PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet τηλεφωνια στη Θεσσαλονικη.ΝΑΙ η ΟΧΙ?



Σελίδες : [1] 2

giorgopap
24-03-09, 19:20
Καλησπέρα ενδιαφέρομαι να βαλω forthnet telephony την προσφορα στα 19,90 για απεριοριστα απλα προβληματιζομαι απο οσα ακουω περι προβληματων στη γραμμη (θορυβοs-ακουσμα σε βαθοs και γενικα κακη επικοινωνια) τι ισχυει τελικα?
εχω οτε να προτιμισω OTE σε απεριοριστα η να παω forthnet?

deniSun
25-03-09, 16:41
1) Αν πάρει το πακέτο και περιμένεις με του που θα το ανοίξεις να συνδεθούν όλα μόνα τους αυτόματα, σου εγγυώμαι ότι τίποτε δεν θα δουλέψει και πουθενά.
2) Δες κάποιους οδηγούς εδώ μέσα που υπάρχουν και ακολούθησέ τους πιστά.
3) Αν θέλεις να συνδέσεις πάνω από 4 συσκευές, fax, συναγερμούς πάρε τους τεχνικούς της εταιρείας και συμβουλέψου τους.
4) Αν δεν έχεις γνώσεις πάρε κάποιον που να είναι σχετικός (όχι να λέει ότι είναι ή να έχει κάποιο πτυχίο κλπ κλπ κλπ) για να σου κάνει αυτός τις συνδέσεις.

Lagman
25-03-09, 16:48
Καλησπέρα ενδιαφέρομαι να βαλω forthnet telephony την προσφορα στα 19,90 για απεριοριστα απλα προβληματιζομαι απο οσα ακουω περι προβληματων στη γραμμη (θορυβοs-ακουσμα σε βαθοs και γενικα κακη επικοινωνια) τι ισχυει τελικα?
εχω οτε να προτιμισω OTE σε απεριοριστα η να παω forthnet?

Καπνός χωρίς φωτιά δεν υπάρχει.

Στο forum θα δεις άλλοι είναι ευχαριστημένοι άλλοι έχουν πρόβλημα, εξαρτάτε από τις απαιτήσεις του καθένα,προσωπικά από 2play τηλεφωνία δεν είμαστε ευχαριστημένοι παρόλο που έχουμε κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες η ποιότητα της τηλεφωνίας δεν έχει καμία σχέση με αυτή του ΟΤΕ.

Οι φίλοι μας λένε ότι είναι σαν να μας ακούν από το υπερπέραν.

deniSun
25-03-09, 16:54
Καπνός χωρίς φωτιά δεν υπάρχει.

Στο forum θα δεις άλλοι είναι ευχαριστημένοι άλλοι έχουν πρόβλημα, εξαρτάτε από τις απαιτήσεις του καθένα,προσωπικά από 2play τηλεφωνία δεν είμαστε ευχαριστημένοι παρόλο που έχουμε κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες η ποιότητα της τηλεφωνίας δεν έχει καμία σχέση με αυτή του ΟΤΕ.

Οι φίλοι μας λένε ότι είναι σαν να μας ακούν από το υπερπέραν.

Μη γενικεύεις και μην ισοπεδώνεις τα πάντα.
Τα προβλήματα στην τηλεφωνία της forthnet οφείλονται σε κάποιες συσκευές ασύμβατες με τα συστήματά της.
Αν δεν θέλεις να συμβιβαστείς με το να αλλάξεις την αγαπημένη σου συσκευή που ΠΙΘΑΝΟΝ να έχει πρόβλημα μείνε στο ΟΤΕ.

sdikr
25-03-09, 16:59
Μη γενικεύεις και μην ισοπεδώνεις τα πάντα.
Τα προβλήματα στην τηλεφωνία της forthnet οφείλονται σε κάποιες συσκευές ασύμβατες με τα συστήματά της.
Αν δεν θέλεις να συμβιβαστείς με το να αλλάξεις την αγαπημένη σου συσκευή που ΠΙΘΑΝΟΝ να έχει πρόβλημα μείνε στο ΟΤΕ.


Αυτό ποια με τις συσκευές έχω βαρεθεί να το ακούω,

deniSun
25-03-09, 17:03
Αυτό ποια με τις συσκευές έχω βαρεθεί να το ακούω,

Και εγώ...
μέχρι που αποφάσισα να κάνω δοκιμές με καμιά δεκαριά.
Δεν έχουν σημασία οι επώνυμες ή ανώνυμες και άλλα πολλά.
Τελικά βρήκα το σωστό συνδυασμό.

sdikr
25-03-09, 17:08
Και εγώ...
μέχρι που αποφάσισα να κάνω δοκιμές με καμιά δεκαριά.
Δεν έχουν σημασία οι επώνυμες ή ανώνυμες και άλλα πολλά.
Τελικά βρήκα το σωστό συνδυασμό.

Και εγώ έχω κάνει δοκιμή, σε γραμμή που είχε πρόβλημα και έφταιγε η panasonic (συμφώνα με το CC), και το πήγα σε άλλη γραμμή που δεν είχε πρόβλημα και όλα μια χαρά,

deniSun
25-03-09, 17:13
Η τεχνική υπηρεσία δεν ξέρει τι της γίνεται.
Τις περισσότερες φορές μιλάς με πρακτηκάριους ΤΕΙ ή αποφοίτους κάθε τμημάτων Πληροφορικής ή παραγώγων αυτής, οι οποίοι την μόνη εκπαίδευση που έχουν είναι ένα χαρτί με συγκεκριμένα προβλήματα.
Κάθε πρόβλημα που αναφέρεται σε αυτούς προσπαθούν να το ανάγουν σε κάποια από τα προβλήματα της λίστας.
Μη μου μιλάς λοιπόν για τεχνικάριους γιατί έχω ακούσει του κόσμου τα ανέκδοτα.

dancerman
25-03-09, 22:56
Σε ποια περιοχη μενεις φιλε? Η τηλεφωνια ειναι μια χαρα παντως ουτε υπερπεραν ουτε τπτ, εχω μια ασυρματη απο τις συσκευες που εδινε η αλτεκ και μια κανονικη,λειτουργει και η αναγνωριση κλησης κανονικα.

frogus
25-03-09, 23:13
Εγώ πάντως Θεσσαλονίκη με την τηλεφωνία Forthnet δεν έχω κανένα πρόβλημα στου 8+ μήνες που είμαι στο double play - η ποιότητα φωνής είναι μια χαρά (δεν καταλαβαίνω καμία διαφορά σε σύγκριση με άλλα τηλέφωνα από ΟΤΕ που έχω μιλήσει).
Χρησιμοποιώ ασύρματο Panasonic που από την αρχή δούλεψε μια χαρά - και η αναγνώριση οκ.
Είμαι κέντρο Ροσταν, Κηφισιά.

Lagman
26-03-09, 01:08
Μη γενικεύεις και μην ισοπεδώνεις τα πάντα.
Τα προβλήματα στην τηλεφωνία της forthnet οφείλονται σε κάποιες συσκευές ασύμβατες με τα συστήματά της.
Αν δεν θέλεις να συμβιβαστείς με το να αλλάξεις την αγαπημένη σου συσκευή που ΠΙΘΑΝΟΝ να έχει πρόβλημα μείνε στο ΟΤΕ.


Ούτε γενικεύω ούτε ισοπεδώνω τίποτα , υπάρχουν αρκετοί συνδρομητές με παράπονα για την τηλεφωνία , όπως θα δεις ο φίλος μας εδώ λέει :
προβληματιζομαι απο οσα ακουω περι προβληματων στη γραμμη (θορυβοs-ακουσμα σε βαθοs και γενικα κακη επικοινωνια) .Αυτό για μένα αποδεικνύει άλλη μια φορά ότι Ο κόσμος έχει προβλήματα στην τηλεφωνία.

Θα διαφωνήσω μαζί σου , τα προβλήματα στην τηλεφωνία της FORTHnet δεν οφείλονται σε κάποιες συσκευές, έχει συζητηθεί αρκετά .

Ενημερωτικά χρησιμοποιώ τις Siemens GIGASET AL145 και EUROSET 5030 οπού με διαβεβαίωσαν ότι είναι συμβατές με την FORTHnet Και δεν δημιουργούν κανένα πρόβλημα με την γραμμή μου.(συμβατά καινούργια φίλτρα από κατάστημα της FORTHnet, έλεγχος στην εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού κλπ)Παρόλα αυτά μας παραπονιούνται ότι μας ακούνε λες και τους καλέσαμε από το εξωτερικό , η λες και μιλάμε μέσα από το πηγάδι .

