PDA

Επιστροφή στο Forum : [ΠΡΟΒΛΗΜΑ] Forthnet 2play - Απο 16-18 τώρα στα 4-6



soiramk
27-03-09, 03:21
Ρε παιδιά ξαφνικά προέκυψε πρόβλημα με τη γραμμή μου. Εδω κ 1,5 χρόνο ήμουνα απροβλημάτιστα στα 16-18. Το τελαυταίο καιρό είχα κάτι disconnect ιδίως τις βραδυνές ώρες. Εδώ κ μια εβδομάδα όμως η κατάσταση έχει γίνει τραγική! Κλειδώνω στα 5-6. Συμπληρώνοντας τη φόρμα επικοινωνίας με κάλεσαν κ τώρα μετά απο 4 φορές που έχουμε μιλήσει μου λένε πως μέτρησαν στο κουτί(?) μου κ δεν υπάρχει πρόβλημα κ μάλλον γίνετε κάποιο βραχυκύκλωμα στην καλωδίωση. Μου είπαν να αλλάξω κ τις πρίζες σε RJ κ όχι διπολικές που είχα(οι 2 απο τις 3) γιατί λένε δημιουργούν πρόβλημα(1,5 χρόνο πως ήμουνα ΟΚ?). Τις άλλαξα κ φυσικά η κατάσταση παραμένει η ίδια. Τους το είπα κ πλέον λένε η λύση είναι να έρθει τεχνικός να τσεκάρει, με χρέωση αν τελικά το πρόβλημα είναι στο χώρο μου κ δωρεάν αν εντοπιστεί εκτός! Πριν σκάσω το 60€αρι μπορώ να κάνω κάτι εγώ? Έχω δοκιμάσει κ με το router της forthnet(siemens) κ με ένα philips που έδινε ο ΟΤΕ(κ χρησιμοποιπύσα άλλωστε τόσο καιρό)!

http://img91.imageshack.us/img91/1489/adslgrcopy.jpg

hel
27-03-09, 09:53
Βάλε το dmt με το siemens και βγάλε διάγραμμα.
Κάπου υπάρχει θόρυβος.
Δοκίμασες το ρούτερ σε άλλη πρίζα χωρίς καθόλου τηλέφωνα;

soiramk
27-03-09, 16:23
hel δοκίμασα σε όλες τις πρίζες κ χωρίς καθόλου τηλέφωνα. Τίποτα :(
Αν θες να κάνω κάτι άλλο πες μου.

vhvs
27-03-09, 16:34
Αυτό που με εκνευρίζει, είναι που τους λέμε όλοι πως εδώ και δυο χρόνια ήταν μια χαρα και δεν έχουμε πειράξει τίποτα, και επιμένουν να κάνουν χαζούς ελέγχους. Δηλαδή τι, τώρα ξαφνικά χαλάσανε όλες οι εσωτερικές καλωδιώσεις των σπιτιών?

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, από 16 εδώ και δύο χρόνια ξαφνικά έπεσα στα 8 θεωρητικά, αλλά πραγματικά είμαι περίπου στα 2-5. Και επιμένουν να μου λένε να ελένξω τα φίλτρα, τις ρυθμίσεις του modem, ο άλλος μέχρι μου είπε φταίει το PC. Το δηλώσανε βλάβη μου λένε, εδώ και 1 μηνα κοντά.

Όλα μπορεί να φταίνε, εκτός από τη Forthnet...

Δηλαδή η καλωδίωσή σου θυμήθηκε να βραχυκυκλώσει μετά από 2 χρόνια ε? Σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξε ο τεχνικός...

soiramk
28-03-09, 03:44
hel καμιά πρόταση? Εγώ δυστυχώς δεν ξέρω να ερμηνεύσω το διάγραμμα του dmt.

[Insomniac]
28-03-09, 09:06
Αν μπορείς να μετρήσεις στον κατανεμητή κάν'το. Αν δεν μπορείς ή αν μετρήσεις κι έχεις κι εκεί τα ίδια, δώσε βλάβη το συντομότερο.

soiramk
28-03-09, 16:35
Δε ξέρω να μετρήσω στον κατανεμητή :(
Όπως γράφω στο πρώτο post το εχω δηλώσει βλάβη κ μου είπαν ότι μέτρησαν στο κουτί (δε ξέρω τι κ που εννοούν) κ δεν υπάρχει πρόβλημα. Το προκαλεί λέει βραχυκύκλωμα στη καλωδίωση κ πρέπει να έρθει τεχνικός. Γιατί έχω την αίσθηση οτι με δουλεύουν κ θα μου φάνε το 60€αρι(αλήθεια, υπάρχει περίπτωση να μου πάρει κ παραπάνω?) κ θα παραμείνει κ το πρόβλημα?? :hmm:

Απο τα διαγράμματα του dmt δε βγάζουμε άκρη, ε?

