PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΟΣΤΟΣ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗΣ



framar
26-03-09, 15:16
Γεια σας,

Πριν 2 ημέρες ζήτησα από τη Forthnet να φύγω από το double play (όπου ειμαι ήδη 18 μήνες) και επιθυμούσα να περάσω στο ADSL economy σε συνδιασμό με απλη τηλεφωνία μιας και θεωρώ ότι δεν χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου το τηλέφωνο μου.

Για να γίνει όμως αυτό μου ζήτησαν να πληρώσω 25€ ως κόστος υποβάθμισης!!!!!!!!!!

Τους είπα ότι το θεωρω παραλογο να δωσω αυτά τα χρήματα μόνο και μόνο επειδή αυτοί θα χρειαστούν να αλλάξουν 1-2 checkboxes στο σύστημά τους....οπότε τους ζήτησα να μου δώσουν τουλάχιστον τον ασύρματο εξοπλισμό όπως γίνεται στους νέους πελάτες τησ υπηρεσίας (αφου με χρεώνουν σαν νέο πελάτη τουλάχιστον να έχω τα πλεονεκτήματα αυτού).
Φυσικά μου αρνήθηκαν!!

Εσάς ποιά ειναι η αποψή σας?
Υπαρχει τρόποσ να αποφύγω την καταβολή αυτού του παράλογου κόστους???

Η' μηπως θα πρέπει να αλλάξω πάροχο προκειμένου να έχω ενα πακέτο που να αρμόζει στις ανάγκεσ μου???!!!!!

Ευχαριστώ,
/Μαρία

filis
26-03-09, 15:45
Διαβασε προσεκτικά την σύμβαση που υπέγραψες κατά πόσο προβλέπεται τέτοια χρέωση. Δες επίσης και τι προβλέπεται για νέες συνδέσεις τώρα. Αν δεν προβλέπεται τώρα ακόμα και αν το λέει η σύμβασή σου αν τους πρήξεις λίγο θα σου το κάνουν.
Διαφορετικά κράτα όνομα υπαλλήλου πες τους ότι διακόπτεις μόνο και μόνο επειδή θέλουν 20 ευρώ κοροιδίστικα (αν σου ζητήσουν φαξ στέίλε και τα ονόματα των υπαλλήλων που μίλησες) και αντε για άλλα. Εχει και αλλού πορτοκαλιές....
:rtfm::rtfm::rtfm::cool:

framar
26-03-09, 17:04
Τετοιο κόστος δεν αναγράφεται στη σύμβαση που εκανα πριν 1,5 χρονο για την υπηρεσία του double play...

Θα προσπαθήσω να τους "πριξω" αλλα ήθελα να δω αν το έχει κανει και καποιος αλλος απο το forum και αν ναι με τι αποτελέσματα

Αν δεν βγάλω ακρη φυσικα και θα παω σε άλλο provider...αν και δεν εχω ορεξη να μενω 1 μηνα χωρίς internet...

Mizerofws
26-03-09, 17:36
Θα μπορούσες και να φύγεις τελείως απο την forthnet(αφού δεν πληρώνεις και τα 70) και μετα να κάνεις καινούργια εγγραφή στο economy ;p να πάρεις και τα router και όλα, αλλά ένας θεός ξέρει πόσο θα κάνουν να σε συνδέσουν.Τουλάχιστον θα καταλάβουν την ασυναρτησία.. Τι να πώ ..

Antre
26-03-09, 18:00
Καταρχήν δώρο router μην ελπίζεις μιας και αυτό είναι στα πλαίσια της προσήλωσης νέων πελατών... είναι αυτό που λέμε "τιμή γνωριμίας"

Όσον αφορά τα 25 ευρώ κόστος υποβάθμισης... όντως μου φαίνεται κάπως, αλλά αν είναι πολιτική της εταιρίας μα όλες τις γκρίνιες της πιο γρουσούζας πεθεράς, δεν πρόκειται να γίνει κάτι.

