PDA

Επιστροφή στο Forum : Wireless or Bluetooth Rechargable Mouse



blade_
31-03-09, 17:20
πολυ καλησπερα σας...


ψαχνω για καποιο mouse σαν κ αυτα που γραφω στον τιτλο...

αν κ δεν ειμαι πολυ φαν των ασυρματων moυse εξαιτιας του βαρους τους κ των μπαταριων...


ερωτηση

τι διαφορα υπαρχει στο wireless k bluetooth?πιο ειναι καλυτερο?

επισης κυκλοφορουν ποντικια επαναφορτιζομενα?αυτα εχουν δικια τους μπαταρια?

εχει κανεις δοκιμασμενο κατι τετοιο να μου πει?

ευχαριστω!

thn nila mou...
31-03-09, 17:49
καλησπερα. τα wireless λειτουργουν σε δικη τους συχνοτητα, ενω τα bluetooth χρησιμοποιοθν το ομονυμο πρωτοκολλο.
Αν μπορεις να διαθεσεις τα χρηματα, παρε bluetooth αναμφισβητητα. εχουν πολυ καλυτερη εμβελεια απο τα απλα wireless.
Παλιοτερα ειχα εγω wireless τησ MS και περα απο 3 μετρα δεν ειχε σημα. τωρα εχω πληκτρολογιο και ποντικι bt και καθομαι οπου θελω σχεδον μεσα στο δωματιο και χειριζομαι τον υπολογιστη. βολικο οταν π.χ. βλεπεισ ταινια απο το κρεβατι σου.
Αν εχεις σταθερο υπολογιστη και δεν ειχες bt μεχρι τωρα με το στικακι bt που σου παρεχουν μαζι με το ποντικι θα μπορεις να συνδεσεισ και πολλες αλλεσ συσκευεσ (ταυτοχρονα) Βτμ, οπως headset,stero ακουστικα, κινητο κτλ. Επισης χωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω μπορεισ να χτησιμοποιησεισ το bt ποντικι με οποιοδηποτε υπολογιστη (ειδικα laptop) το οποιο εχει ηδη bt, χωρισ να πρεπει να βαλεισ το ειδικο στικακι,ολα αυτα επειδη λειτοθργουν βασει κοινου προτοκολλου.

Ποντικια με επαναφορτιζομενη υπαρχουν,οπως επισης και ποντικια με επαναφορτιζομενη ΑΑ η ΑΑΑ οποτε θα μπρεισ να βαλεις αλκαλικες αν το ξεχασεις αφορτιστο η εισαι σε ταξιδι. ψαξε και θα βρεις. εγω ενα της Logitech εχω με εσωτερικι δικη του μπαταρια.
αλλα να ξερεις οτι η μπαταρια θελει φορτιση αρκετα συχνα οποτε δεν ειναι να το αφηνεις μεχρι να ξεφορτισει εντελως, γιατι θα πρεπει να περιμενεισ μετα να φορτισει ξανα. καθως και οτι οπως ολεσ οι επαναφορτιζομενεσ μπαταριες εχουν μια πεπερασμενη διαρκεια ζωης. τελος θα χρειαζεσαι μια πριζα και καπου να ακοθμπησεις την βαση-φορτιστη του,

ελπιζω να βοηθησα

Patentman
31-03-09, 18:10
1. Μην παρεις τιποτα που να εχει δικη του μπαταρια. Κοστιζουν.
Αντιθετα με ΑΑ μπορεις να παιξεις απο 1300mAh εως και 2900...
Θα προτεινα Energizer 2450 ή 2500mAh αν και αυτη την στιγμη το καλυτερο value for money εχουν οι Duracel 2650mAh, οι οποιες ειναι made in Japan και αυτες οπως και οι Energizer.
Διαρκουν παρα πολυ σε ποντικι (καθως και σε φωτογρφικη...)
Αν σου αδειασουν οι μπαταριες απλα βαζεις το αλλο ζευγαρι.
Καλυτερα να παρεις εναν αργο φορτιστη, που να χρειαζεται 18 ωρες να τις φορτισει (τις 2650). Ετσι δεν θα χαλασουν ποτε.

2. Τα bluetooth ειναι πιο ακριβα και αν δεν σου χρειαζεται η μεγαλυτερη εμβελεια τοτε δεν εχεις λογο να τα παρεις.

3. Τα lazer wireless σε σχεση με τα απλα wireless και αυτα δεν εχουν καμια διαφορα. Εκτος και αν παρεις το απολυτως φθηνοτερο wireless ποντικι...
Παρε καποιο μεσσαιο της ms.

Εγω παντως την εχω καταβρει με τις επαναφορτιζομενες. Εβγαλα ατελιωτες φωτογραφιες και ακομα δεν ξεφορτισαν οι Energizer, ασχετα αν ειχα παρει μαζι και αλλες...
Στο ποντικι ξεχναω να τις φορτισω...

blade_
31-03-09, 18:25
ευχαριστω για τις απαντησεις

δλδ η μοναδικη τους διαφορα ειναι η εμβελεια?δε με ενδιαφερει κατι τετοιο καθως μιλαμε για αποσταση του ενος μετρου το πολυ...

οταν λες φιλαρακο οτι κρατανε αρκετα οι επαναφορτιζομενες δλδ τι χρηση κανεις εσυ κ ποσο αντεχουν δλδ?

αυτα που εχουν σταθμη μπαταριας αξιζουν?

Patentman
31-03-09, 19:10
Ωραια, τοτε θελεις ενα:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.570709

Ενα ιδιο εχω και γω (αποτελει μερος ενος wireless desktop). Πολυ καλο ποντικι.
Εκτος και αν το θες για gaming.

Ή ενα http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.575669

Οι μπαταριες διαρκουν πολυ, και να λιωνεις στο PC μπαταριες δεν θα φορτιζεις συχνα.
Ενα ασυμαρτο πληκτρολογιο χρειαζεται περιπου καθε 9 μηνες ή και χρονο ακομα. Αυτο με απλες μπαταριες, αν βαλεις και εκει επαναφορτιζομενες απλα θα ξεχασεις να τις φορτισεις για πολυ... καιρο.
Στο ποντικι υπολογισε καθε 3 μηνες με τις Energizer.

Yπαρχει και σετακι μπαταριες μαζι με φορτιστη, απλα συνηθως ειναι γρηγορος ο φορτιστης.

blade_
31-03-09, 19:30
εισαι ωραιος φιλαρακο


κατι τετοιο σκεφτομουν απλα να μοιαζει με το δικο μου ενσυρματο της microsoft Που εχω κ εχει κ τα κουμπια στο πλαι που με βολευουν.


κατι τελευταιο...τα wireless εχουν κ αυτα ανταπτορα?οπως τα bluetooth?

επισης καποια εχουν διαφορες στα dbi..να επιλεξω κατι με υψηλο αριθμο?

morrison100
13-04-09, 14:55
τα wireless εχουν σιγουρα ανταπτορα!!! τα BT, δεν εχουν, εκτος κι αν δεν εχεις ΒΤ στο PC σου...εκει θα χρειαστεις....

azannetop
15-04-09, 13:54
Από το G7 της Logitech έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος, παρέχει δύο μπαταρίες Li-Ion έτσι ώστε να φορτίζεις τη μία ενώ χρησιμοποιείς την άλλη, πιάνει δοκιμασμένα στα 3 μέτρα απόσταση, έχει κουμπάκι για αλλαγή dpi...

@ ADSLgr.com All rights reserved.