PDA

Επιστροφή στο Forum : Τακτικότατες αποσυνδέσεις...Τα φώτα σας!!



Cas81
25-03-09, 11:41
Καλημέρα συμφορουμίτες!!Έχω το onDSL του ΟΤΕ με κανονικό modem (Sagem 800) και έχω το εξής θέμα:Όταν είμαι όλη τη μέρα συνδεδεμένος κατεβάζοντας και ταυτόχρονα σερφάροντας κάθε φορά το απόγευμα η γραμμή 'πέφτει" και το μόντεμ δεν συγχρονίζει μέχρι την επόμενη μέρα το πρωί......Αυτο μου συνέβει 4 μέρες συνεχόμενα....Μπορείτε να μου πείτε τι μπορεί να τρέχει,πριν παρω την ΟΤΕΝΕΤ??Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....!:hmm:

dimfarma
25-03-09, 11:58
Πάτα το Alt+D να δεις τα στατιστικά τις γραμμή σου και συγκεκριμένα το margin και το attenuation
μπορεί να έχεις θόρυβο στην γραμμή σου.

Πάνε εδώ (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php) για να δεις την απόσταση από το dslam που είσαι.

Cas81
25-03-09, 12:04
Πάτα το Alt+D να δεις τα στατιστικά τις γραμμή σου και συγκεκριμένα το margin και το attenuation
μπορεί να έχεις θόρυβο στην γραμμή σου.

Επειδή είμαι κομματάκι άσχετος,τι σημαίνουν οι όροι αυτοί?Και πού να πατήσω Alt+D?Το πατάω και δεν βγάζει κάτι.....

dimfarma
25-03-09, 12:13
Το τριγωνάκι κάτω δεξιά το βλέπεις άνοιξε το να εμφανιστεί στην επιφάνεια εργασίας κάνε επάνω ένα κλικ και μετά πατάς Alt+D. το κατάλαβες;

Cas81
25-03-09, 12:24
Margin:4.50dB
Attentuation:59.00dB

dimfarma
25-03-09, 12:31
Πάρα πολύ μακριά είσαι από το dslam ίσως για αυτό έχεις αποσυνδέσεις. τι ταχύτητα έχεις;
Συμπλήρωσε και το προφίλ σου

Cas81
25-03-09, 12:35
Η ταχύτητα είναι 2ΜΒ...Μα όλη μέρα δεν έχω ούτε μία και η σύνδεση σταματάει από το απόγευμα μέχρι το επόμενο πρωί....Εχω δηλαδη την αίσθηση ότι έχω κάποιο όριο στα byte....

dimfarma
25-03-09, 12:39
ίσως μάλλον να δηλώσεις βλάβη

Cas81
25-03-09, 12:43
Αυτό θα κάνω και ο Θεός βοηθός με αυτούς που έχουμε μπλέξει....Ευχαριστώ παααααααααααρα πολυ παντως!!!:oneup:

DSLaManiaC
25-03-09, 12:45
Attentuation:59.00dB

Έχεις βραχυκύκλωμα στη γραμμή ή μένεις 5-6 χιλιόμετρα μακρυά απ τον ΟΤΕ.

Στοιχηματίζω στο πρώτο.

Δες εδώ πριν δηλώσει βλάβης: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819

Επίσης αν θες να με ακούσεις αγόρασε ένα router και πέταξε αυτή τη USB-modem βλακέια που έχεις.

dimfarma
25-03-09, 12:48
Ότι άλλη βοήθεια εδώ θα ήμαστε

........Auto merged post: dimfarma πρόσθεσε 1 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έχεις βραχυκύκλωμα στη γραμμή ή μένεις 5-6 χιλιόμετρα μακρυά απ τον ΟΤΕ.

Στοιχηματίζω στο πρώτο.

Δες εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819

Επίσης αν θες να με ακούσεις αγόρασε ένα router και πέταξε αυτή τη USB-modem βλακέια που έχεις.

