PDA

Επιστροφή στο Forum : Επανακινησεις Speedstream 4200



H3lliN
27-03-09, 01:53
Καλησπερα σας,

Συγχωρεστε με αν αυτο αναφερεται σε καποιο αλλο σημειο που να μην ειδα απο την ματια που εριξα. Το θεμα που αντιμετωπιζω ειναι οτι ενω η γραμμη συνχρονιζει στα 13.997.000/997.000 (ATU-C Current Tx Rate (bits/sec)/ATU-R Current Tx Rate (bits/sec)) με πραγματικη περιπου στο 1,1mbit/s το speedstream 4200 αποφασιζει συχνα πυκνα να κανει μονο του επανακινησεις. Δλδ αναβει pwr led κοκκινο τα ρεστα πρασινα και αρχιζει μετα 1 - 1 να σταθεροποιουνται πρασινα (pwr-ethernet-dsl) και blinking activity. Νορμαλ δλδ. Αναλογως την μερα του μπορει να το κανει 7-8 φορες σερι σε ενα διαστημα 30 λεπτων. Να αναφερω οτι ειμαι σε full llu (ζηστο ή μην το ζησεις :p ).

Δουλευω σε τμημα το οποιο ασχολειται με τεχνικα θεματα και αυτο μου μυριζει προβληματικο εξοπλισμο. Καλωντας την Tellas μου αναφεραν οτι ειναι απλως λογω εργασιων και καθε φορα να περιμενουμε απο το επομενο πρωι να φτιαξει αλλιως να τους καλεσουμε. Σε περιπτωσεις που την επομενη ακομα δεν ειχε φτιαξει η απαντηση δεν ηταν αλλη φυσικα απο το δεν εχουν ολοκληρωθει ακομα ή οτι κατι τετοιο ειναι φυσικο μετα απο τις εργασιες. :rtfm:

Προσωπικα μου φαινονται standard λεκτικα που τους εχουνε μαθει. Εχω δικιο και να το ψαξω για αλλο modem ή παιζει και αυτο που λενε? (καλα τοσες εργασιες να κανουν δεν παιζει , εννοω μηπως ΔΕΝ ειναι θεμα εξοπλισμου). Εχω ενα netgear αλλα αυτο δεν θελει να παιξει πανω στα vista γιατι αν καταφερω και φορτωσει το interface θα κολλησει στην επομενη ή μεθεπομενη σελιδα του. Εν πασει περιπτωση δεν εχω καταφερει να το κανω να παιξει... :down:

Τις σκεψεις σας παρακαλω? :hmm:

(BTW Attenuation 17,0 SNR margin 9,0 με τον κομβο του οτε στα 2 τετραγωνα απο δω.)

vasiliou
27-03-09, 02:04
Μπαρούφες σου λενε στην τελλας ,και εργασίες να κάνανε το modem δεν έπρεπε να κάνει επανεκκινήσεις,άπλα θα έσβησε το DSL λαμπάκι!

Επι του θέματος τώρα.
Έχει παρατηρήσει αν τις επανεκκινήσεις της κάνει όταν ανοίγεις ίσως κάποια συγκεκριμένη εφαρμογή ή site;;;;

Διότι παλαιότερα υπήρχαν μερικά προβλήματα με skype,torrent,myspase και μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιούσαν το UPnP αλλα με αλλαγή firmware η απενεργοποίηση του UPnP ολα λύνονταν.
Δοκίμασε πάντως να βάλεις άλλο firmware και μάλλον ολα θα φτιάξουν.Οδηγίες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=76948&highlight=speedstream).

H3lliN
27-03-09, 02:20
Skype ειμαι ενημερος για το "θεμα" τους και δεν τρεχει ποτε. Lotro Shadows of Angmar, BitTorrent και Mozilla 3.0.7 ειναι οι συνηθες λειτουργειες μου αλλα αν εφταιγε κατι σε αυτες θα το εμφανιζε καθημερινα και συνεχεια, οχι οποτε το θυμαται...

Αν βαλω αλλο firmware δεν πιστευω να μου κατσει κανενα θεμα και να μην παιζει τιποτα μετα ε? Γνωριζω οτι τα εφαρμοζω με δικο μου ρισκο.

