PDA

Επιστροφή στο Forum : απαραδεκτη η εξυπηρετηση πελατων και του Helpdesk της HOL



Σελίδες : [1] 2

groove54
28-12-05, 12:43
Καλα ε στο helpdesk της HOL μετα απο 16' λεπτα αναμονης βαζει ενα κομματακι!

JohnJ
28-12-05, 16:22
Άστα έχουν πανικοβληθεί τώρα με τα πακέτα...έχει πέσει πολύ λαος που παίρνει τηλέφωνο μόνο να ρωτήσει για την εξέλιξη της αίτησης ενεργοποίησης του και γίνεται πανικός.

Εμένα αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι ποτέ δεν κατάφερα να πετύχω το online helpdesk από το site, πάντα μου βγάζει offline και να αφήσω email. :(

dipa57
29-12-05, 00:02
Καλα ε στο helpdesk της HOL μετα απο 16' λεπτα αναμονης βαζει ενα κομματακι!

Έχεις δει το helpdesk της TELEDOME;
Εϊναι λίγο ακριβό αλλά βάζει κάτι διαφημίσεις ...:haha

touristen
29-12-05, 01:03
Από την μία τους καταλαβαίνω...αλλά από την άλλη...να έχω κάνει την αίτηση 21 του μήνα...και να έχει πάει 29 και να μην έχει ενεργοποιηθεί ακόμα η συνδρομή (όχι η dsl γραμμή), ενώ σε άλλους φίλους να ενεργοποιείται στο 10λεπτο που στέλνουν το fax...ε...παραπάει...

Αν δεν γίνει και τπτ αύριο, με βλέπω να πηγαίνω στα κεντρικά ζωσμένος με εκρηκτικά...:evil:

alexis79
29-12-05, 02:03
Κατ αρχην να σας καλησπερισω ολους,διαβαζα καιρο το site αλλα μη εχοντας την οικονομικη δυνατοτητα για adsl συνδεση ενοιωθα λιγο ξενος και δεν εκανα το βημα της εγγραφης.
Νομιζα πως το τελευταιο-η μη υπαρξη adsl- δε θα ητανε πια προβλημα οταν πριν 20 ημερες εκανα το λαθος και νομιζα οτι κανοντας μια αιτηση στην ΗΟL θα γινομουνα και γω μελος αυτης της προνομιουχου ταξης των κατοχων γρηγορου internet.Αμ δε!!
Για να γινω ποιο συγκεκριμενος στις 10/12 εκανα αιτηση στον Γερμανο της γειτονιας μου(αγοραζοντας και παραλαμβανοντας τον εξοπλισμο) για το πακετο τησ HOL 384 αdsl 6+6μηνες,με ολες τις γνωστες-και τελικα ψευτικες υποσχεσεις-περι ενεργοποιησης σε10 εργασιμες κτλ που εχουνε αναφερει και αλλοι σ αυτο το φορουμ αναλυτικα.
Περνουσανε οι μερες χωρις να εχω προσβαση με τo username και το password που ειχα δηλωσει,στα managment tools toy site tis HOL για να πληροφορηθω την πορεια της αιτησης μου και εκει πραγματικα που σκεφτηκα οτι κατι πηγε πολυ στραβα ητανε πως σε ερωτηση μου στον ΟΤΕ περι της πορειας τησ αναβαθμησης της pstn γραμμης μου σε adsl,ελλαβα την απαντηση πως καμια τετοια αιτηση δεν εχει φτασει σε αυτους.
Και εκει ξεκινησε ο γολγοθας της προσπαθειας επικοινωνιας μου με την HOL..
προσπαθησα να επικοινωνησω ολες τις ωρες της ημερας με την εξυπηρετηση πελατων,το αποτελεσμα?ατελειωτη ωρα αναμονης και στο τελος η γραμμη επεφτε.
Ειπα να στειλω email... καμια απαντηση...
και ολα αυτα επι 4-5 μερες...
Χτες 28\12 αγανακτησμενος τηλεφωνισα ξανα και δυστηχως τα ακουσε η τηλεφωνητρια που δε φταιει σε τιποτα,η οποια εν τελη μετα απο φωνες με συνδεει με εναν πωλητη οποιος με φανερη απογοητευση στον τονο της φωνης-καθως καταλαβε οτι δεν ημουνα μελλοντικος αγοραστης-με ενημερωσε οταν τον ρωτησα για την πορεια της αιτησης μου πως καμια αιτηση με το ονομα μου δεν εχει φτασει σε αυτους!!!
Λεω αδυνατον εχω τη φωτοτυπια του φαξ,απντηση :περνα απο τα γραφεια της HOL να κσανακανεις αιτηση η στειλτην με φαξ ξανα.
Επηδη καταλαβα οτι εκανα το λαθος και εμπλεξα με μια εταιρια η οποια δεν ειναι συνεπης και σοβαρη με τους πελατες της πηγα απο τα γραφεια τησ στο Μαρουσι-3ωρες πηγαινε ελα στη μποτηλιαρισμενη λογω βροχης αθηνα-Μια κυρια του τμηματος μεταπωλησης με πληροφορησε οτι ειχε προβλημα το φαξ τους και δεν λαμβανε τις αιτησεις που γινανε μεσω Γερμανου-προβλημα τους ,εγω τι χρωσταω αν δεν μπορουνε να επικοινωνησουνε με τους συναργατες τους???-και εβγαλε φωτοτυπια την αιτηση μου και με πληροφορησε οτι μπορω να χρησιμοποιω απο την ιδια μερα το username και password απο την ιστιοσελιδα της HOL για να βλεπω την πορεια του λογαριασμου μου μεχρι να κανει και ο ΟΤΕ την αναβαθμηση γραμμης-ειπε θα εστελενε την αιτηση την ιδια κιολας μερα στον ΟΤΕ-
Μαντεψτε σημερα το βραδυ που εδωσα username και password μεσω του site tis HOL αν ειδα προκοπη... οχι φυσικα τα ιδια με πριν.
Αυριο θα τους ξαναπαρω τηλ για να ρωτησω μηπως δεν ελαβαν την και την αιτηση που εκανα στα...γραφεια τους μεσα!!!
Προσωπικα,ανεξαρτητως αν τελικα συνδεθω-ουτε το γεφυρι της αρτας να ητανε η συνδεση μου- μετανιωσα που αγορασα το πακετο της hol και για να γλυτωσω μερικα ευρω δεσμευτικα με μια εταιρια η οποια συμπεριφερεται με αυτον τον τροπο στους πελατες και διχνει για μενα ελλιψη σοβαροτητας και επαγγελματισμου.Ειδικα αυτη την αναμονη στο τηλεφωνο δεν την συναντας ουτε σε τηλεφωνικο ραντεβου για το ΙΚΑ-και ευτηχως μενω Αθηνα σκεψου να μενα επαρχια και να μου ελεγαν ...περνα απο δω-
Συναντησα μια δημοσιουπαλληλικη νοοτροπια που δεν περιμενα...
Τουλαχιστον-γιατι πολλοι λενε για τον ΟΤΕ-στο 134 δεν περιμενεις πανω απο 5 λεπτα και αυτο σπανια.
Για μενα δεν αποτελει δικαιολογια το γεγονος οτι λογω της προσφορας επεσε ολος ο κοσμος μαζι κ.τ.λ γιατι αν θες να λεγεσαι σοβαρη εταιρια δημιουργεις και το καταλληλο υποβαθρο απο πλευρας εσωτερικης οργανωσης για να εξυπηρετησεις τον αυξημενο ογκο των υποχρεωσεων που προκειται να δημιουργηθουνε λογω αυτης της προσφορας,δεν πας να κανεις "αρπαχτη"

Και τελικα ρωτω: φταιει μεν το κρατος και το μονωπολιο του ΟΤΕ για τη μη εξαπλωση του ιντερνετ στην ελλαδα σε σχεση με την υπολοιπη Ε.Ε,μηπως ομως φταιει και ο αντιεπαγγελματισμος με τον οποιον συμπεριφορενται καποιες εταιριες στους πελατες τους που μας παρουσιαζονται ως "μεσσιες" στην τελικη?

no_logo
29-12-05, 02:13
κανε αίτηση σε άλλη εταιρεία και γράψε την hol @@@@
αλλά αν είναι δυνατόν προσπάθησε να πάρεις κάποια βεβαίωση από αυτούς ότι αν βρούνε την αίτηση δεν θα σε δεσμευσουνε.


