PDA

Επιστροφή στο Forum : Merging partitions που περιέχουν data



-21grams
27-03-09, 22:21
Αν και είμαι εξοικειωμένος με την διαδικασία διαχείρισης/μετατροπής κλπ, δεν έχω ΠΟΤΕ επιχειρήσει να κάνω merge σε partitions στα οποία υπάρχουν δεδομένα.
Γι αυτό και θα εκτιμούσα την βοήθεια σας:
Έχω ένα 200άρη Maxtor χωρισμένο σε 3 partitions (19,5 + 19,5 + 150 GB) ο οποίος κάποτε είχε λειτουργικό - τώρα είναι πλέον *storage hard disk* και μάλιστα χωρίς πολύ ελεύθερο χώρο...
Θέλω λοιπόν να ενώσω τα 2 πρώτα μέρη για να εκμεταλλευτώ κάθε διαθέσιμο GB.
Αυτή τη στιγμή η κατάσταση όσον αφορά το Free Space έχει ως εξής:
#1 => 7,50 GB
#2 => 1,49 GB

Το ζητούμενο είναι να συγχωνευθούν - σύνολο 39 GB/free space ~9 GB
(έχω σκοπό να εγκαταστήσω εκεί κάποιο παιχνίδι -μάλλον το Left 4 dead- αφού πρώτα κάνω ένα *πλήρες defragmentation* με το O&O)

Για λόγους εξοικονόμησης χρόνου & χώρου, θα ήθελα να παρακάμψω το στάδιο μεταφοράς των δεδομένων των 2 partitions κάπου αλλού (back-up) και να κάνω την όλη διαδικασία *on the fly*.
Κατέβασα το Acronis Disk Director Suite [v10.0.2160] (δεν το έχω εγκαταστήσει ακόμα)
Θα χρειαστεί κάτι άλλο; Είναι *ασφαλές*; Μήπως υπάρχει άλλο software περισσότερο αξιόπιστο κλπ;
ΣΗΜ: Όλοι οι σκληροί είναι NTFS και δουλεύω με 64bit WinXP SP2

crypter
28-03-09, 01:24
Κατα πασα πιθανοτητα δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα με το acronis disk director αλλα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος και να αποφυγεις το backup σε αλλο αποθηκευτικο μεσο. Ποτε δεν ξερεις τι μπορει να συμβει. Η πιο ασφαλης λυση αυτη ειναι, να τα μεταφερεις πρωτα αλλου και μετα να κανεις οτι ειναι να κανεις. Εκτος αυτου δεν ειναι και οτι καλυτερο να γεμιζεις τον δισκο με σχεδον 100% δεδομενα, θα αποκρινεται πολυ αργα μετα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.