PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαράδεκτη πολιτική της vivodi στους συνδρομητές της με Full LLU



Σελίδες : [1] 2

nikgl
29-12-05, 14:43
Τουλάχιστον εξοργιστική θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η συνεχιζόμενη πολιτική της vivodi απέναντι στους συνδρομητές της με Full LLU μετά τις νέες (ο θεός να της κάνει) μειώσεις.
Ο πελάτης που είναι σε κόμβο vivodi είτε full είτε shared LLU θα έπρεπε να έχει πολύ προνομιακή αντιμετώπιση σε σχέση με τους ΑΡΥΣ επειδή είναι κατα κάποιο τρόπο δεσμευμένος με τη vivodi.
Πχ είναι αδύνατον ο χρήστης Full LLU (ειδικά με DSLPhone και νέους αριθμούς τηλεφωνίας) να σκεφτεί να φύγει ξανά για ΟΤΕ τη στιγμή που θα πρέπει να ξανακάνει μια ολόκληρη δαπανηρή και χρονοβόρα διαδικασία για να πάει με άλλον ISP (με ΑΡΥΣ). Τέλη ενεργοποίησης και τρέχα-γύρευε. Χώρια τη νέα αλλαγή αριθμού τηλεφώνου.
Ο χρήστης που είναι με ΑΡΥΣ+vivodi απλά "παίρνει το καπελάκι του και φεύγει" ότι ώρα θέλει αν δεν είναι ικανοποιημένος. Τα τέλη ενεργοποίησης δεν τον απασχολούν καθόλου αν έχει μόνιμα adsl πρόσβαση από ΟΤΕ. Αλλάζει τους ISP σαν τα πουκάμισα αν δεν του κάνουν.
Φαίνεται λοιπόν πως δεν έχουν καταλάβει ότι οι πελάτες που βρίσκονται σε κόμβους Vivodi είναι κεφάλαια για την εταιρεία τους και πρέπει να τους φροντίζουν ιδιαιτέρως. Εκτός αν νομίζουν πως με τέτοιους πελάτες έδεσαν το γαϊδαρό τους και βρήκαν το μήνα που θρέφει τους 11.
Υπενθυμίζω λοιπόν ότι ο πελάτης που αποφασίζει να κόψει τον ΟΤΕ, είχε τα αρχ...α να το κάνει και με τον ίδιο τρόπο μπορεί να το ξανακάνει με τη vivodi.
Αλήθεια πως αποφασίζουν να πετάξουν στα σκουπίδια την πολιτική της αορίστου σύνδεσης με λογαριασμό/μήνα που ήταν και η ειδοποιός διαφορά σε σχέση με τους άλλους;
Τι θα γίνει με όσους επιλέξουν 12μηνη προπληρωμή και DSLphone; Θα έχουν 2 λογαριασμούς; 1 ετήσιο για internet και 1 μηνιαίο για το τηλέφωνο;
Αντί να βελτιώνουν και να απλοποιούν τις τιμολογιακές τους πολιτικές τις κάνουν ένα κουβάρι με αποτέλεσμα ο υποψήφιος πελάτης να μην ξέρει τι θα πληρώνει και πότε.
Επίσης τι θα γίνει με τα DSLPhone και όσους αγοράζουν τώρα πακέτα και συνδρομές με τα διάφορα router που δίνονται και δεν έχουν υλοποιηθεί ως συμβατα με το ATΑ;
Θα ζητάει ο πελάτης dslphone και θα του λένε δεν έχετε το κατάλληλο router;
Το κουβάρι γίνεται ακόμα πιο μπερδεμένο.
Μήπως τελικά εμείς εδω μέσα πρέπει να αποτρέπουμε κάποιον να πάει σε Full LLU μέχρι να μπουν και άλλες εταιρείες στο παιχνίδι και τότε να μπορούμε απλά και εύκολα να αλλάζουμε παροχέα κρατόντας συχρόνως και έναν αριθμό τηλεφωνίας με πιθανή φορητότητα;
Μήπως τελικά όσοι έχουν LLU έχουν γίνει πειραματόζωα της vivodi;

sdn
29-12-05, 16:11
Τουλάχιστον εξοργιστική θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η συνεχιζόμενη πολιτική της vivodi απέναντι στους συνδρομητές της με Full LLU μετά τις νέες (ο θεός να της κάνει) μειώσεις.
Ο πελάτης που είναι σε κόμβο vivodi είτε full είτε shared LLU θα έπρεπε να έχει πολύ προνομιακή αντιμετώπιση σε σχέση με τους ΑΡΥΣ επειδή είναι κατα κάποιο τρόπο δεσμευμένος με τη vivodi.
Πχ είναι αδύνατον ο χρήστης Full LLU (ειδικά με DSLPhone και νέους αριθμούς τηλεφωνίας) να σκεφτεί να φύγει ξανά για ΟΤΕ τη στιγμή που θα πρέπει να ξανακάνει μια ολόκληρη δαπανηρή και χρονοβόρα διαδικασία για να πάει με άλλον ISP (με ΑΡΥΣ). Τέλη ενεργοποίησης και τρέχα-γύρευε. Χώρια τη νέα αλλαγή αριθμού τηλεφώνου.
Ο χρήστης που είναι με ΑΡΥΣ+vivodi απλά "παίρνει το καπελάκι του και φεύγει" ότι ώρα θέλει αν δεν είναι ικανοποιημένος. Τα τέλη ενεργοποίησης δεν τον απασχολούν καθόλου αν έχει μόνιμα adsl πρόσβαση από ΟΤΕ. Αλλάζει τους ISP σαν τα πουκάμισα αν δεν του κάνουν.
Φαίνεται λοιπόν πως δεν έχουν καταλάβει ότι οι πελάτες που βρίσκονται σε κόμβους Vivodi είναι κεφάλαια για την εταιρεία τους και πρέπει να τους φροντίζουν ιδιαιτέρως. Εκτός αν νομίζουν πως με τέτοιους πελάτες έδεσαν το γαϊδαρό τους και βρήκαν το μήνα που θρέφει τους 11.
Υπενθυμίζω λοιπόν ότι ο πελάτης που αποφασίζει να κόψει τον ΟΤΕ, είχε τα αρχ...α να το κάνει και με τον ίδιο τρόπο μπορεί να το ξανακάνει με τη vivodi.
Αλήθεια πως αποφασίζουν να πετάξουν στα σκουπίδια την πολιτική της αορίστου σύνδεσης με λογαριασμό/μήνα που ήταν και η ειδοποιός διαφορά σε σχέση με τους άλλους;
Τι θα γίνει με όσους επιλέξουν 12μηνη προπληρωμή και DSLphone; Θα έχουν 2 λογαριασμούς; 1 ετήσιο για internet και 1 μηνιαίο για το τηλέφωνο;
Αντί να βελτιώνουν και να απλοποιούν τις τιμολογιακές τους πολιτικές τις κάνουν ένα κουβάρι με αποτέλεσμα ο υποψήφιος πελάτης να μην ξέρει τι θα πληρώνει και πότε.
Επίσης τι θα γίνει με τα DSLPhone και όσους αγοράζουν τώρα πακέτα και συνδρομές με τα διάφορα router που δίνονται και δεν έχουν υλοποιηθεί ως συμβατα με το ATΑ;
Θα ζητάει ο πελάτης dslphone και θα του λένε δεν έχετε το κατάλληλο router;
Το κουβάρι γίνεται ακόμα πιο μπερδεμένο.
Μήπως τελικά εμείς εδω μέσα πρέπει να αποτρέπουμε κάποιον να πάει σε Full LLU μέχρι να μπουν και άλλες εταιρείες στο παιχνίδι και τότε να μπορούμε απλά και εύκολα να αλλάζουμε παροχέα κρατόντας συχρόνως και έναν αριθμό τηλεφωνίας με πιθανή φορητότητα;
Μήπως τελικά όσοι έχουν LLU έχουν γίνει πειραματόζωα της vivodi; Έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκαιο. Θα τους πάρει καιρό να το καταλάβουν. Αλλά όταν πάρουν είδηση τι παίζεται θα είναι αργά.... Είναι θέμα χρόνου να δώσουν LLU και άλλοι πάροχοι. Στο μεσοδιάστημα σκέφτομαι την λύση της telepassport αν και δεν μου αρέσει η 12μηνη δέσμευση που έχει.

