PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση τεχνολογικής φύσης



Vitruvian78
04-04-09, 23:06
Μέχρι προσφάτως είχα δύο παρόχους στο σπίτι, καθώς έχω δύο ζεύγη καλωδίων στο σπίτι. Στην μια πρίζα λειτουργει ο ΟΤΕ και στην δεύτερη πρίζα του σπιτιού ο δευτερος πάροχος. Πρόσφατα ζήτησα να καταργηθεί ο δευτεροσ πάροχος και να μείνω με τον ΟΤΕ. Πώς θα μπορέσω να επαναφέρω και την δεύτερη πρίζα στη γραμμή του ΟΤΕ μια και την χρειάζομαι;

Ευχαριστώ!

maik
05-04-09, 00:18
Μέχρι προσφάτως είχα δύο παρόχους στο σπίτι, καθώς έχω δύο ζεύγη καλωδίων στο σπίτι. Στην μια πρίζα λειτουργει ο ΟΤΕ και στην δεύτερη πρίζα του σπιτιού ο δευτερος πάροχος. Πρόσφατα ζήτησα να καταργηθεί ο δευτεροσ πάροχος και να μείνω με τον ΟΤΕ. Πώς θα μπορέσω να επαναφέρω και την δεύτερη πρίζα στη γραμμή του ΟΤΕ μια και την χρειάζομαι;

Ευχαριστώ!

Ειναι σχεικα απλο. Λογικα θα πηγαινουν και τα δυο ζευγαρια σε καθε πριζα. Οποτε ανοιγεις την μια πριζα και απλα βαζεις το αλλο ζευγαρι. Φυσικα αφου καταργηθει πρωτα η μια συνδεση.

Vitruvian78
05-04-09, 22:49
Ειναι σχεικα απλο. Λογικα θα πηγαινουν και τα δυο ζευγαρια σε καθε πριζα. Οποτε ανοιγεις την μια πριζα και απλα βαζεις το αλλο ζευγαρι. Φυσικα αφου καταργηθει πρωτα η μια συνδεση.

Άνοιξα την πρίζα όπου λειτουργούσε ο εναλλακτικός και έχει μόνο ένα ζεύγος καλωδίων. Θυμάμαι οτι τότε που είχε έρθει ο τεχνικός να μου κάνει τη σύνδεση είχε κάνει κάτι στο δεύτερο ζευγος στην πρίζα του καθηστικού και μετά κατέβηκε στον πίνακα στο υπόγειο.

maik
07-04-09, 20:45
Άνοιξα την πρίζα όπου λειτουργούσε ο εναλλακτικός και έχει μόνο ένα ζεύγος καλωδίων. Θυμάμαι οτι τότε που είχε έρθει ο τεχνικός να μου κάνει τη σύνδεση είχε κάνει κάτι στο δεύτερο ζευγος στην πρίζα του καθηστικού και μετά κατέβηκε στον πίνακα στο υπόγειο.

Σε καποιο σημει του σπιτιου, πιθανοτατα μεσα σε καποια πριζα, καταληγουν και τα δυο ζευγαρια που ερχονται απο τον πινακα του υπογειου. Πρεπει να βρεις αυτο το σημειο και να τα συνδεσεις μαζι.Ή να τα βρεις στον κεντρικο πινακα στο υπογειο.

Vitruvian78
08-04-09, 14:32
Σε καποιο σημει του σπιτιου, πιθανοτατα μεσα σε καποια πριζα, καταληγουν και τα δυο ζευγαρια που ερχονται απο τον πινακα του υπογειου. Πρεπει να βρεις αυτο το σημειο και να τα συνδεσεις μαζι.Ή να τα βρεις στον κεντρικο πινακα στο υπογειο.

Ναι, στο καθηστικό, η πρίζα έχει 6 καλώδια.....3 κόκκινα και 3 μπλέ. το 1κόκκινο και το 1 μπλέ συνδένονται με την πρίζα. τα άλλα δύο κόκκινα είναι ενωμένα μεταξύ τους, όπως και τα 2 μπλέ πάλι μεταξύ τους....μήπως να φωνάξω τεχνικό να μου τα φτιάξει; Στον πίνακα πώς μπορώ να βρω ποιά είναι τα δικά μου καλώδια;

maik
08-04-09, 18:16
Ναι, στο καθηστικό, η πρίζα έχει 6 καλώδια.....3 κόκκινα και 3 μπλέ. το 1κόκκινο και το 1 μπλέ συνδένονται με την πρίζα. τα άλλα δύο κόκκινα είναι ενωμένα μεταξύ τους, όπως και τα 2 μπλέ πάλι μεταξύ τους....μήπως να φωνάξω τεχνικό να μου τα φτιάξει; Στον πίνακα πώς μπορώ να βρω ποιά είναι τα δικά μου καλώδια;