Η FORTHnet δεν έχει βγάλει ΚΑΜΙΑ λίστα με συμβατές τηλεφωνικές συσκευές και καθόμαστε οι συνδρομητές να ξοδεύουμε χρήματα για να δούμε ποια λειτουργεί χωρίς προβλήματα στο δίκτυο της,ποια συσκευή δεν έχει πρόβλημα με την αναγνώριση κλήσεων κλπ. Μάλιστα από τα ίδια τα FORTHnet shops Πουλάγανε συσκευές οι οποίες δημιουργούσαν βραχυκύκλωμα ...


Εννοείτε πώς στους γονείς μου ακόμα ΟΤΕ έχω ,ούτε βραχυκύκλωμα ούτε το παραμικρό δεν έχουμε δει.Έχει μέλλον η VOIP τηλεφωνία της FORTHnet να φτάσει τον ΟΤΕ...

deniSun
26-03-09, 09:36
Ούτε γενικεύω ούτε ισοπεδώνω τίποτα , υπάρχουν αρκετοί συνδρομητές με παράπονα για την τηλεφωνία , όπως θα δεις ο φίλος μας εδώ λέει :
προβληματιζομαι απο οσα ακουω περι προβληματων στη γραμμη (θορυβοs-ακουσμα σε βαθοs και γενικα κακη επικοινωνια) .Αυτό για μένα αποδεικνύει άλλη μια φορά ότι Ο κόσμος έχει προβλήματα στην τηλεφωνία.

Θα διαφωνήσω μαζί σου , τα προβλήματα στην τηλεφωνία της FORTHnet δεν οφείλονται σε κάποιες συσκευές, έχει συζητηθεί αρκετά .

Ενημερωτικά χρησιμοποιώ τις Siemens GIGASET AL145 και EUROSET 5030 οπού με διαβεβαίωσαν ότι είναι συμβατές με την FORTHnet Και δεν δημιουργούν κανένα πρόβλημα με την γραμμή μου.(συμβατά καινούργια φίλτρα από κατάστημα της FORTHnet, έλεγχος στην εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού κλπ)Παρόλα αυτά μας παραπονιούνται ότι μας ακούνε λες και τους καλέσαμε από το εξωτερικό , η λες και μιλάμε μέσα από το πηγάδι .

Η FORTHnet δεν έχει βγάλει ΚΑΜΙΑ λίστα με συμβατές τηλεφωνικές συσκευές και καθόμαστε οι συνδρομητές να ξοδεύουμε χρήματα για να δούμε ποια λειτουργεί χωρίς προβλήματα στο δίκτυο της,ποια συσκευή δεν έχει πρόβλημα με την αναγνώριση κλήσεων κλπ. Μάλιστα από τα ίδια τα FORTHnet shops Πουλάγανε συσκευές οι οποίες δημιουργούσαν βραχυκύκλωμα ...


Εννοείτε πώς στους γονείς μου ακόμα ΟΤΕ έχω ,ούτε βραχυκύκλωμα ούτε το παραμικρό δεν έχουμε δει.Έχει μέλλον η VOIP τηλεφωνία της FORTHnet να φτάσει τον ΟΤΕ...

α) Ο πολύς ο κόσμος δεν ξέρει και οι άλλοι που λένε ότι ξέρουν δεν έχουν ιδέα από συνδέσεις κλπ.
β) Οι τεχνικοί που μιλάς στη forthnet είναι για τα μπάζα.
Το έχω πει πολλές φορές.
γ) Η σειρά euroset βγάζει προβλήματα. Δημιουργεί βραχυκύκλωμα και ακούγεσαι σαν να παίρνεις από το εξωτερικό με χάλια γραμμή.
δ) http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2724481&postcount=15
ε) Για όλα αυτά υπάρχουν εξηγήσεις τεχνικά τεκμηριωμένες.
Για να τα καταλάβεις πρέπει να ξέρεις λίγο από δίκτυα και ηλεκτρονικά.
Αρκεί να σκεφτείς πόση τάση δίνει το κύκλωμα της forthnet και πόση είναι η πτώση της τάσης κατά την συνομιλία.
Τότε θα καταλάβεις γιατί δεν μπορεί να λειτουργήσει η euroset.
Σημείωση: η σειρά euroset έβγαινε σε δύο σειρές. Η πρώτη διέθετε εξωτερικές μπαταρίες και θέση για μετασχηματιστή (με τον μετασχηματιστή όλα δουλεύουν ρολόι). Η νέα σειρά δεν διαθέτει ούτε εξωτερικές μπαταρίες, ούτε θέση για φορτιστή. Διαθέτει εσωτερικές επαναφορτιζόμενες μπαταρίες που φορτίζονται από το υπάρχον δίκτυο. κλπ κλπ κλπ
Φυσικό είναι λοιπόν όταν παίρνεις τηλ. στην ΤΕ της forthnet ή όταν πας από τα καταστήματά τους ή όταν συμβουλεύεσαι ξερόλες πληροφορικάριους - δικτυάδες και συναφών υποκατάστατων να σου λένε αβάσιμα - ατεκμηρίωτα - χωρίς καμία λογική πράγματα.
στ) Δεν είναι ντροπή να λες ότι δεν ξέρεις.
Στην Ελλάδα καταντήσαμε όλοι ειδικοί.
Την μεγαλύτερη ζημιά την κάνουν οι διαφημίσεις που διαφημίζουν τα πακέτα ως μαγικά πακέτα, που ανοίγοντάς τα θα συνδεθούν όλα και θα δουλέψουν ως δια μαγείας.

Συνεπώς δεν φταίει η τηλεφωνία της forthnet αλλά οι άσχετοι.
ΥΓ. Δεν μιλάω για την 1% που θα φταίει κάτι στη γραμμή από ευθύνη των κυκλωμάτων του ΟΤΕ (από το σπίτι ως το κέντρο)

hel
26-03-09, 09:36
Ούτε γενικεύω ούτε ισοπεδώνω τίποτα , υπάρχουν αρκετοί συνδρομητές με παράπονα για την τηλεφωνία , όπως θα δεις ο φίλος μας εδώ λέει :
προβληματιζομαι απο οσα ακουω περι προβληματων στη γραμμη (θορυβοs-ακουσμα σε βαθοs και γενικα κακη επικοινωνια) .Αυτό για μένα αποδεικνύει άλλη μια φορά ότι Ο κόσμος έχει προβλήματα στην τηλεφωνία.

Θα διαφωνήσω μαζί σου , τα προβλήματα στην τηλεφωνία της FORTHnet δεν οφείλονται σε κάποιες συσκευές, έχει συζητηθεί αρκετά .

Ενημερωτικά χρησιμοποιώ τις Siemens GIGASET AL145 και EUROSET 5030 οπού με διαβεβαίωσαν ότι είναι συμβατές με την FORTHnet Και δεν δημιουργούν κανένα πρόβλημα με την γραμμή μου.(συμβατά καινούργια φίλτρα από κατάστημα της FORTHnet, έλεγχος στην εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού κλπ)Παρόλα αυτά μας παραπονιούνται ότι μας ακούνε λες και τους καλέσαμε από το εξωτερικό , η λες και μιλάμε μέσα από το πηγάδι .

Η FORTHnet δεν έχει βγάλει ΚΑΜΙΑ λίστα με συμβατές τηλεφωνικές συσκευές και καθόμαστε οι συνδρομητές να ξοδεύουμε χρήματα για να δούμε ποια λειτουργεί χωρίς προβλήματα στο δίκτυο της,ποια συσκευή δεν έχει πρόβλημα με την αναγνώριση κλήσεων κλπ. Μάλιστα από τα ίδια τα FORTHnet shops Πουλάγανε συσκευές οι οποίες δημιουργούσαν βραχυκύκλωμα ...


Εννοείτε πώς στους γονείς μου ακόμα ΟΤΕ έχω ,ούτε βραχυκύκλωμα ούτε το παραμικρό δεν έχουμε δει.Έχει μέλλον η VOIP τηλεφωνία της FORTHnet να φτάσει τον ΟΤΕ...

Γενικεύεις χωρίς να ξέρεις τι γίνεται στη Θεσσαλονίκη.
Ας απαντήσουν όσοι είναι στα κέντρα της Θεσσαλονίκης.