[Insomniac]
28-03-09, 16:47
Τα διαγράμματα του dmt δείχνουν σοβαρό πρόβλημα, πιθανότατα από έντονη παρεμβολή από άλλη γραμμή.

Οδηγίες για να κάνεις έλεγχο από την πλευρά σου θα βρεις εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819).

Δυστυχώς ο μόνος τρόπος για να βεβαιωθείς 100% ότι δεν "φταις" εσύ, είναι να κάνεις σωστή μέτρηση στον κατανεμητή. Αν δεν μπορείς ο ίδιος (αφού πρώτα διαβάσεις τις παραπάνω οδηγίες), τότε κοίτα μήπως μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος φίλος. Αλλιώς θα πρέπει να το "ρισκάρεις".

Αν έρθει τελικά τεχνικός, θα μετρήσει υποχρεωτικά στον κατανεμητή. Αν κι εκεί κλειδώνεις στα ίδια, είναι δικό τους φταίξιμο.

Rezwalker
28-03-09, 20:14
Αυτό που με εκνευρίζει, είναι που τους λέμε όλοι πως εδώ και δυο χρόνια ήταν μια χαρα και δεν έχουμε πειράξει τίποτα, και επιμένουν να κάνουν χαζούς ελέγχους. Δηλαδή τι, τώρα ξαφνικά χαλάσανε όλες οι εσωτερικές καλωδιώσεις των σπιτιών?

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, από 16 εδώ και δύο χρόνια ξαφνικά έπεσα στα 8 θεωρητικά, αλλά πραγματικά είμαι περίπου στα 2-5. Και επιμένουν να μου λένε να ελένξω τα φίλτρα, τις ρυθμίσεις του modem, ο άλλος μέχρι μου είπε φταίει το PC. Το δηλώσανε βλάβη μου λένε, εδώ και 1 μηνα κοντά.

Όλα μπορεί να φταίνε, εκτός από τη Forthnet...

Δηλαδή η καλωδίωσή σου θυμήθηκε να βραχυκυκλώσει μετά από 2 χρόνια ε? Σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξε ο τεχνικός...

Περίπου ίδια περίπτωση κι εδώ :rolleyes:
όλο σχεδόν τo 2008 15800 με 16000 είχε συγχρονισμό, και πλέον παίζει μεταξύ 8 με 10.
2 φορες ήρθε τεχνικός στο σπίτι για έλεγχο, την πρώτη φορα βρήκε βραχυκύκλωμα, ο δεύτερος βρήκε πολύ θόρυβο.
το θέμα είναι ότι αυτοί τα δίνουν στον ΟΤΕ για επιδιόρθωση και από ότι καταλαβαίνω ο ΟΤΕ πέρα βρέχει για ευνόητους λόγους.
χαρακτηριστικά να πω ότι την 1η φορα (για το βραχυκύκλωμα) απάντησαν στην forthnet ότι σε έλεγχο που έκαναν (σιγά μην έκαναν..) δεν βρέθηκε πρόβλημα.:rolleyes:
τώρα αναμένω την δεύτερη απάντηση ..αν και πλέον είμαι σχεδόν πεπεισμένος πως αν δεν ξανά επιστρέψω στον ΟΤΕ δεν πρόκειται να με εξυπηρετήσουν:(

Το μονο καλο στην υπόθεση είναι ότι με το που απαλλάχτηκα από το cl-110 μειώθηκαν κατά ΠΟΛΥ οι αποσυνδέσεις

παιδιά όσοι το έχετε ακόμα αυτό το ρημάδι κάντε μια χάρη στον εαυτό σας και απαλλαγείτε από αυτό..
είναι για κλωτσιές στην κυριολεξία..
άλλαξα 3 σε 1.5 χρόνο:rolleyes:
και στα forthnet καταστήματα γίνετε χαμός από επιστροφές με βλάβες.

........Auto merged post: Rezwalker πρόσθεσε 5 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........


;2730721']

Αν έρθει τελικά τεχνικός, θα μετρήσει υποχρεωτικά στον κατανεμητή. Αν κι εκεί κλειδώνεις στα ίδια, είναι δικό τους φταίξιμο.