Μένει μακριά 4272 Μέτρα

DSLaManiaC
25-03-09, 12:57
Και πάλι.

Είναι πολύ το 59ρι.

Και σε τέτοια απόσταση χρειάζεται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ router.

Ένα speedtouch 585v7 θα ήταν η καλύτερη λύση.

nontasaggelis
25-03-09, 12:57
Αυτό θα κάνω και ο Θεός βοηθός με αυτούς που έχουμε μπλέξει....Ευχαριστώ παααααααααααρα πολυ παντως!!!:oneup:

Πριν δηλωσεις βλαβη κανε ελεγχο καλωδιωσεων και συνδεσεων!Ξεκινα βαζοντας τον ρουτερ στο καλωδιο του κουτιου κατω στο κτηριο σου,αν ειναι δυνατον!Αλλιως στην πρωτη μπριζα του σπιτιου σου,χωρις τηλ. η φιλτρα!
Κοιτα και εδω:http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819

Cas81
25-03-09, 13:02
Ένα speedtouch 585v7 θα ήταν η καλύτερη λύση.
Κόστος??Επίσης λάβετε υπόψη ότι είναι φοιτητικό και έχω προ-πληρώσει για ένα χρόνο.....

DSLaManiaC
25-03-09, 13:04
Κόστος??Επίσης λάβετε υπόψη ότι είναι φοιτητικό και έχω προ-πληρώσει για ένα χρόνο.....

Κόστος?

60-70€ ανάλογα απο που θα το πάρεις.

Στο OTEshop κάνουν 20% έκπτωση σε συνδρομητές ΟΤΕ.

Επίσης το πουλάνε και σε καταστήματα ForthNet.

pelopas1
25-03-09, 16:14
Καλημέρα συμφορουμίτες!!Έχω το onDSL του ΟΤΕ με κανονικό modem (Sagem 800) και έχω το εξής θέμα:Όταν είμαι όλη τη μέρα συνδεδεμένος κατεβάζοντας και ταυτόχρονα σερφάροντας κάθε φορά το απόγευμα η γραμμή 'πέφτει" και το μόντεμ δεν συγχρονίζει μέχρι την επόμενη μέρα το πρωί......Αυτο μου συνέβει 4 μέρες συνεχόμενα....Μπορείτε να μου πείτε τι μπορεί να τρέχει,πριν παρω την ΟΤΕΝΕΤ??Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....!:hmm:

ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και εγω....εχω κανει post στην κατηγορια του ΟΤΕ

DSLaManiaC

και να αγορασω router....τα ιδια προβληματα δεν θα ισχιουν?

DSLaManiaC
25-03-09, 18:34
Όχι.

Ένα ψευτο-μοντεμ σα το 800ρι sagem δε θα κρατήσει τη γραμμή όπως το ST 585.

pelopas1
25-03-09, 22:45
δηλαδη ποιο router ειναι ικανο ωστε να κραταει την γραμμη χωρις αποσυνδεσεις?

nontasaggelis
25-03-09, 22:48
δηλαδη ποιο router ειναι ικανο ωστε να κραταει την γραμμη χωρις αποσυνδεσεις?

Τα καλυτερα και δυνατοτερα ρουτερ για τις "δυσκολες" γραμμες της Ελλαδας,ειναι τα CISCO και τα THOMSON-ALCATEL!!!
Βεβαια και αυτα μεχρι ενος οριου!!

pelopas1
25-03-09, 23:08
εγω εχω το thompson speedtouch 530V6 αλλα δυστυχως οι αποσυνδεσεις ειναι σε καθημερινο σταδιο...οπως και τωρα που δεν μπορω να μπω μεσα

DSLaManiaC
26-03-09, 02:10
εγω εχω το thompson speedtouch 530V6 αλλα δυστυχως οι αποσυνδεσεις ειναι σε καθημερινο σταδιο...οπως και τωρα που δεν μπορω να μπω μεσα

Εγώ αναφέρομαι στο 585.