BTW απο το post μεχρι τωρα εχει κανει αλλα 3-4 restart.
Θα δοκιμασω και το firmware αυριο αλλιως Πλαισιο για αντικατασταση της πατατας 4200.
Καμμια προταση για αντικατασταση? Υποψην λειτουργω δικτυο 2 desktop 2 laptop με ethernet αν και σκεφτομουν για wifi τα laptops δεδομενου οτι ειναι ενας χωρος 5ος και 6ος οροφος.

P.s. μετακομισα και δεν το ξερω? παλιοτερα που εφτιαχνα το προφιλ μου βλεπω ειχα atten. 29 snr 6 και τωρα 17 και 9 :S ?!

TheJoker
27-03-09, 19:20
Και εμενα το εκανε παλιοτερα (αρκετα πιο συχνα απο οτι αναφερεις) και μου ειπαν να παω στο Setup στην επιλογή UPNP και να επιλεξω το Disable UPNP. Ελπιζω να βοηθησει....

ZackLaffit
27-03-09, 21:46
μια απο τα ίδια παίδες,αυτό το firmware φοράει:
System Summary
System Type: SpeedStream 4200-Series
Config Part #: 003-6045-G0L
Firmware Part #: 004-D241-A69
MAC Address: 00:18:D1:D3:0A:69
SNR 11 και ATTEN 31

paspro
28-03-09, 00:36
μια απο τα ίδια παίδες,αυτό το firmware φοράει:
System Summary
System Type: SpeedStream 4200-Series
Config Part #: 003-6045-G0L
Firmware Part #: 004-D241-A69
MAC Address: 00:18:D1:D3:0A:69
SNR 11 και ATTEN 31

Μου ακούγεται για πρόβλημα hardware και όχι firmware. Μήπως ζεσταίνεται υπερβολικά; Έχεις σχετικά μεγάλη κίνηση στο δίκτυο; Έχεις κάποιο άλλο modem για να δοκιμάσεις;

Αν έχεις πολλούς υπολογιστές στο δίκτυο ταυτόχρονα να κάνουν συνέχεια χρήση π.χ. torrents μάλλον χρειάζεσαι ένα καλύτερο modem που να σηκώνει περισσότερους χρήστες και συνδέσεις. To SpeedStream 4200 είναι για προσωπική χρήση και βασικά web browsing.

ZackLaffit
28-03-09, 10:21
απλα με πετάει εκτός όταν κατεβάζω κανά δυό αρχεια torrent το έχω παρατήρήσει.Οντως χρεάζομαι νέο router,είχα χρησιμοποιήσει ένα της LevelOne το WBR 3460A και είχα τα ίδια προβλήματα δεν το έχω ξαναβάλει από τότε.Αν βρω θα βάλω κανά speedtouch που είναι σκυλιά....:rofl:

Parazaar
28-03-09, 13:01
γνωμη μου ως τεχνικος απο τελλας ειναι να ελενξεις αν εχεις ανοιξει πορτες στο torrent-firewall router-antivirus και να ελενξεις επισης, αφου οι επανακινησεις του router συμβαινουν οταν κατεβαζεις απο torrent,μεσα απο τo preferences του torrent το συνολο των συνδεσεων που κατεβαζεις.Αν το προβλημα συνεχιζεται καλεσε μας να σου αποστειλουμε το νεο firmware για update στο router. Eννοειται η νεα εκδοση του skype μονο με firmware αν βαλεις παιζει διαφορετικα απεγκατεστησε το δημιουργει προβλημα ή κατεβαζεις την πιο παλια και εισαι οκ..Αν και παλι εχεις προβλημα το αλλαζεις με καποιο αλλο

paspro
28-03-09, 18:43
απλα με πετάει εκτός όταν κατεβάζω κανά δυό αρχεια torrent το έχω παρατήρήσει.Οντως χρεάζομαι νέο router,είχα χρησιμοποιήσει ένα της LevelOne το WBR 3460A και είχα τα ίδια προβλήματα δεν το έχω ξαναβάλει από τότε.Αν βρω θα βάλω κανά speedtouch που είναι σκυλιά....:rofl:

Χμ... Οι routers γενκά έχουν πρόβλημα με πολλές συνδέσεις. Πόσες συνδέσεις έχεις αφήσει να κάνει το BitTorrent client για κάθε torrent και πόσα torrents κατεβάζεις ταυτόχρονα; Είναι καλό να μην αφήνεις πάνω απο 2 να κατεβάζουν δεδομένα ταυτόχρονα και να μην επιτρέπεις περισσότερες απο π.χ. 300 συνδέσεις συνολικά. Σε κάθε περίπτωση, το Speedstream 4200 είναι βασικά modem και δεν έχει πολλές δυνατότητες σαν router.

