PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζητείται γάτος :p



konc
03-04-09, 12:41
Επειδή έχουμε ψάξει αρκετά τον τελευταίο μήνα και άκρη δεν βγάλαμε, είπα να postάρω και εδώ.
Ζητείται λοιπόν γάτος για υιοθεσία. Προσφέρουμε μαλακό μαξιλάρι, χάδια και παιχνίδια :p
Απαραίτητη προυπόθεση ο γάτος να είναι για "μέσα". Να μην είναι δηλαδή κεραμιδόγατος που μαζεύτηκε από κάπου αλλά να έχει μάθει να ζει μόνο μέσα σε σπίτι, να ξέρει που να τα "κάνει" και να μην καταστρέφει ότι βρει.

Στα συν
-να είναι σχετικά μικρός σε ηλικία
-εμβολιασμένος-στειρωμένος
-να έχει μάθει σε πιθανή παρουσία σκύλου κ μικρού παιδιού
-να μπορεί να μείνει μόνος του τη μισή μέρα. Είναι και ο λόγος που δεν ψάχνουμε νεογέννητο (δεν θα μπορέσουμε να το φροντίσουμε και να το μάθουμε σωστά στην αρχή)

pm φωτογραφίες, από Αθήνα είμαστε.

PS:Γνωρίζω πως υπάρχουν και πιο κατάλληλα sites για τέτοιες αγγελίες αλλά μέχρι στιγμής μας έχουν προτείνει μόνο τυφλά-κουτσά-μισοφαγωμένα από σκύλους-κεραμιδόγατα που το έσκαγαν από το παράθυρο-ετοιμόρροπα 10+ ετών :rolleyes:

wisdompa
03-04-09, 12:45
Γεννησε η γάτα μας χτες και εκανε 4 υπέροχα γατάκια....η μαμα ειναι ναζιάρα παιχνιδιάρα και ομορφη....πολυχρωμη....μαυρη - καφε - λευκή - και λιγο ξανθό.....με πράσινα μάτια....:p τα μικρά ειναι ενα μαυρο ενα λευκό ενα ξανθό κι ενα ασπρόμαυρο......λιγο απο το δικο της χρωμα πηρε το καθε ενα.....:rofl: αλλα μου λες ο,τι δεν ενδιαφέρεσαι για νεογνά....ισως μελλοντικά σε 3-4 μήνες.....μας εχει μείνει καποιο απο τα 4 και στο δώσω.....!!! :p

konc
03-04-09, 12:48
ναι δυστυχώς δεν θα μπορέσουμε να είμαστε μαζί με τα μικρά όπως πρέπει στην αρχή και δεν θα μπορέσουμε να τα μάθουμε σωστά. Κρίμα θα είναι και για το γατάκι και για το σπίτι και τους καναπέδες :)

wisdompa
03-04-09, 13:00
Σωστά....:)

blackjack
03-04-09, 15:55
Συγνωμη αλλα τι ακριβως ψαχνεις, κατοικιδιο ή πορτατιφ? Αμα δεν μπορεις να το φροντιζεις μην το παιρνεις. Ή παρε λουτρινο, ειναι και πιο ησηχο...
Σε λιγο θα μας πεις οτι πρεπει να ξερει να μαγειρευει γιατι δεν προλαβαινεις να το ταϊζεις.
Ελεος πια με τα αυτιστικα κατοικιδια, μη το ενα μη το αλλο...
Και εγω εχω γατο αλλα του εχω και μια τρυπα να την κανει οποτε θελει. Θα λυπηθω σιγουρα αν παθει τιποτε εξω αλλα πιο πολυ λυπαμαι ολα αυτα τα κατοικιδια που ειναι κλεισμενα μεσα καταπιεζωντας τα ενστικτα τους για να βγαλουμε εμεις τα γουστα μας.

