PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιοτικό Tower και PSU !?



Σελίδες : 1 [2]

sdikr
15-01-06, 17:52
Δεν κατάλαβα;

Είναι μια φιλική παρατήρηση, τώρα αν εσύ θέλεις να το πάς αλλού ....

Παρακαλώ να χαλαρώσετε λιγο

Patentman
15-01-06, 17:57
Επισυναπτω το μηνυμα που σου εστειλα sdikr


Ωχ να`τη η διπλοπαρεξηγηση...
απλα δεν ειχε προλαβει να εμφανιστει το μηνυμα σου οταν ανοιξα να γραψω, αργησα πληκτρολογοντας και βρεθηκες απο πανω!
Εννοω επειδη ειναι επιτιμο μελος δεν θα πρεπει να την βλεπει γιατι εχω δει μοντερεατορ να φευγουν .Εκει πηγαινε.

XTCgr
15-01-06, 19:43
patentman μην τρολάρεις...και άλλοι έχουν ασχοληθεί με overclocking αλλά δεν το διατυμπανίζουν και δεν καταστρέφουν threads/βγαίνουν off topic.Yπάρχουν και τα πμ
.....back to square one

Aramil
15-01-06, 21:28
Patentman όταν μου βγάζεις μια νουζίνα κουτιά(για τα οποία έχω ακούσει πολύ καλα λόγια) τενεκέδες τότε προφανώς κάτι συμβαίνει...Θες να το παίξεις Master,θες αντιδραστικός,θες troll δεν ξέρω....Τουλάχιστον να σαι λίγο πιο ευγενικός σε αυτά που λες και κάπως πιο διαλλακτικός στις απόψεις σου....

Patentman
15-01-06, 22:24
Ενταξει δεν εχετε αδικο μερικοι και ειδικα αυτοι που εθεσαν τις προτασεις (αλλα ηταν και οι μονοι που δεν ακουστηκαν). Ναι το παρακανα και το ομολογησα αμεσως απο μονος μου αν προσεξεις απο το πρωτο μηνυμα που ελεγα οτι ειμαι καυστικος.
Δεν θα ειμουν (οπως δεν ειμουνι στο αλλο το τελευταιο κουτι που σχολιασα) αν αυτα τα προϊοντα δεν απευθυνοντουσαν σε "ειδικους" πελατες με "ειδικο" πορτοφολι (ασχετα αν δεν πανε πακετο αυτα τα δυο).

Τι θα περιμενα απο ενα κουτι που κανει πανω απο 100 ευρω σκετο (χωρις PSU) και φτανει μεχρι και 850Ε (Ζαλμαν) ?

Το αντιλαμβανεσε το νουμερο? 850Ε για ενα κουτι που πρακτικη ουσια δεν εχει, απλα διαφερει και ειναι gadget.

Να μην ειναι απλη λαμαρινα (ειτε σιδερο ειτε αλουμινιο) να ειναι "κουτι".Στο κατω κατω αν αναλογιστεις τι κοστος κατασκευης και μελετης εχει θα γελας (απευθονομενοςι σε πρωτο προσωπο-μην το παρεις προσωπικα)
Αν βαζεις την ομορφια πανω απο ολα τοτε να το πουλουσαν στα καταστηματα επιπλου και χωρις διακρισεις.

ΥΣ. Ναι ειναι ομορφα το παραδεχομαι

Τι δεν εχω δει ? Ενα κουτι που να εχει Ducted cover ολη την μητρικη οπως οι καλοι σερβερς. Φτιαχτο (μακαρι εσυ) και μετα ας ειναι να κανει παραπανω απο τα αλλα.Οι τσιγκοι να πανε στα σκουπιδια.Να εχει και δυο τροφοδοτικα για τρελα Overclocking και οχι μονο.Να εχει πραγματικη ηχομονωση, χερουλι μεταφορας και να ανοιγει απο ολες τις πλευρες ετσι απλα.Ιονισμο που να φιλτραρει την σκονη κα. Τα λαμπακια δεν τα θεωρω προοδο.