Και τελικα ρωτω: φταιει μεν το κρατος και το μονωπολιο του ΟΤΕ για τη μη εξαπλωση του ιντερνετ στην ελλαδα σε σχεση με την υπολοιπη Ε.Ε,μηπως ομως φταιει και ο αντιεπαγγελματισμος με τον οποιον συμπεριφορενται καποιες εταιριες στους πελατες τους που μας παρουσιαζονται ως "μεσσιες" στην τελικη?

μεγάλη αλήθεια.

ο οτε λειτουργεί σαν εξιλαστήριο θύμα σε αρκετές περιπτώσεις για να καλύπτει την ανεπαρκεια των υπολοιπων.

alexis79
29-12-05, 02:17
κανε αίτηση σε άλλη εταιρεία και γράψε την hol @@@@
αλλά αν είναι δυνατόν προσπάθησε να πάρεις κάποια βεβαίωση από αυτούς ότι αν βρούνε την αίτηση δεν θα σε δεσμευσουνε.






φιλε μου θα το εκανα πιστεψε με ,μετα απο τοση ταλαιπωρια ,αλλα δυστηχως εχω παραλαβει τον εξοπλισμο και εχω πληρωσει τα 236 euros στον Γερμανο(πριν αρκετεεεες μερες...)

no_logo
29-12-05, 02:21
συμβόλαιο εχεις υπογράψει έτσι;
προσπάθησε να το βρεις και να διαβάσεις τι λέει για τέτοιες περιπτώσεις. Αν αυτό που γράφεις παραπάνω για τις 10 εργάσιμες το αναφέρει πήγαινε το κουτί στα γραφεία τους ;)
Τραβα και μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ (http://www.eett.gr) ετσι για να τρέχουνε ;)

sdikr
29-12-05, 02:46
Δεν φταίει η Hol, άλλος φταίει,

ΥΓ και εγώ δουλέυω σε κατάστημα με υπολογιστές, και έχουμε συνεργάτη που κάνουμε τις αιτησείς, όταν στέλνω την αίτηση, πέρνω την επόμενη να ρωτήσω αν μιλήσαν με την hol και να όλα είναι εντάξει.

και μου απαντά ο συνεργάτης οτι ναι είναι εντάξει, (ναι του εμπιστέυομαι, )

το πρόβλημα σου ειναι με τον Γερμανο, το οτι δεν εκανε ενα τηλέφωνο στην Hol να ρωτήσει αν όλα πήγαν καλά

no_logo
29-12-05, 02:53
Δεν φταίει η Hol, άλλος φταίει,

ΥΓ και εγώ δουλέυω σε κατάστημα με υπολογιστές, και έχουμε συνεργάτη που κάνουμε τις αιτησείς, όταν στέλνω την αίτηση, πέρνω την επόμενη να ρωτήσω αν μιλήσαν με την hol και να όλα είναι εντάξει.

και μου απαντά ο συνεργάτης οτι ναι είναι εντάξει, (ναι του εμπιστέυομαι, )

το πρόβλημα σου ειναι με τον Γερμανο, το οτι δεν εκανε ενα τηλέφωνο στην Hol να ρωτήσει αν όλα πήγαν καλά



πηγα απο τα γραφεια τησ στο Μαρουσι-3ωρες πηγαινε ελα στη μποτηλιαρισμενη λογω βροχης αθηνα-Μια κυρια του τμηματος μεταπωλησης με πληροφορησε οτι ειχε προβλημα το φαξ τους και δεν λαμβανε τις αιτησεις που γινανε μεσω Γερμανου-προβλημα τους ,εγω τι χρωσταω αν δεν μπορουνε να επικοινωνησουνε με τους συναργατες τους???-και εβγαλε φωτοτυπια την αιτηση μου και με πληροφορησε οτι μπορω να χρησιμοποιω απο την ιδια μερα το username και password απο την ιστιοσελιδα της HOL για να βλεπω την πορεια του λογαριασμου μου μεχρι να κανει και ο ΟΤΕ την αναβαθμηση γραμμης-ειπε θα εστελενε την αιτηση την ιδια κιολας μερα στον ΟΤΕ-
Μαντεψτε σημερα το βραδυ που εδωσα username και password μεσω του site tis HOL αν ειδα προκοπη... οχι φυσικα τα ιδια με πριν.

δεν φταίει μόνο ο γερμανός ;)

sdikr
29-12-05, 02:55
δεν φταίει μόνο ο γερμανός ;)

Ναι αλλά ο Γερμανος δεν πήρε να ρωτήσει αν πήγαν οι αιτήσεις ;)

killer_instinct
29-12-05, 03:00
Μην μιλάτε για την εξυπηρέτηση της HOL. Εγώ είμαι πολλά χρόνια συνδρομητής (που να μην ήμουν) και με έχουν ξεσκίσει στην αναμονή.. Ατελείωτες ώρες ξυσίματος οι υπάλληλοι της HOL (εκτός και αν δεν φτάνουν οπότε, "Κόκκαλη, πάρε άλλους!")...
Ευτυχώς που έχω την Teledome, με σταθερή χρέωση τηλεφώνημα, οπότε το αφήνω να περιμένει και όταν τελειώσει το ξύσιμο απαντάνε!
Πριν από έναν μήνα που πήρα, περίμενα 10 λεπτά ΑΚΡΙΒΩΣ, με το ρολόι!

sdikr
29-12-05, 03:03
Μην μιλάτε για την εξυπηρέτηση της HOL. Εγώ είμαι πολλά χρόνια συνδρομητής (που να μην ήμουν) και με έχουν ξεσκίσει στην αναμονή.. Ατελείωτες ώρες ξυσίματος οι υπάλληλοι της HOL (εκτός και αν δεν φτάνουν οπότε, "Κόκκαλη, πάρε άλλους!")...
Ευτυχώς που έχω την Teledome, με σταθερή χρέωση τηλεφώνημα, οπότε το αφήνω να περιμένει και όταν τελειώσει το ξύσιμο απαντάνε!
Πριν από έναν μήνα που πήρα, περίμενα 10 λεπτά ΑΚΡΙΒΩΣ, με το ρολόι!

Δωρεαν;;;;;;;; σταθερή;;;;;

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=20077

ipo
29-12-05, 03:03
Επίσης ευθύνη φέρει και ο κόσμος που προκειμένου να γλυτώσει 10 ευρώ/μήνα βάζει μεσάζοντα σε ξένη γραμμή. Είναι αναμένομενο ότι με αυτόν τον τρόπο καθυστερεί τη διαδικασία και αυξάνει τα ενδεχόμενα προβλήματα.

Το ADSL είναι πολύ ακριβό στην Ελλάδα. Αν όμως κάποιος δέχεται να πάρει κάποιο ρίσκο και να κάνει μερικούς συμβιβασμούς (μακρόχρονα συμβόλαια, μεσάζοντας στη γραμμή του ΟΤΕ) προκειμένου να κερδίσει κάποια χρήματα, τότε δεν πρέπει να περιμένει και πολλά. Διότι το ρίσκο άλλοτε σε ανταμείβει, άλλοτε έρχεται εναντίον σου.

Σου εύχομαι καλή τύχη με το πρόβλημά σου, αλλά τονίζω (για να το βλέπουν οι πιθανοί αγοραστές υπηρεσίας όπως αυτή που προσπαθείς να αποκτήσεις) ότι πήρες το ρίσκο σου και έχασες. Επομένως θα είχες αποφύγει αυτή την ταλαιπωρία αν έκανες αίτηση απευθείας στον ΟΤΕ (αφού είναι δικές του οι γραμμές ADSL), αντί να επαναπαυθείς στις υποσχέσεις των 2 εταιρειών που έβαλες στη μέση (έβαλες δύο μεσάζοντες: Γερμανό + HOL).

no_logo
29-12-05, 03:05
Ναι αλλά ο Γερμανος δεν πήρε να ρωτήσει αν πήγαν οι αιτήσεις ;)


γερμανός εχετε βάλει το fax στην μπρίζα;

hol ναι, αλλά μας τελείωσε το χαρτί

αν μια εταιρεία που παίρνει αιτήσεις συνδρομής με το fax δεν εχει την ικανότητα να το χρησιμοποιεί τότε να κλείσει το μαγαζί

sdikr
29-12-05, 03:07
γερμανός εχετε βάλει το fax στην μπρίζα;

hol ναι, αλλά μας τελείωσε το χαρτί

αν μια εταιρεία που παίρνει αιτήσεις συνδρομής με το fax δεν εχει την ικανότητα να το χρησιμοποιεί τότε να κλείσει το μαγαζί

Θα γίνω κακός!!

