PDA

Επιστροφή στο Forum : 8 ή 24 Mbps?



pandstab
25-03-09, 15:34
Παιδια σκέφτομαι να βάλω connx και ειμαι αναμεσα στο φοιτητικο των 8 Mbps και το κανονικο που φτανει εως 24. Αξιζει τον κοπο με βαση την ταχυτητα η αυξημενη τιμη της 24αρας? Ειμαι θεσσαλονικη, αρχες Παπαφη κοντα στα πανεπιστημια. Παρακαλω πειτε τη γνωμη σας και αν ειναι καποιος απο την περιοχη ακομα καλυτερα.

tsek
25-03-09, 18:35
Για τι χρήση το θές συγκεκριμένα?

DSLaManiaC
25-03-09, 18:40
Παιδια σκέφτομαι να βάλω connx και ειμαι αναμεσα στο φοιτητικο των 8 Mbps και το κανονικο που φτανει εως 24. Αξιζει τον κοπο με βαση την ταχυτητα η αυξημενη τιμη της 24αρας? Ειμαι θεσσαλονικη, αρχες Παπαφη κοντα στα πανεπιστημια. Παρακαλω πειτε τη γνωμη σας και αν ειναι καποιος απο την περιοχη ακομα καλυτερα.

Δώσε μας τα πλήρη στοιχεία γραμμής που έχεις τώρα.

Πόσο ακριβώς συγχρονίζεις, το SNR καθώς και το attenuation.

krikelis
25-03-09, 18:48
εισαι κοντα ή μακρια απο το αστικο κεντρο,το dslam,γιατι αν εισαι μακρια ,αστο ,το φοιτιητικο παρε

aa144
25-03-09, 19:08
Πάρε πακέτο 6/1 (από HOL) θα είσαι σταθερός και θα έχεις και το 1. Μπορείς και 2play lite, κοίτα αν σε συμφέρει οικονομικά.

pandstab
27-03-09, 16:46
παιδια αλλαζω σπιτι οποτε δε μπορω να σας δωσω στοιχεια της γραμμης... αν ειναι καποιος κοντα στην περιοχη ας μου πει περιπου τι ταχυτητες πιανει στο download... H περιοχη που με ενδιαφερει ειναι πανω απο τη λεωφορο στρατου κοντα στην παπαφη. Ευχαριστω

nmavro73
29-03-09, 17:04
Νομίζω είσαι πολύ κοντά στον ΟΤΕ.

Babakliaris
29-03-09, 17:20
Είμαι λίγο πιο κάτω απο εσένα (παπάφη κλεάνθους) είμαι πολύ κοντά στο DSLam (400 m απο μέτρηση του ΟΤΕ). Έχω το φοιτητικό στα 8mbps και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το θέμα είναι οτι εάν είσαι κάτω απο εγνατία πιανεις Ροσταν (οπότε είσαι λίγο μακριά) ενώ αν είσαι πάνω απο εγνατία πιάνεις Τούμπα, που είσαι σχετικά κοντά στον ΟΤΕ. Γνώμη μου να κάνεις αίτηση για Conn-x (απλό) σε όποια ταχύτητα θές (καλύτερα 1 mbps) να δείς την γραμμή σου πώς παέι και μετά είτε το κάνεις μετατροπή σε φοιτητικό είτε αναβάθμιση σε 24αρα. ;)

Georgevtr
29-03-09, 17:38
Βάλε για αρχή 8αρα,να δείς πως λειτουργεί,κι έπειτα η αναβάθμιση δέν είναι πολύπλοκη.

alex24
29-03-09, 17:46
Παιδια να ρωτησω κατι εχω hol 2play και εκανα αιτηση να επιστρεψω στον ΟΤΕ με conn-x 8mbps λετε να τα αντεξει η γραμμη μου εχω 39 attenuation?ειχα 4αρα και επαιζε μια χαρα! sorry που το εγραψα εδω αλλα ειπα να μην ανοιξω αλλο θεμα!:respekt:

logosof
29-03-09, 21:18
Σύμφωνα με αυτό (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php)σου δίνει 12.38 mbit/s

kle500
30-03-09, 23:45
Παιδια να ρωτησω κατι εχω hol 2play και εκανα αιτηση να επιστρεψω στον ΟΤΕ με conn-x 8mbps λετε να τα αντεξει η γραμμη μου εχω 39 attenuation?ειχα 4αρα και επαιζε μια χαρα! sorry που το εγραψα εδω αλλα ειπα να μην ανοιξω αλλο θεμα!:respekt:
Χωρίς να έχω ποτέ μου ADSL από ΟΤΕ ;), πιστεύω πως η 8αρα θα παίζει οριακά, με πιθανές κάποιες αποσυνδέσεις.
Εγώ θα ξεκίναγα με 4αρα, θα έβλεπα πως συμπεριφέρεται η γραμμή σε βάθος χρόνου και θα αποφάσιζα εκ των υστέρων για πιθανή αναβάθμιση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.