Πολυ ωραια!!!
Λοιπον.
Τα καλωδια μπλε-κοκκινο αποτελουν ενα ζευγαρι. Αρα εσυ εχεις τρια ζευγαρια (μπλε-κοκινο) στην μια πριζα στο καθιστικο. Δυο ζευγαρια ερχονται απο κατω, απο τον πινακα . Το ενα παει κατευθειαν στην πριζα , που προφανως ειναι η γραμμη απο ΟΤΕ. Το δευτερο ζευγαρι συνδεεται με το τριτο το οποιο παει στην αλλη πριζα στο δωματιο και ειναι η γραμμη του παροχου.
Εσυ το μονο που εχεις να κανεις ειναι να βαλεις και τα τρια στην πριζα. Με αντιστοιχια , τα κοκκινα με τα κοκινα και τα μπλε με τα μπλε.
Αν δεν χωρανε , πρεπει να βρεις ποιο ειναι το ζευγαρι που παει στην αλλη πριζα.
Αυτο γινεται ευκολα αν τα συνεδεεις ανα δυο , παντα στην πριζα και βλεπεις σε ποιο συνδιασμο εχουν σημα και οι δυο πριζες.

kle500
08-04-09, 20:25
Όπως σου είπε ο φίλος maik49.
Η πρίζα με τα 3 ζεύγη είναι αυτή που έρχεται από τον κατανεμιτή της οικίας.
Από τον κατανεμιτή έρχονται 2 ζευγάρια, εξού και οι 2 πάροχοι.

Στην κεντρική πρίζα είναι ενωμένη μόνο η γραμμή του ΟΤΕ, ενώ το άλλο ζεύγος (που έρχεται από τον κατανεμιτή) έχει ενωθεί με το καλώδιο που πάει στην άλλη πρίζα και γι' αυτό στην άλλη πρίζα καταλλήγει μόνο ένα ζεύγος.

Απλά είναι πλεονασμός να συνδεθούν και τα 3 ζεύγη στην πρίζα. Χρειάζονται μόνο 2 ζεύγη. Και ο τρόπος να βρείς το σωστό ζεύγος είναι με δοκιμή.

Maik sorry, μόλις κατάλαβα ότι έγραψα ακριβώς τα ίδια με εσένα!

maik
08-04-09, 20:54
Maik sorry, μόλις κατάλαβα ότι έγραψα ακριβώς τα ίδια με εσένα!

Η επαναληψη μητηρ της μαθησεως:p:p

kle500
08-04-09, 21:01
Η επαναληψη μητηρ της μαθησεως:p:p
Ορθόν;)

Vitruvian78
09-04-09, 10:53
Ωραία! Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο! :) Θα το δοκιμάσω και θα σας πω τί κατάφερα!:rolleyes:

Vitruvian78
09-04-09, 15:07
Δοκίμασα, αλλά ο εναλλακτικός δεν εχει ακόμη διακόψει το κυκλωμά του, και μάλλον γι αυτό το λόγο δεν μπορώ να συνδέσω την πρίζα.

kle500
09-04-09, 18:49
Δοκίμασα, αλλά ο εναλλακτικός δεν εχει ακόμη διακόψει το κυκλωμά του, και μάλλον γι αυτό το λόγο δεν μπορώ να συνδέσω την πρίζα.
Τότε, βρίσκεις ποιό είναι το ζεύγος που πάει από την κεντρική πρίζα (με τα 3 ζεύγη) στην άλλη (με το 1), και το κουμπώνεις (Legrand) ή ματίζεις (ένωση) με το καλώδιο που καταλήγει στην πρώτη (ΟΤΕ).
Έτσι θά πάει παράλληλα σήμα ΟΤΕ και στις 2 πρίζες και άσε το καλώδιο του εναλακτικού στον αέρα.

Είναι πολύ απλή διαδικασία.

Φιλικά.

Vitruvian78
10-04-09, 14:29
Τότε, βρίσκεις ποιό είναι το ζεύγος που πάει από την κεντρική πρίζα (με τα 3 ζεύγη) στην άλλη (με το 1), και το κουμπώνεις (Legrand) ή ματίζεις (ένωση) με το καλώδιο που καταλήγει στην πρώτη (ΟΤΕ).
Έτσι θά πάει παράλληλα σήμα ΟΤΕ και στις 2 πρίζες και άσε το καλώδιο του εναλακτικού στον αέρα.

Είναι πολύ απλή διαδικασία.

Φιλικά.

Χμμμμ......δεν νομίζω οτι καταλαβαίνω τί πρέπει να κάνω. Και στις δύο πρίζες είναι ένα κόκκινο και ένα μπλε ενωμένα στις πρίζες. Στην κεντρική πρίζα υπάρχουν επιπλέον δύο κόκκινα ενωμένα μεταξύ τους, και δύο μπλε ενωμένα μεταξύ τους και ένα μπλε και ενα κόκκινο ενωμένα στην πρίζα.

maik
10-04-09, 19:36
Χμμμμ......δεν νομίζω οτι καταλαβαίνω τί πρέπει να κάνω. Και στις δύο πρίζες είναι ένα κόκκινο και ένα μπλε ενωμένα στις πρίζες. Στην κεντρική πρίζα υπάρχουν επιπλέον δύο κόκκινα ενωμένα μεταξύ τους, και δύο μπλε ενωμένα μεταξύ τους και ένα μπλε και ενα κόκκινο ενωμένα στην πρίζα.

