PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλυσίδα καταστημάτων HOL



mondeo
23-03-09, 23:19
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους,
Ανοίγω αυτό το νήμα καθώς πιστεύω πως το μόνο που λείπει αυτή τη στιγμή από την HOL είναι η δημιουργία αλυσίδας καταστημάτων στις πόλεις-σημεία που η εταιρία έχει παρουσία.Ένα και μοναδικό κατάστημα στην Αθήνα είναι μηδαμηνό όταν όλοι οι ανταγωνιστές έχουν τις δικές τους αλυσίδες ανά τη Χώρα.
Σήμερα η HOL αποτελεί μιά πολύ ελκυστική πρόταση στο χώρο των τηλεπικοινωνιών με δικό της δίκτυο οπτικών ινών,IPtv και προσφορά οικονομικών και αξιόπιστων υπηρεσιών στον καταναλωτή.Ένα δίκτυο καταστημάτων κρίνεται σήμερα ως άκρως απαραίτητο γιά την εδραίωση της εταιρίας στην Ελληνική αγορά.

noname85
23-03-09, 23:20
και η ον δεν εχει μαγαζια αλλα το easypay ειναι πολυ καλυτερο απο μαγαζι!!

mondeo
23-03-09, 23:22
και η ον δεν εχει μαγαζια αλλα το easypay ειναι πολυ καλυτερο απο μαγαζι!!

Με τη διαφορά ότι η ΟΝ δραστηριοποιείται μόνο στην Αθήνα.

nm96027
23-03-09, 23:32
Εγω θα έλεγα πως η hol θα μπορούσε να αποφύγει τα μαγαζιά. Αν πάρουμε για παράδειγμα το δίκτυο της 4νετ, το αποτέλεσμα είναι μάλλον μίζερο. Ένα άδειο μαγαζί χωρίς ουσιαστικά να έχει κάτι να πουλήσει πέραν της μιας σύνδεσης (άντε και μια Nova).

Δεν ξέρω λοιπόν κατά πόσον τα καταστήματα βοηθάνε. Σίγουρα βοηθάνε στο να έχεις κάποιον να "βρίσεις" αμα πάει κάτι στραβά. Η face to face επικοινωνία είναι στα συν μια εταιρείας με δίκτυο καταστημάτων.

Από την άλλη εγω θα έλεγα πως τα ίδια λεφτά (και ίσως πολύ λιγότερα) μπορούν να πάνε σε καλύτερες υπηρεσίες προς τον πελάτη με ακόμα μεγαλύτερη αύξηση των επισκέψεων τεχνικών στα σπίτια για βλάβες/εγκαταστάσεις.

Όσο για τις πληρωμές σίγουρα μπορούν να βρεθούν αποδοτικότεροι τρόποι από την πληρωμή σε ένα δίκτυο καταστημάτων.

sdikr
23-03-09, 23:41
Εγω θα έλεγα πως η hol θα μπορούσε να αποφύγει τα μαγαζιά. Αν πάρουμε για παράδειγμα το δίκτυο της 4νετ, το αποτέλεσμα είναι μάλλον μίζερο. Ένα άδειο μαγαζί χωρίς ουσιαστικά να έχει κάτι να πουλήσει πέραν της μιας σύνδεσης (άντε και μια Nova).

Δεν ξέρω λοιπόν κατά πόσον τα καταστήματα βοηθάνε. Σίγουρα βοηθάνε στο να έχεις κάποιον να "βρίσεις" αμα πάει κάτι στραβά. Η face to face επικοινωνία είναι στα συν μια εταιρείας με δίκτυο καταστημάτων.

Από την άλλη εγω θα έλεγα πως τα ίδια λεφτά (και ίσως πολύ λιγότερα) μπορούν να πάνε σε καλύτερες υπηρεσίες προς τον πελάτη με ακόμα μεγαλύτερη αύξηση των επισκέψεων τεχνικών στα σπίτια για βλάβες/εγκαταστάσεις.

