PDA

Επιστροφή στο Forum : Λαθος χρεωση και αναδρομικη απαιτηση πληρωμης



Magichellas
01-04-09, 09:47
Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι ανάλογο η γνωρίζει πως αλλιώς θα μπορούσε να αντιμετωπισθεί πέραν από την αποπληρωμή του η αν γνωρίζει κάποιον δικηγόρο η νομική υπηρεσία που ειδικεύονται σε τέτοιου είδους αναδρομικές αιτήσεις πληρωμών ?

54137

f15
01-04-09, 10:06
Εσύ δεν το είχες πάρει χαμπάρι ότι δεν σου έρχονται τα πάγια για DSL ?:hmm:

frap
01-04-09, 10:17
Τα χρωστάς ή δεν τα χρωστάς βρε άνθρωπε; :D

asxetos22
01-04-09, 10:45
Γιατί σου ζήτησαν και τόκους ηπερημερίας; ή απλώς το ποσό που τους χρωστάς?

Magichellas
01-04-09, 11:24
βασικά ειχα κανει αιτηση διακοπης της υπηρεσιας μετα απο επισκεψη μου στο τοπικο τμημα του ΟΤΕ η οποια ειναι αφαντη σημερα .Γιαυτο τον λογο διακοψαν και την χρεωση φανταζομαι

wintech2003
01-04-09, 11:28
Εσύ όμως εξακολουθούσες να μπαίνεις? Έκανες χρήση δηλαδή της σύνδεσης αυτής?

EvilHawk
01-04-09, 11:34
Την υπηρεσία την χρησιμοποιούσες τα 3 αυτά χρόνια που αναφέρει?


Γιατί σου ζήτησαν και τόκους ηπερημερίας; ή απλώς το ποσό που τους χρωστάς?

Η επιστολή που έχει ανεβάσει σαν συνημμένο αναφέρει ότι δεν χρεώνουν τόκους υπερημερίας.

Magichellas
01-04-09, 11:37
Η αληθεια ειναι οτι οντος γινοταν χρηση της συνδεσης αυτοματα απο το δυκτιο αλλα λαβε υποψην οτι η ανακαληψη του λαθους τους εγινε απο μενα σε προσπαθεια να ενεργοποιησω και παλι τις συνδεσεις πριν κανα μηνα.Επισης εχω και αλλες συνδεσεις πανο στο δυκτιο.
Προς αποφηγη παρεξησεων δεν βρισκομαι στο σημειο που αρνουμαι να πληρωσω μια υπηρεσια που χρησιμοποιουσα εστω και χωρις να μου εχει γινει αντιλιπτο αλλα ειμαι σιγουρος οτι τα ενλογο κοστολογια θα τα απεφευγα με την συνδρομη μου σε αλλη εταιρια τα οποια τα κοστολογια τους ηταν και ειναι σαφως χαμηλοτερα.

BlindG
01-04-09, 11:46
Από που προκύπτουν αυτά τα πάγια?
Μπορείς να ζητήσεις μια ανάλυση λογαριασμού?

nmakry
01-04-09, 11:49
Η αληθεια ειναι οτι οντος γινοταν χρηση της συνδεσης αυτοματα απο το δυκτιο αλλα λαβε υποψην οτι η ανακαληψη του λαθους τους εγινε απο μενα σε προσπαθεια να ενεργοποιησω και παλι τις συνδεσεις πριν κανα μηνα.Επισης εχω και αλλες συνδεσεις πανο στο δυκτιο.
Προς αποφηγη παρεξησεων δεν βρισκομαι στο σημειο που αρνουμαι να πληρωσω μια υπηρεσια που χρησιμοποιουσα εστω και χωρις να μου εχει γινει αντιλιπτο αλλα ειμαι σιγουρος οτι τα ενλογο κοστολογια θα τα απεφευγα με την συνδρομη μου σε αλλη εταιρια τα οποια τα κοστολογια τους ηταν και ειναι σαφως χαμηλοτερα.

Αυτό είναι το μόνο πάτημά σου, ότι δηλαδή από τη στιγμή που δεν ενημερωνόσουν τακτικά με τους λογαριασμούς, χρησιμοποιούσες μία υπηρεσία χωρίς διαφάνεια στο τι χρεωνόσουν. Όμως, επειδή ο ΟΤΕ αποκλείεται να δεχθεί μείωση του ποσού με το παραπάνω πάτημα, ή ρισκάρεις να το πας δικαστικά (με αμφίβολα αποτελέσματα) ή πληρώνεις και προσπαθείς να πετύχεις το καλύτερο δυνατό διακανονισμό.

Αν τώρα πιστεύεις ότι χάθηκε η αίτηση διακοπής, αν έχεις το παραμικρό στοιχείο που να τεκμηριώνει ότι την έκανες πριν 3+ χρόνια, τότε αλλάζουν τα δεδομένα. Αλλά το έχεις;

Magichellas
01-04-09, 12:03
Δυστηχως δεν περνεις καποιο αντιγραφο σε περιπτωση αιτησης διακοπης (αυτο με ενημερωσε ο υπαλληλος οταν ζητησα ενα αντιγραφο .)Οσον αφορα το τι πιστευω τι εγινε η αιτηση διακοπης ειναι πολι απλο ,βαση λογικης και επιδη το αιτημα διακοπης μου πραγματοποιηθηκε ενω η αιτηση μου και η εντολη του υπαλληλου προς τα κεντρικα δεν υπαρχουν μαλλον θα το αιτιολογησω χαριτολογοντας ......τα εφαγε η μαρμαγκα.

nmakry
01-04-09, 12:04
Δυστηχως δεν περνεις καποιο αντιγραφο σε περιπτωση αιτησης διακοπης (αυτο με ενημερωσε ο υπαλληλος οταν ζητησα ενα αντιγραφο .)Οσον αφορα το τι πιστευω τι εγινε η αιτηση διακοπης ειναι πολι απλο ,βαση λογικης και επιδη το αιτημα διακοπης μου πραγματοποιηθηκε ενω η αιτηση μου και η εντολη του υπαλληλου προς τα κεντρικα δεν υπαρχουν μαλλον θα το αιτιολογησω χαριτολογοντας ......τα εφαγε η μαρμαγα.

