PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με εγγύηση ACER



sotirios
29-12-05, 19:17
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:
Το laptop μου (acer 1692wlmi) πολλές φορές (τις περισσότερες) δεν bootάρει καθόλου. Δεν φορτώνει δηλαδή το bios. Το έχω στείλει 2 φορές στην Ιταλία, και μου έχει έρθει και τις 2 φορές ΧΩΡΙΣ να είναι διορθωμένο. Σημειωτέον, έχω αγοράσει ΚΑΙ επέκταση εγγύησης (aceradvantage: 3 χρόνια + accidental).
2 Πράγματα:

1) Τι μπορώ να κάνω, πέραν του να το στέλνω για τα υπόλοιπα 2+ χρόνια της ζωής του Ιταλία. Εσείς τι θα κάνατε?

2) Όσοι σκέφτεστε την αγορά Acer, τρομερά και σαν laptop και σαν τιμή, ΑΛΛΑ από εγγύηση είναι ΤΡΑΓΙΚΑ. Ενώ γενικά σαν μηχανήματα είναι μια καλή λύση, δεν θα πρότεινα σε ΚΑΝΕΝΑΝ να αγοράσει...

Είχα δημοσιεύσει από την αρχή λεπτομέρειες εδώ:
http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=21285
όσοι έχετε όρεξη - χρόνο, ρίχτε του μια ματιά.
Πραγματικά απαράδεκτη συμπεριφορά για μια εταιρία με τέτοιο μερίδιο στην αγορά...

savdown
29-12-05, 19:48
Παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου Acer, έσβηνε και όταν ξανάναβε δεν μπουτάριζε και αναβόσβηνε το λεντάκι της μπαταρίας. Αν δοκίμαζες μετά από κάνα τέταρτο το λάπτοπ άναβε κανονικά, η μόνη διαφορά ότι δεν μου πέταγε μπλε οθόνες αλλά έσβηνε ξαφνικά.
Αυτό γινόταν από υπερθέρμανση της CPU για τον εξής λόγο.
Η ψήκτρα του επεξεργαστή είχε μαζέψει στο εσωτερικό της τόσο χνούδι που δεν υπήρχε ροή αέρα με αποτέλεσμα να ανεβάζει θερμοκρασία ο επεξεργαστής.
Άνοιξε το, κάντο βίδες, καθάρισέ το, πρέπει να βγάλεις και την ψήκτρα γιατί το χνούδι μαζεύεται στα κενό ανάμεσα από το ανεμιστιράκη.
Επανέλαβε κάθε εξάμηνο.
Α,ρε Acer με τα ωραία σου.

Υ.Γ.
Τα παιδιά στην Ιταλία μάλλον κάποιο διαγνωστικό τρέξαν δεν βρήκαν τίποτα και στο ξανάστηλαν.

sotirios
29-12-05, 20:24
το χω ελέγξει το σύστημα ψύξης.
το σκέφτηκα κι αυτό.
το laptop όταν μπουτάρει (μια στο τόσο) και ΔΕΝ freezάρει,
έχει κανονικές θερμοκρασίες στο cpu (ελεγχμένες με mobmeter) και του χω βάλει και prime με τη θερμοκρασία να μην ανεβαίνει.
Το θέμα είναι ότι δεν bootάρει ούτε κρύο!

@ ADSLgr.com All rights reserved.