PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL 1Bill και ΔΙΚΤΥΩΘΕΙΤΕ



knikos
02-01-06, 17:02
Μόλις έλαβα απάντηση από το Τμήμα Πωλήσεων ότι η 2ετής ADSL 1bill στα 384 στοιχίζει 384€. Πως σας φαίνεται η τιμή;
Έχετε υποβάλλει αίτηση στο ΔΙΚΤΥΩΘΕΙΤΕ και ποια σύνδεση έχετε προτιμήσει.

theodore1981
02-01-06, 17:17
Δεν ειναι και καμια τρομερη προσφορα. Αντιθετως δεσμευεσαι για δυο χρονια χωρις ιδιαιτερο λογο και θα σου εξηγεισω το γιατι. 24 μηνες 384 ευρω μας κανει 16ευρω το μηνα....δηλαδη 16Χ1.19=19.04 με φ.π.α. Απο την αλλη η 1bill για 3+3 μηνες στα 384 κοστιζει 100,1ευρω δηλαδη 16.883 το μηνα και με φ.πα. βγαινει 19.85ευρω. Αξιζει να δεσμευτεις για δυο χρονια για να γλυτωσεις 80 λεπτα το μηνα?

dsVee
02-01-06, 18:02
Απο οτι βλέπω στο site της Forthnet η 2ετής ADSL 1bill στα 384 στοιχίζει 704,30 €. Μηπως αναφέρεσαι στο Fast Internet ADSL 384 που με ΦΠΑ κστιζει περίπου 384€ ?

knikos
03-01-06, 12:59
Έχεις δίκιο, η 1bill 384 κοστίζει 704€. Αλλά μου φαίνεται ότι το τμήμα πωλήσεων της forthnet δεν βλέπει και πολύ καλά. Γιατί έστειλα mail για την τιμή της 1bill 384 και μου απάντησαν 384€!!!

Η διετής δέσμευση είναι όρος του προγράμματος (άσχετα αν είναι αντιπαραγωγικός).

sepultribe
04-01-06, 17:25
Κνικο ευτυχως που σε βρηκα. Ειμαι και εγω στο προγραμμα ΔΙΚΤΥΟΘΕΙΤΕ, και θα θελα να σε ρωτησω καποια πραγματα. Καταρχας ποιες εταιριες εχεις βρει που να δινουν 2 χρονια dsl; Και δευτερον, το pc που πρεπει να παρουμε, μπορουμε να το φτιαξουμε κοματι κοματι, μονοι μας, η πρεπει να το βρουμε πακετο απο καπου? Αν ειναι να το παιρνεις μονο πακετο, τοτε το προγραμμα ειναι κοροιδια καθαρα... Γιατι εχεις δει τι πακετα ειναι αυτα, των 2000εβρω...

dsVee
05-01-06, 13:19
Εγω βρήκα ένα μαγαζί, του είπα ακριβώς τι κομμάτια ήθελα μου τα συναρμολόγησε πήρα και τα ΧΡ αυθεντικά, αγόρασα και μια σύνδεση ADSL απο Forthnet και πριν 10 μέρες πήρα και την επιδοτηση. Δεν χρειάζετε να αγοράσεις κάποιο συγκεκριμένο πακέτο απο καπου, απλά πρέπει αυτα που θα βάλεις να πληρούν τις ελάχιστες προδιαγραφές που σου λένε. Δεν ξέρω αν τις έχεις δει αλλα είναι αρκετα χαμηλες και δεν νομιζω οτι υπάρχει περιπτωσει να πάρεις κάτι πιο παλιο απο αυτά που σου λενε.

Σχετικά με το ποιές εταιρίες δίνουν 2 χρόνια ADSL, σίγουρα δινεί η Forthnet, otenet και HOL. Τα πακέτα όμως δεν συμφέρουν λαμβάνοντας υπόψη και τις συνεχείς προσφορες που βγαίνουν. Έτσι αν φτάνεις το όριο των 3125€ του προγράμματος μονο για τα υπολοιπα χωρις ιντερνετ (δυσκολο ε?) μπορείς να βάλεις μια 2ετή pstn με 115€ απο forthnet και να τους πάρεις τηλέφωνο μετα και να την κάνεις ADSL σε κάποιο απο τα προγραμματα τους, πχ. fast internet 384 που έχει 100€ για 3+3 μήνες. Απο όσο ξέρω η forthnet είναι ελαστική με τετοιες αλλαγές (εννοείτε πως πρέπει να τους ρωτήσεις για να είσαι και σίγουρος). Αυτα τα ολίγα γνωρίζω τα βλέπεις και αποφασίζεις. Ελπιζω να βοήθησα και να μην σε μπερδεψα!!

sepultribe
05-01-06, 19:44
Εγω βρήκα ένα μαγαζί, του είπα ακριβώς τι κομμάτια ήθελα μου τα συναρμολόγησε πήρα και τα ΧΡ αυθεντικά, αγόρασα και μια σύνδεση ADSL απο Forthnet και πριν 10 μέρες πήρα και την επιδοτηση. Δεν χρειάζετε να αγοράσεις κάποιο συγκεκριμένο πακέτο απο καπου, απλά πρέπει αυτα που θα βάλεις να πληρούν τις ελάχιστες προδιαγραφές που σου λένε. Δεν ξέρω αν τις έχεις δει αλλα είναι αρκετα χαμηλες και δεν νομιζω οτι υπάρχει περιπτωσει να πάρεις κάτι πιο παλιο απο αυτά που σου λενε.

