PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιπλέον χρεώσεις από την Tellas



_Yiannis_
29-12-05, 01:13
Είμαι συνδρομητής της Tellas στο πρόγραμμα izi από τον Ιούνιο του 2005. Στον προηγούμενο λογαριασμό μου, (13/9/2005 με 15/11/2005) με χρέωσαν 9.45 € χωρίς προειδοποίηση και εκτός συμβολαίου. Για την ακρίβεια στο λογαριασμό μου, μεταξύ των άλλων χρεώσεων υπάρχουν οι χρεώσεις:
Tellas ADSL Internet – Extra web space 13/09/2005 - 15/11/2005 4,20€
Tellas ADSL Internet – Virtual Disk 13/09/2005 - 15/11/2005 5,25€

Τελικά μετά από κάποια mail που τους έστειλα (χωρίς απάντηση) και ύστερα από τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν ότι θα γίνει πίστωση στον επόμενο λογαριασμό, τον οποίο περιμένω.

Αν υπάρχει και κάποιος άλλος στον οποίο έχουν γίνει οι παραπάνω χρεώσεις, τον παρακινώ να επικοινωνήσει με την Tellas και να ζητήσει να του πιστώσουν τις επιπλέον χρεώσεις από το λογαριασμό του.

Παρακάτω είναι το email που τους είχα στείλει, στο οποίο και πάλι δεν μου απάντησαν με email, αλλά τηλεφωνικά. Ο λόγος που επιμένω να ζητώ πληροφορίες με email είναι για να έχω και εγώ μια γραπτή απόδειξη της απάντησης της εταιρείας, μιας και η τηλεφωνική επικοινωνία, από τη μεριά των περισσότερων εταιρειών, ηχογραφείται.

============= ΜΥΝΗΜΑ ΠΡΟΣ TELLAS ======================
Στον προηγούμενο λογαριασμό του Οκτωβρίου – Νοεμβρίου, μου χρεώσατε Extra Web space και Virtual Disk τα οποία δεν είχα ζητήσει. Επικοινώνησα δύο φορές με το 13800. Την πρώτη φορά (νομίζω τον Οκτώβριο) σχετικά με αυτές τις χρεώσεις η κυρία με την οποία μίλησα με διαβεβαίωσε ότι οι χρεώσεις αυτές θα πιστωθούν στον επόμενο λογαριασμό, το οποίο δεν έγινε. Την Παρασκευή 2/12 επικοινώνησα και πάλι με το 13800 και η κυρία Μ…… μου είπε ότι οι χρεώσεις έγιναν γιατί οι υπηρεσίες Extra Web Space και Virtual Disk δεν παρέχονται πλέον δωρεάν. Εσείς γιατί δεν με ενημερώσατε πριν με χρεώσετε με τα παραπάνω; Σας παραπέμπω στην οδηγία 2005/29/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για τις Αθέμιτες Εμπορικές Πρακτικές των Επιχειρήσεων προς τους Καταναλωτές (http://www.efpolis.gr/_database/docuploads/sitefile-9145.pdf) και ειδικότερα στα άρθρα 6 και 7.
Επίσης , επειδή μειώνετε τις τιμές ανά διαστήματα, νομίζω ότι θα ήταν καλό στον λογαριασμό να αναγράφεται σύμφωνα με ποιο τιμολόγιο έγινε η χρέωση ώστε να φαίνονται καθαρά οι χρεώσεις.

Συγκεντρωτικά με έχει προβληματίσει:
• Ο τρόπος με τον οποίο προσαρμόζονται οι υπάρχουσες συνδέσεις στα νέα τιμολόγια
• Οι χρεώσεις χωρίς προηγούμενη ενημέρωση
• Ο τρόπος που απάντησε η κ. Μ……. στις ερωτήσεις μου, που νομίζω ότι ήταν λίγο επιθετικός
• Το ότι το crm@tellas.gr δεν έχει απαντήσει σε δυο email που έχω στείλει το τελευταίο διάστημα.

Παρακαλώ αυτό το μήνυμα να γνωστοποιηθεί στον διευθυντή της Tellas.

kostthem
29-12-05, 01:30
Φίλε δεν ξέρω τι θα γίνει με την ιστορία με την Tellas αλλά το σίγουρο είναι πως ξέρεις πως να γράφεις ένα σωστό και εμπεριστατωμένο e-mail!