Από την άλλη όμως, εγώ θα σου πρότεινα να πας σε άλλη εταιρία μόνο εφόσον είσαι απογοητευμένη από τις υπηρεσίες της... διαφορετικά, αν είσαι ευχαριστημένη, δώστα τα 25 ευρώ... έχεις όρεξη να μπλέκεις με φορητότητες και να ρισκάρεις και να πας σε χειρότερο;

framar
26-03-09, 18:51
Πραγματικά επειδη πιστεύω ότι αυτοματως μετατρεπομαι σε ατομο με ταμπελα "ΤΟ κοροιδο" οταν με καλουν να πληρωνω τετοιου είδους κόστη...δεν προτιθεμαι να το κανω..
Άλλωστε ακόμα και σε εταιριες κιν. τηλεφωνιες τέτοιες πρακτικές μόνο ως πρωτόγονες θα μπορουσαν να χαρακτηριστουν!!

Το modem τους φυσικά και δεν το έχω ανάγκη αφου το lynksis μου σιγουρα θα είναι καλύτερο απο αυτο που δίνουν απλά ήθελα να τους δείξω ότι όσο παράλογο ειναι να με χρεωνουν τόσο παραλογα θα σκεφτομαι κι εγω και θα τους ζητώ τισ προσφορές τουσ!

Πάντως πιστέψτε με δεν προκειται να το δεχτώ, ξερω πολυ καλα οτι σε αυτη τη χωρα πρεπει να γκρινιαξεισ και να γκρινιαξεις πολυ για να πετυχεις το αυτονοητο...αν τα καταπινουμε όλα τοτε η παροχη υπηρεσιων ποτε δεν θα δει ασπρη μερα ;)


P.S. Εξαιρετική η photo με την volcada (?) :oneup:

Antre
26-03-09, 18:59
Πραγματικά επειδη πιστεύω ότι αυτοματως μετατρεπομαι σε ατομο με ταμπελα "ΤΟ κοροιδο" οταν με καλουν να πληρωνω τετοιου είδους κόστη...δεν προτιθεμαι να το κανω..
Άλλωστε ακόμα και σε εταιριες κιν. τηλεφωνιες τέτοιες πρακτικές μόνο ως πρωτόγονες θα μπορουσαν να χαρακτηριστουν!!

Το modem τους φυσικά και δεν το έχω ανάγκη αφου το lynksis μου σιγουρα θα είναι καλύτερο απο αυτο που δίνουν απλά ήθελα να τους δείξω ότι όσο παράλογο ειναι να με χρεωνουν τόσο παραλογα θα σκεφτομαι κι εγω και θα τους ζητώ τισ προσφορές τουσ!

Πάντως πιστέψτε με δεν προκειται να το δεχτώ, ξερω πολυ καλα οτι σε αυτη τη χωρα πρεπει να γκρινιαξεισ και να γκρινιαξεις πολυ για να πετυχεις το αυτονοητο...αν τα καταπινουμε όλα τοτε η παροχη υπηρεσιων ποτε δεν θα δει ασπρη μερα ;)


Τι να σου πω, και μένα περίεργο και άσχημο μου φάνηκε αυτό το 25 ευρώ κόστος υποβάθμισης αλλά επειδή έχω δει, διαβάσει και βιώσει πολλά η αρχή μου είναι αν κάπου είσαι βολεμένος μη το ρισκάρεις.

Όλοι οι πάροχοι (ακόμη και ΟΤΕ) έχουν κοροϊδίες. :down: Αξίζει να ταλαιπώρησε;


P.S. Εξαιρετική η photo με την volcada (?) :oneup:

Ξέρεις tango; Μπράβο! Ναι, βολγάδα είναι :oneup::)

Athlon_XP
26-03-09, 22:23
Παράτα την forthnet και πήγαινε στην HOL.

sdikr
26-03-09, 22:25
Τι να σου πω, και μένα περίεργο και άσχημο μου φάνηκε αυτό το 25 ευρώ κόστος υποβάθμισης αλλά επειδή έχω δει, διαβάσει και βιώσει πολλά η αρχή μου είναι αν κάπου είσαι βολεμένος μη το ρισκάρεις.