τότε απο άλλους γιατί τις πέρνει; (τις αιτήσεις )

ipo
29-12-05, 03:10
Μην μιλάτε για την εξυπηρέτηση της HOL. Εγώ είμαι πολλά χρόνια συνδρομητής (που να μην ήμουν) και με έχουν ξεσκίσει στην αναμονή.. Ατελείωτες ώρες ξυσίματος οι υπάλληλοι της HOL (εκτός και αν δεν φτάνουν οπότε, "Κόκκαλη, πάρε άλλους!")...
Ευτυχώς που έχω την Teledome, με σταθερή χρέωση τηλεφώνημα, οπότε το αφήνω να περιμένει και όταν τελειώσει το ξύσιμο απαντάνε!
Πριν από έναν μήνα που πήρα, περίμενα 10 λεπτά ΑΚΡΙΒΩΣ, με το ρολόι!Ούτε εγώ είμαι ευχαριστημένος με την εξυπηρέτηση πελατών της HOL. Οι μόνες εταιρείες που με έχουν αφήσει ευχαριστημένο είναι η FORTHnet και η Altec. HOL, Telepassport, Teledome (η χειρότερη εξυπηρέτηση πελατών που έχω συναντήσει, γι' αυτό και την έκοψα, βάζοντας flat-rate σταθερή τηλεφωνία Altec), Vivodi με απογοήτευσαν όσον αφορά το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών. Φροντίζουν να έχουν πληθώρα υπαλλήλων στο τμήμα πωλήσεων, αλλά αφού σε πάρουν πελάτη σε κατευθύνουν στο ανεπαρκές τμήμα εξυπηρέτησης πελατών.

wizardakis
29-12-05, 03:13
Μην μιλάτε για την εξυπηρέτηση της HOL. Εγώ είμαι πολλά χρόνια συνδρομητής (που να μην ήμουν) και με έχουν ξεσκίσει στην αναμονή.. Ατελείωτες ώρες ξυσίματος οι υπάλληλοι της HOL (εκτός και αν δεν φτάνουν οπότε, "Κόκκαλη, πάρε άλλους!")...
Ευτυχώς που έχω την Teledome, με σταθερή χρέωση τηλεφώνημα, οπότε το αφήνω να περιμένει και όταν τελειώσει το ξύσιμο απαντάνε!
Πριν από έναν μήνα που πήρα, περίμενα 10 λεπτά ΑΚΡΙΒΩΣ, με το ρολόι!

τι ψαχνετε να βρειτε?ολες ετσι δεν ειναι?βαζουνε καμια δεκαρια υπαλληλους στην τεχνικη υποστηριξη να καλυπτουν ολες τις βαρδιες και τα ρεπο και οι πελατες περιμενουν στην γραμμη ! Απ οτι εχω καταλαβει ολες οι εταιρειες θελουν να εχουν μια υποτυπωδες τεχν υποστηριξη ισα ισα για να υπαρχει βρε παιδι μου ! και να ηταν και χωρις χρεωση ας παει στα κομματια !Τωρα απ οτι γνωριζω ολες εχουν χρεωση απο την αναμονη!:evil:

no_logo
29-12-05, 03:14
Θα γίνω κακός!!

τότε απο άλλους γιατί τις πέρνει; (τις αιτήσεις )

μα ρε sdikr ο ίδιος ο υπάλληλος της hol του το είπε του ανθρώπου πως το fax ήταν χαλασμένο:rtfm:

JohnJ
29-12-05, 03:34
Μάλλον οι υπάλληλοι στο Γερμανό δεν κάνουν τη δουλεία τους σωστά, γιατί έχει ακουστεί πολλές φορές αυτό το θέμα με χαμένες αιτήσεις απο Γερμανό. Έχω αηδιάσει, κάτι δεν πάει καλά.

Σε αντίθεση με τον άκρως υπεύθυνο υπάλληλο sdikr που παίρνει να επιβεβαιώσει την επόμενη μέρα την αίτηση για σιγουριά. Γιατί προφανώς αυτός θα είναι υπεύθυνος αν δεν πήγε, αφού απο τα χέρια του πέρασε η αίτηση και αυτός την έστειλε.

Κοινώς επιβεβαιώνεται τα πάντα...μη περιμένετε να σας έρθουν ουρανοκατέβατα!

alexis79
29-12-05, 03:59
Σου εύχομαι καλή τύχη με το πρόβλημά σου, αλλά τονίζω (για να το βλέπουν οι πιθανοί αγοραστές υπηρεσίας όπως αυτή που προσπαθείς να αποκτήσεις) ότι πήρες το ρίσκο σου και έχασες. Επομένως θα είχες αποφύγει αυτή την ταλαιπωρεία αν έκανες αίτηση απευθείας στον ΟΤΕ (αφού είναι δικές του οι γραμμές ADSL), αντί να επαναπαυθείς στις υποσχέσεις των 2 εταιρειών που έβαλες στη μέση (έβαλες δύο μεσάζοντες: Γερμανό + HOL).


Δεν ειμαι κανενας ειδημονας με τα θεματα υπολογιστων ,internet,adsl ολα αυτα τα χρησημοποιω καθαρα για λογους ψυχαγωγιας...ενημερωνομαι καθαρα απο χομπυ με κανα 2 περιοδικα το μηνα και τιποτα αλλο...
Δεν μπορω ννα ξερω αν η γραμμες adsl ανηκουνε στον ΟΤΕ η οχι,δεν μπορω να ξερω ποιο μοντεμ π.χ ειναι καλυτερο και γιατι ή τι ρολο παιζει ο καθε internet provider-εχω και μια οικογενεια να συντηρισω,δουλευω σε μια δουλεια ασχετη με pc,η κορη μου ειναι 2 μηνων και θελει το χρονο της οταν λειπει η γυναικα μου-οποτε δεν μπορω να ξερω και-δεν εχω το χρονο να μαθω αν θες- ποια ειναι η καλυτερη διαδικασια αποκτησης adsl και απο ποιον!
Αλλα ξερω δυο πραγματα:
Aν η υποθεση "εξαπλωση του ευρυζωνικου ιντερνετ στην ελλαδα"περναει μεσα απο "ρισκα" με αναξοιοπιστες εταιριες-μετα απο τοσα που περασα νομιζω οτι μπορω να το λεω αυτο για την HOL- οπως λες τοτε εχει χαθει το παιχνιδι.Δεν παιζω στοιχημα ουτε ιπποδρομο για να παιρνω κανενος ειδους ρισκα ,οταν υποτηθεται οτι εχω να κανω με νομιμες εταιριες,που διαλαλουνε την "πραματια"τους μεσω διαφημησης απο στασεις λεωφορειων μεχρι σε εξιδηκευμενα περιοδικα του χωρου,ειδικα μαλιστα αν εχω προπληρωσει το συνολο του προιοντος τους εχω διαβασει στο συμβολαιο τι δικαιουμαι και ποτε, και αυτες ειναι ασυνεπεις.Αν παραγγειλω μια κουζινα απο το Χ καταστημα ηλεκτρικων ξερω οτι θα ρθει στην ημερομηνια που οριστικε και αν οχι καποιος θα ενδιαφερθει να μου δωσει λυση-δεν εχω την απαιτηση να σκοτωθει για χαρη μου,εργαζομενος ειναι και αυτος οπως εγω εξαλλου δεν ειμαι μονος πελατης στον κοσμο-.Οταν ομως βλεπω αδιαφορια,συνεχιζομενη ασυνεπεια,ατελειωτες ωρες αναμονης στο τηλεφωνο και περιτεχνο χηρισμο του λογου για προσκαιρο εφυσηχασμο...ε συγνωμη να μου λειπει.
Να σου το πω καθαρα:θελουμε(τε) το adsl να εξαπλωθει σε αυτο που λεμε στον "μεσο ορο"του πολιτη-ατομα σαν και εμενα που ξερουνε τα βασικα-ή θελουμε να μεινει σε μια κληστη καστα ειδημονων που εχουνε τις γνωσεις και την εξιδηκευση πανω στο θεμα(αλλοι γιατι ειναι επαγγελματιες και αλλοι επηδη ειναι χομπυστες)?
Οσο για το δευτερο περι μεσαζοντων δεν το καταλαβαινω...Δηλαδη αν αγορασω ενα μπουφαν και το πληρωσω κανονικα απο ενα καταστημα και βγει ελλατωματικο θα πρεπει να θεωρουμαι κοροιδο που δεν πηγα στις κεντρικες αποθηκες στην Μεταμορφοση?Δινει αυτο το περι μεσαζοντων καποιο αλλοθι στις 2 εταιριες(Γερμανο,ΗΟL)?

ipo
29-12-05, 04:45
Δεν υπάρχει κανένα άλοθι στις εταιρείες με τις οποίες συνεργάστηκες, σχετικά με την κακή ποιότητα εξυπηρέτησης πελατών που έχουν. Φυσικά και φταίνε.

