PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet και μείωση της ταχύτητας συγχρονισμού με τον καιρό!!



panagath
26-03-09, 18:48
Εδώ και 1,5 χρόνο έχω Forthnet Double play.Στην αρχή με είχαν συνδέσει στα 14,5Mbps.Σιγά σιγά η ταχύτητα πέφτει και τώρα έχω φτάσει να συγχρονίζω στα 5,9!!!! Έχω attenuation 40db και SNR 11,6 αυτή τη στιγμή. Πήρα την τεχνική υποστήριξη της εταιρίας και μου είπαν ότι αυτη την ταχύτητα μπορεί να σηκώσει η γραμμή μου. Το πρόβλημα είναι οτι double play 4ορόφους κάτω από εμένα συγχρονίζει στα 14,9Mbps και adsl economy plus απέναντι συγχρονίζει στα 14,5Mpbs. Τους το είπα αυτό και μου είπαν ότι δεν έχει σχέση. Πως είναι δυνατόν τα 10 μέτρα καλώδιο που έχει η γραμμή μου τώρα να μη μπορούν να σηκώσουν ότι σήκωνε και στην αρχή????

Επειδή τρέχω server στο δικτυό μου και η γραμμή χρησιμοποιεί γενικά μεγάλο ποσοστό του bandwith που έχω κάθε στιγμή ΣΥΝΕΧΕΙΑ έχω την εντύπωση ότι η forthnet μου κατεβάζει επίτηδες την ταχύτητα για να μη χρησιμοποιώ τόσο bandwidth. Υπάρχει περίπτωση να το κάνει αυτό? Μήπως πρέπει να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ???

mp44christos
27-03-09, 01:43
Μια τετια μιωση εχω παρατιρησει και εγω.
Αλλα τι να κανεις...? Πρεπει να το κυνιγισεις το θεμα και.... ο Θεος μαζεισου!!!:clap:

panagath
27-03-09, 01:53
Θα στείλω αύριο καταγγελία στην ΕΕΤΤ και βλέπουμε.

hel
27-03-09, 09:54
Εδώ και 1,5 χρόνο έχω Forthnet Double play.Στην αρχή με είχαν συνδέσει στα 14,5Mbps.Σιγά σιγά η ταχύτητα πέφτει και τώρα έχω φτάσει να συγχρονίζω στα 5,9!!!! Έχω attenuation 40db και SNR 11,6 αυτή τη στιγμή. Πήρα την τεχνική υποστήριξη της εταιρίας και μου είπαν ότι αυτη την ταχύτητα μπορεί να σηκώσει η γραμμή μου. Το πρόβλημα είναι οτι double play 4ορόφους κάτω από εμένα συγχρονίζει στα 14,9Mbps και adsl economy plus απέναντι συγχρονίζει στα 14,5Mpbs. Τους το είπα αυτό και μου είπαν ότι δεν έχει σχέση. Πως είναι δυνατόν τα 10 μέτρα καλώδιο που έχει η γραμμή μου τώρα να μη μπορούν να σηκώσουν ότι σήκωνε και στην αρχή????

Επειδή τρέχω server στο δικτυό μου και η γραμμή χρησιμοποιεί γενικά μεγάλο ποσοστό του bandwith που έχω κάθε στιγμή ΣΥΝΕΧΕΙΑ έχω την εντύπωση ότι η forthnet μου κατεβάζει επίτηδες την ταχύτητα για να μη χρησιμοποιώ τόσο bandwidth. Υπάρχει περίπτωση να το κάνει αυτό? Μήπως πρέπει να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ???

Διάγραμμα Dmt .

Vassilis_X
27-03-09, 10:32
Σκοπος της Forthnet ειναι να ριχνει το συγχρονισμο των χρηστων ωστε να ανταπεξελθει στους καινουργιους πελατες που θα ερθουν.. Αλλα και με αυτο που κανει εχει βαρεσει πατο η εταιρια.. Εδω και βδομαδες παθαινει blackout και δικαιολογουνται οτι κανουν upgrade.. μηπως εννοουν downgrade;;

panagath
27-03-09, 10:47
Δοκίμασα και το DMT tool.Ρίχνοντας στο ελάχιστο το SNR margin [2,5db] έπιασα στην καλύτερη 9,8Mbps.Από τη στιγμή που με έχει κλειδώσει χαμηλά η forthnet από το dlslam της δεν αλλάζουν και πολλά.Τους έχουν γράψει ένα χαρτάκι στην τεχνική υποστήριξη να λένε ¨Τόσα σηκώνει η γραμμή σας".Μα ένα χρόνο πριν πως σήκωνε τα διπλάσια?Δεν άλλαξε κάτι.Του απο κάτω πως σηκώνει 14,9?

