PDA

Επιστροφή στο Forum : Ultra dma 6 σε sata σκληρο δισκο???



tiestagis
27-03-09, 01:56
καλησπερα και απο μενα


ξαφνικα ετσι οπως ανοιξα το device manager διαπιστωσα οτι στο καναλι του σατα σκληρου μου δισκου λεει:TRANSFER MODE ULTRA DMA MODE 6...ειναι λογικο αυτο??δεν θα επρεπε να λεει SATA 2 η κατι τετοιο αντιστοιχο??

ευχαριστω

aa144
27-03-09, 11:53
Ξαφνικά στο είπε αυτό, πριν έλεγε κάτι άλλο;

tiestagis
27-03-09, 13:13
δεν ξερω τι ελεγε πριν.δεν ειχα ξαναδει τι λεει.

aa144
27-03-09, 16:18
Στο BIOS τι λέει για το δίσκο σου;

platanos
27-03-09, 17:17
Σωστο ειναι. Ετσι αναφερει τους SATA ενω αν ηταν IDE (ΑΤΑ) θα εγραφε Ultra DMA Mode 5.

tiestagis
27-03-09, 17:19
Primary ide master:το nec ide dvd-rw μου
Primary ide Slave:το αλλο ide dvd-rw μου
Sata 1:τον sata western digital hdd μου
Sata 4:τον sata seagate hdd μου

Onchip sata channel:enabled
Onchip sata type:ide

platanos
27-03-09, 17:34
Ειναι σωστο σου λεω και παλι.
Πολλες μητρικες (δεν ξερω αν ειναι και ολες) "βλεπουν" τους SATA σαν ATA/IDE για λογους συμβατοτητας. Δεν δουλευουν ομως τα drives (ειτε HDD ειτε DVD/RW) με αυτο το κριτηριο αλλα με την πραγματικη τους ταχυτητα.
Ετσι χρησιμοποιουν τα νουμερα 6 ή 7 (υπαρχει και αυτο) για τους SATA δισκους ενω το 5 ή 4 για τους IDE.
Αν τα DVD/RW σου ειναι SATA θα τα εχει στο 5 ή 4 ενω αν ειναι ΑΤΑ θα ειναι στο 4 ή ακομα και στο 2 αν ειναι αρκετα παλιο.

Να και κατι σχετικο με την απορια σου LINK (http://www.tomshardware.co.uk/forum/page-175158_14_0.html)

tiestagis
27-03-09, 17:38
ναι.τα αντιγραφικα ειναι ιντε και ειναι σε 4 το ενα και σε 2 το αλλο.
σέυχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

alefgr
27-03-09, 18:21
Σωστο ειναι. Ετσι αναφερει τους SATA ενω αν ηταν IDE (ΑΤΑ) θα εγραφε Ultra DMA Mode 5.

Μπά... Δεν είναι απαραίτητο...

Σ' εμένα ο raptor 150GB μου λέει Ultra DMA Mode 5.

crypter
27-03-09, 20:35
Μπά... Δεν είναι απαραίτητο...

Σ' εμένα ο raptor 150GB μου λέει Ultra DMA Mode 5.

Αρα αναγνωριζει τον ραπτορα σαν IDE. :what:

tedd
27-03-09, 22:40
Σορρυ, αλλα οταν κάνατε έγκατασταση του λειτουργικού πατησατε F6 και βάλατε την δισκέτα με τους sata drivers και επίσης μετά στο BIOS δηλώσατε να λειτουργεί ο δισκος σε ACHI mode και οχι ως IDE, γιατι να δεν τα κάνετε τα παραπάνω ο δισκος σας δουλeυει σε IDE mode και οχι σε SATA mode ασχετως αν συνδεονται σε sata θυρες.

Πχ σε εμενα στον Device Manager στο ΙDE ATA/ATAPI CONTROLERS εμφανίζει μονο το intel ich10r sata achi controller, το primary controller και το secondary controller τα οποια ειναι για τις ide συσκευες ειναι απενεργοποιημένα μιας και δισκοι και cdrom ειναι sata.
Επίσης στον controller δεν έχει κάμμιά επιλογή για ultra DMA 6 ή οτιδήποτε άλλο παρόμοιο.
Αν θυμάμαι καλά το ultra DMA 6 δήλωνε τους δίσκους με ταχύτητα 133ΜΒ/s ενω το ultra DMA 5 για 100ΜΒ/s.

aa144
27-03-09, 23:32
Είπαμε να μπει στο BIOS να το δει, αλλά δεν μπήκε...

platanos
28-03-09, 00:22
Αν στο BIOS εχει enabled τον SATA controller (πολυ αγγλικο επεσε ρε παιδια:p) τοτε δουλευει κανονικα σε SATA. Στις επιλογες του στον controller απο εκει και μετα εχει IDE/RAID/AHCI. Αν θελει να κανει RAID θα εχει αυτη την επιλογη. Αν βαλει IDE ειναι στην ουσια compatibility mode και οχι πραγματικο IDE. Αν βαλει AHCI πριν περασει λειτουργικο τοτε ή θα πρεπει να βαλει drivers (απο δισκεττα) ή θα βγαλει BSOD κατα το περασμα.