Αν όμως οι εταιρείες έχουν να αντιμετωπίσουν πελάτες που λένε το πρόβλημά τους και μετά το ξεχνάνε ή πάνε σε άλλη εταιρεία και παθαίνουν μετά από λίγο καιρό ακριβώς τα ίδια (αφού το σύστημα δεν άλλαξε, απλά άλλαξε το όνομα της εταιρείας, τότε δεν έχουν κανένα λόγο να αλλάξουν νοοτροπία. Αν οι εταιρείες ξέρουν ότι ο κόσμος τρέχει εκεί που ακούει χαμηλή τιμή, χωρίς να ρωτήσει πριν και να ψάξει λίγο παραπάνω, τότε επαναπαύονται στις διαφημίσεις τους.

Ξέρουμε όλοι ότι τα ινστιτούτα καταναλωτών δεν λειτουργούν αρκετά καλά στη χώρα μας. Ο πολίτης πρέπει από μόνος του να διεκδικήσει τα δικαιώματά του όταν την πατήσει ή να προσέξει όσο περισσότερο μπορεί ώστε να μειώσει τις πιθανότητες να την πατήσει. Με δεδομένη λοιπόν την ανεξέλεγκτη κατάσταση της αγοράς όσο καλύτερα θωρακιζόμαστε ενάντια στις εταιρείες, τόσο το καλύτερο.

Κάποιοι θεωρούν ότι η ηλεκτρική κουζίνα τους θα φτάσει στο σπίτι έγκαιρα και άλλοτε είναι τυχεροί, άλλοτε όχι. Κάποιοι άλλοι φροντίζουν να ρωτήσουν το όνομα του υπαλλήλου που θα αναλάβει την παραγγελία και τον παίρνουν τηλέφωνο για να μάθουν την πορεία της διαδικασίας. Σε κάθε περίπτωση δεν παραγγέλνουν κάτι από ένα κατάστημα όταν ξέρουν ότι ακριβώς το ίδιο προϊόν μπορούν απλά να παραγγείλουν τηλεφωνικά από το ίδιο το εργοστάσιο (αντίστοιχη περίπτωση με το 134 του ΟΤΕ).

Τονίζω ότι τα παραπάνω δεν περιγράφουν το τι είναι σωστό και λογικό, καθότι όπως λες κι εσύ alexis79 η διαδικασία οφείλει να είναι όσο απλή διαφημίζεται. Περιγράφουν όμως τη διαδικασία που πρέπει να κάνει κάποιος που έχει το χρόνο και τη διάθεση ώστε να γλυτώσει ενδεχόμενη ταλαιπωρεία και να κάνει τις εταιρείες να μας αντιμετωπίζουν με σεβασμό και όχι σαν υποχείρια των διαφημίσεών τους.

Εσύ έκανες ένα καλό βήμα, αναφέροντας την απαράδεκτη συμπεριφορά σε ένα forum που διαβάσουν κάποιοι άνθρωποι. Όσοι από χόμπυ ή εργασία (όπως είπες) ασχολούμαστε λίγο παραπάνω με την κατάσταση, γνωρίζουμε από καιρό αυτά τα προβλήματα (και ακόμα περισσότερα και πιο σημαντικά) και κάνουμε ό,τι μπορούμε για να ενημερώσουμε τον ανυποψίαστο κόσμο.

Προσωπικά απογοητεύομαι διότι βλέπω ότι πολλοί δεν έχουν ακόμα συνειδητοποιήσει ότι οι διαφημίσεις δεν λένε όλη την αλήθεια και ότι το λογικό και αυτονόητο δεν είναι το πραγματικό. Γι΄αυτό και πρέπει (παρόλο που είναι απαράδεκτο) να είμαστε επιφυλακτικοί απέναντι σε οποιαδήποτε υπόσχεση.

Αν είχες δει το παρακάτω link, ενδεχομένως να ξανασκεφτόσουν την αγορά του πακέτου της HOL, παρόλο που έχει χαμηλή τιμή σε σχέση με τον ανταγωνισμό.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=15038

Ολοκληρώνοντας επίτρεψέ μου να πω ότι όσα αναφέρεις σε δικαιώνουν απόλυτα, αλλά αφήνουν τις εταιρείες με τις οποίες συνεργάστηκες απτόητες. Αν ήθελες πραγματικά να κάνεις κάτι ώστε η κατάσταση να γίνει πιο λογική και πιο συμβατή με την κοινή λογική, θα μπορούσες να επιστρέψεις το πακέτο πίσω στο κατάστημα από το οποίο το πήρες και να αναφέρεις το πρόβλημα που αντιμετώπισες στη διοίκηση και των δύο εταιρείων, επισημαίνοντας ότι ήταν η αιτία για διακοπή της συνεργασίας σου με τις παραπάνω εταιρείες και της δημοσιοποίησης της ανάρμοστης αντιμετώπισης σε γνωστό forum.

Μερικοί από εμάς αυτά κάνουμε ευελπιστώντας σε ένα καλύτερο μέλλον. Οι υπόλοιποι απλά παραπονιούνται.

Να σου ζήσει η κόρη!

nrg_polini
29-12-05, 05:11
Το λαθος ειναι του Γερμανου και σε πολυ μικροτερο βαθμο του φιλου μας. Προσωπικα θα εκανα ενα τηλεφωνο μετα απο 2-3 ημερες στο Γερμανο να δω αν ολα ηταν οκ, και μετα στη χολ. Νομιζω πως αν το εκανες αυτο απλα θα ειχες μια καθυστερηση 2-3 ημερων. Απλα εκατσες στη στραβη, και αλλα μελη εχουν αναφερει προβλημα με φαξ καποια συγκεκριμενη ημερα,

wizardakis
29-12-05, 07:30
πιστευω οτι η διαδικασια για το συγκεκριμενο πακετο οπως περιγραφεται ειναι λιγο λαθος και γραφειοκρατικη.H hol μπορουσε να φτιαξει ενα software για τον Γερμανο και ο πωλητης να τα εκανε ολα online και οχι φαξ κλπ.Στην περιπτωση της Forthnet εδωσα τα λεφτα στον Γερμανο και μπηκαμε online και καναμε την ενεργοποιηση του username και αυτο ηταν .(βεβαια γραμμη ειχα ηδη απο οτε) .Απλα οι διαδικασιες στις περισσοτερες φορες δεν ειναι καθολου πρακτικες αντιθετα ειναι χρονοβορες και γραφειοκρατικες .Θα μπορουσε πχ και ο Οτε να εφτιαχνε ενα Software που να εκανες online την αιτηση για γραμμη και να το εδινε στους providers.

NoYmErOs
29-12-05, 09:07
ΦΑΧ παίρνει από άλλες εταιρίες και όχι από τον Γερμανό? Επιλεκτικό φαχ δηλαδή...

Να μην απογοητεύεσαι ipo γιατί χάρις τον οδηγό σου κάποιοι έχουν σήμερα DSL, την απέκτησαν εύκολα, εκμεταλλεύονται τις προσφορές και κυρίως δεν γίνονται μπαλάκι από τον έναν στον άλλον(Γερμανός, πλαίσιο κτλπ).

Το θέμα είναι ότι οι συνδέσεις αυτές μέσο Γερμανού και γενικά ενεργοποιήσεις μέσο ISPs έχουν φτάσει στο αποκορύφωμα της βλακείας και τίποτα δεν λειτουργεί ομαλά παρά με καθυστερήσεις και εκνευρισμούς που στο τέλος την πληρώνει ο καταναλωτής.

Εκτός το ότι η χρόνος απόκτησις DSL έγινε 2 βδομάδες μέσο όρο από 3 μέρες που ήταν..

Πριν 1 χρόνο περίπου προβλήματα από ενεργοποιήσεις και καθυστερήσεις υπαιτιότητας ISP υπήρχαν 1 ανά μήνα.. τώρα καθημερινά έχουμε 5 προβλήματα και κανένα από πλευράς ΟΤΕ.