wisdompa
03-04-09, 16:02
Συγνωμη αλλα τι ακριβως ψαχνεις, κατοικιδιο ή πορτατιφ? Αμα δεν μπορεις να το φροντιζεις μην το παιρνεις. Ή παρε λουτρινο, ειναι και πιο ησηχο...
Σε λιγο θα μας πεις οτι πρεπει να ξερει να μαγειρευει γιατι δεν προλαβαινεις να το ταϊζεις.
Ελεος πια με τα αυτιστικα κατοικιδια, μη το ενα μη το αλλο...
Και εγω εχω γατο αλλα του εχω και μια τρυπα να την κανει οποτε θελει. Θα λυπηθω σιγουρα αν παθει τιποτε εξω αλλα πιο πολυ λυπαμαι ολα αυτα τα κατοικιδια που ειναι κλεισμενα μεσα καταπιεζωντας τα ενστικτα τους για να βγαλουμε εμεις τα γουστα μας.

@ blackjack
Φιλε μου ενα δίκιο το έχεις αλλα δε ξερουμε κατι υπο ποιες συνθήκες ζητάει αυτου του είδους τα πράγματα ο konc...σιγουρα κι εμενα μου κεντρισε την περιέργεια το γεγονός ο,τι τα θελει ολα στην τριχα....σαν να αγοράζει home cinema ενα πράμα....και στηρωμένο και αρσενικό και μικρό.....πιστεύω πως αν καποιος ειχε εναν γάτο μικρο στειρωμένο και αρσενικό θα τον κρατουσε για την πάρτη του....δε θα τον χάριζε....ποιος ο λογος αλλωστε να δαπανήσει λεφτά για να τον φροντίσει......Εγω μπορώ να του χαρίσω ενα γλυκύτατο μικρό 2 ημερών....αλλα δε το θελει....που οκ δε θα το εδινα αυριο μιας και δε το αποκόπτω ακομη απο τη μάνα του θα ψοφήσει.....

konc
03-04-09, 17:25
Συγνωμη αλλα τι ακριβως ψαχνεις, κατοικιδιο ή πορτατιφ? Αμα δεν μπορεις να το φροντιζεις μην το παιρνεις. Ή παρε λουτρινο, ειναι και πιο ησηχο...
Σε λιγο θα μας πεις οτι πρεπει να ξερει να μαγειρευει γιατι δεν προλαβαινεις να το ταϊζεις.
Ελεος πια με τα αυτιστικα κατοικιδια, μη το ενα μη το αλλο...
Και εγω εχω γατο αλλα του εχω και μια τρυπα να την κανει οποτε θελει. Θα λυπηθω σιγουρα αν παθει τιποτε εξω αλλα πιο πολυ λυπαμαι ολα αυτα τα κατοικιδια που ειναι κλεισμενα μεσα καταπιεζωντας τα ενστικτα τους για να βγαλουμε εμεις τα γουστα μας.

Άμα δεν καταλαβαίνουμε να μην λέμε πολλα-πολλα, έτσι? Θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια να εξηγηθώ...

1) Τα ζώα που έχουν μεγαλώσει μέσα σε σπίτι, είναι χειρότερα να τα αφήσεις έξω χωρίς να έχουν ξαναβγεί ποτέ. Είχα 2 σκύλους μεγάλους στην αυλή και τρέχανε χαρούμενα τα ζωντανά 15 χρόνια... μόνο που αυτά ψοφήσανε, εγώ μετακόμοισα και τώρα θέλω κατοικίδιο για διαμέρισμα. Αν η γάτα σου έχει μάθει να βγαίνει έξω, είναι άσχημο να της το στερήσει κάποιος. Δεν έχεις δει κανένα καναπεδόγατο όμως που μια χαρά είναι μέσα στο σπίτι και δεν θέλει να βγει? Τέτοια θέλω, αν δεν σε πειράζει πολυ...

2) Δεν είπα ότι θέλω γάτα έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ. Είπα ότι στα ΣΥΝ είναι τα χαρακτηριστικά που αναφέρω

3) Κρίμα δεν είναι για το γατάκι να το έχω 8-17 μόνο του στο σπίτι, χωρίς κανείς να μπορεί να ασχοληθεί μαζί του όσο θα είναι μικρούλι? Ούτε να παίξουμε μαζί του, ούτε να το μάθουμε ότι χρειάζεται από μικρό. Γι' αυτό θέλω κάποιο όχι νεογέννητο, αλλά κάποιο που να έχει μάθει σε σπίτι.

