PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυνατή η αναβάθμιση απο 8 σε 24 με αυτά τα στατιστικά;



Fandom
26-03-09, 02:17
Μόλις πήγα απο forthnet 2play σε ΟΤΕ και παρατηρώ οτι τα στατιστικά της γραμμής μου είναι εντελώς διαφορετικά απ'οτι παλιά (κλείδωνα στα 24κ με 6dB attn sto 2play). Τώρα έχω αυτά:

DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 8187 kbps
Upstream Rate: 383 kbps
Downstream Margin: 28 db
Upstream Margin: 25 db
Downstream Line Attenuation: 12 db
Upstream Line Attenuation: 2 db
Downstream Transmit Power: 6 db
Upstream Transmit Power: 21 db

Με ενδιαφέρει κυριώς το χαμηλό latency στα παιχνίδια, αλλά καλόμαθα κάπως με το 1.5mb/s το βραδυ στη forthnet και τώρα τα 500kb/s μου φαίνονται.. λίγα.
Πιστεύτε οτι μια αναβάθμιση σε 24mbps είναι συνετή/εφικτή; Ή μήπως μπορεί να μου προκαλέσει προβλήματα σταθερότητας/latency;

Και ακόμα, έχω πάνω το ρουτερ Linksys WAG200G, υπάρχει κάποιος που ίσως να υποστηρίζει οτι το Sagem 2404 του ΟΤΕ είναι καλύτερο;

BlindG
26-03-09, 02:22
Κάτι δε μου αρέσει στα παλιά σου στατιστικά....
Μήπως το router σου το είχες βάλει στο μισό μέτρο από το dslam?
Γιατί 23996 upstream, πρέπει να είναι η πρώτη φορά που βλέπω...
Αν πάντως είχες αυτά τα στατιστικά (δεν λες πουθενά τα παλιά up/down margin), τότε μάλλον πας σούμπιτος για 24άρα και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το έχεις κάνει ήδη :p

orck
26-03-09, 02:27
χαλαρα πας για 24αρα
λογικα θα κλειδωσεις καπου αναμεσα στα 20-23

πρεπει να εισαι 800μετρα απο το κεντρο σου

τα linksys εγω προσωπικα δεν τα εχω σε εκτιμηση (παρολο που εχω ενα WAG353G) πιστευω οτι δεν χανεις τιποτα να δωσεις μια ευκαιρια στο 2404, δειχνει τιμιο...

Fandom
26-03-09, 03:13
Ναι στη forthnet νομίζω οτι ήμουν ακριβώς δίπλα στο dslam.
Στον ΟΤΕ μου είπαν οτι είμαι γύρω στα 2 χλμ απο το dslam. Aξίζει να πάω σε 24άρα; Μήπως αυτό θα μου προκαλέσει σοβαρά προβλήματα απο άποψη σταθερότητας; Να ξαναναφέρω οτι κύρίως με ενδιαφέρει το latency.

BlindG
26-03-09, 03:44
Γιατί έφυγες από τη φνετ τότε?
Μπορώ να σου δώσω 1002 λόγους για να φύγεις αλλά στην περίπτωσή σου, δεν θα έφευγα.
Κοίτα, πήγαινε για 24άρα και όπου κλειδώνει. Στη χειρότερη να κλειδώνεις στα 10;)
Η ποιότητα της γραμμής σου (στατιστικά της) δεν θα αλλάξουν αν αλλάξεις πόρτα στο dslam και μπεις σε ταχύτερη ;)

Fandom
26-03-09, 04:37
Γιατί έφυγα; Για τον απλό λόγο οτι απο τον Σεπτέμβριο του '08 μέχρι σήμερα (ΚΑΙ σήμερα) oι ταχύτητες της τάξης PSTN και το latency λες και προσπαθώ να παίξω απο την Ουγκάντα με ανάγκασαν να φύγω απο Forthnet. Η υπομονή έχει και τα όρια της. Αλλά αυτό ειναι γενικά άλλο θέμα.

Αν αναβαθμίσω σε 24, και πέσει το attn dB, δεν θα ρισκάρω αποσυνδέσεις/latency/packet loss;

nontasaggelis
26-03-09, 08:36
Γιατί έφυγα; Για τον απλό λόγο οτι απο τον Σεπτέμβριο του '08 μέχρι σήμερα (ΚΑΙ σήμερα) oι ταχύτητες της τάξης PSTN και το latency λες και προσπαθώ να παίξω απο την Ουγκάντα με ανάγκασαν να φύγω απο Forthnet. Η υπομονή έχει και τα όρια της. Αλλά αυτό ειναι γενικά άλλο θέμα.

Αν αναβαθμίσω σε 24, και πέσει το attn dB, δεν θα ρισκάρω αποσυνδέσεις/latency/packet loss;

Η forthnet εχει τον εξοπλισμο της στο κτηριο του ΟΤΕ στην 28ης Οκτωβριου,οπου ειναι και α dslam του ΟΤΕ βεβαια!
Οι διαφορες που βλεπεις στις τιμες οφειλονται στο διαφορετικο προφιλ που βρισκεσαι τωρα!(μικροτερο φασμα συχνοτητων)
Με βαση τα στοιχεια που ειχες πριν ενημερωσεις το προφιλ σου στο φορουμ,και με βαση το γεγονος οτι ο ΟΤΕ εχει default min. snr το 9 στις 24αρες,σου προτεινω ανετα να μεταβεις στα 24!
Δεν θα εχεις προβληματα,ουτε αποσυνδεσεις!

Fandom
27-03-09, 02:45
Επιτρέψτε μου να αναφέρω μόνο καλά λόγια για την ως τώρα εμπειρία μου απο τον ΟΤΕ.
7 το απογευμά τηλεφώνησα στο 134 να κάνω αίτηση για αναβάθμιση γραμμής, 7.20 είχε γίνει.. αισθάνθηκα Ευρώπη πραγματικά.
Εντυπώσεις μόνο καλές. Κλείδωμα στα 21.900 και αντίστοιχα download (1.5mb/s). Πιστευώ οτι η απαίσια μου εμπειρία απο την forthnet με κάνει και χαίρομαι με τα αυτονόητα, αλλά πραγματικά είμαι εντυπωσιασμένος.

Rebel Scum
27-03-09, 03:23
Κλείδωμα στα 21.900 και αντίστοιχα download (1.5mb/s).

Ψιλοάσχετο αλλά με τέτοιο συγχρονισμό θα έπρεπε να κατεβάζεις καλύτερα από 1,5(πολύ καλύτερα)...δοκίμασες κάποιο download accelerator;

psyxakias
27-03-09, 03:25
Αν ήσουν στα 2 χλμ, αποκλείεται να είχες 12 dB attenuation. Πήγαινε άφοβα για τα 24 ;)

BlindG
28-03-09, 20:11
2χλμ και 21900, μου φαίνεται οτι τα καλώδιά σου είναι από χρυσό και υπάρχουν ειδικοί επιταχυντές στα λούκια του οτε.... :what: :what:
Εξαιρετική γραμμή!

@ ADSLgr.com All rights reserved.