PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχείς, επίμονες αποσυνδέσεις



dekakk
27-03-09, 00:40
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του forum και συνταλαιπωρημένους από την τελλάς.

Έχω συνδεθεί από τα τέλη Νοέμβρη στην τελλάς στην περιοχή Χαριλάου της Θεσσαλονίκης. Από την αρχή τα πράγματα ήταν άσχημα. Κατ' αρχήν συγχρόνιζα μεταξύ 2,5 και 3 mbps, αλλά ούτως ή άλλως οι ταχύτητες στην αρχή ήταν τραγικές (σχεδόν dial up). Εν πάσει περιπτώσει μετά από ένα μήνα οι ταχύτητες βελτιώθηκαν σιγά σιγά (με τον συγχρονισμό να παραμένει στα ίδια επίπεδα, 3 mbps) Το πρόβλημα είναι όμως ότι από αρχές Φεβρουαρίου αντιμετωπίζω το πρόβλημα των αποσυνδέσεων. Συγκεκριμένα, σχεδόν κάθε 10 λεπτά, ένα τέταρτο έχω μια ενοχλητική αποσύνδεση για 10-15 δευτερόλεπτα, η οποία ειδικά στο voip είναι πολύ σπαστική! Αυτές οι αποσυνδέσεις συνεχίζονται καθημερινά και επίμονα όλες τις ώρες μέχρι σήμερα! Έχω πάρει αμέτρητες φορές στο 1212 αλλά λύση δεν βρήκα. Μία μου λένε ότι υπάρχει γενικό πρόβλημα, μετά μου λένε ότι είναι δικό μου το πρόβλημα, να δω το splitter, τελικά αυτό ήταν μια χαρά. Μετά μου λένε ότι φταίει το skype (!!!) και ότι πρέπει να το ξηλώσω και να το εγκαταστήσω με βάση ένα λίνκ που θα μου έστελναν αυτοί στο email μου (το οποίο ποτέ δεν στάλθηκε). Εν τέλει το ξήλωσα το skype αλλά πάλι προκοπή δεν είδα, οπότε αφού δεν είχε καμία διαφορά το επανεγκατέστησα...

Το θέμα είναι ότι επειδή δεν βλέπω πολλές αναφορές από Βόρεια Ελλάδα για αποσυνδέσεις, αρχίζω και σκέπτομαι μήπως έχω εγώ κάποιο πρόβλημα στο router μου. Είναι ένα netgear DG834G V3 το οποίο όσο καιρό είχα connex 4 mbps δεν αντιμετώπισε ποτέ πρόβλημα, ούτε αποσυνδέσεων, ούτε χαμηλότερου συγχρονισμού, ούτε χαμηλών ταχυτήτων. Το έχω συνδεδεμένο με LLC/PPPoE. Αν υπάρχει κάποια γνώμη που μπορεί να με βοηθήσει, είναι ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ!

vaggoulas
27-03-09, 01:28
Όταν σου κάνει αποσύνδεση βλέπεις να χάνει συγχρονισμό ή και internet feed?
Αν χάνει μόνο feed δοκίμασε σε PPPoA/VCMux μήπως βοηθήσει και οπωσδήποτε δες αν υπάρχει firmware update για το router σου.

TheJoker
27-03-09, 19:37
Αυτος που σου πε για το skype ειναι ασχετος , μονο το speedstream που εχω εγω εχει προβλημα με το skype (τουλαχιστον ετσι μου είπαν).
Παιζει βεβαια αυτος που μου το ειπε να ηταν ασχετος :whistle:

paspro
28-03-09, 00:47
Αυτος που σου πε για το skype ειναι ασχετος , μονο το speedstream που εχω εγω εχει προβλημα με το skype (τουλαχιστον ετσι μου είπαν).
Παιζει βεβαια αυτος που μου το ειπε να ηταν ασχετος :whistle:

Όταν κάποιος έχει πρόβλημα με αποσυνδέσεις η Τελλάς πάντα λέει να βγάλεις το Skype, να βγάλεις ότι VoIP έχεις και άλλα παρόμοια. Δηλαδή το δίκτυο τους είναι μόνο για web browsing; :hmm:

Cooper
31-03-09, 01:30
Βασικά το Skype σου λενε να το βγαλεις γιατι εχει προβλημα με το speedstream αλλα μονο οι εκδοσεις από skype 3,7 και πανω.Αν χρησιμοποιείς προγράμματα P2P και βλεπεις οτι χανει την IP καλο θα ειναι να κανεις ενα portforward...

orionsan
01-04-09, 22:25
Καλησπέρα,

Θα περιγράψω με τη δική μου εμπειρία με "συνεχείς και επίμονες αποσυνδέσεις."

