PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιοτικό Tower και PSU !?



Σελίδες : [1] 2

nikgr
02-01-06, 01:35
Σκέφτομαι να φτιάξω ένα νέο συστηματάκι και προβληματίζομαι κατ' αρχήν ως προς το tower και τροφοδοτικό.

Είδα ενα πολύ καλό νέο κουτάκι απ' την μεγάλη κυρία Antec και πιστεύω ότι χτyπάει στα ίσια ανάλογα της Lian-Li.
Άλλωστε η πρωτοποριακή δομή του θυμίζει Lian-li

To βρήκα μόνο στο pixmania
http://www.pixmania.com/gr/gr/166229...nce-one-p.html (http://www.pixmania.com/gr/gr/166229/art/antec/pc-case-performance-one-p.html)
Σκέφτομαι να το "χτυπήσω" σε συνδυασμό με ένα τροφοδοτικό Enermax Liberty 500αρι απ' το pixmania, γιατί και τα νέα Enermax δεν τα φέρνει το e-shop παρα τα συνεχή τηλεφωνήματά μου... Μόνο στο HAC τα βρήκα αλλα δυστυχώς εδώ πρέπει να σου τον πιάσουν για τα καλά... ( στο HAC πουλάνε το 500αρι liberty 130 ολόκληρα euro!)
Συγκρίνετε τιμές...
http://www.pixmania.com/gr/gr/173457...0awt-500w.html (http://www.pixmania.com/gr/gr/173457/art/enermax/pc-liberty-elt500awt-500w.html)
http://www.hacshop.gr/hac/servlet/g...duct&item=27321 (http://www.hacshop.gr/hac/servlet/g...duct&item=27321)


Απολαύστε το p180 και σε ένα flashάκι
http://www.antec.com/demo/p180_flash_demo.html (http://www.antec.com/demo/p180_flash_demo.html)

Παρτε και ένα review για το P180
http://www.silentpcreview.com/article249-page1.html (http://www.silentpcreview.com/article249-page1.html)

Ακούω αντίλογο για ποιοτικό ΑΘΟΡΥΒΟ tower και PSU χωρίς να δώσουμε και καμια περιουσία! :p

Aramil
02-01-06, 01:54
Ωραίο κουτί..Πολύ ωραίο....Θα το λάβω υπ όψιν μου μιας και ψάχνω και γω αυτή την εποχή...Είχα καταλήξει στο Stacker αλλά αυτό είναι ακόμη πιο ωραίο!

nikgr
02-01-06, 02:01
Δε νομίζω ότι συγκρίνεται το stacker σε τεχνογνωσία με το συγκεκριμένο Antec...
Πρόσεξες τη δομή του με το τροφοδοτικό στον πατο, τα 3 φύλλα επένδυσης στην κάσα για καλύτερη ηχομόνωση κλπ-κλπ?
Νομίζω μόνο με Lian-Li μπορεί να συγκριθεί αλλα εκεί τα λεφτά ξεφεύγουν πολύ...

Αν μπορείς να μου δικαιολογήσεις πού υπερτερεί το stacker να το δεχτώ.

nickolas2005
02-01-06, 02:09
Το στάκερ υπερτερεί μόνο σε χώρους. Αν θες να βάλεις υδρόψυξη τότε στάκερ αλλιώς καλά είσαι. Το κουτί είναι πολύ καλό αν και με χαλάει λίγο το χρώμα (προτιμώ το μαύρο). Να ξες ότι είναι Mid και όχι Full Tower. Ηταν μέσα στις επιλογές μου όταν διάλεγα κουτί αλλα τελικά με κέρδισαν τα Lian Li.!:D Αλήθεια γιατί δεν πέρνεις το λιαν λι v1000? Άλλης κλάσης κουτί...

---------------------------------------

Για το τροφοδοτικό να ξες ότι κατα τη γνώμη μου αλλα και σύμφωνα με πολλά review είναι απο τα καλύτερα της κατηγορίας του. Η enermax άλλωστε είναι απο τις καλύτερες εταιρείες στο χώρο των τροφοδοτικών και νομίζω ότι ήταν η πρώτη που έβαλε 12άρη ανεμιστήρα σε τροφοδοτικό. Να ξες όμως ότι αν σε ενδιαφέρει η ησυχία υπάρχει και το seasonic S12 το οποίο είναι απο τα καλύτερα τροφοδοτικά που υπάρχουν χωρίς αποσπώμενα καλώδια όμως.

Μέσα στην εβδομάδα θα έχω το Liberty...;);)

nikgr
02-01-06, 02:23
nickolas2005 lianli βλέπω να έχει μόνο το ΗΑC και από 200 euro και πάνω...
Δεν θέλω να δώσω τόσα πολλά. Ακόμα και τα 132 για το Antec τα θεωρώ μεγάλο ποσό, όσο καλό και να 'ναι.

Το τροφοδοτικό Seasonic που λες δεν το βρήκα στο skroutz σε κανένα μαγαζί.
Να υπάρχει κάπου Ελλάδα...

Περιμένω τη γνώμη σου για το Liberty μόλις το έχεις!

nickolas2005
02-01-06, 02:26
Το seasonic δεν το ακούς στην Ελλάδα γιατί το φέρνει μόνο η checkmate.gr και είναι γνωστό ότι δεν έχει και τις καλύτερες τιμές. Τα 500W έχουν 119 χωρίς τα μεταφορικά Στο εξωτερικό είναι πολύ φτηνότερα.:thumbdown

Aramil
02-01-06, 02:48
Eντάξει δεν το λες ούτε καθαρόαιμο Midi Τοwer.Οι διαστάσεις του δεν είναι και μικρές.Ο nikgr εχει δίκιο,το Lian Li είναι πάρα πολύ καλο αλλά είναι ακριβό!Ούτε εγώ δίνω τόσα λεφτά!Αυτή είναι μια πολύ καλή επιλογή σε πάρα πολύ καλή τιμή.Και επειδή ακριβώς δεν σκοπεύω να βάλω υδρόψυξη (μιας και το o/c που κάνω δεν έχει τέτοιες ανάγκες και επιπλεόν δεν την εμπιστεύομαι απόλυτα) θα αρχίσω να το σκέφτομαι σοβαρά!

nikgr
02-01-06, 13:24
πάντως και για τα Enermax liberty διάβασα σε reviews ότι έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά στη μείωση του θορύβου σε σχέση με την προηγούμενη σειρά noisetaker.
Και λογικό δηλαδή αφού έχουν μόνο έναν 12αρη ανεμιστήρα σε σχέση με τους 2 8αρηδες.

cozzyz
02-01-06, 14:25
A ρε nikgr τι μας έκανες!!! Φοβερό κουτί!!! (με έβαλες στην πρίζα τώρα ενώ είχα καταλήξει σε Armor)

nikgr
02-01-06, 14:43
και κυρίως "σοβαρό" κουτί γιατί με όλα αυτά τα καραγκιοζιλίκια κουτιά που έχουμε δει τελευταία με φωτάκια, λαμπάκια, και λοιπά φρου-φρου νομίζεις ότι έχεις χριστουγενιάτικο δέντρο παρα tower...

gbak
02-01-06, 14:48
Παντως εγω απο το στακερ εχω μεινει αρκετα ευχαριστημενος.....για ριχτε του καμια ματια νομιζω εχει πεσει η τιμη του...γιατι οταν το πηρα εγω ηταν ακριβουτσικο...του φορατε και ενα tagan πανω και εισαστε set...

nikgr
02-01-06, 16:00
για τα tagan έχω διαβάσει τα χειρότερα... Άσε δεν έχω καμιά όρεξη να μου σκάσει κανένα στα χέρια. Εξάλλου δεν είναι φθηνότερα απ' τα Enermax οπότε γιατί να τα προτιμήσω?