balander
27-03-09, 10:50
Πριν 1 χρονο δεν υπηρχαν λογικα τοσα ατομα στην περιοχη σου/γειτονια σου/πολυκατοικια σου που να εχουν dsl με οτι αυτο συνεπαγεται...

panagath
27-03-09, 10:55
Πριν 1 χρονο δεν υπηρχαν λογικα τοσα ατομα στην περιοχη σου/γειτονια σου/πολυκατοικια σου που να εχουν dsl με οτι αυτο συνεπαγεται...

Φίλε μου, αν ήταν αυτός ο λόγος που έχω χαμηλή ταχύτητα συγχρονισμού , αυτόματα θα έπρεπε και οι υπόλοιποι εδώ γύρω να έχουν ταχύτητες σχεδόν σαν τη δικιά μου.Δε θα είχα μόνο εγώ 6-7Μbps και οι άλλοι 13-14Mpbs!!!Θα έιχαμε όλοι 6-7Mbps.Επίσης το ότι μαζεύτηκαν πολλοί [αν έγινε αυτό] στη γειτονιά δε δικαιολογεί τη forthnet να ρίχνει τις ταχύτητες.

king_by_mistake
27-03-09, 11:05
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ, συγχρονίζω στο 30% της ταχύτητας που συγχρονίζει όλη η υπόλοιπη γειτονιά και παρόλα αυτά έχω αποσυνδέσεις, ακόμα και με SNR 14.5 παρακαλω..
Έχω ανοίξει και σχετικό thread.
Μετά από ενάμιση μήνα κρυφτούλι με την ΤΥ της Forthnet έφυγε προχθές καταγγελία στην ΕΕΤΤ με συνημμένα καμιά 20αριά γραφήματα DMT με SNR που μοιάζει με καρδιογράφημα πρωταθλητή των 100m.

panagath
27-03-09, 15:53
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ, συγχρονίζω στο 30% της ταχύτητας που συγχρονίζει όλη η υπόλοιπη γειτονιά και παρόλα αυτά έχω αποσυνδέσεις, ακόμα και με SNR 14.5 παρακαλω..
Έχω ανοίξει και σχετικό thread.
Μετά από ενάμιση μήνα κρυφτούλι με την ΤΥ της Forthnet έφυγε προχθές καταγγελία στην ΕΕΤΤ με συνημμένα καμιά 20αριά γραφήματα DMT με SNR που μοιάζει με καρδιογράφημα πρωταθλητή των 100m.

Χρησιμοποιείς και εσύ πολύ bandwidth???Και συνέχεια??? Μπορείς να μου πεις πως να τραβήξω τα γραφήματα να τα στείλω και εγώ με την καταγγελία?

........Auto merged post: panagath πρόσθεσε 1 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Καλά θα με τρελάνουν.Τώρα έχει συνδεθεί με 4,4Mbps!!! Τι να το κάνω το double play που τους πληρώνω κ 40Ε το μήνα.Θα παω να βάλω 8mbps από άλλους σε ADSL1 κ πολύ πιο φθηνά!ΕΛΕΟΣ.

avlos
27-03-09, 16:20
Εδώ Ηράκλειο….6 μήνες είμαι στο 2play Forthnet…κάπως καλά μέχρι Χριστούγεννα…και πήρα δώρο ότι από τότε σέρνεται σε ταχύτητα ..χελώνας…56KB…δηλαδή σαν dialup..χαχα…3 μήνες το μαρτύριο….και μπλαμπλα τους περί αναβάθμιση καλά κρατεί…κανείς άλλος από ηράκλειο να μοιραστούμε το κλάμα…;; και την οργή της κοροϊδίας..;; τα κ..παιδα του τοπικού καταστήματος ..ειναι για σφαλιάρες…και εγώ έξαλλος…θα την κάνω στον ΟΤΕ σύντομα…αλλά όχι και αθόρυβα…:evil:

king_by_mistake
27-03-09, 20:36
Χρησιμοποιείς και εσύ πολύ bandwidth???Και συνέχεια??? Μπορείς να μου πεις πως να τραβήξω τα γραφήματα να τα στείλω και εγώ με την καταγγελία?

