PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL αψογα



drivingteacher
05-04-09, 00:24
Καλησπέρα σας.
Είμαι πρώην συνδρομητής της forthnet και της net one και νυν συνδρομητής της hol.
Να εξηγήσω βέβαια γιατί τα λέω αυτά.
Στην forthnet αφού είχα αγανακτήσει με τις συνεχείς αποσυνδέσεις και το νετ να σέρνεται,αποφάσισα να πάω στην netone δοκιμαστικά αφού και στο forum διάβαζα πολύ καλά λόγια.
Έτσι και έγινε.Εκεί όμως ξεκίνησαν τα προβληματάκια.
Για να δέχομαι κλήσεις έπρεπε να περιμένω βδομάδα και βάλε,ελέω φορητότητας.
Η τηλεφωνική σύνδεση έπεφτε απροειδοποίητα και μίλαγες μόνος σου μέχρι να το πάρεις χαμπάρι,καθώς επίσης δεν συγχρόνιζε η τηλεφωνία για πολλές ώρες και αναγκαζόσουν να καλείς από κινητά και καρτοτηλέφωνα.
Καλώντας την Τ.Υ. της NETONE σου έλεγαν οι άνθρωποι ότι έχει πρόβλημα η γραμμή,ο βρόγχος,ο χαλκός,οι μπρίζες,το τηλέφωνο κ.τ.λ.
Κατέβασαν την ταχύτητα της γραμμής στα 2048/384 και πραγματικά δεν είχα από τότε πρόβλημα.
Ελα ντε όμως που πάλι δεν ήμουν ικανοποιημένος και λόγω της πολύ καλής προσφοράς της HOL είπα θα κάνω μία τελευταία προσπάθεια και ότι βγει.
Στο site της HOL με υπολόγιζαν για σύνδεση στις 26/4 τελικά συνδέθηκα χτες 4/4.
Έχουμε και λέμε.
Δεχόμουν κλήσεις αμέσως (δηλαδή τσάμπα περιμέναμε στην NETONE τόσες μέρες;).
Το νετ σταθερότατο.Το μηχανάκι συγχρονίζει αμέσως.Και η τηλεφωνία (pstn) είναι μιά χαρά.
Σαφώς και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την HOL από τα μέχρι στιγμής δρώμενα.
Απλά αναρωτιέμαι το εξής:
Ξαφνικά άλλαξε κατι στη γραμμή και δεν παρουσιάζονται τα προηγούμενα προβλήματα; ή οι υπηρεσίες που προσφέρει η HOL είναι σαφώς καλύτερες από τους δύο προηγούμενους παρόχους;

noname85
05-04-09, 00:29
pots ή voip???το netfaster ειναι φοβερο!!!

drivingteacher
05-04-09, 00:36
pots και πάει όντως πολύ καλά.

eso
05-04-09, 03:24
pots και πάει όντως πολύ καλά.

Ποσό καλά ? πόσταρε τα στατιστικά τις γραμμής σου.

akilleas
05-04-09, 07:38
Ξαφνικά άλλαξε κατι στη γραμμή και δεν παρουσιάζονται τα προηγούμενα προβλήματα; ή οι υπηρεσίες που προσφέρει η HOL είναι σαφώς καλύτερες από τους δύο προηγούμενους παρόχους;

Ναι βρε παιδιά. Ακριβώς την ίδια απορία έχω και εγώ.
Τι στο καλό αλλάζει από τον ένα πάροχο στον άλλο;(όταν βέβαια δεν μιλάμε για αλλαγή βρόγχου)

drivingteacher
05-04-09, 09:18
Link Type
G.992.5 (ADSL2+)
G.992.5 (ADSL2+) / Interleaved Path

Up Stream 782 (Kbps.) Down Stream 3200 (Kbps.)
Noise Margin 12 dB 9 dB
Attenuation 31 dB 55 dB
Indicator Name
Upstream
Downstream
Fast Path FEC Correction
0
0
Interleaved Path FEC Correction
236
1813253
Fast Path CRC Error
0
0
Interleaved Path CRC Error
3
2729
Loss of Signal Defect
0
---
Fast Path HEC Error
0
0
Interleaved Path HEC Error
1
0
# Statistics:
Received Cells 37704140
Transmitted Cells 68670393

dikal
05-04-09, 10:25
Για 55 attenuation φαίνεται όντως αρκετά καλό.

Minas1000
05-04-09, 11:04
55 att εισαι πολυ μακρια απο το κεντρο?

Η μηπως εχεις κανει τπτ κατσικανιες στην γραμμη? Εχεις φιλτρακια σπλιτερακια κτλ?Τηλεφωνα πανω στη γραμμη?

