PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξεκινησαν οι αναβαθμισεις? Γνωριζετε?



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

zoug100
02-04-09, 18:12
Γεια σας.θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε αν εχουν ξεκινησει οι αναβαθμισεις που θα εκανε ο ΟΤΕ τωρα τον Απριλιο.γνωριζετε κατι?

HereToLearn
02-04-09, 18:17
Δεν ξέρω αν άρχισαν, αλλά ξέρω ότι θα γινουν μέχρι τέλος Απριλίου. Υπομονή!

takisch
02-04-09, 18:18
Πιστεύω ότι δεν θα περάσει απαρατήρητο.
Ο ΟΤΕ θα πρέπει να το διατυμπανίσει από τα Μ.Μ.Ε.

zoug100
02-04-09, 18:23
Πιστεύω ότι δεν θα περάσει απαρατήρητο.
Ο ΟΤΕ θα πρέπει να το διατυμπανίσει από τα Μ.Μ.Ε.

εχεις δικιο μου φαινεται.σιγουρα θα βγαλει καποια σχετικη ανακοινωση

epaiwn
02-04-09, 18:44
Εχουν ξεκινησει! Στον καρεα και γενικοτερα στις γυρω περιοχες (ηλιουπολη βυρωνα) εχουν σκαψει ολους τους δρομους και περνανε οπτικες ινες. (ετσι τουλαχιστον ειπε ο εργατης που ρωτησα)

Dr-PsychoGR
02-04-09, 18:49
Δεν λέμε για αυτήν την αναβάθμιση εμείς.
Μιλάμε για αυτό εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=273370

Όχι, στην Κομοτηνή από ότι γνωρίζω δεν έχουν αρχίσει ακόμα! ;)

blackwar
02-04-09, 20:40
να μπαινετε στο oteshop.gr και θα δειτε αν αλλαξαν οι τιμες..τοτε σημαινει οτι θα αναβαθμιστουμε και εμεις

panoc
02-04-09, 21:08
ωωωω τωρα το πηρα πρεφα!
δηλαδη εγω πχ που ειμαι οριακα σταθερα με τη 4αρα μολις γινει 8αρα θα πηξω στις αποσυνδεσεις οεο?

δηλαδη μετα για σταθερη γραμμη παμε στα 2?

ω ρε γλεντια...

Gila1899
02-04-09, 21:34
ωωωω τωρα το πηρα πρεφα!
δηλαδη εγω πχ που ειμαι οριακα σταθερα με τη 4αρα μολις γινει 8αρα θα πηξω στις αποσυνδεσεις οεο?

δηλαδη μετα για σταθερη γραμμη παμε στα 2?

ω ρε γλεντια...
Πιστεύω πως θα μπορείς να τους ζητήσεις να σε ξαναρίξουν στα 4 αν έχεις πρόβλημα με αποσυνδέσεις.

panoc
02-04-09, 21:51
Πιστεύω πως θα μπορείς να τους ζητήσεις να σε ξαναρίξουν στα 4 αν έχεις πρόβλημα με αποσυνδέσεις.

σιγα μη κανουν τετοια χαρη, το θεμα ειναι να μη μπλεξεις...

εγω θελω να πιστευω οτι θα κλειδωσω στα ορια της γραμμης μου παλι χωρις αποσυνδεσεις.. διαφορετικα παμε για αλλο ρουτερ που να δεχετε πειραγμα στο snr...

Rebel Scum
02-04-09, 21:56
σιγα μη κανουν τετοια χαρη, το θεμα ειναι να μη μπλεξεις...

εγω θελω να πιστευω οτι θα κλειδωσω στα ορια της γραμμης μου παλι χωρις αποσυνδεσεις.. διαφορετικα παμε για αλλο ρουτερ που να δεχετε πειραγμα στο snr...

Γιατί όχι; Έχεις ζητήσει στο παρελθόν συγκεκριμένο συχρονισμό (ή έστω κάποιο target SNR)και αρνήθηκαν;

panoc
02-04-09, 22:02
ειχα ζητησει snr 12-14 ωστε να συγχρονιζω πιο χαμηλα πιο σταθερα αλλα 2 φορες ειπαν οτι δε γινεται.

(βεβαια δεν αποκλειω το ενδεχομενο απλα να βαριοντουσαν...)

