PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως μπορώ να φύγω απο την Tellas χωρίς να πληρώσω το τέλος διακοπής??



stavregos
24-03-09, 00:06
Λοιπόν η κατάσταση εχει ως εξής:
Ενεργοποίσα την Tellas στις 17/12/2008 και απο τοτε ενω το ιντερνετ λειτουργει κανονικα(που λεει ο λόγος δηλαδή) στο τηλέφωνο έχω πρόβλημα γιατί ενώ μπορω να κάνω κλήσεις και να δεχτω απο κινητα δεν μπορω να δεχτω κλήσεις απο σταθερα,δηλαδη ακουγεται στο αλλο οτι με παιρνει αλλα σε εμενα δεν χτυπαει το τηλ..
Τι θα πρεπει να κανω για να διακοψω την Tellas και να μην πληρωσω το τελος διακοπής??

Gigas
25-03-09, 12:20
Θα πρέπει να ξεκινήσει ένας μαραθώνιος ανταλλαγής fax/emails μεταξύ εσού και των τεχνικών υπηρεσιών της Tellas.
Πρώτα από όλα θα πρέπει να αναφέρεις τηλεφωνικά την βλάβη και καλύτερα να τους αποστείλεις και ένα γραπτό κείμενο αναφέροντας την βλάβη. Φυσικά κρατάς τα κείμενα που τους στέλνεις για να έχεις αποδεικτικά στοιχεία καθώς και ονόματα υπαλλήλων με τους οποίους μίλησες και σου είπαν ότι το κείμενο σου παραλήφθη απο αυτούς.
Ανάλογα με το αν θα μπορέσουν να διορθώσουν το πρόβλημα και μετά από λίγο καιρό, προχωράς και πάλι σε κείμενα δυσαρέσκειας και αρχίζεις να ζητάς την απαλλαγή σου από τις υπηρεσίες τους και ότι είναι αδύνατο να σου προσφέρουν υπηρεσίες που έχουν δεσμευτεί οτι θα προσέφεραν και ότι θα πρέπει να σε απαλλάξουν χωρίς ρήτρα διακοπής, αφού εκείνοι είναι υπεύθυνοι για το σπάσιμο του συμβολαίου.
Παράλληλα περνας και μια καταγγελία σε κάποιον φορέα για να τρέχει παράλληλα, εκθέτοντας όλα τα προηγούμενα και απαιτώντας απαλλαγή χωρίς καταβολή ρήτρας στον πάροχο.
Ταυτόχρονα, προσπαθείς να αποσπάσεις από αυτούς την υπόσχεση ότι όταν φύγεις δεν θα χρεωθείς και μάλιστα γραπτά (ναι , συμβαίνει και αυτό) και αν δεν τα καταφέρεις, ελπίζεις ότι η καταγγελια σου θα το καταφέρει για σένα.


Φυσιολογικά, από τα μέσα του Δεκέμβρη 2008, φαντάζομαι ότι σε κάποια από αυτά έχεις ήδη προβεί αλλιώτικα δεν νοείται ότι στην Τελλάς γνωρίζουν το πρόβλημά σου.
Αν δεν έχεις κάνει τίποτα από τα προηγούμενα, ξεκίνα σιγά σιγά γιατι η διαδικασία θα πάρει κάμποσο χρόνο που τον εκτιμώ το λιγότερο στον έναν μήνα. Φαντάσου ότι οι απαντήσεις προς εσένα, έρχονται ΟΛΕΣ ταχυδρομικά, οπότε η διαδικασία επιβραδύνεται σημαντικά σε κάθε επικοινωνία.
Υπομονή και επιμονή. Ψυχραιμία και λογική. Με τις φωνές δεν κάνεις απολύτως τίποτα. Ούτε με απειλές για καταγγελιες, δολοφονίες, ξυλοδαρμούς κλπ.
Γραπτά κείμενα και μπόλικη υπομονή. Δυστυχώς, άπαξ και σε δεσμεύσουν με υπογραφές κλπ, είναι δύσκολο να ξεμπλέξεις μετά από οποιαδήποτε κακή συγκυρία...