Δοκιμασε επισης απο το μενου του ρουτερ adsl>parameters απο automatic η G.992.5(ADSL2+) που ειναι τωρα, να το κανεις G992.1(G.DMT).
Αν δεν συγχρονισει κανε το παλι automatic και παρε τους τηλεφωνο να σου ρυθμισουν αυτη την επιλογη να δουλευει.

Ετσι το εχω κανει εγω.Ειχα το fritzbox μου ειχε βγαλει την πιστη καθε 1 ωρα reset.

Εβαλα το νετφαστερ λιγο καλυτερα αυτο καθε 2 ωρες βουλωνε.Οποτε τωρα αν θελω να κατεβασω κατι μεγαλο συνδεομαι με adsl2+ που συγχρονιζω γυρω στα 14Mbps κανω τη δουλεια,και μετα το γυρναω σε gdmt πεφτει η ταχυτητα γυρω στα 7.6 αλλα δουλευει απροβληματιστα για μερες.

Επισης παρατηρω οτι με Gdmt ανεβαινει γυρω στα 100kbps το upload δηλ απο ~800 παει παντα 928.

drivingteacher
05-04-09, 11:34
Μένω στην Αλσούπολη Νέας ιωνίας δίπλα στην Σπύρου Λούη.Θυμίζω ότι ο (Π)ΟΤΕ είναι στη Λ. Ηρακλείου.
Άρα καταλαβαίνεις τα 55 db att.
Λοιπόν HOL δαγκωτό για Αλσούπολη συνάδελφοι είμαι πολύ ικανοποιημένος και ελπίζω και οι υπόλοιποι στην περιοχή μου.
Α!!!
Παρεπιπτόντως κάτι που ξέχασα να αναφέρω ο γείτονας στον κάτω όροφο έχει CONNEX με συνεχείς αποσυνδέσεις τον έχουν ρίξει στην "ιλιγγιώδη" ταχύτητα των 768 και ακόμα η γραμμή του πέφτει χωρίς καμία βελτίωση.
Τελικά πρέπει να έχει εξαιρετικά μεγάλη σημασία ο εξοπλισμός που σου δίνει ο provider και εδω φαίνεται πόσο σκέφτεται και σέβεται τον πελάτη της η HOL.

dikal
05-04-09, 12:37
Η αλήθεια είναι πως το "ταπεινό" Netfaster είναι super για προβληματικές γραμμές.

manoulamou
06-04-09, 10:23
Αρα οντως κατι αλλαξε
με την αλλαγη του παροχου: ο εξοπλισμος...:)
Στους προηγουμενους τι ειχες; Και ο ταλαιπωρος γειτονας τι διαθετει τωρα:
γιατι οπως λεμε παντα το να εχεις γρηγορη και σταθερη συνδεση (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820)
(ιδιως στα υψηλα κλιμακια) δεν εξαρταται μονο απο εναν παραγοντα.

drivingteacher
06-04-09, 12:04
Με forthnet ειχα LINKSYS WAG 200G
Με NETONE SPEEDTOUCH 780WL
και ο φουκαράς ο γειτονας ένα BAUDEC(T) ή κάτι τέτοιο.

xmperop1
06-04-09, 22:40
Με forthnet ειχα LINKSYS WAG 200G
Με NETONE SPEEDTOUCH 780WL
και ο φουκαράς ο γειτονας ένα BAUDEC(T) ή κάτι τέτοιο.

Ο φουκαράς γείτονας να αλλάξει σε SPEEDTOUCH.:p

Georgevtr
08-04-09, 05:32
το netfaster ειναι φοβερο!!!Αυτό πάλι απο πού προκύπτει?:hmm:

noname85
08-04-09, 08:39
εχω το pirelli (ιδιο hardware) και το εχω δει μονος μου!!

manoulamou
08-04-09, 10:05
Μην ξεχναμε πως παιζει μεγαλο ρολο και η υλοποιηση καθε chip
το firmware κλπ
Κατι αναλογο δλδ με τις καρτες γραφικων...;)

noname85
08-04-09, 10:07
ναι αλλα το hardware ειναι hardware και δεν αλλαζει!!!σε αυτην την περιπτωση το hardware ειναι πολυ καλο!!!