Advanced Host Controller Interface (AHCI) (http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Host_Controller_Interface)

imitheos
28-03-09, 01:01
http://en.wikipedia.org/wiki/AT_Attachment#ATA_standards_versions.2C_transfer_rates.2C_and_features

Δες το πρότυπο ATA-7



UDMA 6 (133)
aka UDMA/133
SATA/150


Με λίγα λόγια, μην ανησυχείς. Μια χαρά δουλεύει.

aa144
28-03-09, 01:16
Τελικά θα μας πει τι γράφει στο BIOS ή είναι άκρως απόρρητο;

platanos
28-03-09, 01:37
Τελικά θα μας πει τι γράφει στο BIOS ή είναι άκρως απόρρητο;
Μαλλον ειναι απορρητο:p

tiestagis
28-03-09, 02:04
τι αλλη πληροφορια χρειαζεστε απο το BIOS εκτος απο αυτες που εχω ηδη δωσει????

tedd
28-03-09, 02:44
Primary ide master:το nec ide dvd-rw μου
Primary ide Slave:το αλλο ide dvd-rw μου
Sata 1:τον sata western digital hdd μου
Sata 4:τον sata seagate hdd μου

Onchip sata channel:enabled
Onchip sata type:ide

Μαλλον μας απάντησε και δεν το προσέξαμε επίσης βλέπω οτι εχει επίλεξει "Onchip sata type:ide" συνεπως οι δίσκοι τρεχουν ώς ide oxi σαν sata!!!

tiestagis
28-03-09, 02:49
μα λεω και εγω.....γιατι δεν καταλαβαινω τι λενε????
επι του θεματος,θα πρεπει να περασω τους sata drivers πατωντας f6 κτλ κτλ και μετα να επιλεξω ahci type?

aa144
28-03-09, 02:54
Σωστά, τι διαβάζω εδώ μέσα και δεν τα βλέπω, τι να πω...

Άκυρο, έτσι που το έχει, έτσι το βλέπει το σύστημα. Αλλά δεν γίνεται να το αλλάξει τώρα, θέλει μεγάλο ανακάτεμα για να πάει σε native με AHCI drivers.

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 2 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αν ξανακάνεις εγκατάσταση και αν έχεις τους ΣΩΣΤΟΥΣ AHCI drivers είτε με F6 (που δεν λειτουργεί σωστά πάντα, γιατί διαβάζει από τη δισκέτα και στην αρχή αλλά και αργότερα) είτε με εισαγωγή των ΣΩΣΤΩΝ AHCI drivers στο CD εγκατάστασης.

Όχι ότι θα δεις και καμία διαφορά μετά από αυτό βέβαια, αλλά όλα μια ιδέα είναι...

tiestagis
28-03-09, 03:01
οκ παιδες.got it.εχω ξανακανει την αντιστοιχη διαδικασια σ'ενα φορητο οποτε στην επομενη εγκατασταση θα το κανω.
σας ευχαριστω ολους.

tedd
28-03-09, 03:02
Ναι, επίσης στην εγκατάσταση του λειτουργικού επέλεξε repair και οχι clean install για να γλιτώσεις την εγκατάσταση των προγραμμάτων ξανά.

crypter
28-03-09, 11:59
Ναι, επίσης στην εγκατάσταση του λειτουργικού επέλεξε repair και οχι clean install για να γλιτώσεις την εγκατάσταση των προγραμμάτων ξανά.

++ το μονο που θα χρειαστει να ξαναπερασεις θα ειναι τα windows updates αλλα αυτο ειναι 30-40 λεπτα δουλεια οποτε σιγα. :p

tiestagis
29-03-09, 16:32
εδω ειμαι παλι.ξεκινησα την εγκατασταση των windows,πατησα f6,εβαλα τους ahci sata drivers,εκανα repair(με την βοηθεια του crypter,τον ευχαριστω πολυ),ρυθμισα το onchip sata type σε ahci και οπως προειπε και καποιος εβγαλε μλπε οθονη,οποτε το εβαλα παλι σε ide....αυτα.οποτε δεν τα καταφερα.θα ξαναδοκιμασω στο επομενο format μηπως πιασει.
σας ευχαριστω ολους σας.

platanos
29-03-09, 22:25
Αυτο το AHCI ειναι μεγαλη μουφα τελικα (αρε Ιντελ με τα "προτυπα" σου :p).
Αφου μια χαρα δουλευει σε IDE compatibility??? Τι το σκαλιζεις???
Απο το ψαξιμο που εχω κανει ειδα οτι δεν υπαρχει ουσιαστικο κερδος απο την εν λογω επιλογη.
Οτι δουλευει σωστα δεν το πειραζουμε ;) ΚΑΝΟΝΑΣ

tiestagis
29-03-09, 22:54
οντως....εχεις απολυτο δικιο σ'αυτο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.