οπως και να εχει ομως ετσι κι αλλιως το snr μου παιζει απο 7-11 αναλογα την ωρα της μερας :p
οποτε πιο πανω να κλειδωσω δε γινεται, (αντε να παει 4500...) οποτε θελω να πσιτευω οτι δε θα χειροτερεψει παρα πολυ.

το δε τραγικο ειναι οτι ενω ολη η Πάτρα εχει προσβαση σε ενναλακτικους, το κετνρο Λευκας το εχουν ξεχασμενο (και λογικο αφου καλυπτει τρελες αποστασεις παροτι εχει σχεδον το 1/4 του πληθυσμου της πολης)

Rebel Scum
02-04-09, 22:13
ειχα ζητησει snr 12-14 ωστε να συγχρονιζω πιο χαμηλα πιο σταθερα αλλα 2 φορες ειπαν οτι δε γινεται.

(βεβαια δεν αποκλειω το ενδεχομενο απλα να βαριοντουσαν...)

οπως και να εχει ομως ετσι κι αλλιως το snr μου παιζει απο 7-11 αναλογα την ωρα της μερας :p
οποτε πιο πανω να κλειδωσω δε γινεται, (αντε να παει 4500...) οποτε θελω να πσιτευω οτι δε θα χειροτερεψει παρα πολυ.

το δε τραγικο ειναι οτι ενω ολη η Πάτρα εχει προσβαση σε ενναλακτικους, το κετνρο Λευκας το εχουν ξεχασμενο (και λογικο αφου καλυπτει τρελες αποστασεις παροτι εχει σχεδον το 1/4 του πληθυσμου της πολης)

Δε θα μου έκανε εντύπωση να βαριόντουσαν αλλά και πάλι περίεργο...εστώ να έβλεπες εσύ σε ποιο συγχρονισμό είσαι σταθερός χωρίς αποσυνδέσεις και να ζήταγες αυτό και όχι ρύθμιση του SNR....ή πάντα μέσω SNRκαθορίζουν το συγχρονισμό; :hmm:

panoc
02-04-09, 22:18
Δε θα μου έκανε εντύπωση να βαριόντουσαν αλλά και πάλι περίεργο...εστώ να έβλεπες εσύ σε ποιο συγχρονισμό είσαι σταθερός χωρίς αποσυνδέσεις και να ζήταγες αυτό και όχι ρύθμιση του SNR....ή πάντα μέσω SNRκαθορίζουν το συγχρονισμό; :hmm:

δεν εχω ιδεα πως καθοριζουν το συγχρονισμο, αυτο που ξερω παντως ειναι οτι παρα πολλοι χρηστες ειδικα επαρχεια θα εχουν προβληματα και πιθανολογω οτι οθκ ολιγοι θα επιλεξουν το δρομο της υποβαθμισης για να κρατησουν σταθερη τη γραμμη τους.

εκτος και εαν ο ΟΤΕ κανει το θαυμα του και χωσει κανα mini dslam (ονειρα...)

anger
02-04-09, 22:24
Γεια σας.θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε αν εχουν ξεκινησει οι αναβαθμισεις που θα εκανε ο ΟΤΕ τωρα τον Απριλιο.γνωριζετε κατι?

Αυτό που ξέρω είναι οτι θα ξεκινήσουν αλλα...........αν η περιοχή σου ''σηκώνει'' 2-4 ή 8 τότε μόνο θα σου αναβαθμιστει η ταχύτητα!!!Πχ στη Σαμο που είμαι τώρα στη μία πολη που έχει 24αρα ξεκινάναι οι αναβαθμίσεις ενώ στην άλλη που έχει μέχρι 2Mpbs ...παπαλα!!!!!!!

HereToLearn
02-04-09, 22:25
ωωωω τωρα το πηρα πρεφα!
δηλαδη εγω πχ που ειμαι οριακα σταθερα με τη 4αρα μολις γινει 8αρα θα πηξω στις αποσυνδεσεις οεο?

δηλαδη μετα για σταθερη γραμμη παμε στα 2?

ω ρε γλεντια...

θέλω να πιστεύω ότι εφόσον θα μείνουν μόνο τρία πακέτα, θα είναι ΕΩΣ 2-8-24!
Αλλιώς μετά την αναβάθμιση οι μισοί και βάλε που παίζουν οριακά θα έχουν «βλάβη»!

anger
02-04-09, 22:41
Γεια σας.θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε αν εχουν ξεκινησει οι αναβαθμισεις που θα εκανε ο ΟΤΕ τωρα τον Απριλιο.γνωριζετε κατι?