Χρειάζεσαι έναν σχετικά καλό router γι'αυτή τη δουλειά με γρήγορο επεξεργαστή που να μπορεί να χειρίζεται με άνεση πολλές συνδέσεις και κατα προτίμηση να έχει Quality of Service (QoS) settings ώστε να μπορείς να κατεβάζεις torrents χωρίς να σου κολλά όλο το δίκτυο.

ZackLaffit
28-03-09, 23:50
γνωμη μου ως τεχνικος απο τελλας ειναι να ελενξεις αν εχεις ανοιξει πορτες στο torrent-firewall router-antivirus και να ελενξεις επισης, αφου οι επανακινησεις του router συμβαινουν οταν κατεβαζεις απο torrent,μεσα απο τo preferences του torrent το συνολο των συνδεσεων που κατεβαζεις.Αν το προβλημα συνεχιζεται καλεσε μας να σου αποστειλουμε το νεο firmware για update στο router. Eννοειται η νεα εκδοση του skype μονο με firmware αν βαλεις παιζει διαφορετικα απεγκατεστησε το δημιουργει προβλημα ή κατεβαζεις την πιο παλια και εισαι οκ..Αν και παλι εχεις προβλημα το αλλαζεις με καποιο αλλο

για βοήθα λίγο αυτό είναι το firmware φοράω:
System Type: SpeedStream 4200-Series
Config Part #: 003-6045-G0L
Firmware Part #: 004-D241-A69
MAC Address: 00:18:D1:D3:0A:69
απο tellas μου είπαν οτι είναι το τελευταίο firmware,χρησιμοποιώ το μtorrent για κατέβασμα και θα κοιτάξω τα settings που αφορούν τα toorent.Αν γνωρίζεις κάτι που αφορά τις ρυθμίσεις help me man...:clap::clap:
Υ.Γ Τι ρούτερ να αγοράσω;

H3lliN
31-03-09, 08:34
Οι λειτουργιες που του βαζω ειναι σε 2 desktop pc's συνηθως online με το 1ο σε torrents να κατεβαζει μεταξυ 3 και 10 αρχείων και web σελιδες και το 2ο παιζει LotRO και web σελιδες. Κατα περιόδους μπαινει το 1o laptop οπου οι λειτουργείες του ειναι συνηθως outlook και web σελιδες.
Οπως αναφερα το skype δεν το τρεχω πλεον ποτε, καθως ειμαι ενημερος. Παντως απο το τελευταιο post δεν το εχει ξανακανει. Εαν μου το παρουσιασει ξανα θα κοιταξω στην επιλογή UPNP το Disable UPNP. και τα max connections. Παντως απο θερμοκρασια δεν το βλεπω να υποφερει, σε κανονικα επιπεδα κυμαινεται. Οπως προαναφερα αλλο modem εχω της Netgear αλλα δυσλειτουργει το interface στον ΙΕ7 και mozilla που χρησιμοποιω (δεν το εχω καταφερει ποτε να παιξει).
Υποτευομαι παντως να γινεται λογω bittorrent κινησης καθως εχω την εντυπωση πως οταν παιζει μονο 1 desktop pc (gamer φυσικα :P) δεν μου το εμφανιζει αυτο.
Ευχαριστω για τις ιδέες σας, μηπως εχει κανεις να προτεινει καποια καλη εναλλακτικη για τις παραπανω συνθηκες? Ενδιαφερομαι και για την wifi λειτουργεια.