Αυτό έγινε στην δικη μου περίπτωση..ίδιες μετρήσεις και στον κατανεμητή, έλα όμως που για την επιδιόρθωση του προβλήματος το ρίχνουν στον ΟΤΕ..
δεν ξέρω δικαια η άδικα..:rolleyes:

vhvs
28-03-09, 20:33
Όσο περιμένω τον τεχνικό της forthnet, παρήγγειλα και μια DSL από τον ΟΤΕ αφού έχω δεύτερη γραμμή στο σπίτι. Δε θέλω να ρισκάρω να μείνω χωρίς internet, και πιστεύω θα λυθούν κάποιες απορίες έτσι...

soiramk
28-03-09, 21:18
Μάλιστα.... Δλδ άκρη δεν πρόκειται να βγάλω! Προφανώς άμα μετρήσει ο τεχνικός στον κατανεμητή κ βρει τα ίδια(θα μπορώ να είμαι παρών την ώρα της μέτρησης, μην μου πει καμιά μπαρούφα?) δεν θα με χρεώσουν, έτσι δεν είναι?

hel
28-03-09, 21:25
Περίπου ίδια περίπτωση κι εδώ :rolleyes:
όλο σχεδόν τo 2008 15800 με 16000 είχε συγχρονισμό, και πλέον παίζει μεταξύ 8 με 10.
2 φορες ήρθε τεχνικός στο σπίτι για έλεγχο, την πρώτη φορα βρήκε βραχυκύκλωμα, ο δεύτερος βρήκε πολύ θόρυβο.
το θέμα είναι ότι αυτοί τα δίνουν στον ΟΤΕ για επιδιόρθωση και από ότι καταλαβαίνω ο ΟΤΕ πέρα βρέχει για ευνόητους λόγους.
χαρακτηριστικά να πω ότι την 1η φορα (για το βραχυκύκλωμα) απάντησαν στην forthnet ότι σε έλεγχο που έκαναν (σιγά μην έκαναν..) δεν βρέθηκε πρόβλημα.:rolleyes:
τώρα αναμένω την δεύτερη απάντηση ..αν και πλέον είμαι σχεδόν πεπεισμένος πως αν δεν ξανά επιστρέψω στον ΟΤΕ δεν πρόκειται να με εξυπηρετήσουν:(

Το μονο καλο στην υπόθεση είναι ότι με το που απαλλάχτηκα από το cl-110 μειώθηκαν κατά ΠΟΛΥ οι αποσυνδέσεις

παιδιά όσοι το έχετε ακόμα αυτό το ρημάδι κάντε μια χάρη στον εαυτό σας και απαλλαγείτε από αυτό..
είναι για κλωτσιές στην κυριολεξία..
άλλαξα 3 σε 1.5 χρόνο:rolleyes:
και στα forthnet καταστήματα γίνετε χαμός από επιστροφές με βλάβες.


Σε εμένα το cl -110 βγήκε καλό και έχω καλύτερο συγχρονισμό κατά 3-4 Mbit από το ST536.

Rezwalker
28-03-09, 23:08
Μάλιστα.... Δλδ άκρη δεν πρόκειται να βγάλω! Προφανώς άμα μετρήσει ο τεχνικός στον κατανεμητή κ βρει τα ίδια(θα μπορώ να είμαι παρών την ώρα της μέτρησης, μην μου πει καμιά μπαρούφα?) δεν θα με χρεώσουν, έτσι δεν είναι?

Αν βρει τα ιδια (που σημαινει οντως υπαρχει προβλημα) δεν θα σε χρεωσει. Ετσι τουλαχιστον εγινε με εμενα και στις 2 επισκεψεις.

hel
29-03-09, 10:25
Αυτό έγινε στην δικη μου περίπτωση..ίδιες μετρήσεις και στον κατανεμητή, έλα όμως που για την επιδιόρθωση του προβλήματος το ρίχνουν στον ΟΤΕ..
δεν ξέρω δικαια η άδικα..:rolleyes:

Μα δεν κόβουν την ταχύτητα από το dslam. Αυτό θα φαινόταν στις συχνότητες.
Απλά πολλές φορές η ποιότητα του βρόχου είναι χάλια ή υπάρχουν παρεμβολές.

vhvs
29-03-09, 12:49
Αν βρει τα ιδια (που σημαινει οντως υπαρχει προβλημα) δεν θα σε χρεωσει. Ετσι τουλαχιστον εγινε με εμενα και στις 2 επισκεψεις.

Τέλεια... δηλαδή έρχεται ο τεχνικός όχι για να σου φτιάξει τη βλάβη, αλλά μπας και βρει κανα πρόβλημα στην καλωδίωση, οπότε να σε χρεώσει ε?