Καλό βόλι....

boymanos
25-03-09, 21:01
Θα πρέπει να ξεκινήσει ένας μαραθώνιος ανταλλαγής fax/emails μεταξύ εσού και των τεχνικών υπηρεσιών της Tellas.
Πρώτα από όλα θα πρέπει να αναφέρεις τηλεφωνικά την βλάβη και καλύτερα να τους αποστείλεις και ένα γραπτό κείμενο αναφέροντας την βλάβη. Φυσικά κρατάς τα κείμενα που τους στέλνεις για να έχεις αποδεικτικά στοιχεία καθώς και ονόματα υπαλλήλων με τους οποίους μίλησες και σου είπαν ότι το κείμενο σου παραλήφθη απο αυτούς.
Ανάλογα με το αν θα μπορέσουν να διορθώσουν το πρόβλημα και μετά από λίγο καιρό, προχωράς και πάλι σε κείμενα δυσαρέσκειας και αρχίζεις να ζητάς την απαλλαγή σου από τις υπηρεσίες τους και ότι είναι αδύνατο να σου προσφέρουν υπηρεσίες που έχουν δεσμευτεί οτι θα προσέφεραν και ότι θα πρέπει να σε απαλλάξουν χωρίς ρήτρα διακοπής, αφού εκείνοι είναι υπεύθυνοι για το σπάσιμο του συμβολαίου.
Παράλληλα περνας και μια καταγγελία σε κάποιον φορέα για να τρέχει παράλληλα, εκθέτοντας όλα τα προηγούμενα και απαιτώντας απαλλαγή χωρίς καταβολή ρήτρας στον πάροχο.
Ταυτόχρονα, προσπαθείς να αποσπάσεις από αυτούς την υπόσχεση ότι όταν φύγεις δεν θα χρεωθείς και μάλιστα γραπτά (ναι , συμβαίνει και αυτό) και αν δεν τα καταφέρεις, ελπίζεις ότι η καταγγελια σου θα το καταφέρει για σένα.


Φυσιολογικά, από τα μέσα του Δεκέμβρη 2008, φαντάζομαι ότι σε κάποια από αυτά έχεις ήδη προβεί αλλιώτικα δεν νοείται ότι στην Τελλάς γνωρίζουν το πρόβλημά σου.
Αν δεν έχεις κάνει τίποτα από τα προηγούμενα, ξεκίνα σιγά σιγά γιατι η διαδικασία θα πάρει κάμποσο χρόνο που τον εκτιμώ το λιγότερο στον έναν μήνα. Φαντάσου ότι οι απαντήσεις προς εσένα, έρχονται ΟΛΕΣ ταχυδρομικά, οπότε η διαδικασία επιβραδύνεται σημαντικά σε κάθε επικοινωνία.
Υπομονή και επιμονή. Ψυχραιμία και λογική. Με τις φωνές δεν κάνεις απολύτως τίποτα. Ούτε με απειλές για καταγγελιες, δολοφονίες, ξυλοδαρμούς κλπ.
Γραπτά κείμενα και μπόλικη υπομονή. Δυστυχώς, άπαξ και σε δεσμεύσουν με υπογραφές κλπ, είναι δύσκολο να ξεμπλέξεις μετά από οποιαδήποτε κακή συγκυρία...

Καλό βόλι....

φιλε αν θελεις να φυγεις απο την tellas.η μονη λυση ειναι η hol.μεχρι 31.03.2009 για αιτησεις μεσω ιντερνετ δινει 3 μηνες παγιο δωρο ήτοι 120 ευρω περιπου.πληρωνεις την διακοπη συμβολαιου στην tellas ήτοι 154 ευρω και φευγεις σαν κυριος.θα χασεις μονο 30 ευρω.καλη αποφαση και γερα νευρα αν μεινεις στην μπελλας.

stavregos
26-03-09, 08:49
@Gigas Έχω κάνει αρκετά εως πάρα πολλα τηλεφωνήματα απο τότε αλλα δυστυχως δεν εχω κρατησει τα ονόματα αυτων που μίλησα..κατι γραπτο δεν έχω στειλει ακομα..
Σκεφτόμουν να πάω σε κάποια αλλη εταιρεία πχ Forthnet και να τους ρωτησω αν μπορουν να το αναλαβουν αυτοι..γνωρίζεις αν μπορώ να το κάνω αυτό???

Gigas
26-03-09, 10:42
@Gigas Έχω κάνει αρκετά εως πάρα πολλα τηλεφωνήματα απο τότε αλλα δυστυχως δεν εχω κρατησει τα ονόματα αυτων που μίλησα..κατι γραπτο δεν έχω στειλει ακομα..
Σκεφτόμουν να πάω σε κάποια αλλη εταιρεία πχ Forthnet και να τους ρωτησω αν μπορουν να το αναλαβουν αυτοι..γνωρίζεις αν μπορώ να το κάνω αυτό???