NoYmErOs
29-12-05, 07:41
Εσύ αυτές τις υπηρεσίες τις είχες δωρεάν και τις χρησιμοποιούσες και τώρα επειδή έπαψαν να είναι δωρεάν τις χρεώνεσαι χωρίς προειδοποίηση ?

ermis333
29-12-05, 07:50
Εσύ αυτές τις υπηρεσίες τις είχες δωρεάν και τις χρησιμοποιούσες και τώρα επειδή έπαψαν να είναι δωρεάν τις χρεώνεσαι χωρίς προειδοποίηση ?

Απόσο ξέρω είχε υπάρξει κάποιο μικρό πρόβλημα στο παρελθόν σχετικά με τις χρεώσεις των προεραιτικών επιλογών και η Tellas είχε στείλει e-mail στους συνδρομητές ότι σε περίπτωση που έχουν ενεργοποιηθεί αυτές οι υπηρεσίες ενώ δεν το επιθυμούν οι συνδρομητές να επικοινωνήσουν μαζί τους για να επιστραφεί κάποια τυχόν χρέωση.

Συνήθως πάντος όταν λένε πίστωση στον επόμενο εννοούν μετά από κανά 3 μηνο.

johnkall69
29-12-05, 07:52
Εσύ αυτές τις υπηρεσίες τις είχες δωρεάν και τις χρησιμοποιούσες και τώρα επειδή έπαψαν να είναι δωρεάν τις χρεώνεσαι χωρίς προειδοποίηση ?

Σωστά!

NoYmErOs
29-12-05, 09:13
Και το διατυμπάνιζε αυτό η TELLAS για τις δωρεάν υπηρεσίες.. και τώρα κοιτάει πώς να χρεώσει ύπουλα τους πελάτες..

Μου φαίνεται οι ISPs απελπισμένοι προσπαθούν να βγάλουν με λάθος τρόπο τα σπασμένα

_Yiannis_
29-12-05, 15:33
Φίλε δεν ξέρω τι θα γίνει με την ιστορία με την Tellas αλλά το σίγουρο είναι πως ξέρεις πως να γράφεις ένα σωστό και εμπεριστατωμένο e-mail!

Κώστα, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

_Yiannis_
29-12-05, 15:55
Εσύ αυτές τις υπηρεσίες τις είχες δωρεάν και τις χρησιμοποιούσες και τώρα επειδή έπαψαν να είναι δωρεάν τις χρεώνεσαι χωρίς προειδοποίηση ?
Αυτές οι υπηρεσίες συμπεριλαμβανόντουσαν στο πακέτο Ιzi δωρεάν. Εγώ δεν τις χρησιμοποίησα ποτέ. Και ξαφνικά το δωρεάν έγινε 9,45 € , χωρίς προειδοποίηση. Από ότι έχω δει στο forum αυτή η χρέωση έγινε και σε άλλον. Οπότε αν πολλαπλασιάσουμε το 9,45 με τους συνδρομητές του Izi στους οποίους έγινε η χρέωση (μπορεί να κάνω και λάθος αλλά μάλλον έγινε σε όλους) τότε έχουμε αρκετά ευρώ κέρδος για την Tellas σε βάρος των συνδρομητών της, έτσι δεν είναι; Μια εταιρεία ποτέ δεν κάνει κάτι αν δεν αξίζει τον κόπο.

_Yiannis_
29-12-05, 16:09
Απόσο ξέρω είχε υπάρξει κάποιο μικρό πρόβλημα στο παρελθόν σχετικά με τις χρεώσεις των προεραιτικών επιλογών και η Tellas είχε στείλει e-mail στους συνδρομητές ότι σε περίπτωση που έχουν ενεργοποιηθεί αυτές οι υπηρεσίες ενώ δεν το επιθυμούν οι συνδρομητές να επικοινωνήσουν μαζί τους για να επιστραφεί κάποια τυχόν χρέωση.

