PDA

Επιστροφή στο Forum : εκκίνηση υπολογιστή χωρίς κουτί



chef40
30-03-09, 15:45
θα παρακαλούσα , άν γνωρίζετε πώς μπορώ να εκκινήσω έναν υπολογιστή χωρίς να έχω το
case.Exoυν πέσει στα χέρια μου μεταχειρισμένα υλικά και θέλω να δώ άν λειτουργούν.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:worthy:

BlindG
30-03-09, 15:51
Η μητρική στα pins της, έχει 2 pins που λέγονται PWR.
Eκεί είναι που μπαίνει το on/off button.
Εάν λοιπόν έχεις κάνει όλες τις άλλες συνδεσμολογίες σωστά, βραχυκυκλώνοντας με ένα κατσαβιδάκι ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ (για να μην ακουμπήσεις αλλού, αυτά τα pins, ο υπολογιστής θα ανάψει :)

ΠΟΛΛΗ προσοχή στην στήριξη της VGA ;)

sonic
30-03-09, 15:55
Αντί για κατσαβίδι καλύτερα να πάρει ένα jumperακι από κάποιο παλίο σκληρό και να το κάνει, γιατι με το κατσαβίδι μπορεί να ξεφύγει.

Gordito
30-03-09, 15:59
Δες εδω μερικες φωτο απο ενα 'παλιο' υπολογιστη που εχω στησει στο γραφειο.

Δε θελει τιποτα ιδιαιτερο αλλα πολυ προσοχη σε αυτο που τονισε ο BlindG

54005
54006

BlindG
30-03-09, 16:07
:respekt: :respekt: :worthy: :worthy: ο Καφές :worthy: :worthy: :respekt: :respekt:

Gordito
30-03-09, 16:27
Στησιμο pc χωρις φραπε γινεται; :p

........Auto merged post: Gordito πρόσθεσε 3 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πλακα πλακα αυτον τον υπολογιστη τον ειχε στησει ο Patentman το 2006, πρεπει να παρει το credit!! :p
Απο αυτο εδω το θεμα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=35683) ειχαν ξεκινησει ολα!

Εγω ημουν πληρως αμπαλος τοτε.

crypter
30-03-09, 17:54
btw αν δεν κανω λαθος η βραχυκυκλωση των 2 pins γινεται για 1 δευτερολεπτο μονο ισα ισα για να αναψει. Αλλιως θα αναβει και θα σβηνει συνεχεια αν το αφησεις με το jumperακι πανω.

treli@ris
30-03-09, 19:10
Εχουμε ιδια ποτηρια :p

Τη 2η φωτο την εβαλες να μας δειξεις οτι εισαι νοικοκυρης, aka σκουπακι για τις σκονες και τις περιττες βιδες :lol:

Gordito
30-03-09, 19:37
Ναι ναι δεν βλεπεις ποσο συχνα πεταω τα σκουπιδια; :p

Στη δευτερη φωτο φαινεται πως καθομουν παλια στο 'γραφειο μου' :p.

Καθομουν χαμηλα στο κρεβατι, το πληκτρολογιο στο σκαμπο και η οθονη στον παγκο!

Ποσταρα δηλαδη στο adslgr.com, και απευθειας για υπνο σε 2 sec! :rofl:

manoulamou
30-03-09, 20:00
Ειπα να διαβασω κατι ενδιαφερον :hmm: αλλά
μαλλον προκειται για συνεχεια απ Το γραφείο μου! (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=10887):
Τελικα λυνεται μεσω pins ή με τα jumpers το προβλημα;;;

treli@ris
30-03-09, 20:12
Ειπα να διαβασω κατι ενδιαφερον :hmm: αλλά
μαλλον προκειται για συνεχεια απ Το γραφείο μου! (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=10887):
Τελικα λυνεται μεσω pins ή με τα jumpers το προβλημα;;;

Αφου ξερεις οτι ολα τα τοπικ εχουν χιουμορ :p

btw, ισχυουν και οι 2 λυσεις

sonic
30-03-09, 23:51
btw αν δεν κανω λαθος η βραχυκυκλωση των 2 pins γινεται για 1 δευτερολεπτο μονο ισα ισα για να αναψει. Αλλιως θα αναβει και θα σβηνει συνεχεια αν το αφησεις με το jumperακι πανω.

Ναι το βάζεις και το βγάζεις, αλλά είναι πιο σίγουρο από το κατσαβίδι.;)

mikstratos
01-04-09, 00:47
σιγουρα, οταν ολα ειναι ετσι χυμα θελει προσοχη. μεσα απο τους πειραματεισμους μαθαινουμε. :)

leros2004
01-04-09, 02:08
Δες εδω μερικες φωτο απο ενα 'παλιο' υπολογιστη που εχω στησει στο γραφειο.

Δε θελει τιποτα ιδιαιτερο αλλα πολυ προσοχη σε αυτο που τονισε ο BlindG

54005
54006

Ερασιτέχνες .....
1ας επαγγελματίας έχει το κάδο άδειο, με το που θα κάνει την <<πενιά>> τσούπ κατευθείαν στο κάδο το πακέτο. Με τόσα σκουπίδια που θα το χωρέσεις ε? :p:p

snd
04-04-09, 21:44
Η μητρική στα pins της, έχει 2 pins που λέγονται PWR.
Eκεί είναι που μπαίνει το on/off button.
Εάν λοιπόν έχεις κάνει όλες τις άλλες συνδεσμολογίες σωστά, βραχυκυκλώνοντας με ένα κατσαβιδάκι ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ (για να μην ακουμπήσεις αλλού, αυτά τα pins, ο υπολογιστής θα ανάψει :)

ΠΟΛΛΗ προσοχή στην στήριξη της VGA ;)

Κατά το καθάρισμα -ξαναστήσιμο με αρκετά καινούργια hardware, ξεκόλλησε το καλώδιο του pwr από το διακόπτη του, πάνω στο μπροστινό εξωτερικό του κουτιού. Πειράζοντάς το ξεκόλλησε και το δεύτερο, βγαίνουν και τα ελατήρια... και τέλος το κουμπί του on-off.

Τελικά έβαλα αντί για αυτό το καλώδιο και το διακοπτάκι του reset που καταλήγει κι αυτό στην μπροστινή εξωτερική όψη του κουτιού και το ζήτημα λύθηκε προσωρινά.

Το κουτί ήταν microchip εισαγωγή, κι άντε να βρεις ίδια διακοπτάκια!

Το ερώτημα: Σε ποιο κατάστημα στην Αθήνα με ηλεκτρολογικά, υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να βρω το ίδιο ή κάτι παρόμοιο διακοπτάκι για το power (on/off)με παρατεταμένο αδύνατο πάτημα;

tedd
04-04-09, 22:43
Αυτό που χρειαζεσαι ειναι ένα κολλητηρι και λίγο καλάϊ για να ξανακολήσεις τα καλωδιάκια τους..

snd
05-04-09, 00:14
Αυτό που χρειαζεσαι ειναι ένα κολλητηρι και λίγο καλάϊ για να ξανακολήσεις τα καλωδιάκια τους..

είναι μανούρα... καλύτερα να αγοράσω το διακοπτάκι , να κολλήσω το καινούργιο

κατουμάς ή κάποιο άλλο;

@ ADSLgr.com All rights reserved.