Χωρίς να θέλω να είμαι απόλυτος, δεν το πολυπιστεύω ότι γίνεται.
Εχεις ένα συμβόλαιο που σε δεσμεύει για ένα χρονικό διάστημα (κατά πάσα πιθανότητα έναν χρόνο, οπότε σου μένουν 7-8 μηνες). Η άλλη εταιρεία δεν μπορεί να κάνει τίποτα γι αυτό. Εσύ, σαν πελάτης, πρέπει να κινήσεις τις διαδικασίες για να απελευθερωθείς από ένα συμβόλαιο που δεν μπορεί να ικανοποιήσει τον πελάτη, λόγω αδυναμίας της εταιρείας.
Νομίζω ότι ο μόνος τρόπος είναι αυτός που σου περιέγραψα.
Αλλιώτικα, τα βάζεις κάτω λογιστικά και τα υπολογίζεις πώς σε συμφέρει καλύτερα και γρηγορότερα, όπως συνέστησε ο φίλος boymanos σε προηγούμενο post. Πληρώνω τόσα για ρήτρα, γλυτώνω τόσα από την προσφορά, βάλε και την κακή υπηρεσία που αποφεύγω μέχρι να σπάσω το συμβόλαιο + την καλή υπηρεσία που θα πάρω από την νέα εταιρεία (χαχαχαχα εδώ γελάμε δυνατά γιατί ΠΟΤΕ δεν ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις όπου κι αν πας), τα ζυγίζεις και αποφασίζεις πώς θα κινηθείς.

Προσωπικά πάντως, μια και βρίσκομαι στην Tellas εδώ και 8 μήνες δεν έχω αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα. Μάλιστα, ό,τι έχει εμφανιστεί το έχω γυρίσει να είναι προς όφελός μου και είμαι αρκετά ικανοποιημενος. Αυτό φυσικά έχει να κάνει ΜΟΝΟ με μένα και κανέναν άλλον. Σε πρηγούμενες ετειρείες η εμπειρία μου ήταν πραγματικά απελπιστική, οπότε σου εύχομαι να καταφέρεις να πετύχεις αυτό που θέλεις και μάλιστα να πέσεις και σε εταιρεία που θα σε ικανοποιήσει απόλυτα από εδώ και περα..
Καλή τύχη.

stavregos
26-03-09, 15:27
Χωρίς να θέλω να είμαι απόλυτος, δεν το πολυπιστεύω ότι γίνεται.
Εχεις ένα συμβόλαιο που σε δεσμεύει για ένα χρονικό διάστημα (κατά πάσα πιθανότητα έναν χρόνο, οπότε σου μένουν 7-8 μηνες). Η άλλη εταιρεία δεν μπορεί να κάνει τίποτα γι αυτό. Εσύ, σαν πελάτης, πρέπει να κινήσεις τις διαδικασίες για να απελευθερωθείς από ένα συμβόλαιο που δεν μπορεί να ικανοποιήσει τον πελάτη, λόγω αδυναμίας της εταιρείας.
Νομίζω ότι ο μόνος τρόπος είναι αυτός που σου περιέγραψα.
Αλλιώτικα, τα βάζεις κάτω λογιστικά και τα υπολογίζεις πώς σε συμφέρει καλύτερα και γρηγορότερα, όπως συνέστησε ο φίλος boymanos σε προηγούμενο post. Πληρώνω τόσα για ρήτρα, γλυτώνω τόσα από την προσφορά, βάλε και την κακή υπηρεσία που αποφεύγω μέχρι να σπάσω το συμβόλαιο + την καλή υπηρεσία που θα πάρω από την νέα εταιρεία (χαχαχαχα εδώ γελάμε δυνατά γιατί ΠΟΤΕ δεν ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις όπου κι αν πας), τα ζυγίζεις και αποφασίζεις πώς θα κινηθείς.

Προσωπικά πάντως, μια και βρίσκομαι στην Tellas εδώ και 8 μήνες δεν έχω αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα. Μάλιστα, ό,τι έχει εμφανιστεί το έχω γυρίσει να είναι προς όφελός μου και είμαι αρκετά ικανοποιημενος. Αυτό φυσικά έχει να κάνει ΜΟΝΟ με μένα και κανέναν άλλον. Σε πρηγούμενες ετειρείες η εμπειρία μου ήταν πραγματικά απελπιστική, οπότε σου εύχομαι να καταφέρεις να πετύχεις αυτό που θέλεις και μάλιστα να πέσεις και σε εταιρεία που θα σε ικανοποιήσει απόλυτα από εδώ και περα..
Καλή τύχη.