Συνήθως πάντος όταν λένε πίστωση στον επόμενο εννοούν μετά από κανά 3 μηνο.
Όπως είπα και παραπάνω, δε με ενημέρωσε κανείς.
Πάντως η σωστή σειρά είναι:
1. Ενημερώνεις για την υπηρεσία
2. Αν ο χρήστης επιθυμεί, ενεργοποιείς την υπηρεσία
3. Χρεώνεις την υπηρεσία

Αν δεν υπάρχει ενημέρωση και συγκατάβαση από το χρήστη, η χρέωση είναι παράνομη.Αν θέλεις δες το άρθρο 6 και 7 στον παρακάτω σύνδεσμο.
http://www.efpolis.gr/_database/docuploads/sitefile-9145.pdf

chrand
29-12-05, 16:14
Φίλε _Yianni_ τώρα διαβασα το e-mail που τους έστειλες και μπορώ να πώ ότι είναι πάρα πολύ καλό.

Έτσι ενεργός πολίτης, μου αρέσει.

Για πήγαινε τώρα σε παρακαλώ
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=27720
και πές μου, έχουμε τίποτα σε οδηγία του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για τις Αθέμιτες Εμπορικές Πρακτικές των Επιχειρήσεων προς τους Καταναλωτές για την περιπτωσή μου;

Ευχαριστώ

_Yiannis_
29-12-05, 21:15
Μπορείς να στείλεις ένα fax στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή, με όλα αυτά που περιγράφεις ότι έγιναν. Το Link είναι: http://www.efpolis.gr/

chatasos
29-12-05, 21:39
Παράδειγμα καταναλωτή προς μίμηση....
Άριστος:thumbsup1

Καλή τύχη στην περιπέτειά σου:cool:

ipo
29-12-05, 21:58
Συγχαρητήρια και από εμένα.

Αν υπήρχαν πολλοί σαν εσένα θα μας έβλεπαν οι Ευρωπαίοι με δέος.

Πάμε γερά!

:thumb_dup

answer_machine
29-12-05, 22:59
15/4 - 15/5 (2005) νεοι συνδρομητες ειχαν εκπτωση 10% περιλαμβανομενων των δωρεαν υπηρεσιων.

Η προσφορα εληξε κ η χρεωση γινεται πλεον κανονικα. Με ενα απλο τηλ στο 13800 γινεται πιστωση των υπηρεσιων......... don't panic!!!

NoYmErOs
29-12-05, 23:02
15/4 - 15/5 (2005) νεοι συνδρομητες ειχαν εκπτωση 10% περιλαμβανομενων των δωρεαν υπηρεσιων.

Η προσφορα εληξε κ η χρεωση γινεται πλεον κανονικα. Με ενα απλο τηλ στο 13800 γινεται πιστωση των υπηρεσιων......... don't panic!!!

Αυτός ο τρόπος με τον οποίο χρέωσαν χωρίς προειδοποίηση ήταν απαράδεκτος απλά.. τώρα τα πάρτε για έκπτωση μετά κτλπ τα ακούω βερεσέ..

answer_machine
29-12-05, 23:21
Αυτός ο τρόπος με τον οποίο χρέωσαν χωρίς προειδοποίηση ήταν απαράδεκτος απλά.. τώρα τα πάρτε για έκπτωση μετά κτλπ τα ακούω βερεσέ..

εσταλει ενημερωτικο mail αλλα κ ακομα αν δεν εσταλει με ενα τηλ γινεται πιστωση ο κοσμος που ζουμε δεν ειναι τελειοσ υπαρχουν κ χειροτερα!!!

NoYmErOs
29-12-05, 23:32
Ναι υπάρχουν χειρότερα αλλά όταν είναι να πληρώσω ζητάω αυτό που τουλάχιστον το προσφέρουν και άλλες εταιρίες..

Πχ στην εταιρία που δουλεύω αυξήσεις και χρεώσεις όταν είναι να γίνουν πάντα μα πάντα στέλνουμε από mail fax ταχυδρομικώς και σε μεγάλο ποσοστό τηλεφωνικά..

Άλλο τόσο που αυτοί θέλουν να καλούνται και μεγάλη εταιρία..

answer_machine
29-12-05, 23:37
Ναι υπάρχουν χειρότερα αλλά όταν είναι να πληρώσω ζητάω αυτό που τουλάχιστον το προσφέρουν και άλλες εταιρίες..

