PDA

Επιστροφή στο Forum : asus en9500gt oc μήπως είναι για πέταμα?



aleex
04-04-09, 00:15
Ρε παιδιά, με κουράζει η καινούργια κάρτα γραφικών (asus en9500gt oc) στα μάτια, περισσότερο από τη παλιά (asus extreme n6600gt), γιατί?

Και οι δύο nvidia, κ οι δύο asus, η καινούργια είναι δε υποτίθεται τόσο πιο εξελιγμένη, γιατί? Μήπως η asus μας πουλάει πατάτες?:hmm: Πήρα αυτό το μοντέλο γιατί δεν παίζω παιγνίδια κ καίει σχεδόν το μισό ρεύμα από την 9600.

Και τις 2 κάρτες τις δοκίμασα με το ίδιο μόνιτορ, eizo flexscan s1910 που το είχα πάρει αρχές 2006, τότε 679€ κ που σε λίγο θα είναι για παροπλισμό.:oops::cry:

Α, εντωμεταξύ κ κάτι περίεργο, στις ρυθμίσεις του driver της nvidia (9500) δεν μπορώ να επιλέξω τη ρύθμιση image sharpening, είτε έχω συδέσει το μόνιτορ με dvi, είτε με vga.

Μήπως πρέπει να τη πετάξω από το παράθυρο την asus en9500gt oc τελικά? Μου φαίνεται ότι σχετικά με hardware, στα 10 πράγματα που αγοράζουμε τα 2 είναι για πέταμα.:cry::cry:

crypter
04-04-09, 00:18
Το οτι σε πειραζει στα ματια ειναι καθαρα θεμα ρυθμισεων (αν οχι μονιτορ) αφου η καρτα ειναι μια χαρα. Δοκιμασε διαφορα settings στο nvidia panel στον πινακα ελεγχου μεχρι να βρεις αυτο που δεν κουραζει τοσο τα ματια σου. Δεν ειναι hardware θεμα παντως γιατι και οι δυο καρτες ειναι απολυτα εικανες για να βγαζουν μια χαρα εικονα σε 2D-desktop χρηση.

aleex
04-04-09, 00:34
Το οτι σε πειραζει στα ματια ειναι καθαρα θεμα ρυθμισεων (αν οχι μονιτορ) αφου η καρτα ειναι μια χαρα. Δοκιμασε διαφορα settings στο nvidia panel στον πινακα ελεγχου μεχρι να βρεις αυτο που δεν κουραζει τοσο τα ματια σου. Δεν ειναι hardware θεμα παντως γιατι και οι δυο καρτες ειναι απολυτα εικανες για να βγαζουν μια χαρα εικονα σε 2D-desktop χρηση.

Με τις ρυθμίσεις έχω φάει πολλή ώρα κ δοκίμασα κ πολλές παραλλαγές.

Αυτό που λες για το μόνιτορ crypter, τι μπορεί να είναι δηλαδή? Μόνιτορ του 2006 μπορεί να μην παίζει σωστά με κάρτα γραφικών του 2008?

Η nvidia gf 9500 μπορεί να είναι μια χαρά, μήπως όμως η υλοποίηση της asus έχει κάποιο πρόβλημα?

Κ η επιλογή image sharpening στο πίνακα ελέγχου της nvidia η οποία παίζει στη παλιά κάρτα 6600, αλλά όχι στη καινούργια 9500, γιατί?

crypter
04-04-09, 00:37
Εχεις βαλει τους νεωτερους drivers ετσι; Κανονικα αν δεν κανω λαθος μπορεις να πειραξεις και αρκετες ακομα ρυθμισεις με το riva tuner σχετικα με το χρωμα, την εικονα κτλ κτλ. Δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις (απλα με προσοχη :p). Το μονιτορ επισης δυσκολο να φταιει εφοσον ειναι με καλο panel και eizo. :hmm:

aleex
04-04-09, 01:10
Εχεις βαλει τους νεωτερους drivers ετσι; Κανονικα αν δεν κανω λαθος μπορεις να πειραξεις και αρκετες ακομα ρυθμισεις με το riva tuner σχετικα με το χρωμα, την εικονα κτλ κτλ. Δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις (απλα με προσοχη :p). Το μονιτορ επισης δυσκολο να φταιει εφοσον ειναι με καλο panel και eizo. :hmm:

