PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ



greekman
03-04-09, 13:49
Καλησπερα παιδες. Εχω κανει εδω και ενα 20ημερο μια συνδεση Conn-x 24αρα στον αξιαγαπητο ΟΤΕ μας. Βεβαια για να μη ζηταω και πολλα στη καλυτερη περιπτωση συχρονιζω στα 13 περιπου και στη χειροτερη στα 6 ..... 7-9 ειναι το ποιο συχνο.Μετα απο επικοινωνια με τον Οτε με ενημερωσαν οτι ειμαι 1,5 χιλομετρα απο τον κομβο τους γιαυτο και ποιανω το πολυ 13 mbps......Οταν ρωτησα γιατι εχω τουλαχιστον 5 αποσυνδεσεις τη ημερα και καμια φορα οταν ανοιγω του ρουτερ μου κανει καμια 15αρια προσπαθειες για να μπορεσει να συχρονισει(συνδεεται και μετα απο 1 λεπτο ενω μπορω να σερφαρω πεφτει η συνδεση ) αναφερθηκαν το οτι το μοντεμ προσπαθει να συνδεθει και απο τη πολυ προσπαθεια δεν μπορει να συχρονισει σωστα :respekt: Anyway υπαρχει καποιος απο Ανω Πατησια και να εχει παρομοια προβληματα η ειμαι τοσο γκαντεμης και επεσα πανω στη περιπτωση. :hmm:

rostropol
03-04-09, 18:11
Καλησπερα παιδες. Εχω κανει εδω και ενα 20ημερο μια συνδεση Conn-x 24αρα στον αξιαγαπητο ΟΤΕ μας. Βεβαια για να μη ζηταω και πολλα στη καλυτερη περιπτωση συχρονιζω στα 13 περιπου και στη χειροτερη στα 6 ..... 7-9 ειναι το ποιο συχνο.Μετα απο επικοινωνια με τον Οτε με ενημερωσαν οτι ειμαι 1,5 χιλομετρα απο τον κομβο τους γιαυτο και ποιανω το πολυ 13 mbps......Οταν ρωτησα γιατι εχω τουλαχιστον 5 αποσυνδεσεις τη ημερα και καμια φορα οταν ανοιγω του ρουτερ μου κανει καμια 15αρια προσπαθειες για να μπορεσει να συχρονισει(συνδεεται και μετα απο 1 λεπτο ενω μπορω να σερφαρω πεφτει η συνδεση ) αναφερθηκαν το οτι το μοντεμ προσπαθει να συνδεθει και απο τη πολυ προσπαθεια δεν μπορει να συχρονισει σωστα :respekt: Anyway υπαρχει καποιος απο Ανω Πατησια και να εχει παρομοια προβληματα η ειμαι τοσο γκαντεμης και επεσα πανω στη περιπτωση. :hmm:
Αμα είναι να του δώσω TONOTIL πέσ΄του τεχνικού....:lol::lol:(εδώ γελάμε).
Απ΄οτι κατάλαβα μετά από 2-3 ψηφιακούς ελέγχους της γραμμής μου και τις αναμονές αρκετών ημερών για να με πάρει ο "μάγος-τεχνικός" και να μου λέει φουντούκια που τελικά κατέληξαν σε υποβάθμιση από 8 σε 4,αν δεν γίνουν αναβαθμίσεις και μπουν τα miniDSLAMS(όπως μου είπε και ο τεχνικός σήμερα) θα υπάρχουν τέτοια ζητήματα διότι και καθημερινά αυξάνεται η ζήτηση δυσανάλογα με την χωρητικότητα του δικτύου.....:mad:,ας ελπίσουμε σύντομα για την υλοποίηση της διαφήμισης περί διάδοσης της ευρυζωνικότητας....τι την έκαναν την διαφήμιση αυτή-δεν ξέρουν ότι δεν μπορεί επί της παρούσης να στηριχθεί σε πραγματική πλειοψηφία των συνδρομητών,που ζουν? σε άλλο πλανήτη μήπως??:lol:

FuS
04-04-09, 00:50
Στοιχεία γραμμής για να δούμε τι συμβαίνει;

hel
04-04-09, 09:17
Καλησπερα παιδες. Εχω κανει εδω και ενα 20ημερο μια συνδεση Conn-x 24αρα στον αξιαγαπητο ΟΤΕ μας. Βεβαια για να μη ζηταω και πολλα στη καλυτερη περιπτωση συχρονιζω στα 13 περιπου και στη χειροτερη στα 6 ..... 7-9 ειναι το ποιο συχνο.Μετα απο επικοινωνια με τον Οτε με ενημερωσαν οτι ειμαι 1,5 χιλομετρα απο τον κομβο τους γιαυτο και ποιανω το πολυ 13 mbps......Οταν ρωτησα γιατι εχω τουλαχιστον 5 αποσυνδεσεις τη ημερα και καμια φορα οταν ανοιγω του ρουτερ μου κανει καμια 15αρια προσπαθειες για να μπορεσει να συχρονισει(συνδεεται και μετα απο 1 λεπτο ενω μπορω να σερφαρω πεφτει η συνδεση ) αναφερθηκαν το οτι το μοντεμ προσπαθει να συνδεθει και απο τη πολυ προσπαθεια δεν μπορει να συχρονισει σωστα :respekt: Anyway υπαρχει καποιος απο Ανω Πατησια και να εχει παρομοια προβληματα η ειμαι τοσο γκαντεμης και επεσα πανω στη περιπτωση. :hmm:

Ποιο ρούτερ έχεις; Υπάρχει κανένα άλλο να δοκιμάσεις;

greekman
04-04-09, 20:36
Το μοντεμ που με εχει δωσει ο Οτε ειναι το Sagem 2404 Αυτη τη στιγμη που γραφω εχω συγχρονισει στα 6223kbps download
933 kbps upload

Τα στατιστικα ειναι

Mode: ADSL2+
Line Coding: Trellis On
Status: No Defect
Link Power State: L0

Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 15.2 9.8
Attenuation (dB): 30.0 13.9
Output Power (dBm): 12.2 18.8
Attainable Rate (Kbps): 10104 933
Rate (Kbps): 6223 933
MSGc (number of bytes in overhead channel message): 59 16
B (number of bytes in Mux Data Frame): 194 28
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 1
T (Mux Data Frames over sync bytes): 1 3
R (number of check bytes in FEC Data Frame): 0 0
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.9974 0.9831
L (number of bits in PMD Data Frame): 1564 236
D (interleaver depth): 1 1
Delay (msec): 0 0

Super Frames: 393255 398312
Super Frame Errors: 62 0
RS Words: 0 0
RS Correctable Errors: 0 0
RS Uncorrectable Errors: 0 N/A

HEC Errors: 31 0
OCD Errors: 2 0
LCD Errors: 0 0
Total Cells: 93552976 2565664944
Data Cells: 11862412 802436143
Bit Errors: 0 633105

Total ES: 3825 147
Total SES: 404 100
Total UAS: 181 14731946

Η πλακα ειναι οτι μαλλον με εχουν συνδεσει σε DsLam της Νεας Φιλαδελφειας 2 km μακρια μου ενω μενω Ανω Πατησια και εχω Dslam στα 500 μετρα απο το σπιτι μου

........Auto merged post: greekman πρόσθεσε 1 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ρουτερ αλλο εχω δοκιμασει και ειναι the same thing Επισης εχω κανει καφριλα και πηγα στο πινακα της Πολ/κιας μου και συνδεσα εκει το ρουτερ μου πιανοντας σχεδον τα ιδια νουμερα(λογικο γιατι η πολ/κια ειναι ολοκαινουργια)

hel
07-04-09, 01:00
Συνεχίζουν οι αποσυνδέσεις;

greekman
07-04-09, 13:03
Ετσι ηταν απο την αρχη η συνδεση δηλ. με τα στατιστικα αυτα πανω κατω με ελαχιστη διαφορα και συνεχεια αποσυνδεσεις οπως και τωρα :down:

hel
08-04-09, 11:50
Έχεις αφήσει μόνο του το ρούτερ πάνω στη γραμμή χωρίς τηλέφωνα; Παρατηρείς διαφορά στα στοιχεία;
Είσαι σε παλιά πολυκατοικία;

greekman
08-04-09, 12:41
το μοντεμ εχει ελεχθει-συνδεθει μονο του χωρις τηλεφωνα στη πριζα εχω κανει και αλλαγη πριζας οπως και εχω παει στο πινακα της πολυκατ/κιας μου που έρχονται όλα τα καλώδια απο το καφάο του Οτε και το έχω βάλει και εκεί. Τέλος έχω δοκιμάσει και άλλο μόντεμ με τα ΙΔΙΑ αποτελέσματα και με διαφορα στη κάθε περίπτωση του Attenuation (dB) κατα μία μονάδα πανω η κατω συνήθως. Η πολυκ/κια ειναι στη κυριολεξια ολοκαινουργια όπως εννοειτε και οι καλωδιωσεις. Αυτά tnx for your suppprt

psyxakias
08-04-09, 14:25
Πρήξε το 121 να ελέγξουν τη γραμμή σου και αν χρειαστεί να σου αλλάξουν βρόγχο. Τώρα όσον αφορά το ότι έχεις άλλο DSLAM πιο κοντά, είναι συνηθισμένο φαινόμενο λόγω της τρομερής κατανομής Α/Κ του ΟΤΕ :p

hel
08-04-09, 15:32
Κάτι γίνεται με τη γραμμή του και του ανέβασαν το snr margin για να μην έχει αποσυνδέσεις.
Μάλλον πάμε για αλλαγή βρόχου...

@ ADSLgr.com All rights reserved.