4) Είναι κακό που ζητάω γάτα για ΜΕΣΑ στο σπίτι ώστε να μην ταλαιπωρήσω κάποιο ζώο που έχει μάθει αλλιώς? Πως να το κάνουμε, εδώ που είμαστε, δεν μπορεί να βγαίνει, θα μένει μέσα. Αν πάρω ένα οποιδήποτε γατάκι από το δρόμο και το κλείσω μέσα θα ψοφήσει από την κακομοιριά το καημένο...

Αν δεν το κατάλαβες ήδη, όλα τα παραπάνω τα αναφέρω για το καλό του ζωντανού και του σπιτιού μου. Για να μην ταλαιπωρηθεί κανείς από τους δύο. Επίσης αν δεν το κατάλαβες, ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ για την ψυχή που θα έχω σπίτι μου, σε αντίθεση με αυτούς που βουτάνε ένα γατί από το δρόμο, το κλείνουν σε ένα δωμάτιο και το αφήνουν στη μιζέρια του. Και αν και ακόμα δεν το κατάλαβες, τα λεγόμενα σου ήταν ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ και εντελώς ανάποδα από αυτό που συμβαίνει στην πραγματικότητα.

mpetou
04-04-09, 07:58
εγω προτεινω να παρεις αυτο στο video

http://www.otherside.gr/2009/02/to-mikrotero-gourounaki-ston-kosmo-video/

crypter
04-04-09, 10:30
εγω προτεινω να παρεις αυτο στο video

http://www.otherside.gr/2009/02/to-mikrotero-gourounaki-ston-kosmo-video/

lol, αυτο θα θελει ακομα περισσοτερη φροντιδα και δεν ταιριαζει. :p:p

mangare
04-04-09, 11:45
Δυστυχώς,δεν υπάρχει γατί που να του αρέσει να είναι συνεχώς μέσα.Ακόμα και αν μεγάλωσε μέσα σε σπίτι.Έχω μεγαλώσει γατιά που έμειναν ορφανά από τις πρώτες ημέρες...Ναί μόνο ένα τυφλό,κουτσό ή ''μισοφαγωμένο'' από σκύλους κάνει γιά την ζωή που μπορείς να του προσφέρεις.Και παρακαλώ,αφήστε τα γατιά να επιλέξουν μόνα τους αν χρειάζονται στείρωση! Τέλος,θέλω να πω σε όλους ότι δεν είναι και το καλύτερο να μιλάμε επιθετικά ή ειρωνικά.Μπορεί να μην είμαστε φίλοι,δεν είμαστε όμως ούτε εχθροί ούτε αντίπαλοι....και συγνώμη γιά το ''διδακτικό'' ύφος.

wisdompa
04-04-09, 12:24
Δυστυχώς,δεν υπάρχει γατί που να του αρέσει να είναι συνεχώς μέσα.Ακόμα και αν μεγάλωσε μέσα σε σπίτι.Έχω μεγαλώσει γατιά που έμειναν ορφανά από τις πρώτες ημέρες...Ναί μόνο ένα τυφλό,κουτσό ή ''μισοφαγωμένο'' από σκύλους κάνει γιά την ζωή που μπορείς να του προσφέρεις.Και παρακαλώ,αφήστε τα γατιά να επιλέξουν μόνα τους αν χρειάζονται στείρωση! Τέλος,θέλω να πω σε όλους ότι δεν είναι και το καλύτερο να μιλάμε επιθετικά ή ειρωνικά.Μπορεί να μην είμαστε φίλοι,δεν είμαστε όμως ούτε εχθροί ούτε αντίπαλοι....και συγνώμη γιά το ''διδακτικό'' ύφος.