user1
29-12-05, 16:27
Το θέμα που θίγει ο φιλος nikgl ειναι κατα τη γνωμη μου παρα πολυ σημαντικο.
Θα ηθελα τη γνωμη ολων , γιατι δεν εχει να κανει με εμας που εχουμε vivodi full και τωρα αισθανομαστε ριγμενοι, αλλα γιατι λογικα σε λιγο καιρο θα βρεθουν και αλλες εταιρειες που θα δινουν full σαν τη βιβο, και αν εχει επικρατησει αυτο το απαραδεκτο καθεστως θα γινει οδηγος και για τους αλλους.
Εμεις στο κατω κατω , λεμε πως την πατησαμε μια φορα φευγουμε, τραβαμε την ταλαιπωρια για νουμερο απο τον οτε ξανα και τελειωσε.
ποιος ομως νεος πελατης θα ερθει στα δικτυα τους αν ξερει τις συνθηκες.
οταν κανεις το "βημα", γιατι ειναι πραγματικα "βημα", να αφησεις τη σταθερη τηλεφωνια , να πας σε παροχο με voip(γιατι περα απο τον οτε εκει ειναι το κοστος), περιμενεις η εταιρεια που θα σε δεχτει πραγματικα να σε προσεχει
στο εξωτερικο οι υπηρεσιες αυτου του τυπου ειναι ΜΑΚΡΑΝ φτηνοτερες απο τον αντιστοιχο οτε πχ με 20-40 ευρω εχεις εκτος απο internet και ΟΛΑ αστικα και υπεραστικα.Κατι που φαινεται αλλωστε γιστι η altec(δεν ξερω απο ποιοτητα), δινει με 3 ευρω ενα νουμερο και με 7 ευρω (αν το πληρωσεις για 4 χρονια) συνολο 10 ολα σου τα τηλεφωνα.καπου εκει λοιπον πρεπει να ειναι οι τιμες.
Εδω λοιπον η βιβοντι αντι να επιβραβευσει τους πελατες με full, κανει μειωσεις σε cube η στη shared, και σε αυτους που εκαναν το βημα και εμπιστευθηκαν την εταιρεια τιποτα.
κλειδωνει το modem, το χρεωνει κιολας με το μηνα οταν οι αλλοι το δινουν δωρεαν κτλ
γιατι να κατσει ο αλλος?θα φυγει και θα παρει ενα κανονικοτατο νουμερο απο τον οτε με πολυ ΚΑΛΥΤΕΡH ΠΟΙΟΤΗΤΑ αφου δεν ειναι voip και θα κυνηγαει τις προσφορες και εχει ο θεος.
Δημιουργειται ετσι κακο παραδειγμα.γιατι για αναπτυχθουν οι τηλ/νιες νομιζω πως θελουμε συστηματα στυλ βιβο που να παρεχουν ολοκληρωμενες λυσεις και ετσι να δημιουργειται ανταγωνισμος.οχι ομως οπως το κανει η vivodi.
Μου ειχε απαντησει καποτε ο φολος sdikr πως φωναζαν για το ετησιο συμβολαιο της βιβο, και το εκοψε.Εγω πιστευω οτι ειναι πονηροι.τι να το κανουν το συμβολαιο?Αμα παρεις γραμμη απο αυτους αναγκαστικα δενεσαι μαζι τους.
Και βεβαια δεν διαφωνω να δεθεις με μια εταιρεια και να φυγεις απο τον οτε, αυτο ειναι που προωθει τον ανταγωνισμο.Το θεμα ειναι να φυγεις και να εχεις κινητρο να το κανεις και να σε σεβονται για αυτη σου την επιλογη.
Οχι σαν αυτους εδω
sorry για το μακροσκελες post

Περιμενω οσο το δυνατον περισσοτερες αποψεις

ΥΓ Εγω προσωπικα θα τους κλεισω 4 γραμμες "δικες" μου.Βεβαια μπορει αυτο μπορει να μην τους πειραζει , αλλα πειραζει εμενα.Γιατι περιμενα πολλα χρονια να φυγω πληρως απο τον οτε οχι για να κανω "κακο" στον οτε αλλα οπως προειπα γιατι ετσι αναπτυσονται οι τηλ/νιες.Και θα αναγκαστω να "ριξω τα μουτρα μου" και να ξαναγυρισω στον οτε.αυτο ηταν κατι που δεν το ηθελα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ρε γαμωτο.ΔΥΣΤΥΧΩΣ επαληθευεται το ηλιθιο σποτ του οτε που λεει "πως εκανα λαθος, και γυριζω στο καλο το δρομο" και κατι τετοιες ανοησιες.ΔΥΣΤΥΧΩΣ

BoGe
29-12-05, 16:53
Η πολιτική τους είναι απαράδεκτη.
Οι μειώσεις στα 3μηνα/6μηνα είναι πολύ μικρές. Η πληρωμή τους πρέπει να γίνει με όλο το ποσό και όχι με δόσεις. Οπώτε αν αφαιρέσει κανείς και τον πληθωρισμό, γίνονται ανύπαρκτες οι μειώσεις.
Δείχνουν ότι δεν ενδιαφέρονται καθόλου για αυτούς που είναι σε δικιές τους γραμμές.

Κάποια στιγμή θα ξεκινήσουν και άλλες εταιρείες να δίνουν Full LLu, είναι αργά τότε να αλλάξουν πολιτική, και κάτω από πίεση να αρχίσουν να ενδιαφέρονται σε όσους είναι με δικιές τους γραμμές. Ο πελάτης τότε θα τους φύγει, γιατί έχει σημασία τι κάνανε τώρα που δεν υπάρχουν άλλες εταιρείες στο παιχνίδι, και όχι όταν δεν θα είναι μόνοι τους.

Απο κει και πέρα στις αορίστου, για κάποιον που θέλει μόνο την γραμμή χωρίς τίποτα άλλο, ειναι ανταγωνιτισκή η Vivodi, αλλά αν κάποιος θελήσει και άλλα πραγματάκια, όπως στατικές IP, εκεί όχι απλώς είναι πανάκριβη, καλύτερα να αλλάξει εταιρεία.

nikgl
29-12-05, 17:44
Ώρες ωρες αναρωτιέμαι αν οι τιμοκατάλογοι για υπηρεσίες LLU, προκύπτουν από ζαριές.
πχ access 256 - 15,90 ευρώ
access 384 - 15,90 ευρώ
OTE access 384 - 15,90
μήπως να καταργηθεί η 256 της vivodi; είναι μια κοροϊδία.
συνεχίζω...
Τέλος μεταφοράς σε κόμβους vivodi - 100 ευρώ!!!
Μείωση ταχύτητας πρόσβασης - 15 ευρώ
Τέλος αλλαγής υπηρεσίας - 15 ευρώ
Δηλαδή αυτός που θα μειώσει την ταχύτητα θα πληρώσει 30 ευρώ!
συνεχίζω
ενεργοποίηση DSL Phone 10ευρώ
απενεργοποίηση DSLPhone άλλα 10 ευρώ.
Όλα τα παραπάνω βέβαια το λογιστήριο μπορεί να τα συνδυάσει όπως θέλει.
πχ έχω 384 Full LLU με DSLPhone και αποφασίζω να την κάνω 256 Full LLU χωρίς DSLPhone, έχουμε και λέμε:
αλλαγή υπηρεσίας 15 + μείωση ταχύτητας 15 + απενεργοποίηση DSLPhone 10 (Σύνολο 40+ΦΠΑ) - καλά το ΦΠΑ δεν το υπολογίζουμε γενικώς σ'αυτή τη χώρα. Είναι επειδή έχουν μάθει τα μυαλά μας να το υπολογίζουν σε χρόνο dt αλλά και επειδή δεν το πληρώνουμε βρε αδερφέ γενικώς.
Αν βέβαια για όλα τα παραπάνω προσθέσω μια μετακόμιση στην ίδια περιοχή τότε την έβαψα, έχω 140 + ΦΠΑ (αυτό το φπα που δεν πληρώνουμε γενικώς)
Αυτό θα πει πελατοκεντρική φιλοσοφία. Εύγε Vivodi !!!!

ipo
29-12-05, 18:03
Πιστεύω ότι η Vivodi πριν από 8-10 μήνες άρχισε να προσφέρει υπηρεσίες χωρίς δεσμευτικό συμβόλαιο για να τραβήξει τον κόσμο που είχε τρομάξει με την απαράδεκτη περσινή ποιότητά της. Μετά από 4 μήνες ανεκπλήρωτων υποσχέσεων και χαμηλών ταχυτήτων ποιος θα τολμούσε να δεσμευτεί στη Vivodi; Έριξε λοιπόν τις τιμές της, κατάργησε και τα μακρόχρονα συμβόλαια, αποκτώντας με αυτόν τον τρόπο ξανά την επιθυμητή πελατειακή βάση την οποία θα εκμεταλλευτεί τώρα.

Αναφέρεται στην πρώτη δημοσίευση του νήματος:


Ο πελάτης που είναι σε κόμβο vivodi είτε full είτε shared LLU θα έπρεπε να έχει πολύ προνομιακή αντιμετώπιση σε σχέση με τους ΑΡΥΣ επειδή είναι κατα κάποιο τρόπο δεσμευμένος με τη vivodi.

Δεν πρέπει όμως να ξεχνάμε ότι το εμπόριο δεν λειτουργεί με τους κανόνες της ηθικής, αλλά με τους κανόνες του ανταγωνισμού. Δεν έχει σημασία τι πρέπει να γίνει. Σημασία έχει τι μπορεί να γίνει. Και ο τηλεπικοινωνιακός πάροχος μπορεί να εκμεταλλευτεί όσους έχει δεσμευμένους κι ας μην εμπίπτει στη δεοντολογία της αγοράς. Ο μόνος τρόπος για να αλλάξει ο νόμος του "μπορεί να εκμεταλλευτεί" είναι να ξυπνήσουν οι καταναλωτές και να φύγουν ή να κάνουν καταγγελίες. Αν ξυπνήσει το 5% είναι μέσα στο σφάλμα. Help desk υπάρχει για να εκτονώνονται οι καταναλωτές, καθώς και λογιστήριο για να τους τα παίρνει αφού εκτονωθούν.