Τους drivers τους κατέβασα πρόσφατα, η κάρτα είναι 2 μηνών. Riva δεν έχω, έχω το πίνακα ελέγχου της nvidia, στα display settings\advanced settings έχω μια καρτέλλα asus που λέει asus splendid κ asus osd, κ ένα μικρό app το asus smart doctor.

Πάντως, σήμερα που τη χρησιμοποίησα τη κάρτα κάποιες ώρες, είναι πολύ κουραστική, μέχρι τώρα το pc αυτό το δούλευα με remote desktop από το άλλο pc κ ήταν πολύ πιο ξεκούραστο, με remote desktop κ παλιά κάρτα πιο ξεκούραστο, δηλαδή έλεος. Τι άλλο να φταίει κ όταν τις ρυθμίσεις τις έχω κοιτάξει ξανά κα ξανά.

Βασικά το διάβασμα είναι πολύ κουραστικό, τα font χρειάζονται μάλλον περισσότερη ευκρίνια νομίζω κ σε συνδυασμό που το image sharpening είναι disabled, μάλλον κάτι φταίει με τη κάρτα.

aleex
04-04-09, 23:21
Τελικά αυτό που φταίει είναι ότι δεν υποστηρίζεται το "image sharpening" στην 9500, όπως κ σε άλλες νέες κάρτες της nvidia.

Και τι κάνουμε τώρα αντί για "image sharpening"? Δοκίμασα διάφορες ρυθμίσεις 3D μόνο με vga καλώιδιο, αύριο θα δω κ με dvi κ θα σας πω.

Γενικά, οι ρυθμίσεις 3D βελτιώνουν κ το 2D ή απλά μου φαίνεται, γιατί σα να έφτιαξε κάπως η εικόνα με το vga προς το παρόν.

A, τώρα είδα κάπου το riva tuner που λες κ κατάλαβα ότι πρέπει να το κατεβάσω ...:oops::oops: ... οκ :lol:

tasvar
05-04-09, 16:45
Κοίταξε λίγο και εδώ..

http://www.overclock.net/nvidia-drivers-overclocking-software/172583-8800-image-sharpening.html

BigBlack
05-04-09, 18:33
Aπ'ότι κατάλαβα έχεις βάλει drivers της ASUS. Δοκίμασες να δεις τους τελευταίους drivers από την Nvidia;

aleex
05-04-09, 20:51
Κοίταξε λίγο και εδώ..

http://www.overclock.net/nvidia-drivers-overclocking-software/172583-8800-image-sharpening.html

Αυτός λοιπόν λέει ότι η λύση του προβλήματος είναι:

"go into Custom Timings and choose one of the pre-made alternate timings"

Αυτό δεν υπάρχει πάντως στο πίνακα ελέγχου της nvidia του δικού μου driver για 9500, αυτός βέβαια μιλάει για 8800. Που τα βρίσκω τότε αυτά? Κατέβασα κ το riva tuner, τώρα θα το βάλω, μήπως αυτά τα custom timings υπάρχουν θα τα βρω στο riva, ή έχουν να κάνουν μόνο με την 8800? Σόρρυ, αλλά είμαι άσχετος από γραφικά, δεν παίζω κ παιγνίδια .... :oops:

........Auto merged post: aleex πρόσθεσε 9 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Aπ'ότι κατάλαβα έχεις βάλει drivers της ASUS. Δοκίμασες να δεις τους τελευταίους drivers από την Nvidia;