Πχ στην εταιρία που δουλεύω αυξήσεις και χρεώσεις όταν είναι να γίνουν πάντα μα πάντα στέλνουμε από mail fax ταχυδρομικώς και σε μεγάλο ποσοστό τηλεφωνικά..

Άλλο τόσο που αυτοί θέλουν να καλούνται και μεγάλη εταιρία..

Οπως ανεφερα εσταλει ενημερωτικο mail κ δεν καταλαβαινω την τοση αναστατωση αν ολα λυνονται με ενα απλο τηλ.

Αλλωστε ο καθε συνδρομητης στο λογαριασμο βλεπει την επιπλεον χρεωση οποτε κ πρατει αναλογα.

stratos111
30-12-05, 00:20
Οπως ανεφερα εσταλει ενημερωτικο mail κ δεν καταλαβαινω την τοση αναστατωση αν ολα λυνονται με ενα απλο τηλ.

Αλλωστε ο καθε συνδρομητης στο λογαριασμο βλεπει την επιπλεον χρεωση οποτε κ πρατει αναλογα.
Δεν το βλεπουν ολοι. Απο τετοια περημενουν να "κονομησουν" καποιοι.
Μην το αφηνουμε ετσι.
Και δεν μηλαω μονο για dsl αλλα για το παντα σ' αυτην την χωρα.
Αν καναμε ολοι μυνησεις για το καθε στραβο που γινοτανε θα ειμασταν πολυ καλυτεροι σε πολλα θεματα.
Ενα απλο παραδειγμα, οι λακουβες στο δρομο.
Πρεπει καποια στιγμη να ξυπνησουμε και να απετουμε αυτα που δικαιουμαστε.
Γιατι αυτοι (κρατικοι φορεις), αν κανουμε ενα λαθος μας καμπανιαζουνε; Γιατι οχι και 'μεις.

_Yiannis_
30-12-05, 01:28
Συγχαρητήρια και από εμένα.

Αν υπήρχαν πολλοί σαν εσένα θα μας έβλεπαν οι Ευρωπαίοι με δέος.

Πάμε γερά!

:thumb_dup
chrand, chatasos, ipo, NoYmErOs,johnkall69, stratos111, ευχαριστώ για τα θετικά σχόλια και τη συμπαράσταση

NaGR
30-12-05, 01:56
τα ίδια και σε εμένα
με χρέωσαν χωρίς ειδοποίηση
την έκοψα χωρίς δεύτερη σκέψη, μπορεί και να μην είναι ο πλέον ενδεδειγμένος τρόπος αντίδρασης αλλά έχω βαρεθεί να μπλέκω στην γραφειοκρατία

_Yiannis_
30-12-05, 02:07
Οπως ανεφερα εσταλει ενημερωτικο mail κ δεν καταλαβαινω την τοση αναστατωση αν ολα λυνονται με ενα απλο τηλ.

Αλλωστε ο καθε συνδρομητης στο λογαριασμο βλεπει την επιπλεον χρεωση οποτε κ πρατει αναλογα.
Δεν υπάρχει καμία αναστάτωση και κανένας πανικός ούτε από εμένα αλλά ούτε και από κανένα εδώ μέσα. Όπως είπα και παραπάνω επικοινώνησα δύο φορές τηλεφωνικά χωρίς αποτέλεσμα και δύο φορές με email. Ενημερωτικό email εγώ δεν έλαβα.
Εσένα μπορεί να σου φαίνονται όλα καλά, εμένα όμως όχι και θα σου εξηγήσω γιατί. Σε κανένα λογαριασμό που λαμβάνω, από διάφορες εταιρείες, δεν έχει γίνει σφάλμα που να είναι σε όφελός μου. Όποτε έγινε κάποιο λάθος αυτό ήταν πάντα σε βάρος της τσέπης μου. Σου φαίνεται αυτό τυχαίο; Εμένα όχι. Γι’ αυτό και πιστεύω ότι πίσω από κάθε τέτοια χρέωση υπάρχει ένα σχέδιο. Και πίσω από το σχέδιο κάποιοι άνθρωποι. Αν σου αρέσει αυτό που κάνουν δώσε τους τα συγχαρητήριά σου.