Αν ξυπνήσει όμως το 40% των πελατών, μετά θα δούμε και τους ηθικούς κανόνες να επιβάλλονται στην αγορά.

user1
29-12-05, 18:34
Αν ξυπνήσει όμως το 40% των πελατών, μετά θα δούμε και τους ηθικούς κανόνες να επιβάλλονται στην αγορά.

μα θα ξυπνησε φιλε ipo αυτο ειναι το θεμα.και θα δειτε πως απο εκει που ειχε προοπτικες , θα παει για φουντο.εγω οπως ειπα και πριν εχω 4 "δικες" μου συνδεσεις.βαλε και αλλους δυο που τους απετρεψα να βαλουν συνολο 6.νομιζεις ειναι λιγες?
και πες πως θα τραβηξει νεους πελατες.νομιζεις πως θα μεινουν?
θα ηθελα πολυ να ξερω τις αποψεις της εταιρειας.
εδω στο forum εγινε ενα πολυ μεγαλο θεμα για τον οτε.και πολυ καλως εγινε.ομως τα χαλια των τηλ/νιων ειναι οτι η μοναδικη εταιρεια που προς το παρον προσφερει αποκλειστικα δικες της υπηρεσιες εχει τετοια πολιτικη.
και το τραγικο ειναι πως δεν βλεπω και πολους να αναφερονται στο θεμα..

nasoshat
29-12-05, 19:16
Μου θυμίζει τελευταίως η στάση της Vivodi αρπαχτή...να πουλήσει κύβους και να εμφανίσει συνδρομητές με τις προσφορές που κάνει αδιαφορώντας για τους σταθερούς πελάτες (full llu). Η μείωση τιμών στους τελευταίους προκαλεί γέλιο και φυσικά δεν δίνει το απαραίτητο κίνητρο για αναβαθμίσεις. Η λογική της αρπαχτής σε τέτοιες εταιρίες σημαίνει είτε οτι πάει για πούλημα (και θέλει να αυξήσει τι τίμημά της εμφανίζοντας πολλούς συνδρομητές) είτε οτι η διοίκηση έχει κοντόφθαλμη λογική οπότε μην περιμένουμε επεκτάσεις δικτύων και βελτίωση υπηρεσιών.

Navigator
29-12-05, 19:41
To πρόβλημα ειναι οτι ο ανταγωνισμός ειναι ανύπαρκτος προς το παρόν.Αν μπεί η TELLAS και η HOL στο κόλπο των Full LLU τότε θα δούμε ουσιαστικές προσφορές

aroutis
29-12-05, 20:39
Εγώ θα τολμήσω να κάνω μια "υπόθεση".

Ενόψη του περίφημου νόμου περί Τ/Π και όντας η μονη εναλλακτική που έχει Full LLU προς το παρόν, χτυπά την αγορά με πακέτα (οπως άλλωστε και οι υπόλοιποι) για να συνεχίσει να είναι ανταγωνιστική σε αυτό το επίπεδο. Γνωρίζει οτι έχει ένα ανταγωνιστικό πλεονέκτημα έναντι των υπολοίπων (την προεγκατεστημένη βάση του δικτύου της) η οποία παρέχει καλύτερες -συγκριτικά- υπηρεσίες από τον ΟΤΕ (δες πχ. packet limiting).

Ισως λοιπον να μην κάνουν προσφορές εκει, περιμένοντας 2 πράγματα :
α. το να βγεί ο νόμος, και
β. να δουν τότε τι θα κάνουν οι υπόλοιποι οταν θα βγει.

Δεν πιστεύω ουτε για μια στιγμή οτι έχει γραμμένους τους πελάτες της, απλά γιατί τότε δεν θα έμπαινε στην λογική να χτυπά με 6μηνες και 12μηνες shared llu και κύβους...

ipo
29-12-05, 20:46
Δεν είναι κάτι καινούριο αυτού του είδους η πολιτική.

Ανέκαθεν οι καλύτερες προσφορές γίνονται σε αυτούς που δεν είναι δεσμευμένοι και αφορούν μακρόχρονα συμβόλαια. Γι' αυτό και προτείνουμε στον κόσμο να αποφεύγει τις δεσμεύσεις, διότι σε βάθος χρόνου είναι οικονομικά ασύμφορες.

Ας μην παραπονιόμαστε λοιπόν για κάτι που είναι γνωστό από καιρό κι ας μην είναι σωστό ηθικά.

Chris2004
29-12-05, 20:54
Αν βέβαια για όλα τα παραπάνω προσθέσω μια μετακόμιση στην ίδια περιοχή τότε την έβαψα, έχω 140 + ΦΠΑ (αυτό το φπα που δεν πληρώνουμε γενικώς)
Αυτό θα πει πελατοκεντρική φιλοσοφία. Εύγε Vivodi !!!!

Πρώτ'απόλα να διευκρινήσω πως συμφωνώ μαζί σου ότι οι Full LLU users έπρεπε να είναι προνόμιούχοι...που δεν είναι.
Π.χ θα μπορούσαν να δίνουν το νέο Router που φέρανε...το speedtouch 585 σε μια μειωμένη τιμή στους παλιούς χρήστες Full LLU.
Ήθελα να σχολιάσω για τη μετακόμιση. Πράγματι λέει Τέλος μεταφοράς = 100€. Εγώ όμως που μετακόμισα πρόσφατα μου είπαν οι ίδιοι απο την εξυπηρέτηση πελατών...μή κάνεις μεταφορά...αλλά διακοπή και επανενεργοποίηση...είναι ακριβώς το ίδιο. Εκεί πλήρωσα μόνο το τέλος ενεργοποίησης δηλαδή.

user1
29-12-05, 21:50
To πρόβλημα ειναι οτι ο ανταγωνισμός ειναι ανύπαρκτος προς το παρόν.Αν μπεί η TELLAS και η HOL στο κόλπο των Full LLU τότε θα δούμε ουσιαστικές προσφορές

οι πελατες ομως οπως εγω θα φυγουν, και αμα φυγουν δεν ξαναγυρναν με τιποτα.Η φημη ειναι μεγαλη υποθεση.Εδω βλεπεις η forthnet ειχε μια εποχη τις ακριβοτερες τιμες μακραν, και εβλεπες στο forum ατομα να πινουν νερο στο ονομά της.Τους λεγανε "βρε παιδια εινα πανακριβη το ενα το αλλο, τιποτα, αυτοι forthnet και ξερο ψωμι.Ετσι ειναι.Καμια εταιρεια στον κοσμο δεν πουλαει τιποτα.Η ουσιαστικη της περιουσια ειναι οι ανθρωοποι , η πολιτικη της και η φημη της.και το οτι ειναι μονοπωλιο δεν ειναι ακριβως δικαιολογια.Οταν εγω εδω και δυο μηνες θα μπορουσα να ειχα κοψει τη βιβο, να εχω ΚΑΝΟΝΙΚΟ το τονιζω τηλεφωνο και οχι voip και μαλακιες, και το 1mb απο τη hol με τα μισα λεφτα. τι μονοπωλιο ρε παιδια?Ξερεις τι θα ηθελα?Εδωσε η hol to 1mb τοσο, να ερθει η βιβο και να πει ελα εσυ πελατη παλιε με τη full παρτο και εσυ τοσο.Γιατι αν φυγω, (ενοοω ο οποιοσδηποτε σαν και εμενα) υπαρχει καμια περιπτωση στο τρισεκατομμυριο , οτι προσφορα και να κανει, να ξαναλλαξω νουμερο και να παρω ξανα 211?

ReverseR
29-12-05, 22:11
δεν καταλαβαίνω γιατι διαμτύρεστε. Απο ότι βλέπω ΟΛΕΣ οι προσφορές των χριστουγέννων αφορούν χρήστες χωρίς ΑΔΣΛ...(πλην της φορθνετ). Όσο αδικημένοι νιώθετε εσείς τόσο νιώθουμε και εμείς με ΟΤΕ.

ipo
29-12-05, 22:16
Γιατι αν φυγω, (ενοοω ο οποιοσδηποτε σαν και εμενα) υπαρχει καμια περιπτωση στο τρισεκατομμυριο , οτι προσφορα και να κανει, να ξαναλλαξω νουμερο και να παρω ξανα 211?Σωστά όσα λες στην τελευταία δημοσίευσή σου.

Αλλά η τελευταία πρόταση παρόλο που είναι λογική, δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα όλων. Διότι σε μία υπηρεσία που είναι πολύ ακριβή, μία μεγάλη
οικονομική προσφορά είναι ικανή να κάνει πολλούς να ξεχάσουν.

Τρανό παράδειγμα των παραπάνω η Vivodi. Πέρσι οι περισσότεροι την κατηγορούσαν για τα σοβαρά ελαττώματά της. Μερικοί από αυτούς μετά από μερικούς μήνες έσπευσαν να ξαναγίνουν συνδρομητές της (ή παρέμειναν σε αυτήν ευχαριστημένοι πλέον) διότι είχε τις καλύτερες τιμές με διαφορά.

Σε μία αγορά που έχει υπερκέρδη είναι λογικό να εμφανίζονται συνεχώς δυνατές προσφορές. Οι τελευταίες είναι ικανές να τραβήξουν ακόμα και όσους ξέρουν τα μειονεκτήματα.