........Auto merged post: panagath πρόσθεσε 1 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Καλά θα με τρελάνουν.Τώρα έχει συνδεθεί με 4,4Mbps!!! Τι να το κάνω το double play που τους πληρώνω κ 40Ε το μήνα.Θα παω να βάλω 8mbps από άλλους σε ADSL1 κ πολύ πιο φθηνά!ΕΛΕΟΣ.


Όχι ιδιαίτερα. Μάλιστα τις περισσότερες φορές τα disconnects γίνονται σε στιγμές που δεν χρησιμοποιώ ΚΑΘΟΛΟΥ bandwidth. Πλέον τα γραφήματα που παίρνω είναι καθημερινά και διάρκειας 24 ωρών.

Για τα γραφήματα χρειάζεσαι το DMT tool. Πρέπει να κατεβάσεις την έκδοση που υποστηρίζει το router που χρησιμοποιείς.
Αν έχεις το thomson tg585v7 που δίνει η forthnet, χρειάζεσαι τη version 7.35 αλλά για να την χρησιμοποιήσεις, πρέπει να τσεκάρεις την επιλογή "allow untested firmware versions" στο menu Misc. options/settings. Στο ίδιο menu ορίζεις το SNR monitoring duration όσο θές, πατάς Save/Close και μετά Start κάτω δεξιά.
Μόλις τελειώσει ή πάλι όποτε θές, πατάς File->snapshot για να πάρεις screenshots.

panagath
27-03-09, 21:04
Όχι ιδιαίτερα. Μάλιστα τις περισσότερες φορές τα disconnects γίνονται σε στιγμές που δεν χρησιμοποιώ ΚΑΘΟΛΟΥ bandwidth. Πλέον τα γραφήματα που παίρνω είναι καθημερινά και διάρκειας 24 ωρών.

Για τα γραφήματα χρειάζεσαι το DMT tool. Πρέπει να κατεβάσεις την έκδοση που υποστηρίζει το router που χρησιμοποιείς.
Αν έχεις το thomson tg585v7 που δίνει η forthnet, χρειάζεσαι τη version 7.35 αλλά για να την χρησιμοποιήσεις, πρέπει να τσεκάρεις την επιλογή "allow untested firmware versions" στο menu Misc. options/settings. Στο ίδιο menu ορίζεις το SNR monitoring duration όσο θές, πατάς Save/Close και μετά Start κάτω δεξιά.
Μόλις τελειώσει ή πάλι όποτε θές, πατάς File->snapshot για να πάρεις screenshots.

Είχα το USR 9108A για 3 χρόνια κ ήμουν πολύ ευχαριστημένος.Είναι πολύ καλό ρούτερ.Αλλά ως γνωστόν έχει ασυμβατότητα με τη forthnet και γι αυτό τις τελευταίες μέρες έχω το Siemens SL2-141 [Έχω παραγγείλει Thomson 585v7 γιατί βλέπω στη γειτονιά πατάει καλά!]. Χρησιμοποιώ το DMT Tool για να πειράζω το target SNR του siemens για να αυξήσω λίγο την ταχύτητά μου. Έβαλα το SNR στο 3,5db[Ξέρω είναι χαμηλά πολύ αλλά το siemens την παλεύει!!]και έπιασα 9Mbps!!!!! Θα δοκιμάσω να αφήσω το SNR στο κανονικό και να κρατήσω στατιστικά.

Μήπως θα ήταν καλό να μαζευτούμε και να στείλουμε όλοι οι παραπονούμενοι ταυτόχρονα καταγγελίες για την forthnet στην ΕΕΤΤ??

hel
28-03-09, 09:56
Σκοπος της Forthnet ειναι να ριχνει το συγχρονισμο των χρηστων ωστε να ανταπεξελθει στους καινουργιους πελατες που θα ερθουν.. Αλλα και με αυτο που κανει εχει βαρεσει πατο η εταιρια.. Εδω και βδομαδες παθαινει blackout και δικαιολογουνται οτι κανουν upgrade.. μηπως εννοουν downgrade;;

Δεν υπάρχει αυτό που λες.

souqia
28-03-09, 13:15
Φίλε μου ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κ εγώ στα Χανιά. Ξεκίνησα με 12 Mbs κ τώρα κλειδώσει στα 4,5Μbs. Έλεος!

hel
29-03-09, 10:32
Φίλε μου ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κ εγώ στα Χανιά. Ξεκίνησα με 12 Mbs κ τώρα κλειδώσει στα 4,5Μbs. Έλεος!

