PDA

Επιστροφή στο Forum : Πώς προφέρετε το router?



gtl
26-03-09, 02:11
Η χρήση δεύτερου πληθυντικού προσώπου είναι ηθελημένη, καθώς οι γνώμες στο θέμα διίστανται.

Πώς αποκαλείτε το router σας λοιπόν?

Collective_Soul
26-03-09, 02:29
Νομιζω η αμερικανικη προφορα ειναι ραουτερ

maxorfo
26-03-09, 02:31
Ναι, αλλά όταν το ερώτημα της δημοσκόπησης είναι "Ποιά είναι η σωστή εκφορά", η παραπομπή γίνεται στο τρίτο ενικό, δηλ. πως είναι το σωστό να προφέρεται, που πολλές φορές, όπως εν προκειμένω, δεν έχει σχέση με το τι έχει επικρατήσει παρ' ημίν.

Εν πάση περιπτώσει, το προφέρω και το γράφω ρούτερ, γνωρίζοντας ότι οι Αγγλοσάξονες το προφέρουν ράουτερ, γι ' αυτό και ψήφισα το δεύτερο.

orck
26-03-09, 02:32
εγω το λεω τζουτζουκα :)
πολυ πετυχημενο ονομα, που το θυμηθηκες;

BigBlack
26-03-09, 02:36
Δεν το προφερουν όλοι οι Αγγλοσάξωνες ράουτερ, εκεί είναι το πρόβλημα. Το έχω ακούσει και με τις δύο προφορές, οπότε ψηφίζω... τζουτζούκα!

psyxakias
26-03-09, 02:45
Λίτσα, έχει και δικό της blog.

Ρούτερ

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 6 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παρεμπιπτόντως, υπάρχει ήδη παρόμοιο θέμα (χωρίς δημοσκόπηση): http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=32741

mitsos3000
26-03-09, 04:00
Ρούτερ στην Αγγλία, Ράουτερ στην Αμερική.

Tiven
26-03-09, 04:02
Τζουτζούκα κατά την γνώμη μου είναι το πιο σωστό.

GoofyX
26-03-09, 10:19
Προσωπικό θέμα, δεν μπορώ να σου πω. :p

crypter
26-03-09, 10:30
Το σωστο δεν ειναι τζουτζούκο και οχι τζουτζούκα; Αφου ειναι Ο ρουτερ (και στην αγγλια/αμερικη ραουτερ).:p

manoulamou
26-03-09, 11:23
Ειναι προσωπικη μου υποθεση μετα απο πανω απο σχεδον 4 1/2 χρονια συμβιωσης...
Oμως θα διαφωνησω με τον ... προ-γραψαντα crypter
καθως οι μηχανες ειναι θηλυκου γενους
αρα ομιλουμεν περι τζουτζουκας !!!::rofl:


http://www.merriam-webster.com/dictionary/router

Rebel Scum
26-03-09, 11:25
Ραουτερ...αν το πεις σε αγγλόφωνο ρουτερ θα σε κοιτάει περίεργα (ίσως και λάγνα;))

Tsene
26-03-09, 11:40
στο "24" οι αμερικάνοι το προφέρανε ράουτερ.
οι Άγγλοι Ρούτερ.

takisch
26-03-09, 11:46
Μαραφέτι... :oneup:

Ράουτερ οι αγγλομαθείς ρούτερ οι Έλληνες

hemlock
26-03-09, 11:49
Λίτσα, έχει και δικό της blog.

Ρούτερ

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 6 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παρεμπιπτόντως, υπάρχει ήδη παρόμοιο θέμα (χωρίς δημοσκόπηση): http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=32741
Το δικο μου ρούτερ το φωναζω Ζιζέλ και ειναι απο την Δημοκρατια της Κινας...:p

telumentil
26-03-09, 11:54
Λόγω συνήθειας το λέω ρούτερ, αλλά σε όλες τις σειρές το ακούω ράουτερ και σε μία αγγλική τεχνολογική εκπομπή (κλικ αν θυμάμαι καλά -του BBC) επίσης ράουτερ.

Rebel Scum
26-03-09, 11:54
στο "24" οι αμερικάνοι το προφέρανε ράουτερ.
οι Άγγλοι Ρούτερ.

Μπορεί στους Άγγλους το α να μην ακούγεται πολύ λόγω του ότι τα ψιλομασάνε αλλά σε καμμία περίπτωση ξερό ρουτερ....

manoulamou
26-03-09, 12:10
Λίτσα, έχει και δικό της blog.

Ρούτερ

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 6 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παρεμπιπτόντως, υπάρχει ήδη παρόμοιο θέμα (χωρίς δημοσκόπηση): http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=32741

Ναι σωστα αλλά μηπως μας κυνηγησει ο γνωστος Indy περι ανασκαφης
καθως αυτο ηταν πολυ πριν τον ... Τζουτζουκο (http://www.adonisgeorgiadis.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=12&Itemid=28);:p

WAntilles
26-03-09, 12:28
Φυσικά "ρούτερ" όπως το λένε Άγγλοι ηθοποιοί κλάσης με 10ετίες στο σανίδι.

Όχι "ράουτερ" που το λένε οι βλαχΕΠΑνοί.

manicx
26-03-09, 12:31
Μπορεί στους Άγγλους το α να μην ακούγεται πολύ λόγω του ότι τα ψιλομασάνε αλλά σε καμμία περίπτωση ξερό ρουτερ....