Αυτό που ξέρω είναι οτι θα ξεκινήσουν αλλα...........αν η περιοχή σου ''σηκώνει'' 2-4 ή 8 τότε μόνο θα σου αναβαθμιστει η ταχύτητα!!!Πχ στη Σαμο που είμαι τώρα στη μία πολη που έχει 24αρα ξεκινάναι οι αναβαθμίσεις ενώ στην άλλη που έχει μέχρι 2Mpbs ...παπαλα!!!!!!!

Dr-PsychoGR
03-04-09, 08:23
σιγα μη κανουν τετοια χαρη, το θεμα ειναι να μη μπλεξεις...

εγω θελω να πιστευω οτι θα κλειδωσω στα ορια της γραμμης μου παλι χωρις αποσυνδεσεις.. διαφορετικα παμε για αλλο ρουτερ που να δεχετε πειραγμα στο snr...


θέλω να πιστεύω ότι εφόσον θα μείνουν μόνο τρία πακέτα, θα είναι ΕΩΣ 2-8-24!
Αλλιώς μετά την αναβάθμιση οι μισοί και βάλε που παίζουν οριακά θα έχουν «βλάβη»!

Και μετά τουλάχιστον για τις 1-2 μέρες που οι περισσότεροι χρήστες θα είναι off να δεις τι ταχύτητες θα πιάσουν κάποιοι :whistle::lol::lol::lol:

princeelf
03-04-09, 12:38
Οι αναβαθμίσεις ΔΕΝ έχουν ξεκινήσει ακόμη. Όταν ξεκινήσουν θα το καταλάβετε.
Πάντος μην περιμένετε να γίνουνε μέσα στον Απρίλιο. 1 Μαίου θα ξεκινήσουμε οι πρώτες μαζικές.....;)

logosof
03-04-09, 12:55
Ας μην είμαστε ανυπόμονοι. Όταν έρθει ο καιρός θα ξεκινήσουν.

baskon
03-04-09, 13:05
Οι γραμμες που εχουν σχετικα σταθερο snr δε θα εχουν προβλημα..Αυτες που το snr Παιζει πολύ θα εχουν τα σημαντικοτερα προβληματα,εφοσον ειναι οριακα τωρα και εφοσον ειναι στις κατηγοριες που θα διπλασιαστουν .Όσο για τις περιοχες που αναφερθηκε οτι δεχονται μεχρι 2 mbps.
Τι παπαλα οι αναβαθμισεις? Αυτοι που εχουν 1 δε θα πανε στα 2?Μακαρι σαυτες τις περιοχες να μπει και καμια καινουρια ταχυτητα με την ευκαιρια της αναβαθμισης παντως :)

hel
04-04-09, 09:25
Οι αναβαθμίσεις ΔΕΝ έχουν ξεκινήσει ακόμη. Όταν ξεκινήσουν θα το καταλάβετε.
Πάντος μην περιμένετε να γίνουνε μέσα στον Απρίλιο. 1 Μαίου θα ξεκινήσουμε οι πρώτες μαζικές.....;)

Απ ότι λέει και η ανακοίνωση , θα ανακοινωθούν και οι νέες τιμές με την έναρξη της αναβάθμισης.
Το θέμα είναι πόσους μήνες θα κάνουν να ολοκληρωθούν όλες οι αναβαθμίσεις.
Γιατί την προηγούμενη φορά που οι 768 έγιναν 1 , πήρε μόνο ... 3 μήνες.

Piparas
04-04-09, 16:43
Άν ήταν 3 μήνες θα ήμασταν χαρούμενοι.. Στην Κεφαλλονιά πήρε εξάμηνο! :rofl:

tester
05-04-09, 21:36
Καλησπέρα σε όλους,
στο Κέντρο: ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (AKAD) που ανήκω δεν έχει γίνει ακόμα καμία αναβάθμιση. (Είμαι με 1Mbps Conn-x αλλά ευτυχώς χωρίς προβλήματα)

pelopas1
05-04-09, 21:58
Καλησπέρα σε όλους,
στο Κέντρο: ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (AKAD) που ανήκω δεν έχει γίνει ακόμα καμία αναβάθμιση. (Είμαι με 1Mbps Conn-x αλλά ευτυχώς χωρίς προβλήματα)