ipo
30-12-05, 03:18
Ενα απλο παραδειγμα, οι λακουβες στο δρομο.Ποιο είναι το τηλέφωνο που μπορεί να καλέσει κανείς για την επισκευή τους;

stratos111
30-12-05, 11:30
Ποιο είναι το τηλέφωνο που μπορεί να καλέσει κανείς για την επισκευή τους;

Δεν ξερω ποιο ειναι το τηλεφωνο αλλα εγω ενοω οτι αν πεσεις σε λακουβα και παθεις καποια ζημια,μικρη ή μεγαλη, κατεφθειαν να απετησεις αποζημιωση. Αν το κανουνε ολοι θα βγενουν και θα ψαχνουν απο μονοι τους για λακουβες και θα τις κλεινουν.Ασε που θα απετουν σωστους δρομους απο τους εργολαβους και και και.....(πολυ μεγαλο θεμα..:lol:)

ipo
30-12-05, 17:10
Δεν ξερω ποιο ειναι το τηλεφωνο αλλα εγω ενοω οτι αν πεσεις σε λακουβα και παθεις καποια ζημια,μικρη ή μεγαλη, κατεφθειαν να απετησεις αποζημιωση. Αν το κανουνε ολοι θα βγενουν και θα ψαχνουν απο μονοι τους για λακουβες και θα τις κλεινουν.Ασε που θα απετουν σωστους δρομους απο τους εργολαβους και και και.....(πολυ μεγαλο θεμα..:lol:)Το έχω πάθει ήδη. Ανήμερα Χριστούγεννα βρίσκομαι στη Λεωφόρο Ηρακλείου κοντά στο Lidl. Βράδυ με βροχή πέφτω σε μία λακούβα-γκρεμό που ήταν καμουφλαρισμένη από το νερό. Όσοι την περνούσαν με περισσότερα από 40 km/ώρα άλλαζαν λάστιχο μετά από λίγα μέτρα. Επειδή το κοπάνημα ήταν πολύ δυνατό (πήγαινα με 50 km/ώρα και ακούστηκε πολύ δυνατός μεταλλικός θόρυβος) νόμιζα ότι είχε στραβώσει κανένα ψαλίδι και ότι είχαν πετάξει λάδια τα αμορτισέρ που είχαν αλλαχθεί πρόσφατα. Περιμένα μαζί με άλλους 2 ομοπαθούντες επί 3 ώρες την τροχαία για να κάνει καταγραφή συμβάντος για να πάρω αποζημίωση από το Δήμο Ηρακλείου.

Η καταγραφή συμβάντος έγινε από την τροχαία, αλλά δεν χρειάστηκε αποζημίωση, καθότι ούτε το λάστιχο είχε χαλάσει, ούτε η ανάρτηση, απλά είχε στραβώσει λίγο η σιδερένα ζάντα.

Είχα χάσει και το Lord of the Rings ενώ είχα κλείσει εισιτήριο...

Καλό είναι να απαιτούμε τα δικαιώματά μας.

ipo
30-12-05, 17:12
Ποιο είναι το τηλέφωνο που μπορεί να καλέσει κανείς για την επισκευή τους;Το βρήκα: 1521

http://www.206club.gr/forum/viewtopic.php?t=1097

chrand
30-12-05, 17:15
Μπορείς να στείλεις ένα fax στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή, με όλα αυτά που περιγράφεις ότι έγιναν. Το Link είναι: http://www.efpolis.gr/

Έχω ήδη στείλει και την πρώτη φορά όταν έγινε και τώρα που στείλανε τις επιστολές στους κατόχους του συγκεκριμένου μοντέλου.

answer_machine
30-12-05, 19:23
Δεν υπάρχει καμία αναστάτωση και κανένας πανικός ούτε από εμένα αλλά ούτε και από κανένα εδώ μέσα. Όπως είπα και παραπάνω επικοινώνησα δύο φορές τηλεφωνικά χωρίς αποτέλεσμα και δύο φορές με email. Ενημερωτικό email εγώ δεν έλαβα.
Εσένα μπορεί να σου φαίνονται όλα καλά, εμένα όμως όχι και θα σου εξηγήσω γιατί. Σε κανένα λογαριασμό που λαμβάνω, από διάφορες εταιρείες, δεν έχει γίνει σφάλμα που να είναι σε όφελός μου. Όποτε έγινε κάποιο λάθος αυτό ήταν πάντα σε βάρος της τσέπης μου. Σου φαίνεται αυτό τυχαίο; Εμένα όχι. Γι’ αυτό και πιστεύω ότι πίσω από κάθε τέτοια χρέωση υπάρχει ένα σχέδιο. Και πίσω από το σχέδιο κάποιοι άνθρωποι. Αν σου αρέσει αυτό που κάνουν δώσε τους τα συγχαρητήριά σου.