Για να περάσω και σε προσωπικό επίπεδο:
Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε ένα μέτριας υπερπλήρωσης DSLAM του ΟΤΕ, με γραμμή στο όνομά μου και την προσφορά HOL-RAM. Δεν έχω ουσιαστικό παράπονο από την ποιότητα της υπηρεσίας (δεν χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου p2p και VoIP). Έχω όμως παράπονο από την ταχύτητα της υπηρεσίας και κυρίως από τα χρήματα που δίνω γι' αυτήν. Αν έρθει η Tellas και μου προσφέρει 2 Mbit με 30 ευρώ/μήνα, χωρίς να έχω ιδέα για την ποιότητά της και την αξιοπιστία θα κάνω αλλαγή τηλεπικοινωνιακού παρόχου, διότι δεν μου αρέσει που δίνω τα ίδια χρήματα για 384/128 kbps. Μάλιστα θα δεχθώ να δεσμευτώ και για 6 μήνες (μην πω και παραπάνω...).

Δεν σκέφτονται όλοι έτσι, αλλά σε μία υπερτιμημένη υπηρεσία οι χαμηλές τιμές κάνουν θαύματα.

user1
30-12-05, 00:02
Αλλά η τελευταία πρόταση παρόλο που είναι λογική, δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα όλων. Διότι σε μία υπηρεσία που είναι πολύ ακριβή, μία μεγάλη
οικονομική προσφορά είναι ικανή να κάνει πολλούς να ξεχάσουν.

μην ξεχνας ομως και την κοινωνικη διασταση και για αυτο μιλαω και για full.πολλοι απο εμας δεν μενουν μονοι τους, δεν ειναι ευκολο να ξαναεπιβαλεις στους δικους σου να ξαναμαθουν νεο νουμερο , θα σου πουνε τι γινεται ρε παιδι , παιζεις? ειδικα οσο δεν γινεται φορητοτητα(και γιατι δεν γινεται?) ο παροχος που σε εχει, εχει καπως δεμενο το γαιδαρο του
υπαρχουν πολλοι που λενε εδω πως μη δενεστε με τα κουτια, παρτε γραμμη και να αλλαζετε isp.καταντας ετσι και αλλαζεις isp καθε 3 μηνες.αντι λοιπον να κοιταξει αυτος με εχει να με κρατησει, γιατι θα παρει λεφτα και απο τα τηλεφωνα, παει και δινει εκπτωση τρελλη στον αλλο που σε 3 μηνες θα αλλαξει isp.Ειδα ομως, μετα την τρελα των κουτιων, πως η forthnet ειπε πως βαζει το 3+3 παντου.διορθωστε με αν κανω λαθος.αν το εκανε , οντως δειχνει οτι τους σεβεται ολους.

shaq141a
30-12-05, 00:08
Άντε να ψηφιστεί ο νόμος να αρχίσει η αγορά να κινήται. Πάντως υπάρχουν πολλές πιθανότητες του χρόνου τα Χριστούγεννα η κατώτερη ταχύτητα να είναι το 1mbit :D

ronaldinio
30-12-05, 12:48
Καλά ας συνεχίσει την ίδια τακτική η Vivodi και θα το φυσάει και δε θα το κρυώνει!
Με την ίδια ευκολία που πήγα σε αυτήν με Full LLU, με την ίδια ευκολία θα φύγω!
Τα πράγματα μάλιστα θα γίνουν πιο εύκολα όταν θα μπορούμε και στα σταθερά να παίρνουμε τον αριθμό μας σε όποια εταιρία θέλουμε!!

gkandir
30-12-05, 13:49
Κι εγώ πιστεύω ότι, πέρα από τα cubes και τα συναφή των εορτών, η αγορά περιμένει να κινηθεί μετά την ψήφιση του νόμου.
Άλλωστε η Vivodi δεν είναι η μόνη που το κάνει αυτό με τους παλαιούς και τους νέους πελάτες. Οι περισσότερες εταιρείες, αν όχι σχεδόν όλες, έτσι λειτουργούν. Εγώ, για παράδειγμα είμαι στη Vodafon (και πιο πριν στην Panafon, φυσικά) σχεδόν 8 χρόνια. Σίγουρα είμαι από τους παλιότερους και πιο σταθερούς συνδρομητές της, Έχω κερδίσει κάτι από αυτό; Ούτε ένα ευχαριστώ, που λέει και η Δεσποινούλα... :p

redhell
31-12-05, 12:57
Μια στιγμή βρε παιδιά. (Αναφέρομαι σε αυτούς που έχουν full και φωνάζουν γιατί δεν είχαν έκπτωση).

Πιστεύετε ότι πληρώνετε πολλά?

Χρησιμοποιώ torrents, dc++, σερφάρισμα, τσίτα το upload, τσίτα το download, το router να έχει πάρει φωτιά και το κατέβασμα ότι και να κάνω μένει καρφωμένο στα 43. ΓΙΑ ΜΕΡΕΣ! ΓΙΑ ΒΔΟΜΑΔΕΣ! Δεν το κλείνω ποτέ, μόνο για καμια ανασυγκρότηση μην κάψω κάνα σκληρό με τόσα που κατεβάζω. Και αυτό εκεί ΟΡΘΙΟ σαν να μην έχει συμβεί τίποτα.

Πιστεύετε ότι η ποιότητα της υπηρεσίας που έχετε μπορεί να συγκριθεί στο ελάχιστο με αυτήν που έχουν οι shared και οι ΑΡΥΣ? ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!

Για ξυπνάτε και εκτιμήστε λίγο αυτό που έχετε... Γιατί αμά ρίξουν τις τιμές και ρίξουν και το επίπεδο των υπηρεσιών, ευχαριστώ δεν θα πάρω...

no_logo
31-12-05, 13:14
Μια στιγμή βρε παιδιά. (Αναφέρομαι σε αυτούς που έχουν full και φωνάζουν γιατί δεν είχαν έκπτωση).

Πιστεύετε ότι πληρώνετε πολλά?

Χρησιμοποιώ torrents, dc++, σερφάρισμα, τσίτα το upload, τσίτα το download, το router να έχει πάρει φωτιά και το κατέβασμα ότι και να κάνω μένει καρφωμένο στα 43. ΓΙΑ ΜΕΡΕΣ! ΓΙΑ ΒΔΟΜΑΔΕΣ! Δεν το κλείνω ποτέ, μόνο για καμια ανασυγκρότηση μην κάψω κάνα σκληρό με τόσα που κατεβάζω. Και αυτό εκεί ΟΡΘΙΟ σαν να μην έχει συμβεί τίποτα.

Πιστεύετε ότι η ποιότητα της υπηρεσίας που έχετε μπορεί να συγκριθεί στο ελάχιστο με αυτήν που έχουν οι shared και οι ΑΡΥΣ? ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!

Για ξυπνάτε και εκτιμήστε λίγο αυτό που έχετε... Γιατί αμά ρίξουν τις τιμές και ρίξουν και το επίπεδο των υπηρεσιών, ευχαριστώ δεν θα πάρω...

η ποιότητα της vivodi αυτή την περίοδο είναι άψογη, δεν υπάρχει αμφιβολία για αυτό.

Ομως
οι εταιρείες είναι υποχρεωμένες να προσφέρουνε αυτό που διαφημίζουνε, δεν μας κάνουνε χάρη.

ipo
31-12-05, 19:40
Πιστεύετε ότι η ποιότητα της υπηρεσίας που έχετε μπορεί να συγκριθεί στο ελάχιστο με αυτήν που έχουν οι shared και οι ΑΡΥΣ? ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑΕίσαι σίγουρος ότι υπάρχει διαφορά στην ποιότητα μεταξύ shared LLU και full LLU; Τα ίδια DSLAM δεν είναι και την ίδια δρομολόγηση δεν έχουν;

nevian
01-01-06, 18:10
Αυτό πάντως που κάνει μπαμ και η ΕΕΤΤ δεν κάνει τίποτα είναι ότι στο Full LLU ADSL η Vivodi και ο ΟΤΕ έχουν τις ίδιες τιμές για την πρόσβαση στα 384 & 512 που είναι αυτά που συνήθως θα πάρει κάποιος για προσωπική χρήση...

Αυτό δεν είναι θέμα για την επιτρωπή ανταγωνισμού; Πως δηλαδή βγήκαν εντελώς ίδιες; Εδώ έκαναν θέμα τις τιμές των SMS που αυξηθηκαν από όλες τις εταιρίες τηλ/νιων γιατί δεν κοιτάνε και αυτό του ADSL; Τα έχουν κανει πλακάκια και μας δουλεύουν νομιζω...

Όσο για το Full LLU είμαι και εγώ ένας από τους άτυχους που εχω 384 Vivodi Full LLU με Static IP και μείωση δεν εχει δει εδώ και μήνες... Είναι που βαριέμαι το re-configuration μερικών συσκευών αλλιώς άμα τα πάρω στο κρανίο βλέπω να φεύγω με ελαφρά πηδηματάκια και ας είμαι 3 χρονια σχεδον συνδρομητής!

