PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν ξερω για σας εμενα η HOL με εντυπωσιασε



thbartsas
30-12-05, 19:46
Οταν ειναι για κατι καλο τοτε πρεπει να το λεμε, ετσι και εγω εχω να πω οτι η HOL με εχει εντυπωσιασει.
Η ιστορια εχει ως εξης :
Την τεταρτη 28/12 την ωρα της μεγαλης βροχης πεφτει ενας κεραυνος και μου χαλαει το fritz box πεφτει ο ΟΤΕ δεν ειχα τηλ.νεκρο τιποτα
Παιρνω γραμμη ΟΤΕ απο την εξοδο του fritz ,βλεπω οτι στο modem αναβοσβηνουν τα led του internet και το fixed line τους παιρνω τηλ. και μου ειπαν οτι θα επικοινωνησουν αυτοι μαζι μου για την αντικατασταση του .:(
Τηλ.δεν με πηρε κανεις τους εστειλα email εχθες για να ειναι επισημη η κατασταση μου και σημερα το πρωι ερχεται η courier με ενα καινουργιο fritz στο κουτι του ,:thumb_dup ,ε δεν την πιστευα τετοια αντιμετωπιση προς τον πελατη τοσο γρηγορα .
Το παλιο το modem δεν μου το εχουν ζητησει πισω το οποιο εν τω μεταξυ στην adsl δουλευει κανονικα.;)
Δεν ξερω οι αλλες εταιριες τι κανουνε ,εμενα παντως με κερδισανε για παντα
:worthy:
Και ουτε σερνομαι ουτε προβληματα εχω ουτε τιποτα απο οτι διαβαζω σε αλλους ,:thumbsup1 ,πρωτη φορα εχω adsl και ολα ειναι τελεια .:D
Μπραβο στην HOL και σε οποιον φροντισε για την αμεση εξυπηρετηση μου.:clap
Α....και αν νομιζετε οτι τα παιρνω απο την HOL κανετε λαθος.:p

Salvador
30-12-05, 20:03
με τι ταχυτητα κατεβαζεις?
δεν μιλαω για p2p,torrents κτλπ..
Σε εναν καλο server αν κατεβασεις κατι
ποσο κυμενεται πανω κατω;

JoeBar
30-12-05, 20:57
Το καλά να λέγονται... :cool:

alexisazen
30-12-05, 21:04
μπράβο στην HOL για αυτή τη κίνηση.
Άμα δεν είχε και τα authentication failure στη Θεσ/νίκη θα ήμουν και εγώ ευχαριστημένος (αν και η αλήθεια είναι ότι έχει αρκετό καιρό να συμβει)

*alexisazen keeps his fingers crossed

Salvador
30-12-05, 21:24
Τις ταχυτητες που κατεβαζετε ομως δεν μας λετε

dipa57
30-12-05, 21:30
Μπραβο στην HOL και σε οποιον φροντισε για την αμεση εξυπηρετηση μου.:clap
Α....και αν νομιζετε οτι τα παιρνω απο την HOL κανετε λαθος.:p


Πιστεύω πως η 4net θα σου έδινε περισσότερα, για δοκίμασέ τους :-k

JohnJ
30-12-05, 23:45
Το καλά να λέγονται... :cool:

Συμφωνώ με τον φίλο... ;)

nnn
31-12-05, 00:04
Καλή ενέργεια αλλά σχετικά αναμενόμενη μιας και το router είναι χρησιδάνειο και επιστρέφεται μετά τη λύση της σύμβασης.

nikoskar
31-12-05, 00:17
εγω παντως με 512 γραμμη και 384 ISp κατεβαζω μεταξυ 40-50 kb/s

thbartsas
31-12-05, 00:20
Εχω συνδεση 384 και το μεγαλυτερο που εχω παει σε κατεβασμα ειναι 42.5:D

thbartsas
31-12-05, 00:27
(nnn) Ναι το modem ειναι χρησιδανειο αλλα δεν με απασχολει και παρα πολυ αυτο γιατι και να χαλασει θα μου δωσουν αλλο δωρεαν ειναι δικο τους οχι δικο μου.
(dipa57) Κοιτα του χρονου που θα τελειωσει η συνδεση μου θα δω τι με συμφερει με τα δεδομενα της εποχης και θα αποφασισω ,προς το παρον δεν μπορω να το δοκιμασω.

nnn
31-12-05, 01:13
(nnn) Ναι το modem ειναι χρησιδανειο αλλα δεν με απασχολει και παρα πολυ αυτο γιατι και να χαλασει θα μου δωσουν αλλο δωρεαν ειναι δικο τους οχι δικο μου.

Αυτός είναι ο βασικός λόγος της γρήγορης αλλαγής(δικό τους).

Salvador
31-12-05, 01:51
Εχω συνδεση 384 και το μεγαλυτερο που εχω παει σε κατεβασμα ειναι 42.5:D

νταξει τοτε ,επειδη σε νιωθω που εισαι χαλαρος αυριο το πρωι θα παρουμε τηλεφωνο στην HOL να μου δωσει το μισο σου και να πας εσυ στο 21k/s
Με τοσο κατεβαζω αυτην την στιγμη.
Εγω φιλαρακι μου την γραμμη θα την φτιαξω και θα πεταει.
Γι'αυτο δεν υπαρχει περιπτωση..τωρα το δικο σου το bandwith θα φαω...αυτων που λεγαν "και με 5 να κατεβαζω δεν με νοιαζει" ,δεν ξερω και ουτε εμενα με νοιαζει πλεον.
Απο αυτα τα καλωδια και το ιδιο ρουτερ περνουσε μεχρι πριν 1 μηνα και για 2 χρονια η ιδια γραμμη και κατεβαζα με 48,νιωσε λιγο.
Φυσικα ομως με αλλον provider,της TEllas
Οποτε μην μου πουλας τρελιτσα και ανοιγεις θρεντ για την εξυπηρετηση και τις ταχυτητες της HOL.
Μισησα το πνευμα των Χριστουγενων με τοσες ωρες στην αναμονη τους και ακουγωντας τα καλαντα σε μουσικη υποκρουση.
Το τι φτεει ειναι ξεκαθαρο και ειναι ο provider.
Το νου σου ομως γιατι ερχονται και αλλοι.
Δεν μπορεις να φανταστεις ποσες αιτησεις ακομα εκρεμουν για συνδεση απο την HOL.
Να δουμε τοτε τι θρεντ θα ανοιγεις.