Θα συμφωνήσω μαζί σου.....κυρίως για το θέμα της στείρωσης.....!!! Δεν είναι κάθε μέρα γόνιμη ωστε να κουράζει......Οταν έρχονται εκείνες οι μερες αν έχουμε ενα θηλυκό γατί μπορούμε να το περιορίσουμε ωστε να μη καταφέρει τίποτα....κι αν έχουμε εναν αρσενικό.....ας κάνει ο,τι θελει.......!!!!! ;) Δε θα του απαγορεύσουμε και το σεξ :p
Εμείς με τις τρίς γάτες ηταν επιλογή μας να μη τις στειρώσουμε και φυσικά να κρατήσουμε έναν αρσενικό.......ειναι κρίμα να στερούμε απο τα ζώα κατι τοσο όμορφο οσο η αναπαραγωγή.......!!!

konc
04-04-09, 13:36
Το θέμα της στείρωσης σηκώνει πολύυυ κουβέντα...
Όσοι είναι υπερ επικαλούνται λογους πληθυσμού. Πιστεύουν ότι από την στιγμή που έχουμε γεμίσει ζώα αδέσποτα, πεινασμένα, χτυπημένα που γυρνάνε στους δρόμους και άλλα τόσα που τα μάζεψαν φιλόζωοι ή οργανισμοί και ψάχνουν υιοθεσία, είναι χειρότερο να "δημιουργήσουμε" μερικά ακόμα. Συνήθως (και εγώ αυτής της άποψης είμαι) πρώτα τα αφήνουν να ζευγαρώσουν και τα θηλυκα να γεννήσουν μια φορά και μετά στειρώνονται. Όπως και να' χει, υπάρχουν καλά και κακά στις δύο επιλογές. Πάντως μπορώ να σας διαβεβαιώσω πως η δική μου γάτα είτε θα είναι στειρωμένη είτε θα στειρωθεί ΟΧΙ για να μην με "ενοχλεί". Προς Θεου, σιγά την ενόχληση...

mangare: Μια χαρά είναι το δικό σου ύφος, μακάρι να μίλαγαν όλοι όπως εσύ, είτε συμφωνώ με τα γραφόμενά τους είτε όχι...

Προς όλους KAI mods: Διαβάστε και τους κανόνες, ειδικά τον 5.

Talaiporimenos
04-04-09, 15:39
Φιλε μου θα σου προτεινα να μπεις στην σελιδα γνωστης εκπομπης του ΣΚΑΙ (παρα τριχα) οπου δινουν γατακια και σκυλακια αποπαρασιτωμενα και εχουν ζωακια διαφορων ηλικιων, σιγουρα κατι θα βρεις εκει, αν οντως αγαπας τα ζωα καλο θα ειναι να παρεις καποιο απο τα αδεσποτακια μιας και μπορεις να σωσεις μια ψυχουλα και αυτο θα σου το ανταποδωσει με πολυ αγαπη , δεν εχει σημασια αν ειναι ρατσα η οχι για το ποσο γρηγορα θα προσαρμοστει στο νεο του σπιτακι αρκει να του δειχνετε πολυ αγαπη. Καμια γατα δεν θα σου λερωσει αρκει να εχεις τον καταλληλο χωρο με την αμμο του (μακρια απο το νερο και την τροφη του εννοειτε) και αν του την αλλαζεις τακτικα. Επεισης για αποτροπη των νεαρων γατιων απο το να κανουν ζημιες σου προτεινω 2 πραγματα, να του παρεις οπωσδηποτε νυχοδρομιο και πολλα παιχνιδακια για να ασχολειται με αυτα και οχι με τις κουρτινες και τον καναπε σας :P , επεισης υπαρχουν καποια σπρει με τα οποια ψεκαζεις τα σημεια που δεν θελεις να πηγαινει το γατακι σου και τα οποια ειναι αρκετα αποδοτικα, ειναι αοσμο για τους ανθρωπους ειναι ενα ειδος φερομονων για γατες. και κατι τελευταιο σχετικα με τις στειρωσεις, επειδη εχω χασει μια γατουλα επειδη δεν την ειχα στειρωσει με αποτελεσμα να πηδηξει απο τον δευτερο οροφο για να αναζητησει ταιρι και απο οσα εχω διαβασει και συζητησει με κτηνιατρους ειμαι υπερ της στειρωσης για το καλο του ζωου.και τα 2 γατακια που εχω τωρα στειρωθηκαν μολις φτασανε στον εκτο μηνα της ζωης τους και αρχισαν να εχουν οιστρο. αποδεδηγμενα η στειρωση συμβαλει στην μακροζωια του ζωου κατα 3-5 χρονια και αποφευγεται ο κινδυνος καρκινου των γενετικων οργανων και αλλων παθησεων, τα στειρωμενα ζωα δεν παχαινουν μετα την επεμβαση, αυτο ειναι μυθος , απλως θα πρεπει να τρωνε ειδικη τροφη για στειρωμενα γατακια προς αποφυγη σχηματισμου ουρολιθων