Εφοσον δεν τα εχουν δεν δικαιολογουν το παραπανω της τιμης και γι`αυτο δεν πρεπει να συγκαταλεγονται ως "ειδικα" μαλιστα την στιγμη που κατα την ταπεινη μου γνωμη εχουν λαθος σχεδιαση.

Ανταλακτικα υπαρχουν? Πες οτι χαλασε ο πατος τι γινεται? Πανε 300Ε?

Ετσι και γω εγινα πυρ και μανια απο αυτα που εβλεπα και δεν αντεχα.

Δεν ειπα οτι ειμαι αλανθαστος αλλα θελω επιχηρηματα οχι ομως του τυπου τα εχουν στα καλυτερα forum ως σπουδαια και αρα και μεις το ιδιο. Πειτε μου ας πουμε οτι τις γριλιες απο κατω και τα ροδακια δεν τα εχει για παραλληλη χρηση σαν ηλεκτρικη σκουπα. Η μαλλον πειτε μου οτι γι`αυτο τα εχει εκει, ειναι μελετημενο να κανει και αυτο.

Επιχειρηματα και ειμαι μεσα.
Ειδες εγω μεχρι και σχεδιο εκανα (οσο μπορουσα).Δεν δικαιολογησα κανεναν ουτε την επιλογη μου και αναφερα οτι και ο ιδιος ο κατασκευαστης δεν το εχει σωστα αναρτημενο στην ιστοσελιδα του.
Ολη η ιστορια ειναι να αντιδρασουν μερικοι μπας και εξελιχτει κατι.

nickolas2005
15-01-06, 22:45
Τι θα περιμενα απο ενα κουτι που κανει πανω απο 100 ευρω σκετο (χωρις PSU) και φτανει μεχρι και 850Ε (Ζαλμαν) ?

Το αντιλαμβανεσε το νουμερο? 850Ε για ενα κουτι που πρακτικη ουσια δεν εχει, απλα διαφερει και ειναι gadget.
Το συγκεκριμένο κουτί που λες δεν απευθείνεται σε απλούς χρήστες αλλα σε αυτούς που δουλεόυν σε studio ηχογράφισης κτλ που θέλουν απόλυτη ησυχία πράγμα που το κάνει πολύ καλά. Δεν ακούς τίποτα και το πληρώνεις αυτό! Το αν αξίζουν τα λεφτά είναι στην κρίση του καθενός.;)



Τι δεν εχω δει ? Ενα κουτι που να εχει Ducted cover ολη την μητρικη οπως οι καλοι σερβερς. Φτιαχτο (μακαρι εσυ) και μετα ας ειναι να κανει παραπανω απο τα αλλα.Οι τσιγκοι να πανε στα σκουπιδια.Να εχει και δυο τροφοδοτικα για τρελα Overclocking και οχι μονο.Να εχει πραγματικη ηχομονωση, χερουλι μεταφορας και να ανοιγει απο ολες τις πλευρες ετσι απλα.Ιονισμο που να φιλτραρει την σκονη κα.
Αν υπήρχαν τέτοια κουτιά όχι με 850 αλλα ούτε με 1850 ευρώ δεν θα τα έπερνες! Τέτοιο κουτί δεν θα πουλιώταν για αυτό άλλωστε και δεν βγαίνει.



Ανταλακτικα υπαρχουν? Πες οτι χαλασε ο πατος τι γινεται? Πανε 300Ε?
Ανταλακτικά σε κουτί? Πως το εννοείς να χαλάσει ο πάτος?:p


Πειτε μου ας πουμε οτι τις γριλιες απο κατω και τα ροδακια δεν τα εχει για παραλληλη χρηση σαν ηλεκτρικη σκουπα. Η μαλλον πειτε μου οτι γι`αυτο τα εχει εκει, ειναι μελετημενο να κανει και αυτο.

Πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν ηλεκτρική σκούπα αφού δεν υπάρχει κάποιος ανεμιστήρας εκεί η κάτι που να τραβάει αέρα προς τα μέσα.;)

Φίλε δεν έχω τίποτα μαζί σου αλλα όταν βλέπεις ότι τα λεγόμενά σου βρίσκουν τους περισσότερους αντίθετους μάλλο κάτι παίζει..;)

Φιλικά

Aramil
15-01-06, 22:49
Κοίτα είμαι 100% υπέρ της άποψης ότι τα λαμπάκια δεν κάνουν το καλό κουτί,όλοι όσοι ξέρουν έστω και τα στοιχειώδη το γνωρίζουν.Επίσης δεν πιστεύω ότι τιμή=απόδοση σε καμία περίπτωση...

Αλλά μην καίμε τα χλωρά μαζί με τα ξερά...

Αυτό που σου λέμε είναι : άκου και μια άλλη άποψη δεν βλάπτει.

Στο κάτω κάτω βρίζεις βρίζεις πες μας εσύ ένα καλό κουτί ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕ γιατι το λες και άσε τους άλλους να κρίνουν.

Η στείρα αντίδραση δεν θυμάμαι να έφερε ποτέ πρόοδο...

nickolas2005
15-01-06, 22:55
Στο κάτω κάτω βρίζεις βρίζεις πες μας εσύ ένα καλό κουτί ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕ γιατι το λες και άσε τους άλλους να κρίνουν.


Είπε για το chieftec;)

Patentman
15-01-06, 23:00
1) Τοτε αντι για Ζαλμαν Mobile AMD/Mobile Pentium M/Transmeta Crusoe και μονο ψυκτρα χωρις ανεμιστηρα.Καρτα γραφικων το στουντιο φανταζομαι δεν θελει μια SLI 7800!

2)Το πλαστικο καλυμα κοστιζει πιο λιγο απο τα νεον που κυκλοφορυν στην αγορα.Πραγματικα!

Η τρυπα για το δευτερο δεν κοστιζει τιποτα αν εχεις καλο δραπανο. Εναλακτικα θα μπορουσανε οι κατασκευαστες τροφοδοτικων να φτιαξουν διπλο εν σειρα μοντελο και πτυσομενο αμα θελεις να αλλαξεις το ενα επειδη καηκε. Λυσεις υπαρχουν.

Ιονισμος...χμ...φτηνια

Το χερουλι..λες να κοστιζει?

3) Λεω ας πουμε οτι το μεταφερεις και επειδη δεν εχει χερουλι την πατησες. Δεν θα επρεπε? Αν πιστευεις πως σε τετοια νουμερα τιμων δεν θα επρεπε δεν θα επιμεινω σε αυτο

4) Εχει και παραεχει ανεμιστηρα. Ειναι αυτος του τροφοδοτικου. Το οτι δεν το δειχνει η εικονα δεν σημαινει οτι δεν εχει. Θελει και λιγη φαντασια ;)

5) Λεγοντας οι περισσοτεροι μαλλον θα βασιζεσαι εσφαλμενα μονο σε αυτους που εχουν γραψει.Τοτε πες 100% και μετα ρωτα ποσο γινεται αμα βαλεις τουε απεξω.

Φιλικα παντα δεν εχω τιποτα με κανεναν.

nickolas2005
15-01-06, 23:08
1) Τοτε αντι για Ζαλμαν Mobile AMD/Mobile Pentium M/Transmeta Crusoe και μονο ψυκτρα χωρις ανεμιστηρα.Καρτα γραφικων το στουντιο φανταζομαι δεν θελει μια SLI 7800!

2)Το πλαστικο καλυμα κοστιζει πιο λιγο απο τα νεον που κυκλοφορυν στην αγορα.Πραγματικα!

