PDA

Επιστροφή στο Forum : Πέφτει το Internet όταν με καλούν στο τηλέφωνο



ganged
26-03-09, 00:43
Σας παρακαλω καποιος να με βοηθησει...η συνδεση μ διακοπτετε οταν με καλουν και απαντησω απο το σταθερο...εχο forthnet και εχο το μοντεμ thomson v7 585 ... σας παρακαλω εποικινωνηστε μαζη μου...

ariadgr
26-03-09, 00:44
Φίλτρο πριν από κάθε τηλέφωνο υπάρχει;

ardi21
26-03-09, 04:06
Οπως σου ειπε ο ariadgr βαλε φιλτρο σε ΟΛΕΣ τις συσκευες τηλεφωνου που εχεις στο σπιτι σου και θα εισαι μια χαρα.

Αυτο ειναι κλασσικο προβλημα οταν δεν υπαρχουν φιλτρα.

ganged
26-03-09, 15:59
εχς\ω φιλτρο..

........Auto merged post: ganged πρόσθεσε 0 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

εχω* φιλτρο

DSLaManiaC
26-03-09, 16:38
Σε όλα τα τηλέφωνα?

noname85
26-03-09, 16:39
και στο συναγερμο!!!!

Spiros_slb
26-03-09, 16:55
Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζει και ένας φίλος μου ο οποίος έχει και αυτός Forthnet .Το τηλέφωνό του είναι ασύρματο ενώ το router είναι το κλασσικό μοντέλο της Linksys που έδινε ο ΟΤΕ.Έχει τοποθετήσει και φίλτρο αλλά τίποτε.Μήπως δημιουργείται κάποιο conflict όταν κλείνει το τηλέφωνο με το router καθώς και τα δύο εκπέμπουν στα 2.4GHz;;:hmm:

DSLaManiaC
26-03-09, 16:58
Καμμία σχέση.

Έχει τοποθετήσει παντού φίλτρα εκτός του router?

Επίσης έχει δοκιμάσει άλλο φίλτρο/α γιατί αρκετές φορές είναι προβληματικά?

terryk
26-03-09, 18:57
Ειχα κ'εγω τα ιδια προβληματα.

Το modem ενωμενο στην κεντρικη εισοδο της γραμμης στο σπιτι, με τηλεφωνο στο ιδιο σημειο με splitter. Μολις απαντουσα η επαιρνα τηλεφωνο επεφτε το DSL. Γυρναγε παλι οπως μιλουσα.

Εβγαλα ολα τα αλλα τηλεφωνα, αλλαξα συσκευη τηλεφωνου σε απλη (οχι ασυρματη), εβαλα φιλτρα οπου επρεπε (και στον συναγερμο) αλλα παλι τα ιδια.

Εν τελει, ειταν βραχυκυκλωμα στις γραμμες του σπιτιου.

Αποσυνδεσα τις γραμμες που συνεχιζαν στα αλλα δωματια μία-μία (ολες ειχαν προβλημα) και το προβλημα καθαρισε.
Πρωτη ευκαιρια θα περασω εξωτερικες γραμμες (ειναι παλιο το σπιτι) να τελειωνω κα μ'αυτο.

ganged
26-03-09, 19:11
και στο συναγερμο!!!!

τεσπα εχο 1 τιλεφονο σπιτι ..και εχο αλαξει τρια φιλτρα ομωσ παλι τα ιδια...οταν λες συναγερμο τι εννοεισ???

DSLaManiaC
26-03-09, 19:18
sorry for greeklish ξεχνιεμε...τεσπα εχο 1 τιλεφονο σπιτι ..και εχο αλαξει τρια φιλτρα ομωσ παλι τα ιδια...οταν λες συναγερμο τι εννοεισ???

Υποθετικά το είπε μήπως έχεις συναγερμό..

Το router & το τηλέφωνο συνδέονται σε διαφορετικές πρίζες?

Durdyn
26-03-09, 19:27
Δοκίμασε χωρίς καμία τηλεφωνική συσκευή συνδεδεμένη να πάρεις τηλέφωνο από κάποιο κινητό και δες αν πέφτει πάλι

ganged
27-03-09, 15:52
ακούστε παιδες δεν ξερω αν με πιασατε, οπως ειπα οταν με καλουν απο σταθερο η συνδεση διακοπτετε..εχω αλλαξει 3 φιλτρα μεχρι τωρα(αλλα παλι τα ιδια)...εχο διαχωριστη με δυο θηρες ,στην μια το φιλτρο μετα τηλεφωνο και στην αλλη το ρουτερ...ΠΕΦΤΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΜΕ ΚΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΣΗΚΩΣΩ ΤΟ ΣΤΑΘΕΡΟ sorry for caps..

Durdyn
27-03-09, 20:36
Δοκίμασε άλλη τηλεφωνική συσκευή να δεις μήπως και φταίει αυτή.
Και επίσης δοκίμασε το ρούτερ απευθείας στην πρίζα χωρίς καμία τηλεφωνική συσκευή συνδεδεμένη στο σπίτι, αυτό που σου είπα παραπάνω.

Επίσης δώσε στοιχεία γραμμής και κανένα διάγραμμα με το DMT

hel
28-03-09, 09:58
ακούστε παιδες δεν ξερω αν με πιασατε, οπως ειπα οταν με καλουν απο σταθερο η συνδεση διακοπτετε..εχω αλλαξει 3 φιλτρα μεχρι τωρα(αλλα παλι τα ιδια)...εχο διαχωριστη με δυο θηρες ,στην μια το φιλτρο μετα τηλεφωνο και στην αλλη το ρουτερ...ΠΕΦΤΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΜΕ ΚΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΣΗΚΩΣΩ ΤΟ ΣΤΑΘΕΡΟ sorry for caps..

Περιέγραψε την συνδεσμολογία σου. Πόσες πρίζες έχεις και τι έχεις πάνω στη καθεμία.
Αν βγάλεις τα τηλέφωνα και καλέσεις από το κινητό σου, πέφτει πάλι η σύνδεση;

ganged
28-03-09, 14:55
τεσπά παιδες ευχαριστώ για την βοήθεια...τπτ απο τα παραπανο δεν φταιει , ηρθε ενα παλικαρι απο την forthnet και μου ειπε οτι μαλλον πρεπει να βραχυκυκλωνουν οι γραμμες τηλεφωνου..αλλιως μονο ο θεος ξερει τι γινετε :P

aa144
28-03-09, 15:11
Έ, αφού το είπε το παληκάρι της Forthnet, να το γράψουμε και στο βιβλίο με τα μεγάλα αποφθέγματα...

Δεν μας λες και την εξασθένιση της γραμμής σου καλύτερα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.