Όλοι οι πάροχοι (ακόμη και ΟΤΕ) έχουν κοροϊδίες. :down: Αξίζει να ταλαιπώρησε;


P.S. Εξαιρετική η photo με την volcada (?) :oneup:

Ξέρεις tango; Μπράβο! Ναι, βολγάδα είναι :oneup::)

Ο ΟΤΕ ομώς το αναφέρει στον κατάλογο, οι αλλοί όχι,
Βρες μου αν μπορείς αυτή την χρεώση στον τιμοκατάλογο τους

framar
27-03-09, 18:13
Διαβασα όλους τους όρους που είχα υπογράψει σχετική παραγραφος δεν υπάρχει πουθενα!
Θα τους ζητήσω λοιπόν να μου αναφέρουν πού ακριβώς αναφέρεται και περιγράφεται αυτή η χρέωση..

Διαφορετικά θα πω ότι διακόπτω μαζί τους....θα κάνω μια βόλτα στα μαγαζιά...μπορεί και να αγοράσω και ένα φορεματάκι που μου έχει κλέψει την καρδιά και θα επιστρέψω στο ίδιο κατάστημα σαν να μην τρέχει τιποτα και θα ζητήσω να γίνω νέος συνδρομητής!!
Τι θα μου πουν τότε??Ποιον όρο θα επικαλεστούν??


P.S. 'Οταν δεν ασχολούμε με τα προβλήματα της forthnet ασχολούμε με το tango..αλλά η volcada είναι πολυ πιο μετά στην ύλη μου!!!:p

Antre
27-03-09, 18:18
Διαβασα όλους τους όρους που είχα υπογράψει σχετική παραγραφος δεν υπάρχει πουθενα!
Θα τους ζητήσω λοιπόν να μου αναφέρουν πού ακριβώς αναφέρεται και περιγράφεται αυτή η χρέωση..

Ζήτα όπως είχε πει και προηγούμενιος, όνομα αυτού που μιλάς και να σου στείλουν γραπτώς την απάντηση...



'Οταν δεν ασχολούμε με τα προβλήματα της forthnet ασχολούμε με το tango..αλλά η volcada είναι πολυ πιο μετά στην ύλη μου!!!:p

Οι tangeroi δεν ασχολούνται με τις τρίχες των παρόχων... εγώ θα σου λεγα να κάνεις την όποια προσπάθεια αλλά... μόνο αν είσαι απογοητευμένη να φύγεις... δεν αξίζει διαφορετικά να μπλέκεις με φορητότητες.... όπου και να πας θα βρεις "μαργαριτάρια"

Πόσο καιρό χορεύεις;

nrg_polini
27-03-09, 18:59
Η χρεωση αυτη υπαρχει στους τιμοκαταλογους της Forthnet http://www.forthnet.gr/media/double_play/%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82%20Forthnet%202play.pdf 7η βουλα απο κατω.

Ομως, φυσικα και ειναι παραλογη αυτη η χρεωση και αφου εχεις συμπληρωσει χρονο στη θεση σου θα εστελνα email στο internet-sales@forthnet.gr και θα τους ελεγα οτι αν δεν με μεταφερετε το adsl economy χωρις χρεωση θα κανω αιτηση φορητοτητας σε αλλη εταιρια. Απο το τηλεφωνο αποκλειεται να βγαλεις ακρη, ενω με ενα email πιστευω θα ικανοποιησουν το αιτημα σου.

panagath
27-03-09, 21:21
Ρε παιδιά, εγώ τους ρώτησα για να παω στο ADSL ECONOMY PLUS και μου είπαν στην Τ.Υ. να κάνω αίτηση διακοπής, να πάω στον ΟΤΕ και μετά να περιμένω να με ξανασυνδέσουν στη FOrthnet!!! Δε ξέρουν τι τους γίνεται μου φαίνεται εε?

stefkon
27-03-09, 21:32
Γεια σας,

Πριν 2 ημέρες ζήτησα από τη Forthnet να φύγω από το double play (όπου ειμαι ήδη 18 μήνες) και επιθυμούσα να περάσω στο ADSL economy σε συνδιασμό με απλη τηλεφωνία μιας και θεωρώ ότι δεν χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου το τηλέφωνο μου.

Για να γίνει όμως αυτό μου ζήτησαν να πληρώσω 25€ ως κόστος υποβάθμισης!!!!!!!!!!

