PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί Laptop battery...



giorgosc61
02-01-06, 00:00
Καλησπέρα,

Θέλω να ρωτήσω. Όταν χρησιμοποιείς το laptop τι είναι καλύτερο για τη μπαταρίας του άμα έχει πάντα κοντά πρίζα:
1) Να το έχεις μόνιμα στη πρίζα και τη μπαταρία πάνω
2) Να το έχεις στη πριζα μόνο όταν χρειάζεται φόρτιση και στο ενδιάμεσο να δουλέυεις μόνο με μπαταρία

Ευχαριστώ

chat1978
02-01-06, 00:17
Μια φίλη μου σε service φορητών μου είχε πει να μην το παίζω με μπαταρία και πρίζα.
Συνεπώς εγώ επειδή όπου έχω το φορητό έχει και πρίζα, έχω παρατήσει την μπαταρία αλλά κάθε 15 περίπου τις ρίχνω μια ξεφόρτιση και φόρτιση (το λέει και maual) για μια στο τόσο άδειασμα και γέμισμα!

Αλλά θα ήθελα και εγώ άλλες γνώμες.

nnn
02-01-06, 00:25
Όταν είναι συνέχεια στην πρίζα η μπαταρία ζεσταίνεται και αυτό δεν της κάνει καλό.

Καλό είναι να την φορτίζεις-αποφορτίζεις πλήρως μια φορά στις 15/20 μέρες.

Στο δικό μου πάντως που έχω μόνιμα την μπαταρία επάνω δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα(εκτός της φυσιολογικής φθοράς της μπαταρίας).

alfa156
02-01-06, 10:04
Πόσο αντέχει μια μπαταρία laptop? Όταν κάνεις την φόρτιση - ξεφόρτιση κάθε 15-20, αδειάζεις την μπαταρία μέχρι να κλείσει ο υπολογιστής από μόνος του?

psyxakias
02-01-06, 11:10
2) Να το έχεις στη πριζα μόνο όταν χρειάζεται φόρτιση και στο ενδιάμεσο να δουλέυεις μόνο με μπαταρίαΑυτό είναι το καλύτερο πιστεύω :cool:

SpoonMan
02-01-06, 11:42
Καθε 20 μερες πληρως ξεφορτιση και μετα φορτιση..

Αλλα συνηθως το δουλευω χωρις πριζα .

octap
02-01-06, 12:02
Αυτό είναι το καλύτερο πιστεύω :cool:

Δηλαδή θα πρέπει να είσαι κάθε 2 ώρες από πάνω να βάζεις και να βγάζεις την μπρίζα;

psyxakias
02-01-06, 12:12
Δηλαδή θα πρέπει να είσαι κάθε 2 ώρες από πάνω να βάζεις και να βγάζεις την μπρίζα;Είπα τι είναι καλύτερο για τη μπαταρία, όχι τι απαραίτητα πρέπει να κάνεις. Έτσι κι αλλιώς πάντως από πάνω είσαι όταν δουλεύεις το laptop διότι κατά τη γνώμη μου το laptop πρέπει να το έχεις για περιορισμένη χρήση και όχι για συνεχή (πχ 24/7 downloading).

Νικαετός
02-01-06, 12:20
Ωχ , δηλαδή εγώ που το έχω στην πρίζα από τότε που το αγόρασα (Δεκέμβριος 2003 ) και φολντάρει 24/7 ..., μάλλον έχω δολοφονήσει την μπαταρία :( :(

mrsaccess
02-01-06, 13:05
Εγώ ακολουθώ άλλη τακτική.

Εφόσον η μπαταρία φορτίσει πλήρως το κρατάω στη πρίζα μέχρι και 4-6 ημέρες.
Αν σε αυτό το διάστημα για οποιοδήποτε λόγο η μπαταρία ξεφορτιστεί έστω και 1% την αδειάζω τελείως και την ξαναφορτίζω.

Κάθε 4-6 μέρες το βγάζω από την πρίζα και αποφορτίζω πλήρως την μπαταρία πριν τη ξαναφορτίσω.

Το να μην έχεις την μπαταρία πάνω στο laptop είναι κακό αφού αν δεν δουλεύει η μπαταρία χαλάει.

Τέλος σημαντικό ρόλο παίζει και η μάρκα/τιμή του φορητού. Άλλη μπαταρία περιμένεις να βρεις σε ένα Toshiba και άλλη σε ένα ACER.
Πάντως και η καλύτερη μπαταρία σε 2 χρόνια περίπου είναι καταδικασμένη να χάσει πολύ σε απόδοση. That's life!

Υπομονή μέχρι τα fuel cells!

af9pk
02-01-06, 20:45
Οσα αναφερθηκαν περι μπαταριας ειναι σωστα... Βεβαια προκυπτει το ερωτημα τι αξιζει περισσοτερο: μια μπαταρια (~130 Ευρω) ή η ψυχικη υγεια του χρηστη.

ΥΓ. Για οσους θελουν να εντρυφησουν στα μυστικα των μπαταριων υπαρχει και το http://www.batteryuniversity.com

chica_loca
02-01-06, 22:53
Εγώ προσωπικά ένα laptop που έχω , το κραταω συνεχεία στην πρίζα και αποφορτίζω την μπαταρία αναλόγως(τουλάχιστον μια φορά την βδομάδα) . Μια φίλη μου έχει ένα Sony Vaio,της έχει πει ο τεχνικός ότι καλυτέρα να βγάζεις την μπαταρία από το laptop όταν είναι συνδεδεμένος με την πρίζα .τεχνικός είναι αυτός, κάτι παραπάνω θα ξέρει...