Γενικώς απο την Tellas δεν έχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα το μονο κακο είναι οτι δεν έχω εισερχόμενες κλήσεις απο σταθέρα γιαυτό και σκεφτηκα να αλλάξω εταιρεία..ξέρεις μήπως πώς μπορω να λύσω το πρόβλημα μου πιο γρήγορα και να μην μπλέκω με ρήτρες κτλ??

Barracuda
30-03-09, 16:27
Αν υπάρχει κοντά σου, δοκίμασε και σε κανα κατάστημα wind και φρόντισε να γίνουν όλα γραπτώς/φαξ και κράτα και αντίγραφο. ΔΕΝ είναι δυνατό να μην έχει κανείς σήμερα εισερχόμενες κλήσεις! Σίγουρα αποδεσμεύεσαι μόλις έχεις τα στοιχεία αμέσως και χωρίς ρήτρα. Η τηλεφωνία δεν είναι ίντερνετ να σου λένε μα και μου.
Είναι πάντως κρίμα να είσαι εντάξει στο κομμάτι του ίντερνετ και να πάσχει η τηλεφωνία που είναι και το δυνατό χαρτί της τελλάς με μεγάλη εμπειρία.

stavregos
30-03-09, 17:49
Δυστυχώς για μένα ούτε τα ονοματα όσων μίλησα έχω αλλά ούτε έχω στείλει κατι γραπτό μεχρι στιγμης..Οντως το ιντερνετ παει αρκετα εως πολυ καλα σε αντιθεση με το τηλεφωνο..Την τελευταια φορά που τους πήρα τηλ μου είπαν οτι είναι προβλημα δρομολόγησης της γραμμης και οτι τους φαινεται παραξενο οτι δεν διορθώθηκε τοσο καιρό..Φίλε Barracuda πιστεύεις οτι αν πάω σε καταστημα wind θα βγάλω κάτι περισσότερο??

Και κατι ακόμα υπάρχει περίπτωση να παίζει ρόλο στο πρόβλημα μου το οτι υπαρχει ενα ανεξοφλητο ποσο στον ΟΤΕ(19€ είναι)/???

paspro
30-03-09, 18:04
Φίλε μου, έχω πια καταλάβει ότι η Τελλάς (όπως δυστυχώς και πολλές άλλες ιδιωτικές εταιρίες στην Ελλάδα) δεν είναι εταιρία αλλα μια κομπίνα. Έχουν προσλάβει κάποιους άχρηστους για οικονομία και έχουν στήσει μια κομπίνα να βγάζουν λεφτά κοροιδεύοντας τον κόσμο ότι και καλά είναι ISP.

Φύγε απο την Τελλάς, όπως κάνω κι εγώ τώρα, πανικόβλητος!

blackwar
30-03-09, 18:25
εγω τι τραβηξα απο την τελλας με το zisto το προγραμμα δεν μεβγαζαν και πληρωνα παγιο οτε αλλα και 2 ευρω το μηνα στην τελλας ετσι για να πληρωνω..πληρωνα το προγραμμα με ιντερνετ χωρις να εχω μονο τηλεφωνο και μου το βαζανε διπλασιο....φυγετε αυτο λεω..καλα που δεν πληρωσα τελη για να φυγω επρεπε να περασει 1 χρονος για να πληρωσω...πηραμε χαρτια απο την τελλας να δουμε αν 8α πληρωσουμε 0200ευρω για να φυγουμε..τρελλα ποσα αλλα την γλυτωσα με 10 fax 10 τηλεφωνα...μεχρι και οτι εχω παπει εφραγμα ειπα...:P

Barracuda
30-03-09, 21:53
Δεν ξέρω αν θα πιάσει, αλλά καλύτερα είναι από το να μην κάνεις τίποτα και να αναρωτιέσαι. Τουλάχιστο θα έχεις κάτι γραπτό - ίσως έτσι να δώσουν και βάση - και αν τελικά δεν σου δουλέψει θα μπορείς να φύγεις χωρίς να τους πληρώσεις και κερατιάτικα.
Η τηλεφωνία δεν έχει "έως" να σου λένε "έως εισερχόμενες κινητά μόνο, όχι σταθερά" :rofl:

stavregos
30-03-09, 23:42
Το σκεφτομαι να φύγω γιατι δεν ξερώ αν αλλου θα βρω καλυτερα η τα ίδια χαλια...

@
Barracuda φίλε θα το κάνω αυτό που λες μπας και καταφερω και βρω μια λυση στο προβλημα..και εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες..

@ ADSLgr.com All rights reserved.