Όσο για τις πληρωμές σίγουρα μπορούν να βρεθούν αποδοτικότεροι τρόποι από την πληρωμή σε ένα δίκτυο καταστημάτων.

το να μπορείς να πάς σε κάποιον χώρο και να βγάλεις τα σωθικά σου είναι στα ++

έστω ενα σε κάθε πόλη

amoyda
23-03-09, 23:45
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους,
Ανοίγω αυτό το νήμα καθώς πιστεύω πως το μόνο που λείπει αυτή τη στιγμή από την HOL είναι η δημιουργία αλυσίδας καταστημάτων στις πόλεις-σημεία που η εταιρία έχει παρουσία.Ένα και μοναδικό κατάστημα στην Αθήνα είναι μηδαμηνό όταν όλοι οι ανταγωνιστές έχουν τις δικές τους αλυσίδες ανά τη Χώρα.
Σήμερα η HOL αποτελεί μιά πολύ ελκυστική πρόταση στο χώρο των τηλεπικοινωνιών με δικό της δίκτυο οπτικών ινών,IPtv και προσφορά οικονομικών και αξιόπιστων υπηρεσιών στον καταναλωτή.Ένα δίκτυο καταστημάτων κρίνεται σήμερα ως άκρως απαραίτητο γιά την εδραίωση της εταιρίας στην Ελληνική αγορά.

κατα πασα πιθανοτητα θα ειμαι και εγω πελατης σε λιγο της hol,θα προτιμουσα λοιπον να αφησει τα μαγαζακια και να ριξει το βαρος της στις παρεχομενες υπηρεσιες και στην αξιοπιστια της.
τα καταστηματα δεν εχουν να προσφερουν τιποτα οσο αναφορα αυτα τα δυο,ισα-ισα θα προσθεσουν κοστος στην εταιρια με αμφιλεγομενα αποτελεσματα.

συμφωνω απολυτα με τον nm96027 λοιπον.

mondeo
23-03-09, 23:48
το να μπορείς να πάς σε κάποιον χώρο και να βγάλεις τα σωθικά σου είναι στα ++

έστω ενα σε κάθε πόλη

Αυτό λέω κι εγώ.Ένα σε κάθε πόλη.

treli@ris
24-03-09, 00:43
Διαφωνω με τη δημιουργια καταστηματων. Μπορουν να διαθεσουν αλλου τα χρηματα ωστε να υπαρχει και ενδιαφερον.

Ισως η δημιουργια στο μελλον καταστηματων σε 7-8 μεγαλες πολεις να με εβρισκε εν μερει συμφωνο.

guzel
24-03-09, 01:09
Εγω θα έλεγα πως η hol θα μπορούσε να αποφύγει τα μαγαζιά. Αν πάρουμε για παράδειγμα το δίκτυο της 4νετ, το αποτέλεσμα είναι μάλλον μίζερο. Ένα άδειο μαγαζί χωρίς ουσιαστικά να έχει κάτι να πουλήσει πέραν της μιας σύνδεσης (άντε και μια Nova).

Δεν ξέρω λοιπόν κατά πόσον τα καταστήματα βοηθάνε. Σίγουρα βοηθάνε στο να έχεις κάποιον να "βρίσεις" αμα πάει κάτι στραβά. Η face to face επικοινωνία είναι στα συν μια εταιρείας με δίκτυο καταστημάτων.

Από την άλλη εγω θα έλεγα πως τα ίδια λεφτά (και ίσως πολύ λιγότερα) μπορούν να πάνε σε καλύτερες υπηρεσίες προς τον πελάτη με ακόμα μεγαλύτερη αύξηση των επισκέψεων τεχνικών στα σπίτια για βλάβες/εγκαταστάσεις.

Όσο για τις πληρωμές σίγουρα μπορούν να βρεθούν αποδοτικότεροι τρόποι από την πληρωμή σε ένα δίκτυο καταστημάτων.