Η τρυπα για το δευτερο δεν κοστιζει τιποτα αν εχεις καλο δραπανο. Εναλακτικα θα μπορουσανε οι κατασκευαστες τροφοδοτικων να φτιαξουν διπλο εν σειρα μοντελο και πτυσομενο αμα θελεις να αλλαξεις το ενα επειδη καηκε. Λυσεις υπαρχουν.

Ιονισμος...χμ...φτηνια

Το χερουλι..λες να κοστιζει?

3) Λεω ας πουμε οτι το μεταφερεις και επειδη δεν εχει χερουλι την πατησες. Δεν θα επρεπε? Αν πιστευεις πως σε τετοια νουμερα τιμων δεν θα επρεπε δεν θα επιμεινω σε αυτο

4) Εχει και παραεχει ανεμιστηρα. Ειναι αυτος του τροφοδοτικου. Το οτι δεν το δειχνει η εικονα δεν σημαινει οτι δεν εχει. Θελει και λιγη φαντασια ;)

5) Λεγοντας οι περισσοτεροι μαλλον θα βασιζεσαι εσφαλμενα μονο σε αυτους που εχουν γραψει.Τοτε πες 100% και μετα ρωτα ποσο γινεται αμα βαλεις τουε απεξω.

Φιλικα παντα δεν εχω τιποτα με κανεναν.

1) Δεν νομίζω να πάει να βάλει κανείς 7800 σε αυτο το κουτί... :)

2,3) Σε ξαναρωτάω, αφού είναι τόσο όλο απλά και φτηνά γιατί δεν βγάζουν ένα τέτοιο κουτί?

4) Εχω λιαν λι και συγκεκριμένα το v2000 το οποίο είναι η πιο μεγάλη "έκδοση" του v1000. Μπορώ να σου ότι δεν έχω πρόβλημα σκόνης. Μπορεί βέβαια να είναι το σπίτι πολύ καθαρό:D. Το τροφοδοτικό όμως δεν τραβάει απο κάτω αέρα αλλα απο πάνω ή απο πίσω αν έχει 8άρη ανεμιστήρα.

5):D:D:D

mrsaccess
15-01-06, 23:16
LOL!
Υπάρχει ducted κουτί. Μόνο που λέγεται Rack Cabin...

Τα καλά κουτιά αξίζουν. Μερικά features που έχει πχ το thermaltake μου:
Είναι τεράστιο! Δουλεύω άνετα.
Έχει σωστά μέταλλα. Ξέρεις πόσες φορές έχω κοπεί με τα φτηνά κουτιά της σειράς;
Έχει σωστά μέταλλα. Αν βάλω δύναμη να κλείσω την ψύκτρα του επεξεργαστή ενώ η μητρική είναι βιδωμένη πάνω δεν λυγίζει.
Βίδες χρειάστηκα μόνο για τη μητρική. Ούτε για τις pci και πολύ περισσότερο για τους σκληρούς και τα optical drives. Αναγκαστικά αυτά μπαινοβγαίνουν συχνά. Σιγά μην είμαι με ένα κατσαβίδι στο χέρι.
Έξι θέσεις για σκληρούς που κοιτάνε στο πλάι. Έτσι οι σκληροί μπαινοβγαίνουν εύκολα χωρίς να βρίσκουν πάνω σε καλώδια και μητρική.
Ανεμιστήρες που χτυπάνε πάνω στους σκληρούς. Κρύος σκληρός = ζωντανός σκληρός!
Φίλτρα σε όλους τους ανεμιστήρες εισόδου. Βγαίνουν με ένα κλικ και πλένονται!
Κλειδώνει και το πλαϊνό κάλυμμα και το μπροστινό καπάκι (των drives). Δεν με γλυτώνει από κλέφτες αλλά από φίλους...
Εργονομία! Βγάζει usb, firewire, ακουστικά, μικρόφωνο στο πάνω μέρος του! Δεν φαντάζεσαι πόσο βολεύει. Συνήθως τα κουτιά τα έχουμε στο πάτωμα, και όμως οι υπόλοιποι κατασκευαστές βάζουν αυτές τις θύρες κάτω-κάτω!
Οπτική ικανοποίηση. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάτι που βλέπεις όλη μέρα πρέπει να είναι άσχημο ή γιατί πρέπει να είναι αυστηρά: άπρο/μπεζ/μαύρο/γκρι!
Hardware μέτρηση της θερμοκρασίας του επεξεργαστή. Συχνά πιο αξιόπιστη από την μητρική.
Ρύθμιση των στροφών όλων των ανεμιστήρων. Έτσι το χειμώνα τουλάχιστον έχω παραπάνω ησυχία.