Τους είπα ότι το θεωρω παραλογο να δωσω αυτά τα χρήματα μόνο και μόνο επειδή αυτοί θα χρειαστούν να αλλάξουν 1-2 checkboxes στο σύστημά τους....οπότε τους ζήτησα να μου δώσουν τουλάχιστον τον ασύρματο εξοπλισμό όπως γίνεται στους νέους πελάτες τησ υπηρεσίας (αφου με χρεώνουν σαν νέο πελάτη τουλάχιστον να έχω τα πλεονεκτήματα αυτού).
Φυσικά μου αρνήθηκαν!!

Εσάς ποιά ειναι η αποψή σας?
Υπαρχει τρόποσ να αποφύγω την καταβολή αυτού του παράλογου κόστους???

Η' μηπως θα πρέπει να αλλάξω πάροχο προκειμένου να έχω ενα πακέτο που να αρμόζει στις ανάγκεσ μου???!!!!!

Ευχαριστώ,
/Μαρία

ΝΑΙ
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.

Fanh
27-03-09, 23:59
Κ εγω που τους ειχα στειλει μαιλ κ μου απαντησαν αυτο :
Αξιότιμε ********************,

Ευχαριστούμε για την προτίμησή σας στη Forthnet και τις υπηρεσίες της.

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι προκειμένου να μεταβείτε στην υπηρεσία Forthnet Adsl είναι απαραίτητο να στείλετε νέα αίτηση μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά (λογαριασμό Forthnet και ταυτότητα κατόχου της τηλεφωνικής σας γραμμής).
Η εν λόγω μετατροπή έχει επιβάρυνση 25,00 ευρώ ως τέλος μετατροπής.

Για οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνιση βρισκόμαστε στη διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,
***** *******.


κ ρωτω εγω αυτα που εχουμε ηδη πληρωσει θα τα επιστρεψουν?????

vaggoulas
28-03-09, 00:02
Φανή σβήσε το όνομα ;)

Antre
28-03-09, 04:02
κ ρωτω εγω αυτα που εχουμε ηδη πληρωσει θα τα επιστρεψουν?????

Τι να σου επιστρέψουν; Αν, υποτίθεται, το κόστος καταχώρησης είναι 25 ευρώ, η προηγούμενη δουλειά-εργασία (καταχώρηση) έχει γίνει... οι εργατοώρες δεν επιστρέφονται (ξέρω ότι ακούγεται αστείο το -ωρες.... αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω:);))

Κοίτα, εφόσον το χουν και στη σύμβαση, δεν είναι αδικαιολόγητο. Υπερβολικό, ίσως (αλλά σε όλους ακόμη και στον ΟΤΕ βρίσκεις τέτοια) όμως δεν είναι αβάσιμο αν είναι πολιτική της εταιρίας.

Υ.Γ. Σε καμία περίπτωση δεν συμφωνώ ότι αξίζει αυτή η εργασία 25 ευρώ... απλά προσπαθώ να σε γλιτώσω από επιλογή εν βρασμού ψυχής... εκτός αν όντως δεν σου χει βγει καλή η forthnet οπότε και πολύ καλά θα κάνεις να κοιτάξεις για αλλού.

Georgevtr
28-03-09, 04:59
Τί άλλο θα ακούσω απ'αυτή την φοβερή εταιρία...Άκου εκεί ζήτησαν χρήματα για υποβάθμιση!Έλεοοοςςςς
Αντί να σ'ευχαριστούν...
Σήκω και φύγε απ'αυτό το καφενείο.

Antre
28-03-09, 13:20
Τί άλλο θα ακούσω απ'αυτή την φοβερή εταιρία...Άκου εκεί ζήτησαν χρήματα για υποβάθμιση!Έλεοοοςςςς
Αντί να σ'ευχαριστούν...
Σήκω και φύγε απ'αυτό το καφενείο.

Και σε ποιο καφενείο να πάει; Αφού όλοι τους λίγο πολλοί έχουν παράλογες χρεώσεις

Veldrin
28-03-09, 13:32
Απλα για να ξέρει η κοπελιά, αν κάνει αίτηση απευθείας σε αλλο πάροχο τα αναλαμβάνει όλα αυτός και δεν μένει χωρίς υπηρεσία πέρα απο κάποιες ώρες η το πολύ 1-2 μέρες. Φύγετε απο τον καφενέ, δείτε τι έγινε στo αλλο θέμα. Τους αξίζει ενα μεγάλο μαύρο απο τους πελάτες τους.