Διάγραμμα dmt ?
Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.

souqia
29-03-09, 12:57
Oρίστε το διάγραμμα.
Παρακαλω τα φώτα σας γιατί δεν ξέρω να το ερμηνεύω.

stalker70
30-03-09, 18:51
Κι εγω μια απο τα ιδια.
ξεκινησα να συνδεομαι στα 12.000 και τωρα πιανω 6.900 αντε 7.500 στις πολυ καλες μερες.

souqia
30-03-09, 22:03
K μη χειρότερα! Πέσαμε στα 3581 Kbps!

panagath
30-03-09, 22:07
2,7 ego!!!!

soiramk
30-03-09, 23:14
K μη χειρότερα! Πέσαμε στα 3581 Kbps!


2,7 ego!!!!

2play έχετε? Περιοχές? Εγώ σήμερα ζήτησα να έρθει τεχνικός.

manicx
31-03-09, 00:00
soiramk, κι εγώ Αγ Παρασκευή είμαι. Ξεκίνησα από 18000 και τώρα είμαι σκάρτα 15. Το φοβερό της υπόθεσης είναι ότι αν κι έχω αιτηθεί να έχω SNR 8 για σταθερότερη γραμμή, τον τελευταίο καιρό παρατηρώ ότι παίζει πολύ. Μέχρι κι 6 το έχω αυτή τη στιγμή. Δεν το έχω ξαναδεί 6 από όταν το αιτήθηκα. Άντε να πήγαινε 7-7.5 αλλά 6 ποτέ. Δεν ξέρω τι γίνεται αλλά τελευταία τα βλέπω πολύ περίεργα τα πράγματα Αγ Παρασκευή.

soiramk
31-03-09, 00:11
soiramk, κι εγώ Αγ Παρασκευή είμαι. Ξεκίνησα από 18000 και τώρα είμαι σκάρτα 15. Το φοβερό της υπόθεσης είναι ότι αν κι έχω αιτηθεί να έχω SNR 8 για σταθερότερη γραμμή, τον τελευταίο καιρό παρατηρώ ότι παίζει πολύ. Μέχρι κι 6 το έχω αυτή τη στιγμή. Δεν το έχω ξαναδεί 6 από όταν το αιτήθηκα. Άντε να πήγαινε 7-7.5 αλλά 6 ποτέ. Δεν ξέρω τι γίνεται αλλά τελευταία τα βλέπω πολύ περίεργα τα πράγματα Αγ Παρασκευή.

Και εγώ απο 18 κ μη σου πω τώρα που είμαι!! 5701 με SNR 6dB! Εδώ κ 2 βδομάδες είμαι έτσι κ σήμερα ζήτησα να έρθει τεχνικός γιατί μου έλεγαν οτι μέτρησαν στο κουτί(όταν το δήλωσα σαν βλάβη) κ δεν βρήκαν πρόβλημα!! Ότι ναναι!! Το θέμα είναι οτι δε μπορώ να καταλάβω αν είναι όντως πρόβλημα της forthnet(που πλέον αυτό πιστεύω, με έβαλαν κ άλλαξα πρίζες κτλ...) γιατί 2 φίλοι μου, ο ένας στην ίδια πολυκατοικία με εμένα κ ο άλλος στη διπλανή δεν έχουν πρόβλημα. Όλοι με 2play.

panagath
31-03-09, 04:02
2play έχετε? Περιοχές? Εγώ σήμερα ζήτησα να έρθει τεχνικός.

Εγώ 2play Ζωγράφου στο Νεκροταφείο περίπου. Από την επόμενη εβδομάδα θα αλλάξω πάροχο.Τι προτείνετε εσείς? Είναι κανείς από ζωγράφου με άλλο πάροχο να μας πει τις εμπειρίες του?

utp
31-03-09, 04:18
Ρε παιδια ειναι φανερο οτι αν κλειδωνει καποιος στα 3000 και ο γειτονας του που εχει την ιδια εταιρια κλειδωνει πχ στα 15000 τοτε φταιει σιγουρα η καλωδιωση του χαλκου.
Δεν φανταζεστε ποσο σαπιο ειναι το υπογειο δικτυο!!!
Επισης μου φενεται πολυ υπουλο να καθεται η φορθνετ να κοιταει εναν-εναν χρηστη και οποιος χρησιμοποιει πολυ BW να του κοβει ταχυτητα....