Πολύ καλά κατάλαβες BigBlack. :lol: Τεσπα, κατέβασα κ τους τελευταίους της asus, που έβγαλε καινούργιους εδώ κ λίγες μέρες, κ της Nvidia. Στο site της Nvidia όμως λέει ότι οι drivers είναι για πολλά μοντέλα κάρτες, ενώ της asus υποτίθεται ότι είναι ειδικά :lol::lol: για την 9500 :lol::lol:. Καλά κάνω κ γελάω δηλαδή εννοείς ότι έτσι κι αλλιώς να βάλω της nvidia κ ότι της asus δεν είναι καλοί?:hmm::p

BigBlack
05-04-09, 22:13
Πολύ καλά κατάλαβες BigBlack. :lol: Τεσπα, κατέβασα κ τους τελευταίους της asus, που έβγαλε καινούργιους εδώ κ λίγες μέρες, κ της Nvidia. Στο site της Nvidia όμως λέει ότι οι drivers είναι για πολλά μοντέλα κάρτες, ενώ της asus υποτίθεται ότι είναι ειδικά :lol::lol: για την 9500 :lol::lol:. Καλά κάνω κ γελάω δηλαδή εννοείς ότι έτσι κι αλλιώς να βάλω της nvidia κ ότι της asus δεν είναι καλοί?:hmm::p

Kι εσύ με τη σειρά σου φίλε aleex πολύ καλά κατάλαβες! Απεγκατάστησε πλήρως αυτούς της Asus και βάλε τους Nvidia.

Οσες φορές έχω μπλέξει με drivers γραφικών από την Asus το'χω σκυλομετανιώσει :lol:. Nvidia κατευθείαν!

aleex
05-04-09, 23:21
Kι εσύ με τη σειρά σου φίλε aleex πολύ καλά κατάλαβες! Απεγκατάστησε πλήρως αυτούς της Asus και βάλε τους Nvidia.

Οσες φορές έχω μπλέξει με drivers γραφικών από την Asus το'χω σκυλομετανιώσει :lol:. Nvidia κατευθείαν!

Thanks :p

aleex
06-04-09, 02:00
Λοιπόν καταρχάς απεγκατέστησα το παλιό driver της asus, μετά έχοντας διαβάσει στο φόρουμ από (crypter, tiven) ότι καλό είναι να χρησιμοποιήσουμε το driver sweeper (http://downloads.guru3d.com/Guru3D---Driver-Sweeper-(Setup)-download-1655.html) για να καθαρίσουμε ότι έχει μείνει από το display driver κατόπιν απεγκατάστασης, το έκανα κ αυτό.

Με τους nvidia drivers ok, αλλά με το physx driver (κι αυτός της nvidia είναι), κάτι δεν μπόρεσε να κάνει ο driver sweeper, μετά από reboot το ξανάτρεξα κ όλα οκ, όμως μου βγήκε κ ένα windows (vista) μήνυμα ότι κάποιο dll δεν κάνει κάτι. Αφού έβαλα τον καινούργιο driver της nvidia, δεν μου ξαναείπε τίποτα.

Μετά όμως που εγκατέστησα το riva tuner, κάποια στιγμή μου πέταξε ένα "invalid registry entries have been detected. RivaTuner will use default or truncated values for these entries", αλλά δεν μου το ξανάβγαλε. Αφού έπαιξα αρκετά με τα settings κ της nvidia κ του riva turner, τελικά καλή φαίνεται η εικόνα.