τα προβληματα αποσυνδεσων γινονται κατα 90% απο ταχυτητες 8 mbps

στις ταχυτητες 4 mbps οι πιθανοτητες ειναι ελαχιστες

στην δικη σου περιπτωση, οπως και για συνδεσεις 2 mbps δεν υπαρχουν αποσυνδεσεις...τουλαχιστον για την αττικη..εκτος εαν κανεις αναφερει για αποσυνδεσεις 1 η 2 mbps

epcilon7
08-04-09, 19:22
ΠΑΙΔΙΑ ΕΔΩ ΣΤΗ ΔΡΑΜΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΟΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ
ΕΓΩ ΕΙΧΑ 4ΑΡΑ ΠΟΥ ΛΟΓΙΚΑ ΠΑΕΙ 8ΑΡΑ
ΑΠΟ ΕΚΠΛΗΞΗ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ MODEM ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΥΤΟ
DOWN 17957/UPLOAD 821 Kbps
ΔΗΛΑΔΗ 18MB :whistle:
ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΛΑΘΟΣ :whistle:
ΑΝΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΧΑΡΟΥΜΕ ΛΙΓΟ :)
ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΗ :hmm:
ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΞΙΡΙΖΕΙ ΚΟΝΤΡΑ Ο ΟΤΕ
ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ UPLOAD

Drillgr
08-04-09, 20:00
Εγω οπως και πολλοι αλλοι συγχρονιζουμε οριακοτατα στα 4mbit. Οποτε μηπως ειναι καλυτερα να ζητησουμε απο τωρα μεταφορα στο 1mbit ωστε να ειμαστε καλυμενοι?
Γιατι απαξ και γινουν οι αναβαθμισεις και πλακωσουν ολοι στα τηλεφωνα με προβληματα δε βλεπω να κανουμε δουλεια..

panoc
08-04-09, 20:02
Εγω οπως και πολλοι αλλοι συγχρονιζουμε οριακοτατα στα 4mbit. Οποτε μηπως ειναι καλυτερα να ζητησουμε απο τωρα μεταφορα στο 1mbit ωστε να ειμαστε καλυμενοι?
Γιατι απαξ και γινουν οι αναβαθμισεις και πλακωσουν ολοι στα τηλεφωνα με προβληματα δε βλεπω να κανουμε δουλεια..

το μονο που θας μας σωσει -ισως- ειναι να ειναι ΕΩΣ 8 ισως και να αυξαναν λιγο το snr σε προβληματικες οριακες 4αρες, διαφορετικα, αντι για αναβαθμιση θα κανουμε υποβαθμιση...

Drillgr
08-04-09, 21:55
το μονο που θας μας σωσει -ισως- ειναι να ειναι ΕΩΣ 8 ισως και να αυξαναν λιγο το snr σε προβληματικες οριακες 4αρες, διαφορετικα, αντι για αναβαθμιση θα κανουμε υποβαθμιση...
Πρωτου καταληξω στα 4mbit ειχα παει στα 8. Εκει λογο χαμηλου snr >9 ειχα ανα μισαωρο αποσυνδεσεις. Παρολο που γνωριζα την αιτια του προβληματος, οποιαδηποτε προσπαθεια ενημερωσης των υπευθυνων κατεληγε στο κενο, με λιγα λογια επεμεναν στο να το ψαξουν αυτοι.
Αποτελεσμα να τραβιεμαι για 1μιση μηνα, με μονιμη αιτιολογιση οτι το ελενχουν οι τεχνικοι. Τελικα με πηγαν στα 4 mbit αλλα μου ειχε βγει η πιστη.

Οποτε με βαση την προτερη γνωση, δεν εχω πολλες ελπιδες. Δεν θα κατσει κανεις να το ψαξει η να το διορθωσει τι στιγμη που υπαρχει η ευκολη λυση να σε κατεβασουν ταχυτητα. Μεσοβεζικες λυσεις ο οτε δεν παρεχει δυστυχως..

