PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικα οντως προβλημα ή απλα μας δουλευουν?



zoikarios
24-03-09, 17:06
Καλησπερα παιδια και απο εμενα εχω διαβασει παρα πολλα στο φορουμ και ομολογω πως εχετε δωσει παρα πολλες λυσεις σε διαφορα προβληματα. Ας τα παρουμε απο την αρχη λοιπον.Ειμαι κατοχος σε φοιτητικο πακετο Conn-x 8mbit εδω και αρκετο καιρο ωπο προβλημα δεν ειχα κανενα μα κανενα.Ταχυτητες αψογες 7200kbps downloading 860kbps γενικα αψογα για Θεσσαλονικη περιοχη Κεντρο.Απο την ωρα που την εβαλα στην αρχη μονο ενω δεν ειχα προβλημα αρχισε να μου κανει κατι αποσυνδεσεις και να ξανασυνδεεται.Eιχαν ερθει απο τον ΟΤΕ και ειχαν αλλαξει ενα φιλτρο κατω απο την οικοδομη και απο τοτε λυθηκε το θεμα.Ειμαι με ενα USR 9107A το οποιο πραγματικα τα σπαει σαν συσκευη.Εχω κανει ολα τα απαραιτητα με φιλτρα κτλ.Περιπου ομως εδω και 1 εβδομαδα εχω αποσυγχρονισμους που πολυ συχνα περιπου 10 την ημερα...οποτε λεω "καλεσε το 1242 και δηλωσε μια βλαβη".Οντως στις 19/3 την δηλωνω και 22/3 ερχεται ο τεχνικος στο σπιτι.Ο οποιος ηταν ευγενικοτατος,προθυμος να συζητηση τα παντα...εβαλε στην γραμμη μου ενα οργανακι λεει απο SNR εισαι καλα στο καφαο παιρνω 11.5 και στο σπιτι πηρε 11.1 αρα λεει αλλου εχεις το προβλημα.Οκ λεω ας το δουμε.Το καλωδιο που παιρνω την γραμμη στο δωματιο το εχω περασει εξωτερικα και απλα απο την ιδια τρυπα περναει το καλωδιο της κεραιας οποτε μου λεει απο εκει χανεις.Αν και δεν πολυ πειστικα να σας πω την αληθεια μια υποψια μου ειχε περασει για τον λογο και μονο οτι οχι τοσο για το καλωδιο της κεραιας αλλα οτι το τηλεφωνικο που ειχα δεν ειχα βαλει καινουργιο αλλα ενα μεταχειρισμενο που ειχα.Τεσπα λεω ας αγορασω ενα καινουργιο αλλα θα το πεταξω χυμα στο σπιτι.Στα ιδια μετρα οπως και το εξωτερικο απλα μεσα στο σπιτι το περασα.Λοιπον παιδια η διαφορα ΚΑΜΙΑ που ειδα εντελως καμια.Καρφωσα το router μονο του με αποσυνδεδεμενα ολα τα τηλεφωνα το εβαλα σε αποσταση 20 εκατοστων απο την μπριζα να δω αν οντως ισχυει το θεμα της αποστασης.....τελικα και παλι ΠΑΠΑΛΑ τιποτα δεν εγινα.Τον ιδιο θορυβο που επερνα πριν τον ξαναπηρα και τωρα δηλαδη 6.7-7.7 SNR & Att 40 σταθερα. Σημερα θα δοκιμασω να αλλαξω και μπριζα αν και εχω του ΟΤΕ αλλα να μου φυγει η υποψια.Θελω να καταληξω οτι ο τεχνικος ειπε πως ειμαι οκ στις γραμμες μου απο την Αθηνα μου ειπανε πως ειμαι οκ....αλλα ακρη δεν εβγαλα.Μηπως τελικα δεν μας λενε την αληθεια και μας δουλευουνε ας πουνε οτι ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ . Σημερα εκανα κατι μετρησεις και ειμαι πολυ καλυτερα απο χτες γυρω στο 8db. Καμια καλη ιδεα παιδια κατι?

