PDA

Επιστροφή στο Forum : Netroute2: Έχει αυτόματη επανασύνδεση;



antoine
27-12-05, 20:28
Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο, οπότε μπορεί να μην ισχύει καν αυτό που λέω... Έψαξα, αλλά δεν βρήκα κάτι πάνω σε αυτό το θέμα..

Με ενδιαφέρει (αν γίνεται) η επανασύνδεση του router στο internet όταν η σύνδεση πέφτει... Γίνεται κάτι τέτοιο;; Παρατήρησα επίσης ότι όταν πέφτει η σύνδεση μου με την HOL και προσπαθώ να κάνω manual dial μέσα από το web interface, ότι δεν συνδέεται, κ αυτό που πρέπει να γίνει είναι reset του router και μετά πάλι reconnect...
Σαν να κολλάει και μόνο αν ακολουθήσει ένα reset τότε μπορώ να συνδεθώ πάλι..

Να επισημάνω ότι έχω κάνει upgrade το firmware και έχω το 523. Δεν ξέρω αν το έκανε πριν από την αναβάθμιση γιατί με το που πήρα το router έκανα αμέσως upgrade!!!!:thumb_dup

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!:roll:

joster
30-12-05, 12:32
Καλημέρα δυστυχως και σε μένα συμβαίνει συχνά ρωτησα και στο τεχνικό τμήμα αλλά ακομη περιμένω απάντηση ,μόνο χειροκίνητα γίνετα.....

alala321
11-01-06, 20:47
Δεν έχει αυτόματη επανασύνδεση το NetRoute μάλλον, αλλά δεν φαίνεται δύσκολο να φτιαχτεί μια εφαρμογή που να το κάνει...
αν κάνει κάποιος SSH στο Netroute και δώσει την εντολή /bin/dial_current τότε το
Netroute συνδέεται στην default σύνδεση. Αν μια εφαρμογή χρησιμοποιήσει πχ ένα Ping σε κάποια διεύθυνση και σε περίπτωση αποτυχίας κάνει SSH στο Netroute με κάποια Command-line εφαρμογή και καλεί την εντολή /bin/dial_current τότε θα είμαστε ΟΚ μάλλον. Όποιος έχει τον χρόνο να ασχοληθεί θα δώσει λύση στο πρόβλημα αυτό, ειδικά τώρα που η HOL (ή ο *ΟΤΕ) άρχισαν τα μεταμεσονύχτια Reset...

groove54
13-01-06, 01:45
Να επισημάνω ότι έχω κάνει upgrade το firmware και έχω το 523. Δεν ξέρω αν το έκανε πριν από την αναβάθμιση γιατί με το που πήρα το router έκανα αμέσως upgrade!!!!:thumb_dup

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!:roll:
Εμενα γιατι λεει software revision 559????

alala321
15-01-06, 16:42
Ένας πρόχειρος οδηγός δημιουργίας εφαρμογής για την αυτόματη επανασύνδεση του Netroute:

1) Κάθε Χ λεπτά (πχ 3) τρέχει η εντολή ping (ένα IP της Hol, πχ DNS server) > filename.txt
2) Έλεγχος του αρχείου filename.txt αν περιέχει τη λέξη Reply
3) Αν όχι, τότε σύνδεση με ssh client (command line) και εκτέλεση της εντολής:
\sbin\reboot (το θέλει το reboot του το ρημάδι ;-) )

αυτός δεν είναι φυσικά ο μοναδικός τρόπος, αλλά φαίνεται αποτελεσματικός. Με αυτόν τον τρόπο είναι εύκολο να φτιαχτεί κάτι τέτοιο σε VB ή οτιδήποτε άλλο, με μειονέκτημα το ότι θα πρέπει να τρέχει συνεχώς η εφαρμογή στο PC.
Ερώτηση προς Linuxades: πως γίνεται να φτιαχτεί κάτι τέτοιο ώστε να τρέχει μέσα
στο busybox linux του Netroute? πχ με Crontab μπορεί να καθοριστεί να τρέχει κάθε 3 λεπτά

paptho
19-01-06, 23:37
Γειά σας. Το ίδιο συμβαίνει και στο δικό μου netroute2. Έχω διαπιστώσει ότι το disconect γίνεται όταν αλλάζει ip address (Περίπου κάθε 7 μέρες).

tandrian
26-01-06, 15:03
Εχω firmware 345. Τα ιδια κανει.

madmetal
31-01-06, 18:55
τωρα πηρα το πακετακι με το Netroute αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει...

δηλαδη καθε φορα που θα αλλαζει IP θα πεφτει μεχρι να επεμβω εγω?

psychorat
01-02-06, 15:12
δεν νομιζο οτι πεφτει ι συνδεση οποτε αλαζει η IP... προσωπικα τα 2 προβληματα που αντιμετοπίζω ειναι τα γνωστα : (1). οτι oταν πέσει η συνδεση για κάποιο λογο, το router δεν κανει επανασυνδεση και πρεπει να γινει χειροκινητα (η ακομα και να γινει reset στο router) για να ξανασυνδεθει.
(2). Το Router δεν κραταει τις ρυθμήσεις του NAT εαν το κανεις reset, ακομα και αν κανεις "save" στo configuration και πρεπει να ξαναδηλωθουν οι πορτες...

αυτα τα δυο προβλήματα αν μπορουσαν να λυσουν οι μαγκες της intracom θα ηταν ολα οκ...(αντε και λιγο την γενικη σταθεροτητα του router).

εαν κάποιος καταφερει να φτιαξει καποια εφαρμογη που κουτσα στραβα να κανει κατι απ'αφτα, ας την μειραστει μαζι μας και θα του είμαστε ευγνωμων........


ADSL : 384k
NetRoute2 : Firmware 559
Συνδεση : Ethernet

alala321
01-02-06, 20:25
Υπάρχει λύση για επανασύνδεση!!! :up:
Κοίτα εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=29882

@ ADSLgr.com All rights reserved.