Dimos walker
08-04-09, 17:33
Γενικά με την hol και εγώ σώθηκα στην αρχή είχα το φριτζ και μου έκανε κάτι κουλά αλα μου στήλανε το νετφαστερ και εδώ και 3 μήνες δεν ξαναασχολήθηκα με προβλήματα

manoulamou
08-04-09, 17:51
Δηλαδη το κοκκαλομηχανημα ειναι κατι σαν τα lada?
Value for money... για δυσκολες γραμμες;:what:

noname85
08-04-09, 20:53
Δηλαδη το κοκκαλομηχανημα ειναι κατι σαν τα lada?
Value for money... για δυσκολες γραμμες;:what:ακριβως!!!!!!!!!

akilleas
09-04-09, 18:03
Δηλαδη το κοκκαλομηχανημα ειναι κατι σαν τα lada?
Value for money... για δυσκολες γραμμες;:what:

Έτσι - Έτσι!!!!:oneup:

boymanos
09-04-09, 22:45
ειμαι νεος πελατης της hol.θα ηθελα να σας δωσω τα στατιστικα της γραμμης μου και θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει αν μπορω να ζητησω αυξηση της ταχυτητας μου.
Data Rate:
Stream Type
Actual Data Rate

Up Stream
778 (Kbps.)

Down Stream
11728 (Kbps.)


[Go Top]


Operation Data / Defect Indication:
Operation Data
Upstream
Downstream

Noise Margin
12 dB
11 dB

Attenuation
10 dB
23 dB

ευχαριστω εκ των προτερων.

noname85
09-04-09, 23:28
κατι δεν παει καλα.κανονικα επρεπε να εχεις 15+

boymanos
10-04-09, 00:58
κατι δεν παει καλα.κανονικα επρεπε να εχεις 15+

λες να παρω τηλεφωνο στη τεχνικη υπηρεσια?

k_77
14-04-09, 00:28
Φίλε μου, δεν είναι θέμα της HOL που δεν έχεις αποσυνδέσεις. Για αυτό φταις εσύ που έκανες μια έξυπνη κίνηση! Γνωρίζοντας ότι έχεις προβληματική γραμμή λόγο απόστασης, έβαλες να συγχρονίζει σε gdmt, και για αυτό είναι πιο σταθερή. Το δοκίμασες και με τους προηγούμενους παρόχους σου; Πως κάνεις σύγκρίσεις; Ο γειτονάς σου έχει άλλη γραμμή. Ξέρεις τι ρυθμίσεις έχει κάνει; Ξέρεις τη συνδεσμολογία του;
Επίσης με netone είχες voip ενώ τώρα έχεις pots. Προφανώς είναι διαφορετικές υπηρεσίες και προφανώς θα δεις διαφορές!
Δεν θέλω να υποστηρίξω netone και forthnet. Το γεγονός ότι η hol τα πάει τόσο καλά τελευταίως, κάτι σημαίνει, απλά πιστεύω ότι ο χαλκός είναι χαλκός και είναι και λίγο θέμα τύχης σε τι ποιότητα χαλκού θα πέσεις και αν θα έχει παρεμβολές... Αλλάζοντας σε hol μπορεί κάτι να πειράχτηκε που τελικά να βοήθησε στη βελτίωση της γραμμής. Αύριο μπορεί πάλι κάτι να πειραχτεί και να επιστρέψεις στα παλιά (και θα φωνάζεις) ή να παραμείνει έτσι και εσύ να παραμείνει ευτυχισμένος μετά από όσα τράβηξες...

drivingteacher
19-04-09, 22:20
Φίλε μου, δεν είναι θέμα της HOL που δεν έχεις αποσυνδέσεις. Για αυτό φταις εσύ που έκανες μια έξυπνη κίνηση! Γνωρίζοντας ότι έχεις προβληματική γραμμή λόγο απόστασης, έβαλες να συγχρονίζει σε gdmt, και για αυτό είναι πιο σταθερή. Το δοκίμασες και με τους προηγούμενους παρόχους σου; Πως κάνεις σύγκρίσεις; Ο γειτονάς σου έχει άλλη γραμμή. Ξέρεις τι ρυθμίσεις έχει κάνει; Ξέρεις τη συνδεσμολογία του;
Επίσης με netone είχες voip ενώ τώρα έχεις pots. Προφανώς είναι διαφορετικές υπηρεσίες και προφανώς θα δεις διαφορές!
Δεν θέλω να υποστηρίξω netone και forthnet. Το γεγονός ότι η hol τα πάει τόσο καλά τελευταίως, κάτι σημαίνει, απλά πιστεύω ότι ο χαλκός είναι χαλκός και είναι και λίγο θέμα τύχης σε τι ποιότητα χαλκού θα πέσεις και αν θα έχει παρεμβολές... Αλλάζοντας σε hol μπορεί κάτι να πειράχτηκε που τελικά να βοήθησε στη βελτίωση της γραμμής. Αύριο μπορεί πάλι κάτι να πειραχτεί και να επιστρέψεις στα παλιά (και θα φωνάζεις) ή να παραμείνει έτσι και εσύ να παραμείνει ευτυχισμένος μετά από όσα τράβηξες...

Συνεχίζω να είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.Βέβαια όσα αναφέρεις είναι πολύ λογικά και σ' ευχαριστώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.