Πριν 1 χρόνο δεν είχαμε επιλογή και ο ΟΤΕ ήταν μονόδρομος., τώρα που υπάρχουν και οι ISPs δείχνουν ανίκανοι να προσφέρουν αυτό που υπόσχονται.

Drow
29-12-05, 09:22
Πολύ κακή εξυπηρέτηση.... Η χειρότερη που έχω συναντήσει ποτέ...

toneworks
29-12-05, 09:56
Να μην απογοητεύεσαι ipo γιατί χάρις τον οδηγό σου κάποιοι έχουν σήμερα DSL, την απέκτησαν εύκολα, εκμεταλλεύονται τις προσφορές και κυρίως δεν γίνονται μπαλάκι από τον έναν στον άλλον(Γερμανός, πλαίσιο κτλπ).

Χμ.. το 3+3 fast internet ειναι καλη προσφορα; Δε βλεπω αλλη. Και 30e συνολο η 384/128 στο 3+3 ειναιι καλη προσφορα οταν η 512/128 η 5μηνη ΑΡΥΣ ερχεται 23.5;


Εκτός το ότι η χρόνος απόκτησις DSL έγινε 2 βδομάδες μέσο όρο από 3 μέρες που ήταν..

Ε φυσικα, αφου οι χρηστες adsl απο 50.000 πανε στους 150.000+ σιγα σιγα και πολλοι απο αυτους μεταπηδανε απο ΑΡΥΣ σε ΑΡΥΣ τι θα γινοταν;


Πριν 1 χρόνο περίπου προβλήματα από ενεργοποιήσεις και καθυστερήσεις υπαιτιότητας ISP υπήρχαν 1 ανά μήνα.. τώρα καθημερινά έχουμε 5 προβλήματα και κανένα από πλευράς ΟΤΕ.

Δεν το σχολιαζω:D


Πριν 1 χρόνο δεν είχαμε επιλογή και ο ΟΤΕ ήταν μονόδρομος., τώρα που υπάρχουν και οι ISPs δείχνουν ανίκανοι να προσφέρουν αυτό που υπόσχονται.

Ανικανος ειναι ο Γερμανος που στελνει τις αιτησεις οποτε του καπνισει. Μια φορα περασα να δω το kit με το linksys που εδινε παλιοτερα και εφριξα. Σε μια ακρη ολες οι αιτησεις με τις φωτοτυπιες των ταυτοτητων (ακριβως κατω απ'τα handsfree, μπανιζα χαλαρα). Ουτε τις εστελνε στην ωρα τους, ουτε τις προσεχε. Εσυ παλι ομως βλεπεις το λαθος στο κουτι.

groove54
29-12-05, 10:13
Εγω αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι στο help desk της HOL αλλα και στο καθε helpdesk της καθε εταριας πρεπει να μιλαμε με εναν συγκεκριμενο ανθρωπο καθε φορα ο οποιος θα γνωριζει και το προβλημα μας. Πχ στην HOL εγω ζηταγα παντα την κυρια τάδε στο τμημα πωλησεων η οποια ηξερα οτι σχολαει καθε μερα στις 10:00. Ετσι με αυτο τον τροπο αμα γινει καμια μ...α ξερεις που να τα χωσεις ρε παιδι μου, που να ριξεις την ευθυνη

NoYmErOs
29-12-05, 11:02
Χμ.. το 3+3 fast internet ειναι καλη προσφορα; Δε βλεπω αλλη. Και 30e συνολο η 384/128 στο 3+3 ειναιι καλη προσφορα οταν η 512/128 η 5μηνη ΑΡΥΣ ερχεται 23.5;

Εγώ μπορώ να πάρω cube τώρα και να είμαι δεσμευμένος μόνο 5 μήνες.. εσύ με το 12μηνο της HOL ή το izi 24 μήνες μπορείς ?;)




Ε φυσικα, αφου οι χρηστες adsl απο 50.000 πανε στους 150.000+ σιγα σιγα και πολλοι απο αυτους μεταπηδανε απο ΑΡΥΣ σε ΑΡΥΣ τι θα γινοταν;

Με μικρές εξαιρέσεις στα μεγάλα DSLAM που είναι πίτα συνέχεια.. δες τα υπόλοιπα που είναι μισά ή άδεια και πόσο καθυστερούν εκεί οι ενεργοποιήσεις ....

Γιατί υπάρχει καθυστέρηση μόνο στις συνδέσεις τύπου 1bill και όχι αν πάρεις στο 134 απευθείας τηλέφωνο ?α ναι ξέρω.. σαμποτάρει ο ΟΤΕ.



Δεν το σχολιαζω:D

Τελευταίο πρόβλημα από πλευράς ΟΤΕ ήταν αυτό με το pcm.. από τότε έχουν αναφερθεί 30 καθυστερήσεις από πακέτα και 1bill συνδέσεις..


Με βάση αυτά που λέγονται στο forum και αντιπροσωπεύουν ένα μερίδιο αγορά.



Ανικανος ειναι ο Γερμανος που στελνει τις αιτησεις οποτε του καπνισει. Μια φορα περασα να δω το kit με το linksys που εδινε παλιοτερα και εφριξα. Σε μια ακρη ολες οι αιτησεις με τις φωτοτυπιες των ταυτοτητων (ακριβως κατω απ'τα handsfree, μπανιζα χαλαρα). Ουτε τις εστελνε στην ωρα τους, ουτε τις προσεχε. Εσυ παλι ομως βλεπεις το λαθος στο κουτι.

Το κουτί το πουλάει ο Γερμανός... Και πέρα από την πώληση δεν αναλαμβάνει τίποτα..

Αλλά συνεχίζουν να αγοράζουν από αυτόν..
Και οι isps αδιαφορούν για την κακή εικόνα των μεταπωλητών τους...

πόσο άραγε θα νοιαστούν για το ίδιο το προϊόν τους..

toneworks
29-12-05, 11:48
Εγώ μπορώ να πάρω cube τώρα και να είμαι δεσμευμένος μόνο 5 μήνες.. εσύ με το 12μηνο της HOL ή το izi 24 μήνες μπορείς ?

Μπορω με το 4μηνο box που ειχα παρει το καλοκαιρι. Το θεμα ειναι, θα κοψεις εσυ τη γραμμη σου για να πας Vivodi; Δε το νομιζω. Οποτε δεν μπορεις να επικαλεισαι οτι μπορεις να εκμεταλλευτεις αυτη τη προσφορα. Δε γινεται να λεμε "οχι στα κουτια" και μετα "α ναι μπορω να το εκμεταλλευτω". Τι να εκμεταλλευτεις; Κατι που εχεις απορριψει;


Με μικρές εξαιρέσεις στα μεγάλα DSLAM που είναι πίτα συνέχεια.. δες τα υπόλοιπα που είναι μισά ή άδεια και πόσο καθυστερούν εκεί οι ενεργοποιήσεις ....

Δηλ αμα δεις τις portes.pdf και τους χρηστες, οι μικρες εξαιρεσεις ειναι τα πιταρισμενα dslam; Ο ΟΤΕ μπορει να σαμποταρει οσο θελει τις ΑΡΥΣ. Εγω οπως και πολλοι αλλοι δε προκειται να δωσουμε 42e για να παρουμε αερα κοπανιστο. Ας βγαλουν τον κοφτη απ'τα πακετα, ας φτιαξουν τα μπουκωμενα dslam και τοτε θα σκεφτουμε αν θελουμε να εχουμε μονιμη δικη μας γραμμη.


Το κουτί το πουλάει ο Γερμανός... Και πέρα από την πώληση δεν αναλαμβάνει τίποτα..
Αλλά συνεχίζουν να αγοράζουν από αυτόν..
Και οι isps αδιαφορούν για την κακή εικόνα των μεταπωλητών τους...
πόσο άραγε θα νοιαστούν για το ίδιο το προϊόν τους..

Ε ναι, ασε που τους παραπεμπουν αμα εχει προβλημα η γραμμη στον ΟΤΕ και γινονται μπαλακι. Ενω αμα παρεις γραμμη απ'τον ΟΤΕ, ειναι ολα τελεια, σκοτωνονται για την ποιοτητα της γραμμης σου.. Καρφωμενα 42, μη σου πω και 48 στην 440/160. Voip και gaming οπως στη διαφημιση του Χατζηγιαννη. Αμα το ψαξεις λιγο, μπορει να σου κατεβει και η beyonce απ'το ταβανι. Τετοιο target group τραβανε οι διαφημισεις και τα μαγαζια τυπου Γερμανος. Και τετοιες διαφημισεις ερχονται απ'τον ΟΤΕ και τις θυγατρικες του.

melontas
29-12-05, 11:51
Από την μία τους καταλαβαίνω...αλλά από την άλλη...να έχω κάνει την αίτηση 21 του μήνα...και να έχει πάει 29 και να μην έχει ενεργοποιηθεί ακόμα η συνδρομή (όχι η dsl γραμμή), ενώ σε άλλους φίλους να ενεργοποιείται στο 10λεπτο που στέλνουν το fax...ε...παραπάει...