Όπως και να χει σίγουρα θα είναι καλύτερα απο ένα sagem 800.

Για τις δικές σου αποσυνδέσεις έχεις κάνει έλεγχο? Έχεις ασχοληθεί να βρεις το λόγο?

pelopas1
26-03-09, 03:16
Εγώ αναφέρομαι στο 585.

Όπως και να χει σίγουρα θα είναι καλύτερα απο ένα sagem 800.

Για τις δικές σου αποσυνδέσεις έχεις κάνει έλεγχο? Έχεις ασχοληθεί να βρεις το λόγο?

μολις πηγε 2 ωρα παει σφαιρα....τουλαχιστον για αυτη τη στιγμη

εχω γραμμη 8 mbps

δυστυχως η γραμμη αναβαθμισης μας ειναι στο ικα αμαρουσιου με αποτελεσμα η τυχον αναβαθμιση να υστερει λογω μεγαλης αποστασης απο το ικα αμαρουσιου στην κυμης

νομιζω θελεις αυτη εδω την πληροφορια

Connection Settings

PVC Info (VPI.VCI): 0.35; 8.35
Type: PPPoE

ΥΓ¨τον τεχνικο θα τον φερω σπιτι στις 7 το απογευμα, διοτι δυστυχως απο τις 7 μεχρι την αλλη μερα το πρωι ειναι ακατορθωτο να μπω στο internet...και συμφωνα με τις μαρτυριες και αλλων μελων εδω με το ιδιο ακριβως προβλημα

μην πω να φορτωσω u-torrent....με πεταει εξω συνεχεια

οποτε να παρω router.....αλλα ποιο ομως?

kcharito
26-03-09, 11:16
παιδιά καλημέρα και από μένα.
Είμαι νέος στο forum, γι αυτό και ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη για τυχόν λάθη μου.
Για να μη πλατιάζω, παραθέτω και γώ το πρόβλημα μου
έχω πάνω από 1 μήνα internet (απόσταση από το κέντρο μου έχουν πεί 3 χλμ, φοιτητικό 8mbps)
τις τελευταίες 2 μέρες μου συμβαίνει το παρακάτω
έχω CONNX με SAGEM 2404 Router (ADSL over PSTN)
η ένδειξη ADSL αναβοσβήνει και η PPP σύνδεση (ένδειξη @) είναι σβηστή.
στη σελίδα του router λέει ADSL down.
βγάζω το splitter και την πρώτη μέρα έπαιζε
αλλάζω πρίζα (άλλαξα δωμάτιο το pc) και είτε με splitter είτε χωρίς, ADSL αναβοσβήνει,
ανάβει το PPP, και στο καπάκι σβήνει.
(και μετα παραμένει σβηστό)
Δλδ, μου βγάζει όκ στη σύνδεση, μολις παω να μπω σε μια σελίδα, τίποτα.
κάποιες φορές (μετα από reboot) βγάζει κόκκινη ένδειξη και μετά κίτρινίζει (απο το κακό της), πρασινίζει και σβήνει.
Στο manual του ρουτερ λέει ότι όταν η ένδειξη PPP (@) είναι σβηστή τότε είναι σε λειτουργία bridge και όταν αναβοσβήνει η ένδειξη ADSL, τότε δεν εχω σύνδεση.
Βοηθήστε με πρίν ξεκινήσω να αλλάζω routers η splitters
(τελικά έγραψα πολλά)

DSLaManiaC
26-03-09, 12:22
Βγάλε τα πάντα απ όλες τις πρίζες και δοκίμασε το router μόνο του.

Αν δε παραμείνει σταθερό το ADSL κάλεσε το 121 και δήλωσε βλάβη..

kcharito
26-03-09, 12:30
thanks!
μολις παω σπιτι θα το κάνω!
ευχαριστω πολύ

nicksf
27-03-09, 13:43
Και πάλι.

Είναι πολύ το 59ρι.

Και σε τέτοια απόσταση χρειάζεται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ router.

Ένα speedtouch 585v7 θα ήταν η καλύτερη λύση.

