PDA

Επιστροφή στο Forum : Αν ξερει καποιος απο wikipedia...



cool11
31-03-09, 20:25
Περιστατικο 1:

εχω ενα site, αξιολογο κατα τη γνωμη πολλών, δεν θελω να αναφερω ονομα, το οποιο προσπαθω εδω και κατι μηνες(!), να το βαλω σαν παραπομπη στο κατω μερος μιας σελιδας της wikipedia, σελιδας που ειναι σχετικη και με το περιεχομενο της δικης μου σελιδας (στα σιγουρα).
Μιλαμε για αξιολογη-αξιοπρεπη σελιδα, για προσθηκη σε θεματικα συγγενικη σελιδα στη wikipedia.
Σαν να λεμε να θελω να προσθεσω την σελιδα μου για τα 'νεα της βοιωτιας-θηβας-λιβαδειας', στις αντιστοιχες σελιδες της wikipedia για την βοιωτια-θηβα-λιβαδεια.
Λοιπον... τη μια μερα προσθετω εγω τον συνδεσμο, την επομενη εχει βγει!!!
Αυτο γινεται εδω και μηνες! Τι συμβαινει; Τον αφαιρει καποιος; Ποιος;
Υπαρχει κεντρικος-βασικος διαχειριστης για καθε σελιδα? Μηπως καποιος...ανταγωνιστης; Κανω εγω και λαθος;


Περιστατικο 2:
θελω να προσθεσω την ιστοσελιδα μου και σε αλλη μια σελιδα wikipedia. Ε, εκει δεν εχει καθολου κουμπι 'επεξεργασια' για να βαλω ενα συνδεσμο!
Αυτο τωρα γιατι συμβαινει; Δεν ειναι ολες οι σελιδες επεξεργασιμες απο ολους; Υπαρχουν 'κλειδωμενες' σελιδες που μονο καποιοι(ποιοι?) εχουν προσβαση?


Περιμενω τα φωτα σας, να βγαλω ακρη...

8anos
31-03-09, 22:28
Πάνω πάνω έχει δυο επιλογές "Συζήτηση" ("Discussion") και "Ιστορικό" ("History") εκεί μπορείς να δεις ποιος και πιθανόν γιατι απορρίπτει τις αλλαγές που εσύ κάνεις.
Μπορείς επίσης να συμμετασχεις στην συζήτηση και να ρωτήσεις γιατί δεν κάνουν αποδεκτό τον σύνδεσμο.

Ναι υπαρχουν καποιες σελιδες που για να προλάβουν βανδαλισμούς τις έχουν "κλειδωμενες"

cool11
31-03-09, 23:29
ok, δεν ηξερα για το ιστορικο και τη συζητηση.
τα ειδα, αλλα δεν ειδα κατι διαφωτιστικο.
αναφερουν κατι για spam link, και υποψιαζομαι το δικο μου.
επειδη ομως θεωρω απαραδεκτο και εξοργιστικο τον χαρακτηρισμο, θελω να ξερω πως μπορω να διεκδικησω το δικιο μου.
δεν βρηκα, απο τους editors, κανενα τροπο επικοινωνιας, ή τροπο συμμετοχης μου στη συζητηση.

δεν μπορω να κανω τιποτε?

Δηλαδη σηκωνω μια σελιδα στη wikipedia ως μελος της, γραφω οτι θελω, και απαγορευω και σε αλλους να πουν τη γνωμη τους, με το ετσι θελω?

τι μπορω να κανω?

8anos
01-04-09, 00:53
Χρειαζεται να δημιουργησεις ενα λογαριασμό (http://el.wikipedia.org/wiki/Ειδικό:ΣύνδεσηΧρήστη) για να μπορείς να συμμετεχεις στην συζήτηση και εκεί μπορεις να πεις την γνωμη σου.

MichaelSE
01-04-09, 01:41
Πάντως, απ' ό,τι θυμάμαι, δεν είναι τόσο εύκολο να ανεβάσεις ένα link σε δικιά σου σελίδα στη wikipedia. Σκέψου ότι αν ήταν έτσι θα μπορούσε ο καθένας να πάει σε κάποιο topic της wikipedia και να προσθέσει το δικό του site ώστε να έχει τζάμπα διαφήμηση και υψηλή επισκεψιμότητα.

Αναφέρεται αυτό στους όρους χρήσης της Wikipedia, το είχα δει πριν από κάτι μήνες. Και ο έλεγχος γενικά είναι αυστηρός.

Αν θεωρείς πάντως ότι αδικείσαι, μπορείς να κάνεις αυτό που λέει ο 8anos. Να δημιουργήσεις account ώστε να συμμετάσχεις στη συζήτηση.

mrsaccess
01-04-09, 01:53
Sorry αλλά αγνοείς πως στην wikipedia υπάρχει συζήτηση για κάθε λήμμα και ιστορικό αλλαγών, κουμπιά για τα οποία υπάρχουν ακριβώς δίπλα από το κουμπί για επεξεργασία στη κορυφή κάθε σελίδας, αγνοείς γενικότερα το τρόπο λειτουργίας της και προφανώς βαριέσαι να γραφθείς και να ψάξεις να μάθεις για αυτήν και το μόνο που τελικά θέλεις είναι να αλλάξεις ένα λήμμα για να προσθέσεις link στη σελίδα σου;

Αυτό ονομάζεται spam. Η wikipedia δεν είναι για διαφήμιση.

cool11
01-04-09, 18:20
Ανεφερα πιο πανω τι παιζει.
Και για να γινει πιο κατανοητο, σας λεω οτι το site ειναι το νο1 ενημερωτικο site του νομού απο αποψη αναγνωρισιμοτητας, επισκεψιμοτητας κλπ.

Και στις σελιδες των μισων ας πουμε πολεων του νομού, το εχουν σαν λινκ απο μονοι τους-διχως καμια δικη μου παρεμβαση, στις αλλες μισες δεν το εχουν, και επειδη οντως 'κολαει' θεματολογικα και δεν ειναι διαφημιση με την εννοια που το θετεις, γι αυτο εξαλλουν και οι μισοι συντακτες το εβαλαν και μονοι τους, γι αυτο κι εγω ειπα να κανω μια προσπαθεια να μπει λινκ και στις υπολοιπες πολεις, αφου η ειδησεογραφια αφορα σχεδον και το τελευταιο χωριουδακι του νομού.

Μηπως η ολη περιπτωση εγινε πιο κατανοητη τωρα?

Anyway, ευχαριστω ολους για οσα μου ειπατε, δεν θα ασχοληθω αλλο με το θεμα, θεωρω οτι ειναι θεμα χρονου απο μονοι τους να προσθεσουν το λινκ και οι υπολοιποι, αλλα και να μη το κανουν, απλα στρουθοκαμηλιζουν. Σεβαστη καθε αποψη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.