Το stacker έχει γύρω στα 155 euro.

Aramil
02-01-06, 16:27
Είναι ακριβούτσικο το Stacker.Και σε χώρους το p180 δεν υστερεί πολύ..Και έχει και πού πρωτότυπο σχεδιασμό.Αυτή η πατέντα με τον 120άρη ανάμεσα στο PSU και το τροφοδοτικό ειναι πολύ καλή!

scaraveos
09-01-06, 20:26
Τελικα πηρε κανεις το p180 και το Liberty να μας πει κατα ποσο αθοριβο ειναι το συνολο;

WAntilles
09-01-06, 20:36
για τα tagan έχω διαβάσει τα χειρότερα... Άσε δεν έχω καμιά όρεξη να μου σκάσει κανένα στα χέρια. Εξάλλου δεν είναι φθηνότερα απ' τα Enermax οπότε γιατί να τα προτιμήσω?

Αμφότερα είναι εξαιρετικά τροφοδοτικά.

n!ckk
09-01-06, 21:46
Σκέφτομαι να φτιάξω ένα νέο συστηματάκι και προβληματίζομαι κατ' αρχήν ως προς το tower και τροφοδοτικό. Και εγώ προβληματίζομαι πολύ για το tower... Και παρά το ότι ανέβαλα το στήσιμο νέου συστήματος για ακόμα μία φορά (LOL :p ) ένα ποιοτικό και αθόρυβο κουτί με ενδιαφέρει ιδιαιτέρως.

Έχω βλέπετε "καεί" από την επιλογή του προηγούμενου κουτιού, που βουίζει σαν boeing 787 και βάλε (και βρίσκεται και στο υπνοδωμάτιο, το άτιμο!).

Για τροφοδοτικό δεν προβληματίζομαι - μάλλον θα ξαναγοράσω Tagan, απλά θα πάρω κάποιο ισχυρότερο από αυτό που έχω (και σίγουρα κάποιο με dual fan).

Το κουτί όμως είναι πρόβλημα, διότι δεν βρίσκω κάποιο που να μου αρέσει αισθητικά (αμάν με όλα αυτά τα λαμπάκια και τα παράθυρα που έχουν τα καινούρια, case θέλω, όχι τσίρκο). Θέλω το design να είναι προσεγμένο, αλλά μου αρέσουν τα *πολύ* λιτά και λειτουργικά αντικείμενα.

Και φυσικά το θέλω πολύ αθόρυβο, κατά προτίμηση με δύο αργούς 12άριδες ανεμιστήρες και όχι με 5-6 μικρότερους. Φίλτρο αέρα θεωρείται must (το παρόν κουτί μου δεν έχει, οπότε ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει η έλλειψή του!).

Τέλος, δε μου πολυ-αρέσουν τα κουτιά με πορτάκι μπροστά από τα οπτικά drives, για λόγους ευχρηστίας.


Είδα ενα πολύ καλό νέο κουτάκι απ' την μεγάλη κυρία Antec και πιστεύω ότι χτyπάει στα ίσια ανάλογα της Lian-Li.
Άλλωστε η πρωτοποριακή δομή του θυμίζει Lian-li Αν επιτρέπεται, τι το ιδιαίτερο έχουν τα Lian Li? (γνήσια περιέργεια)

Γιατί μερικά που κοίταξα φαίνονταν καλοφτιαγμένα και με συγκρατημένη αισθητική (ακριβώς το στυλ μου), όμως οι τιμές τους ήταν εξωπραγματικές. 300+ ευρώ για ένα κουτί είναι πολλά...


Απολαύστε το p180 και σε ένα flashάκι
http://www.antec.com/demo/p180_flash_demo.html (http://www.antec.com/demo/p180_flash_demo.html)

Παρτε και ένα review για το P180
http://www.silentpcreview.com/article249-page1.html (http://www.silentpcreview.com/article249-page1.html)
Το p180 φαίνεται πολύ καλό, αν και το review δεν μπορεί να είναι και πολύ αντικειμενικό (:-k) εκ των πραγμάτων:

The P180 is the culmination of a year-long collaboration between Antec and Mike Chin, the founder and editor of Silent PC Review.
Μερικά πράγματα που δεν μου άρεσαν:
Αξίζει μόνο η limited μαύρη εκδοχή (για εμένα τουλάχιστον)
Το πορτάκι (καθαρά προσωπική αντίληψη περί ευχρηστίας)
Έχει πολλούς ανεμιστήρες --> δυσκολότερη συντήρηση, περισσότερος ίσως θόρυβος. ΙΜΟ 2 μεγάλοι (12cm) πρέπει να φτάνουν σε ένα κουτί.
Η θέση του ανεμιστήρα μεταξύ σκληρών - τροφοδοτικού. Επίσης είναι περιοριστική για τον τύπο του τροφοδοτικούΜαλλον για εμένα η αναζήτηση συνεχίζεται...

Ένα κουτί που μου τράβηξε την προσοχή αλλά δεν το έχω δει από κοντά είναι αυτό (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805304). Δεν είναι κανένα αριστούργημα, αλλά με το extra φάρδος και τους 2 μεγάλους ανεμιστήρες θα αερίζεται καλά... Επίσης έχω διαβάσει 2-3 θετικά reviews (χωρίς αυτό να σημαίνει πολλά).
Κοιτάξτε εδώ (http://www.xtremecomputing.co.uk/review.php?id=69) και εδώ (http://www.hexus.net/content/item.php?item=907&redirect=yes).

Το έχει κανείς? Θα ήθελα γνώμες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

nikgr
12-01-06, 03:40
Παιδιά αγόρασα τελικά το Antec P160, όλα από αλουμίνιο με πραγματικά άριστη ποιότητα κατασκευής!
ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε το πολύ χρήσιμο front panel με ενδείξεις ακόμα και της θερμοκρασίας, και τα ειδικά καλύμματα για τα drives και τη δισκέτα ώστε να μην υπάρχουν χρωματικές παραφωνίες.
Σκέτη χλίδα!
http://www.antec.com/us/productDetails.php?ProdID=81602

Ακόμα πιο εντυπωσιασμένος όμως έμεινα απ' το τροφοδοτικό Enermax Liberty 500W. Στην Ελλάδα το φέρνει μόνο το HAC με καπέλο 20% στην τιμή...
15 χρόνια ασχολούμαι με υπολογιστές και τετοια ποιότητα τροφοδοτικού δεν ξαναείδα!
Συστήνεται ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ !!!