+1000 :oneup:

lsavvaid
24-03-09, 04:10
Ας κάνουν έστω μια συμφωνία με την vodafone να πάει ο κόσμος να πληρώνει τους λογαριασμούς δωρεάν. Συνεργάζονται έτσι και αλλιώς σε ποιο ουσιώδη θέματα. Καλές οι υπηρεσίες e-banking αλλά είναι για συγκεκριμένο κοινό.Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν την παραδοσιακή μέθοδο πληρωμής.

Μην ξεχνάτε στην Ελλάδα είμαστε

greenarrow
24-03-09, 05:00
Ας κάνουν έστω μια συμφωνία με την vodafone να πάει ο κόσμος να πληρώνει τους λογαριασμούς δωρεάν.

Άψογη πρόταση μακάρι να γινόταν και πραγματικότητα , αλλά με την ΧΟΛ το βλέπω "mission inpossible" :)

alexdim
24-03-09, 11:14
Επειδή το είχα διατυπώσει και παλαιότερα το ερώτημα απευθείας σε υπάλληλο της ΗΟL η απάντηση είναι ότι έχει δοθεί βάρος στην ποιοτική αναβάθμιση των υπηρεσιών και του τρόπου επίλυσης των προβλημάτων των πελατών καθώς και στις υποδομές(αυτό φαίνεται άλλωστε ότι τα κέντρα έναντι της forthnet έχουν αυξηθεί αισθητά).Το θέμα των καταστημάτων ετοιμαζόταν σαν project παλιότερα τελικά όμως εγκαταλείφθηκε.
Κατά την γνώμη μου έχει λογική βάση σαν επιχείρημα και έχοντας υπόψην το πόσο έχουν προχωρήσει οι ηλεκτρονικές πληρωμές δεν είναι τόσο απαραίτητο.Όμως στο μέλλον καλό είναι να το λάβουν υπόψιν τους σοβαρά γιατί όταν σε μεγάλη πόλη έχεις χιλιάδες πελάτες δεν είναι δυνατόν να μην υπάρχουν ειδικευμένοι εκπρόσωποι της εταιρείας να τους εξυπηρετούν.

akilleas
24-03-09, 11:23
Πάντως στα Τρίκαλα έχει ανοίξει κατάστημα ΧΟΛ και σύντομα, μου είπε η κοπελιά, θα μπορούμε να πληρώνουμε τους λογαριασμούς μας εκεί!!!

SfH
24-03-09, 11:42
Συμφωνώ με τον nm96027 . Προς το παρόν, κατά την ταπεινή μου γνώμη, τα μοναδικά καταστήματα ISP που έχουν αρκετά μεγάλη γκάμα προϊόντων για να θεωρούνται κερδοφόρα επένδυση είναι του οτε (που ακόμα κι αυτός προβαίνει σε μειώσεις), κυρίως τα Γερμανός.

Θα θεωρούσα πιο συμφέρουσα τη σύναψη εμπορικών συμφωνιών για προώθηση προϊόντων/πληρωμή λογαριασμών σε υπάρχουσες αλυσίδες καταστημάτων.

Vitruvian78
24-03-09, 14:55
Ας κάνουν έστω μια συμφωνία με την vodafone να πάει ο κόσμος να πληρώνει τους λογαριασμούς δωρεάν. Συνεργάζονται έτσι και αλλιώς σε ποιο ουσιώδη θέματα. Καλές οι υπηρεσίες e-banking αλλά είναι για συγκεκριμένο κοινό.Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν την παραδοσιακή μέθοδο πληρωμής.

Μην ξεχνάτε στην Ελλάδα είμαστε

Εγώ πιστεύω οτι σύντομα θα προκύψει μια συγχώνευση μεταξύ HOL & Vodafone.....είναι λίγο παράταιρο το παρόν ιδιοκτησιακό καθεστώς, και οι δύο εταιρείες ουσιαστικά να ανταγωνίζονται η μια την άλλη ενώ ανήκουν στον ίδιο όμιλο.

rezi
24-03-09, 16:27
ειμαι και υπερ ενός μονο καταστήματος ,και τα λεφτα να πάνει σε αναβαθμισής του προσωπικού της υποστηρίξης π.χ.

mondeo
24-03-09, 16:49
Εγώ πιστεύω οτι σύντομα θα προκύψει μια συγχώνευση μεταξύ HOL & Vodafone.....είναι λίγο παράταιρο το παρόν ιδιοκτησιακό καθεστώς, και οι δύο εταιρείες ουσιαστικά να ανταγωνίζονται η μια την άλλη ενώ ανήκουν στον ίδιο όμιλο.

