PDA

Επιστροφή στο Forum : CONNX Σαλαμίνα πρόβλημα



Sidhharta
02-04-09, 21:27
Θα ήθελα να ρωτήσω και τους υπόλοιπους χρήστες της OTENET στη Σαλαμίνα αν αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα. Είμαι συνδρομητής της ΟΤΕΝΕΤ εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Πριν από ένα χρόνο έκανα αναβάθμιση της σύνδεσης στα 4 Mbps και ήμουν πολύ ευχαριστημένος μέχρι πριν από δύο μήνες ώσπου εμφανίστηκαν προβλήματα. Πιο συγκεκριμένα, και ορισμένες ώρες της ημέρας (μετά τις 18:30 τις καθημερινές, μετά τις 11:30-12:00 τα Σ/Κ) το ίντερνετ παρουσιάζει διακοπές. Εκεί που κατεβάζω αρχεία με 500 KBps ξαφνικά το downloading σταματά για να ξαναρχίσει μετά από 2-3 λεπτά και ξανά πάλι τα ίδια. Απευθύνθηκα στον ΟΤΕ και στις βλάβες και κατέληξαν ότι η γραμμή μου λόγω απόστασης από το κέντρο δεν μπορεί να υποστηρίξει αυτή την ταχύτητα. Έτσι αναγκάστηκα να πάω στον ΟΤΕ και να ζητήσω υποβάθμιση της ταχύτητας στα 2 Mbps. Παρόλαυτα τα προβλήματα εξακολουθούν να υπάρχουν. Τελικά στο μόνο που μπορώ να καταλήξω είναι ότι υπάρχει υπερφόρτωση του δικτύου τις συγκεκριμένες ώρες. Νομίζω ότι πρέπει να γίνουν κάποιες κινήσεις από τους χρήστες. Θα ήθελα πολύ να διαβάσω τις απόψεις σας.

hel
04-04-09, 09:27
Έχεις δοκιμάσει με άλλο υπολογιστή;
Στοιχεία γραμμής;
Ποιο ρούτερ έχεις;
Το πρόβλημα το έχεις όταν κατεβάζεις από ftp, Rapidhare ή torrents ?

Sidhharta
05-04-09, 21:39
Λοιπόν δεν είμαι και expert στα δίκτυα θα προσπαθήσω να προσφέρω όσο το δυνατό περισσότερες πληροφορίες. Η γραμμή μου είναι ISDN η σύνδεση ήταν CONX στα 4 Mbps τώρα υποβαθμίστηκε στα 2.
To router μου είναι ασύρματο LinkSys WIRELESS-G ADSL HOME GATEWAY MODEL WAG200G ANNEX-B. Το firmware του router έγινε updated τη περασμένη βδομάδα και σε επικοινωνία με τους τεχνικούς του ΟΤΕ μου επιβεβαίωσαν ότι οι ρυθμίσεις της κεραίας είναι σωστές. Από όπου και αν μπήκα (pc laptop, σταθερό pc, macbook) το πρόβλημα παραμένει. Το πρωί όλα είναι μια χαρά και το απόγευμα που θεωρητικά οι χρήστες πληθαίνουν το ίντερνετ παρουσιάζει διακοπές τόσο σε browsing ιστοσελίδων (αργούν να φορτώσουν ή δε φορτώνουν καθόλου) αλλά και σε downloading αρχείων (χρησιμοποιώ rapidshare και παρατηρώ από το jdownloader στιγμές που η ταχύτητα μηδενίζεται και μετά από λίγα λεπτά επανέρχεται).

SiR_DreAm
06-04-09, 10:48
Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ.
Μένω στην περιοχή του Αιαντείου (Αγ.Αθανάσιος)
Μέχρι πριν 20 μέρες είχα forthnet στα 2mb(γραμμή από ΟΤΕ,isp forthnet) και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Πήγα σε conn-x στα 4mb και πολύ συχνά αντιμετωπίζω παρόμοια προβλήματα.
Ξαφνικά χάνει το συγχρονισμό και μετά απο λίγο επανέρχεται.
Κάποιες φορές αυτό μπορεί να γίνει και 20 φορές σε διάστημα 2 ωρών!:evil:
Τα στατιστικά της γραμμής μου είναι
Output Power (Up/Down) [dBm]:11,5 / 19,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]:18,5 / 41,0
SN Margin (Up/Down) [dB]:28,0 / 13,0
και χρησιμοποιώ το speedtouch 536
Πήρα τηλέφωνο στον ΟΤΕ και "υποτίθεται" θα στέλνανε τεχνικό να ελέγξει την γραμμή μου.:whistle:
Φοβάμαι οτι αν με τα 4mb εχω τέτοια προβλήματα, με τα 8 (μετά τις αναβαθμίσεις)θα γίνει πανικός!:sorry:
Τα στατιστικά μου δικαιολογούν τέτοια προβλήματα?

hel
07-04-09, 00:57
Δεν δικαιολογούνται οι αποσυνδέσεις. Το margin σου είναι πολύ καλό.
Δεν έστειλαν τεχνικό τελικά;

SiR_DreAm
07-04-09, 23:33
Ναι αμε!Όσο τον είδες εσύ αλλο τόσο τον είδα και εγω!(ίσως να έλεγξε στην πόρτα μου και να έκανε καμία αλλαγή,δε ξέρω!).
Πάντως τις τελευταίες 4-5 μερες δεν εχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα
Αν και λόγω δουλειών είμαι πιο λίγες ώρες στο pc για να ξέρω τι ακριβώς γίνεται (αν θυμάμαι καλά στα logs του speedtouch δεν έχει καμία αποσύνδεση)

@ ADSLgr.com All rights reserved.