Ενα μπλε και ενα κοκκινο αποτελουν ενα ζευγαρι. Πανε πακετο . Συγκεκριμενο μπλε με συγκεκριμενο κοκκινο.Αποτελουν μια "γραμμη".
Παρατηρησε το κουτι της πριζας. Ερχονται απο διαφορετικες κατευθυνσεις αυτα τα ζευγαρια;

Δηλαδη αλλο απο πανω και αλλο απο κατω ή απο διπλα ας πουμε;

Vitruvian78
10-04-09, 22:54
Μάλιστα, οπότε να ενώσω τα ζεύγη που έρχονται μαζί μεταξύ τους εννοεις έτσι; οκ τηα το δοκιμάσω. Άρα δεν παίζει ρόλο το γεγονός οτι ο εναλλακτικός δεν έχει διακοψει το κύκλωμά του ακόμα; Θα μπορέσω να μεταφέρω το σήμα του ΟΤΕ και στην δευτετρη πρίζα;

HereToLearn
10-04-09, 23:09
ΠΡΙΝ

ΖΕΥΓΑΡΙ 1(ΟΤΕ) > ΜΠΡΙΖΑ ΟΤΕ

ΖΕΥΓΑΡΙ 2(ΠΑΡΟΧΟΣ) + ΖΕΥΓΑΡΙ 3 > ΜΠΡΙΖΑ ΠΑΡΟΧΟΥ

ΜΕΤΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ 1(ΟΤΕ) > ΜΠΡΙΖΑ ΟΤΕ
ΖΕΥΓΑΡΙ 1 ΕΝΩΣΗ ΜΕ ΖΕΥΓΑΡΙ 3 > ΜΠΡΙΖΑ ΠΑΡΟΧΟΥ
_____
ΖΕΥΓΑΡΙ 2_____ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΜΠΕΡΔΕΥΩ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ......

maik
11-04-09, 00:41
Μάλιστα, οπότε να ενώσω τα ζεύγη που έρχονται μαζί μεταξύ τους εννοεις έτσι; οκ τηα το δοκιμάσω. Άρα δεν παίζει ρόλο το γεγονός οτι ο εναλλακτικός δεν έχει διακοψει το κύκλωμά του ακόμα; Θα μπορέσω να μεταφέρω το σήμα του ΟΤΕ και στην δευτετρη πρίζα;

Οχιι. Θα ενωσεις το ζευγος που ειναι στην πριζα του καθιστικου με αυτο που παει στην αλλη. Το δευτερο που εχει πανω την γραμμη του εναλακτικου θα το αφησεις στον αερα.




ΠΡΙΝ

ΖΕΥΓΑΡΙ 1(ΟΤΕ) > ΜΠΡΙΖΑ ΟΤΕ

ΖΕΥΓΑΡΙ 2(ΠΑΡΟΧΟΣ) + ΖΕΥΓΑΡΙ 3 > ΜΠΡΙΖΑ ΠΑΡΟΧΟΥ

ΜΕΤΑ

ΖΕΥΓΑΡΙ 1(ΟΤΕ) > ΜΠΡΙΖΑ ΟΤΕ
ΖΕΥΓΑΡΙ 1 ΕΝΩΣΗ ΜΕ ΖΕΥΓΑΡΙ 3 > ΜΠΡΙΖΑ ΠΑΡΟΧΟΥ
_____
ΖΕΥΓΑΡΙ 2_____ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ



Ακριβως ετσι.:)

Vitruvian78
11-04-09, 22:12
Σας ευχαριστώ πολύ! Τελικά τα κατάφερα χάρη στα φώτα σας και χωρίς να καλέσω τεχνικό!! :respekt:
την συνέδεσα μια χαρά την πρίζα στο δωμάτιό μου, και πλέον μπορώ να απολαμβάνω το Conn-X μου στο δωμάτιο, μια και πριν το σήμα του ήτανε πολύ αδύναμο, μια και το σπίτι είναι μεγάλο και η απόσταση απο το δωμάτιο μου ως το καθιστικό αρκετή. Απλά κάποιοι φίλοι μου είπανε να το χρησιμοποιώ ενσύρματα διότι η ακτινοβολία των ασύρματων ρούτερ είναι σχετικά μεγάλη.......εσείς τί λέτε;

HereToLearn
12-04-09, 09:00
Μεγάλη όχι , αλλά ότι ακτινοβολία κόβεις γενικά καλό είναι. Εφόσσον το πήρες στο δωμάτιο σου και παίζεις με ethernet, απενεργοποίησε την κεραία!

hel
12-04-09, 10:52
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=155282

@ ADSLgr.com All rights reserved.