Tώρα με το registry που κάτι δεν είχε πάει καλά, έχω πάρει image backup του partition, κ μπορώ να τα γυρίσω όλα πίσω κ να τα ξανακάνω. Αξίζει να μπω στο κόπο ή παραείμαι λεπτολόγος? Κ αν ναι, να χρησιμοποίσω το driver sweeper ξανά ή όχι, ή κάποιο άλλο utility αν υπάρχει, ή να το χρησιμοποιήσω μόνο για nvidia κ όχι για physx driver που μου έβγαλε κ το πρόβλημα, ή να τρέξω το sweeper από safe mode κ για physx που δεν το έκανα πρέπει να ομολογήσω, ενώ γενικά συνιστάται (το λέει στη σελίδα). :oops:

BigBlack
06-04-09, 02:20
Ξανακάνε τα σωστά τώρα που θυμάσαι, για να μην μπαίνεις στον κόπο να τα κάνεις όταν δε θα θυμάσαι ούτε τι είχες κάνει, ούτε τι είναι σωστό. Από safe mode και απεγκαθιστάς ότι σου θυμίζει Asus, physx, nvidia κλπ.

aleex
06-04-09, 02:52
Ξανακάνε τα σωστά τώρα που θυμάσαι, για να μην μπαίνεις στον κόπο να τα κάνεις όταν δε θα θυμάσαι ούτε τι είχες κάνει, ούτε τι είναι σωστό. Από safe mode και απεγκαθιστάς ότι σου θυμίζει Asus, physx, nvidia κλπ.

Ευχαριστώ, αύριο πια, γιατί τώρα τα έχω παίξει ...

... και θα κάτσω να δω μερικά επεισόδια charmed (το παλιό με τις 3 μάγισσες στο san fransisco - σου λέει κάτι? 176 επεισόδια) να ηρεμήσω

BigBlack
06-04-09, 03:09
Nα σου πώ, άμα δεν παίζεις παιχνίδια, τι σε νοιάζει και το physx;
Δες εκεί τις ανηφοροκατηφόρες του SF και τις μαγισούλες και είσαι κύριος! Ες αύριον τα σπουδαία :oneup:

Αντε, καλό ξημέρωμα...

aleex
06-04-09, 03:26
Nα σου πώ, άμα δεν παίζεις παιχνίδια, τι σε νοιάζει και το physx;
Δες εκεί τις ανηφοροκατηφόρες του SF και τις μαγισούλες και είσαι κύριος! Ες αύριον τα σπουδαία :oneup:

Αντε, καλό ξημέρωμα...

Επίσης, ... :p

Το physx είχε μπει με το παλιό driver. Για να είμαι ειλικρινής ούτε που ξέρω τι κάνει. Παιγνίδια πάντως μπορεί κ ν'αρχίσω κάποια στιγμή να παίζω. Για όλα υπάρχει η πρώτη φορά .... :p

tasvar
06-04-09, 21:55
Αυτός λοιπόν λέει ότι η λύση του προβλήματος είναι:

"go into Custom Timings and choose one of the pre-made alternate timings"

Αυτό δεν υπάρχει πάντως στο πίνακα ελέγχου της nvidia του δικού μου driver για 9500, αυτός βέβαια μιλάει για 8800. Που τα βρίσκω τότε αυτά?

Πας στόν πίνακα ελέγχου.Manage custom resolutions- create -advanced.Εγώ το δοκίμασα αλλά δέν είδα κάτι διαφορετικό...

aleex
07-04-09, 01:41
Πας στόν πίνακα ελέγχου.Manage custom resolutions- create -advanced.Εγώ το δοκίμασα αλλά δέν είδα κάτι διαφορετικό...

A ... ευχαριστώ γιατί δεν το εύρισκα. Θα το δοκιμάσω ...

Το δοκίμασα ... κ γω δεν βλέπω κάτι διαφορετικό, την εικόνα την έχω φτιάξει όμως ήδη αρκετά με νέους drivers κλπ. που κατέβασα πια από την nvidia, έβαλα κ το riva tuner.