Ένας γνωστός την έκανε είδη και εκμεταλεύτηκε κάποιες από τις προσφορές των εορτών πάντως ως provider πλέων δεν... γεμίζει το μάτι... Πολύ ανοργάνωτη ως εταιρία - το λογιστήριο είναι επιοικώς για γέλια με αρνητικούς λογαριασμούς, κλπ (του Δεκεμβρίου έλειγε την ημέρα των Χριστουγέννων που ήταν και Κυριακή!) και στο support ας μην το συζητάμε... Έχουν μάθει ένα ποιηματάκι και άμα τους μπερδέψεις αρχίζουν τα γέλια!

ariadgr
01-01-06, 18:12
Πιστεύετε ότι η ποιότητα της υπηρεσίας που έχετε μπορεί να συγκριθεί στο ελάχιστο με αυτήν που έχουν οι shared και οι ΑΡΥΣ? ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!.

Η ποιότητα της Shared LLU και Full LLU είναι ακριβώς η ίδια!
Μόνο η ΑΡΥΣ (DSLAM OTE) έχει διαφορά!

retroborg
02-01-06, 14:49
Το θέμα που θίγει ο φιλος nikgl ειναι κατα τη γνωμη μου παρα πολυ σημαντικο.
Θα ηθελα τη γνωμη ολων , γιατι δεν εχει να κανει με εμας που εχουμε vivodi full και τωρα αισθανομαστε ριγμενοι, αλλα γιατι λογικα σε λιγο καιρο θα βρεθουν και αλλες εταιρειες που θα δινουν full σαν τη βιβο, και αν εχει επικρατησει αυτο το απαραδεκτο καθεστως θα γινει οδηγος και για τους αλλους.
Εμεις στο κατω κατω , λεμε πως την πατησαμε μια φορα φευγουμε, τραβαμε την ταλαιπωρια για νουμερο απο τον οτε ξανα και τελειωσε.
ποιος ομως νεος πελατης θα ερθει στα δικτυα τους αν ξερει τις συνθηκες.
οταν κανεις το "βημα", γιατι ειναι πραγματικα "βημα", να αφησεις τη σταθερη τηλεφωνια , να πας σε παροχο με voip(γιατι περα απο τον οτε εκει ειναι το κοστος), περιμενεις η εταιρεια που θα σε δεχτει πραγματικα να σε προσεχει
στο εξωτερικο οι υπηρεσιες αυτου του τυπου ειναι ΜΑΚΡΑΝ φτηνοτερες απο τον αντιστοιχο οτε πχ με 20-40 ευρω εχεις εκτος απο internet και ΟΛΑ αστικα και υπεραστικα.Κατι που φαινεται αλλωστε γιστι η altec(δεν ξερω απο ποιοτητα), δινει με 3 ευρω ενα νουμερο και με 7 ευρω (αν το πληρωσεις για 4 χρονια) συνολο 10 ολα σου τα τηλεφωνα.καπου εκει λοιπον πρεπει να ειναι οι τιμες.
Εδω λοιπον η βιβοντι αντι να επιβραβευσει τους πελατες με full, κανει μειωσεις σε cube η στη shared, και σε αυτους που εκαναν το βημα και εμπιστευθηκαν την εταιρεια τιποτα.
κλειδωνει το modem, το χρεωνει κιολας με το μηνα οταν οι αλλοι το δινουν δωρεαν κτλ
γιατι να κατσει ο αλλος?θα φυγει και θα παρει ενα κανονικοτατο νουμερο απο τον οτε με πολυ ΚΑΛΥΤΕΡH ΠΟΙΟΤΗΤΑ αφου δεν ειναι voip και θα κυνηγαει τις προσφορες και εχει ο θεος.
Δημιουργειται ετσι κακο παραδειγμα.γιατι για αναπτυχθουν οι τηλ/νιες νομιζω πως θελουμε συστηματα στυλ βιβο που να παρεχουν ολοκληρωμενες λυσεις και ετσι να δημιουργειται ανταγωνισμος.οχι ομως οπως το κανει η vivodi.
Μου ειχε απαντησει καποτε ο φολος sdikr πως φωναζαν για το ετησιο συμβολαιο της βιβο, και το εκοψε.Εγω πιστευω οτι ειναι πονηροι.τι να το κανουν το συμβολαιο?Αμα παρεις γραμμη απο αυτους αναγκαστικα δενεσαι μαζι τους.
Και βεβαια δεν διαφωνω να δεθεις με μια εταιρεια και να φυγεις απο τον οτε, αυτο ειναι που προωθει τον ανταγωνισμο.Το θεμα ειναι να φυγεις και να εχεις κινητρο να το κανεις και να σε σεβονται για αυτη σου την επιλογη.
Οχι σαν αυτους εδω
sorry για το μακροσκελες post

Περιμενω οσο το δυνατον περισσοτερες αποψεις

ΥΓ Εγω προσωπικα θα τους κλεισω 4 γραμμες "δικες" μου.Βεβαια μπορει αυτο μπορει να μην τους πειραζει , αλλα πειραζει εμενα.Γιατι περιμενα πολλα χρονια να φυγω πληρως απο τον οτε οχι για να κανω "κακο" στον οτε αλλα οπως προειπα γιατι ετσι αναπτυσονται οι τηλ/νιες.Και θα αναγκαστω να "ριξω τα μουτρα μου" και να ξαναγυρισω στον οτε.αυτο ηταν κατι που δεν το ηθελα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ρε γαμωτο.ΔΥΣΤΥΧΩΣ επαληθευεται το ηλιθιο σποτ του οτε που λεει "πως εκανα λαθος, και γυριζω στο καλο το δρομο" και κατι τετοιες ανοησιες.ΔΥΣΤΥΧΩΣ


To πρόβλημα ειναι οτι ο ανταγωνισμός ειναι ανύπαρκτος προς το παρόν.Αν μπεί η TELLAS και η HOL στο κόλπο των Full LLU τότε θα δούμε ουσιαστικές προσφορές

οι πελατες ομως οπως εγω θα φυγουν, και αμα φυγουν δεν ξαναγυρναν με τιποτα.Η φημη ειναι μεγαλη υποθεση.Εδω βλεπεις η forthnet ειχε μια εποχη τις ακριβοτερες τιμες μακραν, και εβλεπες στο forum ατομα να πινουν νερο στο ονομά της.Τους λεγανε "βρε παιδια εινα πανακριβη το ενα το αλλο, τιποτα, αυτοι forthnet και ξερο ψωμι.Ετσι ειναι.Καμια εταιρεια στον κοσμο δεν πουλαει τιποτα.Η ουσιαστικη της περιουσια ειναι οι ανθρωοποι , η πολιτικη της και η φημη της.και το οτι ειναι μονοπωλιο δεν ειναι ακριβως δικαιολογια.Οταν εγω εδω και δυο μηνες θα μπορουσα να ειχα κοψει τη βιβο, να εχω ΚΑΝΟΝΙΚΟ το τονιζω τηλεφωνο και οχι voip και μαλακιες, και το 1mb απο τη hol με τα μισα λεφτα. τι μονοπωλιο ρε παιδια?Ξερεις τι θα ηθελα?Εδωσε η hol to 1mb τοσο, να ερθει η βιβο και να πει ελα εσυ πελατη παλιε με τη full παρτο και εσυ τοσο.Γιατι αν φυγω, (ενοοω ο οποιοσδηποτε σαν και εμενα) υπαρχει καμια περιπτωση στο τρισεκατομμυριο , οτι προσφορα και να κανει, να ξαναλλαξω νουμερο και να παρω ξανα 211?

Βασικά, τι μειονεκτήματα έχει το VOIP τηλέφωνο (211 750****) του DSL Phone ( Full LLU) της Vivodi σε σχέση με το σταθερό του ΟΤΕ & Tellas?
Έχω ακούσει διάφορα «αόριστα» παραπόνα ότι δεν είναι «κανονικό» τηλέφωνο, αλλά όχι κάτι συγκεκριμένο.
Δεν παρέχει όλες τις βασικές υπηρεσίες που προσφέρει η σταθερή τηλεφωνία του OTE και τις Tellas?
Από ότι ρώτησα, περιλαμβάνει δωρεάν τόσο αναγνώριση κλήσης όσο και απόρρητο νούμερο. Επίσης εκτός το ότι σου δίνουν 500λεπτα δωρεάν χρόνο ομιλίας ανά μήνα, εάν το εξαντλήσεις, τα βασικά τέλη προς σταθερά τηλέφωνα στο DSL phone είναι 0.019 Euro / λ έναντι 0,024 Euro / λ της Tellas και 0,026 Euro / λ του ΟΤΕ.
Οπότε πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το «πρόβλημα»?

ronaldinio
02-01-06, 14:52
Εγώ πήρα το ρίσκο κι έφυγα από τον ΟΤΕ πηγαίνοντας στη Vivodi για το DSL Phone και τις καλές τιμές.

Όμως εδώ και πολύ καιρό:

1) Η ποιότητα του DSL Phone όταν κατεβάζεις στο μέγιστο είναι κακή
2) Οι λογαριασμοί έρχονται μια ζωή ληγμένοι!

Τι με κρατάει; Οι τιμές!
Άμα σταματήσει να είναι η πιο φτηνή, δε θα μου μείνει κανένας λόγος να μείνω.

retroborg
02-01-06, 15:10
Εγώ πήρα το ρίσκο κι έφυγα από τον ΟΤΕ πηγαίνοντας στη Vivodi για το DSL Phone και τις καλές τιμές.