Lagman
26-03-09, 10:01
α) Ο πολύς ο κόσμος δεν ξέρει και οι άλλοι που λένε ότι ξέρουν δεν έχουν ιδέα από συνδέσεις κλπ.
β) Οι τεχνικοί που μιλάς στη forthnet είναι για τα μπάζα.
Το έχω πει πολλές φορές.
γ) Η σειρά euroset βγάζει προβλήματα. Δημιουργεί βραχυκύκλωμα και ακούγεσαι σαν να παίρνεις από το εξωτερικό με χάλια γραμμή.
δ) http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2724481&postcount=15
ε) Για όλα αυτά υπάρχουν εξηγήσεις τεχνικά τεκμηριωμένες.
Για να τα καταλάβεις πρέπει να ξέρεις λίγο από δίκτυα και ηλεκτρονικά.
Αρκεί να σκεφτείς πόση τάση δίνει το κύκλωμα της forthnet και πόση είναι η πτώση της τάσης κατά την συνομιλία.
Τότε θα καταλάβεις γιατί δεν μπορεί να λειτουργήσει η euroset.
Σημείωση: η σειρά euroset έβγαινε σε δύο σειρές. Η πρώτη διέθετε εξωτερικές μπαταρίες και θέση για μετασχηματιστή (με τον μετασχηματιστή όλα δουλεύουν ρολόι). Η νέα σειρά δεν διαθέτει ούτε εξωτερικές μπαταρίες, ούτε θέση για φορτιστή. Διαθέτει εσωτερικές επαναφορτιζόμενες μπαταρίες που φορτίζονται από το υπάρχον δίκτυο. κλπ κλπ κλπ
Φυσικό είναι λοιπόν όταν παίρνεις τηλ. στην ΤΕ της forthnet ή όταν πας από τα καταστήματά τους ή όταν συμβουλεύεσαι ξερόλες πληροφορικάριους - δικτυάδες και συναφών υποκατάστατων να σου λένε αβάσιμα - ατεκμηρίωτα - χωρίς καμία λογική πράγματα.
στ) Δεν είναι ντροπή να λες ότι δεν ξέρεις.
Στην Ελλάδα καταντήσαμε όλοι ειδικοί.
Την μεγαλύτερη ζημιά την κάνουν οι διαφημίσεις που διαφημίζουν τα πακέτα ως μαγικά πακέτα, που ανοίγοντάς τα θα συνδεθούν όλα και θα δουλέψουν ως δια μαγείας.

Συνεπώς δεν φταίει η τηλεφωνία της forthnet αλλά οι άσχετοι.
ΥΓ. Δεν μιλάω για την 1% που θα φταίει κάτι στη γραμμή από ευθύνη των κυκλωμάτων του ΟΤΕ (από το σπίτι ως το κέντρο)


Σε λίγο θα μας πεις και ότι η FORTHnet δεν χρησιμοποιεί συμπίεση στην τηλεφωνία.

denis1276 είναι άσχημο να λες ότι το προσωπικό της FORTHnet δεν γνωρίζει.

Έχω την euroset 5030 την παλιά που κόστιζε 80 ευρώ περίπου, με εξωτερικό τροφοδοτικό , είτε αυτή είναι πάνω στη γραμμή , είτε η GIGASET AL145 είναι μόνη της πάλι ακουγόμαστε λες και καλέσαμε απο το εξωτερικό η το υπερπέραν .

Να σου κάνω μια ερώτηση ; Γιατί η FORTHnet δεν βγάζει μια λίστα με ποιες τηλεφωνικές συσκευές είναι συμβατές ;

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 3 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γενικεύεις χωρίς να ξέρεις τι γίνεται στη Θεσσαλονίκη.
Ας απαντήσουν όσοι είναι στα κέντρα της Θεσσαλονίκης.


Θες να μου πεις ότι οι συνδρομητές δεν παίρνουν την ίδια ποιότητα υπηρεσιών ,και ότι η ποιότητα στην τηλεφωνία αλλάζει από πόλη σε πόλη .

πχ στην Θεσσαλονίκη η τηλεφωνία είναι καλύτερη ενώ στην Αθήνα η τηλεφωνία έχει προβλήματα με την ποιότητα;

Είχα την εντύπωση ότι οι συνδρομητές πληρώνουν όλοι τα ίδια και παίρνουν όλοι την ίδια ποιότητα υπηρεσιών άλλα θα μου πεις αν γινόταν αυτό δεν θα βλέπαμε μια περιοχή να έχει χαμένα πακέτα και άλλη να μην έχει , όπως διαπιστώσαμε σε άλλο thread.

Μήπως πρέπει να φτιάξουμε ένα thread που να γράφουμε ποιες περιοχές λαμβάνουν καλύτερες υπηρεσίες και ποιες όχι ;

deniSun
26-03-09, 10:14
Σε λίγο θα μας πεις και ότι η FORTHnet δεν χρησιμοποιεί συμπίεση στην τηλεφωνία.

denis1276 είναι άσχημο να λες ότι το προσωπικό της FORTHnet δεν γνωρίζει.

Έχω την euroset 5030 την παλιά που κόστιζε 80 ευρώ περίπου, με εξωτερικό τροφοδοτικό , είτε αυτή είναι πάνω στη γραμμή , είτε η GIGASET AL145 είναι μόνη της πάλι ακουγόμαστε λες και καλέσαμε απο το εξωτερικό η το υπερπέραν .

Να σου κάνω μια ερώτηση ; Γιατί η FORTHnet δεν βγάζει μια λίστα με ποιες τηλεφωνικές συσκευές είναι συμβατές ;

α) Το voip που χρησιμοποιεί η forthnet είναι από το ΚΕΝΤΡΟ έως το άλλο ΚΕΝΤΡΟ.
Όχι από το ΣΠΙΤΙ σου στο ΚΕΝΤΡΟ.
Έχει τεράστια διαφορά και καμία απολύτως σχέση με το αν ακούγεσαι βαθιά ή όχι.
β) Το ότι έχει μια συσκευή που σε εσένα δεν δουλεύει και δουλεύει σε κάποιον άλλο δεν έχει καμιά απολύτως σημασία.
Αν δεν ψάξεις το πρόβλημα (ή αν δεν βάλεις κάποιον άλλο να ψάξει) δεν πρόκειται να διορθωθεί μόνο του.
Οι λόγοι που μπορεί κάτι να μην πάει καλά είναι πολλοί.
Αλλά οι περισσότεροι εδώ μέσα δουλεύουν με την τακτική: πχ αφού κάποιος άλλαξε συσκευή και η ταχύτητα πήγε στα ύψη άρα θα αλλάξω και εγώ και όλα θα είναι οκ.
Σε αυτή την περίπτωση ή τραβάς τα μιλιά σου ή συνεχίζεις να έχεις προβλήματα αλλά για λόγους εγωισμού και αξιοπρέπειας πείθεις το εαυτό σου ότι όλα πάνε καλά
γ) Ένας λόγος που δεν βγάζει λίστα με συσκευές είναι γιατί οι συσκευές είναι πάρα πολλές και αλλάζουν συνέχεια.
δ) Εσύ γιατί παρεξηγήσαι; Τεχνικός της forthnet είσαι; Για να το λέω κάτι ξέρω...

emeliss
26-03-09, 10:52
Πως είναι δυνατόν να υπάρχουν ασύμβατες συσκευές; Άντε να δεχτώ να μην παίζουν παλμικές συσκευές. Συσκευές DTMF γιατί να έχουν πρόβλημα;

Καλό ψάρεμα/κυνήγι για την συσκευή!

deniSun
26-03-09, 11:00
Πως είναι δυνατόν να υπάρχουν ασύμβατες συσκευές; Άντε να δεχτώ να μην παίζουν παλμικές συσκευές. Συσκευές DTMF γιατί να έχουν πρόβλημα;

Καλό ψάρεμα/κυνήγι για την συσκευή!

Πρέπει να ρίξεις μια ματιά σε θέματα ηλεκτρονικά για να καταλάβεις.
Μην περιμένεις να σου γίνει εδώ μέσα διάλεξη σε ηλεκτρονικά θέματα.
Μην χρησιμοποιείς ισοπεδωτικές λογικές του τύπου αφού είναι DTMF ΠΡΕΠΕΙ και να παίζουν απλά επειδή είναι νέας τεχνολογίας και άλλα τέτοια κουλά.

Lagman
26-03-09, 11:01
Πρέπει να ρίξεις μια ματιά σε θέματα ηλεκτρονικά για να καταλάβεις.
Μην περιμένεις να σου γίνει εδώ μέσα διάλεξη σε ηλεκτρονικά θέματα.

Γιατί η τηλεφωνική γραμμή του ΟΤΕ σηκώνει περισσότερες τηλεφωνικές συσκευές χωρίς προβλήματα ;

deniSun
26-03-09, 11:14
Γιατί η τηλεφωνική γραμμή του ΟΤΕ σηκώνει περισσότερες τηλεφωνικές συσκευές χωρίς προβλήματα ;

Καλά τώρα πλάκα κάνουμε...
Ή μήπως θέλετε να γράφουμε απλά για να γεμίζουμε το forum...
Τι σχέση έχει ο ΟΤΕ με την forthnet ή την vivodi.
ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.
Άλλα τα κυκλώματα του ΟΤΕ και άλλα της forthnet.
Βάλε ένα πολύμετρο στη γραμμή του ΟΤΕ και ένα στης forthnet και θα δεις τη διαφορά.

dancerman
26-03-09, 12:26
Ρε παιδια ο ανθρωπος μια ερωτηση εκανε και βγηκε κλασικα ο lagman και τα ισοπεδωσε ολα,ελεος πια. Ρε φιλε δεν εχουμε προβλημα στη τηλεφωνια,σωνει και καλα πρεπει να εχουμε ολοι τα προβληματα σου? Μετακομισε να βρεις την υγεια σου και μεις την ηρεμια μας. Το τηλεφωνο λειτουργει αψογα παντως και οι γενικευσεις του lagman ειναι για γελια,τα ιδια μπορω να πω για τον οτε και τους αλλους παροχους με τη λογικη σου.