Tem
02-01-06, 23:09
το σίγουρο πάντως είναι ότι και να βγάλεις τελείως την μπαταρία αυτή δεν πρόκειται να κρατήσει παραπάνω από την προβλεπόμενη διάρκεια

kvas
02-01-06, 23:09
Εγώ προσωπικά ένα laptop που έχω , το κραταω συνεχεία στην πρίζα και αποφορτίζω την μπαταρία αναλόγως(τουλάχιστον μια φορά την βδομάδα) . Μια φίλη μου έχει ένα Sony Vaio,της έχει πει ο τεχνικός ότι καλυτέρα να βγάζεις την μπαταρία από το laptop όταν είναι συνδεδεμένος με την πρίζα .τεχνικός είναι αυτός, κάτι παραπάνω θα ξέρει...


Ουπς, άμα είναι έτσι να το κάνω κι εγώ γιατί στο Vaio που εχω δεν βγάζω καθόλου τη μπαταρία και συνήθως το έχω στο ρεύμα. Τεχνικός της Sony ήταν αυτός;

teacake
03-01-06, 03:46
Παιδιά, αν η μπαταρία είναι Lithium - Ion τότε δεν έχει σχεδόν καθόλου σημασία η πλήρης φόρτιση, αποφόρτισή της, η αρχική υπερφόρτιση κλπ. Το να έχεις laptop με μπαταρία σου δίνει τα πλεονεκτήματα ενός UPS, που είναι πολύ πιο χρήσιμο από το να επεκτείνεις (ενδεχομένως) τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας βγάζοντας τη, ή φορτίζοντας - ξεφορτίζοντας τη, ή τραγουδώντας τον ύμνο των Γκρογκ όταν έχει πανσέληνο . Στο τέλος αυτό καταντάει ψυχαναγκασμός. Πολλά από αυτά που έχετε ακούσει ισχύουν για τις μπαταρίες νικελίου καδμίου, που τη κάνουνε σιγά σιγά από την αγορά.

KLG
03-01-06, 04:02
και γω αυτο πιστευω...
και αυτο κανω κιολας. Συνεχεια την μπαταρια πανω, ποτε αποφορτιση, και εχει ο θεος...

chica_loca
03-01-06, 18:15
Ουπς, άμα είναι έτσι να το κάνω κι εγώ γιατί στο Vaio που εχω δεν βγάζω καθόλου τη μπαταρία και συνήθως το έχω στο ρεύμα. Τεχνικός της Sony ήταν αυτός;

Ναι τεχνικός της sony.Ότι και να κανείς πάντως , δεν πιστεύω να αλλάξει κάτι, έχουν καθορισμένη διάρκεια ζωης και άντε (με λίγη προσοχή) να έχεις μια μικρή τυπική απόκλιση από τον χρονο που θα πρέπει να πάρεις καινούργια μπαταρία.(πάνω κάτω ότι έχουν πει και οι υπόλοιποι).

macgiorgosgr
03-01-06, 18:33
Ναι τεχνικός της sony.

Κι επειδή είναι τεχνικός, σημαίνει ότι ξέρει κάτι παραπάνω; Άσε έχουμε φάει στη μάπα "τεχνικούς"...

My 2 cents:
Όποτε μπορείτε να δουλέψτε με ρεύμα, κάντε το. Μην κάνετε πλήρη αποφόρτιση, οι Li-Ion μπαταρίες δεν υποφέρουν από "memory effect". Μείωση στη ζωή της μπαταρίας επιφέρουν η ζέστη, όπως αναφέρθηκε, και ...η χρήση της. Όσο περισσότερους κύκλους* έχει κάνει η μπαταρία, τόσο λιγότερο διαρκεί.

*Κύκλος είναι μια πλήρη αποφόρτιση-φόρτιση ως σύνολο. Π.χ. αν την πρώτη μέρα αποφορτιστεί μέχρι το 40% της χωρητικότητάς της, φορτιστεί ξανά πλήρως, και τη δεύτερη μέρα αποφορτιστεί μέχρι το 10% και ξαναφορτιστεί, τότε έχει κάνει 1.5 κύκλο.

mrsaccess
04-01-06, 18:57
Οι Li-Ion υποφέρουν από memory effects, απλά σε μειωμένο βαθμό σε σχέση με τις Ni-Cad και τα σχετικά.
Είναι κανόνας πως όσο περισσότερο προσέχεις τη μπαταρία, τόσο περισσότερο θα σε προσέξει και αυτή.

Ειδικά πλέον που πολλοί παίρνουν ένα laptop και το έχουν στη πρίζα 5 μήνες και μια ωραία μέρα το βγάζουν και ανακαλύπτουν ότι η μπαταρία δεν κρατάει ούτε μισή ώρα...

Όπως είπα πρώτη σημασία έχει η εταιρεία παραγωγής της μπαταρίας. Φυσικά όταν παίρνετε φορητό σας λένε μόνο «κρατάει x ώρες». Για ρωτήστε πόσες ώρες θα κρατάει σε ένα χρόνο... ;)

Όσοι έχουν πάρει μαϊμουδίσια μπαταρία li-ion για το κινητό τους σίγουρα καταλαβαίνουν τι εννοώ. Επίσης όσοι είδαν την original li-ion του κινητού τους να χάνει τη χωρητικότητά της σε χρόνο dt επειδή δεν την πρόσεχαν γιατί δήθεν δεν είχε memory effects...

NiKapa
04-01-06, 23:32
Μια φορα στις 10-15 μερες αποφορτιση-φορτιση και το υπολοιπο διαστημα στο ρευμα χωρις την μπαταρια πανω,νομιζω οτι ειναι το συμπερασμα..

@ ADSLgr.com All rights reserved.