PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-X Χαλάνδρι



Swede
23-03-09, 20:02
Γειά χαρά,
πριν απο 10 μέρες περίπου μεταφέρθηκα απο ON στον ΟΤΕ (είχα κάνει αίτηση τον Φεβρουάριο για 24αρα). Πολλά προβλήματα στην σταθερότητα της γραμμής μέχρι στιγμής, αποσυνδέσεις, απώλεια συγχρονισμού και άλλα καλά. Αυτό που μου φάνηκε επίσης περίεργο είναι τα χάλια στατιστικά της γραμμής, ιδού:

DSL Upstream Rate: 863 Kbps
DSL Downstream Rate: 12574 Kbps

Down up
DSL Noise Margin: 9.2 dB 11.5 dB
DSL Attenuation: 32.0 dB 18.6 dB

μου φαίνεται ή έχει πολύ θόρυβο η γραμμή; με ΟΝ συγχρόνιζα στα ~15 down / 1 up αλλά βέβαια και εκεί με αρκετά προβλήματα. Τι μπορεί να φταίει; Υπάρχει κάποιος άλλος κοντά μου με ΟΤΕ να μου πει εντυπώσεις; Μένω κοντά Σίδερα Χαλανδρίου απο την πλευρά της Παπανικολή.

Τελικά μετά απο τόσα χρόνια αρχίζω με τρόμο να ανακαλύπτω πως ο πιο σταθερός πάροχος που είχα ήταν η Vivodi... :lol:

HereToLearn
24-03-09, 00:07
Τα στατιστικά σου δεν είναι κακά. Αντιθέτως έχεις τον κατα προσέγγιση προβλεπόμενο συγχρονισμό, αναλογικά με το attenuation σου (32) και όσον αφορά το SNR, αυτό είναι default στο 9 από το dslam του ΟΤΕ και όσο κουμπώσεις...
Δώσε και άλλα στοιχεία να βρούμε το πρόβλημα σου (pstn or isdn, crc errors, φιλτρα που και πως κτλ)

Swede
24-03-09, 05:18
Τα στατιστικά σου δεν είναι κακά. Αντιθέτως έχεις τον κατα προσέγγιση προβλεπόμενο συγχρονισμό, αναλογικά με το attenuation σου (32) και όσον αφορά το SNR, αυτό είναι default στο 9 από το dslam του ΟΤΕ και όσο κουμπώσεις...
Δώσε και άλλα στοιχεία να βρούμε το πρόβλημα σου (pstn or isdn, crc errors, φιλτρα που και πως κτλ)

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν ήξερα οτι σε πάει στο 9 snr ο ΟΤΕ...
Είμαι σε isdn γραμμή και έχω βάλει ενα φίλτρο στον συναγερμό. Λάθη δεν είχα καθόλου όταν χρησιμοποιούσα το Baudtec και φαντάζομαι οτι το ίδιο ισχύει και με το linksys που έχω βάλει τώρα - το οποίο ενώ είναι ωραίο ρουτεράκι, δεν έχει σχεδόν καθόλου πληροφορίες για την γραμμή εκτός απο τα βασικά οπότε δεν ξέρω και 100%. Φαντάσου οτι και τα στατιστικά της γραμμής είναι σε "κρυφή" σελίδα...

HereToLearn
24-03-09, 21:34
στο adsl over isdn, το φίλτρο είναι πλεονασμος μια και ο συναγερμος παιρνει από μια εξοδο του netmod και ο διαχωρισμος isdn/adsl έχει γινει στο splitter. Αν δεν μπορεις να δεις τα crc errors, δωσε το βλαβη να ερθει τεχνικος. Επισης δωσε λεπτομερειες για το προβλημα(πότε, ποσο συχνα, πιο λαμπακι σβηνει κτλ)

Swede
30-03-09, 00:49
στο adsl over isdn, το φίλτρο είναι πλεονασμος μια και ο συναγερμος παιρνει από μια εξοδο του netmod και ο διαχωρισμος isdn/adsl έχει γινει στο splitter. Αν δεν μπορεις να δεις τα crc errors, δωσε το βλαβη να ερθει τεχνικος. Επισης δωσε λεπτομερειες για το προβλημα(πότε, ποσο συχνα, πιο λαμπακι σβηνει κτλ)

τα crc errors τα έχω δεί απο το baudtec και είναι μηδενικά. Την περασμένη παρασκευή τους πήρα τηλ. και δήλωσα βλάβη, μου είπε οτι σε 1 - 2 ημέρες θα με πάρει κάποιος τεχνικός να συνεννοηθούμε, ακόμα περιμένω.
Πάντως δεν χάνω συγχρονισμό, πέφτει μόνο η "σύνδεση".

HereToLearn
30-03-09, 20:41
έχεις το λευκό ασύρματο Bautec over ISDN;;;

Swede
31-03-09, 15:45
Linksys WAG160N over ISDN.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615202

HereToLearn
31-03-09, 17:06
Τι εννοεις πεφτει η "συνδεση"??? Η ασύρματη με το modem? χανεις τη IP?

Swede
31-03-09, 17:19
είμαι συνδεδεμένος ενσύρματα. κάποιες φορές χάνω την ΙΡ και άλλες ενώ το ρούτερ έχει πάρει ΙΡ, το ιντερνετ είναι απλά νεκρό...

nmavro73
03-04-09, 16:46
Δοκίμασε να ανεβάσεις snr.
telnet 192.168.1.1 (φαντάζομαι αυτό έχεις)
adsl configure --snr 110
Βάλε 110, δες πόσο πάει..άστο να δεις σε ρίχνει(24 ώρες πχ);Αν ναι ξανατρέξε την εντολή και βάλε 120, μετά 130 κ.ο.κ.
Το iρούτερ σου νεκρώνει το νετ συνήθως μετά την αποσύνδεση και για λίγο;
Η ρύθμιση χάνεται με κλείσιμο του ρούτερ.

Swede
03-04-09, 19:28
Δοκίμασε να ανεβάσεις snr.
telnet 192.168.1.1 (φαντάζομαι αυτό έχεις)
adsl configure --snr 110
Βάλε 110, δες πόσο πάει..άστο να δεις σε ρίχνει(24 ώρες πχ);Αν ναι ξανατρέξε την εντολή και βάλε 120, μετά 130 κ.ο.κ.
Το iρούτερ σου νεκρώνει το νετ συνήθως μετά την αποσύνδεση και για λίγο;
Η ρύθμιση χάνεται με κλείσιμο του ρούτερ.

το linksys που έχω τώρα δεν υποστηρίζει snr tweaking. είσαι σίγουρη οτι υποστηρίζει το baudtec; αμα είναι να το ξεθάψω απο το ντουλάπι και να δοκιμάσω.

nmavro73
03-04-09, 19:59
Το δοκίμασες με telnet;
Εγώ έχω το sagem και δεν ήξερα αν υποστηρίζει και δοκίμασα.Δοκίμασε καλύτερα

@ ADSLgr.com All rights reserved.