PDA

Επιστροφή στο Forum : Έκανα αίτηση για dp, ενεργοποιήθηκα σε άλλο πακέτο χωρίς διεθνείς κλήσεις



xd_ante
03-04-09, 23:27
Γειά σας
Σας παραθέτω την ιστορία μου (μέσω της επιστολής διαμαρτυρίας που έστειλα στην HOL οπου περιγράφεται με λεπτομέρεια η κατάσταση που έχω περιέλθει )

EΠΙΣΤΟΛΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ
Ονομάζομαι -------- με αριθμό τηλ.--------------- .Είμαι συνδρομητής της υπηρεσίας HOL telephony Double play 24Mbps/1Mbps με απεριόριστη τηλεφωνία προς εσωτερικό και προς 26 χώρες στο εξωτερικό και 60’ λεπτά προς εθνικά κινητά.Πριν προβώ στην αποστολή της αίτησης που απαιτείται για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας είχα ενημερωθεί από υπάλληλό σας με τηλεφωνική ενημέρωση μέσω του σημείου εκδήλωσης ενδιαφέροντος από την ιστοσελίδα σας εισήγαγα τον αριθμό του κινητού μου και δέχθηκα τηλεφωνική κλήση από υπάλληλό σας ο οποίος με ενημέρωσε για τα προγράμματα σας και επέλεξα το ανωτέρω πρόγραμμα. Συμφωνήθηκε να μου σταλεί με e-mail η αίτηση συμπληρωμένη απο υπάλληλο σας να υπογράψω και αφού διαβάσω με προσοχή τους όρους να την στείλω με fax στο τηλ.2130005769 , Όπως και έγινε στις 14 Απριλίου του 2007 .Η υπηρεσία μου ενεργοποιήθηκε στις 7 Αυγούστου του 2008 και μέχρι τα μέσα Μαρτίου 2009 δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα μέχρι που έλαβα τον λογαριασμό του Μαρτίου όπου και διαπίστωσα ότι είχα χρεωθεί για κλήσεις που έκανα στο εξωτερικό (Ρωσία) γνωρίζοντας από πριν ότι αυτές οι κλήσεις περιλαμβάνονται δωρεάν στο πακέτο στο οποίο βρίσκομαι (βάζοντας τον τηλεφωνικό αριθμό στην ιστοσελίδα σας) . Καλώντας στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών σας και εκφράζοντας τα εντονότατα παράπονά μου για αυτές τις χρεώσεις ενημέρωσα τον υπάλληλο σας και εκείνος μου είπε ότι θα προωθήσει το αίτημά μου στο αρμόδιο τμήμα και θα με ενημερώσει σχετικά. Σήμερα Τρίτη 31 Μαρτίου του 2009 δέχθηκα τηλεφώνημα από τον υπάλληλό σας ο οποίος με ενημέρωσε ότι εγώ εν αγνοία μου είχα ενταχθεί σε άλλο πρόγραμμα το οποίο δεν περιλάμβανε τις δωρεάν κλήσεις προς το εξωτερικό και άρα χρεώθηκαν κανονικά. Επειδή κράτησα ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ της αίτησης της οποία σας απέστειλα με Fax και στην οποία ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ότι το πρόγραμμα το οποίο αιτώμουν περιγράφει ΡΗΤΑ ότι περιλαμβάνει ΔΩΡΕΑΝ ΚΛΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΣΤΑΘΕΡΑ προς 26 χώρες του ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΜΕΤΑΞΥ ΑΥΤΩΝ και στην ΡΩΣΙΑ και βεβαιώθηκα , Επανέλαβα το τηλεφώνημά μου και ζήτησα από τον υπάλληλο να βρεί ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΗ την αίτηση μου και να την συγκρίνει με αυτήν που είχα στα χέρια μου .Η απάντηση που έλαβα από τον υπάλληλο σας είναι ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΜΟΥ ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΗ στα συστήματά σας . Μετά αυτών μπορεί κανείς να αναρωτηθεί ΠΩΣ κάποιος εντάσεται σε ένα πρόγραμμα ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ και πώς ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ μου ΑΦΟΥ η αίτηση μου ΔΕΝ υπάρχει καταχωρημένη στο συστήμά σας , εκφράζοντας έτσι ΤΗΝ ΛΥΠΗ μου και συνάμα ΤΑ ΕΝΤΟΝΟΤΑΤΑ παράπονά μου για την κατάσταση που έχει δημιουργηθεί . μαζί με αυτή την επιστολή σας αποστέλω με Fax την ΑΠΟΔΕΙΞΗ του FAX που απέστειλα σε εσάς με την αίτηση συμπληρωμένη ΑΠΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΣΑΣ και υπογεγραμμένη απο εμένα στις 14 Απριλίου 2008 ΩΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΩΝ ΙΣΧΥΡΙΣΜΩΝ μου που είναι καθ όλα δίκαιοι και σωστοί , στην οποία ΔΙΑΚΡΙΝΟΝΤΑΙ καθαρότατα η ΩΡΑ η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ και ο αριθμός Fax που απέστειλα την εν λόγω αίτηση . Μετά από αυτά παρακαλώ για ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ για να Διορθωθεί το ΛΑΘΟΣ αυτό και να αφαιρεθούν οι εν λόγω χρεώσεις από τον λογαριασμό μου και να τελείώσει η ταλαιπωρία στην οποία έχω επέλθει .