Σε καμμία περίπτωση δεν βλέπω κάτι τέτοιο.Μάλλον γιά διαζύγιο πάνε καθώς η Vodafone έχει ήδη αναπτύξει ιδιόκτητο δίκτυο οπτικών ινών.(Μιά ματιά στα φρεάτια στα κέντρα του ΟΤΕ της περιοχής σας θα το επιβεβαιώσει)Το μόνο που δεν έχει ακόμη ανακοινωθεί είναι πότε θα ξεκινήσει η λειτουργία του.

nm96027
24-03-09, 17:26
Εγώ πιστεύω οτι σύντομα θα προκύψει μια συγχώνευση μεταξύ HOL & Vodafone.....είναι λίγο παράταιρο το παρόν ιδιοκτησιακό καθεστώς, και οι δύο εταιρείες ουσιαστικά να ανταγωνίζονται η μια την άλλη ενώ ανήκουν στον ίδιο όμιλο.

Πως ακριβώς ανήκουν στον ίδιο όμιλο; Η hol ανήκει στον Κόκαλη και η Vodafone στην μητρική.


Σε καμμία περίπτωση δεν βλέπω κάτι τέτοιο.Μάλλον γιά διαζύγιο πάνε καθώς η Vodafone έχει ήδη αναπτύξει ιδιόκτητο δίκτυο οπτικών ινών.(Μιά ματιά στα φρεάτια στα κέντρα του ΟΤΕ της περιοχής σας θα το επιβεβαιώσει)Το μόνο που δεν έχει ακόμη ανακοινωθεί είναι πότε θα ξεκινήσει η λειτουργία του.

Εδω έχουμε ένα πολύ ωραίο ερώτημα. η Vodafone είναι σχεδόν παντού. έχει φτάσει εδώ και μήνες στην πλειονότητα των ΑΚ της Αθήνας (τουλάχιστον), έχει ρίξει οπτική μέχρι και στο GRIX ενώ σύμφωνα με τα σχέδια της τον Νοέμβριο του 08 θα πρέπει να είχε 80 (περίπου) συνεγκαταστάσεις. Και μάλλον τις έχει.

Τι γίνεται ακριβώς και δεν κουνιέται φύλλο;;;:hmm:

nnik
24-03-09, 17:46
Φίλε mondeo σε επικοινωνία πωλητή της hol με φίλο μου εδώ στην Πάτρα του είπε ότι σε περίπου ένα μήνα θα ανοίξει κατάστημα της hol στην Πάτρα.
Τι ,πως και που δεν γνωρίζω.


Έρχομαι

lsavvaid
24-03-09, 18:10
Ας μην ανοίξουν καταστήματα αν θέλουν να ρίξουν το βάρος στην ποιότητα των υπηρεσιών. Εγώ μίλησα για συνεργασία με εμπορική αλυσίδα για εξόφληση λογαριασμών στα πρότυπα Μαρινόπουλος, κτλ .

Απλά χρειάζεται αλυσίδα με μεγαλύτερο δίκτυο για αυτό μίλησα για vodafone.Τώρα επειδή και εγώ ακούω ότι και αυτοί θέλουν να μπουν στην συγκεκριμένη αγορά ας κάνουν μια συμφωνία τύπου ΟΤΕ-πρακτορείων ΟΠΑΠ.

mondeo
24-03-09, 20:57
Φίλε mondeo σε επικοινωνία πωλητή της hol με φίλο μου εδώ στην Πάτρα του είπε ότι σε περίπου ένα μήνα θα ανοίξει κατάστημα της hol στην Πάτρα.
Τι ,πως και που δεν γνωρίζω.


Έρχομαι

Good News!!!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.