Σχετικά με το ποιές εταιρίες δίνουν 2 χρόνια ADSL, σίγουρα δινεί η Forthnet, otenet και HOL. Τα πακέτα όμως δεν συμφέρουν λαμβάνοντας υπόψη και τις συνεχείς προσφορες που βγαίνουν. Έτσι αν φτάνεις το όριο των 3125€ του προγράμματος μονο για τα υπολοιπα χωρις ιντερνετ (δυσκολο ε?) μπορείς να βάλεις μια 2ετή pstn με 115€ απο forthnet και να τους πάρεις τηλέφωνο μετα και να την κάνεις ADSL σε κάποιο απο τα προγραμματα τους, πχ. fast internet 384 που έχει 100€ για 3+3 μήνες. Απο όσο ξέρω η forthnet είναι ελαστική με τετοιες αλλαγές (εννοείτε πως πρέπει να τους ρωτήσεις για να είσαι και σίγουρος). Αυτα τα ολίγα γνωρίζω τα βλέπεις και αποφασίζεις. Ελπιζω να βοήθησα και να μην σε μπερδεψα!!Βοηθησες και παρα πολυ μαλιστα :oops:;)

Απλα εχω μια ακομα ερωτηση. Το ξερω οτι δεν προκειται αυτο που θα παρω να ειναι πιο πισω τεχνολογικα απο αυτα που λεει το συμβολαιο. (Βασικα θα ειναι 5πλασια καλυτερα, αφου το πισι θα ειναι κωλοφτιαγμενο και ετοιμο για σκληρο overclocking XD) Omvw aυτο που λεει για 3 χρονια εγγυηση πρεπει να ισχυει για ολα τα "κομματια" του pc? Η ειναι 2 χρονια? Τελοσπαντων, δεν θυμαμαι, αλλα δεν υπαρχουν παρα πολλες επιλογες να κανεις αν ειναι τοσο πολυ και ειναι και αναγκαστικο. Εγω ρε γαμωτο εγκριση εχω παρει, αλλα πρεπει να ειμαι 100% σιγουρος πριν σκασω 2000εβρω.

Ps: Εσυ απο ποιο μαγαζι τα πηρες? Και σου βαλαν σ'ολο εγγυηση και τεχνικη υποστηριξη απο το μαγαζι?

sharky
05-01-06, 21:25
Πόσο είναι η επιδότηση βρε παιδιά;

aragorn
06-01-06, 16:39
Πόσο είναι η επιδότηση βρε παιδιά;

Στο 40% του ποσού, ή 1250 ευρώ.
Δες εδώ:

http://www.eommex.gr/greek/index.htm

hedgehog
06-01-06, 16:43
Γιατί ψάχνετε ντε και καλά την διετή σύνδεση που σας δεσμεύει για υπερβολικά μεγάλο χρονικό διάστημα, και δεν κοιτάτε για αορίστου χρόνου???

sepultribe
06-01-06, 18:12
Γιατί ψάχνετε ντε και καλά την διετή σύνδεση που σας δεσμεύει για υπερβολικά μεγάλο χρονικό διάστημα, και δεν κοιτάτε για αορίστου χρόνου???και πως θα γινει να την εξοφλησεις την αοριστου χρονου? βασικα αυτο ειναι ενα κομματι που μπερδευει πολυ. ξερει κανενας πως μπορει να γινει?

hedgehog
06-01-06, 20:21
Πληρώνεις κάθε μήνα το λογαριασμό που θα σου έρθει :p
Φαντάζομαι πως θα πληρώσεις εσυ το 100% τις αξίας της σύνδεσης. (θα πρέπει να το τσεκάρεις)
Αν σκεφτείς όμως πως θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, νομίζω πως αξίζει. ;)

knikos
09-01-06, 11:56
Αορίστου χρόνου δε μπορείς να βάλεις, εκτός αν έχεις κάποια βεβαίωση, πχ από πανεπιστήμιο, επιμελητήριο κλπ ότι ως μέλος του δικαιούσαι πρόσβαση για 2 έτη. Είναι όρος του προγράμματος.

Για τις εγγυήσεις μην ανησυχείτε, τα περισσότερα καταστήματα εξασφαλίζουν τους όρους του προγράμματος και ακόμα περνάν χωρίς πρόβλημα και οι εγγυήσεις των φορητών.

Πάντως όντως η το 2ετές συμβόλαιο για ιντερνετ είναι πολύ δεσμευτικό και οι εταιρείες το εκμεταλλεύονται πουλώντας ουσιαστικά με σημερινές τιμές 24μηνες συνδέσεις, χωρίς κάποια προσφορά ή έκπτωση.

Εγώ σκέφτομαι είτε να πάρω την πιο φθηνή PSTN και να αγοράσω το BroandBand Pack της HOL μόνος μου (οπότε συνολικά θα μου βγεί στη 2ετία λιγότερο από το κόστος μιας 24μηνης Forthnet ή ΟΤΕΝΕΤ ή ΗΟL, και δε θα τα σκάσω όλα μπροστά και θα έχω τον επόμενο χρόνο ευελιξία).

@ ADSLgr.com All rights reserved.