να σημειωθεί οτι την επιστολή αυτή την έστειλα με fax
Θα μπορούσε κανεις να με πληροφορήσει τι άλλο μπορώ να κάνω ?
Ευχαριστώ:mad:

treli@ris
03-04-09, 23:32
Μια επισκεψη στα κεντρικα γραφεια θα ηταν το καλυτερο. Μαζεψε ολα τα χαρτια σου και απο τη στιγμη που εισαι καθ'ολα σωστος το προβλημα σου θα λυθει αμεσα.

trd64
03-04-09, 23:34
Μπράβο. Πολύ σωστή η δική σου αντιμετώπιση.

Σκέφτομαι HOL DP με κύριο γνώμονα τα δωρεάν προς Ρωσία.

Σε παρακαλώ κράτησε μας ενήμερους για την εξέλιξη της υπόθεσης.

xd_ante
03-04-09, 23:46
Μια επισκεψη στα κεντρικα γραφεια θα ηταν το καλυτερο. Μαζεψε ολα τα χαρτια σου και απο τη στιγμη που εισαι καθ'ολα σωστος το προβλημα σου θα λυθει αμεσα.

Μάλλον αυτό θα γίνει . δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη λύση. θα προσπαθήσω λίγο ακόμα μηπως βρω άκρη τηλεφωνικά.
μαζί με την επιστολή τους έστειλα και την απόδειξη του Fax με την αίτηση .
τελικά καλά έκανα και κράτησα αντίγραφα γιατι αλλιώς τώρα θα με κοροιδεύαν ακόμη.

nm96027
03-04-09, 23:49
Πολύ καλή κίνηση να κρατήσεις αντίγραφα. Νομίζω πως δεν είναι δυνατόν να στο αμφισβητήσουν περαιτέρω. Και όντως η επίσκεψη θα βοηθούσε.;)

geroplatanos
04-04-09, 00:14
Επειδή και εγώ έχω το ίδιο ακριβώς συμβόλαιο με την HOL ξέρει κανείς αλήθεια ποιες τελικά είναι οι 26 αυτές χώρες που έχουμε δωρεάν κλήσεις;

treli@ris
04-04-09, 00:17
Επειδή και εγώ έχω το ίδιο ακριβώς συμβόλαιο με την HOL ξέρει κανείς αλήθεια ποιες τελικά είναι οι 26 αυτές χώρες που έχουμε δωρεάν κλήσεις;