Antre
28-03-09, 13:42
Ξανα ρωτάω... σε ποιο καφενέ να πάει αν ο λόγος όπου σπάστηκε ήταν η παράλλογη χρέωση; Όλες οι εταιρίες λίγο πολύ παράλογες χρεώσεις έχουν.

Μοναδικός και πραγματικός λόγος να φύγεις από ξκάποια εταιρία είναι αν δεν την ικανοποίησε, αν ξενέρωσε με pings, ταχύτητες, υποστήριξη κλπ (σε σχέση με τα χρήματα που ήταν διατεθειμένη να πληρώσει... μην ξεχνάς ότι θέλει να το ρίξει στο economy)

Veldrin
28-03-09, 13:49
Ξανα ρωτάω... σε ποιο καφενέ να πάει αν ο λόγος όπου σπάστηκε ήταν η παράλλογη χρέωση; Όλες οι εταιρίες λίγο πολύ παράλογες χρεώσεις έχουν.

Μοναδικός και πραγματικός λόγος να φύγεις από ξκάποια εταιρία είναι αν δεν την ικανοποίησε, αν ξενέρωσε με pings, ταχύτητες, υποστήριξη κλπ (σε σχέση με τα χρήματα που ήταν διατεθειμένη να πληρώσει... μην ξεχνάς ότι θέλει να το ρίξει στο economy)


Αν δεν κάνω λάθος η χολ έχει προγράμματα που την καλύπτουν και πάει και πολύ καλα αυτή την περίοδο. Και αλλα παιδιά μπορεί να έχουν να προτείνουν κάτι άλλο. Και την χρέωση θα αποφύγει γιατι είναι στο 18μηνο και εξοπλισμό νεο θα πάρει και δε θα περιμένει για καμια ενεργοποίηση... Μην ξαναλές κατι αν γενικολογείς, το είδα και πριν ;) Εξω είναι η αγορά, κοιτάς τις χρεώσεις των αλλων και αποφασίζεις.

Antre
28-03-09, 14:03
Αν δεν κάνω λάθος η χολ έχει προγράμματα που την καλύπτουν και πάει και πολύ καλα αυτή την περίοδο. Και αλλα παιδιά μπορεί να έχουν να προτείνουν κάτι άλλο. Και την χρέωση θα αποφύγει γιατι είναι στο 18μηνο και εξοπλισμό νεο θα πάρει και δε θα περιμένει για καμια ενεργοποίηση... Μην ξαναλές κατι αν γενικολογείς, το είδα και πριν ;) Εξω είναι η αγορά, κοιτάς τις χρεώσεις των αλλων και αποφασίζεις.

Δεν είπα ότι δεν υπάρχουν άλλες. Αυτό που είπα είναι ότι

α. Όλοι λίγο πολύ έχουν παράλογες χρεώσεις
β. Αν ένα πακέτο και εταιρία ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις σου γιατί να μπεις σε περιπέτειες να πας αλλού; Δηλαδή αν πχ πάει στη hol για την οποία έχω και καλύτερη γνώμη.... της κοπέλας μου της ολοκλήρωσαν τη φορητότητα σε 7 μέρες... και όταν αργότερα αποδείχθηκε ελαττωματικό το router και δεν έπαιρνε ip της πίστωσαν χωρίς πολλά πολλά της μέρες που δεν έμπαινε και είναι χειρότερα τι κάνει; Πληρώνει 70 ευρώ για να σπάσει το συμβόλαιο ή υπομένει 1 χρόνο υπηρεσιών που δεν ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις της;

Εκτός φυσικά αν είχε κάποιο άλλο κίνητρο για να φύγει (πχ να θέλει να εκμεταλλευτεί μια προσφορά που έχει η άλλη εταιρία ή μια νεα υπηρεσία της), δηλαδή άλλη εταιρία να ανταποκρίνεται καλύτερα στις απαιτήσεις της. Σε καμία περίπτωση όμως δεν αξίζει να φύγει λόγο παράλογης χρέωσης γιατί δεν υπάρχει πάροχος που να μην έχει παράλογες χρεώσεις.;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.