PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ ΜΕ FORTHNET.



nikolakis_r
27-03-09, 19:13
Πρίν λίγο έστειλα το εξής στην εταιρία και ελπίζω να βρώ ανταπόκριση.Στο παρακάτω περιγράφεται επ ακριβώς το προβλημά μου.Καθώς και οι προθέσεις μου.Θέλω λόγω της κάκιστης εξυπηρέτησης τους να διακόψω χωρίς να πληρώσω κάτι.Αν δεν βρώ ανταπόκριση πως μου προτείνετε να κινηθώ;

Δεν ξέρω ακριβώς πόσο καιρό είμαι συνδεδεμένος.Πάνω από 10 μήνες μου φαίνεται τώρα κοντά κλείνω χρόνο.Όλο αυτό τον καιρό έχω αποσυνδέσεις(μπορεί και 50 τη μέρα τελείως εκνευριστικές όμως καθώς το να στείλεις ένα απλό email ή να postάρεις σε μία σελίδα γίνεται περιπέτεια),χαμηλές ταχήτυτες(ξεκινάμε από 1,5mbps down/0,5mbps up και φτάνουμε στα 10,5mbps down και 1mbps up το μεγαλύτερο)Η ταχήτυτα δεν με απάσχολεί τόσο πολύ οι αποσυνδέσεις είναι που μου σπάνε τα νεύρα και με 4mbps down και 1mbps up μια χαρά θα ήμουν.
Η κατάσταση όμως έχει ως εξής:Eγώ όλο αυτό το διάστημα παίρνω τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και ζητάω να σταλεί ένας τεχνικός σπίτι να μου πεί τι φταίει στα σίγουρα.Αντ αυτού τη μία με βάζουν να αλλάζω μπρίζες μετά πάλι να ξαναλλάζω μπρίζες μπαίνω "και καλά στις βλάβες και η κατάσταση δεν έχει βελτιωθεί ακόμη.Με τις ανάμονες τις 30άλεπτες μεχρι να πιάσω γραμμή και με τους ήλεκτρολόγους που πλήρωσα μου βγήκε τελικά το "φθηνό" internet ακριβότερο ακόμα και από το να έπαιρνα την 24άρα του ΟΤΕ που θα είχα και πολύ ψηλότερη τιμή και πάγιο.

Λοιπόν έγω 1 Απριλίου μετακομίζω σε άλλο σπίτι στο οποίο ο πάροχος ίντερνετ σας λέω προκαταβολικά ότι δεν θα είστε εσεις μόνο και μόνο για την τόση ταλαιπωρία που υπέστησα τόσο καιρό.Ξέρω πως κατά 90% δεν φταίει η φόρθνετ για τα προβληματά μου αλλά καθώς η φόρθνετ είναι ο πάροχος μου θα έπρεπε να ελλεγχτεί από τεχνικό μετά από τόσο καιρό και να μου πέι ακριβώς ποιό είναι το πρόβλημα και να κάνει τις απαραίτητες ενέργειες για να διόρθωθει.

Σας ζητώ λοιπόν χωρίς να απευθυνθώ σε κάποιον αρμόδιο φορέα όπως ο ΕΕΤΤ να με διευκολύνετε στη μετακόμιση μου με την διακοπή του συμβολαίου μου χωρίς να επιβρυνθώ με κάτι παραπάνω,αν υπάρχει λίγη τσίπα για την τόσων μηνών ταλαιπωρία που έχω περάσει.Το D-Link το ρούτερ αν είναι αυτός ο λόγος που δεν μπορείτε να το κάνετε σας το επιστρέφω κιόλας δύστυχώς μάλλον δεν έκανε σωστά τη δουλειά του.

Σας ευχαριστώ

Υ.Γ το μήνυμα αυτό το έκανα και copy μαθημένος τώρα πια μην τυχών και όταν θα πατήσω το κουμπί αποστολή έχω αποσύνδεση και αναγκαστικά το ξαναγράφω..

hel
28-03-09, 10:00
Αν δεν έχει περάσει το 12μηνο θα πληρώσεις τα 70 Ε.
Για τις αποσυνδέσεις , τις περισσότερες φορές ευθυνόμαστε εμείς.