Σωστός !!!:oneup:

Cas81
04-04-09, 09:55
Καλημέρα σας!!Μολις με πήραν από τον ΟΤΕ (ένας που το έπαιζε πολλά βαρύς) και μου είπαν ότι θα έρθουν σπίτι κατά το μεσημέρι.Τι ακριβώς θα κάνουν???

nnn
04-04-09, 10:00
Πολλά βαρύς ?
πρόσεχε τους :p

Θα έρθουν να τσεκάρουν την καλωδιώση προς το σπίτι σου, για να δουν που είναι το πρόβλημα.

Cas81
04-04-09, 10:05
Ας ελπίσουμε να μη τα κάνουν χειρότερα....Όχι τίποτε άλλο,έχει και ράλλυ σήμερα...;)

Georgevtr
04-04-09, 16:49
μολις πηγε 2 ωρα παει σφαιρα....τουλαχιστον για αυτη τη στιγμη

εχω γραμμη 8 mbps

δυστυχως η γραμμη αναβαθμισης μας ειναι στο ικα αμαρουσιου με αποτελεσμα η τυχον αναβαθμιση να υστερει λογω μεγαλης αποστασης απο το ικα αμαρουσιου στην κυμης

νομιζω θελεις αυτη εδω την πληροφορια

Connection Settings

PVC Info (VPI.VCI): 0.35; 8.35
Type: PPPoE

ΥΓ¨τον τεχνικο θα τον φερω σπιτι στις 7 το απογευμα, διοτι δυστυχως απο τις 7 μεχρι την αλλη μερα το πρωι ειναι ακατορθωτο να μπω στο internet...και συμφωνα με τις μαρτυριες και αλλων μελων εδω με το ιδιο ακριβως προβλημα

μην πω να φορτωσω u-torrent....με πεταει εξω συνεχεια

οποτε να παρω router.....αλλα ποιο ομως?

Ζήτησε να σε βάλουν σε interleave να ηρεμήσεις.Πρίν το κάνεις πρέπει να είσαι σίγουρος ότι η εσωτερική σου καλωδίωση είναι ΟΚ.(Πράγμα που αυτό πιστεύω φταίει,όπως στο 90% των περιπτώσεων)

Υ.Γ.Ενημέρωσε το προφίλ σου με τα σωστά στοιχεία της γραμμής σου

kcharito
06-04-09, 20:21
Παίδες μετα από ατελείωτα τηλέφωνα με τον οτε, τελικά με πήραν σήμερα το πρωί από το Ψηφιακό Ελεγχο και μου λένε ότι η γραμμή έχει πολύ θόρυβο.
Μου είπαν ότι δοκίμασαν να "καθαρίσουν" το θόρυβο και πάλι έχει πολυ΄
Και μου έκαναν downgrade τη ταχύτητα στα 4 mbps, λέγοντας ότι είδαν βελτίωση.
(και με τα 8 μια επαιζε μια δεν επαιζε αλλα αυτό θα φανει στην πόρεία.)
Το θέμα είναι ότι επειδή έχω βάλει φοτητικό, δεν υπάρχει πακέτο με 4 mbps, αρα πληρώνω για 8 και έχω 4, αλλίως πάω στα 2!!!
Διάβασα ότι σημαντικό ρόλο παίζει το attenuation που ουσιαστικά είναι ο θόρυβος της γραμμής.
και τώρα που κοίταξα έχω 40.5. downstream
στο τέστ που υπάρχει στο site, μου έβγαλε ότι θεωρητικά θα μπορώ να έχω μέχρι 9mbps ταχυτητα.
αν και κομπιουτεράς και γώ, δε γνωρίζω πολλά από telecoms κτλ κτλ.
γι αυτό και θέλω τη βοήθεια σας
Να τους βρίσω και να τους πώ να έρθουν να φτιάξουν τη γραμμή?
Και κάτι ακόμα που κανείς δε μπόρεσε (από 121,134 και όλα τα τρίψήφια μαγικά νουμεράκια)
να μου απαντήσει.
έχω 3 πρίζες στο σπίτι
στην πρώτη έρχονται 2 γραμμές και τις έχω βάλει μαζί.
Στην δέυτερη είναι τα καλώδια της μίας και στην τρίτη κατάλήγει το τελευταίο ζευγάρι
Εκει που ειναι το τελευταίο ζευγάρι, είχα παλία το router και δεν είχα τέτοιες διακοπες
μηπως ο θόρυβος εξαρτάται και απο τα πριζάκια? αρα να τους ζητήσω να αυξήσουν τη ταχύτητα και πάλι και απλά να αλλάξω δωμάτιο το router?η άδικα θα μετακομίζω??
Η να αλλάξω και ρούτερ (γιατί κάπου διάβαζα ότι και αυτό παίζει ρόλο)..
Και ήθελα τρομάρα μου να πάρω και το connx-tv...
ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το "σύγγραμα" μου...