Με ενα απλο τηλ εγω προσωπικα ξεμπερδεψα οποτε το ιδιο μπορει να γινει κ με εσενα.
Λαθη γινονται απο ολους ακομα κ απο μεγαλες εταιρειες δεν ειναι απαραιτητο να το εκαναν εσκεμενα, ισα ισα που επροκειτο για προσφορα η οποια εληξε κ δεν νομιζω οτι προκειτε για σχεδιο οπως λες, οι συνδρομητες δεν ειναι βλακες ξερουν να διαβαζουν τον λογαριασμο κ η εταιρεια γνωριζει οτι απευθυνεται σε νοημοντα οντα.
Εμενα παντως μου το γνωστοποιησε με εμαιλ.

sdikr
30-12-05, 19:38
Με ενα απλο τηλ εγω προσωπικα ξεμπερδεψα οποτε το ιδιο μπορει να γινει κ με εσενα.
Λαθη γινονται απο ολους ακομα κ απο μεγαλες εταιρειες δεν ειναι απαραιτητο να το εκαναν εσκεμενα, ισα ισα που επροκειτο για προσφορα η οποια εληξε κ δεν νομιζω οτι προκειτε για σχεδιο οπως λες, οι συνδρομητες δεν ειναι βλακες ξερουν να διαβαζουν τον λογαριασμο κ η εταιρεια γνωριζει οτι απευθυνεται σε νοημοντα οντα.
Εμενα παντως μου το γνωστοποιησε με εμαιλ.

Μα σου λέει το παίδι


Δεν υπάρχει καμία αναστάτωση και κανένας πανικός ούτε από εμένα αλλά ούτε και από κανένα εδώ μέσα. Όπως είπα και παραπάνω επικοινώνησα δύο φορές τηλεφωνικά χωρίς αποτέλεσμα και δύο φορές με email. Ενημερωτικό email εγώ δεν έλαβα.

_Yiannis_
31-12-05, 00:32
Με ενα απλο τηλ εγω προσωπικα ξεμπερδεψα οποτε το ιδιο μπορει να γινει κ με εσενα.
Λαθη γινονται απο ολους ακομα κ απο μεγαλες εταιρειες δεν ειναι απαραιτητο να το εκαναν εσκεμενα, ισα ισα που επροκειτο για προσφορα η οποια εληξε κ δεν νομιζω οτι προκειτε για σχεδιο οπως λες, οι συνδρομητες δεν ειναι βλακες ξερουν να διαβαζουν τον λογαριασμο κ η εταιρεια γνωριζει οτι απευθυνεται σε νοημοντα οντα.
Εμενα παντως μου το γνωστοποιησε με εμαιλ.
Μπορείς να μου πεις τι έλεγε το email που σου έστειλαν και πότε το έστειλαν;

maik
31-12-05, 00:42
Παραπλανητικη τακτικη απο πλευρας της εταιριας . Η συγκεκεριμενη εχει δωσει και αλλα δειγματα σε αλλους τομεις.
Μα που ειδαν αυτη την τακτικη;; να σε χρεωνουν πρωτα και μετα να πρεπει να παρεις τηλ για να σε ξεχρεωσουν. Σοβαροτατη εταιρια... μαλιστα

ZORO
31-12-05, 06:32
Θα συμφωνήσω με τον maik49 στα λεγομενά του και ίσως είναι καιρός η ΕΕΤΤ να αρχίσει να ρίχνει εκτός από τον ΟΤΕ και σε άλλους καμπάνες όταν αυτοί προσπαθούν να εξαπατήσουν τους πελάτες τους εφαρμόζωντας απαράδεκτες τακτικές.