vstratis
31-03-09, 07:55
γενικα νομιζω οτι ειναι πιο ευκολο στη forthnet να κοβει πραγματικο bandwidth αν θελει (κοινως την ταχυτητα internet) και οχι την ταχυτητα συγχρονισμου....
Η αληθεια ειναι ομως οτι τους τελευταιους μηνες εχει μειωθει σχεδον σε ολους η ταχυτητα συγχρονισμου, επιπλεον εχουν αυξηθει τα disconnections και εχουν πεσει οι επιδοσεις οι πραγματικες..... Στην πραγματικοτητα παρατηρειται μεγαλυτερη ασταθεια.....

hel
31-03-09, 09:35
soiramk, κι εγώ Αγ Παρασκευή είμαι. Ξεκίνησα από 18000 και τώρα είμαι σκάρτα 15. Το φοβερό της υπόθεσης είναι ότι αν κι έχω αιτηθεί να έχω SNR 8 για σταθερότερη γραμμή, τον τελευταίο καιρό παρατηρώ ότι παίζει πολύ. Μέχρι κι 6 το έχω αυτή τη στιγμή. Δεν το έχω ξαναδεί 6 από όταν το αιτήθηκα. Άντε να πήγαινε 7-7.5 αλλά 6 ποτέ. Δεν ξέρω τι γίνεται αλλά τελευταία τα βλέπω πολύ περίεργα τα πράγματα Αγ Παρασκευή.

Από παλιά είχε πρόβλημα η γραμμή σου , απ ότι θυμάμαι , με αποσυνδέσεις κλπ.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 2 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


γενικα νομιζω οτι ειναι πιο ευκολο στη forthnet να κοβει πραγματικο bandwidth αν θελει (κοινως την ταχυτητα internet) και οχι την ταχυτητα συγχρονισμου....
Η αληθεια ειναι ομως οτι τους τελευταιους μηνες εχει μειωθει σχεδον σε ολους η ταχυτητα συγχρονισμου, επιπλεον εχουν αυξηθει τα disconnections και εχουν πεσει οι επιδοσεις οι πραγματικες..... Στην πραγματικοτητα παρατηρειται μεγαλυτερη ασταθεια.....

Σε εμένα κάνει disconnect κάθε 5-9 ημέρες.
Και ο συγχρονισμός αυξήθηκε σήμερα (λόγω του ότι είναι και πρωί):

http://www.imageshack.gr/files/p8gc7kszdyddrh9tbtad.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=p8gc7kszdyddrh9tbtad.jpg)

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 1 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ρε παιδια ειναι φανερο οτι αν κλειδωνει καποιος στα 3000 και ο γειτονας του που εχει την ιδια εταιρια κλειδωνει πχ στα 15000 τοτε φταιει σιγουρα η καλωδιωση του χαλκου.
Δεν φανταζεστε ποσο σαπιο ειναι το υπογειο δικτυο!!!
Επισης μου φενεται πολυ υπουλο να καθεται η φορθνετ να κοιταει εναν-εναν χρηστη και οποιος χρησιμοποιει πολυ BW να του κοβει ταχυτητα....

Ακριβώς. Όποιος έχει αμφιβολίες ας χρησιμοποιήσει τα εργαλεία της google.
Και ούτως ή άλλως δεν χρειάζεται η forthnet να μειώσει την ταχύτητα κανενός γιατί είναι από μόνη της μειωμένη , λόγω προβλημάτων με το εξωτερικό αυτό τον καιρό.

utp
31-03-09, 11:20
Ακριβώς. Όποιος έχει αμφιβολίες ας χρησιμοποιήσει τα εργαλεία της google.
Και ούτως ή άλλως δεν χρειάζεται η forthnet να μειώσει την ταχύτητα κανενός γιατί είναι από μόνη της μειωμένη , λόγω προβλημάτων με το εξωτερικό αυτό τον καιρό.


Ποια εργαλεια και πως??:hmm:

themisk
31-03-09, 12:46
soiramk Δεν ξέρω τι γίνεται αλλά τελευταία τα βλέπω πολύ περίεργα τα πράγματα Αγ Παρασκευή.


Αγία Παρασκευή .. τα ιδια...συμφωνώ απόλυτα.. απο 15Mbit εχω πεσει στα 11Μbit... εκτος του οτι εχω αδικαιολογητο attenuation απο την αρχη της συνδεσης.. στον ΟΤΕ eixa 9db στην Forthnet 27db... και ειμαι 700 μετρα απο το DSLAM..... Μας δουλευουν κανονικοτατα....