Τα αγόρασα από Pixmania (με αρκετή επιφύλαξη) αλλά τελικά έμεινα ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένος με άμεση εξυπηρέτηση και ταχύτατη αποστολή.
Πλέον μόνο από Παρίσι μου φαίνεται θα ψωνίζω!

Alex_13
14-01-06, 05:08
Παντως εγω απο το στακερ εχω μεινει αρκετα ευχαριστημενος.....για ριχτε του καμια ματια νομιζω εχει πεσει η τιμη του...γιατι οταν το πηρα εγω ηταν ακριβουτσικο...του φορατε και ενα tagan πανω και εισαστε set...

για τα tagan έχω διαβάσει τα χειρότερα... Άσε δεν έχω καμιά όρεξη να μου σκάσει κανένα στα χέρια. Εξάλλου δεν είναι φθηνότερα απ' τα Enermax οπότε γιατί να τα προτιμήσω?

Το stacker έχει γύρω στα 155 euro.

Αμφότερα είναι εξαιρετικά τροφοδοτικά.

Εγώ πάντος είχα πάρει ένα Νοιsetaker 485w το οποίο μέσα σε 2 εβδομάδες χάλασε το φαν. Το αντικατέστησα με ένα Tagan 480 και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα σε μηχάνημα που είναι μόνο για παιχνίδι (ο/с δηλαδηςςςς) ;P
Av και όποτε ξαναπάρω PSU θα πάω για κανένα OCz me adjustable rails :thumbsup1

profitis
14-01-06, 13:54
Και κάτι άλλο βρε παιδια...(μιας και μιλάτε για PSU και κουτία ATX)...


Τι εγινε εκείνο το πρώτυπο BTΧ;Δεν ήτανε να καθιερωθεί(υποτίθεται) μέσα στο 2005; :haha

HellV1L
14-01-06, 13:59
stacker & tagan 580

αλλα αν μπορεις να παρεις και κανενα αντιστοιχο ocz τοτε προτεινω το δευτερο

Aramil
14-01-06, 16:57
Παιδιά αγόρασα τελικά το Antec P160

Πόσο το πήρες αν επιτρέπεται?Αν και προσωπικά προτιμώ τα full tower (ασχέτως αν δεν τα χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ ολόκληρα....)

XTCgr
14-01-06, 17:08
το BTX αφορά περισσότερο την intel...αν το προωθήσει η intel (βλέπε σχεδίαση BTX μητρικών) τότε ίσως κάποια στιγμή να εδραιωθεί στην αγορά

WAntilles
14-01-06, 17:18
Τι εγινε εκείνο το πρώτυπο BTΧ;Δεν ήτανε να καθιερωθεί(υποτίθεται) μέσα στο 2005; :haha

Όχι γιατί το έχουν ανάγκη μόνο οι παλαιολιθικοί φούρνοι netburst της Intel.

Σοβαρές και προηγμένες σχεδιάσεις -> aka AMD K8 -> δεν το έχουν ανάγκη.

Ziggy23
14-01-06, 17:18
Tower Thermaltake Tsunami Dream Silver/Black
PSU HEC 480W ή σειρα Fortron Bluestorm

Patentman
15-01-06, 09:52
Σοβαρο κουτι για σοβαρες υλοποιησεις χωρις LED και μλκιες ,ειπαμε σοβαρες υλοποιησεις, ειναι το Chieftec LBX-03.Αυτο με τους εγκαρσια/καθετα τοποθετημενους δισκους και το 12αρι πισω ανεμιστηρα +5 θεσεις 9cm ανεμιστηρων + 1 πλαϊνη γριλια + μπροστινη ολοσωμη γριλια.
Υπερ: :thumbsup1

Σωστη διαταξη δισκων ωστε να ψυχονται (παραγουν πολλα BTU) και η αποβαλλομενη θερμοτητα να μην πηγαινει στο εσωτερικο.Πολυ καλη σχεδιαση θεσεων ανεμιστηρων, τελειο στην αποβολη θερμοτητας και στην διατηρηση χαμηλης του συστηματος. Ευκολο ανοιγμα, χωρις βιδες, δεν κοβει, δεν τριζει, στιβαρο, αθορυβο-δεν συντονιζει αντιθετως αποροφα θορυβους, ευρυχωρο,κτλ. Δεν θα το ακουτε καν με 6 ανεμιστηρες επανω του (ναι δεν τα παραλεω και αυτακια εχω δοξα το θεο).
Τιμη χαμηλη.

Κατα: :thumbdown

Βαρυ, δυσκολο στην μεταφορα, ογκωδης -αλλα αυτα ειναι συγχρονως και θετικα γιατι συμβαλλουν στην σωστη υλοποιηση ενος κουτιου με αξιωσεις.

Τωρα αν εσεις διαλεγετε κουτι με λαμπακια, πανελακια, κουρτινακια, αστερακια, νεον και λοιπες @ρκουδες τοτε δεν σας κανει. Θελετε μια ωραια τοστιερα αντι ενα σωστο κουτι. Μολις βγει κουτι με XENON προβολεις τρεξτε να προλαβετε.
Ειμαι λιγο καυστικος στο θεμα μαλλον! :roll:

!!! ΛΟΙΠΟΝ αφου ειχα κανει ερευνα αγορας 20 ημερων μεσω νετ και βολτα απο μαγαζια στην Αθηνα (για ενα κουτι) και ειχα καταληξει σαν τελειο με απιθανο ενδεχομενο να βρεθει καλυτερο ανεξαρτητως τιμης και στο μονο που θα μπορουσα να δεχτω ηταν η εμφανιση του (αλλοι θελουν αλλο πραγμα μεσα στο σαλονι δεν ξερω) εριξα και μια ματια στο κουτι του πρωτου μυνηματος: ANTEC PC case Performance One P180 ΜΟΥΦΑ!!! Μα καλα το τροφοδοτικο κατω??? Δηλαδη ολος ο ζεστος αερας που παει παντα πανω (φυσικη ρε παιδια) να βρισκεται πανω στην μητρικη με τα καλουδια που εχει? Δηλαδη στο θερμο μονοπατι βαλε αυτο που θελεις να κρυωσεις και στο ψυχρο βαλε το τροφοδοτικο...μιλαμε για μεγαλη ζεμπεκια!!! :guitar ΑΠΟΡΙΠΤΕΤΑΙ :lamer :viking ,εμφανιση καλη ομως.