Με το ikariam τι λεει, ολα καλα? Ο infernal_gr ειμαι!

panoc
08-04-09, 22:01
και εγω στα 4 ειμαι γιατι απλα η γραμμη δε παει παραπανω, attenuation 48 με snr 10-12 αναλογα με την ωρα... αλλα αποσυνδεσεις και τετοια δεν εχω, σταθεροτατη η γραμμη.
(λιγο καλυτερα στατιστικα εαν αντι γι adsl2+ βαλω g.dmt)

το θεμα ειναι να ασχοληθουν, εαν δεν ασχοληθουν την εχουμε κατσει τη βαρκα.

μια χαρα παει το ikariam, αλλα αρχιζω και βαριεμαι αφανταστα, θελω ακομη 4 lvl8 παλατια για την επομενη αλλα μετα δε ξερω τι θα κανω...

Drillgr
08-04-09, 22:18
και εγω στα 4 ειμαι γιατι απλα η γραμμη δε παει παραπανω, attenuation 48 με snr 10-12 αναλογα με την ωρα... αλλα αποσυνδεσεις και τετοια δεν εχω, σταθεροτατη η γραμμη.
(λιγο καλυτερα στατιστικα εαν αντι γι adsl2+ βαλω g.dmt)

το θεμα ειναι να ασχοληθουν, εαν δεν ασχοληθουν την εχουμε κατσει τη βαρκα.

μια χαρα παει το ikariam, αλλα αρχιζω και βαριεμαι αφανταστα, θελω ακομη 4 lvl8 παλατια για την επομενη αλλα μετα δε ξερω τι θα κανω...
Και γω στα 4 ειμαι σταθεροτατος, κατω απο 10 snr δεν εχω πεσει ποτε! Αλλα φαινετε οτι δε θα χαιρομαστε και για πολυ, εκτος και αν αλλαξει τακτικη/πολιτικη ο οτε.

Εχεις ανεβει αρκετα, εγω τωρα παω για 7η πολλη. Απο ενα οριο και μετα χανεται το νοημα της αναπτυξης οποτε λογικο να βαριεσαι..Ριξτο στο εμποριο οπως ο Duncan :p

CM80
09-04-09, 00:42
Κι εγω παιδες που εχω μια ταπεινη συνδεση conn-x 1ΜΒ περιμενω πως και πως αυτη την αναβαθμιση αλλα ελπιζω να μην δημιουργησει προβληματα στην πορεια μεχρι να ολοκληρωθει...ΟΤΕ ειναι αυτος βλεπεις!!!

epcilon7
09-04-09, 17:33
ΠΑΙΔΙΑ ΕΔΩ ΣΤΗ ΔΡΑΜΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΟΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ
ΕΓΩ ΕΙΧΑ 4ΑΡΑ ΠΟΥ ΛΟΓΙΚΑ ΠΑΕΙ 8ΑΡΑ
ΑΠΟ ΕΚΠΛΗΞΗ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ MODEM ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΥΤΟ
DOWN 17957/UPLOAD 821 Kbps
ΔΗΛΑΔΗ 18MB :whistle:
ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΛΑΘΟΣ :whistle:
ΑΝΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΧΑΡΟΥΜΕ ΛΙΓΟ :)
ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΗ :hmm:
ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΞΙΡΙΖΕΙ ΚΟΝΤΡΑ Ο ΟΤΕ
ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ UPLOAD
\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\
ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ
ΤΕΛΙΚΑ ΑΚΥΡΟ Η ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ.ΒΡΗΚΕ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΑ ΜΟΥ ΑΙΤΗΣΗ Η ΗΟΛ ΑΠΟ ΤΟ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΛΕΕΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΤΗ ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΟΥ.:whistle:
ΦΥΣΙΚΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΑΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ 2 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ conex

FuS
09-04-09, 20:15
Epscilon, πάρε στο 134 και ρώτα αν εκκρεμεί φορητότητα από άλλο πάροχο.
Κατά πάσα πιθανότητα, η hol, έχει δεν έχει έγκριση σου μάλλον θα σε κάνει φορητότητα και θα πληρώνεις και ποινές στο conn-x.
(δεν έχει βάβαια το θράσος της forthnet στο ζήτημα αυτό, αλλά έχει..)
Aπλά θα σε συμβούλευα να πάρεις στο 134 και να κάνεις μια τυπικμή ερώτηση αν εκκρεμεί κάτι πριν είναι πολύ αργά.
(αν μπει προαίτηση σε αναμονή μπορεί να σου διακόψει την φορητότητα ΜΟΝΟ ο άλλος πάροχος)

necroblood
09-04-09, 21:26
ξεκινησαν οπως επισης και οι mini dslam (εγκυρη πηγη )

pelopas1
09-04-09, 21:29
ξεκινησαν οπως επισης και οι mini dslam (εγκυρη πηγη )