Downstream Rate: 11822 kbps Upstream Rate: 1021 kbps Downstream Margin: 6 db Upstream Margin: 7 db Downstream Line Attenuation: 27 db Upstream Line Attenuation: 6 db Downstream Transmit Power: 12 db Upstream Transmit Power: 22 db

soiramk
31-03-09, 14:50
Ρε παιδια ειναι φανερο οτι αν κλειδωνει καποιος στα 3000 και ο γειτονας του που εχει την ιδια εταιρια κλειδωνει πχ στα 15000 τοτε φταιει σιγουρα η καλωδιωση του χαλκου.
Δεν φανταζεστε ποσο σαπιο ειναι το υπογειο δικτυο!!!
Επισης μου φενεται πολυ υπουλο να καθεται η φορθνετ να κοιταει εναν-εναν χρηστη και οποιος χρησιμοποιει πολυ BW να του κοβει ταχυτητα....
Συγνώμη αλλά η καλωδίωση 1.5+ χρόνο τώρα δεν είχε πρόβλημα. Τώρα χάλασε :whistle:?


Ακριβώς. Όποιος έχει αμφιβολίες ας χρησιμοποιήσει τα εργαλεία της google.
Και ούτως ή άλλως δεν χρειάζεται η forthnet να μειώσει την ταχύτητα κανενός γιατί είναι από μόνη της μειωμένη , λόγω προβλημάτων με το εξωτερικό αυτό τον καιρό.
Αν σου είναι εύκολο μας εξηγείς λίγο παραπάνω για να το τσεκάρουμε κ εμείς.

utp
31-03-09, 15:48
Συγνώμη αλλά η καλωδίωση 1.5+ χρόνο τώρα δεν είχε πρόβλημα. Τώρα χάλασε :whistle:?

Aν δεν χαλαγε ποτε τοτε θα ειμασταν ολοι χαρουμενοι χρηστες χωρις προβληματα..
Φυσικα και απο τη μια στιγμη στην αλλη μπορει να δεχτει μια παρεμβολη απο καποια αιτια(πχ κεραια εκπομπης ραδιοφωνικου σταθμου) και να γονατιζει ο συνχρονισμος,ολα γινονται....
Δεν λεω οτι φταει 100% αυτο απλα εχει μεγαλη πιθανοτητα.

soiramk
31-03-09, 15:51
Aν δεν χαλαγε ποτε τοτε θα ειμασταν ολοι χαρουμενοι χρηστες χωρις προβληματα..
Φυσικα και απο τη μια στιγμη στην αλλη μπορει να δεχτει μια παρεμβολη απο καποια αιτια(πχ κεραια εκπομπης ραδιοφωνικου σταθμου) και να γονατιζει ο συνχρονισμος,ολα γινονται....
Δεν λεω οτι φταει 100% αυτο απλα εχει μεγαλη πιθανοτητα.

Ίδωμεν... Έχω ζητήσει τεχνικό κ περιμένω να με πάρουν να κλείσουμε ραντεβού. Εδώ θα είμαστε κ θα ενημερώσω! Φαντάζομαι οτι εννοείς την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού έτσι δεν είναι?

manuel
31-03-09, 16:39
Συνχρόνιζα χωρίς κανένα πρόβλημα στα 18+ μετά απο 3 μήνες και χωρίς να έχει αλλάξει τίποτα συνχρονίζα στα 14

τώρα βόσκο αλλού.....

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι μπορούν και βάζουν περιορισμούς στην πόρτα του DSLAM

utp
31-03-09, 22:08
Ίδωμεν... Έχω ζητήσει τεχνικό κ περιμένω να με πάρουν να κλείσουμε ραντεβού. Εδώ θα είμαστε κ θα ενημερώσω! Φαντάζομαι οτι εννοείς την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού έτσι δεν είναι?

To να χαλασει η εσωτερικη καλωδιωση ειναι κομματι δυσκολο γιατι δεν εκτιθεται σε εξωτερικο περιβαλλον.
Αλλα κατα 90% ο τεχνικος θα τα βρει ολα οκ.Αυτο δεν ξερω γιατι γινεται...
Δεν μπορω να διανοηθω οτι βαζουν περιορισμο στην ταχυτητα συγχρονισμου στο καθε ενα ξεχωριστα,αν ηταν θα ειχαν ολοι οι συνδρομητες μειωση....

soiramk
31-03-09, 23:44
Μου τηλεφώνησαν κ κλείσαμε ραντεβού για αύριο 1-4! Οπότε θα ξέρω αύριο...

utp
02-04-09, 02:44
Μου τηλεφώνησαν κ κλείσαμε ραντεβού για αύριο 1-4! Οπότε θα ξέρω αύριο...