Υπάρχει ο αριθμός πρωτοκόλλου που έλαβε το αίτημά σου.

kaloydis
01-04-09, 18:33
Υπάρχει ο αριθμός πρωτοκόλλου που έλαβε το αίτημά σου.
Σωστα παιρνεις αμεσα αριθμο πρωτοκόλλου σε ένα προβλημα που ειχα στο παρελθον με επιπλεον χρεωση ειχα παρει αριθμο πρωτοκόλλου και με αυτον τον αριθμο ηξερα την πορεια της υποθεσης.

Magichellas
01-04-09, 18:49
Δηλ τι ακριβως πρεπει να κανω να ζητησω τον αριθμο προτωκολου τις αιτησης που ειχα κανει ?

Dr-PsychoGR
01-04-09, 20:39
Σπουδάζω νομική αλλά σε αυτήν την περίπτωση δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν τα διδαχτήκαμε ακόμα αυτά.

Τώρα όσον αφορά την υπόθεση, από ότι κατάλαβα φταίνε αυτοί που δεν σε χρέωναν και όχι εσύ.
Οπότε είναι δική τους παράλειψη και λογικά είτε πρέπει να πληρώσεις λιγότερο και είτε δεν πρέπει να πληρώσεις καν.
Λογικά θα υπάρχει και χρόνος παραγραφής σε τέτοιες περιπτώσεις...
Ρώτα σε κάποιον δικηγόρο γιατί τα 2.500ευρώ που σου ζητάνε δεν είναι μικρό ποσό!! :down:

........Auto merged post: Dr-PsychoGR πρόσθεσε 1 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και πέρα από όλα αυτά πρέπει να σου πουν μια νομική αιτιολογία γιατί έγινε αυτή η παράλειψη αυτή από μέρους τους..

blackwar
01-04-09, 21:17
εσυ τι φταις που αυτοι δεν σου εβαλαν το παγιο???αν το λεω σωστα...ρωτα πρωτα κανα δικηγορο και ασε το adslgr .. 2.600 ευρω δεν ειναι και λιγα..

Magichellas
02-04-09, 08:52
Ευχαριστω γιατις αποψεις σας και τις συμβουλες σας ,ιδη εχω δικηγορο αλλα προτιμω να βρω εναν που να εχει αντιμετωπισει κατι παραμοιο.

nmakry
02-04-09, 10:27
Σπουδάζω νομική αλλά σε αυτήν την περίπτωση δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν τα διδαχτήκαμε ακόμα αυτά.

Τώρα όσον αφορά την υπόθεση, από ότι κατάλαβα φταίνε αυτοί που δεν σε χρέωναν και όχι εσύ.
Οπότε είναι δική τους παράλειψη και λογικά είτε πρέπει να πληρώσεις λιγότερο και είτε δεν πρέπει να πληρώσεις καν.
Λογικά θα υπάρχει και χρόνος παραγραφής σε τέτοιες περιπτώσεις...
Ρώτα σε κάποιον δικηγόρο γιατί τα 2.500ευρώ που σου ζητάνε δεν είναι μικρό ποσό!! :down:

........Auto merged post: Dr-PsychoGR πρόσθεσε 1 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και πέρα από όλα αυτά πρέπει να σου πουν μια νομική αιτιολογία γιατί έγινε αυτή η παράλειψη αυτή από μέρους τους..

- Όταν τρακάρεις κάποιον χρειάζεται να του πεις "νομική αιτιολογία" γιατί το έκανες? Έγινε λάθος!

- Θέμα παραγραφής μπορεί να υπάρχει, αλλά αυτό υφίσταται μόνο εάν η υπόθεση πάει στο δικαστήριο.

- Δικό τους το λάθος, όμως ο φίλος μας γνώριζε ότι λάμβανε υπηρεσίες που είχαν κόστος. Το τι θα έκανε εάν έβλεπε σε κάθε λογαριασμό το κόστος αυτό είναι ένα νομικό επιχείρημα, που αφορά την υποχρέωση του ΟΤΕ να ενημερώνει σύμφωνα με τους όρους της σύμβασης τον πελάτη για το κόστος των υπηρεσιών με την ΤΑΚΤΙΚΗ αποστολή του λογαριασμού.

- Εάν μπεις σε ένα super market, βάλεις πράγματα στο καρότσι και από λάθος του ταμία σε αφήσουν να φύγεις χωρίς να τα πληρώσεις, δεν σημαίνει ότι δεν τα οφείλεις. Εάν σε εντοπίσουν τα πληρώνεις. Απλά, δεν μπορούν να σε κατηγορήσουν ότι τα έκλεψες...
Φυσικά έχεις δικαίωμα να τα επιστρέψεις και να μην πληρώσεις, κάτι που δεν μπορεί να γίνει στην περίπτωση των υπηρεσιών, ειδικά εφόσον ο φίλος παραδέχεται ότι χρησιμοποιούσε τη γραμμή του.

@ ADSLgr.com All rights reserved.