δεν κάνεις κανα topic για ενημέρωση των περιοχών, αν όχι καθημερινά, αλλά σε ευδομαδιαια βάση?:hmm:

Rebel Scum
10-04-09, 10:51
Στο θέμα των νέων τιμών, μεταφέρω λεγόμενα υπαλλήλου του ΟΤΕ , ότι θα "υποβαθμιστούν" ανάλογα με την αναβάθμιση των ταχυτήτων. Δηλαδή τα 2Μbps θα κοστίζουν όσο κοστίζει τώρα το 1, τα 4 όσο τώρα τα 2, τα 8 όσο τώρα τα 4 και τα 24Mbps όσο τώρα τα 8.

Σορρυ αν έχει ήδη αναφερθεί.

Scorpios77
10-04-09, 15:40
Λέτε να το κάνουν ανάσταση; Θα το γιορτάζουμε και κάθε χρόνο μετά; :p

matelas
10-04-09, 16:19
Θυμάμαι τις παλιές αναβαθμίσεις, μακάρι αυτές να είναι εντάξει και να μην υπάρξουν προβλήματα. Αν θυμάμαι καλά και στις παλιές όλο αναβαθμίσεις έκανε ο ΟΤΕ (λέω για τις ανακοινώσεις που βγάζει συχνά).

Άν αυτό για mini dslams που είπε ο φίλος παραπάνω είναι αλήθεια είναι καλό νέο. :)

bored01
10-04-09, 16:43
Στο θέμα των νέων τιμών, μεταφέρω λεγόμενα υπαλλήλου του ΟΤΕ , ότι θα "υποβαθμιστούν" ανάλογα με την αναβάθμιση των ταχυτήτων. Δηλαδή τα 2Μbps θα κοστίζουν όσο κοστίζει τώρα το 1, τα 4 όσο τώρα τα 2, τα 8 όσο τώρα τα 4 και τα 24Mbps όσο τώρα τα 8.

Σορρυ αν έχει ήδη αναφερθεί.

Δηλαδή θα υπάρξει αναβάθμιση των 8 στα 24? Γιατι το δελτίο τύπου του ΟΤΕ δεν έκανε λόγο για κάτι τέτοιο (όπως επίσης αν δεν κάνω λάθος και για αναβάθμιση από τα 2 στα 4)...

blackwar
10-04-09, 17:06
οχι απλως η τιμη των 24mbps θα γινει 26.5 ευρω οπως η τιμη τωων 8mbit που ειναι τωρα δηλ.

1--> 2mbps
πρωην 1 που θα παει 2 mbps-->16.5ευρω

4-->8mbps
πρωην 4 που θα πανε 8mbps -->22.5ευρω

24mbps απο 29.9ευρω θα παει-->26.5 ευρω(τιμη πρωιν 8αρας

Rebel Scum
10-04-09, 17:19
Δηλαδή θα υπάρξει αναβάθμιση των 8 στα 24? Γιατι το δελτίο τύπου του ΟΤΕ δεν έκανε λόγο για κάτι τέτοιο (όπως επίσης αν δεν κάνω λάθος και για αναβάθμιση από τα 2 στα 4)...

Όπως λέει και ο blackwar η αναβάθμιση ταχυτήτων θα ισχύσει μέχρι τα 8 mbps . Οι νέες τιμές όμως θα ισχύσουν και για τα 24.

Κατά τη γνώμη μου αυτές οι νέες τιμές κάνουν το πακέτο των 8 αρκετά ελκυστικό...όταν είχα βάλει την 24άρα (πραγματικά 12) είχα σκεφτεί ότι για 3,5 ευρώ διαφορά δεν αξίζει να πάω στα 8 αφού μπορώ να έχω κάποια Μbps παραπάνω. Τώρα όμως τα 8 για πελάτες με παρόμοια χαρακτηριστικά γραμμής με τη δική μου αποκτούν μια καλή σχέση τιμής/απόδοσης.