Patentman
15-01-06, 10:12
Δυο πραγματα θα πω για επιλογη αθορυβων ανεμιστηρων.
Gladiatech SilentBlade 12cm -αν βρειτε και σε 9mm παρτε! Βαθμος 10/10 Αν οχι τοτε:
Zalman ZM-F2 9cm Βαθμος 9/10
Αν το κουτι σας παιρνει μονο 8cm τοτε δεν θα δειτε ποτε αθορυβο κουτι. Βαθμος 6/10

Ποτε με ρουλεμαν (bearing) κανουν απιστευτο θορυβο (αλλα ειναι πιο πολυστροφα=με την ιδια φτερωτη περισσοτερα CFM) αλλα εμεις δεν θελουμε ανεμοστροβιλο, αντιθετως σωστη ροη χωρις να εγκλωβιζεται σε καποιο σημειο θερμος αερας -αρα σωστο κουτι+αρκετοι ανεμιστηρες.Στην CPU/VGA παντα με ρουλεμαν (αξιοπιστα,δεν κολανε).Βαλτε και αντιστασεις ενδιαμεσα αν θελετε ή πανελακι.
- Τροφοδοτικο δεν το εχω ψαξει τελευταια οποτε δεν μπορω να πω κατι! :x Γενικη συμβουλη:Η ποιοτητα του παει και με το βαρος αν δεν εχετε αλλο τροπο να συγκρινετε ;)

Ε, ενταξει ειπα περισσοτερα απο δυο :oops: :haha

ΥΣ.Και το κουτι και τους ανεμιστηρες τους εχει η ακατονομαστη αλυσιδα στην Ελλαδα και ισως και αλλοι;Μερικα απο λιγοστα καλα πραγματα που φερνει.

*Patentman χρονια στο Overclocking με χειροποιητη υδροψυξη+ Peltier PIII600E@1020 και μονταρισμενα ακομα και τα πληκτρολογια :-k

nickolas2005
15-01-06, 11:43
Αν επιτρέπεται, τι το ιδιαίτερο έχουν τα Lian Li? (γνήσια περιέργεια)

Και εγώ την ίδια απορία είχα μέχρι που αποφάσησα να πάρω ένα. Το κουτί είναι ότι ποιο μεγάλο υπάρχει. Ποιο μεγάλο και απο το stacker. Είναι όλο απο αλουμίνιο. Καθόλου πλαστικό. Διαχρονική και λιτή κατασκευή. Παντού τρύπες και πολύ μα πάρα πολύ κρύο.
Ιδιαίτερη κατασκευή με τρεις χώρους και μόνο δύο 12άρηδες ανεμιστήρες.

Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο;)

υγ Η μητρική μέσα στο κουτί φαίνεται αφάνταστα μικρή!

Patentman
15-01-06, 12:02
Φιλε nikgr και το P160W λιγο πολυ ενα κοινο κουτι ειναι μονο (η και λιγοτερο!) -ΣΤΕΝΟ, ΚΟΝΤΟ,ΧΑΜΗΛΟ και με ανυπαρκτους ανεμιστηρες, που εχει ισως ενα νεο στυλ.Δεν κανει για μενα που θελω overcklocking, σταθεροτητα συστηματος και μακροζωϊα.Αυτα τα κανει μονο ενα κουτι σχεδιασμενο με γνωμονα την απολυτη επιδοση σε ψυξη.Κατι που πολυ λιγα εχουν.Ολα τα αλλα ειναι σχεδιασμενα με βαση το μαρκετινγκ.
+ οτι εγω εχω 6 δισκους -που θα τους βαλω εκει? Με ανταπτορες των 5.25?

Φιλε nickolas2005 δες το Chieftec LBX-03 με το μεταλικο πανελ που εχει δυο σειρες γριλιες και θα καταλαβεις.Δυστυχως ειναι κακο το Site τους.Μετα απο googling: Chieftec LBX-03 (http://www.chieftec.de/?page=products_continue&k_id=1&item=30&&language=uk)
Προσεχτε δεν δειχνει το δεξιο πλαϊνο καλυμα που εχει θεσεις για τρεις ανεμιστηρες στο τμημα που ειναι οι δισκοι. -αντε να πουλησουν ετσι...

Τα περισσοτερα προβληματα σε εναν νορμαλ ή μη Η/Υ τα κανει η θερμοκρασια.Αν δεν ειναι κρατημενη οσο το δυνατο χαμηλοτερα τοτε τελος σε σταθεροτητα συστηματος και μακροζωϊα.Οι servers δηλαδη που εχουν ειδικα κουτια και ειναι σε κλιματιζομενα δωματια ειναι δηλαδη ετσι για να λεμε?

Αν δεν κανετε εμμεση διαφημιση πηγαινετε δειτε το Chieftec LBX-03 και μετα πειτε μου.

EDIT:Αν γουσταρεις κατι τα σκας δεν ειναι εκει το θεμα ασχετα αν ειναι "τσαμπα".Ειχα στο παρελθον φερει απο αμερικη 2 μνημες Mushkin PC150 Rev2 128Mb με κοστος 130.000δρχ και οτι εχω στους υπολογιστες μου μπαινει βαση του τι ειναι καλυτερο.Ξυπνατε και ερευνηστε καλυτερα,εχετε δυναμη,μπορειτε,μην ακουτε την πρωτη προταση που θα σας κανει ο πωλητης που στο κατω-κατω ασχετος ειναι.Να απαιτειτε να σας το αλλαξουν αν δεν μεινετε ικανοποιημενοι με την πατατα που πουλανε οι μεταπωλητες,εχουν ευθυνη εμπορικη.

Εκανα τον κοπο και εριξα μια ματια στο Lian Li v1000 που αναφερθηκε προηγουμενως.Δειτε πως θα συμπεριφερεται με στασιμο αερα.Καλα που εχει ροδακια!Ωραιο σε εμφανιση κουτι ειδικα για κουμπαρα. ΑΠΟΡΙΠΤΕΤΑΙ

Ααααα τωρα ειδα οτι εχει και γριλιες απο το κατω μερος του πατου....φοβερο...πως δεν το σκεφτηκε κανεις αλλος...θα κανει και ηλεκτρικη σκουπα το πατωμα...εξου και τα ροδακια...!!! ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ να πουλανε πατατες σχεδιασμενες μονο και μονο για ειναι διαφορετικο απο τα αλλα και ετσι του ασχετου το ματι να γεμιζει (σαμπως θα εχει μυαλλο να καταλαβει τι παιζεται?)
ΠΟΣΟ εχει? Ουτε τσαμπα δεν το θελω για το PC της δουλειας μου ποσο μαλλον για το δικο μου.

nikgr
15-01-06, 14:45
Patentman πριν κατηγορήσεις ένα κουτί ως "ΜΟΥΦΑ" με κεφαλαία γράμματα θα έπρεπε να διαβάζεις τα χαρακτηριστικά του με λίγη περισσότερη προσοχή.

Στο antec P180 το τροφοδοτικό μπορεί να είναι στο κάτω μέρος αλλά είναι τελείως απομονωμένο απ' το υπόλοιπο case. Την ίδια τεχνική πρωτοεφάρμοσε και η LianLi. Λες όλοι αυτοί οι κατασκευαστές να μην ήξεραν ότι ο ζεστός αέρας πάει πάνω και περίμεναν εσένα να τους το πείς?

Για το Chieftec που αναφέρεις, αν ειναι αυτό που έχει το Πλαίσιο, εμένα μου φάνηκε ότι είχε πολύ φθηνιάρικη πλαστικούρα στην πρόσοψη. Άσε που ήταν και 200κιλά, κάτι που εμένα δεν μου αρέσει. Μια φορά να χρειαστεί να το μεταφέρεις θα το σκεφτείς διπλά. Είχα ένα τέτοιο παρόμοιο ασήκωτο κουτί και ξέρω...