Εγώ θα του ζητήσω 60eu αν βρεί το λάθος από την πλευρά τους, όπως χάνει αυτός το χρόνο του, άλλο τόσο θα τον χάσω κι εγώ... :clap:

abousayad
31-03-09, 01:23
Και εγω μια απο τα ιδια μετα απο 18 μηνες στο ιδιοκτητο δικτυο και αλλους τοσους
μεσω OTE παλαιοτερα. Κανει αποσυνδεσεις μερα νυχτα σαν τρελλο και τραβιεμαι με την
τεχνικη υποστηριξη 2 εβδομαδες τωρα ....
ειχε κανει μια αντιστοιχη λαδια πριν καιρο (λιγο πριν αναβαθμισουν το upload σε 1 mbit)
αλλα φαινεται τοτε οτι ημουν τυχερος και με το μαζικο reset που εκανε το DSLAM τους
εφτιαξε ....
Το θεμα ειναι οτι ειναι ασχετοι στο cc και εχει και μερικους αγενεις ...

Μαλλον θα κατεβω απο την Ατθιδων να το κανω καλοκαιρινο .....:down:

hel
31-03-09, 09:38
Τέλεια... δηλαδή έρχεται ο τεχνικός όχι για να σου φτιάξει τη βλάβη, αλλά μπας και βρει κανα πρόβλημα στην καλωδίωση, οπότε να σε χρεώσει ε?

Εγώ θα του ζητήσω 60eu αν βρεί το λάθος από την πλευρά τους, όπως χάνει αυτός το χρόνο του, άλλο τόσο θα τον χάσω κι εγώ... :clap:

Δεν χρεώνουν τόσο εύκολα τον πελάτη.

soiramk
01-04-09, 15:52
Ήρθε ο τεχνικός κ βρήκε βραχυκύκλωμα στα 119m. Θα το δηλώσουν στο ΟΤΕ κ υποτίθεται οτι σε 4 εργάσιμες θα το φτιάξουν. ΜΑΚΑΡΙ!!

vhvs
01-04-09, 16:05
Ήρθε ο τεχνικός κ βρήκε βραχυκύκλωμα στα 119m. Θα το δηλώσουν στο ΟΤΕ κ υποτίθεται οτι σε 4 εργάσιμες θα το φτιάξουν. ΜΑΚΑΡΙ!!

Super φιλε, έρχεται και σε μένα σήμερα. Είμαστε και δίπλα... Λες να την ξεμπουκώσουμε της περιοχή και να ξαναδούμε τα 18Mbps μας? :worthy:

soiramk
01-04-09, 16:16
Για να δούμε... Εμένα είναι πρόβλημα που πρέπει να το λύσει ο ΟΤΕ κ αυτό με φοβίζει. Μόλις έχεις νέα ενημέρωσε με ;)


EDIT
vhvs ήρθε τελικά ο τεχνικός?

vhvs
02-04-09, 11:24
Ήρθε ο τεχνικός, μια από τα ίδια και εγώ. Συγκεκριμένα δε βρήκε κάποιο λάθος στην καλωδίωση, αλλά πολύ θόρυβο στη γραμμή, και ίσως λέει, έναι "μικρό" (?) βραχυκύκλωμα στα 1850μ, από τα 3600μ που με χωρίζουν με το DSLAM.

Το έδωσε βλάβη στον ΟΤΕ, και περιμένουμε... Σε 5 εργάσιμες λέει πρέπει να τα φτιάχνει ο ΟΤΕ. Για να δούμε soiramk, έχεις το προβάδισμα εδώ :) Αν έχω νεότερα, θα ενημερώσω...

soiramk
02-04-09, 13:44
Κατάλαβα.... ΟΚ! Εδώ είμαστε λοιπόν για τα νεότερα!

Rezwalker
02-04-09, 15:55
Καλά στην περίπτωση μου έχει πολύ πλακα τo θέμα..
2 επισκέψεις τεχνικών και στις 2 διαπιστωμένα προβλήματα (βραχυκύκλωμα+θόρυβο στην γραμμή)
και στις 2 περιπτώσεις ο ΟΤΕ απάντησε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, και αύριο έχω κανονισμενο 3o ραντεβού :rofl:
για τo οποιο αντέδρασα όταν μου τo πρότειναν, αλλα μου είπαν αυτή τη φορα θα κάνουν κάποιες ειδικές μετρήσεις:rolleyes:
οποτε η ελπίδα πεθαίνει τελευταία που λένε..
Aν και πλέον έχω πεισθεί ότι δεν πρόκειται να αποκατασταθεί η βλάβη.
Zητω ο μεσαίωνας.