nikolakis_r
28-03-09, 13:58
Ναι;Και για την χείριστη εξυπηρέτηση που μου παρείχαν ποιός ευθύνεται;Αμα φταίει το D-Link το ρούτερ ας πούμε που μου δώσαν ποιός ευθύνεται;Δηλαδή πρέπει για να βάλουμε internet να πιάσουμε κατσαβίδια και να γίνουμε όλοι τεχνικοί και να μπλέξουμε τα μπούτια με την τεχνική πλευρά του θέματος;Που ακούστηκε να κάνεις σύνδεση τηλεφώνου(έγώ δεν έχω κάν τηλέφωνο αλλά η σύνδεση που έχω είναι τηλεφώνου και ο παππούς μου την ίδια θα έκανε) και να μην έρθει ένας άνθρωπος σπίτι να ελέγξει τη γραμμή,να σου βάλει το τηλέφωνο να δεί αμα είναι όλα ok,να σου πει φίλε έχει το τάδε η καλωδίωση να φωνάξεις έναν ηλεκτρολόγο να το φτιάξει και εγώ δεν ξέρω τι.

ToFonikoAgouri
28-03-09, 16:29
Μην ακούς τον Hel, πολλοί έχουν "μετακομίσει" σε άλλους παρόχους χωρίς να δώσουν αυτά τα 70 ευρώ.

Και εδώ δυστυχώς χρειάζεται η καταγγελία στην ΕΕΤΤ η οποία φένεται πως είναι η μόνη που φοβούνται. Με μερικά τηλεφωνάκια και αρκετές αποδείξεις για την αστάθεια της γραμμής σου (γραφήματα μέσα απο DMT tool, διαρκείας τουλάχιστον 12 ωρών ή έτσι σκέφτομαι) μπορείς άνετα να καταγγείλεις την ασυνέπια εκ μέρους τους στην υπηρεσία που σου παρέχουν και να γλιτώσεις το περιβόητο "πρόστιμο"

Αυτά από μένα, και εύχομαι να έχει καλή κατάληξη η ιστορία σου

hel
29-03-09, 10:31
Δεν είπα ότι δεν έχει μετακομίσει κανένας χωρίς να πληρώσει (άλλωστε το συμβόλαιο δίνει αυτό το δικαίωμα στον πελάτη)
Απλά δεν μας έδωσε αρκετά στοιχεία για το πρόβλημά του, οπότε δεν είναι σίγουρο ότι δεν θα πληρώσει.

NudZ3r
30-04-09, 13:43
Βασικά δες την αίτηση αμα λέει ότι υπάρχει κάποια δέσμευση πχ 12μηνη πρέπει μέσα σε αυτό το διάστημα να μην κάνεις οτιδήποτε έχει σχέση με μετακόμιση η διακοπή γιατί θα έχεις επιβάρυνση απ'όσο
ξέρω.

rapos76
02-05-09, 13:31
ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΛΕΙΝΩ ΧΡΟΝΟ ΣΤΗ FORTHNET.ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΜΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΟΥΣ

ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΛΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

thanoolhs
02-05-09, 13:51
ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΛΕΙΝΩ ΧΡΟΝΟ ΣΤΗ FORTHNET.ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΜΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΟΥΣ

ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΛΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Εφόσον δεν έχεις κλείσει το 12μηνο αναγκαστικά θα πληρώσεις το damage (70 ευρώ)

spsomas
02-05-09, 14:47
ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΛΕΙΝΩ ΧΡΟΝΟ ΣΤΗ FORTHNET.ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΜΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΟΥΣ
ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΛΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μπορείς από τώρα να κάνεις αίτηση διακοπής. 1 μήνα πριν είναι καλά, ετσι ώστε να προλάβεις και την έκδοση του επόμενο λογαριασμού.

hel
04-05-09, 09:02
Μπορείς από τώρα να κάνεις αίτηση διακοπής. 1 μήνα πριν είναι καλά, ετσι ώστε να προλάβεις και την έκδοση του επόμενο λογαριασμού.

Να ξεκινήσει τις διαδικασίες για άλλο πάροχο εννοείς.
Γιατί αν η διακοπή έχει ημερομηνία πριν τη λήξη του 12 μηνου, πληρώνει.

spsomas
04-05-09, 09:09
Να ξεκινήσει τις διαδικασίες για άλλο πάροχο εννοείς.
Γιατί αν η διακοπή έχει ημερομηνία πριν τη λήξη του 12 μηνου, πληρώνει.