Να ρωτήσω κ κάτι ο τελευταίος driver (http://www.nvidia.com/object/winvista_x86_182.50_whql.html) βγήκε στις 2 απριλίου, κ ως εκ τούτου το τελευταίο riva tuner 2.24 επισήμως δεν έχει δοκιμασθεί κ βγάζει κ μήνυμα με προειδοποίηση. Τι λές?:hmm: Μάλλον ψιλά γράμματα φαντάζομαι ... :hmm:

BigBlack
07-04-09, 02:17
Το ζήτημα είναι να έγινε η δουλειά σου, αλήθεια μου φαίνεται παράξενο που έχεις ακόμα έστω και σε μικρό βαθμό πρόβλημα απεικόνισης.

Μπορείς να δεις τι γίνεται με άλλη κάρτα ή άλλη οθόνη; Ή με την άλλη υποδοχή/αντάπτορα DVI;

aleex
07-04-09, 02:59
Το ζήτημα είναι να έγινε η δουλειά σου, αλήθεια μου φαίνεται παράξενο που έχεις ακόμα έστω και σε μικρό βαθμό πρόβλημα απεικόνισης.

Μπορείς να δεις τι γίνεται με άλλη κάρτα ή άλλη οθόνη; Ή με την άλλη υποδοχή/αντάπτορα DVI;

Η απεικόνιση μάλλον είναι οκ για το μέσο άνθρωπο, αλλά εγώ έχω ευαισθησία στα μάτια (λίγο επιπεφυκίτιδα, λίγο ξηροφθαλμία κλπ) κ με το παραμικρό μου δημιουργείται ενόχληση. Να σου πω μόνο ότι τα πάνελ των notebooks που είναι πια όλα γυαλιστερά, μέσα σε 10 λεπτά με ενοχλούν όλα φρικωδώς ... :cry:

BigBlack
07-04-09, 10:04
Aν έχεις τέτοιο πρόβλημα τότε σίγουρα καλά κάνεις και το ψάχνεις. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι με την παλιά 6600 δεν είχες πρόβλημα απεικόνισης, άρα με τίποτα δε σου φταίει η οθόνη αλλά η κάρτα. Μήπως πρέπει να την αλλάξεις έτσι κι αλλιώς;

Για να στο πω διαφορετικά, μόνο σε κακής ποιότητας κάρτες αρκετά χρόνια πριν έβλεπες τόσο χοντρές διαφορές. Δε θυμάμαι να είχα ποτέ πρόβλημα απεικόνισης με επώνυμες κάρτες, εκτός αν είχαν πρόβλημα, αν ήταν ελαττωματικές. Βέβαια εγώ δεν έχω τη δικιά σου ευαισθησία και πιθανώς να μην το καταλάβαινα, αλλά έχω εγκαταστήσει χιλιάδες κάρτες στη ζωή μου και μεγάλες διαφορές έβλεπα μόνο με κακές υλοποιήσεις και με προβληματικές επώνυμες όπως σου είπα. Πρέπει να έχεις πέσει στην περίπτωση...:(

aleex
07-04-09, 19:21
Aν έχεις τέτοιο πρόβλημα τότε σίγουρα καλά κάνεις και το ψάχνεις. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι με την παλιά 6600 δεν είχες πρόβλημα απεικόνισης, άρα με τίποτα δε σου φταίει η οθόνη αλλά η κάρτα. Μήπως πρέπει να την αλλάξεις έτσι κι αλλιώς;

Για να στο πω διαφορετικά, μόνο σε κακής ποιότητας κάρτες αρκετά χρόνια πριν έβλεπες τόσο χοντρές διαφορές. Δε θυμάμαι να είχα ποτέ πρόβλημα απεικόνισης με επώνυμες κάρτες, εκτός αν είχαν πρόβλημα, αν ήταν ελαττωματικές. Βέβαια εγώ δεν έχω τη δικιά σου ευαισθησία και πιθανώς να μην το καταλάβαινα, αλλά έχω εγκαταστήσει χιλιάδες κάρτες στη ζωή μου και μεγάλες διαφορές έβλεπα μόνο με κακές υλοποιήσεις και με προβληματικές επώνυμες όπως σου είπα. Πρέπει να έχεις πέσει στην περίπτωση...:(