baskon
10-04-09, 17:21
minidslam?Ολο πληροφοριες λεμε και ποτε δε γινεται τιποτα.Οταν οντως καποιος δει Μεγαλη μειωση στο attenuation τα λεμε(Ποιο γρηγορα βλεπω να βλεπουμε ftth).Προς το παρον ας μεινουμε στο θεμα.Και εγω εχω ακουσει Τις τιμες που αναφερθηκαν παραπανω και ειναι και λογικο να πανε εκει ή χαμηλοτερα.Σιγουρα όχι πιο πανω παντως.
Αντε να αρχισουν και οι μαζικες αναβαθμισεις...Μαλλον μετα το πασχα ε?Εκτος αν τις κανουν Κυριακη που πληρωνονται οι υπαλληλοι υπερωριες :rofl:

dhmk
10-04-09, 17:23
Από ότι θυμάμαι δεν υπάρχει επιλογή για 4. Από τα 2 πάει κατευθείαν στα 8. Εγώ που έχω αυτή τη στιγμή 2 φαντάζομαι ότι θα μείνω στα ίδια και απλώς θα πληρώνω λιγότερα.

Rebel Scum
10-04-09, 17:28
Από ότι θυμάμαι δεν υπάρχει επιλογή για 4. Από τα 2 πάει κατευθείαν στα 8. Εγώ που έχω αυτή τη στιγμή 2 φαντάζομαι ότι θα μείνω στα ίδια και απλώς θα πληρώνω λιγότερα.

Περίεργο πάντως το ακούω αυτό...αν το κάνουν είναι σαν να "αδικούν" του συνδρομητές του πακέτου 2Mbps..

blackwar
10-04-09, 17:29
Όπως λέει και ο blackwar η αναβάθμιση ταχυτήτων θα ισχύσει μέχρι τα 8 mbps . Οι νέες τιμές όμως θα ισχύσουν και για τα 24.

Κατά τη γνώμη μου αυτές οι νέες τιμές κάνουν το πακέτο των 8 αρκετά ελκυστικό...όταν είχα βάλει την 24άρα (πραγματικά 12) είχα σκεφτεί ότι για 3,5 ευρώ διαφορά δεν αξίζει να πάω στα 8 αφού μπορώ να έχω κάποια Μbps παραπάνω. Τώρα όμως τα 8 για πελάτες με παρόμοια χαρακτηριστικά γραμμής με τη δική μου αποκτούν μια καλή σχέση τιμής/απόδοσης.

εχεις δικιο ακομα καλυτερα ομως 24mbps upload 1mbps ...8mbps upload 384 kbps και παλι για 3.5 ευρω αν ποιανεις 12mbps download και 10 να ποιανεις νομιζω συμφερει διοτι το download apo private tracker πρεπει να ειναι και upload

logosof
10-04-09, 19:48
οχι απλως η τιμη των 24mbps θα γινει 26.5 ευρω οπως η τιμη τωων 8mbit που ειναι τωρα δηλ.

1--> 2mbps
πρωην 1 που θα παει 2 mbps-->16.5ευρω

4-->8mbps
πρωην 4 που θα πανε 8mbps -->19,5

24mbps απο 29.9ευρω θα παει-->26.5 ευρω(τιμη πρωιν 8αρας

Τα 4 Mbps κοστίζουν σήμερα 22,50 και όχι 19,50.

asm
11-04-09, 00:47
Πάντως το περίεργο είναι πως αν και ανακοινώθηκε επίσημα ο Απρίλιος ως μήνας της αναβάθμισης κανένας δεν έχει ακόμα αναβαθμιστεί. Και αν σκεφτείς πως έφτασε το Πάσχα, αργίες κλπ να δούμε τελικά πότε και αν θα αρχίσουν οι αναβαθμίσεις. :hmm:

Simpleton
11-04-09, 09:19
Ο Απρίλης ανακοινώθηκε ως μήνας έναρξης της αναβάθμισης. Δηλαδή, και στις 30 να ξεκινήσει, θα είναι μέσα στο πρόγραμμα.

f15
11-04-09, 10:46
Πάντως το περίεργο είναι πως αν και ανακοινώθηκε επίσημα ο Απρίλιος ως μήνας της αναβάθμισης κανένας δεν έχει ακόμα αναβαθμιστεί. Και αν σκεφτείς πως έφτασε το Πάσχα, αργίες κλπ να δούμε τελικά πότε και αν θα αρχίσουν οι αναβαθμίσεις. :hmm:

Καλό ΠΑΣΧΑ που λέμε !!!!:whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.