P160W "ΣΤΕΝΟ, ΚΟΝΤΟ, ΧΑΜΗΛΟ"?? Αλήθεια τίδιαφορά εχει το κοντό απ' το χαμηλό? Και 52cm ύψος δε θα το έλεγα κοντό. Όσο για το στενό το είδες με τα μάτια σου ή απ΄ τη φωτό?
Το P160W μπορεί να μην είναι ντουλάπα να μπεις κι ο ίδιος σε περίπτωση σεισμού, αλλά μην τα ισωπεδώνουμε όλα! Είναι ευρύχωρο, ναι χωράει μέχρι και 6 δίσκους αν δε χρησιμοποιήσεις τη θέση για floppy + άλλες 4 θέσεις 5,25 που μπορείς να βάλεις δίσκους με ειδικά σφουγγαράκια.

Ε, τώρα αμα ο άλλος έχει 15 δίσκους σίγουρα δεν του κάνει.

Εγώ προτίμησα το P160W γιατί είναι πανάλαφρο, το αλουμίνιο δίνει άλλη αίσθηση, καμία σχέση με την πλαστικούρα του Chieftec, έχει όλο το χώρο που χρειάζεται ένας μέσος χρήστης, είναι αθόρυβο, έχει ένα πολύ βολικό panel στο πάνω μέρος, κρύβει τις χρωματικές ανομοιομορφίες των drives (έχετε δει κάτι stacker με απαίσια άσπρα drives?), φίλτρο φυσικά μπροστά, σφουγγαράκια στα drives και στον ανεμιστήρα να μην τρίζει, πανεύκολη εγκατάσταση με αφαιρούμενη βάση για τη motherboard ώστε να μη σκύβεις μέσα στο κουτί κατά την εγκατάσταση, κάθετη διαταξη σκληρών και η τιμή του είναι άκρως προσιτή (100euro) με 3ετή εγγύηση.

Τελοσπάντων προτάσεις καλό είναι να ακούγονται και οι υπόλοιποι κρίνουν ανάλογα με τα γούστα τους.

nickolas2005
15-01-06, 14:59
Εκανα τον κοπο και εριξα μια ματια στο Lian Li v1000 που αναφερθηκε προηγουμενως.Δειτε πως θα συμπεριφερεται με στασιμο αερα.Καλα που εχει ροδακια!Ωραιο σε εμφανιση κουτι ειδικα για κουμπαρα. ΑΠΟΡΙΠΤΕΤΑΙ

Ααααα τωρα ειδα οτι εχει και γριλιες απο το κατω μερος του πατου....φοβερο...πως δεν το σκεφτηκε κανεις αλλος...θα κανει και ηλεκτρικη σκουπα το πατωμα...εξου και τα ροδακια...!!! ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ να πουλανε πατατες σχεδιασμενες μονο και μονο για ειναι διαφορετικο απο τα αλλα και ετσι του ασχετου το ματι να γεμιζει (σαμπως θα εχει μυαλλο να καταλαβει τι παιζεται?)
ΠΟΣΟ εχει? Ουτε τσαμπα δεν το θελω για το PC της δουλειας μου ποσο μαλλον για το δικο μου.

Φίλε αν ρωτήσεις ποια είναι τα καλύτερα κουτιά σε ξένα κυριώς forum που ασχολούνται με τέτοιου ίδους θέματα η σίγουρη απάντηση είναι τα Lian li. Ασχετος δεν πρόκειται να πάρει τέτοιο κουτί! Να είσαι σίγουρος για αυτό. Επίσης δεν κατάλαβα γιατι να παίζει τον ρόλο της σκούπας!;) Αν δεις η αρχιτεκτονική αυτού του κουτιού ρίχνει τις θερμοκρασίες τουλάχιστον 5 βαθμούς σε σύγκριση με οποιοδήποτε άλλο.

Το v1000 καταργήθηκε και αντικαταστήθηκε απο το 1000plus στο οποίο πρόσθεσαν και ένα blower στο πάνω μέρος. Όσο για το πως συμπεριφέρεται με στάστιμο αέρα δες εδώ: http://www.lian-li.com/Product/Chassis/M_V_C_PC-V1000plus.htm

Φιλικα:D

nikgr
15-01-06, 15:09
nickolas2005 όσο καλό και να 'ναι το LianLi ο Patentman θα βρει πατένα να το βγάλει μούφα, και το δικό του Chieftec το καλύτερο...
Αμά δεν παινέψεις το σπίτι σου που λένε!

Patentman
15-01-06, 15:45
nickolas2005 όσο καλό και να 'ναι το LianLi ο Patentman θα βρει πατένα να το βγάλει μούφα, και το δικό του Chieftec το καλύτερο...
Αμά δεν παινέψεις το σπίτι σου που λένε!
Χαιρομαι που το πηρατε ετσι.Γιατι και γω τα παρασκοτωσα εδω που τα λεμε!

Εχω κανει και γω τις χειροτερες αγορες και ηταν οχι απλα μουφες, μουφες με πιστοποιηση ISO :D Ευτυχως καποιες τις ξεφορτωθηκα αμεσως,αλλες τις επεστρεψα και αλλες τις πουλησα, καποιες που μεινανε (μεινανε αραγε??) δεν τις εκλαψα καθολου. Πηγα και πηρα το σωστο αμεσως και ας το ειχα μολις πληρωσει.

Επειδη λοιπον στα review αλλα και στα forum μερικοι τα παιρνουν μπορουν να σου βγαλουν τον συνδιασμο ηλεκτρικο σκουπακι/κινητο κομοδινο για κουτι υψηλων επιδοσεων.

Συγγνωμη για το υφος πριν, δεν κατηγορουσα εσας (εννοειται) αλλα ουτε χαρακτηριζα ολοκληρη την (εκαστοτε) εταιρια. Θα βγαλει και καλα, θα βγαλει και μουφες μια εταιρια. Οταν ομως δεν τις κοστιζει παραπανω (το ιδιο μεταλλο και τον ιδιο χρονο κατασκευης) το καλο ειναι απαραδεκτο να κανει τετοια λαθη. Το μαρκετινγκ κατηγορω.

Οταν εχω ισχυρη αποψη μπορω και την υποστηριζω και με επιχειρηματα.Γι`αυτο κιολας δεν ειπα τιποτα για PSU (τι να πω οτι επειδη εκανα περσι τετοια εποχη ερευνα και τελικα αγορασα ενα Chieftec 420 πρεπει και σωνει και καλα και τωρα να ειναι καλα? Οχι δεν ειμαι τετοιας αποψης)

Πατατες ολοι βγαζουν και μετραει ποιος ειχε/εχει τις περισσοτερες και πιο χτυπητες σε συνδιασμο με την περιοδο κυκλοφοριας.H AMD κουβαλαει ακομα τα απομειναρια των Κ4 και των πρωτων Athlon και η Intel που εχει βγαλει πατατες οπως 810Ε -850? αν θυμαμαι καλα ομως καλα παει απο φημη.Γιατι? Επειδη σε συνολο ειναι αξιοποιστη εταιρια στην πορεια της. Να μην πω γι`αυτο το ακατατονομαστο VIA 4in1 ή αλλιως 693Α ή καλυτερα να ειχα 486 παρα αυτο το πραγμα! (ωχ το ειπα)

Τελος θα επιμεινω τα συγκεκριμενα μοντελα δεν κανουν για μενα και τα εντασω στην "κουλτουριαρικη" κατηγορια με ντιζαϊν αλλα επουδενι στην κατηγορια υψηλης αποδοσης.

