PDA

Επιστροφή στο Forum : DMZ για Jetspeed 520? Πώς??



ktinos
28-12-05, 19:10
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!!!Θα ηθέλα να ρώτησω, αν και πώς μπορώ να βάλλω ενα xbox που εχώ στο δικτυό. να ειναι σε dmz λειτουργία ωστε να μην ασχολουμε συνεχως με ανοιγμα πορτων για το συγκεκριμενο...πηγα στο www.firewalling.com και βρηκα εναν οδηγο εκει αλλα τα μενου που αναφερει εχουν αλλαξει πλεον.το jetspeed ειναι αναβαθμισμενο με το τελευταιο firmware και εχω δοσει και μια συγκεκριμενη i.p. στο xbox.προσπαθησα να ανοιξω τισ πορτες που χρειαζεται (88 και 3074) αλλα τζιφος.ετσι διαβασα καπου οτι να το θεσω σε dmz ειναι η καταλληλη λυση...οποιος ξερει και εχει ορεξη ας βοηθησει γιατι εχω απελπιστει!!Και φυσικα οι οδηγιες σε οσο πιο κατανοητα "ελληνικα"..ειμαι ασχετος με τα ζητηματα και οτι εχω μαθει το εχω βρει απο δω....:D

υ.γ :το συστημα δουλεψε οταν το εβαλα το μοντεμ σε zipd mode και εβαλα off το nat.το θεμα ειναι ομως να μπορω να χρησιμοποιησω ολους τους η/υ με ασφαλεια κατι που δεν μπορω να κανω ετσι..

nnn
29-12-05, 01:14
Καλώς τον.
Είδες το παρακάτω ?
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14668

nnn
29-12-05, 01:21
Αν κατεβάσεις το Manual (http://www.intracom.gr/helpdesks/jetspeed/downloads/usersguides/usermanual_520.zip) στη σελίδα 44 νομίζω περιγράφει τον τρόπο για την DMZ.

ktinos
29-12-05, 02:21
Ευχαριστω για την βοηθεια !!!το προβλημα ειναι οτι τις πορτες τις ανοιγω κανονικα αλλα και παλι τιποτα.Γι' αυτο μου προτειναν να "βαλω την ip του χβοχ σε dmz "ωστε να μην χρειαζεται να ανοιγω πορτες...αυτο ισχυει??το προβλημα ειναι οτι ειδα τις σελ. στο manual αλλα, μιας και ειμαι ασχετος ,:thumbdown δεν ψιλοκαταλαβα πως γινεται το σεταρισμα του dmz.Μπορει καποιος να μου το εξηγησει καπως απλα?
Σορρυ αν γινομαι κουραστικος αλλα ι εδω ειναι το μονο μερος που υπαρχει ελπιδα να βρω λυση!!

nnn
29-12-05, 02:26
Δεν έχω δουλέψει το συγκεκριμένο,αλλά πιστεύω κάποιος φίλος από εδώ θα δώσει τη λύση.

ktinos
29-12-05, 13:01
Παιδες βοηθεια καποιος??Καποιος να ξερει το dmz??:haha (εμαθα και γω μια λεξη και τη λεω συνεχεια...)
Καποια αλλη λυση για το προβλημα??

CRC
05-01-06, 13:47
Φτιάξε ένα BIMAP rule στο NAT του jetSpeed (στο local Address βάλε το IP του XBOX). Αυτό πιστεύω θα κάνει την δουλειά που θες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.