PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL in-a-box: Τι modem να πάρω;



Neted
28-12-05, 01:49
Καλησπέρα παιδιά,

Πήγα που λέτε σήμερα να πάρω το adsl-in-a-box (3+3) με τα 109ευρώ (+φπα) αλλά προς μεγάλη μου λύπη παρατήρησα ότι το μοντεμ (Crypto F200 νομίζω) που περιλαμβάνει δεν έχει ethernet αλλά συνδέεται μόνο με USB :(
Προφανώς κάτι τέτοιο δεν μου κάνει αφού θέλω να το συνδέσω με τον ρούτερ που ήδη έχω για να δουλεύει με όλα τα PC (και να γλιτώσω όλα τα προβλήματα που απ'ότι βλέπω παρουσιάζονται λόγω USB).
Απ'ότι βλέπω μετά υπάρχει το in-a-box Plus που έρχεται με ένα ασύρματο Linksys.
Αξίζει όμως (διαβάζω αρκετά παράπονα); Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο φτηνό και καλό μόντεμ σε νορμάλ τιμή; Δεν με ενδιαφέρει να είναι και switch/router/wireless, έχω ήδη.

Για παράδειγμα βλέπω στο priveshop το Dlink DSL-360T και έχει 48€ τελική. (http://www.priveshop.gr/product.php?code=110301)
Άμα πάρω το απλό in-a-box και το Dlink αυτό, βγαίνω με 129+48 = 177€ (πιο φτηνά δηλαδή από το Plus, μένω και με ένα USB μόντεμ)
Μπας και ξέρει κανείς τίποτα για το συγκεκριμένο Dlink να ρίξει φως? Ή κάτι άλλο στα περίπου 50 ευρώ;

Thanks! :smile:

nnn
28-12-05, 02:06
Δεν δείχνει κακό το Dlink.
Πρόσεχε μόνο γιατί είναι για Isdn(τουλάχιστον αυτό που έχει στο link).
Στα 50 € είναι και το Usr 9105 αλλά δεν ξέρω αν θα το βρεις,έχει αντικατασταθεί με το 9107.

Καλώς ήρθες.

ctouris
30-12-05, 23:16
Αφού κοιτάς ... ηλεκτρονικά για δες και αυτό!

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=5844855779&rd=1&sspagename=STRK%3AMEWA%3AIT&rd=1

Κορυφαίο router, αν και προηγούμενο μοντέλο

Neted
01-01-06, 05:41
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά τελικά μάλλον θα στραφώ στο onDSL kit.

Κωνσταντίνε το Priveshop έχει και φυσική παρουσία σε μια κάθετο της Πατησίων. ;)

VanAuberjim
25-04-23, 23:51
Ανοίγοντας το χρονοντούλαπο της ιστορίας, (για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι),
μιλούσαμε τότε για τις πρώτες ευρυζωνικές συνδέσεις στην Ελλάδα, πρώτη φορά που δεν χρειαζόταν να κάνουμε κατάληψη τηλεφώνου για να πάρουμε λίγο internet.
Ήταν η πρώτη φορά που δεν χρειάζονταν να περιμένουμε 30-45 λεπτά για να κατέβει ένα τραγουδάκι από οικιακή σύνδεση!
Και ναι, υπήρχαν και νόμιμες ελληνικές υπηρεσίες αγοράς τραγουδιών, που όμως δεν άντεξαν στην ιστορία.

Ήμουν κι εγώ σ' αυτούς που έτρεχε να βρει τα κουτάκια Forthnet ADSL-In-A-Box 3+3 (χωρίς συμβόλαιο και πάγιο, προπληρωμένο ADSL 384kbps για 3 μήνες + 3 δώρο).
Ήμουν κι εγώ σ' αυτούς που όταν έβρισκαν την προσφορά δεν έπαιρναν μόνο ένα.
Ήμουν κι εγώ σ' αυτούς που: παρόλο που όταν τελείωνε η περίοδος του ADSL-in-a-box έπρεπε να συνεχίσεις με συμβόλαιο, εγώ αγόραζα νέο box και έλεγα στη Forthnet τον κωδικό του κουτιού για να συνεχίσω ακόμα ένα προπληρωμένο εξάμηνο.
Και μέχρι σήμερα έχω μερικά κουτάκια κλειστά, απείραχτα, σαν καινούρια!

Ήθελα να μοιραστώ αυτή την ανάμνηση εδώ. Ελπίζω να μην πειράζει που άνοιξα ένα τόσο παλιό thread.

247958

terism69
26-04-23, 22:49
ωραία χρονιά, αυτό που παλιά μπορούσες να έχεις το τηλέφωνο στον παροχο α και το ίντερνετ στο παροχο β υπάρχει η έχει καταργηθεί , παντός πάντα ακριβό το πληρώναμε το ίντερνετ, τώρα πληρώνουμε κάθε νέα τεχνολογία στην Ελλάδα, τότε adsl τώρα ftth ακριβά η μας έχουν για κοροΐδα

VanAuberjim
27-04-23, 12:29
αυτό που παλιά μπορούσες να έχεις το τηλέφωνο στον παροχο α και το ίντερνετ στο παροχο β υπάρχει η έχει καταργηθεί

Μπορείς μόνο να βάλεις σταθερό στην Cosmote και FTTH σε όποιον θέλεις, αλλά δεν αξίζει. Το σταθερό χωρίς Ίντερνετ έχει 18€/μήνα στην Cosmote και χωρίς απεριόριστα.
Κόβεις εντελώς το σταθερό ή το κάνεις VoiP με 15€ το χρόνο.

nnn
27-04-23, 18:27
Jetspeed κύριοι, κάπου στο 2003-04 :lol:

skoupas
27-04-23, 19:16
Και στην ουρά στην Καλλιθέα στα γραφεία της forthnet για αίτηση για 384 kbps!

@ ADSLgr.com All rights reserved.