Tελικα τι εγινε?Σου κανανε πρωταπριλιατικη πλακα?:p

aiolos.01
02-04-09, 03:44
Και εγώ πριν 2 χρόνια που μπήκα στη forthnet κλείδωνα στα 16. Τώρα έχω 12,5 το πρωί και 14,5 το βράδυ. Αν μπώ το βραδυ, το πρωί το snr έχει φτάσει στο 2,9 !! αλλά το siemens συνήθως κρατάει. Είναι μέρες που έχω disconnect μια φορά τη μέρα, αλλά έχω δεί και Uptime 45 μέρες !!!

Γενικά δε θεωρώ καθόλου πιθανό να κόβει την ταχύτητα που κλειδώνει κάποιος. Δεν έχει καμία λογική. Αν θέλει να κάνει κατι μπορεί πανεύκολα να κόψει το b/w που σου δίνει. Γιατί να σου μειώσει την ταχύτητα συγχρονισμού; Δεν κερδίζει απολύτως τίποτα έτσι.

Ισα ίσα που οι περισσότεροι την ταχύτητα αυτή κοιτάνε και αν πέφτει παραπονιούνται. Για να έχει υψηλές ταχύτητες συγχρονισμού αποφάσισε να δίνει snr 6 ενώ ας πούμε ο οτε δίνει 9-10. Δεν μπορεί απο τη μία να θέλει να δίνει υψηλές ταχύτητες συγχρονισμού και απο την άλλη να τις κόβει...

Αν θέλει να σε κόψει πολύ απλά το κάνει απο το server της και οχι απο το dslam. Είναι πιο απλό να το κάνει και δεν μπορείς και να το εντοπίσεις εύκολα. Ενώ αντίθετα η ταχύτητα συγχρονισμού φαίνεται καθαρά.

hel
02-04-09, 09:21
Αγία Παρασκευή .. τα ιδια...συμφωνώ απόλυτα.. απο 15Mbit εχω πεσει στα 11Μbit... εκτος του οτι εχω αδικαιολογητο attenuation απο την αρχη της συνδεσης.. στον ΟΤΕ eixa 9db στην Forthnet 27db... και ειμαι 700 μετρα απο το DSLAM..... Μας δουλευουν κανονικοτατα....

Downstream Rate: 11822 kbps Upstream Rate: 1021 kbps Downstream Margin: 6 db Upstream Margin: 7 db Downstream Line Attenuation: 27 db Upstream Line Attenuation: 6 db Downstream Transmit Power: 12 db Upstream Transmit Power: 22 db

Διάγραμμα από το dmt tool ?

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 2 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Συγνώμη αλλά η καλωδίωση 1.5+ χρόνο τώρα δεν είχε πρόβλημα. Τώρα χάλασε :whistle:?

Αν σου είναι εύκολο μας εξηγείς λίγο παραπάνω για να το τσεκάρουμε κ εμείς.

Παιδιά όλα υπάρχουν στο forum : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=267354 .

soiramk
02-04-09, 15:09
Tελικα τι εγινε?Σου κανανε πρωταπριλιατικη πλακα?:p

Όχι ήρθε κανονικά. Μέτρησε στον κατανεμητή μου κ βρήκε βραχυκύκλωμα στα 119m(μάλλον μέσα στο ΚΑΦΑΟ). Θα το δηλώσουν λέει στον ΟΤΕ κ υποτίθεται οτι σε 4 εργάσιμες ο ΟΤΕ θα το φτιάξει(χλωμό το κόβω...). Για να δούμε..