NoYmErOs
31-12-05, 09:13
Έχει καλά pings όμως… πλάκα κάνω.
Το λέω γιατί αυτές τις δικαιολογίες ακούω όταν λέμε ένα στραβό για μία εταιρία, όποια και να είναι αυτή.

apostol70
31-12-05, 10:48
Παραπλανητικη τακτικη απο πλευρας της εταιριας . Η συγκεκεριμενη εχει δωσει και αλλα δειγματα σε αλλους τομεις.
Μα που ειδαν αυτη την τακτικη;; να σε χρεωνουν πρωτα και μετα να πρεπει να παρεις τηλ για να σε ξεχρεωσουν. Σοβαροτατη εταιρια... μαλιστα

Και να σε χρεώνει και για το τηλέφωνο μην το ξεχνάμε αυτό

chriszg
03-01-06, 04:10
Αληθεύει οτι η Tellas έστειλε ενημερώτικο e-mail για τις νέες χρεώσεις.Και γώ φίλε _Yiannis_ έχω izy tellas και για να είμαι ειλικρινής δεν εδωσα και πολύ σημασία στο e-mail μέχρι που ήρθε ο λογαριασμός!!Τρελά νεύρα!Πήρα τηλ και μου είπαν ότι είχε γίνει λάθος απο τον υπολογιστή,και σε άλλους πελάτες, και ότι θα αφαιρούνταν το ποσό αυτό στον επόμενο λογαριασμό.Όπως και έγινε,ταυτόχρονα με την καινούργια μείωση τιμολογίου!Πέρα απο αυτό το συμβάν κανένα άλλο πρόβλημα.:D

_Yiannis_
03-01-06, 08:21
Αληθεύει οτι η Tellas έστειλε ενημερώτικο e-mail για τις νέες χρεώσεις.Και γώ φίλε _Yiannis_ έχω izy tellas και για να είμαι ειλικρινής δεν εδωσα και πολύ σημασία στο e-mail μέχρι που ήρθε ο λογαριασμός!!Τρελά νεύρα!Πήρα τηλ και μου είπαν ότι είχε γίνει λάθος απο τον υπολογιστή,και σε άλλους πελάτες, και ότι θα αφαιρούνταν το ποσό αυτό στον επόμενο λογαριασμό.Όπως και έγινε,ταυτόχρονα με την καινούργια μείωση τιμολογίου!Πέρα απο αυτό το συμβάν κανένα άλλο πρόβλημα.:D
Φίλε chriszg, είμαι πολύ επιφυλακτικός σχετικά με τα λάθη σε βάρος των καταναλωτών. Αν το έχεις αυτό το email και δε σου είναι κόπος, δημοσίευσε το εδώ στο forum.

chriszg
03-01-06, 13:06
Δυστηχώς _Yiannis_ δεν έχω κρατήσει αυτό το e-mail.Θυμάμαι όμως ότι αναφερόταν στη μείωση των τιμών καθώς και στη χρέωση πλέον των Extra web space και Virtual Disk τα οποία όταν έκανα το συμβολαιο (τέλη Μαίου) ήτανε δωρεάν και ούτε που τα χρησιμοποιήσα βέβαια.Έγραφε τέλος ότι όσοι δεν επιθυμούσαν να χρησιμοποιούν αυτές τις υπηρεσίες (και να χρεώνονται!) να έστελναν ένα e-mail ή τηλ στο 13800.
Φίλε και γώ είμαι πόλυ επιφυλακτικός σχετικά με τα λάθη σε βάρος καταναλωτών και έτσι πιστεύω πρέπει να είμαστε!

_Yiannis_
03-02-06, 03:52
Τελικά, στο λογαριασμό που έλαβα στις 1.2.2006, πίστωσαν τις επιπλέον χρεώσεις.

agriojohn
05-02-06, 00:02
Guys to enimerotiko oi xreoseis gia ta extra itan sto enimerotiko pou elege oti i xreosi ginetai 29.9 Euro. Apla oloi mas eidame ta 29.9 kai kaneis den eide ta ypoloipa.
Ki ego stin arxi diavasa mono tin meiosi alla otan irthe o logariasmos kai pira tilefono mou to eipan kai etsi itan. distixos logo format to exo xasei to minima.

Sorry gia ta greeklish alla eimai me Internet explorer 7 kai molis tora anakalipsa oti den girizei ellinika.

@ ADSLgr.com All rights reserved.