Όμως εδώ και πολύ καιρό:

1) Η ποιότητα του DSL Phone όταν κατεβάζεις στο μέγιστο είναι κακή
2) Οι λογαριασμοί έρχονται μια ζωή ληγμένοι!

Τι με κρατάει; Οι τιμές!
Άμα σταματήσει να είναι η πιο φτηνή, δε θα μου μείνει κανένας λόγος να μείνω.

Τι εννοείς είναι "κακή"?
Όταν είσαι στο Internet και κατεβάζεις max, δεν μπορείς ταυτόχρονα να πάρεις / σε πάρουν τηλέφωνο, έχει παράσιτα, δεν ακούγετε καλά, κάτι άλλο?
Please define.

Και στην Tellas telephony μου έστελναν ληγμένους λογαριασμούς μπας και ψαρώσω και τα πληρώσω δεύτερη φορά, μέχρι που τους απείλησα με μήνυση και δεν το ξανάκαναν.

Ευχαριστώ.

Pavlox
02-01-06, 18:20
Λοιπόν έβαλα FULL LLU 512 και DSL PHONE με καθυστλερηση ενα μήνα...(Προηγουμενη εμπειρί απο ΟΤΕ 384 1,5 μήνες)
Δουλέυει ΑΨΟΓΑ κατεβάζω πχ torrent κλπ με 48 εώς και 56, το τηλέφωνο δουλέυει μιά χαρα...
Εάν λοιπόν κυτάξω πρίν ενα χρόνο με αυτο που είχα, φέτος ειμαι καλύτερα...... θα σας πω λοιπόν σε ένα χρόνο.....

ronaldinio
02-01-06, 18:51
Τι εννοείς είναι "κακή"?
Όταν είσαι στο Internet και κατεβάζεις max, δεν μπορείς ταυτόχρονα να πάρεις / σε πάρουν τηλέφωνο, έχει παράσιτα, δεν ακούγετε καλά, κάτι άλλο?
Please define.

Και στην Tellas telephony μου έστελναν ληγμένους λογαριασμούς μπας και ψαρώσω και τα πληρώσω δεύτερη φορά, μέχρι που τους απείλησα με μήνυση και δεν το ξανάκαναν.

Ευχαριστώ.
Όταν κατεβάζω max. η συνομιλία γίνεται με πολύ κόπο, δεν είναι παράσιτα το πρόβλημα είναι στο latency. Όταν είσαι σε ένα P2P πρόγραμμα δεν κατεβάζεις μόνο, ταυτόχρονα ανεβάζεις. Έτσι όταν με παίρνουν τηλ. και είμαι σε P2P, κλάφτα Χαράλαμπε! Όταν παίρνω εγώ είναι κάπως καλύτερα.

ross
02-01-06, 18:53
να πω και γω την δικη μου εμπειρια:
ειχα 10 μηνες Α.Ρ.Υ.Σ. vivodi 384,χωρις ιδιαιτερα προβληματα...
οταν εβαλαν στιην περιοχη μου(αγ. παρασκευη)κομβο εκανα αιτηση για 384 full llu
μπορει να αργησαν λιγο,μπορει να μου σπασαν τα νευρα στο 13880 μπορει να μου φεραν τελιακα 256 γραμμη αλλα και με αυτη και με την 384 που εχω τωρα αφου τους ζητησα να διορθοσουν το λαθος ειμαι μια χαρα....
και dsl να κατεβαζω 40-41 σταθερα και dsl phone χωρις προβληματα και τον ΠΟΤΕ να αποτελει ποαρελθον δεν εχω παραπονο.....
καλυτερες υπηρεσιες και με λιγοτερα λεφτα....
Τωρα αμα ριξουν λιγο και τις τιμες και ανεβω και ταχυτητα δεν θα με πειραξει αλλα και αν αργησει αυτο να συμβει (που θα συμβει)παλι δεν χαθηκε ο κοσμος:cool:

ronaldinio
02-01-06, 18:55
Α, επίσης όταν με παίρνουν και απαντήσω, λέω "Παρακαλώ;" 2 φορές γιατί την πρώτη φορά δεν το ακούει ο συνομιλητής!
Είμαι με 384/128.

user1
02-01-06, 20:35
Α, επίσης όταν με παίρνουν και απαντήσω, λέω "Παρακαλώ;" 2 φορές γιατί την πρώτη φορά δεν το ακούει ο συνομιλητής!
Είμαι με 384/128.

και εγω το εχω αυτο.
αρα δεν ειναι τυχαιο

retroborg
02-01-06, 20:41
Ρώτησα την Vivodi για το VOIP Full LLU τηλέφωνο και μου είπαν ότι το πρόβλημα στο latency διορθώνεται εάν το DSL modem είναι και Router με περισσότερες από 1 Ethernet θύρες. (Στη μια συνδέεται το ΑΤΑ με το τηλέφωνο και στην άλλη ο Η/Υ).
Αλλιώς εάν το Rouτer/Μodem έχει μονό μια θύρα και συνδέσεις ένα ξεχωριστό Hub, θα υπάρξουν προβλήματα με το latency.
Επίσης μου είπαν ότι ένα splitter/filter θα βοηθήσει πολλή, καθώς επίσης ότι παρέχουν λίγο παραπάνω bandwidth (άσχετα από αυτό που πληρώνεις) μονό για το VOIP τηλέφωνο, οπότε δεν καταναλώνεις το ωφέλιμο bandwidth από την ADSL γραμμή.

Οπότε σύμφωνα με αυτούς, εάν προβείς στις παραπάνω ενέργειες, το VOIP τηλέφωνο θα λειτουργεί 100% όπως του ΟΤΕ.
Αλλά αυτό πρέπει να το δω για να το πιστέψω.

To DSL Modem / Router που ήδη έχω, είναι το Alcatel Speedtouch 510 με 4 Ethernet ports. Οπότε εάν τα παραπάνω ισχύουν, λογικά δεν θα έχω πρόβλημα me to VOIP.

Τι ακριβώς εξοπλισμό χρησιμοποιείτε?

Pavlox
02-01-06, 20:53
Χρησιμοποιώ το SpeedTouch 585 δέν έχω τέτοιο πρόβλημa βρέ παιδιά, τώρα προχθες που εκανα full download και μίλησα παράληλα κανένα 10λεπτο στο τηλέφωνο δύο φορές εκανε μία διακοπούλα...αλλα όχι κατι που να με κάνει να τρελαθώ η να χάσω το νόημα τής κουβέντας.
Ξέχασα να σας πω ότι επειδη υπήρχε καθυστέρηση για το ATA μου έφεραν πρώτα το SpeedTouch 585 και μετά απο 5 ημέρες ηρθε με courier το ATA...

Πρός θεού δέν είναι ότι συμμερίζομαι τα προβήματα των άλλων, απλά βλέπω το πότηρι μισογεμάτο ;)

retroborg
02-01-06, 21:06
Πρός θεού δέν είναι ότι συμμερίζομαι τα προβήματα των άλλων, απλά βλέπω το πότηρι μισογεμάτο ;)

Συγνώμη αλλα τι εννοείς με αυτο?

nasoshat
02-01-06, 23:20
και εγώ με 585 και full llu 384 κανένα πρόβλημα στο 95% των τηλεφωνημάτων

kle500
02-01-06, 23:44
Παιδιά, μήπως το πρόβλημα των latency και echos, που έχουμε μερικοί (και εγώ μαζί), έχει να κάνει και με την σύνδεση που έχουμε;
Εγώ με 256/128, έχω ψιλοπροβληματάκια με το dslphone.
Δεν έχω δοκιμάσει να δω την ποιότητα όταν με πάρουν, γιατί το χρησιμοποιώ, μόνο για τις δικές μου εξερχόμενες κλήσεις.

Αν δε, κατεβάζω φουλ, και έχω το upload στο 13, τότε τα πράγματα δεν είναι καλά.
Μόνο εάν έχω upload 7 και μέτριο download (από P2P πάντα), τα πράγματα είναι καλά.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω, και γι' αυτό αναφέρομαι στο Post μου, είναι:
1)Πως κάποιοι έχουμε πολλά echos & Latency's ενώ άλλοι δεν έχουν (σχεδόν) καθόλου;
2)Μήπως ο καθένας μας αντιλαμβάνεται το πρόβλημα διαφορετικά;
3)Μήπως παίζει ρόλο η σύνδεσή μας; (256-384-512-1024):
διότι σαν κάτοχοι Full, και έχοντας ξεχωριστό bandwidth για το dslphone, θεωρητικά δεν θα έπρεπε να είχαμε διαφορές.

BoGe
03-01-06, 01:06
Παιδιά, μήπως το πρόβλημα των latency και echos, που έχουμε μερικοί (και εγώ μαζί), έχει να κάνει και με την σύνδεση που έχουμε;
Εγώ με 256/128, έχω ψιλοπροβληματάκια με το dslphone.
Δεν έχω δοκιμάσει να δω την ποιότητα όταν με πάρουν, γιατί το χρησιμοποιώ, μόνο για τις δικές μου εξερχόμενες κλήσεις.

Αν δε, κατεβάζω φουλ, και έχω το upload στο 13, τότε τα πράγματα δεν είναι καλά.
Μόνο εάν έχω upload 7 και μέτριο download (από P2P πάντα), τα πράγματα είναι καλά.


