PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΘΥΡΕΣ ΤΟΥ fritzbox!!



veguras
02-01-06, 13:41
Καλή Χρονιά σε όλους!

Έχω αγοράσει πριν από λίγο καιρό το Altecnet Jetpack (για PSTN γραμμή) και έχω το εξής πρόβλημα με το modem/router fritzbox:
Η μία από τις δύο ethernet θύρες, και συγκεκριμένα η "LAN A" δεν λειτουργεί καθόλου, ενώ η Β δουλεύει τέλεια. Έχω δοκιμάσει το ίδιο καλώδιο που συνδέω στην θύρα Β και στη θύρα Α, αλλά στην πρώτη δουλεύει μια χαρά και τα λαμπάκια στην κάρτα δικτύου ανάβουν κανονικά, ενώ όταν το συνδέω στην άλλη θύρα τα λαμπάκια της κάρτας δικτύου δεν ανάβουν καθόλου! Να σημειώσω ότι θέλω να συνδέσω δύο Η/Υ πάνω στο fritzbox και μου έχουν δεθεί τα χέρια!
Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που να ανοίγει και τη δεύτερη θύρα;
Καμιά ιδέα κανείς;;;;;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!

sdikr
02-01-06, 13:43
Αν δεν κάνω λάθος το ένα ειναι για να συνδέεις switch ή router πάνω με cross καλώδιο

veguras
02-01-06, 13:46
Στο manual λέει μπορείς να συνδέσεις μέχρι και 3 Η/Υ μαζί...

ZORO
02-01-06, 15:30
Έχεις κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις στον δευτερό υπολογιστή για την δευτερή θύρα; Εαν χρησιμοποιείς στατικές ρυθμίσεις στον υπολογιστή σου είναι διαφορετικές για την πρώτη θύρα και την δευτέρη. Εάν ναι επικοινώνησε με την avm μπορεί να έπεσες σε ελατωματικό μοντέλο.

veguras
11-01-06, 18:04
Επικοινώνησα με την ΑΜΥ και μου είπαν ότι μάλλον είναι χαλασμένη η μία θύρα. Οπότε πρέπει να το στείλω για έλεγχο και αντικατάσταση! Δηλαδή το λιγότερο μια βδομάδα χωρίς ΙΝΤΕΡΝΕΤ!!! ΦΤΟΥ!!!!
ΝΑ ρωτήσω κάτι άλλο... ξέρει κανείς αν γίνεται να δουλεύουν ταυτόχρονα δύο υπολογιστές, αλλά ο ένας να είναι συνδεμένος με Ethernet πάνω στο συγκεκριμένο router και ο άλλος με USB;

ZORO
11-01-06, 18:29
Ναι, σαφώς και γίνεται.

veguras
11-01-06, 21:11
Ευχαριστώ γείτονα, να σαι καλά!!!

danton
19-01-06, 18:07
Εγώ έχω συνδέσει pc σε όλες τις θύρες, αλλά η usb μου κάνει νερά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.