JohnJ
31-12-05, 03:01
νταξει τοτε ,επειδη σε νιωθω που εισαι χαλαρος αυριο το πρωι θα παρουμε τηλεφωνο στην HOL να μου δωσει το μισο σου και να πας εσυ στο 21k/s
Με τοσο κατεβαζω αυτην την στιγμη.
Εγω φιλαρακι μου την γραμμη θα την φτιαξω και θα πεταει.
Γι'αυτο δεν υπαρχει περιπτωση..τωρα το δικο σου το bandwith θα φαω...αυτων που λεγαν "και με 5 να κατεβαζω δεν με νοιαζει" ,δεν ξερω και ουτε εμενα με νοιαζει πλεον.
Απο αυτα τα καλωδια και το ιδιο ρουτερ περνουσε μεχρι πριν 1 μηνα και για 2 χρονια η ιδια γραμμη και κατεβαζα με 48,νιωσε λιγο.
Φυσικα ομως με αλλον provider,της TEllas
Οποτε μην μου πουλας τρελιτσα και ανοιγεις θρεντ για την εξυπηρετηση και τις ταχυτητες της HOL.
Μισησα το πνευμα των Χριστουγενων με τοσες ωρες στην αναμονη τους και ακουγωντας τα καλαντα σε μουσικη υποκρουση.
Το τι φτεει ειναι ξεκαθαρο και ειναι ο provider.
Το νου σου ομως γιατι ερχονται και αλλοι.
Δεν μπορεις να φανταστεις ποσες αιτησεις ακομα εκρεμουν για συνδεση απο την HOL.
Να δουμε τοτε τι θρεντ θα ανοιγεις.

Μη τα βλέπεις όλα μονόπλευρα. Δηλαδή θα κατηγορήσουμε τον άνθρωπο επειδή χαίρεται που πιάνει καλές ταχύτητες και του φέρθηκαν όπως θα έπρεπε στην εξυπηρέτηση;; Και έγω με 512 γραμμή και 384 hol πιάνω μέσο όρο 45kb/sec!! Και το κυριότερο είναι και τσάμπα η συνδρομή...

Το ξέρω ότι είναι τελείως εκνευριστικό να έχεις εσύ πρόβλημα και να ποστάρουν άλλοι ότι πιάνουν πολύ καλές ταχύτητες, το είχα πάθει και εγώ στο παρελθόν, αλλά συμβαίνει... εδώ είμαστε για να λέμε και τα θετικά και τα αρνητικά... δεν υπάρχει μόνο το μαύρο...

alexironaek
31-12-05, 03:05
Μισησα το πνευμα των Χριστουγενων με τοσες ωρες στην αναμονη τους και ακουγωντας τα καλαντα σε μουσικη υποκρουση.
Το τι φτεει ειναι ξεκαθαρο και ειναι ο provider.

Μαζί σου σε αυτό φίλε. Μετά από τον 1 χρόνο που έχω συμβόλαιο με αυτή την ¨εταιρία¨ δεν πρόκριτε ΠΟΤΕ να ξανά συνεργαστώ μαζί της. Ούτε και να με πληρώνανε δλδ. Πολύ απλά μετά από τις πρόσφατες εμπειρίες μου την hol την συχαίνομε με όλη την βαριά έννοια της λέξεως αυτής.

υγ:δεν Κατηγορώ τον thbartsas το αντίθετο χαίρομαι που τουλάχιστον η hol εξυπηρετεί κάποιους