Στην Μ. Βρετανία το router προφέρεται root. 6 χρόνια ήμουν εκεί και ποτέ δεν το άκουσα r-out-er. Στην Μ. Βρετανία r-out-er προφέρεται το εργαλείο με το οποίο σκαλίζουν το μέταλλο. Root προφέρεται και στην υπόλοιπη Ευρώπη.

Στην Αμερική και τον Καναδά ισχύει το r-out-er. Η πλάκα είναι ότι όταν θέλουν να αναφερθούν σε δρόμους, προφέρουν το route ως root οπότε βγάλτε άκρη.

Στην Αυστραλία, είναι ανάμικτα. Βέβαια, στην Αυστραλία το root είναι λέξη που μπορεί να προσβάλει και συνήθως οι θρησκόληπτοι την αποφεύγουν δια ροπάλου.

........Auto merged post: manicx πρόσθεσε 1 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Όχι "ράουτερ" που το λένε οι βλαχΕΠΑνοί.

Έτσι ακριβώς.

WAntilles
26-03-09, 12:40
Μπορεί στους Άγγλους το α να μην ακούγεται πολύ λόγω του ότι τα ψιλομασάνε αλλά σε καμμία περίπτωση ξερό ρουτερ....

Ξερό ρούτερ είναι.

Πάρε οποιοδήποτε επεισόδιο Star Trek TNG.

Εκεί - καλώς ή κακώς - έχεις έναν Άγγλο ηθοποιό κλάσης με 10ετίες στο σανίδι (Patrick Stewart) - και ΟΧΙ βλαχΕΠΑνό.

Και άκου πώς προφέρει οποιαδήποτε λέξη που το έχει μέσα σαν συνθετικό:

- route
- reroute
- rerouting
- en route

κλπ.

manoulamou
26-03-09, 12:49
Προφανως επεκρατησαν οι προγονοι των ... νεοΣυντηρητικων τυπου BUSH
στην βλαχΕΠΑνια (sic!) και ... ντρεπονται να το πουν root-er!
:p

vagskarm
26-03-09, 13:13
Το δικο μου ρούτερ το φωναζω Ζιζέλ και ειναι απο την Δημοκρατια της Κινας...:p

Δηλαδή το parental control ρυθμίζεται αυτόματα από τα Κεντρικά στο Πεκίνο ? :p


Θα γίνει νέα δημοσκόπηση με το τι εσώρουχα του φοράμε ? :tease:

hemlock
26-03-09, 13:20
Δηλαδή το parental control ρυθμίζεται αυτόματα από τα Κεντρικά στο Πεκίνο ? :p


Θα γίνει νέα δημοσκόπηση με το τι εσώρουχα του φοράμε ? :tease:
Εχω γραμμη απο Περισσο ,μη σε απασχολει...:p
Btw το σχολιο εγινε για να ρωτησω και εγω αν το zyxel μεταφραζεται σε ζιζέλ ή ζάϊζελ...:redface:

duende
26-03-09, 22:05
χμμ...έχουμε και λέμε

-μπ**ρδέλο
-μ@λακία
-ενίοτε, ρούτερ...:p

fu.
27-03-09, 15:13
Φυσικά "ρούτερ" όπως το λένε Άγγλοι ηθοποιοί κλάσης με 10ετίες στο σανίδι.

Όχι "ράουτερ" που το λένε οι βλαχΕΠΑνοί.

ο,τι είπε ο WAntilles, :)

get your kicks on r _ u _ e 66

Tsene
27-03-09, 19:41
Από την wiki:

A router (pronounced /'rautər/ in the USA, Canada and Australia, pronounced /'ru:tə/ in the UK and Ireland), is a networking device whose software and hardware are usually tailored to the tasks of routing and forwarding information. For example, on the Internet, information is directed to various paths by routers.


Most important question: How do you pronounce "router"? (http://www1.uni-hamburg.de/RRZ/Personal/WCirsovius/FUN/PronounceRouter.html)

goku
30-03-09, 10:29
εγώ έχω μια καλύτερη ερώτηση. Το antivirus πως προφέρεται; Αντιβάιρους ή Ανταϊβάιρους; δηλαδή το i στο συνθετικό "anti-" προφέρεται "ι" ή "'αϊ";

fu.
30-03-09, 12:41
εγώ έχω μια καλύτερη ερώτηση. Το antivirus πως προφέρεται; Αντιβάιρους ή Ανταϊβάιρους; δηλαδή το i στο συνθετικό "anti-" προφέρεται "ι" ή "'αϊ";

Σχεδόν ίδια παραλλαγή με το router,

politically correct προφέρεται άντι-,

από εκεί και πέρα εξαρτάται από που είναι ο προφέρων (βόρειος, νότιος, αυστραλός, σκοτζέζος κτλ)

MNP-10
30-03-09, 13:09
Ξερό ρούτερ είναι.

Πάρε οποιοδήποτε επεισόδιο Star Trek TNG.

Εκεί - καλώς ή κακώς - έχεις έναν Άγγλο ηθοποιό κλάσης με 10ετίες στο σανίδι (Patrick Stewart) - και ΟΧΙ βλαχΕΠΑνό.

Και άκου πώς προφέρει οποιαδήποτε λέξη που το έχει μέσα σαν συνθετικό:

- route
- reroute
- rerouting
- en route

κλπ.

Δε παει ετσι. Στη σειρα ο Patric Stewart υποδυεται τον Γαλλο, αρα εχεις την προφορα ενος Γαλλου και οχι ενος Αγγλου :lol:

Παντως το rerouting, δε το θυμαμαι πως το προφερει. ΡΗ ΡΟΥΤΙΝΓΚ ή ΡΕ ΡΑ ΟΥΤ ΙΝΓΚ? :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.