PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο Τελλάς αλλού, τι γίνεται με τη γραμμή;



paspro
27-03-09, 21:58
Αν κάποιος θέλει να φύγει απο την Τελλάς και να βάλει ADSL2+ κάποιου άλλου provider, θα πρέπει να γυρίσει τη γραμμή του πίσω στον OTE; Θέλει κάποια χρονοβόρα διαδικασία μια τέτοια αλλαγή;

chaos38
27-03-09, 22:02
πας και κανεις αιτηση απευθειας στον αλλο provider πχ forthnet ,hol .
Δεν χρειαζεται να πας πρωτα στον οτε
1 μηνα περιπου περιμενεις

paspro
27-03-09, 22:08
πας και κανεις αιτηση απευθειας στον αλλο provider πχ forthnet ,hol .
Δεν χρειαζεται να πας πρωτα στον οτε
1 μηνα περιπου περιμενεις

Σε αυτόν τον μήνα, έχεις ακόμα service απο την Τελλάς ή στο κόβουν αμέσως; Πόσο χρόνο θα μείνεις χωρίς πρόσβαση στο Internet;

ZackLaffit
27-03-09, 22:13
μια ερώτηση,πόσους μήνες είσαι συνδεμένος;

paspro
27-03-09, 22:20
μια ερώτηση,πόσους μήνες είσαι συνδεμένος;

7 μήνες. Αυτό που με ενοχλεί με την Τελλάς είναι η σταθερότητα του και το γεγονός ότι με τα στοιχεία της γραμμής μου νομίζω ότι θα έπρεπε να πιάνω μεγαλύτερες ταχύτητες, ιδιαίτερα στο upload που μου δημιουργεί προβλήματα.

ZackLaffit
27-03-09, 22:21
7 μήνες. Αυτό που με ενοχλεί με την Τελλάς είναι η σταθερότητα του και το γεγονός ότι με τα στοιχεία της γραμμής μου νομίζω ότι θα έπρεπε να πιάνω μεγαλύτερες ταχύτητες, ιδιαίτερα στο upload που μου δημιουργεί προβλήματα.

σαν τι σου δημιουργεί;

chaos38
27-03-09, 22:30
φιλε για 7 μηνες πληρωνεις ρητρα. 77 ευρω

paspro
27-03-09, 22:32
σαν τι σου δημιουργεί;

Δουλεύω απο το σπίτι και έχω δυο γραμμές VoIP που είναι ανοικτές ταυτόχρονα ενω στέλνω e-mail attachments και κάνω upload αρχεία με σχετικά μεγάλο μέγεθος τα οποία παίρνουν πολύ ώρα να ανέβουν με τόσο χαμηλή ταχύτητα. Και επειδή το upstream bandwidth είναι μικρό αναγκάζομαι να τρώω χρόνο με QoS settings ώστε να μπορώ να μοιράζω το περιορισμένο bandwidth στα διάφορα tasks. Το upload speed μου είναι γύρω στα 0.5 Mbps και αυτό παίζει πολύ ανάλογα με τη μέρα και την ώρα. Σε κάθε reset του modem παίρνω και άλλες ταχύτητες με σημαντικές διαφορές.

........Auto merged post: paspro πρόσθεσε 1 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........


φιλε για 7 μηνες πληρωνεις ρητρα. 77 ευρω

Δεν με πειράζει η ρήτρα αν θα έχω καλύτερο service. Και κυρίως με απασχολεί το πόσο χρόνο θα μείνω χωρίς δίκτυο σε μια τέτοια αλλαγή.

ZackLaffit
27-03-09, 22:58
τι να πω,για παντού παράπονα ακούγονται και προς όλους..Μήπως χρειάζεσαι καλύτερο router για καλύτερο ΝΑΤ;Το speedstream δεν κάνει για αυτή τη δουλειά,εδώ ένα torrent κατεβάζεις και σε στέλνει.Οπότε θα παώ σε speedtouch μάλλον

chaos38
27-03-09, 23:00
Δουλεύω απο το σπίτι και έχω δυο γραμμές VoIP που είναι ανοικτές ταυτόχρονα ενω στέλνω e-mail attachments και κάνω upload αρχεία με σχετικά μεγάλο μέγεθος τα οποία παίρνουν πολύ ώρα να ανέβουν με τόσο χαμηλή ταχύτητα. Και επειδή το upstream bandwidth είναι μικρό αναγκάζομαι να τρώω χρόνο με QoS settings ώστε να μπορώ να μοιράζω το περιορισμένο bandwidth στα διάφορα tasks. Το upload speed μου είναι γύρω στα 0.5 Mbps και αυτό παίζει πολύ ανάλογα με τη μέρα και την ώρα. Σε κάθε reset του modem παίρνω και άλλες ταχύτητες με σημαντικές διαφορές.