Salvador
31-12-05, 03:51
τους εστειλα ενα μαματο mail ομως πριν λιγο οπου πιστευω πως θα την ακουσουν.
δεν κραζω τον φιλο ασχετα που του τα χωνω
Τωρα πως γινεται αυτο...ξερω ,δεν γινεται ..
Απλα ειμαι ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΕΝΟΣ
απο το πρωι εχω καπνισει 3 πακετα εχω μεινει με 2 δαχτυλα(τα αλλα 3 τα εχω φαει)
και μου μενουν αλλα 2 σε αυτο το χερι και αλλα 5 για αυριο στο αριστερο.
Εχω μισησει τα Χριστουγενα οπως προαναφερα και ολα αυτα εξ'ετοιας της HOL γιατι ειμαι κατι τεταρτα στην αναμονη και ακουω τον μικρο τυμπανιστη σε midi.
εχω DSL απο τον Οκτωβριο του 2003 και αυτο ειναι που με κανει εξω φρενων!
οτι δεν περιμενα με τιποτα πως θα πεσω μαλακας και θα αναγκαζομαι να καταφευγω σε τετοια ποστς αγανακτησης και μιζεριας.
Καποιος προσπαθει να με δουλεψει και αυτο δεν το γουσταρω καθολου.
Κατεβαζα με 48 k/s οσο και αν ακουγεται εξωφρενικο.
Δεν περιμενα σε καμοια περιπτωση οτι θα παρεμενα εκει γιατι ειμαι ρεαλιστης.
Ηξερα τι θα παιχτει με την HOL και την προσφορα της.
Εκνευριζομουν οταν εβλεπα καποιους να ποσταρουν εδω μεσα για την συγκεκριμενη προσφορα "ας κατεβαζω με 5k/s ,δεν με νοιαζει" γιατι μου μυριζε το επακολουθο.
Αν επεφτα στα 37-42 θα ελεγα"Νταξει μωρε..ψιλουπηδημα...μην το κανουμε και θεμα"
Αλλα τωρα μιλαμε οτι εχει κολησει στα 20k/s
Εχω κανει ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ δοκιμες
Φαντασου τωρα εχω κλεισει τα torrents για να μπορεσω να σερφαρω και να στειλω το mail στους κγι@@$@#
Εκανα tracert στην HOL και πηγε μεσω Ουγκάντας (100ms)
με την Tellas ειχα 25ms.
Εμεινα μεσα Παρασκευιατικα γιατι τα'χω παρει με το μαμηδι,αν ειναι δυνατον.
και οσο για το θεμα μας "την εξυπηρετηση πελατων" δεν εχω αναλωθει καθολου σε αυτο με λεπτομερειες γιατι ουτε που με νοιαζει
ΝΑ κατεβαζω αυτο που μου αναλογει θελω και απο εκει και περα τους γραφω στα @@ μου
Ουτε το μοντεμ τους θελω,ουτε τιποτα.
Το μοντεμ τους ακομα ερχεται.
Αν δεν ειχα δικο μου θα εβαζα το καλωδιο στον **** μου.
Στο panel μου μεσα απο την HOL ακομα γραφει "Εκρεμει ενεργοποιηση απο τον ΟΤΕ"
Με πηρε τηλεφωνο μια κοπελα το πρωι ΣΗΜΕΡΑ και μου λεει "Πηρα να σας ενημερωσω οτι η αιτηση σας για ενεργοποιηση εχει αποσταλει στον ΟΤΕ χθες Πεμπτη 29/12[13 μερες μετα!!]"
Της λεω "Ειμαι ηδη "ενεργοποιημενος" "
"Μα πως..... " ,σαστισε.
και μου λετε για εξυπηρετηση πελατων.
Ε Λ Ε Ο Σ

NaGR
31-12-05, 09:02
tracert που έκανες στη HOL, δώσε ένα ΙΡ να κάνω και εγώ μια δοκιμή αν θες
το demo απο RAM το είχες και έπαιζε καλά?

κοιτα εγώ με του RAM
http://img520.imageshack.us/img520/9162/holtest5kt.jpg

και τα ίδια είχα και με τελλας μέχρι πριν ένα μήνα

ΥΓ μην τρελαίνεσαι μαν, ψυχραιμία για να βρεις την άκρη

arakis
31-12-05, 10:54
Exω αλλαξει 3 provider μεχρι τωρα.Πρωτα ημουν στην Tellas, που ειχε σταθερο σερφινγκ και download γυρω στα 40 επισης σταθερο.Αλλα μπορεις να συνενοηθεις μαζι τους μονο μεσω fax!!!!Μετα πηγα στην Hol,ειχα σταθερο surfing και download αλλα χαμηλες σχετικα ταχυτητες γυρω στα 33-35.Τωρα ειμαι στην Forthnet,το surfing ειναι πολυ ασταθες,αλλα στο download η ταχυτητα ειναι καρφωμενη στα 42.Ειμαι στο κεντρο Χαλανδριου με γραμμη 384.Το συμπερασμα που βγαζω,για την δικια μου τουλαχιστον περιπτωση,ειναι οτι η Hol ειναι πολυ ακριβη για αυτα που προσφερει και η Forthnet εχει την καλυτερη, αυτη την στιγμη, σχεση τιμης - αποδοσης.

Hwoarang
31-12-05, 11:12
Από τις ίδιες έχω περάσει και εγώ + Οτενετ και μόνο η Φορθνετ με άφησε πλήρως ικανοποιημένο για τα λεφτά που έδινα

Salvador
31-12-05, 19:26
tracert που έκανες στη HOL, δώσε ένα ΙΡ να κάνω και εγώ μια δοκιμή αν θες
το demo απο RAM το είχες και έπαιζε καλά?


την εποχη που βγηκε το demo του ram ημουνα μια χαρα καλυμενος με την tellas
Απλα βγηκε αυτη η προφορα και το κοστος ηταν πολυ χαμηλο,ετσι τα εκοψα ολα και τα εκανα απο την αρχη με την HOL
βγες σε dos και γραψε tracert 194.30.220.114
πες μου τι pings σου δινει
αρχιζω να πιστευω οτι το προβλημα μου ειναι αποκλειστικα με p2p,torrents
Σε σερφαρισμα και downloads ειμαι σχεδον φυσιολογικα.
Μονο σε καποιους servers το 20 μπορει να παραμενει.
Σε αλλους πιανει 40αρες.
υπαρχει προβλημα οταν δεχεται πολα πακετα/connections μαζι.
Δεν ξεπερναει με τιποτα τα 20k/s και μπουκωνει η συνδεση.
Δοκιμασα DC++ απο users με 1/1 slots οπου σιγουρα θα επρεπε να παρω με 40-45 και κολησε στο 20. (Δοκιμασα παρα πολλους)
Σε καποια φαση του εβαλα να κατεβασει 10 μαζι κατι ασχετο.
Απο 4k/s να επερνε απο τον καθενα θα επρεπε να παει στο 40.
Και ομως εμεινε παλι στο 20.
Δοκιμασα δυνατα torrents με 500 seeders και καμοια 10leechers απο ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟΥΣ trackers και κολαει στο 20 (Δοκιμασα με azureus,μtorrent,bitcomet,bittornado)
Δοκιμασα να αλλαξω πορτες,να απενεργοποιηση upnp και διαφορα αλλα..τιποτα.
Να υπαρχει προβλημα με το router το ΑΠΟΚΛΕΙΩ γιατι επαιζε μια χαρα με την ιδια τακτικη επι 2 χρονια.
Δεν εχει αλλαξει απολυτως τιποτα...το μονο που αλλαξε ειναι η αλλαγη του provider.
Και οτι ξεκουμπωθηκα απο το slot που ειχα στο DSLAM και μαλλον μπηκα σε αλλο.
Φυσικα δεν αποκλειω και την περιπτωση να ειναι και εκει το προβλημα.
Σε καποιο θρεντ ειχα δει αναφορες για να υπολογισεις τι παιζει με τα πακετα,ποσα μπορει να παρει,που μπουκωνει και διαφορα τετοια,αλλα δεν θυμαμαι.
Μπορει καποιος να βοηθησει;
Υπαρχει περιπτωση η HOL να εχει limit σε p2p,να κλεινει καποιες πορτες κτλπ;
Firewalled δεν βρισκομαι σε κανενα.
Εξαλου του εχω ανοιξει ακομα και την 50000 οπου δεν τιθεται θεμα.
Ας αναθεωρησουμε ...
Το προβλημα ειναι οταν δεχομαι πολα connections και αυτο φυσικα γινεται σε torrents,mule,DC++,p2p κτλπ.
Ας κανουμε μερικα pings σε διαφορα hosts να δω τι παιζει.
Δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω μεχρι να τους παρω τηλεφωνο (την Τριτη)
Εχω κανει ειλικρινα τα παντα και ειλικρινα ειναι η στιγμη που ευχομαι να μην ειχα γνωσεις σχετικα με dsl και απλα να τα παρατουσα σηκωνοντας ψηλα τα χερια.
Δεν υπαρχει κατι αλλο απο εδω,το προβλημα ειναι σιγουρα απο HOL .