Αν δεν γίνει και τπτ αύριο, με βλέπω να πηγαίνω στα κεντρικά ζωσμένος με εκρηκτικά...:evil:


Εγώ που την έχω από 12/12 τιν αίτηση, και ακόμα τίποτα, ... τι να πω?

didisies
29-12-05, 13:27
ποιο φαξ ρε παιδια;
Σιγα μην ειχανε hardware φαξ!
Ενα φαξ server(που αποθηκευει το φαξ σε pdf) εχουνε το οποιο και μπουκωσε με ολα τα φαξ το δευτερολεπτο που δεχεται..

freeblue
29-12-05, 14:12
Εγώ ένα έχω να πώ προςς το παρόν , ότι ι εταιρίες :
Multirama , Γερμανός, και MediaMarkt είναι για το @@ο. , Εντελώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ και μη επαγγεματίες , και εκτός από πολλά γιαουρτώματα , θέλλουν και τις ανάλογεσ καταγγελίες ...
θά γράψω περισσότεα το βράδυ γιατί τώρα έχοθν ανάψει πολλά λαμπάκια ύστερα σπό πολλά τηλέφωνα και προσπάθειανός καταναλωτη να μάθει αν προσφέρεται σε ποια κταστήματα και σε τι τιμές το πακέτο της HOL (6+6) .....

κατι πρεπει να αλλάξειι ...

freeblue
29-12-05, 14:18
όλα αυτά οφείλονται όμως σε μια εταιρεία , που είναι αντεπαγγελματική ... την HOL ....... , γιατί αν ήξερε σε ποια καταστήματα προσφέρεται το πακέτο online , δεν θα χρειαζότανε να πάρω τηλέφωνα σε όλες τις παραπάνω ετιαρίες ....
και περιμέναμε και 20 λεπτά στο τηλέφωνο να μας συνδέσει η γραμματεία με το τμήμα πωλήσεων ... όχι οτι απάντησε , αλλα ωαρέθηκα να περιμένω και την κοροιδία......

ΑΛΗΤΕΣ επιεικώς!

alexis79
29-12-05, 16:15
να αναφέρεις το πρόβλημα που αντιμετώπισες στη διοίκηση και των δύο εταιρείων, επισημαίνοντας ότι ήταν η αιτία για διακοπή της συνεργασίας σου με τις παραπάνω εταιρείες και της δημοσιοποίησης της ανάρμοστης αντιμετώπισης σε γνωστό forum.






Σε αυτο εχεις απολυτο δικιο αλλα δεν βρηκα πουθενα καποια διευθυνση ειτε email για την περιπτωση της HOL για επιστολες υποψιν της διοιηκησης.Ολα σε παραπεμπανε σε πωλητες,τεχνικους ή στο managmet(στο τελευταιο εστειλα e-mail αλλα τιποτα ουτε καν διαβαστηκε) και ημουνα στο τσακ σημερα να παρω τηλ σε καποια οργανωση καταναλωτων η στην ΕΕΤΤ που μου προτεινε και ο χρηστης no logo.


Τελως παντων το κομφουζιο συνεχιστηκε και σημερα,πηγα παλι εκει ζητησα την κυρια που μιλησα χτες και της εξηγησα οτι παλι δεν ενεργοποιηθηκανε οι κωδικοι κ.τλ. μου λεει :αδυνατον γεματη εκπληξη,της λεω:"ω ναι ειναι δυνατον για ψαξτο" της λεω.
Μετα απο λιγο ξαναηρθε ζητωντας χιλια συγνωμη και λεγοντας μου οτι η αιτηση εχει ενεργοποιηθει απο πλευρας HOL και θα στειλει η ιδια την αιτηση στον ΟΤΕ με την ενδειξη επειγον(εκει με πιασανε γελια δεν αντεξα,εδω δεν μπορουνε να ενεργοποιησουνε μια αιτηση που εκανα μεσα στα γραφεια τους, το επειγον στον ΟΤΕ με μαρανε σκεφτηκα)
Οι κωδικοι μου ενεργοποιηθηκανε παντως αλλα adsl με βλεπω απο...του χρονου-και κανω και το σταυρο μου μια και ειμαι αρχαριος να μην παει κατι στραβα με την εγκατασταση του εξωπλισμου και χρειαστει να ξαναεποικινωνησω με την ταλαιπωρια...εεε μπερδευτηκα σορυ,με την εξυπηρετηση πελατων της HOL -


p.s: ipo ο οδηγος σου μεσω του λινκ που διαβασα εναι πολυ κατατοπιστικος,κριμα που δεν επεσε στην αντιληψη μου νωριτερα θα γλυτωνα απο αρκετη ταλαιπωρια.

p.s2:δεν γκρινιαζω, απλα σας εκθετω αυτο που περασα και ισως ετσι καποιοι αλλοι χρηστες του φορουμ (που ειναι αρχαριοι σαν εμενα) μπορεσουνε επιλλεγοντας μια αλλη εταιρια να αποφυγουνε την ταλαιπωρια που περασα εγω.Για μενα οταν ληξει αυτο το συμβολαιο,η HOL γιοκ,δε παει κανουνε προσφορες και ξαναπροσφορες δεν θελω να εχω καμια σχεση μαζι τους.Θα παρακολουθω πιο τακτικα το site,οσο μπορω παντα, ετσι ωστε την επομενη επομενη φορα να κανω μια καλυτερη επιλογη σε θεμα εταιριας και σεβασμο του πελατη απο αυτην.(υπαρχουνε αραγε τετοιες)?


p.s3Οσοι διαβασατε το προβλημα μου και κανατε τον κοπο και ποσταρατε(σας ευχαριστω για αυτο)μπορειτε να μου προτεινετε καποιοες ενεργειες που μπορω να κανω για να καταγειλλω αυτην μου την ταλαιπωρια,με ποιον τροπο και σε ποιους?Θα ηθελα υπευθυνες προτασεις εφ οσον γνωριζετε τη διαδικασια και το αποτελεσμα

JohnJ
29-12-05, 16:16
ipo μην κατηγορείς τον alexis79 για την επιλογή του. Δεν τα έχουν όλοι να τα στάζουν και δεν έχουν όλοι την εμπειρία που έχουμε εμείς. Ο alexis79 είναι νεος στο χώρο του adsl μη περιμένεις να κρίνει λες και έχει adsl χρόνια όπως εσύ και εγώ.

Και στο φινάλε όχι ότι έκανε κάτι λάθος. Για ένα νεο χρήστη είναι ότι καλύτερο αυτή η προσφορά, έτοιμα όλα στη πιο φτηνή τιμή της αγοράς για την ώρα. Το θέμα είναι ότι του έκατσε στραβή.

Και όλα αυτά που του προτείνεις ωραία αλλά να τα κάνει αφού περάσει η περίοδος του πακέτου που πλήρωσε και δει ότι το πακέτο σαν πακέτο και η HOL σαν isp δεν κάνει τότε να την στείλει και να πάει σε άλλη εταιρία, γιατί τώρα όλα αυτά τα τραβάει απο ανευθυνότητα των υπαλλήλων του Γερμανού. Γιατί και απο γνώσεις είναι τσακάλια, είχα παει με έναν φίλο μου πριν ένα 20ήμερο και σκάσαμε στα γέλια με την άγνοια τους (πάντα όταν μπαίνω σε τέτοια καταστήματα δεν βγάζω άκρη γιατί δεν ξέρουν) εμείς τους ενημερώναμε για αυτά που δεν ήξεραν και δεν ήθελαν να το δεχτούν και σαν επιχείρημα έλεγε ο συγκεκριμένος πωλητής "έχω adsl στο σπίτι" (από μέσα μου έλεγα, ακόμη χειρότερα, έχεις και adsl δουλεύεις και σε κατάστημα και δεν ξέρεις τα βασικά περι adsl) σε αντίθεση με έναν πωλητή στα Mutlirama που δεν ήξερε να μου απαντήσει και μου είπε καλύτερα να ρωτήσεις την HOL και τον ΟΤΕ απο το να μου λέει αρλούμπες. Η ημιμάθεια είναι χειρότερη απο την αμάθεια. Αυτά και απο προσωπική εμπειρία.