Parazaar
01-04-09, 18:22
για portforward μπες στο www.portforward.com επελεξε το router σου και κανε τις οδηγιες. Μετα ανοιξε πορτες και στο antivirus
οσον αφορα το μtorrent πας options - preferences - bandwidth - number of connection 600
maximum number of connected peers 100
number of upload slots per torrent 6
πας και στο queueing - maximum number of active torrents 6
maximum number of active downloads 5

ZackLaffit
01-04-09, 20:48
ωραίος ο papazaar,το είχα ξεχάσει τελείως αυτό το site...
να κάποια στοιχεία απο τη σελίδα του ρούτερ:

Parazaar
04-04-09, 12:56
snr 5? χαμηλο
ελεγχεις φιλτρα - διαχωριστες - καλωδιο dsl οχι πανω απο 10 μετρα
και μας καλεις 1212
με 31 atten πρεπει να κατεβαζεις γυρω στα 12 το εχεις τσεκαρει?

ZackLaffit
04-04-09, 14:00
μια χαρα τώρα:

Parazaar
05-04-09, 04:44
χαιρομαι που ολα πανε τωρα μια χαρα..για οτιδηποτε αλλο προκυψει 1212 ή απο δω σε οτι αλλο με χρειαστεις :)

ZackLaffit
05-04-09, 14:05
σήμερα κάπου εδώ είμαι:
:p

ZackLaffit
15-04-09, 17:40
λοιπόν σήμερα είχα 17 αποσυνδέσεις απο το πρωι,επικοινώνησα με την Τελλας πάλι για διόρθωση.Δεν μπορώ να καταλάβω που τελικά ωφείλεται η βλάβη;:hmm:

NiKoLaS_XAROntaS
26-05-09, 15:04
μια και απο τα ιδια και γω ρε παιδια τρελες Επανακινησεις το Speedstream 4200
Ασχολουμαι πολλη με rapidshare tracker kai irc καθος και internet radio (κανω και ακουω)
ΟΙ περισσοτερες Επανακινησεις γηνονται σε tracker kai blogs ,
καμια ιδεα για το τι να κανω?



edit:δεν ειναι θεμα θερμοκρασιας καθοσ το προβλημα ειναι ειδιο χημωνα καλοκαιρι

1.3power
26-05-09, 16:46
Αν δεν παρετε ενα ρουτερακι της προκοπης μην περιμενετε na δειτε ασπρη μερα....Το 4200 ειναι απλα μην τυχον μπει κανας κλεφτης στο σπιτι να του το πεταξεις...Πλεον υπαρχουν ρουτερακια πολυ καλα στην αγορα και αρκετα φτηνα...Η ζητα απο τελλας να σου δωσουν τον ασυρματο εξοπλισμο τους που ειναι ενα πολυ καλο ρουτερ με 2.9 το μηνα...Με το speedstream μην περιμενεις πολλα πολλα...Πεφτει το ρευμα 1 ωρα και θελει ρυθμισεις...Ζεστενεται και κανει ρεσετ.Βαζεις skype θελει firmware...Πολυ προβληματικο...

NiKoLaS_XAROntaS
26-05-09, 23:22
Αν δεν παρετε ενα ρουτερακι της προκοπης μην περιμενετε na δειτε ασπρη μερα....Το 4200 ειναι απλα μην τυχον μπει κανας κλεφτης στο σπιτι να του το πεταξεις...Πλεον υπαρχουν ρουτερακια πολυ καλα στην αγορα και αρκετα φτηνα...Η ζητα απο τελλας να σου δωσουν τον ασυρματο εξοπλισμο τους που ειναι ενα πολυ καλο ρουτερ με 2.9 το μηνα...Με το speedstream μην περιμενεις πολλα πολλα...Πεφτει το ρευμα 1 ωρα και θελει ρυθμισεις...Ζεστενεται και κανει ρεσετ.Βαζεις skype θελει firmware...Πολυ προβληματικο...