NaGR
31-12-05, 19:32
Tracing route to ns3.hol.gr [194.30.220.114]
over a maximum of 30 hops:

1 <1 ms <1 ms <1 ms SpeedTouch.lan [10.0.0.138]
2 22 ms 21 ms 69 ms loopback2004.ath01.dsl.hol.gr [62.38.0.170]
3 18 ms 18 ms 22 ms vlan42.ath02.msfc.hol.gr [62.38.4.243]
4 18 ms 19 ms 19 ms ns3.hol.gr [194.30.220.114]

Trace complete.

Στο τεστ αυτό (http://www.adslguide.org.uk/tools/speedtest.asp) τι αποτελέσματα παίρνεις?

thbartsas
31-12-05, 19:37
Φιλε salvador25 καταρχην μην εκνευριζεσαι δεν τρεχει και τιποτα που δεν κατεβαζεις με την σωστη ταχυτητα θα την φτιαξεις ειμαι σιγουρος γιαυτο .
Αλλα αυτος δεν ειναι και ο λογος να παθεις τιποτα χρονιαρες μερες, εγω αν ειχα τοσο μεγαλο προβλημα ενταξει θυμωμενος θα ημουνα αλλα δεν θα πηγαινα να πεθανω κιολας:cool:
Λες οτι με την προηγουμενη συνδεση σου ολα ηταν καλα ,και σε ρωταω γιατι την αλλαξες με την HOL αφου εισουνα σιγουρος οτι κατι θα παει στραβα .
2. Γιατι δεν υποθετεις λεω μηπως φταιει κατι αλλο , ολα ειναι πιθανα.
Εγω αν ημουνα στην θεση σου πρωτα θα σιγουρευα ολλες τις αλλες πιθανοτητες ,πχ θα επαιρνα την συνδεση του κολητου μου και εαν δουλευα καλα απο το σπιτι μου και το δικο μου computer τοτε θα εκανα αλλη συνδεση σε αλλη εταιρια θα διεκοπτα την HOL θα τους εκανα καταγγελια της συμβασης και θα ζητουσα τα ωραια λεφτα μου πισω.
Θα συμβουλευομουνα και την ενωση καταναλωτων για τις σωστες κινησεις που θα πρεπει να κανω (Πρεπει να καταλαβουμε οτι ουτε η HOL αλλα ουτε και κανενας αλλος δεν μπορει να κανει οτι θελει.)
Με λιγη επισημη πιεση ολα μπορουν να γινουν;)
Κλεινοντας θελω να σου πω οτι λιγες ωρες εμειναν μεχρι το τελος αυτης της χρονιας ηρεμησε και που ξερεις του χρονου ολα μπορει να ειναι καλυτερα .
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε ολους και καλα κατεβασματα:thumb_dup

Salvador
31-12-05, 19:41
Tracing route to ns3.hol.gr [194.30.220.114]
over a maximum of 30 hops:

1 <1 ms <1 ms <1 ms 192.168.0.1
2 70 ms 66 ms 79 ms loopback2004.ath01.dsl.hol.gr [62.38.0.170]
3 60 ms 72 ms 67 ms vlan42.ath02.msfc.hol.gr [62.38.4.243]
4 71 ms 63 ms 99 ms ns3.hol.gr [194.30.220.114]

Trace complete.

Αφου σου λεω,παιζει προβλημα.
Καλη χρονια σε ολους και απο Τριτη εγω εχω πολυ δουλεια. :rtfm:
Δεν ασχολουμαι αλλο πρωτοχρονιατικα με το γαμηδι.
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΟΟΟΟΟΛΟΥΣ :)

Salvador
31-12-05, 19:47
Λες οτι με την προηγουμενη συνδεση σου ολα ηταν καλα ,και σε ρωταω γιατι την αλλαξες με την HOL αφου εισουνα σιγουρος οτι κατι θα παει στραβα .

tellas :35x12=420E
hol :19.6x12=236E (Η προσφορα 6+6)

Η διαφορα ειναι αισθητη
Πιο πολυ το εκανα γιατι δεν γουσταρα καθε μηνα να μου ερχονται λογαριασμοι απο ΟΤΕ και απο ΤΕλλας.
Ετσι πιστευα οτι θα ξεμπερδεψω και δεν θα ασχολουμαι αλλο με οικονομικα.