HellV1L
29-12-05, 16:16
μαλλον πρεπει να παιρνουμε τηλ. σε ωρες μή αιχμης... :evil:

ipo
29-12-05, 17:19
πιστευω οτι η διαδικασια για το συγκεκριμενο πακετο οπως περιγραφεται ειναι λιγο λαθος και γραφειοκρατικη.H hol μπορουσε να φτιαξει ενα software για τον Γερμανο και ο πωλητης να τα εκανε ολα online και οχι φαξ κλπ.Στην περιπτωση της Forthnet εδωσα τα λεφτα στον Γερμανο και μπηκαμε online και καναμε την ενεργοποιηση του username και αυτο ηταν .(βεβαια γραμμη ειχα ηδη απο οτε) .Απλα οι διαδικασιες στις περισσοτερες φορες δεν ειναι καθολου πρακτικες αντιθετα ειναι χρονοβορες και γραφειοκρατικες .Θα μπορουσε πχ και ο Οτε να εφτιαχνε ενα Software που να εκανες online την αιτηση για γραμμη και να το εδινε στους providers.Πριν από 1,5 χρόνο είχα πάρει προσφορά της HOL και η διαδικασία είχε γίνει on-line από κατάστημα του Γερμανού (όπως λες με τη FORTHnet). Το πρόβλημα είναι ότι ο ΟΤΕ θέλει έγγραφη (ή με fax, αλλά όχι με e-mail ή on-line) δήλωση για να βάλει μεσάζοντα στη γραμμή σου.

Αν η διαδικασία ήταν on-line, δεν θα υπήρχε καμία καθυστέρηση. Σε 1-2 μέρες θα είχαν όλοι ενεργοποιημένη τη γραμμή τους.

daffy
29-12-05, 17:55
Πιστεύω οτι όλη αυτή η ιστορία είναι ελληνική παράδοση πλέον και ισχύει παντού και πάντα. Η ασυνεννοησία, το γενικό αλαλούμ και η λογική του "Πλήρωνε και μην μιλάς, μην απαιτείς γιατί θα τα ακούσεις και απο πάνω" είναι το μόνο σίγουρο που θα συναντήσεις σε κάθε σου αγορά.
Επειδή έχει χρειαστεί να περιμένω και γω με τις ώρες την τεχνική υποστήριξη της hol (να μην πούμε για οτε που εκεί ούτε καν αναμονή δεν έπιανα, αμέσως έβγαζε σήμα οτι μιλούσε) σε καταλαβαίνω απόλυτα.
Η μόνη πραγματικά άμεση λύση που μπορώ να προτείνω είναι το να μαζεύεις σαν σφούγγαρι οτι πληροφορίες μπορείς πριν κάνεις μια αγορά και όσο το δυνατόν να το παρακολουθείς από κοντά, να τους κυνηγάς από πίσω! Και να αποφεύγεις τους μεσάζοντες όπως ο διάολος το λιβάνι, γιατί ο σοφός λαός κάτι ξέρει όταν λέει "όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα μικρό καλάθι". Συνήθως στις σούπερ-ντούπερ προσφορές που απλώς πατάς ένα κουμπί και όλα γίνονται μόνα τους κρύβεται η παγίδα.
Τι να πω, κουράγιο και να εύχεσαι να μην αναγκαστείς να μπλέξεις ποτέ με κουριεράδες γιατί εκεί παίζει το χειρότερο σενάριο (όσοι έχουν ζήσει κάτι τέτοιο θα με καταλάβουν)
Σε σχέση μ'αυτούς, το να βγάλεις άκρη με την hol είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο, ασε που δεν σε βρίζουν κιόλας :p

NoYmErOs
29-12-05, 23:41
αυτό γιατί δεν το κολλάμε εδώ ?

απαράδεκτη η εξυπηρέτηση πελατών της HOL
edit by nnn,topics merged

και ας διορθωθεί ο τίτλος σε help desk HOL..

Και τα 2 αναφέρονται στο ίδιο πράγμα ..

jimarass
31-12-05, 01:28
Παιδιά νομίζω ότι υπερβάλουμε λιγάκι. Βασικά είμαστε αχάριστοι και δεν ικανοποιούμαστε με τίποτα.Βγαίνει μία εταιρία πριν 1 μήνα και προσφέρει internet σε μισή τιμή, τη στιγμή που όλοι βρίζουμε για την ακρίβεια στην αγορά του adsl. ΚΑι φυσικά ο Έλληνας ως αχάριστος και αχόρταγος πάντα, βρήκε πάλι κάτι για να κλαφτεί. Επειδή δηλαδή κάποιες αιτήσεις δεν ενεργοπόιήθηκαν, ήρθε το τέλος του κόσμου. Χαλαρώστε ρε παιδιά. Αυτά τα λάθη γίνονται ΠΑΝΤΟΥ και όποιος ισχυρίζεται το αντίθετο είναι είτε ανίδεος έιτε ψεύτης. Η μισή Ελλάδα πήγε και έβαλε adsl στην ΗΟl. Λογικό είναι το μέγεθος των αιτήσεων να δημιουργήσει καθηστερήσεις και μικροπροβλήματα. Το αν η εταιρία δεν πρόβλεψε ώστε να μην έχει προβλήματα οφείλεται σε εμάς τους αγοραστές και στην παιδεία του Έλληνα. Το έχω ξαναπει, οι εταιρίες θα σεβαστούν τον πολίτη όταν και ο πολίτης σεβαστεί τις εταιρίες. Δεν πρέπει να τα περιμένουμε όλα από τους άλλους.Πρέπει και εμείς να γίνουμε άνθρωποι, ως λαός εννοώ. Δουλεύω σε ένα κατάστημα που πουλάει κινητά και το τι βλέπω κάθε μέρα δε λέγεται.Ο καθένας νομίζει ότι είναι ο γαμιάς και ο μάγκας που θα μπει να κοροιδέψει τον πωλητή και μετά θα πάει να καυχηθεί στην παρέα του και όταν ο πωλητής του φορέσει καπέλο, γκρινιάζει!!Έλεος, η αγορά δεν είναι πεδίο μάχης,με νικητές και ηττημένους, αλλά ένας χώρος που όλοι μπορούμε να κερδίσουμε!

ipo
31-12-05, 01:49
Έλεος, η αγορά δεν είναι πεδίο μάχης,με νικητές και ηττημένους, αλλά ένας χώρος που όλοι μπορούμε να κερδίσουμε!Συμφωνώ με αυτά που λες και είναι ωραίο να ακούμε και την αντίθετη πλευρά για να μετριάζονται λίγο τα πάθη.

Το πρόβλημα όμως συνήθως ξεκινάει από κακή οργάνωση εταιρειών, οι οποίες στην περίπτωση λάθους δεν έχουν προβλέψει κάποιες φορές ούτε μηχανισμό άμεσης επικοινωνίας με τον πελάτη και ενημέρωσή του για τη διάρκεια της καθυστέρησης στην παροχή της υπηρεσίας που θα έπρεπε να ήταν ήδη σε ενέργεια, ούτε το ήθος να βγει κάποιος και να ζητήσει συγγνώμη για την ταλαιπωρία που οφείλεται σε κακή πρόβλεψη της ζήτησης ή οποιουδήποτε άλλου παράγοντα.

Αντιθέτως, όταν κάτι δεν πάει καλά, ο πελάτης από μόνος του και καλοπροαίρετα αρχίζει να ψάχνει το πρόβλημα. Στη συνέχεια δεν απαντάνε στα e-mail, ενώ στο τηλέφωνο δεν υπάρχει κάποιος υπεύθυνος που να απαντάει αναλαμβάντας την ευθύνη και να σε ενημερώνει για την πορεία επίλυσης του προβλήματος για το οποίο μόνο ο πελάτης δεν φταίει.

Πληρώνεις μία υπηρεσία η οποία διαφημίζεται ότι ενεργοποιείται σε 12 εργάσιμες μέρες και καταλήγεις να είσαι για ένα μήνα με τις ώρες στην αναμονή τηλεφωνικού κέντρου ή να μιλάς με ανίδεες τηλεφωνήτριες (αφού δεν είναι η δουλειά τους να επιλύουν προβλήματα) οι οποίες σου μιλάνε απλά ευγενικά, μέχρι να βαρεθείς να ζητάς κάποιον υπεύθυνο και να αποφασίσεις να παρατείνεις την αναμονή.