Οι χώρες στις οποίες προσφέρονται δωρεάν κλήσεις προς σταθερά είναι οι εξής: ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ, ΑΥΣΤΡΙΑ, ΒΕΛΓΙΟ, ΓΑΛΛΙΑ, ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ΔΑΝΙΑ, ΕΛΒΕΤΙΑ, ΗΝ. ΒΑΣΙΛΕΙΟ, ΗΠΑ, ΙΑΠΩΝΙΑ, ΙΡΛΑΝΔΙΑ, ΙΣΠΑΝΙΑ, ΙΤΑΛΙΑ, ΚΑΝΑΔΑΣ, ΚΙΝΑ, ΚΥΠΡΟΣ, ΝΟΡΒΗΓΙΑ, ΟΛΛΑΝΔΙΑ, ΟΥΓΓΑΡΙΑ, ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ, ΡΩΣΙΑ, ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ, ΣΟΥΗΔΙΑ, ΤΑΪΒΑΝ, ΤΑΪΛΑΝΔΗ, ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ

geroplatanos
04-04-09, 00:20
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ αλλά υπάρχουν και κάπου στην σελίδα της HOL; Όχι τίποτα αλλά να μην μπορούν να μας πουν τίποτα όπως στο παλικάρι εδώ με τα τηλέφωνα προς Ρωσσία.

treli@ris
04-04-09, 00:21
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ αλλά υπάρχουν και κάπου στην σελίδα της HOL; Όχι τίποτα αλλά να μην μπορούν να μας πουν τίποτα όπως στο παλικάρι εδώ με τα τηλέφωνα προς Ρωσσία.

http://www.hol.gr/default.asp?pid=24&la=1&itmid=50&ct=36&prd_st=2

geroplatanos
04-04-09, 00:25
Τέλειος!

xd_ante
04-04-09, 00:29
το άλλο κουφό που μου είπε ο τυπάς της εξυπηρέτησης πελατών ειναι Κύριε στις 7 αυγούστου 2008 δέν υπήρχε καν αυτό το ανωτέρω πρόγραμμα και όταν του είπα εγώ : Η αίτηση τον απρίλιο (4 μήνες πριν) που έκανα γιατί το είχε ? Δεν ήξερε τι να απαντήσει και μάλιστα με προέτρεψε να το αλλάξω για να μην έχω προβλήματα στο μέλλον . Μου φαίνεται οτι ψάχνουν για Μ.... !!

και το άλλο γιατι δεν το είχα προσέξει ο λογαριασμός που μου έρχεται στο σπίτι γράφει
double-play home unlimited 24/ 1 Mbps
δηλαδή να παω και να τους το τρίψω στη μούρη ?

amoyda
04-04-09, 00:38
δηλαδή να παω και να τους το τρίψω στη μούρη ?

ακριβως

trd64
04-04-09, 06:38
Πρωί :idea:πρωί μου ήρθε :idea:

Μήπως το έλιωσες στις κλήσεις και έπιασες το fair use policy??? (Να μάθουμε και πιο είναι αυτό επιτέλους)

xd_ante
02-05-09, 01:20
Παιδιά το πρόβλημα λύθηκε καθώς το λογιστήριο απ'ότι με ενημέρωσαν (εχθές) έκανε δεκτό το αίτημά μου και θα υπάρξει πίστωση στον λογαριασμό μου ΟΛΕΣ οι χρεώσεις που ήταν εκτός πακέτου απο τον Αύγουστο του 2008 δηλαδή απο την στιγμή της σύνδεσης μου :respekt: ( θα τραβάνε τα μαλλιά τους ) Τέλος καλό όλα καλά πάντως αν και αργοπορημένα τελικώς βρήκα το δίκιο μου και την ηρεμία μου :respekt: πρέπει να δω τώρα αν στο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ που με είχανε βάλει είχε τα 60 λεπτά προς εθνικά κινητα αν δεν υπάρχουν είναι πολλά τα λεφτα !

mondeo
02-05-09, 16:56
Εντάξει,λάθη γίνονται.
Αρκεί βέβαια να τα αποδέχονται οι εταιρίες και να πράττουν δεόντως.