Και γιατι να μην παινεψω μια ερευνα ενος μηνα περιπου για ενα απλο κουτι?

ΥΣ.Ακομα δεν αλλαξοπιστω...Intel για σταθεροτητα...μολις η AMD αποκτησει σωστα chipset γινει κοληταρι της MS οπως η αλλη τοτε θα παρω.Ταχυτητα εχω απο την στιγμη που δεν ασχολουμαι με @@@ και κανω δουλεια. Και να φανταστειτε οτι ειμαι πορωμενος overclockας. :offtopic:

cozzyz
15-01-06, 15:57
Μάγκες αυτό εδώ λέει τίποτα? http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700383
Φαίνεται οκ για τα λεφτά του και ενσωματώνει 2 12άριδες.... το έχει κανείς να μας πει την γνώμη του? Για more info http://www.compucase-hec.co.uk/mainpages/product_detail.asp?pid=51#

WAntilles
15-01-06, 16:12
Εχω κανει και γω τις χειροτερες αγορες και ηταν οχι απλα μουφες, μουφες με πιστοποιηση.

Το βλέπω με αυτά που λες παρακάτω.


H AMD κουβαλαει ακομα τα απομειναρια των Κ4 και των πρωτων Athlon...


Ακομα δεν αλλαξοπιστω...Intel για σταθεροτητα...μολις η AMD αποκτησει σωστα chipset γινει κοληταρι της MS οπως η αλλη τοτε θα παρω.Ταχυτητα εχω απο την στιγμη που δεν ασχολουμαι με @@@ και κανω δουλεια. Και να φανταστειτε οτι ειμαι πορωμενος overclockας. :offtopic:

Φαίνεται ότι είσαι ένα άσχετο 15χρονο που παίζει με μπαταριούλες και ρευματάκια.

Patentman
15-01-06, 16:22
Κοιτα δεν μπηκα καν στον κοπο να εξετασω το κουτι αυτο τωρα.Οχι για αλλο λογο αλλα μην τυχον του βρω ελαττωμα και ριξω φαρμακι :lol:

Γι`αυτο μονο το ειδα σαν φωτο.Πολυ ομορφο :thumbsup1
Τιμη πολυ λογικη :thumbsup1

Αν ειναι στην κατηγορια αγοραζω ενα κουτι γιατι πρεπει να αγορασω και δεν το πολυψαχνω τοτε με κλειστα τα ματια. Τιμιο κουτακι (οπς του εριξα αλλη μια ματια)

Αν διαβασεις για ποιους λογους κατηγοριοποιησα καποια μοντελα ως απαραδακτα σε εσωτερκη σχεδιαση τοτε θα μπορεις και μονος να βγαλεις συμπερασματα αμεσως μολις δεις ενα κουτι.Προσεχε πολλα τριζουν ή και συντονιζουν.Αυτο μπορει να φανει με τηνν προχειροτητα μιας κατασκευης ιδιως στα σημεια των πλευρων που ενωνει, αλλα θα πρεπει να το παρεις για να μαθεις την πληρη αληθεια. Αν το παρεις αλλιως αφου τοσοι και τοσοι εχουν αγορασει πιο μαπα κουτια (βλ Πλαισιο) εσυ δεν θα εχεις κανενα προβλημα απο την στιγμη που δεν θελεις τρελα overclocking.Εξαλλου νομιζω με τα λεφτα του αγοραζειςμια καλη και τιμια περιπτωση.

Εκει που φορτωνω ειναι οταν πωλειται κατι σαν "ειδικο" και σε "τρελη" τιμη και ουσιαστικα ειναι μια ψευδαισθηση ολων αυτων.

ΥΣ. Το Chieftec που εχω ξερω/ηξερα οτι δεν ειναι ομορφο.Παντως ειναι ενα κλασσικο και σοβαρο κουτι σε εμφανιση τουλαχιστον και δεν εχει δρακους οπως καποια αλλα σε κοκκινο μαυρο! Απλα θυσιασα λιγο την εμφανιση ελλειψη αλλου με τα ιδια χαρακτηριστικα.

Patentman
15-01-06, 16:25
WAntilles, δεν θα σχοληθω μαζι σου απο την στιγμη που δεν εχεις επιχηρηματα, πεταγεσε σαν POP-UP, και ισως εχεις λογους.
Αν οχι να φροντιζες να με αντιμετωπιζες διαφορετικα.

WAntilles
15-01-06, 16:35
WAntilles, δεν θα σχοληθω μαζι σου απο την στιγμη που δεν εχεις επιχηρηματα...

Μόνο και μόνο ότι από τον Απρίλιο του 2003 οι Sun & HP έχουν πετάξει όλους τους νετμπέρστ και ψητόνα (από το nocona) και πουλάνε σωρηδόν Opteron με υπερκαλύπτει.

Ένα χρόνο περίπου αργότερα, πριν καν βγουν οι dual-core, ολόκληρη η Industrial Light & Magic (ILM) πέρασε σε AMD K8.

Αλλά όλοι αυτοί είναι άσχετοι, κουτόφραγκοι, και δεν παίζουν με μπαταριούλες και ρευματάκια.

Εξάλλου για το θέμα (εκπληκτική K8 υλοποίηση & φιάσκο νετμπέρστ) έχω παραθέσει τα τελευταία χρόνια επιχειρήματα σε μυριάδες ποστ. Να πας να τα διαβάσεις.


...και ισως εχεις λογους.

Η μακρόχρονη προσφορά μου εδώ πέρα συνθλίβει ό,τι υπονοούμενα πιθανόν να πετάς. Δεν είμαι χθεσινός εδώ πέρα.

Αλήθεια, γιατί δεν λες ό,τι θες να πεις ευθέως;


Αν οχι να φροντιζες να με αντιμετωπιζες διαφορετικα.

Αντιμετωπίζω κάθε χρήστη ξεχωριστά κατά περίπτωση, ανάλογα με τη σοβαρότητα των γραφόμενών του.

Τα δικά σου γραφόμενα έχουν προς το παρόν σοβαρότητα κάτωθεν του μηδενός.

Patentman
15-01-06, 16:51
Πατατες ολοι βγαζουν και μετραει ποιος ειχε/εχει τις περισσοτερες και πιο χτυπητες σε συνδιασμο με την περιοδο κυκλοφοριας.H AMD κουβαλαει ακομα τα απομειναρια των Κ4 και των πρωτων Athlon και η Intel που εχει βγαλει πατατες οπως 810Ε -850? αν θυμαμαι καλα ομως καλα παει απο φημη.Γιατι? Επειδη σε συνολο ειναι αξιοποιστη εταιρια στην πορεια της. Να μην πω γι`αυτο το ακατατονομαστο VIA 4in1 ή αλλιως 693Α ή καλυτερα να ειχα 486 παρα αυτο το πραγμα! (ωχ το ειπα)?