........Auto merged post: paspro πρόσθεσε 1 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Δεν με πειράζει η ρήτρα αν θα έχω καλύτερο service. Και κυρίως με απασχολεί το πόσο χρόνο θα μείνω χωρίς δίκτυο σε μια τέτοια αλλαγή.

Αν ολα κυλησουν κανονικα θα μεινεις χωρις νετ για μερικες ωρες.

paspro
27-03-09, 23:02
Αν ολα κυλησουν κανονικα θα μεινεις χωρις νετ για μερικες ωρες.

Αυτό ακούγεται πολύ καλό... για να είναι αληθινό! :lol:

vaggoulas
27-03-09, 23:06
Τι SNR έχεις στο up?Έχεις δοκιμάσει άλλο router?Σε προηγούμενο πάροχο πόσο upload είχες?Πιθανόν η γραμμή σου να μην μπορεί να σηκώσει παραπάνω upload.

paspro
27-03-09, 23:16
τι να πω,για παντού παράπονα ακούγονται και προς όλους..Μήπως χρειάζεσαι καλύτερο router για καλύτερο ΝΑΤ;Το speedstream δεν κάνει για αυτή τη δουλειά,εδώ ένα torrent κατεβάζεις και σε στέλνει.Οπότε θα παώ σε speedtouch μάλλον

Έχω δοκιμάσει διάφορα modems και routers. Το πρόβλημα είναι το μικρό bandwidth που έχω διαθέσιμο στο upload. Σαν modem χρησιμοποιώ τώρα το φοβερό Billion 7402R2 που θεωρείται ένα απο τα καλύτερα και πραγματικά μου έχει δώσει απόλυτη σταθερότητα στη σύνδεση σε σχέση με καθε άλλο modem που έχω δοκιμάσει. 'Εχει και εκτεταμένα settings που έχω ρυθμίσει για καλύτερη δυνατή ταχύτητα. Απο τη στιγμή όμως που το upstream bandwidth είναι περιορισμένο απο την σύνδεση τι άλλο να κάνει κάποιος; Προβλήματα σταθερότητας δεν έχω με τη γραμμή μου αλλά με την Τελλάς και τις διάφορες βλάβες που παθαίνει συχνότερα απο ότι θα έπρεπε.

........Auto merged post: paspro πρόσθεσε 5 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τι SNR έχεις στο up?Έχεις δοκιμάσει άλλο router?Σε προηγούμενο πάροχο πόσο upload είχες?Πιθανόν η γραμμή σου να μην μπορεί να σηκώσει παραπάνω upload.

Τα στοιχεία που μου δίνει το modem είναι:

SNR (db) Line Attenuation (db)
Downstream 7.0 20.5
Upstream 9.0 18.0

Έχω δοκιμάσει το Vigor 2820n, Linksys WAG160N kai Billion 7402R2 σαν ADSL2+ modems/routers και παίρνω παρόμοιες τιμές. Δεν έχω δοκιμάσει άλλον πάροχο.

ZackLaffit
27-03-09, 23:17
δεν το ξέρω το billion 7402R2,είμαι πιο χαλαρός σε αυτά!!
αυτό είναι;
http://www.broadbandbuyer.co.uk/Shop/ShopDetail.asp?ProductID=2381

paspro
27-03-09, 23:23
δεν το ξέρω το billion 7402R2,είμαι πιο χαλαρός σε αυτά!!

Δεν είναι πολύ γνωστό στην Ελλάδα και είναι περισσότερο για επαγγελματική χρήση.

http://www.billion.com/product/adsl/bipac7402r2-firewall-adsl2-vpn-router.html

Ότι άλλο έχω δοκιμάσει ίδιες ταχύτητες μου δίνει, απλά αυτό δεν χάνει τη σύνδεση ποτέ.