Υ.Γ Χθες συγχρονισε στα 8900 οταν ολο σχεδον το 2008 ηταν απο 15800 μεχρι και 16700 :rolleyes:σταθερα

hel
03-04-09, 09:07
Το μεγάλο ερώτημα: γιατί ο ΟΤΕ κλείνει τις βλάβες;
Η απάντηση είναι ότι οι τεχνικοί ελέγχουν μόνο την φωνή τις περισσότερες φορές , σύμφωνα με αυτά που έχουμε διαβάσει εδώ μέσα.

vhvs
03-04-09, 09:28
Το μεγάλο ερώτημα: γιατί ο ΟΤΕ κλείνει τις βλάβες;
Η απάντηση είναι ότι οι τεχνικοί ελέγχουν μόνο την φωνή τις περισσότερες φορές , σύμφωνα με αυτά που έχουμε διαβάσει εδώ μέσα.

Καήκαμε τότε. Η φωνή περνάει και από 2 σπιρτόκουτα με ένα σπάγγο, όπως κάναμε μικροί, δε λέει τίποτε αυτό.

Σε σοβαρές διαδικασίες, τη βλάβη την κλείνει ο πελάτης, όχι το τμήμα υποστήριξης. Ο πελάτης ανοίγει το πρόβλημα, η τεχνική υποστήριξη το διορθώνει ή δίνει απάντηση, ο πελάτης το αναγνωρίζει/απορρίπτει. Αλλιώς δεν κλείνει, τουλάχιστον αυτά γνωρίζω από τον κόσμο των τηλεπικοινωνιών.

vhvs
05-04-09, 13:51
Ήρθε ο τεχνικός κ βρήκε βραχυκύκλωμα στα 119m. Θα το δηλώσουν στο ΟΤΕ κ υποτίθεται οτι σε 4 εργάσιμες θα το φτιάξουν. ΜΑΚΑΡΙ!!

Ελπίζω να έχεις κάποιο νέο από Δευτέρα φίλε, περάσανε οι εργάσιμες. Εμένα έρχεται την Παρασκευή ο τεχνικός του ΟΤΕ να βάλει τη δεύτερη γραμμή.

soiramk
05-04-09, 15:47
Ελπίζω να έχεις κάποιο νέο από Δευτέρα φίλε, περάσανε οι εργάσιμες. Εμένα έρχεται την Παρασκευή ο τεχνικός του ΟΤΕ να βάλει τη δεύτερη γραμμή.

Και εγώ το ίδιο ελπίζω... Θα ενημερώσω!

vhvs
09-04-09, 15:49
Η Forthnet το έδωσε σαν βλάβη στον ΟΤΕ, ο οποίος ήρθε και δεν διαπίστωσε βλάβη. Η Forthnet το ξανάδωσε βλάβη ενώ η (ευγενέστατη) κυρία στην ΤΥ μου είπε πως θα διορθωθεί μέχρι το τέλος της εβδομάδας...

Εν τω μεταξύ, η σύνδεση έπεσε στα 5800 !!! αλλά αλλάζοντας το modulation από G.dmt σε ADSL2+ επανήλθε στα 7900...

soiramk
09-04-09, 15:56
Η Forthnet το έδωσε σαν βλάβη στον ΟΤΕ, ο οποίος ήρθε και δεν διαπίστωσε βλάβη. Η Forthnet το ξανάδωσε βλάβη ενώ η (ευγενέστατη) κυρία στην ΤΥ μου είπε πως θα διορθωθεί μέχρι το τέλος της εβδομάδας...

Εν τω μεταξύ, η σύνδεση έπεσε στα 5800 !!! αλλά αλλάζοντας το modulation από G.dmt σε ADSL2+ επανήλθε στα 7900...


Αγαπητέ συνδρομητή,

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι έχουμε προχωρήσει σε εκ νέου δήλωση βλάβης στον ΟΤΕ για το πρόβλημα της γραμμής σας. Ζητούμε την κατανόηση σας για το χρόνο που απαιτείται ώστε να γίνουν όλες οι απαραίτητες ενέργειες για την αποκατάστασή της.