Στον φιλο που εκανε το αρχικο ποστ,σε ποια περιοχη μενεις?Παντως η τηλεφωνια της ειναι σαν του ΟΤΕ και πολυ καλυτερη απο HOL και αλλους παροχους.

Lagman
26-03-09, 13:01
Ρε παιδια ο ανθρωπος μια ερωτηση εκανε και βγηκε κλασικα ο lagman και τα ισοπεδωσε ολα,ελεος πια. Ρε φιλε δεν εχουμε προβλημα στη τηλεφωνια,σωνει και καλα πρεπει να εχουμε ολοι τα προβληματα σου? Μετακομισε να βρεις την υγεια σου και μεις την ηρεμια μας. Το τηλεφωνο λειτουργει αψογα παντως και οι γενικευσεις του lagman ειναι για γελια,τα ιδια μπορω να πω για τον οτε και τους αλλους παροχους με τη λογικη σου.

Στον φιλο που εκανε το αρχικο ποστ,σε ποια περιοχη μενεις?Παντως η τηλεφωνια της ειναι σαν του ΟΤΕ και πολυ καλυτερη απο HOL και αλλους παροχους.


Αφού τόσοι συνδρομητές έχουν πρόβλημα στην τηλεφωνία και μέσα σε αυτούς είμαι και εγώ να μην το πω ;

pgge3
26-03-09, 13:04
Προσωπικά αποκλειστικά στο κομμάτι της τηλεφωνίας δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Ουτε να με ακούν δεν έχουν πρόβλημα ούτε και εγώ να μην τους ακούω δεν έχω πρόβλημα. Οσο για την ποιότητα δεν έχω παρατηρήσει κάποια αξιοσημείωτη διαφορά από τον ΟΤΕ.

dancerman
26-03-09, 13:06
Ρε παλικαρι μου αθηνα μενεις οχι θεσσαλονικη,υμαρτον πια,αυτο με το υπερπεραν μονο εσυ το λες και εφοσον συμβαινει και στον οτε καποιες φορες αυτο το πραγμα να μην βαλουμε και οτε,τη λογικη ειναι αυτη που εχεις?
Ολοι τις ιδιες υπηρεσιες πληρωνουμε και η φορθνετ προσφερει οσο το δυνατον γινεται τις ιδιες υπηρεσιες σε ολους ,αν καποιο dslam εχειπροβλημα, αν ο χαλκος που εχεις ειναι για πεταμα ειναι ενα αλλο θεμα που δεν συζητιεται σε αυτο το topic.

Lagman
26-03-09, 13:08
Ρε παλικαρι μου αθηνα μενεις οχι θεσσαλονικη,υμαρτον πια,αυτο με το υπερπεραν μονο εσυ το λες και εφοσον συμβαινει και στον οτε καποιες φορες αυτο το πραγμα να μην βαλουμε και οτε,τη λογικη ειναι αυτη που εχεις?
Ολοι τις ιδιες υπηρεσιες πληρωνουμε και η φορθνετ προσφερει οσο το δυνατον γινεται τις ιδιες υπηρεσιες σε ολους ,αν καποιο dslam εχειπροβλημα, αν ο χαλκος που εχεις ειναι για πεταμα ειναι ενα αλλο θεμα που δεν συζητιεται σε αυτο το topic.


μα αν ήταν ο χαλκός για πέταμα γιατί πριν που είχαμε ΟΤΕ δεν είχαμε πρόβλημα ;

dancerman
26-03-09, 13:19
Και πως γινεται οσοι εχουν προβληματα ξαφνικα μολις γυρνανε οτε να λυνονται ολα?Πως γινεται να ανοιγουν βλαβη απο τη φορθνετ στον οτε και κατευθειαν μεσα σε λιγα δευτερολεπτα να την κλεινουν οτι ολα ειναι καλα απο την πλευρα του οτε? Πως γινεται στην φορθνετ να εχεις ιντερνετ 14μβιτ και στον οτε μολις πας η γραμμη σου δεν αντεχει πανω απο 8?

Lagman
26-03-09, 13:37
Και πως γινεται οσοι εχουν προβληματα ξαφνικα μολις γυρνανε οτε να λυνονται ολα?Πως γινεται να ανοιγουν βλαβη απο τη φορθνετ στον οτε και κατευθειαν μεσα σε λιγα δευτερολεπτα να την κλεινουν οτι ολα ειναι καλα απο την πλευρα του οτε? Πως γινεται στην φορθνετ να εχεις ιντερνετ 14μβιτ και στον οτε μολις πας η γραμμη σου δεν αντεχει πανω απο 8?

Ο ΟΤΕ έχει την δυνατότητα να προσέχει περισσότερο τους συνδρομητές του , απλά γίνεται γιατί η FORTHnet δεν έχει την δυνατότητα να δώσει καλύτερο ζεύγος στους συνδρομητές της ενω ο ΟΤΕ την έχει .

invaider
26-03-09, 13:40
Όλα έχουν να κάνουν με την τάση που τροφοδοτείτε η γραμμή, Ο ΟΤΕ δίνει περισσότερα Volt ~55 για να φτάσουν τελικά όσα χρειάζονται για την τηλεφωνία και επηρεάζει το DSL, Κανένας από τους Εναλλακτικούς όμως δεν δίνει ούτε πρόκειται να δώσει παραπάνω Volt απ' ότι είναι το Standard ~48Volt, για αυτό και υπάρχουν τα προβλήματα με τις κακής ποιότητας τηλεφωνικές συσκευές.

Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει εγώ.

dancerman
26-03-09, 13:50
οποτε lagman ο οτε οχι οτι δε το ξεραμε, αλλα σαμποταρει τους αλλους παροχους και δεν αξιζει να θεωρειται αξιοπιστος γιατι εχει το πανω χερι στην αποκασταση βλαβων και δεν τηρει τις συμφωνιες που εχει κανει με τους εναλλακτικους παροχους στο θεμα επιδιορθωσης βλαβων.

Εδω μαλλον απαντησε ο αλλος φιλος Πως γινεται στην φορθνετ να εχεις ιντερνετ 14μβιτ και στον οτε μολις πας η γραμμη σου δεν αντεχει πανω απο 8? Παντως απο προλογο και παπα πανε πολυ καλα στον ΟΤΕ

deniSun
26-03-09, 14:03
Ότι και να λέμε είναι τζάμπα.
Όταν κάποιος δεν δέχεται κάτι, ότι και να του λες χάνεις τον χρόνο σου.
Το μόνο που διαβάζω εδώ μέσα είναι γιατί... γιατί... γιατί...
Αν δεν έχεις διάθεση να ψάξεις και να μάθεις όσα και να γράφω πάλι γιατί θα ρωτάς.

emeliss
26-03-09, 15:36
Πρέπει να ρίξεις μια ματιά σε θέματα ηλεκτρονικά για να καταλάβεις.
Μην περιμένεις να σου γίνει εδώ μέσα διάλεξη σε ηλεκτρονικά θέματα.
Μην χρησιμοποιείς ισοπεδωτικές λογικές του τύπου αφού είναι DTMF ΠΡΕΠΕΙ και να παίζουν απλά επειδή είναι νέας τεχνολογίας και άλλα τέτοια κουλά.
Ηλεκτρονικός μηχανικός λέει ένα χαρτί πως είμαι. Μάγος όμως όχι για να καταλάβω τα κουλά.

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 12 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Όλα έχουν να κάνουν με την τάση που τροφοδοτείτε η γραμμή, Ο ΟΤΕ δίνει περισσότερα Volt ~55 για να φτάσουν τελικά όσα χρειάζονται για την τηλεφωνία και επηρεάζει το DSL, Κανένας από τους Εναλλακτικούς όμως δεν δίνει ούτε πρόκειται να δώσει παραπάνω Volt απ' ότι είναι το Standard ~48Volt, για αυτό και υπάρχουν τα προβλήματα με τις κακής ποιότητας τηλεφωνικές συσκευές.

Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει εγώ.
Λάθος τα περισσότερα, σωστά κάποια. Έχει σημασία η τροφοδοσία, όχι τόσο η τάση, όσο η δυνατότητα που υπάρχει για συνολική ισχύ, ως προς το πόσες συσκευές μπορείς να βάλεις παράλληλα.
Όσο για τις παρεμβολές, η DC τροφοδοσία δεν επηρεάζει το DSL.
Επίσης το στάνταρ δεν είναι τα 48V. Κατά ETSI 300 001 και 300 132 ορίζονται τα -48V ή -60V. Αυτή είναι ονομαστική τιμή. Η αληθινή μπορεί να είναι από -40 V μέχρι -56.7 V (για την περίπτωση των 48V).

Καμία συσκευή που έχει περάσει από τα χέρια μου δεν είχε πρόβλημα λόγω τροφοδοσίας ακόμα και με 40V. Αλλού είναι το θέμα.

Lagman
26-03-09, 16:07
Ότι και να λέμε είναι τζάμπα.
Όταν κάποιος δεν δέχεται κάτι, ότι και να του λες χάνεις τον χρόνο σου.
Το μόνο που διαβάζω εδώ μέσα είναι γιατί... γιατί... γιατί...
Αν δεν έχεις διάθεση να ψάξεις και να μάθεις όσα και να γράφω πάλι γιατί θα ρωτάς.


Τι να κάνω denis1276 για να με ακούνε καλύτερα ;

deniSun
26-03-09, 18:35
Τι να κάνω denis1276 για να με ακούνε καλύτερα ;

Σε έχω απαντήσει
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2724484&postcount=12
αλλά συνεχίζεις να μην το δέχεσαι.

Lagman
26-03-09, 18:57
Σε έχω απαντήσει
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2724484&postcount=12
αλλά συνεχίζεις να μην το δέχεσαι.


Ωραία να τα πάρουμε όλα από την αρχή, στο σπίτι υπάρχουν 2 τηλεφωνικές πρίζες τις οποίες έχω δει για τυχόν πυκνωτές για προστασία από υπέρταση κεραυνούς κλπ.

Στην κεντρική πρίζα υπήρχε αυτό που είχαμε πάρει μαζί με το adsl in the box το οποίο αντικατέστησα με ένα speedtouch το οποίο προμηθέυτικα απο FORTHnet shop, παρατήρησα οτι και τα OTE shop πουλάνε τα speedtouch .

Είχα αγοράσει φίλτρο απο κατάστημα ηλεκτρονικών το οποιο το κατασκευάζανε αυτοί και μου δημιουργούσε προβλήματα, παρόλα αυτά πήρα νέο φίλτρο ενα της Crypto.

Στην κεντρική πρίζα είναι το speedtouch όπου είναι συνδεδεμένο πάνω το router και η Gigaset AL145, στην άλλη τηλεφωνική πρίζα είναι το φίλτρο της crypto μαζί με την euroset 5030 η οποία έχει μετασχηματιστή .

Θεωρώ πως έχω κάνει όλα αυτά που αναφέρεις στο link.

Νομίζεις ότι έχω παραλείψει κάτι αν ναι τι ;

edit : δεν υπάρχει συναγερμός ούτε κάποια συσκευή fax.

deniSun
26-03-09, 19:21
Ωραία να τα πάρουμε όλα από την αρχή, στο σπίτι υπάρχουν 2 τηλεφωνικές πρίζες τις οποίες έχω δει για τυχόν πυκνωτές για προστασία από υπέρταση κεραυνούς κλπ.

Στην κεντρική πρίζα υπήρχε αυτό που είχαμε πάρει μαζί με το adsl in the box το οποίο αντικατέστησα με ένα speedtouch το οποίο προμηθέυτικα απο FORTHnet shop, παρατήρησα οτι και τα OTE shop πουλάνε τα speedtouch .

Είχα αγοράσει φίλτρο απο κατάστημα ηλεκτρονικών το οποιο το κατασκευάζανε αυτοί και μου δημιουργούσε προβλήματα, παρόλα αυτά πήρα νέο φίλτρο ενα της Crypto.

Στην κεντρική πρίζα είναι το speedtouch όπου είναι συνδεδεμένο πάνω το router και η Gigaset AL145, στην άλλη τηλεφωνική πρίζα είναι το φίλτρο της crypto μαζί με την euroset 5030 η οποία έχει μετασχηματιστή .

Θεωρώ πως έχω κάνει όλα αυτά που αναφέρεις στο link.

Νομίζεις ότι έχω παραλείψει κάτι αν ναι τι ;

edit : δεν υπάρχει συναγερμός ούτε κάποια συσκευή fax.

Το τι έχει η γραμμή σου μπορεί να το βρει μόνο ένας τεχνικός που θα έρθει και θα κάνει τον έλεγχο.
Κανένας σοβαρός άνθρωπος δεν μπορεί να σου πει φταίει αυτό ή το άλλο.
Και κανένας σοβαρός άνθρωπος δεν πρέπει να ακούσει κάποιον που του λέει remote φταίει αυτό ή το άλλο.
Εξ' αποστάσεως δεν γίνεται διάγνωση (όπως στον γιατρό).
Πολύ απλά κάτι μπορεί να υπάρχει και να μην το βλέπεις ή να παραλείπεις να το πεις και άρα να βγουν λάθος συμπεράσματα.
Εγώ δεν πρόκειται να σου πω φταίει αυτό ή το άλλο.
Αυτό που σου λέω είναι τι να προσέξεις και τι να αποφύγεις.
Την εξ΄αποστάσεως διόρθωση των προβλήματων την αφήνω σε άλλους.
Η φάση είναι ότι αν κάποιος από την αναπαυτική θέση του γραφείου του πει κάτι και από τύχη δουλέψει θεωρείται και ειδικός.

Lagman
26-03-09, 19:35
Το τι έχει η γραμμή σου μπορεί να το βρει μόνο ένας τεχνικός που θα έρθει και θα κάνει τον έλεγχο.
Κανένας σοβαρός άνθρωπος δεν μπορεί να σου πει φταίει αυτό ή το άλλο.
Και κανένας σοβαρός άνθρωπος δεν πρέπει να ακούσει κάποιον που του λέει remote φταίει αυτό ή το άλλο.
Εξ' αποστάσεως δεν γίνεται διάγνωση (όπως στον γιατρό).
Πολύ απλά κάτι μπορεί να υπάρχει και να μην το βλέπεις ή να παραλείπεις να το πεις και άρα να βγουν λάθος συμπεράσματα.
Εγώ δεν πρόκειται να σου πω φταίει αυτό ή το άλλο.
Αυτό που σου λέω είναι τι να προσέξεις και τι να αποφύγεις.
Την εξ΄αποστάσεως διόρθωση των προβλήματων την αφήνω σε άλλους.
Η φάση είναι ότι αν κάποιος από την αναπαυτική θέση του γραφείου του πει κάτι και από τύχη δουλέψει θεωρείται και ειδικός.


Το μόνο που δεν έχει γίνει είναι να πληρώσω κάποιο τεχνικό για να ελέγξει την καλωδίωση στο σπίτι και εκτός κατανεμητή αν μπορεί .
Θα το κάνω .

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου .

deniSun
26-03-09, 19:45
Το μόνο που δεν έχει γίνει είναι να πληρώσω κάποιο τεχνικό για να ελέγξει την καλωδίωση στο σπίτι και εκτός κατανεμητή αν μπορεί .
Θα το κάνω .

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου .

Από το καφάο και μετά δεν μπορεί να κάνει έλεγχο.
Τον έλεγχο αυτό τον κάνουν τεχνικοί του ΟΤΕ ΔΩΡΕΑΝ (μετά από αναφορά προβλήματος στη forthnet) ή τεχνικοί της forthnet μετά από κλήση από εσένα χρεώνοντας 50ε την επίσκεψη αν θυμάμαι καλά για να κάνουν την ίδια δουλειά που κάνει ο ΟΤΕ στο τζάμπα.
Φυσικά και δεν δέχεσαι σε καμιά περίπτωση τεχνικό της forthnet για τέτοιο έλεγχο.
Αν δεν βρουν πρόβλημα στο κομμάτι καφάο - κέντρο ΘΕΩΡΕΙ ότι το πρόβλημα είναι δικό σου, φεύγει χωρίς να διορθώσει το πρόβλημα και τους σκας και τα ευρώπουλα.
Αυτό που μπορεί να κάνει ο τεχνικός σου είναι να ελέγξει την εσωτερική καλωδίωση, την γραμμή από το καφάο μέχρι την κεντρική μπρίζα του σπιτιού σου και αν είναι γνώστης των πραγμάτων (πρέπει να πάρεις κάποιον που να ξέρει και όχι να λέει ότι ξέρει) να σου ελέγξει και τις συνδεσμολογίες router - συσκευών.

sdikr
26-03-09, 22:01
Από το καφάο και μετά δεν μπορεί να κάνει έλεγχο.
Τον έλεγχο αυτό τον κάνουν τεχνικοί του ΟΤΕ ΔΩΡΕΑΝ (μετά από αναφορά προβλήματος στη forthnet) ή τεχνικοί της forthnet μετά από κλήση από εσένα χρεώνοντας 50ε την επίσκεψη αν θυμάμαι καλά για να κάνουν την ίδια δουλειά που κάνει ο ΟΤΕ στο τζάμπα.
Φυσικά και δεν δέχεσαι σε καμιά περίπτωση τεχνικό της forthnet για τέτοιο έλεγχο.
Αν δεν βρουν πρόβλημα στο κομμάτι καφάο - κέντρο ΘΕΩΡΕΙ ότι το πρόβλημα είναι δικό σου, φεύγει χωρίς να διορθώσει το πρόβλημα και τους σκας και τα ευρώπουλα.
Αυτό που μπορεί να κάνει ο τεχνικός σου είναι να ελέγξει την εσωτερική καλωδίωση, την γραμμή από το καφάο μέχρι την κεντρική μπρίζα του σπιτιού σου και αν είναι γνώστης των πραγμάτων (πρέπει να πάρεις κάποιον που να ξέρει και όχι να λέει ότι ξέρει) να σου ελέγξει και τις συνδεσμολογίες router - συσκευών.