Μήπως το modem, που δίνει η Vivodi δεν σηκώνει πολλά connections (όπως και πολλά άλλα modems) που δημιουργούν τα προγράμματα P2P, και εκεί δημιουργείται το πρόβλημα;

nrg_polini
03-01-06, 05:42
Βασικα πραγματα που θα εκαναν καποιον που θελει να κανει "σοβαρη" δουλεια να αποφυγει το full llu.

α) Χωρις ιντερνετ δεν εχεις τηλεφωνο.
β) Πανακριβες χρεωσεις για voip, χρεωνει ξεχωριστα αστικη- υπεραστικη κληση (!) ενω ολοι ξερουμε πως στο voip δεν νοηται κατι τετοιο.
γ) Αναξιοπιστια βιβοντι

Δε λεω για κανενα φοιτητη ειναι μια χαρουλα προκειμενου να εχει σταθερο χωρις να πληρωνει 15Ευρω/μηνα. Αλλα απο εκει και περα για τιποτε αλλο δεν ειναι.

Ο καθενας κανει τις επιλογες του ;)

kalm
03-01-06, 10:46
Προς όσους αναφέρθηκαν για την ποιότητα του DSL phone όταν κατεβάζουν στο full:

Πάρτε την Vivodi να σας δώσει ξεχωριστό bandwidth για το DSL phone. Κανονικά θα έπρεπε να το έχει κάνει από μόνη της αλλά πολλές φορές δεν γίνεται (όπως και στην δικιά μου περίπτωση). Όταν το έφτιαξαν οι τεχνικοί κανένα πρόβλημα με latency.

retroborg
03-01-06, 11:07
Βασικα πραγματα που θα εκαναν καποιον που θελει να κανει "σοβαρη" δουλεια να αποφυγει το full llu.

α) Χωρις ιντερνετ δεν εχεις τηλεφωνο.
β) Πανακριβες χρεωσεις για voip, χρεωνει ξεχωριστα αστικη- υπεραστικη κληση (!) ενω ολοι ξερουμε πως στο voip δεν νοηται κατι τετοιο.
γ) Αναξιοπιστια βιβοντι

Δε λεω για κανενα φοιτητη ειναι μια χαρουλα προκειμενου να εχει σταθερο χωρις να πληρωνει 15Ευρω/μηνα. Αλλα απο εκει και περα για τιποτε αλλο δεν ειναι.

Ο καθενας κανει τις επιλογες του ;)

Δεν νομίζω ότι καταλαβαίνω το επιχείρημα: "σοβαρή" δουλεία?
Οι πλειοψηφία των απλών πολιτών που βάζουν ADSL, το κάνουν για να κατεβάζουν games, mp3, videos, porn, etc... αλλά οι περισσότεροι το θεωρούν αυτό "σοβαρή" ενασχόληση ή τουλάχιστον ωφέλιμη και αμφισβητώ το κατά πόσο ο ΟΤΕ μπορεί να ικανοποιήσει αυτή την ενασχόληση πολύ καλύτερα από ότι το Full LLU?

Ακόμα και έτσι όμως, οι χρεώσεις του VOIP μονό αν ξεπεράσεις τις 500ωρες χρόνου ομιλίας εξακολουθούν να είναι πολύ φθηνότερες από την Tellas και από τον ΟΤΕ!

Αστικές:
0.017 VOIP
0.024 Tellas
0.026 OTE

Όσον αφόρα την αξιοπιστία, όλοι έχουν βιώσει τόσα χρόνια ότι ο ΟΤΕ είναι ο πλέον πιο αναξιόπιστος φορέας, σε θέματα παροχής υπηρεσιών, υποστήριξης, κτλ, οπότε ούτε αυτό το επιχείρημα είναι έγκυρο.

BoGe
03-01-06, 11:18
Βασικα πραγματα που θα εκαναν καποιον που θελει να κανει "σοβαρη" δουλεια να αποφυγει το full llu.

Μάλλον το αντίθετο ισχύει.
Πως θα κάνει κανείς σοβαρή δουλειά στο δίκτυο του ΟΤΕ, όταν πολλές εφαρμογές (π.χ. VoIP δεν δουλεύουν)
Mε Full LLu αυτήν την στιγμή δεν υπάρχει κανείς περιορισμός.
24/24ώρο σταθερή ποιότητα/ταχύτητα

aroutis
03-01-06, 11:31
Βασικα πραγματα που θα εκαναν καποιον που θελει να κανει "σοβαρη" δουλεια να αποφυγει το full llu.

α) Χωρις ιντερνετ δεν εχεις τηλεφωνο.
β) Πανακριβες χρεωσεις για voip, χρεωνει ξεχωριστα αστικη- υπεραστικη κληση (!) ενω ολοι ξερουμε πως στο voip δεν νοηται κατι τετοιο.
γ) Αναξιοπιστια βιβοντι

Δε λεω για κανενα φοιτητη ειναι μια χαρουλα προκειμενου να εχει σταθερο χωρις να πληρωνει 15Ευρω/μηνα. Αλλα απο εκει και περα για τιποτε αλλο δεν ειναι.

Ο καθενας κανει τις επιλογες του Πάντως επειδή φοιτητής δεν είμαι και παρόλα αυτά Full LLU έχω από την στιγμή που βγήκε, και VoIP έβαλα απ΄την στιγμή που έγινε διαθέσιμο, έχω να πώ οτι:
α. Η αξιοπιστία της Vivodi σε ότι αφορά στο δικτυο ΤΗΣ (το τονίζω), ειναι παρασαγκας ανώτερη από αυτή που έχω συναντήσει στον ΟΤΕ. Ουσιαστικά τα downtimes που έχω φάει στο DSL ειναι μετρημένα στα δάκτυλα του 1ος χεριού και σε οτι αφορά το VoIP είναι 2.

β. Το οτι δεν έχεις τηλ αν δεν έχεις DSL είναι γεγονός, οπως ομως είναι γεγονός οτι δεν έχεις τηλ. αν δεν έχεις σωστές υπηρεσίες του π.χ. ΟΤΕ. Δεν λέει από τιποτα μόνο του αυτό. Οπως είπα πριν 2 λεπτά, σε πάνω από 1 χρόνο (μπορώ να πώ ακριβώς αν θέλει κάποιος πόσο) έιχα 2 downtimes με συνολική διάρκεια ΛΙΓΟΤΕΡΗΣ των 12 ωρών.

γ. Δεν μπορώ να αντιληφθώ που βλέπεις τις ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ χρεώσεις VoIP, αν εννοείς σε αντιστοιχεία με ΑΛΛΕΣ voip ίσως, αλλά αν εννοείς με σχέση με τον ΟΤΕ μάλλον αστιεύεσαι. Το να έχω 2 γραμμές με 2 αριθμούς, να έχω ΣΤΑΝΤΑΡΝΤ 500 λεπτά τον μήνα τσάμπα αστικά / υπεραστικά (!) και ΑΝ (!) τα ξεπεράσω ποτέ τότε να χρεώνομαι, προσωπικά αν δε κάνω υπερατλαντικές κλήσεις ή κλήσεις στην Ευρώπη, ο λογ/σμός τηλ έρχεται περί των 2 ευρώ για κάτι κινητά. Ομως ο συλογισμός σου πάσχει από την στιγμή που από την μία απορρίπτεις το VoIP γιατί λες πως αν δεν έχεις DSL δεν έχεις τηλ, από την άλλη γκρινιάζεις για τις χρεώσεις της υπηρεσίας της Vivodi σε σχέσεις με άλλες υπηρεσίες. Σκέψου το λίγο καλύτερα.

Τέλος, οντως ο καθένας κάνει επιλογές. Προσωπικά έχω το Full LLU, το VoDSL , ένα 1400 UPS και ακόμη και να πέσει το ρεύμα, για 30 λεπτά αυτονομια τηλεφώνου. Οπως καταλαβαίνεις μια χαρά ειναι όλα.

nasoshat
03-01-06, 19:00
Το πρόβλημα είναι ότι αν δεν έχεις ρεύμα δέν έχεις και τηλέφωνο. (ευτυχώς τουλάχιστον στην αθήνα δεν έχουμε συχνά). Κατά τα άλλα το phone είναι εξίσου αξιόπιστο με του ΟΤΕ, έχω Full LLU 384 με alcatel 585 (4 θύρες ethernet) απόλυτα ευχαριστημένος και σύντομα θα κόψω και τον (*)οτε όταν μάθουνε οι φίλοι το (νέο)τηλέφωνο. Η διαφορά στο λογαριασμό ...προφανής αφού με 8€ + ΦΠΑ καλύπτομαι στο σύνολο των αστικών / υπεραστικών κλήσεων, ενώ ο (*)οτε με 15€ πάγιο δεν μου προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ. Αρκετά με τους κρατικοδίαιτους οργανισμούς...ας αλλάξουμε σελίδα και μακάρι να μπουν και άλλοι εναλλακτικοί στο full να πέσουν λίγο οι τιμές. Με τα μονοπώλια (οτε κλπ) μην περιμένετ φως.