Patentman
15-01-06, 23:23
2,3) Σε ξαναρωτάω, αφού είναι τόσο όλο απλά και φτηνά γιατί δεν βγάζουν ένα τέτοιο κουτί?

4) ..... Μπορώ να σου ότι δεν έχω πρόβλημα σκόνης. Μπορεί βέβαια να είναι το σπίτι πολύ καθαρό:D. Το τροφοδοτικό όμως δεν τραβάει απο κάτω αέρα αλλα απο πάνω ή απο πίσω αν έχει 8άρη ανεμιστήρα.
2.,3) Το ξερεις και εσυ. Πολλοι λογοι. Πρωτα απο ολα δεν θα πουλουσαν οι μεγαλοι σερβερ αλλα θα πηγαινες στην γειτονια και θα εφτιαχνες σερβερς με 500Ε που λεει ο λογος.
Υστερα αν ηταν ετσι πλεον δεν θα ειχαν τιποτα αλλο να υποδειξουν ως νεο και αρα valuable to buy.
Και αλλα πολλα (αντε τωρα η ταϊβανεζοι να βασανιζονται με πατρον γι καθε καρτα που θα βγει)
Παλια υπηρχαν κουτια σε αφθονια με χερουλι,κοπηκε λογω "προσθετου" εξοδου που ο αγοραστης δεν θα το παρει χαμπαρι.

4) Μου αρκει οτι εσενα δεν σου δημιουργει στην ουσια προβλημα, οχι ομως το οτι ειμαι λαθος.

Τελος θα ανακεφαλαιωσω: αλλο οτι ποτε δεν ισχυει το "τιμή=απόδοση" και αλλο οτι "αναλογως της τιμης πρεπει να κρινονται" (αυστηρα ή οχι).

Και επειδη ημουν πολυ κακος στην κριτικη μου ουτε με γεια δεν σας ειπα και εκανα κατι χοντρο προς εσας τους κατοχους, υποβαθμισα την χαρα της απολαυσης σας εστω και αν δεν με ακουτε! Ναι εκει φταιω.

Δεν το παιζω μαστερ εκει που δεν εχω ιδεα...απλα με βοηθαει στο συγκεκριμενο η εμπειρια μου και οτι ειμαι μηχανικος. Δεν μπορω αλλο κουραστηκα, σορρυ.

Patentman
15-01-06, 23:29
Μπραβο mrsaccess :thumbsup1

Αφωνος! ωραια περιγραφη-επεξηγηση ουτε φωτο δεν θελει.μετραει και ετσι

(ψιθυριστα) μηπως οτι σχεδον τα πιο πολλα και βασικα τα εχει και το τσιφτακι? (ησυχια)

Ολο τυπο. κανω :(

n!ckk
15-01-06, 23:41
Και εγώ προβληματίζομαι πολύ για το tower... Και παρά το ότι ανέβαλα το στήσιμο νέου συστήματος για ακόμα μία φορά (LOL :p ) ένα ποιοτικό και αθόρυβο κουτί με ενδιαφέρει ιδιαιτέρως.

Έχω βλέπετε "καεί" από την επιλογή του προηγούμενου κουτιού, που βουίζει σαν boeing 787 και βάλε (και βρίσκεται και στο υπνοδωμάτιο, το άτιμο!).