zoikarios
25-03-09, 12:37
Μετα απο επικοινωνια ξανα με OTE μου εριξαν την γραμμη και απλα με εβαλαν σε αλλη πορτα στο DSLAM το προβλημα δειχνει να εχει λυθει

f15
25-03-09, 23:10
Δηλαδή έχουν πρόβλημα στα DSLAM ? Άρα μας δουλεύουν κανονικότατα :oneup:

nontasaggelis
25-03-09, 23:30
Δηλαδή έχουν πρόβλημα στα DSLAM ? Άρα μας δουλεύουν κανονικότατα :oneup:

Τα DSLAM εχουν πολλες πορτες πανω και μερικες βγαινουν off οταν χαλανε!
Αυτο συμβαινει σε ολους τους παροχους,σε ολο τον κοσμο!
Αν δεις καποιο DSLAM ΤΟΥ ΟΤΕ,θα δεις επανω μερικα χαρτακια η αυτοκολητα σε καποιες πορτες που γραφουν:OFF. Αυτες δεν χρησιμοποιουνται πια!
Και στους επισημους καταλογους του,ο ΟΤΕ δινει την μεγιστη χωρητικοτητα του εκαστοτε dslam,τις ενεργεις,οσο και τις μη λειτουργουσες πορτες και για isdn,και για pstn!

f15
26-03-09, 11:46
Τα DSLAM εχουν πολλες πορτες πανω και μερικες βγαινουν off οταν χαλανε!
Αυτο συμβαινει σε ολους τους παροχους,σε ολο τον κοσμο!
Αν δεις καποιο DSLAM ΤΟΥ ΟΤΕ,θα δεις επανω μερικα χαρτακια η αυτοκολητα σε καποιες πορτες που γραφουν:OFF. Αυτες δεν χρησιμοποιουνται πια!
Και στους επισημους καταλογους του,ο ΟΤΕ δινει την μεγιστη χωρητικοτητα του εκαστοτε dslam,τις ενεργεις,οσο και τις μη λειτουργουσες πορτες και για isdn,και για pstn!

Ενταξη δεν διαφωνώ ,αλλά εγώ σαν πελάτης πληρώνω πάγιο για να βρίσκει κάποιος αυτά τα προβλήματα (συντήρηση δικτύου ) και όχι να τραβιέμαι μόνος μου να βρω τι γίνεται ,δεν είναι άσχημο να περιμένουν αν ο πελάτης θα το αντιληφθεί οτι έχει πτώση ταχύτητας και τότε να τον προσέχουν ,δεν πρέπει κάποιος να κάνει κάποια τεστ στα DSLAM ας πούμε και γενικά στον εξοπλισμό ? Άλλωστε γιατί πληρώνω και πάγιο? :hmm:

maik
26-03-09, 16:34
Ενταξη δεν διαφωνώ ,αλλά εγώ σαν πελάτης πληρώνω πάγιο για να βρίσκει κάποιος αυτά τα προβλήματα (συντήρηση δικτύου ) και όχι να τραβιέμαι μόνος μου να βρω τι γίνεται ,δεν είναι άσχημο να περιμένουν αν ο πελάτης θα το αντιληφθεί οτι έχει πτώση ταχύτητας και τότε να τον προσέχουν ,δεν πρέπει κάποιος να κάνει κάποια τεστ στα DSLAM ας πούμε και γενικά στον εξοπλισμό ? Άλλωστε γιατί πληρώνω και πάγιο? :hmm:

Απλα δεν ειναι εφικτο πρακτικα.

ZhenXlogic
26-03-09, 17:25
Μετα απο επικοινωνια ξανα με OTE μου εριξαν την γραμμη και απλα με εβαλαν σε αλλη πορτα στο DSLAM το προβλημα δειχνει να εχει λυθει

ταχυτητα συχγρνισμου και stats γραμμης? για δωσε κανα screenshot !

@ ADSLgr.com All rights reserved.