καλα ολα αυτα! αλλα εμεις θελουμαι να λυσοθμαι τα προβληματα του Speedstream 4200

ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΙΜΗΣ ΛΕΜΕ

:p :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

1.3power
27-05-09, 01:52
Αν το θετεις ετσι το δεχομαι αλλα να ξερεις κατι πολυ βασικο...Στο τελος θα κερδισει το speedstream...Eιναι θεμα κατασκευης και η δικη του κατασκευη ειναι για να μην δουλευει απροβληματιστα σχεδον ποτε...:p:rofl:

geovision
27-05-09, 09:17
Αν δεν παρετε ενα ρουτερακι της προκοπης μην περιμενετε na δειτε ασπρη μερα....Το 4200 ειναι απλα μην τυχον μπει κανας κλεφτης στο σπιτι να του το πεταξεις...Πλεον υπαρχουν ρουτερακια πολυ καλα στην αγορα και αρκετα φτηνα...Η ζητα απο τελλας να σου δωσουν τον ασυρματο εξοπλισμο τους που ειναι ενα πολυ καλο ρουτερ με 2.9 το μηνα...Με το speedstream μην περιμενεις πολλα πολλα...Πεφτει το ρευμα 1 ωρα και θελει ρυθμισεις...Ζεστενεται και κανει ρεσετ.Βαζεις skype θελει firmware...Πολυ προβληματικο...


Εχει δίκιο ο φίλος. Να πάρετε ένα καλό φτηνό ρουτερ. Υπάρχουν καινούρια και μεταχειρισμένα. Εγώ αν και δεν έχω άποψη για το συγκεκριμένο γιατί ποτέ δεν το χρησιμοποίησα εντούτοις δεν το έχω σε καμία υπόληψη!

aragorncb600
29-05-09, 14:32
λοιπόν σήμερα είχα 17 αποσυνδέσεις απο το πρωι,επικοινώνησα με την Τελλας πάλι για διόρθωση.Δεν μπορώ να καταλάβω που τελικά ωφείλεται η βλάβη;:hmm:

παρε φιλε αλο ρουτερ να βρεις την υγεια σου.
ειχα και εγω speedstream και ειχα χασει τον υπνο μου με τις αποσυνδεσεις.
μεχρι που πηρα το speedtough 585 v7 και γαζωνει το εργαλειο.
βεβαια απο την τελλας εκει που επιανα 13 ρου ριξανε την ταχυτητα γιατι?δεν ξερω

NiKoLaS_XAROntaS
15-06-09, 09:47
kai ta koula sinexizontai (kai telos den exoun)

Prin apo kapies meres tsimpisa enan isxiro trogian ta sistimata asfaleias to ebriskan alla apla to plokaran den mporousan na ton diagrapsoun xreiasthkan 2 meres gia na brw enan filo kai odigontas me apo to thlefono lisamai to problhma kai epitheorisamai ta windows oti einai ok , to koulo!

EPI 2 MERES POU EIXA TO trogian TO ROUTER EKANE MONO ENA RESTAR!
:worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy:

Me to pou katharise to pc ante ksana mana ta idia restar tou restar ooooooooo restar
pernw ksana ton filo kai tou lew ti ghnete afou ksekoliastike sta gelia ksanaeleksame to pc gia tixon problhma rithmisewn
sto telos mou edwse ena ling kai mou eipe
"pare auto ... kai auto pou exeis (Speedstream) kanto frapiera" :rofl: :rofl: :rofl:

Pernw sthn tellas sto texniko tmhma(O theos na to kanei dld) mou zhnoun tis ritmhiseis ksana ipotithete na lithei to thema ton epanekinisewn kai pali ta eidia

KAI ERXOMAI KAI ROTAW MHPOS NA PSAKSW NA BRW APO POU EIXA TSIMPISEI TO TROGIAN NA TO KSANAKATEBASW NA LITHEI TO PROBLHMA ME TA RESTARR

EDIT:mexri na grapsw auto to minima 6 restar apo to router! ante kai eis anwtera re

vaggos_fromhell
15-06-09, 12:58
Γράφτο στα Ελληνικά γιατί έτσι δεν διαβάζεται. Και όπως λένε και πάνω πάρε άλλο ρούτερ.

EDIT: Καλά πλάκα κάνεις; Τι σχέση έχει η σταθερότητα του ρούτερ σου με το trojan. Απλά κατάλαβε ότι το speedstream δεν λέει πολλά. Και γω προσπαθούσα να το φτιάξω όταν είχε αποσυνδέσεις και τελικά παρείγγειλα το ασύρματο από τη Τελλάς. Από τότε κανένα πρόβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.