Οι δικές μου αποσυνδέσεις ήταν τύπου resync dsl και όχι απλά αποσύνδεση σε επίπεδο PPP (το log του Fritz!Box έβγαζε ότι έκανε detect duplicate address και με αποσυνέδεε). Ο χρόνος που έμενα συνδεδεμένος ήταν 8 λεπτά (με το ρολόι!!!).
Δοκίμασα εκτός του Siemens 4200 και το Fritz!Box 7140 που έχω τώρα συνδεδεμένο χωρίς καμία διαφορά.
Επικοινώνησα λοιπόν με το support της Tellas και ανέφερα τη βλάβη όπως την περιγράφω παραπάνω. Επτά ημέρες και τρία τηλεφωνήματα αργότερα, δεν είχα κάποια ενημέρωση για το πρόβλημα. Για να μην πολυλογώ, έκατσα να σκεφτώ τι είχε αλλάξει κοντά στην ημερομηνία που άρχισε το πρόβλημα και θυμήθηκα ότι τότε ενεργοποίησαν την static ip μου. Μετά από αρκετή επιμονή, μίλησα με μηχανικό που καταλάβαινε το πρόβλημα και "προώθησε στο δίκτυο" (αυτό δεν ξέρω τι σημαίνει :hmm:) να κοιτάξουν την static ip. Όντως, μετά από 4 μέρες δείχνει να έχει στρώσει. Δεν με διακόπτει πλέον (ίσως 1 φορά κάθε 2 μέρες) . Εχθές το πρωί, με πήραν και τηλ. να με ρωτήσουν αν συνεχίζει το πρόβλημα!

Δεν ξέρω ποιός από την Tellas διαβάζει το forum, πάντως θα ήθελα να σημειώσω τα εξής:

1. Δεν υπάρχει καμία υπεύθυνη απάντηση. Ζήτησα να έχω αποδεικτικό για το ότι δήλωσα βλάβη και δεν δίνουν. Ούτε βέβαια αφήνουν να μιλήσεις με κάποιον που να μπορεί να πει υπεύθυνα "Ναι, καταγράψαμε τη βλάβη και αρχίζουμε έλεγχο." Κάτι τέτοιο είναι απαράδεκτο. Έχω και στο παρελθόν μπλέξει με άλλη εταιρεία η οποία δεν έλεγε να βρει το πρόβλημα της γραμμής και δεν μπορούσα να έχω στα χέρια μου στοιχεία για να τους καταγγείλω. Μπράβο λοιπόν στην εταιρεία που "καλύπτεται" τόσο όμορφα.

2. Δεν έχουν ένα on-line ticketing για να μπορώ να βλέπω τί έχει γίνει χωρίς να τους απασχολώ τηλεφωνικά. Βέβαια, αυτό το σύστημα θα μου έδινε στοιχεία για να στείλω μια όμορφη επιστολή στην ΕΕΤΤ... Και πάλι μπράβο στην εταιρεία...

3. Οταν με πήραν τηλέφωνο να με ρωτήσουν αν είχα ακόμα πρόβλημα, δεν ήθελαν να μου πουν τι έγινε και λύθηκε. Μετά από εξαιρετική μου επιμονή έλαβα απάντηση "Ναι, υπήρχε πρόβλημα με την στατική σας ip και λύθηκε." Δεν ζητώ να ακούσω "Ναι, κάναμε λάθος και 10 μέρες σας δημιουργήσαμε πρόβλημα. Ζητούμε συγνώμη."... εμ... βασικά, ναι, θα ήθελα να το ακούσω. Έτσι θα καταλάβαινα ότι κάποιοι εκεί μέσα είναι επαγγελματίες και παραδέχονται τα λάθη τους.

Τέλος πάντων, τα είπα και ξεθύμανα. Ελπίζω να βοήθησα...

ZackLaffit
01-04-09, 22:41
σωστος σωστος σωστος

paspro
01-04-09, 23:34
Αυτό ακριβώς εννοώ όταν λέω ότι η Τελλάς κοροιδεύει τον κόσμο.

ZackLaffit
01-04-09, 23:46
το θέμα παίδες είναι να καταλάβουν ότι δεν είμαστε άσχετοι και να προβούν στη διόρθωση του προβλήματος.Πριν απο λίγο είχα μια αποσύνδεση(σύνολο 3 σήμερα) και ο υπάλληλος μου είπε ότι μια είναι αναγκαία για να αλλάξει η ip μου, και μου ζήτησε το κιν τηλ να επικοινώνησει κάποια στιγμη μαζί μου αύριο ο τεχνικός τους.Πάντως το καλώδιο του ΟΤΕ δεν φταίει έτσι....

paspro
01-04-09, 23:56
το θέμα παίδες είναι να καταλάβουν ότι δεν είμαστε άσχετοι και να προβούν στη διόρθωση του προβλήματος.Πριν απο λίγο είχα μια αποσύνδεση(σύνολο 3 σήμερα) και ο υπάλληλος μου είπε ότι μια είναι αναγκαία για να αλλάξει η ip μου, και μου ζήτησε το κιν τηλ να επικοινώνησει κάποια στιγμη μαζί μου αύριο ο τεχνικός τους.Πάντως το καλώδιο του ΟΤΕ δεν φταίει έτσι....

Μάλλον θα σου πεί να φορμάρεις τον δίσκο σου και να εγκαταστήσεις ξανά τα Windows. :lol:


Υ.Γ. Και εκεί που τα χάνουν όταν λένε αυτό σε μένα είναι όταν τους απαντώ ότι δεν έχω Windows αλλά είμαι σε Mac. Αυτό δεν το έχουν προβλέψει!

ZackLaffit
02-04-09, 00:09
χαχαχααχααααα.....τσσσ τσσσσ τσσσσ που θα'λεγε και η γιαγιά μου

@ ADSLgr.com All rights reserved.