........Auto merged post: paspro πρόσθεσε 1 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


δεν το ξέρω το billion 7402R2,είμαι πιο χαλαρός σε αυτά!!
αυτό είναι;
http://www.broadbandbuyer.co.uk/Shop/ShopDetail.asp?ProductID=2381

Αυτό είναι το Annex M μοντέλο.

ZackLaffit
27-03-09, 23:23
πανάκριβο βρε παιδί μου..!

vaggoulas
27-03-09, 23:27
Τα στοιχεία που μου δίνει το modem είναι:

SNR (db) Line Attenuation (db)
Downstream 7.0 20.5
Upstream 9.0 18.0

Έχω δοκιμάσει το Vigor 2820n, Linksys WAG160N kai Billion 7402R2 σαν ADSL2+ modems/routers και παίρνω παρόμοιες τιμές. Δεν έχω δοκιμάσει άλλον πάροχο.
Στο up είσαι στο target snr της Tellas (9db).Μόνο αν στο έριχναν (που δεν το κάνουν) θα έβλεπες παραπάνω ταχύτητα αλλά με κίνδυνο αστάθειας της γραμμής.Είσαι σίγουρος πως δεν είναι πρόβλημα δικό σου (συνδεσμολογία / καλώδια / εσωτερική)?
Το έχεις δηλώσει σαν βλάβη στο 1212?

paspro
27-03-09, 23:39
Στο up είσαι στο target snr της Tellas (9db).Μόνο αν στο έριχναν (που δεν το κάνουν) θα έβλεπες παραπάνω ταχύτητα αλλά με κίνδυνο αστάθειας της γραμμής.Είσαι σίγουρος πως δεν είναι πρόβλημα δικό σου (συνδεσμολογία / καλώδια / εσωτερική)?
Το έχεις δηλώσει σαν βλάβη στο 1212?

Το δήλωσα σαν βλάβη και το "κοιτάνε". Απο πλευράς συνδέσεων στο σπίτι έχω κάνει διάφορες αλλαγές για να δώ μήπως αλλάξει κάτι αλλά δεν έχω δεί διαφορά.

Όταν πήρα τηλέφωνο και είπα ότι βλέπω πρόβλημα με την ταχύτητα που κλειδώνει το modem, ιδιαίτερα στο upstream speed, ο υπάλληλος μου λέει: "Τι λειτουργικό σύστημα έχεται; Γιατί με τα Vista έχουμε κάποια προβλήματα ταχύτητας". :whistle:

'Αντε μετά να ζητήσεις βοήθεια...

........Auto merged post: paspro πρόσθεσε 2 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


πανάκριβο βρε παιδί μου..!

Αξίζει όμως τα λεφτά του γιατί δουλεύει άψογα αλλά είναι και router με firewall, VPN και QoS. Δεν μπορώ όμως να πώ το ίδιο για το Vigor 2820n που κοστίζει 300 Ευρώ και σέρνεται! Αυτό σίγουρα δεν αξίζει τα λεφτά του!

ZackLaffit
27-03-09, 23:58
τι να πω,τα vigor 2700 για pstn wi-fi τι λένε;

paspro
28-03-09, 00:08
τι να πω,τα vigor 2700 για pstn wi-fi τι λένε;

Απο φίλους μου που έχουν αυτό το μοντέλο έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια. Ένας φίλος μου έχει το WiFi μοντέλο κι ένας άλλος το Wired και είναι απόλυτα ευχαριστημένοι. Και ένα παλιότερο μοντέλο Vigor που είχα ήταν άψογο. Προβλήματα έχει η σειρά 2820 και ίσως να φταίει το firmware αλλά μια φορά αυτή η σειρά δεν είναι της κλάσης των άλλων μοντέλων της Draytek.

Απλά, αν κάποιος αγοράσει wireless router τώρα νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να πάρει κάποιο που υποστηρίζει 802.11n ώστε να παραμείνει χρήσιμο και αργότερα.

ZackLaffit
28-03-09, 00:14
Απο φίλους μου που έχουν αυτό το μοντέλο έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια. Ένας φίλος μου έχει το WiFi μοντέλο κι ένας άλλος το Wired και είναι απόλυτα ευχαριστημένοι. Και ένα παλιότερο μοντέλο Vigor που είχα ήταν άψογο. Προβλήματα έχει η σειρά 2820 και ίσως να φταίει το firmware αλλά μια φορά αυτή η σειρά δεν είναι της κλάσης των άλλων μοντέλων της Draytek.

