αλλαγή σε μία μέρα, πάλι θα ήσουν όμηρος για ένα χρόνο.
Μίλησα εγώ για ελάχιστο χρόνο συμβολαίου ; Εγώ μιλάω για όσους έληξε το συμβόλαιο και δεν θέλουν να ξαναμπούν σε διαδικασίες αλλαγής λόγω χρόνου και διαδικασιών. Στην τελική αν δεν έχεις πρόβλημα να δώσεις 70 ευρώ δεν δεσμεύεσαι από κανέναν. Εγώ αν είχα τόσο χάλια γραμμή όσο λένε κάποιοι εδώ μέσα δεν θα είχα πρόβλημα να δώσω για 1 φόρα 70 euro. Αν και γνώμη μου είναι ότι αν δεν έχεις στοιχειώδη παροχή υπηρεσιών είναι δύσκολο να σου απαιτήσει κάποιος 70 ευρώ για διακοπή.
Βέβαια στην Ελλάδα ζούμε ....

gmmour
25-03-09, 18:57
Κυρίως με τον υπεύθυνο για την φορητότητα. Μετά με τον ΟΤΕ.
Δεν ισχύει αυτό, ο υπεύθυνος για τη φορητότητα (η ΕΒΔΑΦ, μπορεί να λειτουργήσει και πιο γρήγορα), η ΕΕΤΤ φταίει που δεν έχει μειώσει τους χρόνους φορητότητας, ώστε στην κινητή να έχουμε φορητότητα σε ελάχιστο χρόνο.
Αλλά στο LLU, αν είναι να μειωθούν οι χρόνοι, θα πρέπει ο ΟΤΕ να ολοκληρώνει τις διαδικασίες πιο γρήγορα... Και αυτό είναι το πρόβλημα, καθώς χρειάζεται παρέμβαση του τεχνικού του ΟΤΕ, η φορητότητα αυτή καθ'εαυτή, μπορεί να γίνεται σε δευτερόλεπτα!
Στο LLU λοιπόν είναι ένα ζήτημα το πόσο γρήγορα θα γίνεται η διαδικασία!

frenty
25-03-09, 19:22
Τη δευτερη φορα με απερριψε λαθος (επειδη εβλεπε αιτηση για μεταφορα επωνυμου καρτοκινητου, ειχα επωνυμο καρτοκινητο, αλλα μου λεει "ααα, δεν εισαι επωνυμος, εισαι ανωνυμος" :rofl:)

Αυτοι λενε οτι τεχνικα δεν ξερουν πως εγινε*, αλλα φανταζομαι τους λογους γιατι με "αγαπανε" τοσο πολυ που θελουν να μεινω κι'αλλο :whistle:


Όπως διαφαίνεται MNP-10, είσαι πολύ αγαπητός στην voda!
Όταν κάποιον τον αγαπούν, δεν θέλουν με τίποτα να τον χάσουν!:rofl::rofl::rofl::twisted::twisted:

@ ADSLgr.com All rights reserved.