NaGR
31-12-05, 19:53
Καλή χρονιά και σε εσένα :D

octap
31-12-05, 20:13
Έκανα και γω ένα tracert στο 194.30.220.114

Πρέπει να χαίρομαι με τα παρακάτω αποτελέσματα?:

1. <1ms___<1ms___<1ms___Speedtouch.lan [10.0.0.138]
2. 17ms____14ms___16ms___loopback2004.....
3. 16ms____15ms___16ms___vlan42.ath02.msfc.hol.gr [....]
4. 18ms____19ms___17ms___ns3.hol.gr [.....]

Σε 10 μερούλες τελειώνει η free HOL με το απαράδεκτο 45-46 kb/s και γυρνάω πίσω στην FORTHNET με 47-48kb/s

(Σε 384 γραμμούλα...ετσι?)

:offtopic: Φίλε Salvador25 καλό θα είναι να κρατήσουμε το επίπεδο του forum, θα προτιμούσα να μην έβλεπα άσχημες εκφράσεις. Και γω βρίζω και έχω βρίσει πολλές φορές ISPs, ΟΤΕ κτλ...αλλά εδώ μέσα δεν πρέπει. Αν είχες 10 posts εδώ δεν θα έλεγ τίποτα, αλλά εσύ έχεις πολύ σημαντική παρουσία στο forum. ΓΡΗΓΟΡΗ ΛΥΣΗ ΣΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΟΥ (ΜΑΣ)...ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!

daopsi
31-12-05, 20:21
Tracing route to ns3.hol.gr [194.30.220.114]
over a maximum of 30 hops:

1 1 ms <1 ms <1 ms 192.168.1.1
2 31 ms 21 ms 19 ms loopback2004.ath01.dsl.hol.gr [62.38.0.170]
3 21 ms 21 ms 21 ms vlan42.ath02.msfc.hol.gr [62.38.4.243]
4 36 ms 21 ms 22 ms ns3.hol.gr [194.30.220.114]

Trace complete.

Με το 6+6

Salvador
31-12-05, 20:45
Στο τεστ αυτό (http://www.adslguide.org.uk/tools/speedtest.asp) τι αποτελέσματα παίρνεις?

Your Connection

Direction
Actual Speed
True Speed (estimated)
Downstream 271 Kbps (33.9 KB/sec) 292 Kbps (inc. overheads) Upstream 107 Kbps (13.4 KB/sec) 115 Kbps (inc. overheads)

puntomania
04-01-06, 21:38
Διαβάζω τόση ώρα εδώ της απόψεις περί ταχύτητας κτλ.

Καλά ρε παιδία το ότι υπάρχει και κάποιο ratio στις συνδέσεις δεν το σκέφτεστε!!!

δηλαδή τι περιμένετε ότι όλοι θα έχετε γραμμές 1:1 ? μην είμαστε όλοι τόσο πλεονέκτες πια!!!

(octap)….Σε 10 μερούλες τελειώνει η free HOL με το απαράδεκτο 45-46 kb/s και γυρνάω πίσω στην FORTHNET με 47-48kb/s… δηλαδή τη διαφορά την κάνουνε τα 2kb/s??? Έλεος!!!

Γιατί δεν κάνετε ρε παιδία σύνδεση με μια μισθωμένοι γραμμή να έχετε σταθερότητα κτλ.

Μην υπερβάλετε σε τέτοιο βαθμό όταν μιλάμε για συνδέσεις όπου το φάσμα μοιράζετε μεταξύ τον χρηστών

Δεν υποστηρίζω κανέναν isp απλά δεν γίνετε πάντα να τα έχουμε όλα δικά μας.


Και εγώ πληρώνω για 1024κ ( δορυφορικό) αλλά έχω κατά μέσο όρο 80-90κ αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να αλλάξω isp.

netvasilis
05-01-06, 03:44
Παιδία εγώ έχω hol εδώ και 1,5 χρόνο. Είχα 384 και τους τελευταίους 3 μήνες έχω 512. Είμουν και είμαι ευχαριστημένος. Πρόβλημα ταχύτητας δεν είχα ποτε είμαι τυχερός και είμαι σε καλό dslam(Άνοιξης) απο θέμα χρηστών. Πάντα κατέβαζα οταν ειχα 384 με 47-48 και τώρα με την 512 κατεβαζω με 60-62 (απο καλόυς server παντα ...). Εχω δοκιμάσει κατα περιόδους διάφορα demo έχοντας ίδια αποτελέσματα. Τελευταία με τον καταιγισμό χρηστών(ram, 6+6) στην hol καμια φορά σε ώρες αιχμής υπάρχουν μεγαλύτερα ping με server του εξωτερικόυ. (πχ εκει που κάνει ping 70-80 στην Γερμανία κανει 100-110, και δεν είναι προβλημα dslam διοτι το 2 hop που είναι στη hol σταθερα 17-20). Εν το μεταξύ αν έχει αυτο το προβλημα με τα ping φαίνεται και στο site απο την κατάσταση διοτι κοκκινζουν οι συνδεσεις του εξωτερικού. Παντος και σε αυτές τις περιπτώσεις κανένα προβλημα με ταχυτητα ...

Αυτα είχα να πώ για την hol. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Προς Θεού δεν τα παραλέω και δεν έχω κανένα λόγω να προωθήσω την hol ... Συμφωνώ οτι πάσχει σε help desk(σχετικά με το thread ...).

HellV1L
05-01-06, 04:03
Και έγω με 512 γραμμή και 384 hol πιάνω μέσο όρο 45kb/sec!! Και το κυριότερο είναι και τσάμπα η συνδρομή...