Για τροφοδοτικό δεν προβληματίζομαι - μάλλον θα ξαναγοράσω Tagan, απλά θα πάρω κάποιο ισχυρότερο από αυτό που έχω (και σίγουρα κάποιο με dual fan).

Το κουτί όμως είναι πρόβλημα, διότι δεν βρίσκω κάποιο που να μου αρέσει αισθητικά (αμάν με όλα αυτά τα λαμπάκια και τα παράθυρα που έχουν τα καινούρια, case θέλω, όχι τσίρκο). Θέλω το design να είναι προσεγμένο, αλλά μου αρέσουν τα *πολύ* λιτά και λειτουργικά αντικείμενα.

Και φυσικά το θέλω πολύ αθόρυβο, κατά προτίμηση με δύο αργούς 12άριδες ανεμιστήρες και όχι με 5-6 μικρότερους. Φίλτρο αέρα θεωρείται must (το παρόν κουτί μου δεν έχει, οπότε ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει η έλλειψή του!).

Τέλος, δε μου πολυ-αρέσουν τα κουτιά με πορτάκι μπροστά από τα οπτικά drives, για λόγους ευχρηστίας.

[...]

Ένα κουτί που μου τράβηξε την προσοχή αλλά δεν το έχω δει από κοντά είναι αυτό (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805304). Δεν είναι κανένα αριστούργημα, αλλά με το extra φάρδος και τους 2 μεγάλους ανεμιστήρες θα αερίζεται καλά... Επίσης έχω διαβάσει 2-3 θετικά reviews (χωρίς αυτό να σημαίνει πολλά).
Κοιτάξτε εδώ (http://www.xtremecomputing.co.uk/review.php?id=69) και εδώ (http://www.hexus.net/content/item.php?item=907&redirect=yes).

Το έχει κανείς? Θα ήθελα γνώμες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Συγγνώμη για το B.U.M.P.ing αλλά το thread παρεκτράπηκε από ό,τι είδα στις προηγούμενες σελίδες (είμαι σίγουρος ότι δεν έγινε κακοπροαίρετα από καμία πλευρά).

BTW, συμφωνώ με την άποψη του Patentman ότι τα κουτιά που κυκλοφορούν δεν είναι προσεγμένα εκεί που πρέπει (ηπιότερες εκφράσεις όμως δε θα έβλαπταν :-k ).

Μια που τώρα επιστρέψαμε στο θέμα μας, θα μπορούσα να έχω μία γνώμη?
Το έχει κανείς το κουτάκι? :roll:

mrsaccess
15-01-06, 23:52
Μπραβο mrsaccess :thumbsup1

Αφωνος! ωραια περιγραφη-επεξηγηση ουτε φωτο δεν θελει.μετραει και ετσι

(ψιθυριστα) μηπως οτι σχεδον τα πιο πολλα και βασικα τα εχει και το τσιφτακι? (ησυχια)

Ολο τυπο. κανω :(
LOL! Thanx!
Μηχανικός και εγώ (σχεδόν, θέλω λίγο ακόμα για το πτυχίο).

Δεν ξέρω ποια άλλα κουτιά έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά. Ίσως τα υπόλοιπα να έχουν και περισσότερα, πράγματι! Απλά δεν μου έχει χρειαστεί να ψάξω για καινούργιο κουτί.
Σίγουρα μάλιστα είναι πιο φτηνά πλέον τα κουτιά. Το δικό μου το πήρα 180€ πριν 3 χρόνια αλλά δεν το μετάνιωσα.

Μάλιστα το ότι βγάζει στο πάνω μέρος του τις διάφορες εξόδους είναι κάτι που έχουν επαινέσει όλοι όσοι το έχουν δει εντελώς αυθόρμητα (τα υπόλοιπα θέλουν ψάξιμο).

@ ADSLgr.com All rights reserved.