Εδω και αν είσαι λάθος, ο τεχνικος του ΟΤΕ αν βρεί προβλήμα υπάρχει χρέωση

ubuntubu
26-03-09, 22:49
Σημείωση: η σειρά euroset έβγαινε σε δύο σειρές. Η πρώτη διέθετε εξωτερικές μπαταρίες και θέση για μετασχηματιστή (με τον μετασχηματιστή όλα δουλεύουν ρολόι). Η νέα σειρά δεν διαθέτει ούτε εξωτερικές μπαταρίες, ούτε θέση για φορτιστή. Διαθέτει εσωτερικές επαναφορτιζόμενες μπαταρίες που φορτίζονται από το υπάρχον δίκτυο. κλπ κλπ κλπ

Να τα πιάσουμε με την σειρά ,μπας και βρούμε άκρη με το περιβόητο πρόβλημα της συνεργασίας των τηλεφωνικών συσκευών με το δίκτυο της FORTHNET.
Το τηλέφωνό μας συνδέεται μέσω της γραμμής στο τηλεφωνικό κέντρο.
Το κέντρο αυτό πρέπει να καταλάβει πότε εμείς σηκώσαμε το ακουστικό για να καλέσουμε κάποιον αριθμό.
Ο τρόπος που το καταλαβαίνει είναι μετρώντας το ρεύμα που διαρρέει την γραμμή μας.
Σηκώνοντας το ακουστικό ,πέφτει η αντίσταση της γραμμής μας,"βραχυκυκλώνει" όπως θα έλεγαν κάποιοι άλλοι.
Κυκλοφορεί κάποιο μικρό ρεύμα και το κέντρο ,μας δίνει τον τόνο επιλογής(τουουτ-τουουτ :p) για να καλέσουμε το νούμερο που θέλουμε.
Υπάρχει κάποιο όριο στο πόσο ρεύμα πρέπει να κυκλοφορήσει στην γραμμή ,για να καταλάβει το κέντρο οτι σηκώσαμε το ακουστικό.
Πολύ μικρά ρεύματα αγνοούνται.
Άν όμως για παράδειγμα βραχυκυκλώσουμε τα καλώδια της γραμμής ή αφήσουμε ανοιχτό το ακουστικό χωρίς να καλέσουμε αριθμό ,τότε το κέντρο για λόγους προστασίας του και οικονομίας ;),θα απορρίψει την γραμμή μας.
Με λίγα λόγια θα έχουμε βλάβη.
Στην περίπτωση μας,μιλάς για τροφοδοσία του τηλεφώνου και συγκεκριμένα της μπαταρίας που χρησιμοποιείται απο το κύκλωμα αναγνώρισης κλήσης,απο το δίκτυο.
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά ,το κέντρο του παρόχου μας ,φορτίζει την συσκευή μας.:nono:
Πονηρό κόλπο απο τον κατασκευαστή του τηλεφώνου,για λόγους κόστους ,εάν είναι έτσι όπως τα λές.
(θα με ενδιέφεραν σχέδια τηλεφώνων με αυτή την λογική)
Εδώ είναι ίσως και το κλειδί του προβλήματος.
Ίσως κάποιες συσκευές που λειτουργούν μ'αυτό τον τρόπο,αν και με κατεβασμένο το ακουστικό,να "τραβούν" ρεύμα ,ικανό να ξεγελάσει το κέντρο.
Το οποίο θα νομίσει είτε οτι υπάρχει βραχυκύκλωμα στην γραμμή είτε οτι ξεχάστηκε το ακουστικό ανοικτό.
Η συνέχεια είναι γνωστή πλέον σε όλους.

Lagman
27-03-09, 01:04
να σου ελέγξει και τις συνδεσμολογίες router - συσκευών.

Σε αυτό είμαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν υπάρχει λάθος.

Durdyn
27-03-09, 01:25
Για να απαντήσω και στο αρχικό ερώτημα του τόπικ, φίλος με double play στη Θεσσαλονίκη δεν έχει προβλήματα με το τηλέφωνο. Πάντως όταν μιλάμε διακρίνω αισθητή διαφορά στην ποιότητα της συνομιλίας από όταν μιλάω με άλλους που είναι στον ΟΤΕ.
Αν θέλεις κρυστάλλινο ήχο πιθανόν να σε ενοχλεί αυτό, αλλιώς ΟΚ.

deniSun
27-03-09, 09:05
Εδω και αν είσαι λάθος, ο τεχνικος του ΟΤΕ αν βρεί προβλήμα υπάρχει χρέωση

Ο τεχνικός του ΟΤΕ ζητάει χρέωση μόνο εφόσον ανέβει στο διαμέρισμα.
2 φορές χρειάστηκε να διορθώσει πρόβλημα με βραχυκύκλωμα στη γραμμή.
Σε καμιά δεν χρεώθηκα τίποτε.
Μιλάμε πάντα για το διάστημ που ήμουν στη forthnet.
Χρεώση απ' ότι έμαθα υπάρχει μόνο αν τους φωνάξεις πάνω από 2 φορές σε ένα διάστημα πχ 1 εβδομάδα.
Αυτά μου τα είπα τεχνικός της forthnet στη Θεσ/νίκη όταν αρνήθηκα να δεχθώ έλεγχο της γραμμής μου από τεχνικό της forthnet με χρέωση.

........Auto merged post: denis1276 πρόσθεσε 6 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Να τα πιάσουμε με την σειρά ,μπας και βρούμε άκρη με το περιβόητο πρόβλημα της συνεργασίας των τηλεφωνικών συσκευών με το δίκτυο της FORTHNET.
Το τηλέφωνό μας συνδέεται μέσω της γραμμής στο τηλεφωνικό κέντρο.
Το κέντρο αυτό πρέπει να καταλάβει πότε εμείς σηκώσαμε το ακουστικό για να καλέσουμε κάποιον αριθμό.
Ο τρόπος που το καταλαβαίνει είναι μετρώντας το ρεύμα που διαρρέει την γραμμή μας.
Σηκώνοντας το ακουστικό ,πέφτει η αντίσταση της γραμμής μας,"βραχυκυκλώνει" όπως θα έλεγαν κάποιοι άλλοι.
Κυκλοφορεί κάποιο μικρό ρεύμα και το κέντρο ,μας δίνει τον τόνο επιλογής(τουουτ-τουουτ :p) για να καλέσουμε το νούμερο που θέλουμε.
Υπάρχει κάποιο όριο στο πόσο ρεύμα πρέπει να κυκλοφορήσει στην γραμμή ,για να καταλάβει το κέντρο οτι σηκώσαμε το ακουστικό.
Πολύ μικρά ρεύματα αγνοούνται.
Άν όμως για παράδειγμα βραχυκυκλώσουμε τα καλώδια της γραμμής ή αφήσουμε ανοιχτό το ακουστικό χωρίς να καλέσουμε αριθμό ,τότε το κέντρο για λόγους προστασίας του και οικονομίας ;),θα απορρίψει την γραμμή μας.
Με λίγα λόγια θα έχουμε βλάβη.
Στην περίπτωση μας,μιλάς για τροφοδοσία του τηλεφώνου και συγκεκριμένα της μπαταρίας που χρησιμοποιείται απο το κύκλωμα αναγνώρισης κλήσης,απο το δίκτυο.
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά ,το κέντρο του παρόχου μας ,φορτίζει την συσκευή μας.:nono:
Πονηρό κόλπο απο τον κατασκευαστή του τηλεφώνου,για λόγους κόστους ,εάν είναι έτσι όπως τα λές.
(θα με ενδιέφεραν σχέδια τηλεφώνων με αυτή την λογική)
Εδώ είναι ίσως και το κλειδί του προβλήματος.
Ίσως κάποιες συσκευές που λειτουργούν μ'αυτό τον τρόπο,αν και με κατεβασμένο το ακουστικό,να "τραβούν" ρεύμα ,ικανό να ξεγελάσει το κέντρο.
Το οποίο θα νομίσει είτε οτι υπάρχει βραχυκύκλωμα στην γραμμή είτε οτι ξεχάστηκε το ακουστικό ανοικτό.
Η συνέχεια είναι γνωστή πλέον σε όλους.