ΥΣ.Ακομα δεν αλλαξοπιστω...Intel για σταθεροτητα...μολις η AMD αποκτησει σωστα chipset γινει κοληταρι της MS οπως η αλλη τοτε θα παρω.Ταχυτητα εχω απο την στιγμη που δεν ασχολουμαι με @@@ και κανω δουλεια. Και να φανταστειτε οτι ειμαι πορωμενος overclockας.
Γιαυτο πουλαει ομως η Intel ακομα και εχει μεριδιο:1) γιατι εταιριες δεν παιρνουν desktop AMD συστηματα. 2) Γιατι ο απλος ο κοσμακης που ειναι χτεσινος ξερει και θυμαται. 3)Γιατι αν ανοιξεις ολα τα φορουμ θα δεις οτι τα προβληματα ασυμβατοτητας ειναι κατα 70% απο χρηστες AMD 4) Γιατι η εταιρια δεν εχει "προσωπο", παιρνεις ενα συστημα βασισμενο σε AMD και τα ριχνεις στο Nforce/KT/οτι αλλο.

Ναι χαιρομαι που υπαρχουν ατομα που αγοραζουν AMD, δεν θελω μονοπωλιο, αλλα σορρυ δεν θα γινω εγω το θυμα για να ειναι οι αλλοι καλα -αυτα στους σημερινους και ασχετους που ακουνε AMD και παει σφαιρα.

Ειναι αληθεια οτι το λειτουργικο ειναι "προσαρμοσμενο" παντα να δεχεται καλυτερα τα Intel προϊοντα?

Ειναι αληθεια οτι η AMD ειχε μισθωσει αγορα τεχνολογιας απο τηνν Intel?

Τι αλλο να πω δεν εχει νοημα. Απο οτι φαινεται ανηκουμε σε διαφορετικη κατηγορια προσεγγισης στο ιδιο αποτελεσμα.

ΔΕΝ ΣΕ ΕΙΠΑ ΟΜΩΣ 15ΧΡΟΝΟ ουτε ΜΠΑΤΑΡΙΟλατρη.
Σε ξενα φορουμ ειμαι χρονια και εχω δει ουκ ολιγους που ειτε ειχαν περιοπτη θεση ειτε οχι να ειναι λιγακι καπως με τους αλλους.Αν λες την αληθεια ειτε γινεσαι πολυ αγαπητος ειτε πολυ μισητος.

Τα δικα σου γραφομενα τελος δεν εχουν κανενα νοημα για σχολιασμο.Ξαναδιαβασε τα και πιες και ενα καφε.

Patentman
15-01-06, 16:57
Και επειδη εγω σε τετοιες περιπτωσεις δεν κανω επεξεργασια στα μηνυματα μου, αντε κερναω αλλο ενα καφε ετσι επειδη με εφτιαξες με αυτα που λες οτι εχεις γραψει περι AMD.
Σου δινω την αποκλειστικοτητα και με το καλο να τα χιλιασεις.

Patentman
15-01-06, 16:59
Και μετα τον καφε να αναφερεις σε καποιον Moderator να σβησει ολα τα εκτος θεματος και ενοχλητικα σε προσωπικο επιπεδο μηνυματα που εσυ αρχισες, μαζι με τα δικα μου φυσικα.

ΚΑΦΕ ΗΠΙΕΣ?

WAntilles
15-01-06, 17:05
Γιατι ο απλος ο κοσμακης που ειναι χτεσινος ξερει και θυμαται.

Ο "απλός κοσμάκης" δεν ξέρει τί του γίνεται.

Γι' αυτό δεν έκλεισαν:

- Intel λόγω netburst εδώ και 5.5 χρόνια
- Creative λόγω όλων των παναθλίων λύσεων ήχου PCI
- nVidia τον καιρό που έβγαλε το φιάσκο GeForce 5xxx

και έκλεισαν οι:

- Aureal που είχε βγάλει το εκπληκτικό Aureal Vortex 2 AU-8830


...αλλα σορρυ δεν θα γινω εγω το θυμα για να ειναι οι αλλοι καλα -αυτα στους σημερινους και ασχετους...

1. Θύμα και άσχετος έχεις γίνει ήδη. Έγινες από τη στιγμή που αγόρασες netburst.

2. Έχεις εμπειρία AMD K8 dual-core σε natively compiled SMP Linux ή FreeBSD amd64. Όχι προφανώς. Απόκτησέ την πρώτα, μάθε και experience τί θα πει πραγματικά multitasking και μετά χαρακτήρισε κάποιον άσχετο.


Ειναι αληθεια οτι το λειτουργικο ειναι "προσαρμοσμενο" παντα να δεχεται καλυτερα τα Intel προϊοντα?

Εννοείς το native Linux για την αρχιτεκτονική AMD x86-64 (amd64), την οποία η Intel ούτε να αντιγράψει δεν μπόρεσε σωστά; Που της λείπουν κάποιες εντολές, κάποιες άλλες γίνονται με emulation και που έχει 8-bit λιγότερα στο physical address space;

Μάντεψε τώρα όλα τα λειτουργικά amd64 σε ποιανού τα προϊόντα είναι "προσαρμοσμένα" και τα "δέχονται καλύτερα";


Ειναι αληθεια οτι η AMD ειχε μισθωσει αγορα τεχνολογιας απο τηνν Intel?

Η συμφωνία ανέκαθεν ήταν αμφίδρομη.

Πώς νομίζεις είχε το δικαίωμα η Intel να αρπακολλοαντιγράψει την amd64 αρχιτεκτονική;


Σε ξενα φορουμ ειμαι χρονια και εχω δει ουκ ολιγους που ειτε ειχαν περιοπτη θεση ειτε οχι να ειναι λιγακι καπως με τους αλλους.

Τίποτα από αυτά δεν συμβαίνει.

Απλούστατα είπα πολύ απλά τα εξής:

1. Έκαστος κρίνεται από τα γραφόμενά του συνεχώς.

2. Έχοντας δείγμα χιλιάδων ποστ από μένα, μπορούν να με κρίνουν οι άλλοι πολύ πιο αντιπροσωπευτικά από σένα.

3. Σε παρέπεμψα σε παλιότερα γραφόμενά μου γιατί πολύ απλά με κουράζει να γράφω πάνω από 1 φορά τα ίδια και τα ίδια.


Αν λες την αληθεια ειτε γινεσαι πολυ αγαπητος ειτε πολυ μισητος.

Το γνωρίζω από πρώτο χέρι καί από εδώ μέσα.

Σαν χαρακτήρας είμαι ευθύτατος και τα λέω όλα έξω από τα δόντια.

Patentman
15-01-06, 17:07
Η μακρόχρονη προσφορά μου εδώ πέρα συνθλίβει ό,τι υπονοούμενα πιθανόν να πετάς. Δεν είμαι χθεσινός εδώ πέρα.