ZhenXlogic
04-05-09, 22:06
Παιδιά το πρόβλημα λύθηκε καθώς το λογιστήριο απ'ότι με ενημέρωσαν (εχθές) έκανε δεκτό το αίτημά μου και θα υπάρξει πίστωση στον λογαριασμό μου ΟΛΕΣ οι χρεώσεις...

Κάτσε να δεις την πίστωση πρώτα και μετά χαρά!!!, έκαναν να μου πιστώσουν λάθος λογαριασμο 1 χρόνο... :worthy:

kime
06-05-09, 13:57
Σε εμένα ακόμη ελέγχουν τα πιστοποιητικά (από Ιούλιο 2008 μέχρι σήμερα Μάϊο 2009) και το λένε και στο αυτόματο και μιλώντας με εκπρόσωπο. Του λέω κ΄σποιο λάθος έχει γίνει στο σύστημα σας και το αρνούνται, αλλά είναι φυσιολογικό να ελέγχουν χαρτιά για 10 μήνες....

Φίλε πάρε πρώτα την πίστωση και μετά να χαρείς.

xd_ante
02-07-09, 13:59
Η πίστωση μου ήρθε στον προηγούμενο λογαριασμό -368 ευρώ 200 που δεν τους πλήρωνα για τις κλήσεις στην ρωσία άρα εχω λογαριασμό -168 ευρώ 3-4 μήνων λογαριασμοί δηλαδή. δεν άργησαν και ιδιαίτερα πάντως

Vitruvian78
02-07-09, 17:42
Η Forthnet προσφέρει 40 χώρες περίπου. Αναρωτιέμαι γιατί η HOL προσφέρει μόνο 26....;; Μήπως πρέπει όλοι εμείς οι συνδρομητές να ζητήσουμε να αυξηθούνε οι χώρες;

Το θέμα με τις παράλογες χρεώσεις είναι καθαρά διαδικαστικό από τη στιγμή που θα τουσ το επισημάνεις. Πιστεύω οτι το φαξ με το γράμμα σου είναι αρκετό. Θα το κοιτάξουν. Ως τότε αφαίρεσε τις κλήσεις που σου έχουν χρεώσει ενώ δεν θα έπρεπε και πλήρωσε τα υπόλοιπα. Ή τα πληρώνεις όλα κανονικά και ζητάς πιστωτικό.

Nrod
02-07-09, 17:56
Επανέλαβα το τηλεφώνημά μου και ζήτησα από τον υπάλληλο να βρεί ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΗ την αίτηση μου και να την συγκρίνει με αυτήν που είχα στα χέρια μου .Η απάντηση που έλαβα από τον υπάλληλο σας είναι ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΜΟΥ ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΗ στα συστήματά σας . Μετά αυτών μπορεί κανείς να αναρωτηθεί ΠΩΣ κάποιος εντάσεται σε ένα πρόγραμμα ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ και πώς ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ μου ΑΦΟΥ η αίτηση μου ΔΕΝ υπάρχει καταχωρημένη στο συστήμά σας ,

Φαίνεται ότι είναι της μόδας στην ΗOL να μην μπορούν να βρούν καταχωρημένα και επιβεβαιωμένα στοιχεία. Το ίδιο συνέβη με την αίτηση διακοπής που έκανα. Επί 4 μήνες την έβλεπαν κανονικά καταχωρημένη και προωθημένη και ξαφνικά χτες η υπάλληλος μου λέει ότι δεν υπάρχει καμία αίτηση διακοπής αλλά μια απλή "ενημέρωση"!

Στην εύλογη ερώτησή μου, ότι αφού δεν υπάρχει αίτηση διακοπής τότε πως και διακόπηκε η σύνδεση (έστω και με 4 μήνες καθυστέρηση), έλεγε άλλα αντ' άλλων!

Βρε μήπως μιλήσαμε με την/τον ίδια/ο υπάλληλο;

demkat1
02-07-09, 19:43
Φίλε xd_ante, έχεις την καλοσύνη να ποστάρεις τον αρ. φαξ που έστειλες τη διαμαρτυρία σου?

@ ADSLgr.com All rights reserved.