BossDoc
03-01-06, 19:09
Ώρες ωρες αναρωτιέμαι αν οι τιμοκατάλογοι για υπηρεσίες LLU, προκύπτουν από ζαριές.
πχ access 256 - 15,90 ευρώ
access 384 - 15,90 ευρώ
OTE access 384 - 15,90
μήπως να καταργηθεί η 256 της vivodi; είναι μια κοροϊδία.
συνεχίζω...
Τέλος μεταφοράς σε κόμβους vivodi - 100 ευρώ!!!
Μείωση ταχύτητας πρόσβασης - 15 ευρώ
Τέλος αλλαγής υπηρεσίας - 15 ευρώ
Δηλαδή αυτός που θα μειώσει την ταχύτητα θα πληρώσει 30 ευρώ!
συνεχίζω
ενεργοποίηση DSL Phone 10ευρώ
απενεργοποίηση DSLPhone άλλα 10 ευρώ.
Όλα τα παραπάνω βέβαια το λογιστήριο μπορεί να τα συνδυάσει όπως θέλει.
πχ έχω 384 Full LLU με DSLPhone και αποφασίζω να την κάνω 256 Full LLU χωρίς DSLPhone, έχουμε και λέμε:
αλλαγή υπηρεσίας 15 + μείωση ταχύτητας 15 + απενεργοποίηση DSLPhone 10 (Σύνολο 40+ΦΠΑ) - καλά το ΦΠΑ δεν το υπολογίζουμε γενικώς σ'αυτή τη χώρα. Είναι επειδή έχουν μάθει τα μυαλά μας να το υπολογίζουν σε χρόνο dt αλλά και επειδή δεν το πληρώνουμε βρε αδερφέ γενικώς.
Αν βέβαια για όλα τα παραπάνω προσθέσω μια μετακόμιση στην ίδια περιοχή τότε την έβαψα, έχω 140 + ΦΠΑ (αυτό το φπα που δεν πληρώνουμε γενικώς)
Αυτό θα πει πελατοκεντρική φιλοσοφία. Εύγε Vivodi !!!!

Καταρχήν το οτι η 384/128 απο την 256/128 εχει μονο 3 ευρό διαφορά αν είσαι με FULL μπορεί να θεωρηθεί λάθος αλλά πρός όφελοσ δικό σου!!! Με +3 ευρό πας 384!!!!
Η αλλαγή υπηρεσίας και μείωση ταχύτητας πρόσβασης είναι το ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ και αυτο στό υπογράφω μιας και πλήρωσα και ξέρω οτι έδωσα 15 ευρό και οχι 30!!!!!

Τώρα αν εσυ αλάξεις σπίτι και θές εκει ADSL νομίζω οτι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΠΛΑ παίρνεις ενα DSL CUBE με 512 για 3+2 μήνες με το μοδεμ δώρο και την ενεργοποίηση ΠΛΗΡΩΜΕΝΗ με 99 ΕΥΡΟ και καθαρίζεις,,παρά να πληρώσεις την 100 μεταφορας +κόστος ενεργοποίησης(29+45 ευρο νομίζω)!!

BossDoc
03-01-06, 19:14
Πάντως επειδή φοιτητής δεν είμαι και παρόλα αυτά Full LLU έχω από την στιγμή που βγήκε, και VoIP έβαλα απ΄την στιγμή που έγινε διαθέσιμο, έχω να πώ οτι:
α. Η αξιοπιστία της Vivodi σε ότι αφορά στο δικτυο ΤΗΣ (το τονίζω), ειναι παρασαγκας ανώτερη από αυτή που έχω συναντήσει στον ΟΤΕ. Ουσιαστικά τα downtimes που έχω φάει στο DSL ειναι μετρημένα στα δάκτυλα του 1ος χεριού και σε οτι αφορά το VoIP είναι 2.

β. Το οτι δεν έχεις τηλ αν δεν έχεις DSL είναι γεγονός, οπως ομως είναι γεγονός οτι δεν έχεις τηλ. αν δεν έχεις σωστές υπηρεσίες του π.χ. ΟΤΕ. Δεν λέει από τιποτα μόνο του αυτό. Οπως είπα πριν 2 λεπτά, σε πάνω από 1 χρόνο (μπορώ να πώ ακριβώς αν θέλει κάποιος πόσο) έιχα 2 downtimes με συνολική διάρκεια ΛΙΓΟΤΕΡΗΣ των 12 ωρών.

γ. Δεν μπορώ να αντιληφθώ που βλέπεις τις ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ χρεώσεις VoIP, αν εννοείς σε αντιστοιχεία με ΑΛΛΕΣ voip ίσως, αλλά αν εννοείς με σχέση με τον ΟΤΕ μάλλον αστιεύεσαι. Το να έχω 2 γραμμές με 2 αριθμούς, να έχω ΣΤΑΝΤΑΡΝΤ 500 λεπτά τον μήνα τσάμπα αστικά / υπεραστικά (!) και ΑΝ (!) τα ξεπεράσω ποτέ τότε να χρεώνομαι, προσωπικά αν δε κάνω υπερατλαντικές κλήσεις ή κλήσεις στην Ευρώπη, ο λογ/σμός τηλ έρχεται περί των 2 ευρώ για κάτι κινητά. Ομως ο συλογισμός σου πάσχει από την στιγμή που από την μία απορρίπτεις το VoIP γιατί λες πως αν δεν έχεις DSL δεν έχεις τηλ, από την άλλη γκρινιάζεις για τις χρεώσεις της υπηρεσίας της Vivodi σε σχέσεις με άλλες υπηρεσίες. Σκέψου το λίγο καλύτερα.

Τέλος, οντως ο καθένας κάνει επιλογές. Προσωπικά έχω το Full LLU, το VoDSL , ένα 1400 UPS και ακόμη και να πέσει το ρεύμα, για 30 λεπτά αυτονομια τηλεφώνου. Οπως καταλαβαίνεις μια χαρά ειναι όλα.

Αν έχεις PC χωρίς UPS σήμερα ότε είσαι άξιος της τύχης σου

:thumbsup1

nikgl
03-01-06, 20:18
Η αλλαγή υπηρεσίας και μείωση ταχύτητας πρόσβασης είναι το ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ και αυτο στό υπογράφω μιας και πλήρωσα και ξέρω οτι έδωσα 15 ευρό και οχι 30!!!!!
Μόνο με δοκιμή το μαθαίνεις φίλε μου! Βλέποντας τον κατάλογο στο site καταλαβαίνεις κάτι άλλο (30+φπα)


Τώρα αν εσυ αλάξεις σπίτι και θές εκει ADSL νομίζω οτι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΠΛΑ παίρνεις ενα DSL CUBE με 512 για 3+2 μήνες με το μοδεμ δώρο και την ενεργοποίηση ΠΛΗΡΩΜΕΝΗ με 99 ΕΥΡΟ και καθαρίζεις,,παρά να πληρώσεις την 100 μεταφορας +κόστος ενεργοποίησης(29+45 ευρο νομίζω)!!
Αν όμως έχεις αποκτήσει 2 σταθερούς αριθμούς dslphone δεν το κάνεις εύκολα.

aroutis
03-01-06, 21:18
Μόνο με δοκιμή το μαθαίνεις φίλε μου! Βλέποντας τον κατάλογο στο site καταλαβαίνεις κάτι άλλο (30+φπα)Και επειδή ο καθένας καταλαβαίνει οτιδήποτε από ενα τιμοκατάλογο οποιασδήποτε εταιρείας και όχι μόνο της Vivodi,παίρνει το 13880 και ρωτά, και μάλιστα το ζητα γραπτα να ναι και κατωχηρωμένος.

Και σε οτι αφορά τα 2 νούμερα, συμφωνώ και επαυξάνω. Αλλωστε και σε μεταφορά γραμμής OTE σε άλλο σπίτι πάλι πληρώνεις, έτσι δεν ειναι;

kle500
03-01-06, 23:05
έχω Full LLU 384 με alcatel 585 (4 θύρες ethernet) απόλυτα ευχαριστημένος
Να κάνω μια ερώτηση.
Θα ήθελα να μάθω με ποιό modem/router, είσαστε.
Μήπως τα προβλήματα που έχουν μερικοί (και εγώ μέσα), οφείλονται στο μοντέλο alcatel?
Εγώ π.χ. έχω το alcatel 536, το οποίο έχει μόνo μια έξοδο ethernet και μια usb.
Την σύνδεση μου την κάνω μέσω usb προς το pc, και η ethernet πάει απ' ευθείας στο ATA 186.

Θα ήθελα να μάθω, ποιά η διαφορά της σύνδεσης μέσω USB και μέσω Ethernet?
Όσοι δουλεύετε μέσω ethernet, το κάνετε για να μοιράζετε τη σύνδεση σε μερισσότερα PC, ή για κάποιον άλλο λόγο?

To modem μου στα settings δείχνει κανονικά ότι υπάρχει το extra up/down των 192, οπότε θεωρητικά από εκεί είμαι καλυμμένος.

Αλλά η αλήθεια είναι πως δεν έχω δεί κανέναν να αναφέρεται στο συγκεκριμένο μοντέλο 536.
Μήπως οι περισσότεροι (με dslphone), έχετε είτε το 530, είτε το 586?

Ευχαριστώ.

aroutis
04-01-06, 00:25
Alcatel 530 και χρησιμοποιώ το Ethernet interface, το ATA το συνδέω με χρήση 100mbit switch. το usb ειναι απενεργοποιημένο.

Θεωρώ ποιό efficient το ethernet interface και για αυτό το δουλεύω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.