Soumaxeridis
02-04-09, 16:44
Εγώ αρχικά συνδεόμουν στα 15Μbps, πριν από κάποιους μήνες ξαφνικά άρχισα να συνδέομαι στα 9Mbps. Αποσυνδέσεις δεν είχα ποτέ, ούτε έχω τώρα.
Ανεβάζω και screenshot από το dmt.
Ξέρει κανείς πως να το μεταφράζει;
Φαίνεται πάντως ένα πολύ σαφές κενό συχνοτήτων!
Λέτε αυτό να έκανε την διαφορά;

RePlay
02-04-09, 20:26
Soumaxeridi, μήπως ξέρεις που ακριβώς βρίσκεται το dslam καλαμαριάς?

hel
03-04-09, 09:03
Εγώ αρχικά συνδεόμουν στα 15Μbps, πριν από κάποιους μήνες ξαφνικά άρχισα να συνδέομαι στα 9Mbps. Αποσυνδέσεις δεν είχα ποτέ, ούτε έχω τώρα.
Ανεβάζω και screenshot από το dmt.
Ξέρει κανείς πως να το μεταφράζει;
Φαίνεται πάντως ένα πολύ σαφές κενό συχνοτήτων!
Λέτε αυτό να έκανε την διαφορά;

To κενό στις τελευταίες συχνότητες οφείλεται στο dslam που συνδέεσαι.
Υπάρχει όμως και σταθερός θόρυβος στη γραμμή σου, σε σχεδόν όλο το φάσμα των συχνοτήτων. Έχεις συνδέσει το ρούτερ στον κατανεμητή της πολυκατοικίας;

Soumaxeridis
03-04-09, 10:12
To κενό στις τελευταίες συχνότητες οφείλεται στο dslam που συνδέεσαι.
Υπάρχει όμως και σταθερός θόρυβος στη γραμμή σου, σε σχεδόν όλο το φάσμα των συχνοτήτων. Έχεις συνδέσει το ρούτερ στον κατανεμητή της πολυκατοικίας;

Δεν είναι λογικό ο θόρυβος σε όλο το φάσμα να οφείλεται απλά στην απόσταση από το DSLAM;
Το γεγονός ότι η ταχύτητα συγχρονισμού έπεσε ξαφνικά (συγκεκριμένα, έχασα το internet και όταν ξανασυνδέθηκε το modem επανήλθε στα 9mbps από τα 14 που ήταν πριν) μου λέει ότι συνέβη επειδή η forthnet αποφάσισε ξαφνικά να βγάλει από το παιχνίδι το 1/3 του φάσματος!!!

RePlay, έχω την εντύπωση ότι το DSLAM της Καλαμαριάς βρίσκεται στην οδό Περικλέους (επέκταση της οδού Πασαλίδου), εκεί που βρίσκεται και το κτίριο του ΟΤΕ.

x_user
04-04-09, 21:49
ελάτε τώρα, αυτό που αναφέρετε είναι το loyalty special program της 4νετ.
όσο περισσότερο καιρό είσαι συνδρομητής τόσο χαμηλώτερη η ταχύτητα συγχρονισμού!

:hmm:

hel
07-04-09, 00:38
Δεν είναι λογικό ο θόρυβος σε όλο το φάσμα να οφείλεται απλά στην απόσταση από το DSLAM;
Το γεγονός ότι η ταχύτητα συγχρονισμού έπεσε ξαφνικά (συγκεκριμένα, έχασα το internet και όταν ξανασυνδέθηκε το modem επανήλθε στα 9mbps από τα 14 που ήταν πριν) μου λέει ότι συνέβη επειδή η forthnet αποφάσισε ξαφνικά να βγάλει από το παιχνίδι το 1/3 του φάσματος!!!

RePlay, έχω την εντύπωση ότι το DSLAM της Καλαμαριάς βρίσκεται στην οδό Περικλέους (επέκταση της οδού Πασαλίδου), εκεί που βρίσκεται και το κτίριο του ΟΤΕ.

Μα θα έβλεπαν και άλλοι το ίδιο "πειραγμένο" φάσμα στην περιοχή σου και τις χαμηλές ταχύτητες.

Soumaxeridis
07-04-09, 09:36
Μα θα έβλεπαν και άλλοι το ίδιο "πειραγμένο" φάσμα στην περιοχή σου και τις χαμηλές ταχύτητες.

Πολύ πιθανό να το βλέπουν. Έχω ακούσει στο forum πάνω από 100 άτομα να διαμαρτύρονται ότι ξαφνικά έπεσε η ταχύτητα συγχρονισμού.Και σε κανέναν δεν επανήλθε, ό,τι και να έκανε. Δεν νομίζω ξαφνικά να χάλασαν σε όλους τα καλώδια τους μέρα με την μέρα...

Μάλιστα η ρύθμιση του φάσματος στο dslam σίγουρα μπορεί να ρυθμιστεί και ανά πόρτα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.