Απλά, αν κάποιος αγοράσει wireless router τώρα νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να πάρει κάποιο που υποστηρίζει 802.11n ώστε να παραμείνει χρήσιμο και αργότερα.

σωστα :oneup: :oneup:

takgeorg
29-03-09, 03:27
Φίλε paspro σε μένα το upload είναι κολλημένο στο 999
Μένω και εγώ Παγκράτι,
Μήπως πρέπει να τους πεις να σου ανεβάσουν το SNR

paspro
30-03-09, 17:02
Φίλε paspro σε μένα το upload είναι κολλημένο στο 999
Μένω και εγώ Παγκράτι,
Μήπως πρέπει να τους πεις να σου ανεβάσουν το SNR

Φίλε μου Παγκρατιώτη takgeorg, οι απαράδεκτοι και αυτοαποκαλούμενοι "τεχνικοί" της Τελλάς κατέληξαν σαν λύση στο πρόβλημα αυτό...

...να μου περιορίσουν στα 12Mbps τη ταχύτητα που κλειδώνει το modem μου! Όχι μόνο δεν έκαναν κάτι για να βελτιώσουν τη ταχύτητα αλλά μου την χαμήλωσαν επιπλέον!

Δεν είναι μόνο άσχετοι απο τεχνικά θέματα αλλά δεν ξέρουν καν γράμματα να διαβάζουν, οπότε το κείμενο βλάβης που αναφέρει ότι "η ταχύτητα που κλειδώνει το modem θα μπορούσε να ήταν πιο μεγάλη σύμφωνα με τα στατιστικά της γραμμής" διάβασαν στη θέση του "η σύνδεση είναι υπερβολικά γρήγορη και πρέπει να την μειώσουμε σε ταχύτητα" :whistle:

Ηλίθια σχόλια που είχα ακούσει παλιότερα τύπου "πρόβλημα με τη ταχύτητα του modem; Ναι έχουμε προβλήματα ταχύτητας με τα Windows Vista" τα έβλεπα απλώς σαν αστεία. Αλλά να μου χαμηλώσουν τη ταχύτητα επειδή τους είπα ότι μάλλον θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη, αυτό δεν είναι αστείο πια!

Έτσι κι εγώ συμπλήρωσα αίτηση online για τον ΟΤΕ και περιμένω τηλεφώνημα τους μεσα στην ώρα για επιβεβαίωση. Φεύγω απο τους απαταιώνες της Τελλάς πανικόβλητος!

ZackLaffit
01-04-09, 23:57
αρχηγέ τα αποτελέσματα θέλουμε της αίτησης....που βρίσκεται προχωράει;

paspro
02-04-09, 00:03
αρχηγέ τα αποτελέσματα θέλουμε της αίτησης....που βρίσκεται προχωράει;

Βεβαίως! Σήμερα με πήρε τηλέφωνο ο ΟΤΕ και μου ζήτητε επιβεβαίωση, τι πακέτο θέλω να βάλω και τι τηλεφωνικό πακέτο θέλω να διαλέξω. Μου είπαν ότι θα ειδοποιήσουν την Τελλάς για διακοπή της γραμμής η οποία έχει περιθώριο 10 ημερών να το κανονίσει. Μόλις γίνει αυτό ο ΟΤΕ θα πάρει τη γραμμή και θα συνδέσει τις υπηρεσίες που διάλεξα.

Η δουλειά προχωρά λοιπόν!

ZackLaffit
02-04-09, 00:06
να σου πω τι σύνδεση ζήτησες απο τον ΟΤΕ και τι θα πληρώσεις;

paspro
02-04-09, 00:37
να σου πω τι σύνδεση ζήτησες απο τον ΟΤΕ και τι θα πληρώσεις;

Ζήτησα το 24MBit πακέτο που κοστίζει 30 Ευρώ/μήνα.

ZackLaffit
02-04-09, 10:20
οκ,κλασσικη τιμη οτε

Georgevtr
02-04-09, 10:25
Ζήτησα το 24MBit πακέτο που κοστίζει 30 Ευρώ/μήνα.

Η οποία θα μειωθεί,σύμφωνα και με την αναβάθμιση ταχυτήτων σε όλη την Ελλάδα:oneup:

ZackLaffit
02-04-09, 12:00
σωπα,ποσο θα πάει δηλαδη;

@ ADSLgr.com All rights reserved.