Για οποιαδήποτε απορία/διευκρίνηση παρακαλείστε όπως μας ενημερώσετε άμεσα.
Με εκτίμηση,
#########Αυτό μου έστειλαν σε απάντηση αυτού

Παρατηρήσεις
Ο τεχνικός που ήρθε στις 04/01/2009 εντόπισε βραχυκύκλωμα στα 119m. Η βλάβη ακόμη παραμένει κ μετά τις 4 εργάσιμες μέρες.

vhvs
09-04-09, 16:52
Καρμπόν δηλαδή... Όχι ότι φταίει η Forthnet σε αυτή την περίπτωση, αλλά ούτε σκοτώνεται κιόλας για να διορθωθεί η βλάβη.

teonikolakis
12-04-09, 19:02
Από εχτές περιοχή Πάτημα Χαλάνδρι έχω πρόβλημα στην γραμμή του τηλεφώνου (φύσημα πολύ, με καλούν το σηκώνει ο γείτονας, καλώ το σηκώνει η γιαγιά παραπέρα κ.τ.λ.). Εν τω μεταξύ, η σύνδεση έπεσε σήμερα από το 9800 στα 4400 !!!
Ενημέρωσα την Forthnet και θα το δώσει σαν βλάβη στον ΟΤΕ αύριο Δευτέρα και σε 3 μέρες θα πρέπει λογικά να διορθωθεί το τηλέφωνο. Μετά μου είπαν να επικοινωνήσω πάλη μαζί τους για να δουν το internet αν δεν έχει φτιάξει. ΙΔΩΜΕΝ.

soiramk
12-04-09, 22:09
Join the club... :down:

hel
13-04-09, 08:18
Από εχτές περιοχή Πάτημα Χαλάνδρι έχω πρόβλημα στην γραμμή του τηλεφώνου (φύσημα πολύ, με καλούν το σηκώνει ο γείτονας, καλώ το σηκώνει η γιαγιά παραπέρα κ.τ.λ.). Εν τω μεταξύ, η σύνδεση έπεσε σήμερα από το 9800 στα 4400 !!!
Ενημέρωσα την Forthnet και θα το δώσει σαν βλάβη στον ΟΤΕ αύριο Δευτέρα και σε 3 μέρες θα πρέπει λογικά να διορθωθεί το τηλέφωνο. Μετά μου είπαν να επικοινωνήσω πάλη μαζί τους για να δουν το internet αν δεν έχει φτιάξει. ΙΔΩΜΕΝ.

Συνακρόαση--->90% πρόβλημα στα καλώδια ΟΤΕ λόγω υγρασίας κλπ.
Να ενημερώνεσαι καθημερινά για την πορεία της βλάβης.

vhvs
13-04-09, 18:14
Έλα τα περάσαμε τα 10000! :oneup:

Η Forthnet και ο OTE ανοιγοκλείνανε τη βλάβη, εγώ έπερνα τηλέφωνο κάθε 3 μέρες και σήμερα ξαφνικά, 12000! Με disconnect/reconnect πήγα στα 11000, 10000, τέλος πάντων από τα 7000 καλύτερα. Τώρα φτιάξανε κάτι, στέγνωσαν τα καλώδια, θα σας γελάσω.

Ήρθε κι ο ΟΤΕ για το conn-x. Και αυτό στα ίδια κλείδωσε 10000, με τα ίδια χαρακτηριστικά στη γραμμή.

soiramk
22-04-09, 16:27
Εμένα τπτ ακόμη! Πάλι σήμερα συμπλήρωσα τη φόρμα επικοινωνίας.

Rezwalker
27-04-09, 02:19
Στην περίπτωση μου το ping-pong μεταξύ forthnet και οτε είχε 3 επεισόδια. 3 φορες τo έδωσε βλάβη η forthnet στον ΟΤΕ, και τις 3 τo επέστρεψε πίσω λέγοντας ότι δεν υπάρχει πρόβλημα από τις μετρήσεις τις οποιες έκαναν:blink:
Τo μονο παρήγορο είναι ότι αυξήθηκε ο συγχρονισμός κατά περίπου 3-4 mbps. Και ενώ αρχικά υπέθεσα πως ίσως έγινε κάποια έστω μερική αποκατάσταση βλάβης, στην πραγματικότητα αυτό που έκαναν στην forthnet ήταν να μου αφήσουν τo profile ελεύθερο (είχαν κλειδώσει τo noise στο 8 κανα διμηνο πριν)
Το θέμα είναι ότι ούτε όταν το είχαν κλειδώσει, ούτε τώρα που το άφησαν ελεύθερο με είχαν ενημερώσει. Τελοσπάντων, άλλες κινήσεις δεν πρόκειται να κάνω, αρκετά έγινα μπαλάκι ανάμεσα στις 2 εταιρίες. Τουλάχιστον έχω 3-4 mbps παραπάνω.