παντως παιδια και γω επιανα πολυ καλες ταχυτητες με τη HOL με 512 γραμμη και 384 συνδρομη... (δεν λεω νουμερα γιατι θα πειξουν καποιοι... :) )

τωρα εχω κανει τα χαρτια μου για 6+6 και μολις ενεργοποιηθει θα σας πω τις εντυπωσεις μου...

HellV1L
05-01-06, 04:10
Υπαρχει περιπτωση η HOL να εχει limit σε p2p,να κλεινει καποιες πορτες κτλπ;


384 ( πολυκοσμια , αν καταλαβαινεις... ) ???
το ιδιο προβλημα ειχα και γω...

και οχι δεν νομιζω να υπαρχει limiting :(

JohnJ
05-01-06, 04:17
Αυτα είχα να πώ για την hol. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Προς Θεού δεν τα παραλέω και δεν έχω κανένα λόγω να προωθήσω την hol ... Συμφωνώ οτι πάσχει σε help desk(σχετικά με το thread ...).

Που καταντήσαμε... να φοβόμαστε να εκφράσουμε τα θετικά μιας εταιρίας, μήπως και κατηγορηθούμε για αυτό!!

Αλλά αν είναι να θάψουμε κάποιον, τότε μόνο τα λέμε έξω απο τα δόντια... :cool:

Tsour_ee
05-01-06, 12:58
Αν εξαιρέσουμε ότι και εμένα άργησε να ενεργοποιηθεί (08/12Multirama,27/12ενεργοποίηση) γενικά είμαι ευχαριστημένος από HOL. Η HOL μου άλλαξε το netroute που κάηκε στα πέντε πρώτα λεπτά μέσα σε μία μέρα με ένα fritz.Όσον αφορά τις ταχύτητες στο μέσο όρο.

aragorn
05-01-06, 13:33
Microsoft Windows [Version 5.2.3790]
(C) Copyright 1985-2003 Microsoft Corp.
Με Αζάρους να κατεβάζει:
C:\Documents and Settings\Administrator>tracert 194.30.220.114

Tracing route to ns3.hol.gr [194.30.220.114]
over a maximum of 30 hops:

1 25 ms 26 ms 32 ms loopback2004.ath01.dsl.hol.gr [62.38.0.170]
2 1189 ms 705 ms 783 ms loopback2004.ath01.dsl.hol.gr [62.38.0.170]
3 25 ms 28 ms 36 ms vlan42.ath02.msfc.hol.gr [62.38.4.243]
4 1069 ms 569 ms 2080 ms ns3.hol.gr [194.30.220.114]

Trace complete.

Με Αζάρους off
C:\Documents and Settings\Administrator>tracert 194.30.220.114

Tracing route to ns3.hol.gr [194.30.220.114]
over a maximum of 30 hops:

1 28 ms 32 ms 25 ms loopback2004.ath01.dsl.hol.gr [62.38.0.170]
2 34 ms 31 ms 25 ms loopback2004.ath01.dsl.hol.gr [62.38.0.170]
3 31 ms 28 ms 29 ms vlan42.ath02.msfc.hol.gr [62.38.4.243]
4 29 ms 28 ms 29 ms ns3.hol.gr [194.30.220.114]

Trace complete.

C:\Documents and Settings\Administrator>

Γραμμή ΟΤΕ 512, HOL-RAM 384

theodoros2004
05-01-06, 13:43
Και εγω παντος με την hol ημουν πολυ ευχαριστημενος ειχα την τζαμπε και η γραμμη πεταγε...ασχετα αν εχει ληξει απο 24-12 λειτουργει ακομα!!

punkstar69
05-01-06, 14:42
Κακα τα ψεματα..
Ειμαι πελατης της hol απτο 1997.
Απλα αψογη εταιρια..

Εγω ειχα προβλημα με το νετρουτ, το πηγα εκει
και σε 20 λεπτα ειχα φυγει με ενα φριτζ απο το
οποιο ειμαι τρελα ευχαριστημενος καθως παρεχει τα παντα
αν και οταν μου το δωσαν, μου φανηκε λιγο παιχνιδακι
και οχι σοβαρο ρουτερ.

Εχω κυκλομα 384, συνδεση 256 και κατεβαζω
σταθερα με 38 και το μαξ που εχω πιασει ειναι 43.

Εχει τυχει να μην εχω πληρωσει τον λογαριασμο
της συνδεσης μου για 1 μηνα και κατι μερες
και δε μου την εκοψαν. Παντα με βοηθουσαν στην
εξυπηρετηση πελατων, στις βλαβες και ολα τα
σχετικα (βοηθησαν μεχρι και σε παρεμβαση στον ΟΤΕ
να χωριστει το δσλαμ μου σε δυο γιατι
δεν ειχα καλες ταχυτητες ενα διαστημα).

Απλα φοβερη εταιρια.
Τα μονα κακα της ειναι οτι παρολο που ασχολειτε
πολυ με το gaming δεν εχει και τα καλυτερα pings
και επισης αυτο το διαολεμενο authentication error
που μου εχει φαει τη ψυχη και το τρωω σταθερα
2 φορες τον μηνα για κανενα τεταρτακι γκρρ!

Παρολαυτα ουδεις τελιος!