Αλήθεια, γιατί δεν λες ό,τι θες να πεις ευθέως;

Τα δικά σου γραφόμενα έχουν προς το παρόν σοβαρότητα κάτωθεν του μηδενός.
Λοιπον επειδη ακριβως απο εναν ανθρωπο που ειναι τοσο καιρο εδω θα περιμενα αλλη αντιμετωπιση και φανταζομαι ετσι αποδεχεσε και αντιπετωπιζεις και αλλους δεν θελω να σου πω ευθευς τι και πως μπορει να την ειδες και αρπαχτηκες χωρις καν να εχουμε καποια αντιπαραθεση εμιες οι δυο.

Τα δικα σου (λεγομενα -το λεω μπας και δεν καταλαβες) λειτουργουν με μπαταριες! :haha

cozzyz
15-01-06, 17:09
Αγάπη ρε παιδιά... λογικό να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις.

WAntilles
15-01-06, 17:10
Και μετα τον καφε να αναφερεις σε καποιον Moderator να σβησει ολα τα εκτος θεματος επιπεδο μηνυματα που εσυ αρχισες...

Για δές ξανά ποιός τα άρχισε εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=447971&postcount=32


ΥΣ.Ακομα δεν αλλαξοπιστω...Intel για σταθεροτητα...μολις η AMD αποκτησει σωστα chipset γινει κοληταρι της MS οπως η αλλη τοτε θα παρω.Ταχυτητα εχω απο την στιγμη που δεν ασχολουμαι με @@@ και κανω δουλεια. Και να φανταστειτε οτι ειμαι πορωμενος overclockας. :offtopic:

Patentman
15-01-06, 17:20
Σε πολλα απο τα ανω εχεις δικιο αλλα εγω μιλαω για την πραγματικοτητα.Δυστυχως δεν εχω Linux στην δουλεια και ετσι δεν ασχοληθηκα καθολου εκτος απο λιγο γευση.Ναι ειναι καλυτερο αφου ειναι και ανοικτος κωδικας...προσαρμοζεται.
Ναι τα windows εχουν επιτηδες τρυπες.Ναι αν δεν τα αφηνε ελευθερα να αντιγραφονται η ιστορια θα ηταν διαφορετικη ->Macintosh Κτλ

Δεν τον ενδιαφερει τον κοσμο αν τωρα η AMD εχει προχωρησει, αν η Intel κολησε στα Μhz, αν αυριο κλεισει η Intel ή οχι. Αυτο που τον ενδιαφερει ειναι απο τον χαμηλο μισθο του να ξεφυγει απο το χωριο και τα προβατα και γραψει και κανενα Cdaki.Ε λοιπον αυτη ειναι και η πλειοψηφεια και πρεπει να παιρνουν Intel αλλιως εμπλεξαν.

Σε γενικα σημεια συμφωνουμε αλλα οπως ειπα πιο πανω προσεγγιζουμε το θεμα απο αλλη οπτικη για να φτασουμε στο ιδιο αποτελεσμα.

Ελπιζω να τελιωσει αυτο εδω και αν οχι απο σημερα, αυριο να ποσταρουμε μαζι.

WAntilles
15-01-06, 17:25
...και πρεπει να παιρνουν Intel αλλιως εμπλεξαν.

Είσαι απλά ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ και στο εξής θα σε αγνοώ ΠΛΗΡΩΣ.



ΥΓ: Προτείνω να βάλεις στην υπογραφή σου κάτι σαν το παρακάτω:
Βοηθήστε και σεις την υλοποίηση της συνθήκης του Κιότο, παίρνοντας νετμπέρστ και ψητόνα.

Patentman
15-01-06, 17:32
Επειδη λοιπον στα review αλλα και στα forum μερικοι τα παιρνουν μπορουν να σου βγαλουν τον συνδιασμο ηλεκτρικο σκουπακι/κινητο κομοδινο για κουτι υψηλων επιδοσεων.
Αν εννοεις αυτο τοτε λαθος κανεις.Δεν κατηγουσα κανεναν απο εδω εμμεσα.Αν ηθελα θα το εκανα αμεσα.Αν προσεξεις αυτα τα απευθυνω σε οσους διαβαζουν το μηνυμα και οχι στους φιλους.Λεω στα γενικα και οχι ειδικα. Εξαλλου θα ανοιγα αλλο θεμα να γραψω κατι τετοιο και ενδεχομενως να εκανα κινησεις πριν να βρω τροπο να τα παρω...οχι δεν ειναι ετσι.
Απλα αυτα τα κουτια ηταν χαλια, τι να κανω? Αφου τα πληρωσανε οι φιλοι να μην τα πληρωσουν και αλλοι.
Αναφερομαι γενικα σε οσα Site αλλα και forum εχουν τετοια πολιτικη.Δεν εχετε δει φορουμ μαγαζιων δηλαδη? Γιατι ειναι κοινο μυστικο οτι τα παιρνουν στα reviews? Γιατι τοτε δεν κανουν test ενα αλλο μοντελο που κυκλοφορει στην αγορα παραλληλα ? Για να μην μπορουν να θεωρηθουν σαν αναξιοπιστοι. Δεν μπορει το ενα να το ανεβαζεις και το αλλο να το ισοπεδωνεις.

Αν θιγεσε εσυ, τα μελη και το φορουμ το ιδιο απο αυτο δεν ξερω.Οπως ειπεσ την αληθεια την λες ευθεως, ετσι και γω.
Αν ηθελα να πω κατι θα το ελεγα ευθεως οπως ειδες απο τον τροπο που γραφω.

Επισης δεν θα καθομουνα αλλο αν πιστευα κατι τετοιο, αν ειναι κατι αρρωστο δεν αναρρωνει.


Μαλλον παρεξηγηση εγινε, αλλα να το ελεγες κατευθειαν.

Patentman
15-01-06, 17:42
Φιλε τοτε δεν μπορεις να εισαι εδω.Λες εχεις πιο μεγαλη εμπειρια ε?

Εκανα ενα λαθος ας πουμε.Γιατι δεν μου εστειλες μηνυμα να μου πεις τι γινεται?

Γιατι προσπαθεις να με υποβιβασεις? Αρα καποιο λογο εχεις.

1) Εισαι ο μαμαω εδω και θελεις εσυ να εχεις την προσοχη και οχι να πεταγεται το νιουμπακι.
2) Δεν ηπιες καφε σημερα.
3) Δεν μαμησες σημερα
4) Τα παιρνεις
5) Διαλεξε ενα απο ολα

sdikr
15-01-06, 17:43
Ρε χαλαρώστε!!!
:evil:

Patentman
15-01-06, 17:46
Εχω δει να φευγουν Moderator πετωντας αργα ή γρηγορα με την ιδια συμπεριφορα που εχεις εσυ και ας ηταν κοληταρια.Βλαπτανε τον ελευθερο λογο και το φορουμ πατωνε.Δεν μπορεις να καθοδηγησεις κανεναν μας.
Να διαβαζεις εσυ αυτα που γραφεις και να ευχαριστιεσαι και να αφησεις τους αλλους.

Να μαθεις οταν πεταγεσε σαν POP-UP να κλεινεις το παραθυρο μετα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.