Συμβουλή προς όλους όσους έχουν χάσει πολλά mbps σε σχέση με το παρελθόν: αν κάποια στιγμή κατά το παρελθόν είχατε δηλώσει βλάβη, η παράπονα για αποσυνδέσεις στο τεχνικό τμήμα, ρωτήστε τους αν κλείδωσαν το noise υψηλότερα. το λέω γιατί ΔΕΝ ρωτάνε όταν προχωράνε σε τέτοιες κινήσεις. Ζητώντας αναίρεση της παρέμβασης θα έχετε μερικά mbps παραπάνω με ότι αυτό συνεπάγεται όμως. Προσωπικά προτιμώ τα επιπλεον 400 kb/s , και ας έχω μερικες αποσυνδέσεις παραπάνω, πραγμα που δεν ειναι και βεβαιο 100%, αν λαβω υπ'οψην οτι πριν λιγες μερες ημουν online σχεδον 3 μερες. Αλλες μερες βεβαια κανει παρτυ. Παρτυ= εως και 15 αποσυνδεσεις την μερα.
Η ασταθεια, της ασταθειας, ω ασταθεια αυτη η ρημαδα η adsl.

vhvs
27-04-09, 08:13
Τραγικές ομοιότητες τόσο στα προβλήματα, όσο και στην αντιμετώπισή τους.

Ανεξάρτητα πάντως, αυτό με το ping-pong είναι πρωτοφανές στα τηλεπικοινωνιακά χρονικά. Πουθενά δεν υπάρχει περίπτωση που ο πελάτης (forthnet) ανοίγει βλάβη και ο τεχνικός (ΟΤΕ) την κλείνει από μόνος του, χωρίς να αποδείξει πως δεν υπάρχει. Απορώ πως δέχεται η fothnet αυτό το άδειασμα, όταν γνωρίζει πως με αυτή τη συμπεριφορά χάνει πελάτες.

soiramk
27-04-09, 16:11
Τπτ ακόμη κ σε εμένα! Κ κάθε φορά που στέλνω τη φόρμα επικοινωνίας(ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ), μου απαντούν με το ίδιο mail:


Αγαπητέ κε #######,

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι έχουμε προχωρήσει σε εκ νέου δήλωση βλάβης στον ΟΤΕ για το πρόβλημα της γραμμής σας. Ζητούμε την κατανόηση σας για το χρόνο που απαιτείται ώστε να γίνουν όλες οι απαραίτητες ενέργειες για την αποκατάστασή της.

Για οποιαδήποτε απορία/διευκρίνηση παρακαλείστε όπως μας ενημερώσετε άμεσα.
Με εκτίμηση,
#############

anepro
28-04-09, 08:20
Τραγικές ομοιότητες τόσο στα προβλήματα, όσο και στην αντιμετώπισή τους.

Ανεξάρτητα πάντως, αυτό με το ping-pong είναι πρωτοφανές στα τηλεπικοινωνιακά χρονικά. Πουθενά δεν υπάρχει περίπτωση που ο πελάτης (forthnet) ανοίγει βλάβη και ο τεχνικός (ΟΤΕ) την κλείνει από μόνος του, χωρίς να αποδείξει πως δεν υπάρχει. Απορώ πως δέχεται η fothnet αυτό το άδειασμα, όταν γνωρίζει πως με αυτή τη συμπεριφορά χάνει πελάτες.

Μάλλον δεν τους νοιάζει και πολύ γιατί έχουν αρκετούς. Δες και την απάντηση στην ομαδική καταγγελία στη forthnet. Εμπαιγμός και νομικίστικα τερτίπια!

hel
28-04-09, 09:10
Στην περίπτωση μου το ping-pong μεταξύ forthnet και οτε είχε 3 επεισόδια. 3 φορες τo έδωσε βλάβη η forthnet στον ΟΤΕ, και τις 3 τo επέστρεψε πίσω λέγοντας ότι δεν υπάρχει πρόβλημα από τις μετρήσεις τις οποιες έκαναν:blink:
Τo μονο παρήγορο είναι ότι αυξήθηκε ο συγχρονισμός κατά περίπου 3-4 mbps. Και ενώ αρχικά υπέθεσα πως ίσως έγινε κάποια έστω μερική αποκατάσταση βλάβης, στην πραγματικότητα αυτό που έκαναν στην forthnet ήταν να μου αφήσουν τo profile ελεύθερο (είχαν κλειδώσει τo noise στο 8 κανα διμηνο πριν)
Το θέμα είναι ότι ούτε όταν το είχαν κλειδώσει, ούτε τώρα που το άφησαν ελεύθερο με είχαν ενημερώσει. Τελοσπάντων, άλλες κινήσεις δεν πρόκειται να κάνω, αρκετά έγινα μπαλάκι ανάμεσα στις 2 εταιρίες. Τουλάχιστον έχω 3-4 mbps παραπάνω.