Προς στιγμήν η απεικόνιση μάλλον καλή μου φαίνεται. :p Δεν θα αποφανθώ όμως ακόμα γιατί αυτή τη στιγμή το εν λόγω pc είναι μεν το καινούργιο, δουλεύει όμως ως δευτερεύον μέσω vga (το μοναδικό μόνιτορ έχει μόνο 1 dvi port) κ remote desktop, μέχρι να προχωρήσει λίγο ακόμα το συνοθύλευμα προγραμμάτων, ρυθμίσεων κλπ ... που θέλει ακόμα μέρες ... Μέχρι τότε θα το αφήσω ως έχει.

BigBlack
07-04-09, 19:34
Δηλαδή δεν το έχεις δει ακόμα συνδεμένο με την έξοδο DVI στην είσοδο DVI του μόνιτορ;

Αν είναι έτσι τζάμπα παιδευόμαστε!

aleex
07-04-09, 19:51
Δηλαδή δεν το έχεις δει ακόμα συνδεμένο με την έξοδο DVI στην είσοδο DVI του μόνιτορ;

Αν είναι έτσι τζάμπα παιδευόμαστε!

To έχω συνδέσει δοκιμαστικά κ προσωρινά κάποιες φορές τις τελευταίες μέρες,:oops: αλλά αν δεν το δουλέψω τουλάχιστον ένα 24ωρο συνεχόμενο με dvi δεν θέλω να βγάλω συμπέρασμα. Επειδή κ τα 2 pc είναι σχεδόν μονίμως ανοικτά, αναγκαστικά το ένα παίζει με vga/remote desktop.

BigBlack
07-04-09, 19:59
ΟΚ, έλεγξέ την σωστά και νομίζω το πρόβλημα θα εξαφανιστεί όπως εμφανίστηκε (και χωρίς ρυθμίσεις!). :)

aleex
07-04-09, 20:07
ΟΚ, έλεγξέ την σωστά και νομίζω το πρόβλημα θα εξαφανιστεί όπως εμφανίστηκε (και χωρίς ρυθμίσεις!). :)

Ευχαριστώ πολύ BigBlack :)

aleex
09-04-09, 22:10
Τελικά μετά από πολλές ρυθμίσεις, drivers κλπ, η απεικόνιση της κάρτας είναι πλέον υποφερτή έως καλή, δεν κάνει θολούρες κάπου κ τα fonts είναι πολύ ευδιάκριτα, αν κ ενδεχομένως μια ιδέα πιο κουραστική από την παλιά μου 6600 για κάποιο λόγο που δεν έχω μπορέσει να καταλάβω. Τέλος οι ταινίες παίζουν πολύ καλά, ενώ να σημειώσω ότι ο λόγος που τη προτίμησα (9500) από την 9600, είναι ότι καίει πολύ λιγότερο ρεύμα.

crypter
09-04-09, 23:01
Για ταινιες κτλ πρεπει να ελεγξεις αν εχεις τους σωστους codecs και ρυθμισεις στον player. Υποθετω αυτο το εχεις δει http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=128859 .

aleex
10-04-09, 00:56
Για ταινιες κτλ πρεπει να ελεγξεις αν εχεις τους σωστους codecs και ρυθμισεις στον player. Υποθετω αυτο το εχεις δει http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=128859 .

Όχι κ ευχαριστώ, δεν το είχα δει. Κ έκανα βέβαια τη βλακεία να βάλω πρώτα τον kmplayer κ αναρωτιώντας γιατί δουλεύει σαν χαλασμένος (εξαφανιζόταν το skin gui κ άλλα πολλά :lol::lol::lol:), έβαλα μετά codecs (k-lite mega codec pack 4.7.5 - πολύ πρόσφατο update) κ αφού τον έβγαλα κ τον έβαλα (τον kmplayer) κανα δυό φορές μέχρι να συνέλθει,:lol: τώρα παίζει μια χαρά :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.