Δεν έχω συνδέσει ποτέ τηλεφωνικό κέντρο σε δύκτια forthnet.
Θα πρέπει να απευθυνθείς σε αυτούς για περισσότερες πληροφορίες.
Για την φόρτιση ισχύει τροφοδοτείται το κύκλωμα με τάση για την φόρτιση των μπαταριών και δημιουργείται το πρόβλημα.
Αυτό σιχύει σε όλες τις σταθερές συσκευές που φορτίζονται μέσω του δικτύου.
Απλά λόγω της διαφορετικής τάση στο δίκτυο της forthnet από αυτό του ΟΤΕ δημιουργείται το πρόβλημα.

hel
27-03-09, 09:44
Δεν έχω συνδέσει ποτέ τηλεφωνικό κέντρο σε δύκτια forthnet.
Θα πρέπει να απευθυνθείς σε αυτούς για περισσότερες πληροφορίες.
Για την φόρτιση ισχύει τροφοδοτείται το κύκλωμα με τάση για την φόρτιση των μπαταριών και δημιουργείται το πρόβλημα.
Αυτό σιχύει σε όλες τις σταθερές συσκευές που φορτίζονται μέσω του δικτύου.
Απλά λόγω της διαφορετικής τάση στο δίκτυο της forthnet από αυτό του ΟΤΕ δημιουργείται το πρόβλημα.

Ποια είναι η διαφορά τάσης;

emeliss
27-03-09, 10:35
Ποια είναι η διαφορά τάσης;
Λάθος ερώτηση. Μια πιο σωστή θα ήταν "ποια σύσταση ακολουθεί ο εξοπλισμός;"

deniSun
27-03-09, 11:27
Ποια είναι η διαφορά τάσης;

Μίλησα για διαφορετική τάση και όχι για διαφορά τάσης.
Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.
Βάλε ένα πολύμετρο και μέτρα.

emeliss
27-03-09, 11:37
Να ξαναρωτήσω, αφού μάλλον περνάω απαρατήρητος.

Ποια σύσταση ακολουθεί ο εξοπλισμός;

ps. βασικός κανόνας μετρήσεων που μαθαίνεις στο 1ο εξάμηνο. Μια μέτρηση είναι άχρηστη αν δεν ξέρεις τι πρέπει να περιμένεις.

deniSun
27-03-09, 14:21
Να ξαναρωτήσω, αφού μάλλον περνάω απαρατήρητος.

Ποια σύσταση ακολουθεί ο εξοπλισμός;

ps. βασικός κανόνας μετρήσεων που μαθαίνεις στο 1ο εξάμηνο. Μια μέτρηση είναι άχρηστη αν δεν ξέρεις τι πρέπει να περιμένεις.

Οι συσκευές που υπάρχουν στην αγορά ακολουθούν τα πρότυπα του δικτύου του ΟΤΕ.
Συστάσεις κλπ ψάχνεις στα manual των συσκευών (κάποια είναι αναλυτικά και κάποια όχι).
Γι' αυτό μια συσκευή που δουλεύει σωστά στο δίκτυο του ΟΤΕ στο δίκτυο της forthnet μπορεί να δημιουργεί πρόβλημα.
Ο όρος βραχυκύκλωμα που χρησιμοποιείται από τους "τεχνικούς" της forthnet είναι λάθος.
Βραχυκύκλωμα δημιουργείται όταν δύο καλώδια της γραμμής σου έχουν επαφή.
Αυτό που συμβαίνει με τις συσκευές δεν είναι βραχυκύκλωμα.
Απλά λόγω του ότι τραβάνε ρεύμα από το δίκτυο της forthnet και λόγω του ότι η τάση του δικτύου της είναι διαφορετική από αυτή του ΟΤΕ, η πτώση τάσης είναι τόσο μεγάλη που δημιουργούνται αποσυνδέσεις στην γραμμή ή ακούς τον άλλο σαν να βρίσκεται στο πηγάδι.
Το πρόβλημα λύνεται αν η συσκευή διαθέτει θέση για μετασχηματιστή (όχι μπαταρία ή στη θέση των μπαταριών να συνδέσεις μετασχηματιστή).
Στην περίπτωση αυτή η συσκευή τροφοδοτείται από ανεξάρτητη πηγή (το τροφοδοτικό) και το υπόλοιπο δίκτυο μένει αλώβητο.
Τα παραπάνω ισχύουν για επώνυμες συσκευές και όχι κινέζικες των supermarket και Πλαιδιοειδη.
Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις φυσικά, σε πραγματικές προβληματικές συσκευής (ακόμα και του κουτιού). Στην περίπτωση αυτή μιλάμε για προβληματική συσκευή που μπορεί να δημιουργήσει πραγματικό βραχυκύκλωμα.

kanenas3
27-03-09, 16:03
Επειδή τα ίδια προβλήματα είχα αντιμετωπίσει στο σπίτι των γονειών μου με τη Forthnet έχω να πω τα εξής.

1) Δοκίμασα 9 τηλεφωνικές συσκευές
2) Οι 2 ήταν παλιές 3γραμμες με δικό τους μετασχηματιστή οι οποίες είχαν και το μεγαλύτερο πρόβλημα (το θεώρησα λογικό λόγο παλαιότητας - παραδόξως δουλεύουν μια χαρά στον ΟΤΕ και στο VoIP της Vivodi). Δοκίμασα 4 2γραμμες συσκευές (2 με μετασχηματιστή και 2 με μπαταρίες) και 3 απλές (1 χωρίς αναγνώριση και οθόνη και 2 με μπαταρία). Με όλες ακόμα και μια μια κάθε φορά είχα κατά περιόδους πρόβλημα.
3) Οι "τεχνικοί" όντως μας κοροϊδεύουν ψιλό γαζί καθώς κάθε φορά που μιλούσαμε μου έβγαζαν και διαφορετική συσκευή προβληματική και με διαβεβαίωναν ότι οι υπόλοιπες είναι μια χαρά. Την επόμενη φορά όμως έβγαινα προβληματική κάποια που πριν ήταν μια χαρά.
4) Ήρθα 3 φορές στο χώρο για έλεγχο και μετρήσεις. Όλοι είπαν ότι η γραμμή και η συνδεσμολογία ήταν μια χαρά. Όταν κάλεσαν αριθμό Forthnet έπρεπε να κρατάνε το ακουστικό στο μισό μέτρο και όλοι στο χώρο το ακούγαμε Dolby Surround. Όταν καλούσαμε αριθμό ΟΤΕ άλλοτε ήτανε οκ, άλλοτε δε μας άκουγαν και άλλοτε δεν τους ακούγαμε. Οι τεχνικοί επέμεναν ότι δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και επέμεναν ότι πρέπει να κλείσει η βλάβη. Για το ότι και οι ίδιοι δεν άκουγαν είπαν ότι ήταν τυχαίο (τόσο που συνέβαινε κάθε μέρα).
5) Έβαλα φίλο οτετζή να τα τσεκάρει όλα, από το χώρο μέχρι όπου μπορούσε. Βρήκαμε μαζί ακόμα και τη γραμμή στο ΚΑΦΑΟ...τα ίδια.
6) Αλλάχθηκε ακόμα και το καλώδιο μέχρι τον κατανεμητή με UTP CAT6 για να είμαστε κάτι παραπάνω από σίγουροι. Τα ίδια.
7) Φίλος στον ίδιο κόμβο με Forthnet δεν είχε πρόβλημα! Μάλιστα ακόμα και με τις δικές μου συσκευές μιλούσε κανονικά.

Εν ολίγοις...ως πελάτης δε δίνω δεκάρα αν φταίει η τάση που δίνει ο ΟΤΕ, η Forthnet ή ο οποιοσδήποτε. Αυτό που συμπεραίνω είναι ότι έχουν κάποιο πρόβλημα είτε με τον εξοπλισμό τους είτε με τον τρόπο σύνδεση τους (έμαθα ότι τα dslam συνδέονται σε σειρά και όχι παράλληλα, ίσως να είναι άσχετο, ίσως και να είναι ο λόγος που κάποτε με τον denis1276 απορούσαμε για τη διαφορά στην ταχύτητα - άσχετο με το θέμα μας).

deniSun
27-03-09, 17:11
Επειδή τα ίδια προβλήματα είχα αντιμετωπίσει στο σπίτι των γονειών μου με τη Forthnet έχω να πω τα εξής.