Συμβουλή προς όλους όσους έχουν χάσει πολλά mbps σε σχέση με το παρελθόν: αν κάποια στιγμή κατά το παρελθόν είχατε δηλώσει βλάβη, η παράπονα για αποσυνδέσεις στο τεχνικό τμήμα, ρωτήστε τους αν κλείδωσαν το noise υψηλότερα. το λέω γιατί ΔΕΝ ρωτάνε όταν προχωράνε σε τέτοιες κινήσεις. Ζητώντας αναίρεση της παρέμβασης θα έχετε μερικά mbps παραπάνω με ότι αυτό συνεπάγεται όμως. Προσωπικά προτιμώ τα επιπλεον 400 kb/s , και ας έχω μερικες αποσυνδέσεις παραπάνω, πραγμα που δεν ειναι και βεβαιο 100%, αν λαβω υπ'οψην οτι πριν λιγες μερες ημουν online σχεδον 3 μερες. Αλλες μερες βεβαια κανει παρτυ. Παρτυ= εως και 15 αποσυνδεσεις την μερα.
Η ασταθεια, της ασταθειας, ω ασταθεια αυτη η ρημαδα η adsl.

Mα δεν γίνεται να αντιμετωπιστούν αλλιώς οι αποσυνδέσεις. Το snr αυξάνουν σε όλους τους παρόχους.

vhvs
28-04-09, 10:02
Μάλλον δεν τους νοιάζει και πολύ γιατί έχουν αρκετούς. Δες και την απάντηση στην ομαδική καταγγελία στη forthnet. Εμπαιγμός και νομικίστικα τερτίπια!

Τα διάβασα, δυστυχώς φίλε. Έχει ο καιρός γυρίσματα όμως...

anepro
28-04-09, 10:55
Ελπίζω στο άμεσο μέλλον να σταθεροποιηθεί κάπως η κατάσταση. Βέβαια το ίδιο πράγμα λέω στον εαυτό μου τα τελευταία 4 χρόνια που είμαι συνδρομητής της forthnet (τα 3 πρώτα στη Θεσσαλονίκη)

Rezwalker
28-04-09, 22:39
Mα δεν γίνεται να αντιμετωπιστούν αλλιώς οι αποσυνδέσεις. Το snr αυξάνουν σε όλους τους παρόχους.

Ναι ok αλλα να ενημερώνουν όταν τo κάνουν! Δηλαδή να κάθομαι εγώ να σπάω τω κεφάλι μου τι στο καλο και έγινε και πήγε ο συγχρονισμός ξαφνικά από τα 14 στα 9? :mad: Μήπως τελικά τους συμφέρει να προχωράνε σε αυτή τη κίνηση? :whistle:
Γιατί αν τo κάνουν αυτό στον καθένα που δηλώνει αποσυνδεσεις κερδίζει η εταιρία bandwidth νομίζω αν δεν κανω λαθος ε
θα μου πεις τωρα αλλο θεμα αυτο, αλλα λεμε τωρα...

gdscream
28-04-09, 23:58
και σε μένα το Σάββατο έκανε dc , και με κατέβασαν απο τα 12 στα 9 mbps.
στα 12 mbps ενάμιση χρόνο τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Τυχαίο?

Αρχίζω και πιστεύω ότι το κάνουν επίτηδες για εξοικονόμηση bandwidth :hmm:

anepro
29-04-09, 00:05
Στη forthnet είναι παλιά ιστορία. Μετά το μεσημέρι (ή και απόγευμα καμιά φορά) πάντα γυρνάω το router σε G.dmt γιατί αλλιώς έχω συνέχεια disconnect. Φαντάζομαι ότι συμβαίνει λόγω της αυξημένης κίνησης.

hel
30-04-09, 18:47
Αν το snr σου είναι οριακό και αν δεν κρατάει τη γραμμή το ρούτερ σου.

anepro
01-05-09, 00:46
Ως γνωστόν τα Linksys δεν θεωρούνται και τόσο αξιόπιστα, ιδιαίτερα στη δική μου γραμμή που θεωρώ προβληματική (αφού δοκίμασα να κατεβάσω με premium και πιάνω μέχρι 800KB). Δοκίμασα και απο Nvidia και apple αλλά δυστυχώς έφτασα μέχρι 500ΚΒ max.:down:

Το κλασσικό SNR που δίνει η forthnet είναι 6 (αν και οριακό όπως προείπε ο hel)

@ ADSLgr.com All rights reserved.