JohnJ
05-01-06, 15:33
Αντε σιγά σιγά σαν τα σαλιγκάρια βγαίνεται... :D

@punkstar69 θα συμφωνήσω μαζί σου στα pings

matrix1
05-01-06, 16:36
Πως σας φαινονται τα ping μου; :

Παρακολούθηση της διαδρομής προς: ns3.hol.gr [194.30.220.114]
με μέγιστο πλήθος αναπηδήσεων 30:
1 8 ms 1 ms 1 ms fritz.fon.box [192.168.178.1]
2 71 ms 64 ms 65 ms loopback2004.ath01.dsl.hol.gr [62.38.0.170]
3 125 ms 102 ms 119 ms vlan42.ath02.msfc.hol.gr [62.38.4.243]
4 88 ms 219 ms 167 ms ns3.hol.gr [194.30.220.114]


Παρακολούθηση της διαδρομής προς: ns3.hol.gr [194.30.220.114]
με μέγιστο πλήθος αναπηδήσεων 30:
1 8 ms 1 ms 1 ms fritz.fon.box [192.168.178.1]
2 114 ms 94 ms 78 ms loopback2004.ath01.dsl.hol.gr [62.38.0.170]
3 81 ms 162 ms 211 ms vlan42.ath02.msfc.hol.gr [62.38.4.243]
4 128 ms 160 ms 162 ms ns3.hol.gr [194.30.220.114]
Η παρακολούθηση ολοκληρώθηκε.

Εχω μεγαλο προβλημα και με ταχυτητα (τετοιες ωρες κατεβαζω με 10-14KB/s! αλλα και αλλες ωρες μη νομιζετε οτι σπαει ταμεια)


384 Broadband pack 6+6

Καλη χρονια

matrix1

netvasilis
06-01-06, 02:51
Αν έχεις δεν έχεις κάποιο προγραμμα ανοιχτο (p2p) η καποιο firewall που να blockarei τοτε είναι σίγουρα πρόβλημα οτε (dslam πιττα...) διοτι απο το δεύτερο hop υπάρχει προβλημά ...

val_andrio
10-01-06, 11:43
Είχε κανείς εμπειρία όπου η ΗΟL στο demo που πiθανός να χρησιμοποιήσατε να είναι τζάμι και μετά με κανονικό account να είναι χάλια? Έχει αναφερθεί κατά καιρούς αλλά δεν ξέρω αν τελικά ισχύει. Το ρωτάω γιατί είμαι πολύ ευχαριστημένος με τις ταχύτητες της HOL στο demo σε σχέση με Forthnet (dslam Τούμπας - Θεσσαλονίκη), το καταδύναμην δηλαδή γιατί είναι και λίγο πίτα το συγκεκριμένο dslam.

NoYmErOs
10-01-06, 12:00
Είχε κανείς εμπειρία όπου η ΗΟL στο demo που πiθανός να χρησιμοποιήσατε να είναι τζάμι και μετά με κανονικό account να είναι χάλια? Έχει αναφερθεί κατά καιρούς αλλά δεν ξέρω αν τελικά ισχύει. Το ρωτάω γιατί είμαι πολύ ευχαριστημένος με τις ταχύτητες της HOL στο demo σε σχέση με Forthnet (dslam Τούμπας - Θεσσαλονίκη), το καταδύναμην δηλαδή γιατί είναι και λίγο πίτα το συγκεκριμένο dslam.

Μέχρι στιγμής αν και αρκετοί χρήστες το ρωτήσαν, δεν έχει επιβεβαιωθεί κάτι τέτοιο και συνήθως δεν ισχύει, βέβαια δεν είμαι και 100% σίγουρος για να σου πω ότι δεν ισχύει. Μη σου φαίνεται περίεργο κάτι τέτοιο γιατί και οι ISPs σιγά σιγά γεμίζουν.

val_andrio
10-01-06, 12:45
Πάντως είναι κρίμα να μην "μπορούμε" να εκμεταλευτούμε περιπτώσεις όπως το 6+6 μήνες που έχει αυτή την στιγμή η HOL για τέτοιους ηλίθιους λόγους.....το εμπιστεύεσε να δεσμευτείς για 1 χρόνο και να φας πατάτα ?! Όχι βέβαια....

Τεσπα...

NoYmErOs
10-01-06, 13:38
Πάντως είναι κρίμα να μην "μπορούμε" να εκμεταλευτούμε περιπτώσεις όπως το 6+6 μήνες που έχει αυτή την στιγμή η HOL για τέτοιους ηλίθιους λόγους.....το εμπιστεύεσε να δεσμευτείς για 1 χρόνο και να φας πατάτα ?! Όχι βέβαια....

Τεσπα...

και άντε πες πως έχεις πρόβλημα τον 11ο μήνα..
αν είχες τον 1ο ?
θα περίμενες άλλους 11 ?

johnrasta
11-01-06, 21:40
Γεια σας παιδια.

Παρατηρώ οτι γενικά άκρη δεν βρίσκουμε. Και τι εννοώ για να μην παρεξηγηθώ. Μπαίνει κάποιος για να δεί τι γίνεται με τις ταχύτητες των διαφόρων εταιρειών ωστε να κανει συγκρίσεις και αναλογα με το κόστος ή και άλλους παραγοντες να αποφασίσει για το τι θα αγοράσει. Διαπιστώνει λοιπόν οτι δεν υπάρχει τίποτα στάνταρ και ειδικά στα 384 οπου είναι και ο μεγαλύτερος όγκος χρηστών, τα πράγματα ειναι αρκετά ευμετάβλητα.

Για παράδειγμα έχω και γω το τσάμπα της HOL. Τους πρώτους 2 μήνες "έπαιζε" η γραμμή μου απο 25 μεχρι 30 κβυτες/σεκ. ΟΚ λέω, τσάμπα είναι, ποτέ δεν πιάνουμε τις θεωρητικές ταχύτητες κλπ κλπ, είμαι μία χαρά. Εδω και 10 μέρες είμαι απο τα 10 στα 15 με 20 kbytes με το ΖΟΡΙ!!!!!!!