1) Δοκίμασα 9 τηλεφωνικές συσκευές
2) Οι 2 ήταν παλιές 3γραμμες με δικό τους μετασχηματιστή οι οποίες είχαν και το μεγαλύτερο πρόβλημα (το θεώρησα λογικό λόγο παλαιότητας - παραδόξως δουλεύουν μια χαρά στον ΟΤΕ και στο VoIP της Vivodi). Δοκίμασα 4 2γραμμες συσκευές (2 με μετασχηματιστή και 2 με μπαταρίες) και 3 απλές (1 χωρίς αναγνώριση και οθόνη και 2 με μπαταρία). Με όλες ακόμα και μια μια κάθε φορά είχα κατά περιόδους πρόβλημα.
3) Οι "τεχνικοί" όντως μας κοροϊδεύουν ψιλό γαζί καθώς κάθε φορά που μιλούσαμε μου έβγαζαν και διαφορετική συσκευή προβληματική και με διαβεβαίωναν ότι οι υπόλοιπες είναι μια χαρά. Την επόμενη φορά όμως έβγαινα προβληματική κάποια που πριν ήταν μια χαρά.
4) Ήρθα 3 φορές στο χώρο για έλεγχο και μετρήσεις. Όλοι είπαν ότι η γραμμή και η συνδεσμολογία ήταν μια χαρά. Όταν κάλεσαν αριθμό Forthnet έπρεπε να κρατάνε το ακουστικό στο μισό μέτρο και όλοι στο χώρο το ακούγαμε Dolby Surround. Όταν καλούσαμε αριθμό ΟΤΕ άλλοτε ήτανε οκ, άλλοτε δε μας άκουγαν και άλλοτε δεν τους ακούγαμε. Οι τεχνικοί επέμεναν ότι δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και επέμεναν ότι πρέπει να κλείσει η βλάβη. Για το ότι και οι ίδιοι δεν άκουγαν είπαν ότι ήταν τυχαίο (τόσο που συνέβαινε κάθε μέρα).
5) Έβαλα φίλο οτετζή να τα τσεκάρει όλα, από το χώρο μέχρι όπου μπορούσε. Βρήκαμε μαζί ακόμα και τη γραμμή στο ΚΑΦΑΟ...τα ίδια.
6) Αλλάχθηκε ακόμα και το καλώδιο μέχρι τον κατανεμητή με UTP CAT6 για να είμαστε κάτι παραπάνω από σίγουροι. Τα ίδια.
7) Φίλος στον ίδιο κόμβο με Forthnet δεν είχε πρόβλημα! Μάλιστα ακόμα και με τις δικές μου συσκευές μιλούσε κανονικά.

Εν ολίγοις...ως πελάτης δε δίνω δεκάρα αν φταίει η τάση που δίνει ο ΟΤΕ, η Forthnet ή ο οποιοσδήποτε. Αυτό που συμπεραίνω είναι ότι έχουν κάποιο πρόβλημα είτε με τον εξοπλισμό τους είτε με τον τρόπο σύνδεση τους (έμαθα ότι τα dslam συνδέονται σε σειρά και όχι παράλληλα, ίσως να είναι άσχετο, ίσως και να είναι ο λόγος που κάποτε με τον denis1276 απορούσαμε για τη διαφορά στην ταχύτητα - άσχετο με το θέμα μας).

Παρόμοια περιπέτεια είχα και εγώ με συσκευές που άλλοτε τις έβρισκαν οκ και άλλοτε προβληματικές.
Τελικά με προσωπικούς ελέγχους και εφόσον διαπίστωσα την ασχετοσύνη τους κατέληξα σε όσα έχω πει μέχρι τώρα.
Για να σου πω και κάτι που μπορεί να σε βοηθήσει.
Η γραμμή σου έχει τα ίδια συμπτώματα με την δική μου.
α) Κατά πάσα πιθανότητα η γραμμή σου έχει φόρτιση και όχι βραχυκύκλωμα. Η φόρτιση είναι κάτι που δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα με το δίκτυο αλλά θέλει προσοχή στην τηλεφωνία.
β) Στην τηλεφωνία θα έχεις προβλήματα με τον ήχο (ή δεν θα σε ακούνε σωστά ή δεν θα τους ακούς εσύ). Αυτό μπορεί να μην γίνεται πάντα αλλά κατά περιόδους. Συνήθως το πρόβλημα γίνεται έντονο όταν χτυπάει η γραμμή και σηκώνεις το τηλ. Στην περίπτωση αυτή η τάση πέφτει απότομα και για τα πρώτα 1-2 sec δεν ακούς και δεν σε ακούνε. Μετά όλα οκ.
γ) Λύση στο πρόβλημα της τηλεφωνίας έχω βρει μετά από πολλές δοκιμές.
- αν θέλεις σταθερό τηλ. προτίμησε απλές συσκευές γενιάς 2000 και μετά χωρίς μπαταρίες (για αναγνώριση βάλε ένα caller id με τροφοδοσία από μετασχηματιστή).
- αν θέλεις σταθερό τηλ νεότερης γενιάς να προτιμήσεις επώνυμα με είσοδο για μετασχηματιστή. Οι συσκευές αυτές σχεδόν δεν υπάρχουν στο εμπόριο. Πλέον σχεδόν όλες βγαίνουν με τροφοδοσία από το δίκτυο. Προσοχή στο τι γράφει ο καθένας εδώ μέσα. Κάποιες συσκευές βγαίνουν πλέον τροποποιημένες (δηλαδή παλιότερα βγαίναν με μπαταρίες και μετασχηματιστή και σήμερα τα ίδια μοντέλα χωρίς κανένα διαχωριστικό στην ονομασία με τροφοδοσία από το δίκτυο).
- με τα ασύρματα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα απλά να είναι επώνυμο.

ΥΓ.
Η φόρτιση στη γραμμή σου μπορεί να προέρχεται από τα πάντα.
Εγώ παρατήρησα ότι δημιουργούσαν πρόβλημα τα καλώδια που ήταν το ένα δίπλα στο άλλο (σε μια κουλούρα) κατά την διαδρομή στο καφάο.
Δεν θα σου δημιουργήσει άλλο πρόβλημα αν βάλεις τις συσκευές που σου είπα γι' αυτό μην το ψάχνεις περισσότερο (και άσε τους άσχετους "Τεχνικούς" να σου λένε τη φόρτιση για βραχυκύκλωμα)
Αυτό με τα dslam δεν το έχω επιβεβαιώσει και μου φαίνεται λίγο περίεργο...

kanenas3
27-03-09, 17:41
Έχω όλη την καλή διάθεση να τα δεχτώ αλλά ρε συ δε θα έπρεπε να υπάρχει λίστα συμβατών συσκευών αφού υπάρχει τόσο χοντρό πρόβλημα...; Δεν είναι σοβαρά πράγματα να αγοράζεις 7 συσκευές για να βρεις μια να παίζει στο δίκτυο της Forthnet. Θα το δεχόμουν αν γινόταν σε όλες τις εταιρίες αλλά ακόμα και στη Vivodi παίζουν όλες μια χαρά (VoIP θα μου πεις αλλά παίζουν).

Πλέον οι γονείς έχουν φύγει από τη Forthnet οπότε δεν μπορούν να γίνουν δοκιμές. Πάντως όλα όσα λες τα είχα δοκιμάσει. Δυο περιπτώσεις μόνο μου είχαν μείνει. α) Να ήταν όλα τα τηλέφωνα ασύμβατα με το δίκτυο της Forthnet, που σημαίνει ότι είναι για πολλές μπάτσες β) Να ήταν ελαττωματική η κάρτα που έπεφτα και παρότι έκανα συγκεκριμένο αίτημα για αυτό αρνήθηκαν να το ικανοποιήσουν. Σε κάθε περίπτωση το πρόβλημα είναι δικό τους και όχι του πελάτη τους. Αν έχουν ασυμβατότητες ή θέλουν εξοπλισμό X προδιαγραφών ας το λένε και από εκεί και πέρα είναι δικό μας θέμα. Όταν μου λένε ότι το 99% των συσκευών παίζει χωρίς πρόβλημα στο δίκτυο τους, ε τι να πω!

Μου το είπε φίλος που κάνει τέτοιες εγκαταστάσεις...Αν πχ εσύ ήσουν στο πρώτο στη σειρά και εγώ στο τελευταίο ίσως και να είχαμε εντελώς διαφορετικά αποτελέσματα! Ας το επιβεβαιώσει ή διαψεύσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα.

mixalhsa
27-03-09, 17:47
Παντος εγω εχω στο κεντρο τις θεσσαλονικης (ΣΤΑΘΜΟΣ) εχω το 2play και δεν εχω κανενα προβλημα...Ουτε απο ιντερνετ κατεβαζω με 2300kb ουτε και απο θεμα τηλεφωνου....

@ ADSLgr.com All rights reserved.