Σας παραθέτω τα στατιστικά του ρουτερ μου:

Mode: ADSL2+
Line Coding: Trellis On
Status: No Defect
Link Power State: L0

Downstream / Upstream
SNR Margin (dB): 14.3 26.9
Attenuation (dB): 40.5 19.4
Output Power (dBm): 11.9 19.1
Attainable Rate (Kbps): 7524 884
Rate (Kbps): 4096 253
MSGc (number of bytes in overhead channel message):
59 17
B (number of bytes in Mux Data Frame): 128 7
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 1
T (Mux Data Frames over sync bytes): 1 3
R (number of check bytes in FEC Data Frame): 0 0
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 1.0000 0.9697
L (number of bits in PMD Data Frame): 1032 66
D (interleaver depth): 1 1
Delay (msec): 0 0

Super Frames: 379658 385578
Super Frame Errors: 517 255
RS Words: 0 0
RS Correctable Errors: 0 0
RS Uncorrectable Errors: 0 N/A

HEC Errors: 287 3632
OCD Errors: 10 0
LCD Errors: 0 0
Total Cells: 59593344 1083513175
Data Cells: 4331838 82411091
Bit Errors: 0 143250

Total ES: 226 160
Total SES: 3 42
Total UAS: 16 11618012

hel
07-04-09, 00:52
Δοκίμασε το ρούτερ σε άλλες πρίζες.
Οι γείτονες τι ταχύτητες έχουν;
Έχεις άλλο ρούτερ;

nontasaggelis
07-04-09, 01:24
Βαλε τον ρουτερ πανω στο πρωτο καλωδιο,αυτο που ερχεται απο κατω απο το κουτι του κτηριου,χωρις να εχεις συνδεμενα τα αλλα καλωδια που πανε στα αλλα δωματια-μπριζες!

kcharito
07-04-09, 15:16
Θα το κανω αυτο με τη πριζα να δω αν πεσει ο θορυβος.
Και αν δω οτι πεφτει θα ζητησω απο τον οτε να μου αυξησει παλι την ταχυτητα.
Και θα φερω συνεργειο καθαρισμου της γραμμης χαχαχα

Οι γειτονες δε ξερω τι ταχυτητες εχουν, γιατι δεν εχω δυο μηνες που μενω εκει,
και στην πολυκατοικια παιζει να ειμαι ο μοναδικος, που εχει ιντερνετ. η μαλλον ο 1 απο τους 2, γιατι εντοπισα ενα fritzbox γειτονικο.
μπροστα μου εχει δασος και απο τη μια εχει σχολειο...οποτε δυσκολα τα πραγματα χαχα

Πολυ φοβαμαι οτι κατι στη καλωδιωση θα ειναι, γιατι γενικοτερα το σπιτι με τις καλωδιωσεις δεν παει καλα (το ιδιο συμβαινει και με τη καλωδιωση της κεντρικης κεραιας της τηλεορασης, χιονοθυελλα)

@ ADSLgr.com All rights reserved.