Πω ρε γαμώτο λέω, τι έκανα, μήπως πειραξα κάποια ρυθμιση και κάτι άλλαξε κλπ κλπ κλπ, άρχισα να τρωγομαι. Δεν μπαίνω λέω να δω τι λένε και άλλοι χρήστες μπας και βγάλω καμια ακρη;

Κοιτάω απο εδώ κοιταω απο εκεί και όπως και παλαιότερα αλλα και καθε φορα που σερφάρω στο forum, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων οι μισοί είναι ικανοποιημένοι και οι άλλοι μισοί έχουν προβλήματα. Λίγο ποιο πάνω αν δείτε, ο ένας χρήστης ειναι απόλυτα ικανοποιημένος απο την HOL, ενώ ένας άλλος έχει προβλήματα όπως και εγώ με τραγικές ταχυτητες για 384 ADSL!!!

Και τι γινεται? Αν πλήρωνα θα τους είχα χέ σει. Τωρα αυτό που θα κάνω ειναι να πάρω κανα demo απο άλλη εταιρεία και να αρχίσω τα test. Γενικά θέλει αρκετό ψαξιμο δυστυχώς και ακόμα και έτσι δεν μπορείς να εισαι σιγουρος αν θα αλλάξουν προς το χειρότερο ή το καλύτερο τα δεδομένα που αφορούν την σύνδεση σου (και μιλάω, αν όχι σιγουρα για όλες τις περιπτωσεις, τουλάχιστον για ένα σημαντικό ποσοστό.)

Εγώ εχω πει πως δεν θα ζητάω τα όρια της γραμμής. Αν μια 384 αρα μου δίνει 30kb/sec θα είμαι οκ. ΑΝ μου δίνει τωρα κατι τραγικά νουμερα που συγκρίνονται στην τελική με ISDN 128 τότε να πάει να ηθει η όλη φάση. Είμαστε ίσως λίγο καλύτεροι απο την Ουγκαντα δυστυχώς.

Σας χαιρετώ και ελπίζω να μην σας κούρασα

TYRONAGA
11-01-06, 22:43
Της λεω "Ειμαι ηδη "ενεργοποιημενος" "
"Μα πως..... " ,σαστισε.
Κάτι μου θυμίζει αυτό ,οταν είχα πρωτοβάλει dsl είχα ξεκινήσει κάνοντας αίτηση στον ΟΤΕ. Είχα αγοράσει το jetspeed over isdn και έχοντας συνδρομή για ISDN με την HOL περίμενα να δώ πώς θα δούλευε η 128/128 (Αccess100 νομίζω) ,χωρίς φυσικά επιπλέον χρέωση.Κάποια στιγμή είχα τηλ στο 1242 στο Helpdesk της dsl και μου είπαν "μα είσαστε ενεργοποιημένος".Ξεκίνησα λοιπόν και για 2 τουλάχιστον εβδομάδες έμπενα κανονικά.Κάποια μέρα μου τηλεφώνησαν απο τον ΟΤΕ να έρθουν να μου βάλουν την σύνδεση (κάτι που δεν το είχα ζητήσει στην αίτησή μου ) .Τους είπα "μα είμαι ήδη συνδεδεμένος"....Οπως καταλαβαίνετε η χρέωση για dsl ξεκίνησε μετά αφου είχα κάνει χρήση 2 εβδομάδων...(Επρεπε να τους είχα πεί οτι φεύγω ταξίδι για κανα μήνα και να με πέρνανε μετά) ;)
Με την ΗΟΛ που είμαι συνδρομητής απο το 1998 δεν είχα ουτε περισσότερα προβλήματα, ουτε διαφορετικά απο οτι βλέπω απο εδώ οτι έχουν κατα μέσο όρο οι περισσότεροι,δηλαδή πολύ λίγα και γενικά τα έχω αναφέρει εδώ...
Οταν είχα 128 τα test μου δίναν 130-150 .
Εβαλα την δωρεάν 384 του RAM που σχεδόν όλο το διάστημα ήταν 280-290 περίιπου κατά μέσο όρο και απο το forum εδώ μου επιστήσαν την προσοχή οπότε ανακάλυψα οτι δεν έδινε παραπάνω ο ΟΤΕ...
Ετσι λοιπόν προχώρησα σε αναβάθμιση σε 256 η οποία είναι 290-300 καμμιά βδομάδα τώρα (φυσικά θα ελεχθεί κιάλλο).
Δεν παίζω παιχνίδια άρα μου είναι υπεραρκετή..Δεν βλέπω κανένα λογο να μην είμαι ικανοποιημένος χωρίς να υποτιμώ κανέναν άλλον provider ..Πιστεύω οτι πέρα απο τα όποια λάθη και προβλήματα υπάρχουν ...μπορεί οι απαιτήσεις μερικών χρηστών απο τους ISP`s, να φτάνουν και το επίπεδο του "γεροντοκορισμού":-k

TYRONAGA
11-01-06, 22:47
.ασχετα αν εχει ληξει απο 24-12 λειτουργει ακομα!!
Προφανώς δεν έχεις κλείσει τον υπολογιστή σου .Αν σου αλλάξει η IP τότε θα πάψει να λειτουργεί...

val_andrio
13-01-06, 16:01
...ασχετα αν εχει ληξει απο 24-12 λειτουργει ακομα!!
:thumbsup1 και μένα σήμερα έπεσε το demo της HOL...το είχα απο 23 Δεκεμβρίου!

Εγώ θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος...στις αορίστου χρόνου συνδρομές αν υπάρχει ελάχιστος χρόνος συνδρομής....πχ για 2-3 μήνες να μην μπορείς να διακόψεις?

JoeBar
13-01-06, 21:55
:thumbsup1 και μένα σήμερα έπεσε το demo της HOL...το είχα απο 23 Δεκεμβρίου!

Εγώ θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος...στις αορίστου χρόνου συνδρομές αν υπάρχει ελάχιστος χρόνος συνδρομής....πχ για 2-3 μήνες να μην μπορείς να διακόψεις?
Ένα τηλ στην HOL; :-k

theodoros2004
13-01-06, 21:59
Και μενα δυστηχως η hol μου εληξε :(

@ ADSLgr.com All rights reserved.