Αφού δεν το έχει προπληρώσει? Άρα μπορεί να κάνει την αίτηση διακοπής από τώρα. Μέχρι να το επεξεργατούν θα περάσει 1 μήνας οπότε (πιστεύω) ότι δεν θα πληρώσει. Βέβαια με τα όσα έχουν ακουστεί για το λογιστήριο αυτής της εταιρείας μπορεί να να του βγάλουν κανένα άλλο "κοστούμι"

skiouras
13-05-09, 23:51
Έκανα αίτηση διακοπής ADSL της 4thnet 10/04 αφού είχε παρέλθει ο 1 χρόνος. Από το shop μου είπαν οτι σε 15-20 μέρες θα διακοπεί η υπηρεσία. Τελικά διακόπηκε 11/05 (ο ρουτερ δε συγχρόνιζε) όμως παρατήρησα οτι μέχρι και σήμερα ο κωδικός μου λειτουργεί αφού μπορώ να δώ τα mail μου από το webmail. Ως ημερομηνία διακοπής λογίζεται η 11/05 τελικά?

hel
14-05-09, 10:24
Τα mail μένουν για κανένα εξάμηνο αν θυμάμαι καλά.
Επικοινώσε με forthnet για να σου πουν από πότε σε βλέπουν off . Λογικά είναι από 11-5.

skiouras
16-05-09, 14:12
Τα mail μένουν για κανένα εξάμηνο αν θυμάμαι καλά.
Επικοινώσε με forthnet για να σου πουν από πότε σε βλέπουν off . Λογικά είναι από 11-5.

Σήμερα το πρωί επίσκεψη στο κατάστημα 4thnet στην Καλαμάτα. Τους ρωτώ αν έχει εκδοθεί ο εκκαθαριστικός λογαριασμός αφού από 11/05 δεν έχω ΑΔΣΛ (το modem δε συγχρονίζει). Μου απαντούν οτι το σύστημα με έχει ακόμα ενεργό!!!!! Άρχισαν τις δικαιολογίες (είστε στο ιδιόκτητο και κάνει πάνω από ενα μήνα να διακοπεί η υπηρεσία!!!!, θα το κοιτάξουμε, θα πάρουμε τηλ στα κεντρικά και τέτοιες φανφάρες.) Το συμβόλαιο μου λέει οτι σε 1 μήνα διακόπτεται η υπηρεσία αλλα αυτοι το χαβά τους. Για να δουμε. τη Δευτέρα πάω για καταγγελία ΕΕΤΤ. Ουτε να φύγω δε με αφήνουν οι "απλοί, ελεύθεροι, οικονομικοί".

hel
18-05-09, 09:01
20 εργάσιμες λέει το συμβόλαιο ότι κάνει. Αυτές έχουν περάσει, οπότε να τους παίρνεις τηλέφωνο...

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
18-05-09, 09:41
Δηλαδή πρέπει για να βάλουμε internet να πιάσουμε κατσαβίδια και να γίνουμε όλοι τεχνικοί και να μπλέξουμε τα μπούτια με την τεχνική πλευρά του θέματος;
Νομίζω ότι όλο το ζήτημα εδώ βρίσκεται.
Γιατί καλώς, πολλοί από εμάς γνωρίζουμε τεχνικά και βρίσκουμε την άκρη, πολλοί μάθαμε κιόλας μέσα από τις περιπέτειές μας με τους παρόχους, καλοβολεύονται όμως και αυτοί ξέροντας ότι υπάρχουν forum,γείτονες ξαδέρφια συνάδελφοι "γνώστες" του αντικειμένου ADSL που βοηθάνε τους πελάτες των εταιριών και ξελασπώνουν τις εταιρίες ΤΖΑΜΠΑ.
Και στο φινάλε μπορεί κάποιος να μη θέλει να μάθει!Ή να μην πιάνει το χέρι του(συνήθως της :whistle:)!Σε περίπτωση που αντιμετωπίζει πρόβλημα είναι hopeless...

skiouras
18-05-09, 18:36
20 εργάσιμες λέει το συμβόλαιο ότι κάνει. Αυτές έχουν περάσει, οπότε να τους παίρνεις τηλέφωνο...

Μετά την αίτησή μου να με ενημερώσουν γραπτώς για την πορεία της αίτησης διακοπής μέχρι σήμερα, με κάλεσαν στο τηλέφωνο να μου πουν οτι η διακοπή βρίσκεται στο τελικό της στάδιο και θα πάρει μάλλον 3-4 μέρες ακόμα. όταν όμως τους θύμισα οτι υπάρχει ΕΕΤΤ και είναι εκτός της προβλεπόμενης ημερομηνίας διακοπής μου απάντησαν από το τηλέφωνο οτι "ίσως και να γίνει σήμερα η διακοπή". Μετά από 3 ώρες έλαβα sms στο κινητό μου οτι η forthnet με ενημερώνει οτι η διακοπή έχει ολοκληρωθεί.