Δεν φταίνε οι υπάλληλοι των εταιρειών, ούτε φυσικά ο πελάτης. Η οργάνωση φταίει, αλλά κανένας από εκείνους που φέρουν την ευθύνη δεν σηκώνεται από την καρέκλα αν δεν το απαιτήσεις ασκώντας τα δικαιώματά σου.

Έχω αντιμετωπίσει αρκετές φορές πρόβλημα σε διάφορες τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες. Κάποτε νευρίαζα με την έλλειψη σεβασμού και απλά έκανα υπομονή. Πλέον δίνω μόνο μία ευκαιρία καλοπροαίρετης συμπεριφοράς, κατόπιν κρατάω το ονόμα του προϊσταμένου και κάνω καταγγελία. Ως δια μαγείας όλα τα προβλήματα λύνονται πιο γρήγορα. Απλά τα πράγματα.

octada
31-12-05, 05:09
Το έχω ξαναπει, οι εταιρίες θα σεβαστούν τον πολίτη όταν και ο πολίτης σεβαστεί τις εταιρίες.

Λοιπόν έχουμε και λέμε.
Πρώτα είδα την διαφήμηση της HOL, μετά πήγα στην ιστοσελίδα της, διάβασα προσεκτικά, και εν συνεχεία κατέβασα και την σχετική αίτηση. Φυσικά διάβασα και πάλι όλους τους όρους που περιείχε η αίτηση. Αποφάσισα λοιπόν να γίνω συνδρομητής.
Μια ωραία ημέρα αγόρασα το πακέτο από έναν μεταπωλητή, συμπλήρωσα την αίτηση, τηλεφώνησα στην HOL, ρώτησα πως να στείλω την αίτηση μου, με το ΦΑΞ μου είπαν, μου έδωσαν και τον αριθμό, ά να τους περάσω και τον λογαριασμό του ΟΤΕ στο ΦΑΞ.
Ευχαριστώ πολύ, απάντησα, αύριο σας στα στέλνω.
Και τα έστειλα... ΟΚ μου είπε το ΦΑΞ εστάλησαν τέσσερις (4) σελίδες (οι τρείς πρώτες σελίδες της αίτησης και ο λογαριασμός ό,τι μούχαν ζητήσει).
Πάλι τηλέφωνο... πήρατε την αίτησή μου; Βεβαίως! και θα την στείλουμε στον ΟΤΕ.
Όλα ωραία και καλά...
Και περιμένω και περιμένω και περιμένω και περιμένω και τίποτα.
Τηλέφωνο στον ΟΤΕ ένα adsl από HOL ρωτάω, θα το φας εδω με ρωτάνε ή να στο τυλίξουμε; Δεν υπήρχε αίτηση!
Αντε πάλι τηλέφωνο στη HOL, εγκω καρντιά μου ντεν έχει φαξ δικό σου, μου λέει μια γλυκιά φωνή, να το ξαναστείλετε.

Και τώρα μερικές χαζές ερωτήσεις

Σέβομαι την HOL, όταν κάνω ότι μου έχει ζητήσει;
Σέβομαι την HOL, όταν έχω πληρώσει προκαταβολικά όσα μου έχει ζητήσει;

Η HOL με σέβεται, όταν δεν μπορώ να επικοινωνήσω με τις πωλήσεις γιατί κλείνει η γραμμή επειδή δεν απαντάει κάποιος;
Η HOL με σέβεται, όταν δεν μπορώ να επικοινωνήσω με τη διευθύντρια του τμήματος πωλήσεων γιατί έχει την ίδια τηλεφωνική γραμμή με το τμήμα πωλήσεων;
Η HOL με σέβεται, όταν οι τηλεφωνήτριες δεν ξέρουν να με συνδέσουν παρά αποκλειστικά και μόνο με το τμήμα πωλήσεων, που είναι το μόνο αρμόδιο. Όλες οι εταιρείες έχουν ιεραρχία, η HOL μόνο τμήμα πωλήσεων!
Η HOL με σέβεται, όταν """"χάνονται"""" τα φαξ;
Η HOL με σέβεται, όταν το φαξ της είναι επί ημέρες μόνιμα απασχολημένο;
Η HOL με σέβεται, όταν δεν αναφέρει πουθενά συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα ενεργοποίησης; Με αποτέλεσμα να πρέπει να περιμένω επ΄ αόριστον χωρίς να ξέρω πότε πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ. Απαξιεί να αναφέρει ούτε το σε πόσες ημέρες από την αποστολή της αίτησης ενεργοποιείται το αίτημα στη HOL.

Αυτά τα λίγα προς το παρόν.

Salvador
31-12-05, 06:06
συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με τον φιλο
δες λιγο και εδω,θα θυμηθεις πολλά (και αλλα ετοιμασου να βιωσεις στο αμεσο μελον)
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=28335&page=2
μαζευτειτε μαγκες να κανουμε κομα.

axristos13
01-01-06, 12:18
kalimera kai kali xronia.eimai kainourgios sto magiko xwro tou ADSL kai elpizw na ma8w polla edw.
H dikh mou timwria twra.Ekana aithsh stis 15/12 STO Multirama sto Marousi.Apo tis 27 mexri 29/12 prospa8ousa na ma8w mesw help/desk ths hol ti egine kai den eixe energopoih8ei h sundesh.Fysika stous metapwlites panta katellimenh h grammh.Paraskeuh 30/12 anagkastika na paw sta grafeia tous sto Marousi.Ekei pou dhlwsan,meta apo dekades sugnwmh,oti h aithsh xa8eike eksaitias tou fax kai anagasthka na grapsw kainourgia.
Elpizw mexri to Pasxa na exw ADSL.

esquellot
01-01-06, 12:45
Mόνο ελληνικά επιτρέπονται . Κάνε επεξεργασία και γράψε στα ελληνικά παρακαλώ.

FODaki
01-01-06, 12:59
καθε καταστημα Γερμανος απ οσο ξερω αποστελει τις αιτησεις στα κεντρικα του Γερμανου και επειτα αποστελονται στις αντστοιχες εταιριες μεχρι να ενεργοποιησουν και αυτεσ το providing αντε γειααααααα.... οποτε ειναι ενα μεγαλο μπερδεμα!!!!!και ειναι και η φαση λιγο σπασμενο τηλεφωνο.... αλλο ζητας εσυ αλλο σημειωνουν αλλο περνανε...αστα!

killer_instinct
01-01-06, 15:52
Δωρεαν;;;;;;;; σταθερή;;;;;


[Sorry for the irrelevant post]
Για σταθερή μιλάω:
H teledome έχει ένα πρόγραμμα που πληρώνεις 0,099 ευρώ (δλδ 0,10 ευρώ) ανεξάρτητα από τη διάρκεια της κλήσης σου!
Για να δεις αν σε συμφέρει κάνε τις αστικές σου κλήσεις, όπου τις πληρώνεις επι 0,1 να δεις αν σου έρχεται φτηνότερα. Το ίδιο πρόγραμμα το έχει και η Altec, με 0,098 ευρώ, αλλά με διαφορές στα ψιλά γράμμματα. Πρόβλημα είναι πως η Τελεντομ σου χρεώνει "έξοδα αποστολής λογαριασμού" 1 ευρώ.
[/Sorry for the irrelevant post]

androu
01-01-06, 16:42
Εγώ άλλο αναρωτιέμαι: γιατί μόνο η HOL θέλει fax με την αίτηση, ενώ οι άλλες εταιρείες δεν θέλουν?
Εχει δοκιμάσει να αλλάξει το password της σύνδεσης κανείς? Θέλουν με φαξ να τους σταλεί ο νέος κωδικός + φωτοτυπία ταυτότητας..

Σε άλλες εταιρείες χαζοί είναι που γίνεται όλη αυτή η διαδικασία μέσω ίντερνετ? Τόσο δύσκολο είναι να το κάναν?
Πολύ γραφειοκρατία και φακέλωμα και δεν ξέρω που αποσκοπεί αυτό! :evil:

apok
01-01-06, 16:45
Androu και που ξέρει η HOL ότι εσύ τη ζήτησες τη συνδρομή?
Δεν μπορεί π.χ να ξες τα στοιχεια του πατέρα σου και να κάνεις μια αίτηση online χωρίς να έχει την άμεση έγκριση του δικαιούχου??;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.