PDA

Επιστροφή στο Forum : εμβαδόν ενός διαγράμματος στο excel



makisdrak13
05-04-09, 16:38
Μια μικρή βοήθεια..Μήπως ξερει καποιος πώς μπορώ να μετρήσω το εμβαδόν ενός διαγράμματος στο excel και αν ναι πώς.
Ευχαριστώ..

dvm
06-04-09, 12:44
Υποθέτω εννοείς από 2 κουτάκια που έχουν μήκος, ύψος σ'ένα 3ο να βγάλεις το εμβαδο;
Έστω ότι στα Α1, Α2 έχουμε τις τιμές που θέλουμε.
Τότε στο 3ο κουτάκι γράφεις: =A1*A2.

Αυτό είναι νομίζω. Με = του λες ότι ξεκινάω να γράφω υπολογισμό.

MichaelSE
06-04-09, 12:54
Εγώ πάλι κατάλαβα από "το εμβαδόν ενός διαγράμματος" ότι ψάχνεις να βρεις το ολοκλήρωμα της καμπύλης που αναπαριστά το διάγραμμα. Έτσι είναι;

dvm
06-04-09, 13:24
Ωχ ναι, στραβωμάρα....

makisdrak13
08-04-09, 23:27
Ένα διάγραμμα περικλείει, απο την ευθεία του η την καμπύλη του η οποιαδήποτε μορφή έχει τελος πάντων ένα εμβαδο, αυτο μπορει συνήθως να προκύψει απο ένα ορισμένο ολοκληρωμα το οποίο ουσιαστηκά σου δίνει το αθροισμα των σημείων που περιλαμβάνει και βρισκεις το εμβαδο. Αυτο που ρωτάω είναι αν γίνεται κάπως να μου το κάνει αυτο το excel.........

MichaelSE
09-04-09, 00:40
Το διάγραμμα που έχεις, έχει προκύψει από το Excel; Αν ναι, τότε μπορείς να το βρεις από τις τιμές που χρησιμοποίησες για να το φτιάξεις. Όπως ξέρεις όμως αυτός ο τρόπος είναι πολύ προσεγγιστικός και η ακρίβεια του υπολογισμού εξαρτάται από την πυκνότητα των τιμών που έχεις στη διάθεσή σου.

Αν όχι, μπορείς να πεις πώς έχει προκύψει αυτό το διάγραμμα; Είναι απλά μία γραφική παράσταση σε χαρτί; Έχεις κάποια συνάρτηση και θέλεις από το γράφημά της να βρεις το ολοκλήρωμά της μέσω Excel; Θα ήταν πολύ χρήσιμες αυτές τις πληροφορίες για να δούμε αν μπορεί να γίνει και πώς.

makisdrak13
09-04-09, 22:23
Το διάγραμμα το εχω φτιάξει στο excel εκει εχω περάσει όλες τις τιμές.

ipo
09-04-09, 22:42
Αν τα δεδομένα σου είναι αρκετά πυκνά, ίσως σε βολέψει η ακόλουθη γρήγορη προσσέγγιση: Αν οι τετμημένες (x) διαδοχικών τιμών έχουν ίση διαφορά, έστω Κ, τότε πολλαπλασιάζεις κάθε κελί τεταγμένης (y) με τη διαφορά Κ και αθροίζεις τα γινόμενα: Εμβαδό = Σ(yi*Κ)

Δεν ανεβάζεις το *.xls να το δούμε, μήπως είναι κάτι απλό;

makisdrak13
09-04-09, 22:58
Ενα απλο διάγραμμα ειναι ίσως να είναι πολύ απλο αυτο που θέλω να κάνω απλός δεν ξέρω πως...πώς μπορώ να το ανεβάσω να το δείς

ipo
09-04-09, 23:05
Κάνε post, πάτα το κουμπί "επεξεργαστής κειμένου" και τότε θα δεις τις επιλογές για να ανεβάσεις αρχείο. Τα .xls δεν υποστηρίζονται, οπότε κάνε το πρώτα .zip ή .rar.

Εναλλακτικά, κάνε το upload στο rapidshare και δώσε μας το link.

makisdrak13
09-04-09, 23:13
Αυτό είναι

ipo
09-04-09, 23:55
Ψάχνουμε λοιπόν την ενέργεια...

Δυστυχώς το γράφημα δεν είναι απλής μορφής, ώστε να υπολογίσουμε το εμβαδόν με απλό τρόπο. Υπάρχουν αρκετά σημεία με απότομη αλλαγή τιμής της ισχύος. Δοκίμασε το Graph Area Calculation Toolkit v1.0 (http://www.ticalc.org/archives/files/fileinfo/111/11112.html).

Αν δεν τα καταφέρεις, μπορείς να θεωρήσεις νέα σημεία στα μεσοδιαστήματα των απότομων αλλαγών, ώστε να έχεις καλύτερη προσέγγιση πολυγώνου. Ακόμα και με το χέρι να κάνεις τις πράξεις, δεν είναι πολλά 40-60 σημεία, εφόσον δεν έχεις κι άλλα διαγράμματα.

makisdrak13
10-04-09, 00:42
Θα το κοιτάξω αυτο που μου λες ευχαριστώ πάντως.......

ipo
10-04-09, 02:12
186,85 KJoule είναι το αποτέλεσμα του ολοκληρώματος (το εμβαδόν που ψάχνεις).

Αν σε ρωτήσουν, πες ότι χρησιμοποίησες την συνάρτηση trapz του MatLab με spacing 1 (υπερ αρκετό για άσκηση πανεπιστημίου).

makisdrak13
10-04-09, 21:27
ευχαριστω.. πολυ για την βοήθεια:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.