Και ρωτώ: Σε άλλους έχει στείλει η "αγαπημένη μας" εταιρεία οτι η υπηρεσία διακόπηκε;
Ακόμα και στην προσπάθεια αποδέσμευσης απο την εταιρεία πρέπει να μας βγάζουν την ψυχή;

Θέλουν φοβέρα τελικά με σωστό τρόπο και επιχειρήματα.

Υ.Γ. Hel τα username και pass δε λειτουργούν από σήμερα...

hel
19-05-09, 08:22
Για το mail από forthnet εννοείς; :hmm:

skiouras
19-05-09, 09:24
Για το mail από forthnet εννοείς; :hmm:

Ναι.....

skiouras
21-05-09, 17:31
ΤΟ νέο κουστουμάκι μου το φόρεσα ήδη. Είμαι πλέον στον οτε. Ενεργοποίηση 2 ωρες μετά την αίτηση!!!!!! Bye - bye forthnet....

andreas72
23-05-09, 09:38
Αν δεν έχει περάσει το 12μηνο θα πληρώσεις τα 70 Ε.
Για τις αποσυνδέσεις , τις περισσότερες φορές ευθυνόμαστε εμείς.γιατί αν δεν τα πλήρωσης τα 70,τι θα μου κάνουν μήνυση?γιατί φταίμε εμείς? τραβάμε τα καλώδια? η βαράμε μπουνιές το ρούτερ?

lackyard
23-05-09, 13:05
Είχα και εγώ πρόβλημα με forthnet 2 play και διέκοψα πριν το 12μηνο και γύρισα στον οτε. Χθες μου ήρθε λογαριασμός από forthnet και μου επιστρέφουν όλα τα πάγια από τις αρχές Νοεμβρίου μέχρι και τον Απρίλιο που έφυγα (γύρω στα 170Ε). Η μόνη χρέωση είναι τα 70 Ε για την αποσύνδεση πριν το 12μηνο. Να διευκρινήσω ότι εγώ δεν έκανα καμιά κίνηση από μέρους μου να διεκδικήσω πίσω τα πάγια. Το μόνο που έκανα ήταν να πάω στον οτε για αίτηση φορητότητας και τα υπόλοιπα τα ανέλαβε ο οτε.

reignmans
24-05-09, 03:15
Δεν υποφερεται ποια η Forthnet... Εκανα την 2αρα 2play... αντι να βλεπω καλυτερα πραγματα βλεπω μονο χειροτερα.
Μολις πιασω κανα dl 800kbps τρωω instant disc. αυτα δεν γινονται πουθενα...
Γενικα τρωω καμια 15-20αρια discs την ημερα σε ακυρες στιγμες... Οταν εχω clan match ή οταν κανω raid με την guild.
Πως μπορω να τσεκαρω ποσο καιρο ειμαι στο συμβολαιο το αρχικο? Δεν θυμαμαι αν εχω περασει τον 1 χρονο ή οχι.

thanoolhs
24-05-09, 12:10
Δεν υποφερεται ποια η Forthnet... Εκανα την 2αρα 2play... αντι να βλεπω καλυτερα πραγματα βλεπω μονο χειροτερα.
Μολις πιασω κανα dl 800kbps τρωω instant disc. αυτα δεν γινονται πουθενα...
Γενικα τρωω καμια 15-20αρια discs την ημερα σε ακυρες στιγμες... Οταν εχω clan match ή οταν κανω raid με την guild.
Πως μπορω να τσεκαρω ποσο καιρο ειμαι στο συμβολαιο το αρχικο? Δεν θυμαμαι αν εχω περασει τον 1 χρονο ή οχι.

Ψάξε μπας και βρεις το αρχικό συμβόλαιο που έκανες με την forthnet αλλιώς πάρε τηλέφωνο την ΤΥ της και ρώτα την.

elephant
24-05-09, 23:17
Και γω αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα και θέλω να ρωτήσω αν μιλάμε για το ίδιο.
Συχνά σε ιστοσελίδες που ανοίγω chat σε real time (Java) συχνά χάνεται το πλαίσιο και πρέπει να πατήσω refresh.
Αυτό γίνεται συχνά πχ κάθε 15 λεπτά.
Είχα Otenet 3 χρόνια, δεν είχε γίνει ποτέ.:mad:

Fanh
03-06-09, 01:31
Να ρωτισω κατι...πως υπολογιζεται ο πρωτος χρονος?

Οταν εχουμε εξοφλησει 12 μηνες?

Η με την ημερομηνια?

hel
05-06-09, 08:20
Πρέπει να έχεις εξοφλήσει τους 12 μήνες .

@ ADSLgr.com All rights reserved.