no_logo
04-04-09, 17:40
Αν πάρεις ενήλικο γάτο να ξέρεις ότι με την αλλαγή του περιβάλλοντος το γατί θα αποπροσανατολιστεί εντελώς και θα ξεχάσει τους καλούς του τρόπους.

Άρα συνειδητοποιείς ότι πρόκειται να αποκτήσεις ζωντανό κι αφιερώνεις λίγο χρόνο σε αυτό ή αφήνεις τα άμοιρα τα ζωντανά στην τύχη τους, σίγουρα θα είναι καλύτερα και για σένα αλλά ακόμα περισσότερο για αυτά

konc
04-04-09, 18:12
Γατόνι βρέθηκε από ένα φανταστικό ζευγάρι που δυστυχώς γι'αυτούς ο σύζηγος εμφάνισε αλλεργία.
Είναι 1 έτους, εμβολιασμένο, στειρωμένο, έχει μάθει μέσα σε σπίτι. Στο μισάωρο τα εξερεύνησε όλα, βρήκε την άμμο του, τη γωνία του στον καναπέ και απέκτησε το αγαπημένο του μπαλάκι που κυνηγάει :) Είναι ομιλιτικότατος, χαδιάρης, δεν του αρέσει το έξω (ούτε στο μπαλκόνι δεν αισθάνεται άνετα) και απ'ότι φαίνεται θα τα πάμε υπέροχα οι τρεις μας.

Με συγχωρούνε πάρα πολύ όλοι οι ξερόλες που θέλησα να πάρω ένα ζωντανό που θα κατέληγε στο δρόμο σπίτι μου για να συνεχίσει τη ζωή του με αγάπη. Ήξερα να πάρω και από τη γωνία που γέννησαν κάτι κεραμιδόγατα, θα ήταν καλύτερα? Να μη σχολιάσω τα περί στείρωσης... διαβάστε όπως ο talaiporimenos. Τελικά δεν έχω καταλάβει γιατί σε μια αγγελία που υποτίθεται ΔΕΝ προβλέπεται από τους κανόνες του forum ο σχολιασμός ούτε ζήτησα τη γνώμη κανενός, πέσανε όλοι να με φάνε... Τι νομίζετε, πως θέλω να ταλαιπωρήσω το ζώο? Εξαιρούνται φυσικά τα επικοδομιτικά σχόλια με σωστό πνεύμα και οι συμβουλές-προτάσεις.

Η αγγελία μπορεί πλέον να κλείσει, ευχαριστώ όλους όσους ενδιαφέρθηκαν με pm να με καθοδηγήσουν σε τετράποδους υποψήφιους και πάνω απ' όλα το ζευγάρι που τελικά μας έδωσε την Κίκου. Δεν ευχαριστώ καθόλου τους ξερόλες που σων και καλά πρέπει να περάσουν την λανθασμένη γνώμη τους, χωρίς ποτέ να τους έχει ζητηθεί. Πραγματικά εκνευρίστικα με ορισμένους που νομίζουν πως θέλω να ταλαιπωρήσω ένα ζώο

@ ADSLgr.com All rights reserved.